Potřebujete lehký a praktický rychleschnoucí ručník nebo osušku na sport, kempování či jiné aktivity? V dnešním článku zjistíte, jaké materiály a zpracování jsou pro tyto účely vhodné a jaké další parametry sledovat při výběru nejlepší rychleschnoucí osušky a ručníku.
Nejlepší rychleschnoucí ručníky a osušky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Set osuška Beryl Lelosi (2 ks) ![]() | Rozměry: 50 x 100 cm + Ultralehké a prostorově úsporné + Mimořádně jemný a šetrný k pokožce + Vhodný na každodenní použití doma, při tréninku nebo na cestách do 500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Notino Sport Collection Quick-dry towel ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 70 x 140 cm + Na dotek je měkký a příjemný na kůži + Je velmi lehký a zabírá minimum místa + Ideální do fitka, k bazénu či k moři do 350 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Husky Jack L ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 60 x 90 cm + Měkký a praktický ručník z mikrovlákna + S přepravní kapsou na zip do 270 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Zulu Comfort ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 85 x 150 cm + Velmi nízká hmotnost + Snadno sbalitelný do přepravního obalu + Froté tkaní pro vyšší savost a rychlejší schnutí do 260 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Rychleschnoucí skládací ručník Naturehike ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 80 x 128 cm + Luxusní rychleschnoucí skládací osuška + Dá se sbalit do praktického pouzdra + Na cesty, na pláž nebo do fitness do 300 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | NABAIJI Ručník z mikrovlákna velikost L ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 80 x 130 cm + Ultra skladný ručník z mikrovlákna + V atraktivních barvách do 150 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat rychleschnoucí ručníky a osušky?
Materiál a zpracování
Při výběru ručníku je nejdůležitějším faktorem použitý materiál, ale srovnatelně důležitá je taky jeho úprava a zpracování. Různé „úplety“ a zpracování mohou mít velmi odlišné vlastnosti, i když jsou ze stejné vstupní suroviny.
Například pojmy jako flanel, krep, froté, damašek, jersey (žerzej) či třeba satén mají velmi odlišné vlastnosti, přestože neoznačují konkrétní materiál. Všechny se tradičně nejčastěji vyrábějí z bavlny. Rovněž například pojem mikrovlákno neodkazuje ke konkrétnímu materiálu, ale již k druhu textilie s vláknem jemnějším než 1 dtex (jednotka jemnosti příze).
Pojďme se tedy podívat na nejčastější varianty materiálů, ale i úprav a zpracování, které se používají u ručníků a osušek.
Bavlna
Bavlna je jednoznačně nejtradičnější volbou pro výrobu osušek a ručníků, stejně jako většiny ostatních textilií. Bavlna je přírodní materiál, což ji činí šetrnou vůči pokožce a vhodnou i pro velmi citlivé jedince. Na dotek jsou bavlněné ručníky velmi hebké, nadýchané, extrémně komfortní, hřejivé a zároveň výborně prodyšné.
Kvalitní bavlněné osušky a ručníky mohou být velmi odolné, ačkoli bavlna je přesto náchylná k mechanickému poškození především častým třením. To je u ručníků a osušek dost běžné, proto se tyto textilie časem mohou vyšisovat a „vyhladit“.
Zásadní výhodou bavlny pro použití u osušek a ručníků je ale vysoká absorpce vody – tedy savost tohoto materiálu. Bavlna perfektně nasaje vodu z mokrého těla a velmi rychle a důkladně vás osuší. Má to ale i odvrácenou stranu… tento materiál taky velmi pomalu schne.
Bavlna je hutná a vodu do sebe pohltí ve velkém množství, látka velmi ztěžkne a schnutí trvá dlouho.
Bavlněné ručníky, osušky, ale třeba i župany jsou proto ideální především do domácího prostředí. Bavlna se taky více krčí a mačká. Na druhou stranu se výborně udržuje, prát se dá i na 60°C nebo více.
Polyester
Polyester je syntetický materiál, který se dnes velmi často používá pro textilie všeho druhu včetně ručníků a osušek. Polyester jako takový má výhodu nízké hmotnosti a působí na omak měkce a příjemně.
Tento materiál ale má omezenou savost i prodyšnost. Výhodou ale je, že vodu spíše propouští na povrch a i díky nízké gramáži nesrovnatelně rychleji schne oproti bavlně. Ručníky čistě z běžně zpracovaného polyesteru sice rychle schnou, jsou však spíše méně kvalitní, kvůli špatné savosti vás hůře osuší. Poněkud lépe odolávají „ošoupání“ a lépe drží barvy, ale celková trvanlivost nemusí být vyšší. Poskytují spíše nižší komfort.
Nezřídka se proto používají spíše kombinace většího dílu bavlny a určitého podílu polyesteru. Díky tomu se lépe vyváží savost vůči schopnosti rychleji schnout, sníží se hmotnost a zvýší stálobarevnost.
Polyesterové tkaniny se ale hůře udržují. Vhodné je používat nižší teploty ideálně 30°C, nejvýše pak 40°C.
Nylon
S nylonem se lze setkat spíše coby s příměsí v různých speciálních sportovních a rychleschnoucích ručnících, kde figuruje většinou spolu s polyesterem ve formě mikrovláken. Nylon zvyšuje pevnost i rychleschnoucí vlastnosti, dodává mírnou pružnost a lehkost, omezuje tvorbu zápachů. Ideální je pro outdoor a kempingové osušky.
Bambus
Zajímavou volbou může být i bambus, který je mnohým velmi příjemný na dotek, je lehký a má přirozeně antibakteriální vlastnosti.
Froté
Froté již není materiál, ale konkrétní způsob úpravy, který se u ručníků a osušek typicky pojí s bavlnou. Právě froté (smyčková tkanina) je nejčastější formou zpracování u bavlněných ručníků a osušek. Proč?
Froté je extrémně savá textilie, navíc i mimořádně nadýchaná a měkká a zároveň odolná i vysoce prodyšná. Nevýhodou je nicméně výrazná objemnost a hmotnost, vysoká hustota této textilie pak taky vede ke spíše pomalému schnutí. Froté osušky se tedy opět hodí především k domácímu použití.
Mikrovlákno
Mikrovlákno je speciální textilie, která se vyznačuje mimořádnou jemností vláken pod 1 dtex. Tato technologie se rozvinula v 70. letech v Japonsku a od 80. let se mikrovlákno rozšířilo do Evropy a Ameriky především jako textilie pro výrobu různých sportovních či medicínských nebo úklidových tkanin.
Mikrovlákno se obvykle vyrábí z polyesteru, ale může být i z polyamidu (nylonu) nebo viskózy. Mikrovlákno je pro účely utěrek a osušek velmi dobrá volba. Zejména pokud má jít o kvalitní, odolné, rychleschnoucí a lehké osušky a utěrky.
Ačkoli je mikrovlákno ze syntetických materiálů, má vynikající absorpční vlastnosti, kterými se již může srovnávat s bavlnou. Zároveň si zachovává schopnost vysoce rychlého schnutí svých vstupních surovin – polyesteru, nylonu.
Mikrovlákno se nekrčí, drží tvar i barvu, je značně odolné a trvanlivé. Je taky výjimečně jemné a hebké na dotek. Jde tudíž o primární materiál pro rychleschnoucí ručníky a osušky. Mikrovlákno má ale i své nevýhody. Může to být například nízká prodyšnost, náchylnost k hromadění statické elektřiny (což je např. u úklidových textilií spíše výhoda) a taky ekologický dopad.
Nanovlákno
Dnes se lze setkat už i s rychleschnoucími osuškami a ručníky z tzv. nanovlákna. Toto vlákno se vyrábí z různých materiálů, jako je nylon nebo jiné polymery a zjednodušeně řečeno jde o „pokročilejší“ verzi mikrovlákna, u které jsou vlákna ještě nesrovnatelně jemnější.
Textilie z nanovlákna mají extrémní pórovitost a měrný povrch (tisícinásobně oproti mikrovláknu), díky čemuž dokážou ještě násobně účinněji navázat různé látky. Osušky z nanovlákna mají tedy špičkové vlastnosti, jsou lehké a odolné. Ale taky drahé.
Nanovlákno zároveň představuje (podobně jako mikrovlákno) ekologický problém (mikroplasty) a hypoteticky i zdravotní riziko. Existuje určitá teoretická obava, že vlákna mohou působit do jisté míry podobně jako mikrovlákna azbestu. Ostatně samotný pojem „mikrovlákno“ se začal používat právě v souvislosti s azbestem, když byla v 70. letech 20. století odhalena jeho škodlivost.
Modal
Zmínku si určitě zaslouží i moderní textilní materiál modal, který se vyrábí z regenerované bukové celulózy. Jde o mimořádně jemný, ekologický a prodyšný materiál s výbornou savostí. Je taky odolný a barevně stálý. Zároveň je ale poměrně drahý.
Rozměry ručníku, osušky
Rozměr ručníku či osušky volte podle způsobu použití.
- Malé ručníky na obličej a ruce nebo cestovní ručníčky mohou mít stranu o délce kolem 35 až 50 cm.
- Větší ručníky vhodné pro důkladnější osušení celého těla mají 50 až 80 cm na délku. Jsou vhodné i jako nouzové osušky, opět třeba na cesty.
- Osušky mívají nejčastěji 140 až 200 cm na délku. Představují komfortní, zejména domácí řešení pro osušení, hodí se ale i na pláže, k bazénu apod.
Hmotnost ručníku či osušky
Nejtěžší jsou bavlněné a froté osušky a ručníky, které mají i velký objem a hodí se pro použití, doma, v hotelích, wellness centrech apod. Ručníky z „běžného“ polyesteru jsou lehčí, ale ještě nižší hmotnost a lepší vlastnosti nabízejí osušky z mikro či nanovlákna. Ty jsou skvělé pro sportovní a outdoor či kempingové aktivity. Mají i minimální objem a nekrčí se, takže se snadno vejdou do zavazadla, kde nezabírají moc místa a zároveň budou po vytažení stále vypadat „k světu“.
Gramáž neboli „hustota“ materiálu
Při výběru osušky či ručníku patří mezi velmi důležité aspekty gramáž. Gramáž je jistým indikátorem kvality a v podstatě platí, čím vyšší, tím lépe. Za kvalitní ručníky a osušky se považují ty s gramáží 450 g/m2 a více. Velmi luxusní osušky mohou mít gramáž i 600 nebo dokonce přes 700 g/m2. Materiál je hebčí, savější, odolnější, i když je zároveň těžší.
Ale pozor! Tento faktor platí pro bavlněné osušky, především ve froté úpravě. U např. mikro či nanovlákenných osušek se obvykle gramáž neudává – a pokud ano, obvykle je žádoucí naopak spíše co nízká gramáž i celková hmotnost.
Jak prát rychleschnoucí osušky a ručníky?
Způsob údržby se vždy liší podle materiálového zpracování. Je tedy třeba řídit se štítkem či návodem a doporučeními výrobce. Obecně platí, že bavlna se velmi dobře pere a udržuje, snese praní i na 60°C (některé textilie i na 90°C). Ručníky ze syntetiky jako polyester, mikro a nano vlákna vyžadují citlivější přístup a praní obvykle ideálně na 30°C, maximálně na 40°C.
Ceny rychleschnoucích osušek
Kolik bude potřeba investovat do kvalitní rychleschnoucí osušky nebo ručníku?
Do cca 300 Kč můžete pořídit levné varianty ručníků a osušek menší až střední velikosti (do cca 150 cm na délku). Najdete zde i modely z mikrovlákna. Pokud budete chtít vyšší odolnost a kvalitu materiálů a zpracování, najdete ji spíše v relaci do 600 Kč. V cenách nad 600 Kč již najdete i exkluzivnější produkty prémiových značek.
Nejlepší značky rychleschnoucích osušek
Které značky nabízejí vysokou kvalitu nebo dobrý poměr ceny a kvality?
Osušky za dobré ceny nabízí např. značka Nabaiji (Decathlon) vhodná pro méně až středně náročné zájemce, populární jsou i osušky Printwear nebo Naturehike či Zulu. Ve vyšších relacích pak například Sea To Summit nebo Towee.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Set osuška Beryl Lelosi (2 ks) ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 50 x 100 cm + Ultralehké a prostorově úsporné + Mimořádně jemný a šetrný k pokožce + Vhodný na každodenní použití doma, při tréninku nebo na cestách do 500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Notino Sport Collection Quick-dry towel ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 70 x 140 cm + Na dotek je měkký a příjemný na kůži + Je velmi lehký a zabírá minimum místa + Ideální do fitka, k bazénu či k moři do 350 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Husky Jack L ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 60 x 90 cm + Měkký a praktický ručník z mikrovlákna + S přepravní kapsou na zip do 270 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Zulu Comfort ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 85 x 150 cm + Velmi nízká hmotnost + Snadno sbalitelný do přepravního obalu + Froté tkaní pro vyšší savost a rychlejší schnutí do 260 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Rychleschnoucí skládací ručník Naturehike ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 80 x 128 cm + Luxusní rychleschnoucí skládací osuška + Dá se sbalit do praktického pouzdra + Na cesty, na pláž nebo do fitness do 300 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | NABAIJI Ručník z mikrovlákna velikost L ![]() ![]() ![]() | Rozměry: 80 x 130 cm + Ultra skladný ručník z mikrovlákna + V atraktivních barvách do 150 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Můj tip: Nejkvalitnější ručníky a osušky: TOP 10 dle recenzí a testů