Úklid je nezbytností, ale jen málokdo považuje činnosti s ním spojené za zvlášť velkou zábavu, dalo by se říct, že pro většinu lidí je úklid spíše otravnou záležitostí. Moderní spotřebiče a pomůcky nám jej přitom dokážou často výrazně usnadnit. A některé jej dokonce udělají rovnou za nás. To je právě případ robotických zařízení, jako jsou vysavače a mopy, které fungují prakticky autonomně. Jednodušší a pohodlnější už to být ani nemůže. V dnešním článku se zaměříme právě na výběr nejlepšího robotického mopu, respektive robotického vysavače s mopem. Jde o speciální zařízení, které zvládá nejen vysávání, ale i čištění a umývání podlahy pro dokonalejší a kompletnější úklid. Robot s mopem dokáže nahradit nebo zastat klasický vysavač i mop či hadr na podlahu. Především vám však ušetří spoustu práce.
Robotické mopy a vysavače ještě stále nepatří mezi nejdostupnější zboží. O to víc je třeba pořízení takového nástroje promyslet. Zvažovat všechna pro i proti, zorientovat se v parametrech, programech a funkcích, znát cenové relace a třeba i spolehlivé výrobce a značky, které se těší dobrým hodnocením u uživatelů. V dnešním článku budeme pracovat se všemi těmito faktory a informacemi a provedeme vás cestou ke spokojenějšímu nákupu. Tedy pokud se rozhodnete, že robotický mop je přesně to, co vám doma chybělo.
Abychom vás nezahrnuli jen lavinou obecných rad, tipů a parametrů, máme pro vás taky inspirativní žebříček, v němž najdete výběr oblíbených aktuálních modelů. Při výběru si taky neváhejte vzít na pomoc uživatelské nebo odborné testy a recenze robotických mopů. O konkrétních modelech se v nich dozvíte často velmi užitečné a podrobné informace, které vás mohou ušetřit třeba nepříjemného zklamání.
TEST: Nejlepší robotické mopy na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | iRobot Braava Jet m6 | Náš vítěz, nejlepší robotický mop na trhu ✔️ 2 režimy úklidu: mokrý, suchý ✔️ Úklid až 92m2, všechny tvrdé podlahy ✔️ Funkce Precision Jet Spray ✔️ Nejvyspělejší kamerová navigace iAdapt 3.0 ✔️ Automatická detekce koberců 📌 od 14900 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Hobot Legee 7 | TOP 2 - robotické mopy na trhu ✔️ Senzory LiDAR, Encoder, Gyro, E-compas, IR ✔️ Aplikace v českém jazyce ✔️ Uložení až 5 map do paměti ✔️ Mokré mopování a vysávání ✔️ Rychlost a kvalita úklidu 📌 od 13900 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#3 | Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro | Cena / výkon, včetně vysávání ✔️ Výkonný motor, vysoký sací výkon ✔️ Tři režimy úklidu (vysávání, vytírání nebo vysávání a vytírání zároveň) a dvanáct citlivých senzorů ✔️ Rozpozná povrch, který právě uklízí a přizpůsobí se mu ✔️ S aplikací Mi Home můžete dát vysavači přesné instrukce k úklidu 📌 od 7300 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#4 | Symbo LASERBOT 360 S7 PRO | Kvalitní vytírání + vysávání ✔️ Možnost nastavení až 4 výkonnostních režimů ✔️ Na jedno nabití vysaje až 180 m² prostoru ✔️ Automaticky se dobije a pokračuje v úklidu od místa, kde přerušil ✔️ Ovladatelný přes telefon - aplikace v českém jazyce ✔️ Vysokokapacitní Li-ion baterie 📌 od 13000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#5 | Hobot 298 | Nejlepší robotický mop na okna ✔️ AI-technology S2.1 a GYRO senzor ✔️ Lineární čištění, 2 laserové senzory ✔️ Na jakoukoliv tloušťku skla ✔️ Ovládání chytrým telefonem ✔️ Čistí i bezrámové plochy 📌 od 8500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#6 | VILEDA Virobi Slim | Cenový tip, naprostý základ ✔️ Samostatně se pohybuje po podlaze ✔️ Shromažďuje a zadržuje prach a chlupy na elektrostatickém hadříku ✔️ Vhodný pro všechny druhy tvrdých podlah ✔️ Li-Ion baterie má 2× delší provozní dobu ✔️ Kolečka s nízkou hladinou hluku při pohybu 📌 od 800 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat robotický mop
Podle jakých faktorů vybírat robotický vysavač s mopem? Především je nutné se rozhodnout, zda chcete model pouze se suchým nebo i mokrým vytíráním. Velmi důležité jsou otázky způsobu a úrovně navigace, objem zásobníku, filtrace, napájení a výdrž, výkon, ale i rozměry či hlučnost. Jistě vás bude zajímat i funkční a programové vybavení a nemalou roli sehraje cena. Proto se budeme věnovat i těmto hlediskům.
Typy robotických mopů
Robotický mop je prozatím poněkud nevyhraněný pojem a může označovat několik různých druhů přístrojů, které se mohou i principiálně lišit způsobem použití. Pojďme se pokusit vnést do této situace alespoň malý paprsek světla.
Robotický vysavač s funkcí mopu
Zdaleka nejčastěji je v souvislosti s pojmem „robotický mop“ míněno toto zařízení. Jde o robotický vysavač – což už je dnes poměrně běžné zařízení – doplněný o mopovací funkci, která umožňuje vytírání podlah. Zde lze ještě rozdělit varianty se suchým a mokrým vytíráním, ale tomu se budeme věnovat později.
Robotický vysavač s mopem je poměrně univerzální zařízení, které za vás vysaje i vytře podlahu. Třeba, i když jste v práci. Je však třeba počítat s jistými omezeními. Ta mohou vyplývat z navigace. Moderní a kvalitní přístroje už nabízejí velmi propracované navigační systémy, které zvládnou poměrně precizně a kompletně obstarat určený prostor. Starší a levnější modely však pracují s méně spolehlivými navigačními mechanismy, případně se řídí jen určitým algoritmem a specifika konkrétního prostředí neberou v potaz.
Robotické vysavače (s mopem i bez) mají taky problém s překážkami v podobě kabelů, prahů, příliš nízkého nábytku apod. V příliš členitém prostoru se spoustou podobných bariér budou méně efektivní.
Dalším omezení vyplývá z výkonu, ale i kapacity (baterie, zásobníku). Robotické vysavače a mopy si obvykle neporadí s takovou špínou jako standardní vysavač nebo „ruční“ mop. Jsou vhodné spíše pro průběžný, pravidelný úklid. Zásobníky na špínu či vodu taky nemají extrémní kapacitu a je třeba s tím počítat. Výdrž baterie se taky většinou počítá na desítky minut až nízké jednotky hodin.
Navzdory některým omezením může být robotický mop a vysavač skvělým pomocníkem pro běžný úklid na tvrdých podlahách, v případě výkonnějších modelů i na kobercích.
Speciální robotické mopy
Jde o robota, který je specializován právě na zametání a vytírání. Nemá vysávací funkci. Výběr těchto zařízení je ovšem poměrně omezený a nejsou zatím úplně běžné. Mezi nejoblíbenější patří modely značky iRobot. Například iRobot Braava 390 Turbo.
Model je určený na zametání a vytírání všech tvrdých podlah a povrchů. Má dva režimy, suché zametání a mokré mopování. Potěší vysokou kapacitou baterie (až 4 hodiny provozu, což odpovídá obstarané ploše cca 200 m2 u funkce zametání, u funkce vytírání pak až 2,5 hodiny a 60 m2) a pokročilou navigací. Cena je od cca 4000 Kč.
Dalším populárním robotickým mopem je iRobot Braava Jet 240 s vysoce kompaktními rozměry, ideální do prostor, jako jsou koupelny, kuchyně, chodby apod. Za zmínku stojí i robotický/ruční mop Samsung JetBot Mop. Velmi výkonný robotický mop, který má i ruční režim pro čištění svislých nebo těžko dostupných povrchů. Cena je však okolo 8000 Kč.
Výhodou těchto specializovaných mopů oproti vysavačům s mopovací funkcí je zásadně větší důraz právě na kvalitu a výkon zametání a vytírání. Tato funkce je propracovanější, efektivnější a kvalitnější, jelikož je primární, resp. jediná, nikoli sekundární a doplňková jako u robotických vysavačů.
Suché a mokré mopování
Robotické vysavače mohou mít dva stupně mopovací funkce. U některých je k dispozici pouze funkce suchého vytírání. De facto funguje tak, že po nametení rotačními smetáčky a odsátí nečistot vysavačem přejede zařízení podlahu ještě suchým mopovacím nástavcem. Obvykle s jemnou utěrkou z mikrovlákna. Tím se zbaví jemného prachu a nečistot a úklid je pečlivější a intenzivnější. V tomto případě není zařízení opatřeno zásobníkem na vodu, mopovací hlavice je navíc vyjmutelná, protože při vysávání koberců není použitelná.
Mokré vytírání už je mopování v klasickém slova smyslu. Jde o další možnou funkci robotických vysavačů, ale v takovém případě už je zařízení opatřeno taky zásobníkem na vodu. Zásobník automaticky dávkuje vodu tryskami a zařízení ji poté stírá mopovací hlavicí. U těchto modelů jde obvykle o promyšlené a různě kombinovatelné a samostatně volitelné úklidové programy. Můžete volit např. vysávání s mokrým mopováním nebo jen suché vytírání apod. Nevýhodou je ovšem vyšší cena. Zásobník na vodu taky obvykle nemá zvlášť velkou kapacitu. Obslouží jen menší prostory.
Navigace
U robotických modelů ať už jde o vysavač s mopem nebo samostatný mop je vždy stěžejním faktorem navigace nebo způsob, jakým se pohybuje a orientuje v prostoru. Jak jsme již řekli, starší a levnější modely navigaci v pravém smyslu nemají. Jsou vybaveny nárazovými zónami, kterými se odrážejí od překážek a postupují podle předem stanovených algoritmů. Tyto roboty neví, v jakém prostoru se pohybují a jsou méně efektivní. Mohou se totiž vracet na stejná místa a jiná místa naopak vynechávat. Některé jsou vybaveny senzory, které je mohou upozorňovat na překážky a pomoci se jim vyhnout, ale to nic nemění na tom, že úklid je nesystematický, robot se řídí přednastavenými sekvencemi.
Roboty s navigací jsou na tom lépe – v závislosti na konkrétním modelu a použitých technologiích. Cílem je, aby se robot přizpůsobil konkrétnímu prostředí, uklidil všude a vždy pečlivě a nevracel se na čistá místa. Tomu slouží různé senzory, detektory nepořádku, GPS nebo kamerové navigace apod. Roboty s navigací jsou pochopitelně dražší. Úklid je ale efektivnější.
Napájení
Robotické mopy jsou pochopitelně vždy napájeny akumulátorem. Kapacita a výdrž jsou velmi různorodé a závisí i na konkrétním použitém programu apod. Moderní modely mají už výkonné baterie a zvládnou uklízet v průměru 1-3 hodiny. Doba nabíjení je ovšem taky relativně dlouhá. Od cca 2 hodin, ale i 5 a více hodin. Většina současných modelů zvládne na jedno nabití obstarat plochu v průměru od cca 50 do 150 m2.
Objem zásobníků
Objemy zásobníků samozřejmě taky hraje roli. U robotických vysavačů s mopem je zásobník na vysáté nečistoty i čistou vodu pro mopování. Aby si zařízení udržela kompaktní rozměry, jsou tyto zásobníky obvykle poměrně nízkokapacitní. V případě nádob na nečistoty nejčastěji okolo 0,4 l až 1 l. Zásobníky na vodu bývají ještě menší (obvykle do 0,5 l. Větší však mohou být u samostatných mopů).
Hlučnost
Robotické vysavače bývají poněkud tišší než ty klasické. Za solidní standard lze považovat hlučnost okolo 60 dB, ale jsou i tišší (a taky hlučnější) modely. Mopovací funkce však může být poněkud tišší a nižší hlučností se mohou vyznačovat i specializované samostatné mopy. Nejde tedy o zařízení, která by vydávala extrémní hluk. Jejich použití v noci nebo při soustředěné práci však zřejmě nebude úplně příjemné.
Video
Ceny robotických mopů
Kolik stojí kvalitní robotický mop nebo vysavač s mopovací funkcí? Cena patří pochopitelně mezi stěžejní faktory při výběru. Pojďme se podívat, jaká investice vás čeká.
✅ Robotické mopy do 3000 Kč
V této cenové relaci je poměrně velmi omezený výběr. Najdete zde především jednodušší robotické vysavače a jen několik málo zástupců vysavačů s mopovací funkcí. Za zmínku stojí např. Sencor SRV 1000 nebo Symbo D300. Oba se v rámci kategorie těší dobrému hodnocení a nabízejí příjemný poměr ceny a kvality.
✅ Robotické mopy do 6000 Kč
Zde se můžete těšit na velmi pěkný výběr, patří sem řada nejprodávanějších robotických mopů i vysavačů. A to včetně výše zmíněných mopů značky iRobot. Sortiment i pro náročnější uživatele.
✅ Robotické mopy nad 6000 Kč
Mopy a vysavače s vyšším vybavením i výkonem nebo od renomovaných výrobců. Jde o kategorii pro náročnější uživatele. Samozřejmostí by měl být pokročilý a propracovaný navigační systém.
Nejlepší značky robotických mopů
Které značky robotických mopů si zaslouží pozornost?
- Xiaomi – Velmi oblíbená a úspěšná čínská značka, která oslovuje vynikajícím poměrem ceny a kvality/výbavy. Příklon k nejnovějším technologiím. Nabízí velmi dobré vysavače s mopem.
- iRobot – Tato značka nabízí i specializované, samostatné robotické mopy (viz výše) a kvalitní navigací i vysokou efektivitou.
- Samsung – Velmi pokročilé a výkonné vysavače i mopy. Ovšem spíše vysoké cenové relace.
- Robzone – Oblíbená značka vysavačů s mopem. Vyšší až vysoké ceny.
Kam dále?
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | iRobot Braava Jet m6 | Náš vítěz, nejlepší robotický mop na trhu ✔️ 2 režimy úklidu: mokrý, suchý ✔️ Úklid až 92m2, všechny tvrdé podlahy ✔️ Funkce Precision Jet Spray ✔️ Nejvyspělejší kamerová navigace iAdapt 3.0 ✔️ Automatická detekce koberců 📌 od 14900 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Hobot Legee 7 | TOP 2 - robotické mopy na trhu ✔️ Senzory LiDAR, Encoder, Gyro, E-compas, IR ✔️ Aplikace v českém jazyce ✔️ Uložení až 5 map do paměti ✔️ Mokré mopování a vysávání ✔️ Rychlost a kvalita úklidu 📌 od 13900 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#3 | Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro | Cena / výkon, včetně vysávání ✔️ Výkonný motor, vysoký sací výkon ✔️ Tři režimy úklidu (vysávání, vytírání nebo vysávání a vytírání zároveň) a dvanáct citlivých senzorů ✔️ Rozpozná povrch, který právě uklízí a přizpůsobí se mu ✔️ S aplikací Mi Home můžete dát vysavači přesné instrukce k úklidu 📌 od 7300 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#4 | Symbo LASERBOT 360 S7 PRO | Kvalitní vytírání + vysávání ✔️ Možnost nastavení až 4 výkonnostních režimů ✔️ Na jedno nabití vysaje až 180 m² prostoru ✔️ Automaticky se dobije a pokračuje v úklidu od místa, kde přerušil ✔️ Ovladatelný přes telefon - aplikace v českém jazyce ✔️ Vysokokapacitní Li-ion baterie 📌 od 13000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#5 | Hobot 298 | Nejlepší robotický mop na okna ✔️ AI-technology S2.1 a GYRO senzor ✔️ Lineární čištění, 2 laserové senzory ✔️ Na jakoukoliv tloušťku skla ✔️ Ovládání chytrým telefonem ✔️ Čistí i bezrámové plochy 📌 od 8500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#6 | VILEDA Virobi Slim | Cenový tip, naprostý základ ✔️ Samostatně se pohybuje po podlaze ✔️ Shromažďuje a zadržuje prach a chlupy na elektrostatickém hadříku ✔️ Vhodný pro všechny druhy tvrdých podlah ✔️ Li-Ion baterie má 2× delší provozní dobu ✔️ Kolečka s nízkou hladinou hluku při pohybu 📌 od 800 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |