Domácnost

Nejlepší rošty: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší postelové rošty
Kvalitní spánek a odpočinek je výsledkem celé řady souvisejících faktorů. Podílí se na něm náš aktuální i dlouhodobý duševní i fyzický stav a zdraví. Prostředí, ve kterém spíme. Spánkové návyky. A samozřejmě, z hlediska důležitosti v neposlední řadě, naše ložní vybavení. Doba pokročila a většina lidí už zahodila své staré molitanové matrace nebo proleželé „pružinovky“ s vyhřezlými péry. Na kvalitní matraci dnes dbá spousta lidí. Více pozornosti věnují lidé i polštářům, přikrývkám, povlečení. To je víc než dobré. Přesto vyšší pozornosti často stále uniká jeden podstatný prvek. Není divu, když je obvykle dobře ukrytý pod matrací. Řeč je pochopitelně o postelovém roštu. I ten se naprosto zásadně podílí na kvalitě lůžka, spánkovém komfortu a zdravotních vlastnostech postele. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě tomu, jak vybrat nejlepší postelový rošt. Možnosti jsou v tomhle směru docela zajímavé. Možná vás zaujmou i některé moderní a pokročilejší provedení pro náročnější. Věnovat se budeme důležitým parametrům, ale i cenám nebo výrobcům. Zajímat nás taky bude, jak rošt optimálně zkombinovat s matrací.

Podobně jako v případě matrací lze rošty pořídit za velmi dostupné ceny. Jde o zcela základní modely. Existuje však i široký výběr kvalitnějších a sofistikovanějších variant. Některé rošty mohou nabídnout překvapivé možnosti, funkce a vylepšení. Záleží tedy vždy jen na tom, nakolik si ceníte kvality svého spánku. Výběr se bude taky odvíjet od případných zdravotních problémů či obtíží. To vše jsou důležité faktory, které se vyplatí zvážit.

V dnešním článku jsme pro vás připravili nejen praktické shrnutí nejdůležitějších rad pro výběr. Čeká na vás i žebříček nejlepších a nejprodávanějších postelových roštů. Většinu z těchto oblíbených roštů vyzkoušely již stovky či tisíce uživatelů. Někteří své zkušenosti sdílejí v nejrůznějších testech a recenzích roštů do postelí. Doporučujeme věnovat před nákupem pozornost i jim.

Nejlepší postelové rošty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Rošt Dormeo Silver Flex
Nejlepší rošt pro většinu lidí
✔️ 12 stupňové nastavení výšky v horní části
✔️ individuální tvrdost v bederní oblasti
✔️ dostupné v několika rozměrech
📌 od 3300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2ProSpánek Duostar II
Nejlepší rošt pro běžné spaní
✔️ základní pevný rošt
✔️ pružné lamely v 5 anatomických zónách
✔️ středový popruh zlepšuje stabilitu a nosnost
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ergonomický rošt Dormeo Trio
Nejlepší ergonomický rošt
✔️ pěti-zónový rošt s 42 přišroubovanými pružnými lamely
✔️ horní i spodní část roštu je možné elektronicky zvednout
✔️ individuální tvrdost v bederní oblasti
📌 od 12000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Interier-Stejskal GREEN&FLEX 48
✔️ ideální volba pro všechny typy matrací.
✔️ mezera pouhých 13 milimetrů
✔️ nosnost 150 kg
📌 od 2100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ahorn Primaflex 200 x 90 cm
Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ pružné lamely jsou rozděleny do 3 anatomických zón
✔️ středový popruh pro zlepšení stability roštu
✔️ 28 lamel v kaučukových pouzdrech
📌 od 1620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MATERASSO DOUBLE MOBIL T5
POPIS
✔️ motorový a polohovatelný rošt na dálkové ovládání
✔️ 28 lamel v kaučukových pouzdrech
✔️ impregnován 100% přírodním levandulovým vonným olejem
📌 od 4400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tempur® Premium Flex 500
Segmentový rošt, perfektní přizpůsobení
✔️ má změkčenou oblast ramen pro pohodlný spánek na boku
✔️ vysoká odolnost a životnost
✔️ tuhost lze nastavit v každým segmentě
📌 od 15000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat postelový rošt

Podle jakých měřítek vybírat správný a nejvhodnější rošt pro své lůžko? Pozornost věnujte typu roštu, materiálovém a řemeslnému zpracování, technickým parametrům (jako je počet či šíře lamel, nosnost apod.), případnému speciálnímu vybavení a funkcím.

Důležité je taky rošt vhodně zkombinovat s matrací. Nejde obvykle o žádnou extrémně komplikovanou vědu, ale pár zásad se vyplatí znát. Zajisté vás taky bude zajímat cena a vybírat budete i podle vlastní náročnosti nebo specifických potřeb.

postel s roštem

Proč je kvalitní postelový rošt důležitý?

Možná si říkáte: Copak záleží na tom, jaký rošt je schovaný hluboko pod matrací? Ano, záleží. Rošt dokáže podpořit a umocnit, nebo naopak devalvovat kvality a vlastnosti matrace. Právě rošt je z velké části odpovědný za hygienické a zdravotní vlastnosti lůžka. Zajišťuje odpovídající oporu a pružnost.

Co by měl kvalitní postelový rošt splňovat?

Rošť má především dva základní úkoly. Jedním z nich je poskytnout oporu matraci – a to optimální vzhledem k jejímu typu, výšce a dalším faktorům. Dobře zkombinovaný rošt a matrace je základ úspěchu.

Další stěžejní vlastností je zajistit prodyšnost. Opět jde o souhru matrace a roštu. Čím méně prodyšná matrace, tím více práce by měl odvést rošt. Dobrý rošt zajistí přístup vzduchu a tím i hygienu lůžka. Minimalizuje se riziko vzniku plísní, působení roztočů a dalších nepříjemností, o které nestojíme.

Pokročilejší rošty mohou nabízet i řadu dalších vylepšení. Mohou být vyklápěcí či polohovací. Opatřené anatomickými zónami nebo jinými specifickými prvky, které zlepší jejich vlastnosti. K tomu se však ještě dostaneme.

Druhy roštů do postelí

Existuje několik variant roštů. Každá má nějaké to pro i proti. Jak si správně vybrat?

Lamelové rošty

Lamelové rošty jsou jasně převažující variantou. Výběr je obrovský a nebývale rozmanitý. To znamená, že si mezi lamelovými rošty vybere zcela nenáročný i extrémně náročný zákazník. Jde o velmi univerzální řešení.

Typický lamelový rošt tvoří úzké dřevěné lamely zaoblené směrem nahoru (k matraci). Tyto lamely jsou upevněny v plastových či pryžových pouzdrech umístěných na pevném rámu. Samotný rám je nejčastěji dřevěný, velmi osvědčenou volbou je bukové dřevo. Kvalitní lamely pak bývají březové.

Velmi důležitá je šířka a počet lamel. Lamely jsou tenké – obvykle 3 až 5 nebo 6 cm. Obecně platí, že čím více tenčích lamel, tím kvalitnější rošt. Počet začíná někde u 14 lamel. Za velmi dobrý, vysoký standard však lze považovat 28 lamel. Tento počet najdete u většiny dražších, kvalitních roštů. Některé rošty mají však lamel ještě více – i přes 40.

Proč je více lamel lepší volba? Umožňují daleko lepší bodové a lokální rozložení váhy a opory. Jsou flexibilnější a přizpůsobivější.

Některé lamelové rošty disponují středovým zpevňujícím pásem, nastavením tuhosti, anatomickými zónami a možností polohování nebo vyklápění. Naopak existují i velmi jednoduché varianty, které nemají ani pevný rám. Spojeny jsou pouze textilními popruhy. Jde o spíše výjimečné řešení, které má blízko k laťovým roštům. Takového levné lamelové rošty nabízí například značka Max-i. Jsou dostupné i v dvoulůžkové velikosti.

Výhodou lamelových roštů je vynikající prodyšnost, vysoká flexibilita a pružnost, skvělá opora. Jsou taky značně odolné. Nosnost je vysoká. Nabídnout mohou širokou výbavu.

Laťové rošty

Laťové rošty představují velmi jednoduché a obecně dostupnější řešení. Od lamelových se liší v několika bodech. Latě, jimiž jsou tvořeny, nejsou zaoblené, jsou širší (kolem 8 i více cm) a tlustší. Nejsou příliš pružné. Obvykle se používají nejdostupnější dřeviny, jako je smrk. Počet latí je nižší než u lamel. Může jich být jen 10, 12 nebo 14.

Mezera mezi latěmi bývá výraznější než u lamelových roštů. Neměla by však být příliš velká (max. cca 5-6 cm). Větší mezery omezují oporu a mohou způsobit deformaci matrace a špatné vlastnosti lůžka.

Laťové rošty obvykle nemají pevný rám. Spojeny jsou textilními popruhy na bocích. Díky tomu jsou vysoce skladné, lehké a navíc nízké. To může být výhoda u lůžek s minimálně vysokou obrubou. Na lůžko je můžete položit volně (ale hrozí posouvání) nebo latě přichytit k lůžku vruty (což je trochu invazivní).

Laťové rošty, a zejména ty bez rámu, mají spíše průměrnou nosnost, odolnost a stabilitu. Nemívají žádné zvláštní vybavení navíc. Výhodou je dostupná cena, skladnost, ale třeba i relativně dobrá prodyšnost.

Segmentové rošty

Segmentové, talířové či modulové rošty. Pod těmito názvy se skrývají rošty pro velmi náročné a nejnáročnější zájemce. Základ de facto tvoří rám na způsob lamelového rošty. Lamely jsou ovšem vzdálenější a jsou na nich upevněny speciální tvarované, strukturované či perforované segmenty.

Tyto segmenty mají obvykle tvar zaoblených čtverců či obdélníků. Jejich počet je vysoký a podobně jako u lamel platí, že vyšší počet se rovná lepší kvalitě. Kolem 60 modulů je běžný počet kvalitních variant.

Segmentové rošty poskytují maximálně precizní bodovou oporu, přizpůsobivost a flexibilitu. Jde o vhodnou volbu při vysokých nárocích na anatomické, zdravotní a ortopedické vlastnosti lůžka. Rošty jsou často dobře či perfektně vybaveny. Nezřídka jde o polohovací modely.

Nevýhoda spočívá v poměrně vysoké pořizovací ceně. Výběr je ve srovnání s předchozími variantami taky zatím značně omezený. V neposlední řadě je nutno říct, že tyto rošty jsou docela těžké a neskladné.

Rošt vs. pevná deska

Je nutné mít v posteli vždycky rošt, anebo na ni stačí položit obyčejnou desku, např. z překližky, dřevotřísky či jiného materiálu?

Odpověď je nabíledni. Pevná deska má nulovou prodyšnost. Neposkytne ani žádnou pružnost a přizpůsobivost. To jsou zásadní nedostatky, které tuto možnost odsouvají někam do sféry přinejlepším provizorních řešení. V kombinaci s pevnou deskou je navíc potřeba opravdu vysoká a skvěle prodyšná matrace (např. taštičková). Na stálé lůžko, dětské i dospělé, však vždy patří rošt.

ložnice

Výběr roštu podle matrace (či naopak)

Jaký rošt použít k jaké matraci? Platí pár pravidel, která je vhodné respektovat. Lamelové rošty jsou poměrně univerzální a hodí se prakticky pro jakoukoli matraci. Situace však může být komplikovanější u polohovacích roštů.

Zde je třeba zvolit matraci, která polohování umožní a která nebude tímto mechanismem poškozována. Zejména některé velmi těžké a vysoké matrace s pevným jádrem (např. kokosová deska) se pro polohovací rošty obvykle nehodí. Informaci o tom, zda je konkrétní matrace kompatibilní s polohovacími rošty, byste měli hledat v návodu či popisku matrace.

Laťové rošty jsou méně univerzální. Nižší pružnost omezuje jejich použití hlavně na vysoké a pevné matrace, které samy o sobě poskytnou dobrou oporu, pružnost a ortopedické vlastnosti. Mohou to být vysoké pěnové, sendvičové či latexové matrace, ale i pružinové.

Polohovací a výklopné rošty

Jako specifickou variantu roštů, které stojí za samostatnou zmínku, lze označit rošty polohovací a vyklápěcí.

Polohovací rošty

Polohovací rošty jsou určeny pro osoby se zdravotními potížemi či upoutané na lůžko nebo zkrátka pro zvýšení komfortu lůžka. Zvedá se horní část, u lepších modelů horní i spodní. Mechanismus polohování přitom může být mechanický/manuální. Jde o levnější a lehčí variantu. Lidé se zdravotními omezeními však obvykle využijí spíše motorový mechanismus ovládaný dálkovým ovladačem. Rošt je dražší a těžší, ale polohování nevyžaduje žádnou fyzickou námahu.

Výklopné rošty

Toto provedení má zcela jiný primární účel. Jde o to umožnit snadný přístup k úložnému prostoru pod postelí. Rošt se vyklápí do boku. Výhodou je perfektní přístup, ale třeba i lepší větrání matrace. Druhou možností je vyklápění ze spodní strany. U této varianty je výhodou, že obvykle je možné částečné polohování horní části. Přístup k úložným prostorům je ale horší.

Speciální funkce a vlastnosti

Výše jsme již zmínili, že některé zejména lamelové a segmentové rošty mohou disponovat zajímavým vybavením a funkcemi. O které se může jednat? Zde je několik nejdůležitějších…

  • Nastavení tuhosti – Obvykle v oblasti beder. Umožněno je posuvnými pouzdry (objímkami).
  • Ramenní kolébka – Měkčené či jinak upravené lamely v oblasti ramen. Lépe se poddají. Výhodné zejména při citlivosti či bolestivosti této partie.
  • Anatomické zóny – Podobně jako matrace mohou být i rošty vybaveny několika zónami s odlišnými vlastnostmi, pružností, tuhostí a oporou pro lepší lokální anatomické přizpůsobení.
  • Ochranná folie – Rošt může být potažen speciální folii, která zvýší odolnost proti vlhkosti i dalším negativním vlivům.

Hmotnost, nosnost

Pokud jde o hmotnost, nejlehčí bývají laťové rošty bez rámu (kolem 10 kg). Následují běžné lamelové rošty. Nejtěžší jsou segmentové rošty (15-20 kg) a samozřejmě rošty s polohováním – obzvláště pak motorovým.

Nosnost u roštů začíná od cca 90 nebo 100 kg. To je poměrně nízká nosnost. Dostačující může být pro velmi nenáročné a občasné použití nebo do dětských lůžek. Berte v potaz, že i matrace (zvláště vyšší a kvalitní) může vážit mnoho kg. Navíc je k nosnosti třeba vždy počítat dostatečnou rezervu. Základní standard lze proto počítat spíše kolem 110-120 kg. Velmi kvalitní rošty nabídnou nosnost 130 kg a víc. To svědčí o jejich celkové odolnosti a nosnosti.

postel

Ceny roštů do postelí

Kolik stojí kvalitní rošt do postele? Zde jsou základní cenové relace.

✅ Rošty do 1500 Kč

Nenáročný zákazník může najít velký výběr roštů už v relaci od několika stovek. Počínaje zcela základními laťovými rošty, konče výše u jednodušších lamelových modelů. Nosnost obecně 90 až 110 kg.

✅ Rošty do 5000 Kč

Skvělý výběr. Většina nejprodávanějších postelových roštů. Najdete zde vysoce kvalitní i dobře vybavené modely známých značek. Na své si přijdou i nároční zájemci. Nechybí polohovací modely.

✅ Rošty nad 5000 Kč

Rošty pro velmi náročné nebo specifické zdravotní použití. Téměř výhradně polohovací modely (obvykle navíc motorové) se špičkovým vybavením a segmentové rošty.

Nejlepší značky roštů do postelí

Které značky jsou zárukou dobré kvality?

  • Dormeo – Velmi známá značka převážně vysoce kvalitních až luxusních matrací i roštů. Osvědčená volba i pro náročné.
  • Interier-Stejskal – Menší výběr, ale jedny z nejpopulárnějších roštů. Velmi vysoká hodnocení a poměr ceny a kvality.
  • Ahorn – Gigantický výběr. Dostupné i velmi drahé modely. Rošty všech typů.
  • Materasso – Obrovský výběr. Lamelové i laťové rošty v různých cenách. Ověřená, populární značka.
ProduktInfoHodnocení
#1Rošt Dormeo Silver Flex
Nejlepší rošt pro většinu lidí
✔️ 12 stupňové nastavení výšky v horní části
✔️ individuální tvrdost v bederní oblasti
✔️ dostupné v několika rozměrech
📌 od 3300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2ProSpánek Duostar II
Nejlepší rošt pro běžné spaní
✔️ základní pevný rošt
✔️ pružné lamely v 5 anatomických zónách
✔️ středový popruh zlepšuje stabilitu a nosnost
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ergonomický rošt Dormeo Trio
Nejlepší ergonomický rošt
✔️ pěti-zónový rošt s 42 přišroubovanými pružnými lamely
✔️ horní i spodní část roštu je možné elektronicky zvednout
✔️ individuální tvrdost v bederní oblasti
📌 od 12000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Interier-Stejskal GREEN&FLEX 48
✔️ ideální volba pro všechny typy matrací.
✔️ mezera pouhých 13 milimetrů
✔️ nosnost 150 kg
📌 od 2100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Ahorn Primaflex 200 x 90 cm
Jeden z nejprodávanějších na trhu
✔️ pružné lamely jsou rozděleny do 3 anatomických zón
✔️ středový popruh pro zlepšení stability roštu
✔️ 28 lamel v kaučukových pouzdrech
📌 od 1620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6MATERASSO DOUBLE MOBIL T5
POPIS
✔️ motorový a polohovatelný rošt na dálkové ovládání
✔️ 28 lamel v kaučukových pouzdrech
✔️ impregnován 100% přírodním levandulovým vonným olejem
📌 od 4400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tempur® Premium Flex 500
Segmentový rošt, perfektní přizpůsobení
✔️ má změkčenou oblast ramen pro pohodlný spánek na boku
✔️ vysoká odolnost a životnost
✔️ tuhost lze nastavit v každým segmentě
📌 od 15000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení