Domácnost

Nejlepší domácí trezory: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší domácí trezory

Pokud potřebujete ochránit a ukrýt hotovost, klenoty, starožitnosti, zbraně či jiné cenné předměty nebo dokumenty, sejf či trezor je jasná volba. Ale jak si vybrat ten správný? To už je složitější otázka. V dnešním článku vás proto provedeme výběrem nejlepšího domácího trezoru na základě nejdůležitějších faktorů a parametrů.

Nejlepší domácí trezory dle recenzí

ProduktInfoHodnocení
#1Richter Czech RS.18.EDK
Nejlepší domácí trezor pro většinu lidí
✔️ Sejf kompaktních rozměrů
✔️ Vyrobeno z kvalitní oceli
✔️ Pohodlný elektronický zámek
📌 od 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sejf s elektronickým zámkem Richter RS.50.EDK
Nejlepší trezor do stěny či podlahy
✔️ Ocelový sejf s elektronickým zámkem
✔️ Uživatelský kód může obsahovat 3-8 číslic
✔️ Časová blokace zámku po 3 chybných pokusech
📌 od 3600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Rottner PowerSafe 300 EL
Certifikovaný trezor
✔️ Nábytkový trezor s certifikací bezpečnostní třídy S2
✔️ Dvouplášťová konstrukce trezoru
✔️ Možnost ukotvení do podlahy pomocí dvou otvorů ve spodní stěně
📌 od 10300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4G21 GA-25E
Poměr cena / výkon
✔️ Lze jej snadno zazdít i přichytit k podlaze
✔️ Elektronický zámek na PIN-kód
✔️ K trezoru dodáván i klíč
📌 od 1400 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Richter Czech RS17.K
Nejlepší trezor na klíč
✔️ Ocelový sejf s mechanickým zámkem
✔️ Možnost ukotvení do zdi nebo podlahy
✔️ Dobrá cena
📌 od 860 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Richter Czech TS0209 Paris
Bezpečnostní schránka v podobě knihy
✔️ Ocelová bezpečnostní schránka
✔️ Uzamykatelná
✔️ Dodávána včetně 2 kusu klíčů
📌 od 350 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat domácí trezor

Při výběru trezoru je důležitý účel použití a samozřejmě míra zabezpečení, ale třeba i typ zámku nebo způsob umístění. S výběrem vám mohou do jisté míry pomoci i recenze domácích trezorů.

Proč má smysl pořídit si trezor?

Trezory nepatří jen do bank. Jsou poměrně běžné v kvalitnějších hotelových pokojích a apartmánech. V mnoha zemích světa je i častou součástí domácího vybavení. U nás zatím používání domácích trezorů nemá tak širokou „tradici“, ale rozhodně jde o řešení, které stojí za zvážení a má smysl, pokud potřebujete ochránit důležité, cenné nebo i nebezpečné věci.

Trezory přitom rozhodně nemusí sloužit jen pro ochranu peněz a klenotů před zloději. Chránit mohou třeba nenahraditelné dokumenty či vzpomínky před živelnými pohromami, především před ohněm. Dokonce mohou chránit i samotnou rodinu – zejména děti – před například vlastními zbraněmi. Tuto možnost ocení například policisté, myslivci a lovci, vojáci nebo fanoušci zbraní, kteří mají doma určitý arzenál, k němuž se nesmí dostat nikdo nepovolaný.

Sejf vs. trezor

Sejf a trezor jsou pojmy, které v běžné mluvě slouží jako v podstatě synonyma. I v našem článku obecně budeme používat především slovo trezor. Nicméně z hlediska norem a technické terminologie je mezi sejfy či bezpečnostními skříněmi a trezory velký rozdíl.

Sejfy a skříně jsou nižší třídy kategorizované normami ČSN 916012 a EN 14450 (viz níže). Mohou být jedno či dvouplášťové a disponují odolnými zámky, ale obecně slouží pro uchování věcí nižší hodnoty (cca do 80 000 Kč) a je snazší do nich násilím proniknout. Pro zkušené zloděje s patřičným vybavením nepředstavují velký problém. Dostat se do nich může i méně zkušený zloděj (ale bez zkušeností a vybavení nadělá hluk a potrvá to poměrně dlouho).

Trezory už jsou nedobytnější, mají vždy více plášťů s výplní mezi nimi. Nejčastěji jde o beton. Jsou tedy odolné i vůči značnému násilí vykonávanému na jakoukoli část trezoru. Používají se pro věci a hotovost vyšší až vysoké hodnoty anebo pro větší počet zbraní či munice. Dle bezpečnosti je třídí norma EN 1143-1.

trezor

Typy trezorů dle funkce

Trezor by měl odpovídat účelu použití. Rozlišit lze několik základních kategorií trezorů.

Domácí trezory

Základní kategorie trezorů, které jsou určeny pro domácí použití a uchovávání nejrůznějších domácích, osobních cenností. Ať už jsou to dokumenty, klenoty, hotovost apod. Většinou jde o trezory ve spíše nižších bezpečnostních třídách. Výhodou je velká rozmanitost velikostí, tvarů i možností umístění (do zdi, podlahy, nábytku,…) či zámků a vybavení.

Většinou jde o spíše menší nebo i středně velké trezory. Vhodné je hledat certifikované a kvalitní modely, které zajistí rozumnou míru ochrany. Pochybné a levné trezory mohou být příliš snadno prolomitelné.

Ohnivzdorné trezory

Jak název napovídá, jde o trezory, jejichž úkolem je ochránit cennosti především před působením ohně. Tedy při případném požáru. Vhodné mohou být do domácností, ale třeba i pro firemní použití na důležité doklady, dokumenty, média (pevné disky, paměťové karty, nosiče,…), elektroniku, ale třeba i nenahraditelné památky (fotografie, deníky,…).

Požární odolnost se udává na základě certifikátu či normy. Levnější trezory nabídnou odolnost do 30 minut při 843°C (certifikát UL/ETL), ale existují i trezory s odolností na 60, 90, ale dokonce i 120 minut při vyšších teplotách. Může jít o větší klasické stacionární trezory, ale prodávají se i ohnivzdorné bezpečnostní kufříky, které lze případně snadno vynést.

Zbraňové trezory

Povinnost uchovávat zbraně v zabezpečeném prostoru a mimo dosah nepovolaných osob je ukotvena přímo v legislativě (Zákon 338/2002 Sb. Ve znění pozdějších předpisů (374/2003 Sb.) O technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní či střeliva). Trezor je pak v zákoně výslovně jmenován jako první a optimální možnost.

V zákonech jsou i uvedené požadavky na zbraňovou skříň či trezor. Podmínky a požadavky jsou odstupňované podle počtu ks zbraní a munice, takže např. do deseti ks zbraní (10 000 ks střeliva) je možné ještě využít odpovídající certifikované sejfy či skříně patřičné kategorie, ale od této hranice už je nutný zbraňový trezor.

Speciální zbraňové trezory a skříně či skříňové trezory a sejfy bývají pro dané účely dobře připravené (technicky, legislativně), certifikované, typicky je specifikované, pro jaké zbraně jsou určeny (dlouhé, krátké) a pro kolik ks. Pakliže je trezor určen např. pro 5 ks zbraní, znamená to, že splňuje legislativní požadavky na tuto kategorii (jde-li o kvalitní a certifikovaný trezor). Uživatel tak nemusí studovat zákony a sám hlídat, aby splnil všechny náležitosti.

Zbraňové trezory jsou i z těchto důvodů ideální volbou pro přechovávání zbraní a munice – lepší volbou než domácí či jiné trezory a sejfy. Nicméně pro uchovávání jen např. jedné malé osobní zbraně může být i takové řešení dostačující a není nutné kupovat speciální trezor.

Další typy trezorů

Kromě výše uvedených typů existují i mnohé další variace zabezpečovacích zařízení. Patřit sem mohou například bezpečnostní schránky. Jde o menší kazety a boxy, nejčastěji o velikosti cca tlusté knihy či krabice od bot. Zabezpečení je spíše nízké, ale schránky lze dobře ukrýt, některé jsou přímo maskované – vypadají např. jako kniha, takže se snadno „ztratí“ v knihovně.

Další možností jsou skříňky, boxy a krabičky na klíče. Hodí se pro úschovu většího množství klíčů např. v podniku apod. Další možností jsou např. bezpečnostní pokladničky, schránky a sejfy na peníze v hotovosti. Zajímavou možností mohou být trezory do auta, které se instalují např. pod sedačky, případně do kufru či jinam.

Bezpečnostní kategorie trezorů

Při výběru trezoru je pochopitelně důležité, neřku-li zásadní, věnovat pozornost tomu, nakolik dobře je zabezpečen. Spousta lidí si při slově trezor automaticky představí nedobytné zařízení. Ve skutečnosti velmi záleží na konkrétní bezpečnostní třídě.

S certifikátem, či bez?

Certifikované trezory musejí splňovat určitou normu a jsou přísně testovány. Máte záruku, že obstojí vůči určitému přesně definovanému „násilí“. Sehnat můžete i necertifikované trezory. Typická je pro ně nižší až nízká cena. U těchto trezorů nemůžete uplatnit pojištění či záruku a nemáte jistotu, jak jsou odolné. Přesto mohou být pro méně náročné uživatele dostačující – zejména jako domácí trezory.

Bezpečnostní normy a třídy

Záležitost kolem norem a tříd se může zdát trochu nepřehledná, protože souběžně platí několik norem s vlastní kategorizací.

Pro sejfy a trezorové skříně s obecně nižším zabezpečením se používá evropská norma EN 14450, která rozlišuje dvě třídy bezpečnosti: S1 a S2. Jde o poměrně velmi nízké třídy. Zároveň se uplatňuje česká norma ČSN 916012, která má třídy Z1, Z2 a Z3. Třídy Z2 a Z3 zajišťují vyšší bezpečnost než S1 a S2.

A konečně pro trezory v pravém smyslu platí norma EN 1143-1. Ta kategorizuje trezory do celkem 13 číslovaných tříd. Už třída 0 je de facto vyšší než třídy předchozích norem. Odporové jednotky zámků značené RU (Rack Unit) dosahují min. 30/30 je osazen min. jedním zámkem třídy A a orientační hodnota uložených prostředků je až 250 000 Kč. Naproti tomu trezor třídy VI už nabízí RU 270/400, dva zámky třídy C a lze do něj uložit hodnotu odpovídající až 30 000 000 Kč. A nakonec třídy XIII má min. 2 zámky třídy D, RU 4500 a uložená hodnota není jasně omezená. Tyto trezory už jsou považovány za prakticky neprolomitelné.

Samozřejmě u vysokých tříd už nejde o trezory pro běžnou domácnost, ba ani firmy, ale spíše pro banky, armády, nejvyšší státní instituce. Domácí a zbraňové trezory mívají nejčastěji třídu 0, I nebo ještě max. II či III.

U jednotlivých tříd jsou, jak jsme zmínili, udávány i orientační max. hodnoty uložených cenností a peněz. To může být důležité z hlediska případného pojištění. Ovšem pojišťovny mohou tyto hodnoty stanovovat různě, takže uvedené částky jsou skutečně orientační.

cennosti

Druhy zámků podle technologie

Jakým způsobem se trezor či sejf otevře? Druh zámku je rozhodně velmi důležitý faktor při výběru bezpečnostního zařízení.

Nejjednodušší, ale obvykle i nejméně odolnou, variantou je klasický zámek na klíč. Zároveň budete nuceni někde bezpečně uchovávat i samotný klíč.

Poměrně tradiční možností je číselníkový, mechanický zámek. Používá se na zámcích ke kolům i na trezorech s vysokou mírou zabezpečení. Pokud jste v klasických filmech viděli trezor, většinou měl jistě číselník. Výhodou je, že nepotřebujete uchovávat klíč. Nevýhodou, že si musíte pamatovat kombinaci a že otevírání trvá déle. Pokud trezor potřebujete otevírat často či rychle (např. pokud je v něm sebeobranná zbraň). Toto řešení nemusí být ideální.

Elektronické zámky nakonec fungují podobně jako číselníky, tedy otevírají se kódem. Rozdíl je v tom, že místo manuálního, mechanického číselníku je zde elektronická klávesnice. Použití je rychlejší a pohodlnější, ale zámek vyžaduje napájení (baterie).

Bezpečnostní třídy zámků

I zámky samotné mají své třídy zabezpečení. Zmínili jsme se o nich v části o normách a třídách bezpečnosti. Třídy jsou A až D, přičemž nejnižší je A, nejvyšší D. Trezory jsou řazeny do tříd právě podle toho kolik zámku a v jaké kategorii mají. Tyto třídy je tedy důležité sledovat.

Způsob umístění

I toto je jistě důležitý faktor. Zauvažujte, kde chcete sejf, skříň či trezor umístit. Domácí trezory jsou většinou buď…

  • Nábytkové – Jednodušší řešení, kdy se trezor zabuduje do nábytku, např. skříně. Je třeba je dobře zajistit, ale obecně je instalace relativně snadná.
  • Do zdi – Trezory zabudované ve stěně jsou výborně zabezpečené a mohou být perfektně skryté, navíc nezabírají místo v interiéru ani nehyzdí jeho design. Na druhou stranu je zde vysoká náročnost instalace.
  • Do podlahy – Alternativa modelů do zdi obvykle spíše pro menší trezory. Stejně tak existují třeba i trezory do schodiště. Opět náročná instalace, ale dobré ukrytí a zajištění.
  • Volně stojící – Pokud nechcete řešit žádnou instalaci a nevadí vám, že trezor bude jen tak volně stát, možností jsou volně stojící trezory. Nevýhodou je nízká míra ukrytí. Na druhou stranu u velkých a velmi velkých trezorů či velkých zbraňových skříní často jiné řešení nepřichází v úvahu.

Ceny krovinorezu

Kolik stojí kvalitní trezor či sejf? Relace jsou pochopitelně velmi široké. Je třeba si však vybrat adekvátně zabezpečený model a nešetřit na kvalitě.

✅Trezory do 3000 Kč

Malé schránky, sejfy a domácí trezory malých rozměrů, obvykle do třídy I. Vhodné pro použití doma, v hotelu, kanceláři apod.

✅Trezory do 15 000 Kč

Slušný výběr trezorů a sejfů, opět třída většinou max. I, ale sehnat lze i rozměrově větší modely na více cenností.

✅Trezory nad 15 000 Kč

Pro náročnější domácí, firemní i jiné použití. Od cca 20 000 už lze sehnat i třídu II. Od cca 50 000 i třídu III nebo dokonce IV. Od cca 100 000 Kč třídu V i VI.

Nejlepší značky krovinorezu

Které značky trezorů patří k osvědčeným a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality?

  • TFY – Zejména výběr populárních menších schránek a trezorů pro domácí použití za dobrou cenu.
  • DEMA – Výběr kvalitních trezorů zejména do zdi či podlahy. Oblíbená značka.
  • Rottner – Významná značka, obrovský výběr. Trezory nízkých, ale i vysokých tříd různých velikostí a typů.
  • Richter – Populární výrobce spíše malých trezorů, sejfů a schránek. Nechybí ani maskované modely.
ProduktInfoHodnocení
#1Richter Czech RS.18.EDK
Nejlepší domácí trezor pro většinu lidí
✔️ Sejf kompaktních rozměrů
✔️ Vyrobeno z kvalitní oceli
✔️ Pohodlný elektronický zámek
📌 od 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sejf s elektronickým zámkem Richter RS.50.EDK
Nejlepší trezor do stěny či podlahy
✔️ Ocelový sejf s elektronickým zámkem
✔️ Uživatelský kód může obsahovat 3-8 číslic
✔️ Časová blokace zámku po 3 chybných pokusech
📌 od 3600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Rottner PowerSafe 300 EL
Certifikovaný trezor
✔️ Nábytkový trezor s certifikací bezpečnostní třídy S2
✔️ Dvouplášťová konstrukce trezoru
✔️ Možnost ukotvení do podlahy pomocí dvou otvorů ve spodní stěně
📌 od 10300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4G21 GA-25E
Poměr cena / výkon
✔️ Lze jej snadno zazdít i přichytit k podlaze
✔️ Elektronický zámek na PIN-kód
✔️ K trezoru dodáván i klíč
📌 od 1400 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Richter Czech RS17.K
Nejlepší trezor na klíč
✔️ Ocelový sejf s mechanickým zámkem
✔️ Možnost ukotvení do zdi nebo podlahy
✔️ Dobrá cena
📌 od 860 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Richter Czech TS0209 Paris
Bezpečnostní schránka v podobě knihy
✔️ Ocelová bezpečnostní schránka
✔️ Uzamykatelná
✔️ Dodávána včetně 2 kusu klíčů
📌 od 350 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení