Sport / outdoor

Nejlepší kolečkové brusle (test & recenze 2022)

Nejlepší kolečkové inline brusle Kolečkové neboli in-line brusle se už mnoho let těší obrovské popularitě a během jarní a letní sezóny jsou cyklostezky doslova zaplaveny bruslaři. Není divu, tento sport napomáhá zlepšování vytrvalosti a kondice a zpevňuje svalstvo celého těla – především hýždí a stehen.

V neposlední řadě se jedná o praktický dopravní prostředek. Pokud také uvažujete, že se necháte „strhnout“ tímto trendem, přinášíme vám průvodce, který vám pomůže vybrat si nejlepší kolečkové brusle.

Nabídka tohoto sportovního vybavení je nesmírně široká, a není proto snadné vybrat si správný model. Existuje totiž více typů bruslí, které se liší podle účelu či terénu, pro které jsou určeny. A záleží taky na zkušenostech samotného uživatele. Do naší recenze kolečkových bruslí jsme se proto snažili zahrnout více druhů tohoto vybavení a najdete v ní tipy na zástupce dámských, pánských i dětských modelů. Díky tomu si mezi nimi může svého vítěze najít skoro každý.

Na konci testu kolečkových bruslí najdete také průvodce nákupem, ve kterém se dozvíte podrobné informace o jednotlivých typech bruslí a zjistíte, na jaké parametry byste se měli při výběru zaměřit, abyste získali produkt odpovídající vašim potřebám a požadavkům.

Test nejlepších dámských a pánských kolečkových inline bruslí

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1K2 F.I.T. 84 BOA
Průměr koleček: 84 mm
Tvrdost koleček: 80A
Ložiska: ILQ-7
Určení: Pánské
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Pánské
Dámské
#2Rollerblade ASTRO 84 SP
Průměr koleček: 84 mm
Tvrdost koleček: 84A
Ložiska: SG5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Pánské
Dámské
#3K2 KINETIC 80 PRO M
Průměr koleček: 80 mm
Tvrdost koleček: 80A
Ložiska: ABEC5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Pánské
Dámské
#4Rollerblade ZETRABLADE ELITE
Průměr koleček: 80 mm
Tvrdost koleček: 82A
Ložiska: SG5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Pánské
Dámské
#5K2 F.I.T. 80 Pro
Průměr koleček: 80 mm
Tvrdost koleček: 80A
Ložiska: ABEC 5
Určení: Pánské
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3700 Kč Pánské
#6Zealot FAIRLIGHT
Průměr koleček: 80 mm
Tvrdost koleček: 82A
Ložiska: ABEC5
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Pánské
Dámské

Test nejlepších dětských kolečkových inline bruslí

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Rollerblade MICROBLADE
Průměr koleček: 76 mm
Tvrdost koleček: 82A
Ložiska: SG3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Zjistit cenu
#2Zealot CONTOUR
Průměr koleček: 64,70,74 mm
Tvrdost koleček: 80A
Ložiska: ABEC5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Zjistit cenu
#3Zealot CONTOUR 2 IN 1
Průměr koleček: 64,70,74 mm
Tvrdost koleček: 80A
Ložiska: ABEC5
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Zjistit cenu

Jak si vybrat kolečkové brusle?

Vybrali jste si z produktů v naší recenzi a už víte, jaké kolečkové brusle koupit?

Ať už vás některý z modelů zaujal, nebo ne – před samotným pořízením byste si měli udělat obrázek o tom, jaké jsou mezi jednotlivými typy in-line bruslí rozdíly a ujasnit si podle toho, co vlastně potřebujete a chcete. Měli byste také vědět, jaké parametry jsou při výběru důležité, a jaké jsou naopak spíše podružné.

Podle čeho vybírat?

Brusle byste měli kupovat především podle jejich typu a určení. Musíte vědět, zda:

  • Chcete jezdit rychle a na kratší tratě, nebo spíše pomalu a vytrvalostně
  • Budete využívat úhledných cyklostezek, nebo se vypravíte i do obtížnějšího terénu
  • Upřednostňujete rovinky, nebo potřebujete vyšší manévrovatelnost
  • Budete jezdit sami, nebo například s rodinnou (dětmi)

Tyto otázky je třeba promyslet a rozhodnout se, jestli chcete spíše velmi rychlé, nebo co nejlépe ovladatelné a stabilní brusle; nakolik pro vás bude podstatný komfort při dlouhém nošení, schopnost překonávat horší terén apod.

Při nákupu se potom zaměřte především na typ bruslí (rekreační, fitness atd.) a nároky na uživatele (pro začátečníky, pokročilé, závodní,…), velmi důležitá je také velikost koleček a samozřejmě cena bruslí, která by měla odpovídat jejich kvalitě.

Zapomínat byste neměli ani na další parametry, jako je způsob upínání, design, kvalita a materiál rámu a konstrukce či ložisek. Naopak o něco menší roli hraje např. tvrdost kol, protože se jedná o spotřební materiály, které lze vyměnit (a časem je nejspíš budete muset vyměnit).

Přesto se dá čekat, že za cenu, kterou zaplatíte, chcete kompletní produkt – nikoli zařízení typu „dodělej si sám“. Proto i těmto faktorům věnujte pozornost.

inline brusle

Výběr bruslí podle míry zkušeností

Pro začátečníky a děti

Pokud se chcete teprve učit bruslit, je potřeba zvolit odpovídající model. Zaměřte se na brusle s menšími kolečky (cca 80-82 mm), které jsou pomalejší a snadněji ovladatelné. Kolečka by také měla být měkčí (lépe tlumí a mají vyšší přilnavost). Vhodné je zvolit níže položený rám, který zajišťuje vyšší stabilitu a celkově je ideální sáhnout po univerzálnějším typu bruslí (fitness), než se vykrystalizuje váš styl.

Pro dětské brusle platí v principu totéž co pro začátečnické. Kromě toho je ale vhodné zvolit brusle, které umožňují nastavení velikosti. Děti rychle rostou a takové brusle jim alespoň vydrží déle než na jedno léto.

Pro pokročilé

Pokročilejší jezdci už mají zpravidla více jasno v tom, co chtějí a mohou sáhnout po specifičtějším modelu, podle toho, jaký terén a způsob jízdy upřednostňují. Např. pro vysokou rychlost jsou důležitá především velká kolečka.

Závodní brusle mají i 100mm a větší kolečka a brusle do přírody ještě podstatně větší (150 mm a víc). U bruslí pro pokročilé je důležitá i kvalita rámu, který by neměl být plastový, ale hliníkový a se šrouby.

Typy bruslí

Fitness brusle

Fitness brusle jsou zdaleka nejoblíbenější a nejprodávanější, proto v testu převažují. Důvodem je jejich vysoká univerzálnost a značně rozpětí nabízených parametrů.

Najdete mezi nimi velmi rychlé typy, stejně jako vytrvalostní a komfortní modely. Fitness brusle mohou být navíc rekreační i sportovní; pro úplné začátečníky i pro velmi pokročilé jezdce. Obvyklá velikost koleček je 76-90 mm.

Street brusle

Jedná se o in-liny do městského prostředí. Důraz je kladen na vysokou manévrovatelnost a dobrou ovladatelnost, proto mají menší kolečka a kratší rám, aby se mohl jezdec snadno proplétat ulicemi. Brusle nemívají brzdu, ale jsou pohodlné a vhodné pro časté používání a také robustnější, aby neutrpěly újmu při přejíždění různých výmolů, patníku a podobných překážek. Nejsou však vhodné pro úplné začátečníky.

Závodní brusle (speed)

Tento typ je určen pokročilým jezdcům s důrazem na maximální rychlost. Kolečka mají 100 a více mm v průměru, rám je velmi dlouhý a bota nižší. Tyto brusle mají daleko ke komfortu, jsou hůře ovladatelné a do terénu zcela nevhodné, ale umožní vám dosáhnout skvělé techniky a rychlostních výkonů.

Brusle do terénu

Tento typ se nazývá Nordic nebo Nordic Skate a jde o brusle do přírodních podmínek. Mají velmi specifický tvar se značně dlouhým rámem a relativně obrovskými koly, která bývají dokonce nafukovací. Jedná se o velmi specifický typ, který ocení především pokročilý jezdci. Brusle jsou poměrně špatně ovladatelné a na asfaltu docela pomalé.

Další druhy

Kromě výše uvedených existuje ještě několik dalších typů in-line bruslí. Například brusle pro „agresivní jízdu“. Určeny jsou do skateparků, mají velmi malá kolečka (do 60 mm) a jsou celé z plastu, včetně rámu. Setkat se můžete také s hokejovými bruslemi určenými pro pozemní hokej. Ty umožňují rychlé změny směru a jsou velmi odolné.

Jízda na kolečkových bruslích

Bota in-line bruslí

Boty kolečkových bruslí mohou mít poměrně různorodé podoby – záleží na typu a způsobu použití brusle, ale i v rámci jednotlivých kategorií můžete narazit na dostatečnou rozmanitost, především pokud jde o míru vyztužení, materiály a jejich kombinace, míra ventilace, způsob vázání a podobně.

Bota musí poskytovat dostatečnou oporu noze, umožnit dobrou ovladatelnost bruslí a samozřejmě je třeba myslet i na pohodlí. Delší nebo náročnější jízda se v nekomfortní botě může snadno změnit v peklo. Proto je nejrozumnější vždy brusle vyzkoušet, ujistit se, že sednou dostatečně pevně (zkoušejte je s odpovídající ponožkou), aniž by tlačily.

Bota mívá obvykle kompletně plastový skelet nebo je plastem vyztužená. Zásadní roli vždy hraje kvalita použitých materiálů. Právě ty ovlivní životnost a odolnost boty, ale i její prodyšnost, pohodlí a další aspekty.

Tuhost

U in-line bruslí je vyšší tuhost boty a pevná výztuž důležitá. Tuhost zajišťuje stabilitu a schopnost překonávat překážky nebo zvládat tvrdší dopady při skocích. Tuhost se liší i podle typu a použití brusle. Vyšší tuhost a pevnější výztuž mají například brusle pro in-line hokej, street brusle a modely do skateparků. Přílišná tuhost, která zcela zabraňuje noze v pohybu, může vést k nepohodlí při delší jízdě.

Větrání

Ventilace je u celoplastových skeletů řešena pomocí různých větracích otvorů, síťky apod. Velmi důležitá je i prodyšnost použitých textilií, kde je rozumné hledat kvalitní variantu – tedy materiál, který bude pevný, odolný a zároveň zvládne dobře odvádět pot a teplo.

Vázání

I výběr vázání je velmi důležitým faktorem. Existují především dvě základní možnosti – a to vázání tkaničkové a vázání přezkové. Velmi častá a oblíbená je varianta vázání tkaničkami s horní přezkou. Tkaničkové vázání je obecně trvanlivější (v případě potřeby stačí tkaničku vyměnit) a umožňuje mnohem přesnější utažení podle potřeby.

Přezkové vázání je jednodušší a rychlejší – mohou ho tedy ocenit především děti nebo začátečníci. Nedosáhnete s ním však takové přesnosti a údržba je problematická. Pokročilejší jezdci proto obvykle sáhnout po vázání tkaničkovém nebo tkaničkovém s horní přezkou.

Ložiska

Ložiska jsou velmi důležitou součástí bruslí a významným způsobem ovlivní kvalitu jízdy (rychlost, tichost, pohodlí). Kvalita těchto součástek se standardně určuje pomocí stupnice ABEC, přičemž míru kvality zpracování ložisek určuje následná číslice. Mezi nejběžnější patří dnes ložiska ABEC 7, ložiska ABEC 5 lze považovat za solidní standard pro nepříliš náročné fitness ježdění (časté jsou taky u dětských modelů).

Existují i alternativní způsoby hodnocení kvality, například ILQ 7 a 9 – opět platí, že vyšší číslo značí lepší kvalitu. Tato označení jsou v obou případech vhodná spíš pro zběžné porovnání a základní orientaci. Není proto příliš vhodné klást na tento parametr při výběru přehnaný důraz.

Kolečkové brusle

Na co se ještě zaměřit?

Rám

Jak už jsme zmínili, poměrně velkou důležitost má také provedení rámu. Co se týče materiálu – hliník bývá dražší, ale zpravidla kvalitnější. Plastový rám může být nicméně adekvátní volbou pro začátečnické, dětské nebo speciální brusle (Skate).

Zajímejte se také o způsob připevnění rámu k botě. Nejhorší možnost je přilepený rám nebo rám vylisovaný jako součást celku. Příliš velké kvality nedosahují ani rámy nýtované. Nejlepší variantu tak představuje rám se šrouby.

Délka rámu je důležitým parametrem pro ovladatelnost a využití bruslí. Rychlostní a terénní brusle mají delší rámy, městské kratší.

Kolečka

O velikosti i tvrdosti koleček už jsme toho namluvili hodně. V zásadě platí, že čím větší, tím vyšší rychlost, ale obtížnější ovladatelnost.

Tvrdost koleček pak ovlivňuje životnost, rychlost, ale i pohodlí při jízdě. Měkčí kolečka lépe přilnou, vstřebávají nerovnosti a jsou lepší pro děti a začátečníky.

Materiálové zpracování

Jaké materiály se používají při výrobě různých částí bruslí? Pokud jde o rám, ten bývá nejčastěji plastový, hliníkový, z kovových slitin, v některých případech i karbonový. Rám z kvalitního plastu může být dobrou a zcela vyhovující volbou pro méně náročné použití.

Vnější části boty jsou pak obvykle vyrobeny z plastového skeletu – mělo by se jednat o vysoce kvalitní tvrzený plast. Používány jsou i textilní součásti z různých speciálních, syntetických tkanin. Výztuž může být i ze sklolaminátů nebo kompozitních materiálů, třeba opět i karbonu. Kompozitní materiály zajišťují vysokou odolnost při nízké hmotnosti.

Vnitřní polstrování může být z různých materiálů a kombinací – od nylonu až po paměťové pěny. Kolečka jsou pak vyráběna především z polyuretanu, případně z různých směsí na jeho bázi, které zajišťují optimální vlastnosti.

Brusle s brzdou, nebo bez?

Brzdy najdete u většiny nejprodávanějších kolečkových bruslí. Je běžnou součástí nejen dětských, ale i dámských a pánských fitness modelů. S brzdou se počítá především u bruslí určených pro začátečníky, ale i pokročilejší, nicméně rekreační, jezdce.

Brzda se nachází na zadní části rámu a má podobu patky. Obvykle ji lze odmontovat, takže je možné ji odstranit, pokud vám už začne překážet. Na speciálních bruslích určených pro různé specifické disciplíny a na bruslích pro pokročilé, aktivní jezdce už brzdu obvykle nenajdete. Pokud s bruslením začínáte, jistě bude vhodnější sáhnout po běžném modelu s touto pomůckou.

Jak vybírat velikost in-line bruslí?

Výběr velikosti se řídí podle standardního číslování EU, UK případně US. Převodní tabulky najdete na internetu i u většiny prodejců, takže se můžete snadno zorientovat i v číslování, které nemáte přímo zažité. Při výběru správné velikosti je nejvhodnější osobní vyzkoušení bruslí. Jen tak budete mít jistotu, že je bota pevná a přitom pohodlná. Vybíráte-li podle čísla, je rozumné volit o kousek (cca o číslo při EU číslování) větší botu než u vaší běžně nošené obuvi.

Údržba kolečkových bruslí

Pravidelná údržba je důležitá kvůli zachování jízdních vlastností bruslí. Základem je čištění koleček a mazání ložisek (u dražších a kvalitnějších modelů, u levných to často není možné). Kolečka je taky vhodné jednou za čas prohodit, aby se nesjížděly příliš jednostranně. Později přijde čas i na výměnu koleček, ložisek a případně i brzdy.

Cena kolečkových bruslí

Jaké jsou aktuální ceny in-line bruslí a na jakou investici se připravit?

Brusle do 1000 Kč

V této ceně najdete především velký výběr dětských modelů, včetně mnoha oblíbených variant. Výběr dospělých bruslí je velmi malý a jde o nejlevnější kousky pro nejméně náročné uživatele a spíše sporadické použití.

Brusle do 5000 Kč

Obrovský výběr, nejoblíbenější kategorie. Do cca 2 tisíc ještě mluvíme o velmi dostupných bruslích pro nenáročné rekreační použití. Od cca 3 tisíc už lze pořídit i kvalitní kousky, které ocení i pokročilejší uživatelé.

Brusle nad 5000 Kč

Zde najdete brusle pro náročné jezdce, taky speciální modely pro různé specifické disciplíny a posléze samozřejmě i závodní a profi modely.

Nejlepší značky kolečkových bruslí

Které značky nabízejí kvalitní brusle za ceny odpovídající úrovni zpracování? Zde je pár tipů:

  • K2 – Značka K2 je zřejmě nejoblíbenějším výrobcem kolečkových bruslí současnosti. Nabízí velký výběr modelů pro děti i dospělé v dobré kvalitě.
  • Tempish – Velmi známá a populární značka. Oblíbená je především díky velmi dostupným cenám i u dospělých modelů. Solidní kvalita pro rekreační použití.
  • RollerbladeVelmi dobře hodnocené brusle, výběr v různých cenových relacích od cca 1000 Kč. Špičkový výběr.
  • Nils – Menší výběr, ale řada oblíbených a dobře zpracovaných modelů za dostupné ceny.

Bezpečnost bruslení a správné vybavení

Jak se říká, bezpečnost především! In-line bruslení je skvělá zábava i sport, který vám umožní rozvíjet pohybové dovednosti a kondici na čerstvém vzduchu. Tato aktivita je vhodná děti i dospělé. Přesto může v obou případech občas docházet i k ošklivým pádům, kolizím a zraněním. Zraněním je třeba patřičně předcházet.

HelmaChráničeReflexní prvkyJízda

Helma

Základním bezpečnostním vybavením je pochopitelně bruslařská helma, která chrání nejdůležitější část těla. Helmu by v každém případě měly mít děti a rozhodně je vhodná i pro dospělé. Pokud chcete vyrazit bruslit a ještě jste si nepořídili bruslařskou helmu, sáhněte klidně alespoň po cyklistické.

Chrániče

Zejména u děti a začátečníků (ale i při některých specifických disciplínách) jsou rozumnou volbou i chrániče loktů a kolen, které zamezí ošklivým zraněním kloubů. Při pádech jistě oceníte i rukavice.

Reflexní prvky

Opět by mělo jít o samozřejmost alespoň u dětí a taky v případě, že se pohybujete po místech se sníženou viditelnosti. Vestu se vyplatí mít.

Jízda

Učte se jezdit mimo vozovky, na málo frekventovaných a bezpečných stezkách nebo plochách. Na stezkách jezděte vpravo, neměňte nečekaně směr a buďte ohleduplní.

Nejprodávanější kolečkové brusle na trhu

Nejprodávanější kolečkové in-line brusle na trhu dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových inline bruslí. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitních kolečkových bruslí na trhu.
0 Sdílení
Téma

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře