Domácnost

Nejlepší aroma difuzéry: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší aróma difuzéry

Chcete svůj domov provonět svými oblíbenými esencemi, ale nevíte, jak vybrat co nejlepší aroma difuzér? Máme tu pro vás obsáhlého průvodce, který vám s tímto problémem určitě pomůže. Budeme se v něm plně věnovat aroma difuzérům, které dnes patří k populárním a funkčním bytovým doplňkům. Nejen zrak a sluch potřebují potravu, aby se člověk cítil spokojený. S tímto nenáročným přístrojem můžete nasytit taky svůj čich.

Dnes už psychologové (i laici) vědí, že čichové vjemy mají výrazný vliv na naši náladu a rozpoložení a jsou taky silně propojeny se vzpomínkami. Aroma difuzér proto umožní navodit tu správnou atmosféru – stačí si správně vybrat vůni podle příležitosti anebo preferencí. Romantické okamžiky, kouzlo Vánoc, chvilky relaxace a klidu, pocit útulnosti a bezpečí – s tím vším se v naší mysli pojí určité vůně.

Aroma difuzér je pouze nástrojem, který umožní efektivně rozprostřít zvolené aroma do prostoru domu či bytu. Těchto přístrojů však existuje hned několik druhů a u každého typu najdete široký sortiment. Výběr proto není jednoduchý. V našem článku se zaměříme nejen na popis jednotlivých druhů, ale taky vás obeznámíme s důležitými technickými parametry. Řekneme si taky něco o tom, jak difuzér správně používat.

Kromě obecného návodu, který vám pomůže s výběrem perfektního difuzéru, nabídneme taky žebříček nejoblíbenějších a nejzajímavějších modelů současnosti. Pokud se vám některý z nich zalíbí, můžete nahlédnout taky do uživatelských recenzí aroma difuzérů, kterých na internetu jistě naleznete celou řadu. Dozvíte se v nich o přednostech, ale i mouchách konkrétního modelu. Podobným způsobem mohou posloužit i různé odborné testy.

Nejlepší aroma difuzéry na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Airbi MAGIC

Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 700 ml
Podsvícení: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1179 Kč Číst recenze
#2Dituo tmavě hnědé dřevo
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 300 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
#3Stadler Form Jasmine
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1453 Kč Číst recenze
#4HANSCRAFT BAMBOO
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]659 Kč Číst recenze
#5Medisana AD625
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6ETA Essencio 0634
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 50 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#7Nobilis Tilia Keramický difuzér
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 80 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]979 Kč Číst recenze

Jak vybrat aroma difuzér

V našem návodu vás provedeme výběrem aroma difuzéru krok za krokem. V první řadě se zaměříme na různé varianty těchto zařízení z hlediska principu fungování. Pak se samozřejmě podíváme i na nejdůležitější parametry a faktory výběru. Například na výkon (ve smyslu plochy pokrytí), kapacitu a rozměry, délku provozu nebo doplňkové funkce a vybavení.

Kromě toho vám i tentokrát nabídneme přehled tří základních cenových kategorií a shrnutí jejich sortimentu. K dobru přidáme i přehled několika významných a osvědčených výrobců těchto zařízení a zodpovíme některé časté otázky.

Proč si pořídit aroma difuzér?

Ačkoli nejde o nezbytné domácí vybavení, je aroma difuzér skvělý doplněk. O tom svědčí i stále narůstající oblíbenost tohoto přístroje. Jaké konkrétní výhody vám ale poskytne a proč uvažovat o jeho pořízení?

Difuzér je bezpečný a pohodlný – Jistě, vůně se dají po místnosti rozptýlit i jinými způsoby. Většina z nich je ale buď neúčinná, anebo spojená s hořením. Z hlediska bezpečnosti, efektivity i pohodlné manipulace je tudíž difuzér jasný vítěz. Zejména v domácnostech s dětmi či zvířaty.

Dostupnost a velký výběr – Ano, jsou i velmi drahé difuzéry. Na druhou stranu lze obrovské množství modelů pořídit jen za pár stovek. Sortiment je vynikající a rozmanitý a investice není nijak neúnosná. Taky provozní spotřeba je naprosto zanedbatelná, příkon se většinou pohybuje v řádu jednotek wattů.

Estetická hodnota – U aroma difuzérů je většinou kladen opravdu velký důraz na design a estetický dojem. Zařízení tudíž slouží i jako elegantní bytová dekorace. Oblíbené jsou zejména dřevěné dekory a oblé linie.

Praktické účinky – Používání difuzéru může mít i četné praktické výhody. Je dobře známo, že některé vůně například odpuzují hmyz jako vosy, mušky, mravence nebo třeba moly, ba dokonce nenáviděné komáry. Stačí zvolit správný esenciální olej (tipů najdete na internetu dostatek) a elegantně chránit svůj domov před těmito vetřelci. Další praktickou funkcí může být třeba zvlhčování vzduchu. Tuto možnost ale nenabízí každé zařízení, tak je třeba si správně vybrat.

Psychologické účinky – Nejdůležitějším důvodem pro pořízení difuzéru jsou ovšem jistě účinky na naši náladu a psychickou pohodu. O tomto faktoru jsme se ostatně zmínili už v úvodu. Správná vůně může navodit romantiku, pomoci s relaxací nebo usínáním, povzbudit nebo podpořit inspiraci (a mnoho dalšího).

jak vybrat aroma difuzér

Typy difuzérů

Difuzérů existuje hned několik druhů. Liší se od sebe samotným principem fungování. Každá varianta může nabídnout určité přednosti a výhody, ale má i nějaké slabší stránky. Je třeba výhody i nevýhody znát a rozhodovat se podle vlastních preferencí. Proto se pokusíme o krátké představení a shrnutí zásadních vlastností všech důležitých typů.

Tepelné difuzéry (elektrické aromalampy)

Bez speciálních elektrických přístrojů můžete svůj domov provonět pomocí zapálených vonných tyčinek, svíček nebo aromalamp. Existují ale i elektrické varianty aromalamp, někdy se mluví o tepelných difuzérech.

V čem jsou výhody elektrického provedení? Především v bezpečnosti. Elektrické aromalampy nepracují s otevřeným ohněm a používání tedy není rizikové a není nutné je hlídat. Tyto lampy jsou nejčastěji keramické a výhodou je i cenová dostupnost a zcela tichý chod.

Je zde ale i jedna vážnější nevýhoda. Spočívá ve faktu, že teplo může nežádoucím způsobem ovlivňovat a měnit účinky esenciálních olejů. Z hlediska aromaterapie tedy nejde o zcela ideální volbu.

Ultrazvukové difuzéry

Ultrazvukové modely jsou v současnosti nejoblíbenější. Mívají velmi elegantní, moderní design, častá je kombinace atraktivních materiálů, dřevěné provedení apod. Základem je nádržka na vodu, do které se nakape esenciální olej. Na spodní části je pak membrána vibrující v určité frekvenci. Z difuzéru se poté odpařuje tekutina i s aromaty v podobě jemné mlhy.

Tyto difuzéry kombinují množství výhod. Od zmíněné designové vytříbenosti přes spolehlivost a snadnou obsluhu i údržbu až po tichý provoz, minimální spotřebu a dlouhou výdrž náplně. Na druhou stranu je zde nevýhoda v podobě nižší účinnosti a výkonnosti, než jakou mohou nabídnout některé jiné varianty (např. nebulizéry). Specifikem je i jisté zvlhčení vzduchu vlivem odpařování tekutiny.

Tato zařízení působí tedy spíše jemně nežli intenzivně a jsou vhodná do menších místností. Pomohou i tam, kde je příliš suchý vzduch. Naopak nemusejí být právě ideální, pokud doma bojujete spíše s vysokou než nízkou vlhkostí vzduchu.

Rozprašovací difuzéry (nebulizéry)

Tato varianta vyniká především výkonem a intenzitou rozprašování. Do vzduchu rozprostírá drobné kapky koncentrovaného esenciálního oleje – nevyužívá teplo, které by ovlivňovalo vlastnosti, ani nedochází k ředění vodou. Tyto přístroje jsou tedy vhodnou volbou i pro profesionální využití při aromaterapiích.

Na druhou stranu je zde i několik výrazných nevýhod, které mají na svědomí horší pozici tohoto typu na trhu (ve srovnání s velmi oblíbenými ultrazvukovými modely). Za prvé je to vyšší spotřeba esenciálních olejů (a tedy vyšší provozní cena), za druhé obvykle vyšší pořizovací cena zařízení, za třetí většinou menší nebo minimální důraz na design – no a nakonec taky vyšší hlučnost.

Nebulizér tedy osloví spíše náročnější zájemce, kteří touží „provozovat“ skutečně intenzivní aromaterapii a smíří se s některými mouchami.

Odpařovací difuzéry

Poslední možností jsou odpařovací difuzéry. Ty disponují ventilátorem, který působí na esenciálním olejem nasáklý textilní filtr. Výhodou je zde poměrně velmi nízká pořizovací cena a dalo by se říct, že i rychlý nástup účinku. Má to však několik „ale“.

Především rozptylování aromat je poměrně nerovnoměrné a nevyvážené a aromaterapeutický účinek nemusí být tak dokonalý (podobně jako např. u tepelných modelů). Další nevýhodou je vyšší hlučnost způsobená činností ventilátoru a taky nutnost měnit filtry (zejména při změnách vůní).

aroma difuzér zkušenosti

Výkonnost, dosah

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru difuzéru je výkonnost ve smyslu velikosti prostoru, jakou je zařízení schopno účinně obstarat. U některých modelů můžete najít přímo doporučenou maximální velikost místnosti v metrech čtverečních. Nejčastěji se setkáte s modely určenými do místností o rozloze 20 až 30 m2. Existují ale i výkonnější (40 m2 a více), anebo naopak méně výkonné modely.

Ne vždy však výrobce uvádí přímo doporučení v podobě rozlohy místnosti. Určitou představu vám pak může poskytnout údaj o množství přeměněné tekutiny na mlhu (u ultrazvukových zařízení) za hodinu. Tento údaj se pohybuje nejčastěji okolo 30 ml za hodinu, u výkonných modelů je to však i 50 ml/hod a více. S tímto parametrem souvisí i zvlhčování vzduchu…

Zvlhčování vzduchu

Zvlhčování vzduchu je vlastně sekundárním účinkem provozu ultrazvukových modelů, v nichž jsou esenciální oleje ředěny vodou. Má-li být difuzér jako zvlhčovat efektivní, je lepší volit modely s větším objemem nádržky a taky vyšší rychlostí přeměny tekutiny na mlhu.

Počítejte však s tím, že efektivita zvlhčování je i u výkonnějších modelů spíše nižší – toto zařízení zdaleka nedosáhne účinků samostatného zvlhčovače vzduchu.

Objem zásobníku

I tento údaj se týká ultrazvukových modelů. Velikost zásobníku samozřejmě ovlivní výdrž, ale taky hmotnost a rozměry zařízení. Existují kompaktní difuzéry s nádobkou o kapacitě jen okolo 100 ml. Stejně tak jsou i 0,5litrové nebo větší modely. Největší oblibě se těší modely od cca 100 do 400 ml.

Další parametry

Na jaké další parametry je vhodné se zaměřit?

 • Hlučnost – ultrazvukové či tepelné difuzéry jsou prakticky neslyšné nebo velmi diskrétní. Rozprašovací a odpařovací modely jsou na tom o poznání hůře.
 • Příkon – U ultrazvukových difuzérů se spotřeba pohybuje obvykle do 10 W, jde tedy o velmi úsporná zařízení. Opět lze počítat s tím, že nebulizéry nebo odpařovací difuzéry na tom budou o něco hůře.
 • Napájení – Obvykle s pomocí adaptéru do zásuvky anebo i přes USB kabel.

Funkce a možnosti

Mohou difuzéry nabídnout nějaké speciální funkce nebo vybavení?

 • LED osvětlení – Barevné osvětlení pro navození atmosféry a v rámci chromoterapie.
 • Reproduktor – Přehrávání relaxační hudby.
 • Časovač – Nastavení doby provozu.
 • Dálkové ovládání

Ceny aroma difuzérů

Za jakou cenu lze koupit kvalitní aroma difuzér? Máme tu pro vás přehled základních cenových kategorií.

Aroma difuzéry do 1000 Kč

Velmi levné difuzéry lze pořídit už kolem 500 korun. Mohou to být zejména aromalampy nebo odpařovací modely, ale i některá ultrazvuková zařízení. Do tisíce korun lze pořídit i některé nejprodávanější aroma difuzéry současnosti.

Aroma difuzéry do 3000 Kč

Najdete zde především ultrazvukové modely a taky nebulizéry. Můžete očekávat velmi elegantní designové zpracování, lepší výbavu a více funkcí, vyšší výkon nebo kapacitu.

Aroma difuzéry nad 3000 Kč

Exkluzivní designové kousky anebo modely pro náročné nebo i profesionální použití. Velmi výkonné, dobře vybavené modely.

aromaterapie difuzér

Nejlepší značky aroma difuzérů

I značka může hrát roli při výběru. U některých výrobců lze počítat s vysokou kvalitou zpracování, spolehlivostí nebo dobrým poměrem ceny a „výkonu“.

 • Aromacare – V současnosti možná nejpopulárnější značka. Vynikající výsledky v testech aroma difuzérů, krásné a stylové designové provedení a přitom překvapivě dostupné ceny.
 • Bezdotyku – Tuzemská značka, jejíž obliba je na vzestupu. Velmi zajímavé, elegantní a moderně řešené difuzéry.
 • Hutermann – Další velmi oblíbený výrobce. Dobrý výběr slušně vybavených modelů za příjemné ceny.
 • Millefiori Milano – Extrémní výběr difuzérů v různých cenách, rozměrech, provedeních apod.

Nejčastější otázky nakupujících

Který typ difuzéru je nejúčinnější?

Čistě z hlediska intenzity a výkonu jsou na tom nejlépe tzv. nebulizéry. Pro domácí použití však většina lidí volí jemnější ultrazvukové zařízení, které je tišší, úspornější a většinou nabízí i atraktivnější design.

Který typ difuzéru je nejtišší?

Tichým provozem se vyznačují ultrazvukové modely (ale třeba i aromalampy). Výkonnější nebulizéry bývají hlučnější, totéž platí pro odpařovací difuzéry, kde hlučnost zvyšuje ventilátor.

Mohou aroma difuzéry skutečně ovlivnit náladu a psychiku?

Aromaterapie – tedy terapie vůněmi – má prokazatelné účinky nejen na lidskou psychiku, ale dokonce i fyzično. Při správném používání tedy aroma difuzéry skutečně mohou ovlivnit vaši náladu a rozpoložení.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Airbi MAGIC

Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 700 ml
Podsvícení: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1179 Kč Číst recenze
#2Dituo tmavě hnědé dřevo
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 300 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
#3Stadler Form Jasmine
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1453 Kč Číst recenze
#4HANSCRAFT BAMBOO
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]659 Kč Číst recenze
#5Medisana AD625
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 100 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6ETA Essencio 0634
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 50 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#7Nobilis Tilia Keramický difuzér
Typ: ultrazvukový
Objem zásobníku: 80 ml
Podsvícení: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]979 Kč Číst recenze
1 Sdílení