Domácnost

Nejkvalitnější ručníky a osušky: TOP 10 dle recenzí a testů

Nejkvalitnější ručníky Ručníky a osušky patří mezi nejzákladnější bytové textilie a žádná domácnost se bez nich neobejde. Při výběru tohoto vybavení byste však neměli postupovat zbytečně zbrkle. Rozdíl mezi laciným a kvalitním ručníkem či osuškou může být totiž značný. Na co se zaměřit při výběru a jak nakoupit nejlepší osušky a ručníky domů i na pláž, cestování či sportování? Právě tím se budeme zabývat v dnešním článku.

V našem žebříčku opět najdete výběr nejzajímavějších produktů. Snažili jsme se nejen o maximální kvalitu, ale i pestrost – cenovou i typovou. Věříme, že vám tento přehled poslouží alespoň jako inspirace. Další pomoc můžete hledat v uživatelských recenzích ručníků a osušek. Dozvíte se víc o jejich životnosti a celkové kvalitě.

Nejkvalitnější ručníky a osušky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1B.E.S. Petrovice Luxury
✔️ vyrobený ze 100% bavlny
✔️ gramáž 540 g/m2
✔️ rozměr: 50 x 100 cm
✔️ hebký a měkký
📌 od 150 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2SCAN Quilt COTTONA
✔️ z kvalitní 100% česané bavlny
✔️ v různých rozměrech
✔️ gramáž: 540 g/m2
✔️ příjemně měkký trvanlivý ručník
📌 od 145 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dormeo Dalia
✔️ vyrobený ze 100% bavlny
✔️ dostupné ve 3 velikostech a 3 designech
✔️ hypoalergenní, rychleschnoucí, absorpční
📌 od 290 Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sada Bonami Selection
✔️ sada 6 ručníků a 2 osušek
✔️ vyrobeno ze 100% bavlny
✔️ gramáž: 500 gr/m²
✔️ měkké a savé ručníky
📌 od 100 Kč / ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#54Home Bamboo Premium
✔️ kombinace bambusových vláken a jemné bavlny
✔️ obsah bambusových vláken (70 %)
✔️ šetrný k pokožce, antibakteriální vlastnosti
✔️ gramáž: 450 g/m2
📌 od 199 Kč / 2 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bonami Selection Portofino
✔️ sada 4 bavlněných osušek
✔️ vyrobeno z bavlny
✔️ vysoká savost a odolnost
✔️ rozměr 70 x 140 cm
📌 od 277 Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat osušky a ručníky

Podle čeho vybírat osušku či ručník? Samozřejmě v první řadě podle velikosti a způsobu použití. O kvalitě nejvíce svědčí materiál a zpracování, důležitým hodnotícím faktorem je gramáž. Roli může hrát i barva a samozřejmě taky cena nebo značka.

Jaký je rozdíl mezi ručníkem a osuškou?

Než se pustíme, dál měli bychom si udělat trochu pořádek v pojmech. Jaký je vlastně rozdíl mezi ručníkem a osuškou? Nebo je to totéž?

Kam dát ručníky?

Jako ručník se obvykle označuje menší textilie, která je určená především k osušení rukou či tváře při průběžné hygieně. V koupelně je vhodné ji umístit na dostupné místo v blízkosti umyvadla. Právě používané ručníky je vhodné rozvěsit na háčky.

Další možností jsou různé ručníkové závěsné systémy a věšáky. Existují i varianty, které je možné v koupelně připevnit bez vrtání. Můžete vybírat ze široké palety rozměrů a stylů podle vkusu a dispozice a prostorových možností koupelny. Cena jednoduchých závěsných prvků začíná na cca 250-300 Kč.

Nejlepší ručníky

Kam dát osušky?

Osušky jsou větší textilie určené už pro osušení celého těla po sprše nebo koupeli. Ještě větší osušky jsou pak často označovány jako plážové. Rozměr je dostačující na to, abyste si na osušku mohli třeba lehnout nebo se do ní úplně zabalit.

Osušky jsou rozměrnější, proto se obvykle skladují složené. Vhodné jsou regály nebo boxy přímo v koupelně, potažmo jim najít prostor v koupelnové skříňce. Po použití byste je však měli nechávat vyschnout. Existují na to elegantní věšáky, v nouzi či menší koupelně poslouží i žebříkové topení. I na to se dají pořídit speciální věšákové nástavce. Výhodou je rychlé a důkladné schnutí.

Jak vybrat ručník či osušku podle velikosti?

Rozměry ručníků a osušek pochopitelně taky hrají roli. Volba by měla záviset na vašich zvyklostech, způsobu použití, ale třeba i skladovacích prostorách.

Ručníky na ruce a tváře jsou menší než osušky, ale rozměrová variabilita je taky značná. U komfortnějších domácích ručníků se nejčastěji setkáte s rozměry 40 nebo 30 x 60 cm, ale volbou jsou i štědřejší a univerzálnější ručníky o velikosti 50 x 90 cm nebo i 50 x 100 cm. Ty lze použít i na vlasy apod.

Jako ručníky pro hosty mohou (doma i v hotelích) nebo pracovní ručníky mohou posloužit i poměrně malé varianty o rozměrech cca 30 x 50 až 40 x 60 cm.

U osušky na celé tělo je komfortnější použít větší rozměr. Lze použít i větší ručník, např. 50 x 100 cm, ale mnohem lepší a oblíbenější jsou větší osušky, alespoň 60 x 120 cm. Nejoblíbenější je ovšem rozměr 70 x 140 cm. Takzvané plážové osušky však mohou být ještě větší, například 80 x 150, 100 x 150, 80 x 200 cm a podobně.

Ručníky vs. osušky

Jak vybrat ručník či osušku podle gramáže?

Gramáž patří mezi nejdůležitější hodnoty určující kvalitu ručníku. Jde de facto o hustotu zpracování a materiálu. Nízkogramážové ručníky a osušky mohou být lákavé svou lehkostí, skladností a cenou. Ale má to i odvrácenou stránku.

Takové ručníky mají typicky horší savé schopnosti, jsou méně hřejivé a komfortní – a především mají menší životnost. Rychle se prošoupou, při používání a praní se z nich navíc uvolňují vlákna a žmolky, kterých pak může být plné oblečení i byt. Dostat je např. z černého oblečení není žádná slast.

Ručníky a osušky s poctivou gramáží jsou příjemnější na dotek, komfortní, zahřejí a skvěle sají, dlouho vydrží. Nevýhodou je vyšší cena, objem a hmotnost.

Lehké i kvalitní ručníky mohou najít své místo a účel. Ty lehké mohou posloužit třeba pro hosty, jako pracovní nebo pro příležitostné použití, další možností je například „cestovní“ nebo sportovní použití (trénink, posilovna,…). Těžké, kvalitní osušky se zase hodí jako „hlavní“ osušky pro rodinu.

A jaká gramáž je ta správná? Lehké osušky a ručníky mají do 350 g/m2. Za střední cestu lze považovat textilie do cca 500 g/m2. Velmi těžké a kvalitní osušky mají i 550 g/m2 nebo i více. Ty se hodí především pro domácí použití, jsou velmi komfortní, trvanlivé, ale dlouho schnou.

A jakou osušku si vzít na pláž? Zde se sváří dvě protichůdné potřeby. Na jednu stranu nechcete, aby se osuška na pláži prodřela a zničila, na druhou stranu je škoda brát s sebou velmi kvalitní osušku, která je navíc těžká a zabere celý batoh. Volbou je tedy spíše osuška lehčí až střední gramáže o dostatečném rozměru nebo rychleschnoucí osuška.

Jen samotná gramáž ovšem jako určující faktor nestačí. Samozřejmě je důležitý i konkrétní materiál. Jaké jsou možnosti?

Materiály a zpracování ručníků a osušek

Jaké materiály se vyskytují u ručníků? Možnosti jsou docela různorodé, ale existuje několik osvědčených řešení.

Bavlna

K jasnému základu stále patří čistý, 100% bavlněný ručník. Bavlna nezklame. Má výborné savé schopnosti a je nesmírně příjemná na dotyk i odolná. To však platí při dostatečné kvalitě zpracování a gramáži. Velké rozdíly jsou však i v kvalitě bavlněné příze jako takové.

Levné bavlněné ručníky budou nejspíš z nekvalitní příze s krátkými vlákny. Kvalitní bavlnu tvoří dlouhá vlákna, výsledná textilie je mnohem hebčí, jemnější, odolnější, prodyšnější. Důležitý je i původ.

Mezi nejkvalitnější patří egyptská bavlna a Mako bavlna nebo Pima (USA) či Sea-Island, bavlny z Peru či Brazílie. Střední kvalitu nabídne např. mexická nebo některé americké bavlny. Spíše nekvalitní bavlnu produkuje Pakistán, Indie nebo Čína.

Bambus

Bambusová viskóza se vyskytuje jako příměs především v bavlněných ručnících, kde obvykle tvoří 30 %, nebo naopak dominantní podíl (kolem 70 %). Bambusová vlákna neutralizují pachy, odolávají plísním, dodávají textilii lesklejší vzhled a jemnost na omak, trochu připomínají satén.

Mají taky antibakteriální účinky a velmi dobře sají, přičemž rychleji schnou. Zajímavou výhodou je vysoká odolnost vůči UV záření, což oceníte u plážových osušek. Bambusová vlákna ale nejsou tak mechanicky odolná.

Len

Do ručníků a osušek se používá i starý dobrý len. Len skvěle saje i dobře schne a je velmi mechanicky odolný. Není dráždivý a minimálně pohlcuje prach. Často se používá pro technické tkaniny (ubrusy, ubrousky, utěrky atd.). Nevýhodou je vysoká mačkavost. Je taky vhodné prát ho šetrněji.

Modal

Modal se vyrábí z celulózy bukového dřeva, jde tedy o přírodní tkaninu. Obvykle funguje jako příměs v bavlně. Je lehký, vzdušný, prodyšný, dobře saje, nežmolkuje a je velmi příjemný na dotek. Je však taky poněkud dražší.

Syntetické tkaniny

Polyester, mikrovlákno, nylon – u osušek a ručníků se prosazují i syntetické tkaniny. Jejich výhodou může být lehkost v kombinaci s odolností a rychlým schnutím. Savost je ovšem obvykle slabší, a i když jsou umělé textilie v podstatě na omak jemné, pocit syntetiky na těle není každému příjemný, alespoň ve srovnání s přírodními tkaninami.

Co je to froté ručník?

Froté není materiál, nýbrž způsob tkaní – obvykle bavlny. Jde o smyčkovou tkaninu, která se u osušek a ručníků používá mimořádně často. Výhodou je enormní savost.

Co je to rychleschnoucí ručník?

Rychloschnoucí osušky a ručníky jsou obvykle právě ty, které jsou vyrobeny ze syntetických tkanin nebo s jejich příměsí. Díky tomu jsou lehčí a mnohem rychleji schnou, i když třeba nedosahují takové savosti nebo komfortnosti. Pro účely sportování, cestování nebo výletů k vodě však mohou být skvělou volbou. Díky rychlému uschnutí a nízké hmotnosti nemusíte vláčet v tašce či batohu těžký, objemný a mokrý ručník.

Jakou barvu vybrat?

Barva osušky či ručníku bývá převážně otázkou vkusu, ale roli může sehrát i praktická stránka. Například bílé osušky jsou klasika, ale na údržbu jsou náročné, rychle se znečišťují. Totéž platí pro černé. Velmi oblíbené jsou dnes barvy jako fialová či tyrkysová či jiné odstíny modré, ale i zelené. Populární je však i praktická šedá.

Stálost barev ovlivní způsob zacházení a údržby. Na přímém slunci barvy blednou, stejně tak při nešetrném či nesprávném praní. Záleží ale i na kvalitě zpracování a materiálu. Např. populární bambus ztrácí barvy rychleji než kvalitní bavlna.

Ceny kvalitních ručníků

Kolik stojí kvalitní ručník nebo osuška? Záleží na gramáži, materiálu i zpracování, velikosti a dalších faktorech.

Osušky a ručníky do 200 Kč

V této ceně koupíte spíše ručníky nebo menší osušky. Materiálem je nejčastěji bavlna, ale nepočítejte s prémiovou kvalitou. Mezi nejoblíbenější levné ručníky patří ty od značky Livarno Home (Lidl).

Osušky a ručníky do 500 Kč

V této ceně už byste měli pořídit osušky i ručníky poměrně vysoké kvality z různých materiálů. Od bavlny po modal a jiné látky. Jde o investici do kvality a životnosti.

Osušky a ručníky nad 500 Kč

Exkluzivní varianty anebo sady ručníků i po větším množství kusů.

Nejlepší značky ručníků / osušek

Které značky ručníků nabídnou dobrý poměr ceny a kvality a zajímavý výběr?

  • Bonami – Velký výběr osušek, ručníků i jiných textilií. Často v sadách za velmi pěkné ceny.
  • Livarno Home – Ručníky a osušky z produkce značky Lidl. Patří k mimořádně oblíbeným i díky cenové výhodnosti.
  • Nabaiji – Skvělý výběr ručníků a osušek z mikrovlákna.
  • DecoKing – Vynikající výběr kvalitních osušek a ručníků převážně z bavlny.

Nejprodávanější ručníky a osušky na trhu

Nejprodávanější ručníky a osušky na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1B.E.S. Petrovice Luxury
✔️ vyrobený ze 100% bavlny
✔️ gramáž 540 g/m2
✔️ rozměr: 50 x 100 cm
✔️ hebký a měkký
📌 od 150 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2SCAN Quilt COTTONA
✔️ z kvalitní 100% česané bavlny
✔️ v různých rozměrech
✔️ gramáž: 540 g/m2
✔️ příjemně měkký trvanlivý ručník
📌 od 145 Kč / ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dormeo Dalia
✔️ vyrobený ze 100% bavlny
✔️ dostupné ve 3 velikostech a 3 designech
✔️ hypoalergenní, rychleschnoucí, absorpční
📌 od 290 Kč / ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Sada Bonami Selection
✔️ sada 6 ručníků a 2 osušek
✔️ vyrobeno ze 100% bavlny
✔️ gramáž: 500 gr/m²
✔️ měkké a savé ručníky
📌 od 100 Kč / ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#54Home Bamboo Premium
✔️ kombinace bambusových vláken a jemné bavlny
✔️ obsah bambusových vláken (70 %)
✔️ šetrný k pokožce, antibakteriální vlastnosti
✔️ gramáž: 450 g/m2
📌 od 199 Kč / 2 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Bonami Selection Portofino
✔️ sada 4 bavlněných osušek
✔️ vyrobeno z bavlny
✔️ vysoká savost a odolnost
✔️ rozměr 70 x 140 cm
📌 od 277 Kč / ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení