Domácnost

Test 7 nejlepších parních mopů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší parní mopy

V dnešním průvodci se podíváme na to, jak si vybrat co nejlepší parní mop pro snadný a pohodlný úklid domácnosti. Toto šikovné zařízení se těší rostoucí oblibě – a proč taky ne. Jde o zajímavou alternativu obyčejného mopu, která přináší řadu výhod. O těch si ale povíme později. Jak už název napovídá, k čištění tyto mopy využívají páru, která působí pod tlakem a dokáže narušit strukturu odolných nečistot a hladce se jich zbavit.

Dnešní doba přináší obrovskou spoustu různých domácích spotřebičů a pomůcek, které usnadňují život a práci. Člověk pochopitelně nemůže mít všechny a někdy je těžké se v nabídce zorientovat a vybrat si ty pravé. Proto je tu náš návod. Pomůže vám ujasnit si, zda pro vás bude parní mop správnou volbou. Především vám ale poradíme, jak postupovat při samotném výběru tohoto úklidového nástroje. Jaké parametry nepřehlédnout, na jaké vlastnosti nebo funkce se zaměřit – a taky na co si dát pozor.

Ačkoli se budeme snažit pojmout téma komplexně, neváhejte před pořízením konkrétního modelu využít i další zdroje informací. Posloužit vám mohou zejména rady a poznatky zákazníků v uživatelských recenzích parních mopů a hodnocení v odborných testech nebo žebříčcích.

Nejlepší parní mopy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 LEIFHEIT Clean Tenso

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST
03/2019 (známka 1,2)
 
Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,55 l
Hmotnost: 2,8 kg
Délka kabelu: 6,5 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#2KÄRCHER SC 1 EasyFix

Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,2 l
Hmotnost: 1,6 kg
Délka kabelu: - m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3VILEDA Steam mop s kabelem
Příkon: 1500 W
Objem nádoby: 0,4 l
Hmotnost: 2,3 kg
Délka kabelu: 6 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Concept CP3000 Perfect clean 3 v 1
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 0,73 l
Hmotnost: 5,5 kg
Délka kabelu: 6 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#5Rowenta Steam Power RY6555WH

 Model RY6557WH 2. místo testu
HAUS & GARTEN TEST 03/2019
 
Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,6 l
Hmotnost: 2,85 kg
Délka kabelu: 7 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#6Rowenta RY 8544 WH
Příkon: 1700 W
Objem nádoby: 0,5 l
Hmotnost: 6,5 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#7Black+Decker FSM1605

Příkon: 1300 W
Objem nádoby: 0,35 l
Hmotnost: 2,6 kg
Délka kabelu: 5 m
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze

Jak vybrat parní mop

Nabídka parních mopů je široká a není vůbec divu, pokud trochu tápete a nevíte, na co se zaměřit při srovnávání různých modelů. V našem návodu najdete popis nejdůležitějších parametrů a faktorů. Počínaje konstrukčním provedením přes příkon či kapacitu zásobníku až po různé praktické funkce.

Taky zde najdete přehled tří základních cenových skupin a shrnutí jejich nabídky, abyste získali lepší představu, jaký rozpočet si připravit. Na závěr nabídneme přehled několika spolehlivých a ověřených značek a zodpovíme nejpalčivější dotazy.

Princip fungování parních mopů

Tato zařízení nejsou v zásadě nijak složitá. Podobně jako třeba napařovací žehličky disponují parní mopy nádržkou na vodu, která se zahříváním mění na páru. Ta je posléze pod tlakem uvolňována tryskami.

Díky tlaku a teplotě dokáže pára rozrušit i velmi zatvrzelou špínu, zároveň působí antibakteriálně, takže úklid s mopem je velmi hygienický. Samotná pára ale nečistoty samozřejmě kompletně nezničí. Pouze umožní násadě z mikrovlákna, aby je snadno nasála.

jak vybrat parní mop

Výhody a nevýhody

Výhody

Jak jsme řekli, parní mop skýtá oproti klasickému mopu řadu předností. Pojďme se na ně podívat:

 • Komfort – Zacházení s parním mopem je mnohem pohodlnější a „čistší“. Špínu nemusíte drhnout, nemusíte ani zacházet se špinavým mokrým hadrem. Běžný úklid může být velice rychlou záležitostí.
 • Účinnost a univerzálnost – Pára dokáže nečistoty narušovat velmi efektivně. Pro pravidelný úklid výkon parních mopů zpravidla zcela stačí. S tímto zařízením se navíc můžete pustit do velkého množství povrchů. Na parkety, kachle a dlaždičky, lino, ale obvykle i koberce, nebo dokonce povrch nábytku apod. Po přejetí mopem je povrch ihned suchý.
 • Hygiena – S parním mopem není třeba máchat hadr nebo násadu ve špinavé vodě plné saponátu a tu pak roztírat po bytě. Úklid je velmi hygienický a horká pára dokonce likviduje bakterie a mikroorganismy. Jde nejen o hygienické, ale i šetrné a ekologické řešení.
 • Snadná manipulace – Parní mopy jsou poměrně lehké a dobře ovladatelné. V tom tkví jejich výhoda oproti parním čističům, které jsou sice výkonnější, ale taky robustnější, méně skladné a mobilní.

Nevýhody

Nemůžeme ale jen chválit, je třeba zmínit i nevýhody. Mezi ty hlavní patří obecně nižší výkon oproti parním čističům. Je to daň za větší pohodlí a mobilitu. Mopy jsou tedy vhodné spíše pro běžný a pravidelný úklid podlah, než pro boj s velmi znečištěnými povrchy.

Další nevýhodou je obvykle menší objem vodní nádržky. To znamená, že na jedno naplnění nemůžete uklízet příliš dlouhou dobu. Za nevýhodu (tentokrát oproti obyčejným mopům) lze považovat i přívodní šňůru, která představuje určité omezení při práci.

Jednokomorový a dvoukomorový parní systém

Nutno říct, že u parních mopů se setkáte spíše s jednokomorovým systémem. Dvoukomorovým disponují především lepší modely parních čističů. V případě jednokomorového řešení se pára vytváří v nádobce, do které se přímo nalévá voda.

Pára je zde následně pod tlakem a není možné vodu dolévat, dokud není zcela vyčerpána. U dvoukomorového mechanismu je k dispozici nezávislý zásobník na páru a vodu je tedy možné dolévat průběžně.

Trojúhelníkový vs. obdélníkový mop

Podle provedení úklidové hlavice lze rozlišit dva druhy mopů. Ačkoli by se mohlo zdát, že mezi trojúhelným a obdélným nástavcem je pouze kosmetický rozdíl, není to tak. Trojúhelníkové mopy si totiž mnohem lépe povedou ve členitějších prostorech. Lépe se dostanou do různých rohů a koutů. Pokud jste s klasickým mopem při vytírání podlahy často bojovali s různými nepravidelnostmi a překážkami, zauvažujte o této variantě.

Klasický obdélníkový tvar je univerzálnější a velmi efektivní při úklidu rovnějších ploch a prostor bez výraznějšího členění. Tato varianta tedy rozhodně stále patří mezi používanější.

Příkon

Dostáváme se k prvnímu a v podstatě nejdůležitějšímu technickému parametru. Parní mopy jsou prakticky výhradně elektrická zařízení napájená síťovou šňůrou. S akumulátorovým provedením se takřka nesetkáte (na rozdíl od ručních parních čističů).

A u každého elektrického spotřebiče je příkon jednou ze zásadních konstant. Co ale tato hodnota ovlivňuje? Především na ní závisí rychlost přípravy páry. Příkon ale vypovídá o celkovém výkonu, a tedy efektivitě přístroje při úklidu.

Při výběru mopu se tedy orientujte zejména podle příkonu a zvolte takový, který bude odpovídat vašim nárokům. Slabší modely nabízejí hodnoty okolo cca 1000 až 1200 W. Pro lehký pravidelný úklid mohou být zcela dostačujícím řešením.

Mopy okolo 1500 W jsou už poměrně velmi účinné a poradí si i se zanedbanější podlahou. Existují i modely s vyšším příkonem. V hladině okolo 1500 W a výše se už pohybují především parní čističe.

Kapacita nádoby

Druhý nejdůležitější parametr parních mopů. Velikost nádoby, do které se lije voda pro výrobu páry, ovlivní maximální délku práce bez přestávky a nutnosti doplnit vodu a čekat na výrobu páry. Zdálo by se, že větší objem je vždy lepší, ale nemusí to tak nutně být.

Větší nádoba bude znamenat taky vyšší celkovou hmotnost přístroje a obtížnější manipulaci. Dolití vody a příprava páry je přitom vteřin, nanejvýš několika minut. Záleží tedy hlavně na tom, jaké plochy budete uklízet a v jakém prostředí.

Pokud budete uklízet velké plochy a od zdroje vody budete poměrně vzdálení, jistě se vyplatí větší kapacita. V menší domácnosti, kde je spíš členitější prostředí a k vodě je to vždy pár kroků může stačit menší kapacita.

Běžná kapacita zásobníku na vodu se u parních mopů pohybuje od cca 3 dcl do necelého 1 l, ale najdou se i výjimky.

Délka síťového kabelu

Ani tento zdánlivý detail byste neměli podcenit. Může mít totiž značný vliv na ergonomii a pohodlí při práci. U parních mopů se můžete setkat s kabely o délce od cca 5 m až po 7 m nebo výjimečně i více metrů. Od toho se odvíjí tzv. „akční rádius“ – tedy odhadovaný reálný dosah mopu při uklízení – tato hodnota je zpravidla o cca 1,5 m delší.

Funkční vybavení

Parní mop může mít i různé zajímavé funkce, které vám úklid s tímto zařízením usnadní, urychlí nebo jinak zpříjemní. Tady jsou některé nejzajímavější možnosti…

 • Indikátor nahřátí – Je mop už připraven k práci? Indikátor vám to sdělí.
 • Indikátor množství vody – Pokud vám už dochází voda, opět se to ihned dozvíte.
 • Regulace páry – Velice praktická funkce, kterou oceníte především u výkonnějších modelů. Můžete pracovat mnohem efektivněji, šetřit páru a energii při lehčím úklidu, a naopak zabrat u těžších nečistot. Regulace se taky hodí při úklidu různorodých povrchů, zejména citlivějších.
 • Ochrana proti vodnímu kameni – Tato funkce je poměrně jasná. Vodní kámen je nepřítelem všech zařízení pracujících s vodou.

Video

Ceny parních mopů

Jaké jsou ceny těchto zařízení? Za kolik lze pořídit opravdu kvalitní parní mop a za kolik alespoň solidní dostupný model? Pojďme se na to podívat.

Parní mopy do 3000 Kč

Nejlevnější modely parních mopů lze pořídit už za ceny okolo 1500 až 2000 Kč. U těchto modelů počítejte s příkonem do max. cca 1300 W a taky s tím, že celková efektivita zařízení nebude úplně oslnivá. To ale neznamená, že nemohou stačit pro běžný úklid v domácnosti. Pokud nebudete očekávat zázraky, můžete být spokojeni.

Parní mopy do 5000 Kč

Většinou jde už o dobře vybavené modely s vysokou účinností, které rychle a bez problémů zvládnou běžný úklid a poradí si třeba i na větších plochách nebo s odolnějšími nečistotami.

Parní mopy nad 5000 Kč

Pokud hledáte skutečně výkonný model s plnou výbavou, který obstojí i v náročných podmínkách a při intenzivním používání, pak se porozhlédněte v této kategorii.

Nejlepší značky parních mopů

Kteří výrobci nabízejí ověřenou kvalitu? Máme pro vás několik tipů.

 • Leifheit – Německá značka, která je u nás velmi dobře známá. Najdete u ní i nejprodávanější parní mopy. Důvodem je spíše dostupná cena a solidní kvalita než špičkový výkon a maximální výbava.
 • Ariete – Značka s dobrým výběrem. Nabízí řadu výkonných mopů (1500 W), z nichž některé patří i k cenově poměrně velmi dostupným.
 • Black&Decker – Velký výběr mopů ve střední a nižší cenové kategorii. Většinou dobré hodnocení v testech parních mopů.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký je rozdíl mezi parním vysavačem a parním mopem?

Parní vysavač je pokročilejší, ale taky dražší záležitostí. Zatímco mop parou rozrušené nečistoty nasakuje do textilní násady z mikrovlákna, vysavač je odsává.

Jak dlouho trvá příprava páry?

Záleží na velikosti zásobníku a příkonu. Doba se pohybuje od několika desítek vteřin po max. pár minut. Větší zásobník vydrží na jedno naplnění déle, ale pokud nemá zařízení patřičný příkon, může trvat výrazně déle i příprava páry.

Jak dlouho vydrží mop fungovat na jedno naplnění vodou?

Opět záleží na více faktorech. Zejména velikosti zásobníku, ale i nastaveném nebo standardním výkonu parního mopu. Obvyklá doba je ale od cca 10 minut u lehčích modelů s malým zásobníkem až po necelou hodinu. Za cca tři čtvrtě hodiny už lze s mopem poměrně snadno obstarat prostor o rozloze okolo 100 m2.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 LEIFHEIT Clean Tenso

 Vítěz HAUS & GARTEN TEST
03/2019 (známka 1,2)
 
Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,55 l
Hmotnost: 2,8 kg
Délka kabelu: 6,5 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#2KÄRCHER SC 1 EasyFix

Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,2 l
Hmotnost: 1,6 kg
Délka kabelu: - m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3VILEDA Steam mop s kabelem
Příkon: 1500 W
Objem nádoby: 0,4 l
Hmotnost: 2,3 kg
Délka kabelu: 6 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Concept CP3000 Perfect clean 3 v 1
Příkon: 1600 W
Objem nádoby: 0,73 l
Hmotnost: 5,5 kg
Délka kabelu: 6 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#5Rowenta Steam Power RY6555WH

 Model RY6557WH 2. místo testu
HAUS & GARTEN TEST 03/2019
 
Příkon: 1200 W
Objem nádoby: 0,6 l
Hmotnost: 2,85 kg
Délka kabelu: 7 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3300 Kč Číst recenze
#6Rowenta RY 8544 WH
Příkon: 1700 W
Objem nádoby: 0,5 l
Hmotnost: 6,5 kg
Délka kabelu: 8 m
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#7Black+Decker FSM1605

Příkon: 1300 W
Objem nádoby: 0,35 l
Hmotnost: 2,6 kg
Délka kabelu: 5 m
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
0 Sdílení