Kuchyně

Nejlepší strojky na těstoviny: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší strojky na těstovinyChcete vybavit svou kuchyni co nejlepším strojkem na těstoviny, ale nevíte, jaký si vybrat? V našem článku se budeme této výrobní pomůcce podrobně věnovat. Podíváme se na to, jaké může mít toto výrobní zařízení podoby, jaké důležité technické nebo jiné parametry a vlastnosti sledovat při výběru a samozřejmě i na to, co můžete od strojků na těstoviny očekávat. Protože jsou všemožné těstoviny velmi populární součástí světové i naší gastronomie, výběr těchto strojků je poměrně bohatý a zajímavý. Stačí si vybrat ten správný podle toho, jakému druhu těstovin holdujete nebo jak často si je budete chtít dopřávat.

Sušené, balené těstoviny pořízené v běžném obchodě nebo supermarketu se v žádném případě nemohou domácím kvalitou vyrovnat. Ani drahé a „značkové“ produkty často neobstojí. Při vlastní výrobě můžete mít přesně pod kontrolou obsah surovin – vyrábět si těstoviny z klasické i semolinové mouky nebo jakýmkoli postupem uznáte za vhodné a který bude fungovat. Receptů na výrobu těstovin najdete na internetu záplavu. A jakmile jednou ochutnáte vlastnoruční, čerstvý výrobek – nad špagetami v regálu obchodu už jen mávnete rukou. Výroba těstovin nemusí být nijak složitá a speciální strojek vám ji ještě výrazně usnadní a pomůže vám lehce dosáhnout optimálních tvarů. Strojky na těstoviny se navíc dají pořídit v různých cenových relacích, takže nemusíte investovat horentní částky, pokud si nejste jistí, zda pomůcku dostatečně využijete.

V našem průvodci najdete – jak je zvykem – především všeobecné informace o tom, jak vybírat (ale i používat) tyto výrobky. Součástí článku je opět taky žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Pomoc a radu zajisté můžete najít i v různých uživatelských recenzích strojků na těstoviny a třeba i v odborných testech. Ty vám mohou pomoci odhalit na první pohled nejasné mouchy (nebo naopak výhody) konkrétních modelů.

Nejlepší strojky na těstoviny na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Skvělé recenze 
Marcato Atlas 150
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 19 x 12,4 x 13 cm
Hmotnost: 2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#2 3 nástavce 
Klarstein Siena Rossa Pasta Maker
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 19,5 x 21 x 15 cm
Hmotnost: total 5,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3 Český výrobek 
Tescoma Strojek DELÍCIA
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: -
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1050 Kč Číst recenze
#4 Dostupné řešení 
De Gusto s nástavci QZ
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: -
Hmotnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#5 Občasné využití 
Orion strojek 131501
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 6 x 20 x 18 cm
Hmotnost: 0,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze

Jak vybrat strojek na těstoviny

Je výběr strojku na těstoviny velká věda? Dá se říct, že ne. Jde o poměrně jednoduchá zařízení. Rozhodně je však vhodné se s nimi před samotným výběrem a pořízením dobře seznámit. Zjistit, jaké jsou možnosti a ujasnit si, co vlastně chcete. S tím vám pomůžeme. Správná volba a dostatek informací poněkud omezují riziko, že budete ze zařízení zklamáni a po jednom nebo několika použitích ho odklidíte do skříně.

V tomto průvodci se budeme věnovat základním variantám strojků na těstoviny, zaměříme se i na důležité faktory, jako je druh a síla těstovin, ale i materiálové zpracování zařízení apod. Poradíme vám taky, jak strojek používat a jak dosáhnout skvělých výsledků. Nakonec se podíváme i na cenové hladiny a některé známé výrobce.

jak vybrat strojek na těstoviny

Co jsou to těstoviny a kde se vzaly?

Těstovina je výrobek z nekynutého a nekypřeného těsta. Obvykle pšeničného, ale třeba i žitného, pohankového, ba výjimečně i rýžového nebo kukuřičného. Tradiční je ovšem použití těsta pšeničného (u italských těstovin semolinového – z tvrdozrnné pšenice). Těsto tvoří mouka a voda, většinou také vejce (oblíbené jsou ale i bezvaječné těstoviny). Složení je tedy absolutně jednoduché a příprava těsta nenáročná. Jde ostatně o zcela lidovou potravinu.

Pod pojmem „těstoviny“ si většina lidí představí především těstoviny italské, jako jsou špagety, penne, tortelliny a další. S těstovinami však pracuje i tradiční česká kuchyně, typickým příkladem mohou být polévkové nudle. Kde je ale původ těstovin?

To nelze tak jednoduše říct. Italové, jako světově nejproslulejší znalci a milovníci těstovin, hájí své prvenství. Podkládají ho zmínky o těstovinách pocházející už z přelomu letopočtu. Je ale pravděpodobné, že těstoviny vznikaly nezávisle na sobě na mnoha místech světa – a to dříve i později (mezi nejstarší rodiště těstovin se dnes počítá Afrika a blízký východ). Jednoduché těsto k tomu přímo vybízí. Hledat původ těstovin je tedy podobné jako hledat původ chleba.

Jaké těstoviny strojky zvládnou?

Jaké těstoviny si můžete vyrobit pomocí speciálních strojků? Možností je poměrně mnoho. Základní „dovedností“ klasických ručních strojků je výroba různě širokých nudlí, špaget a lasagní. Nudle do polévky a široké plátky na lasagne byste si tudíž měli mít možnost vyrobit prakticky na každém strojku.

Některé ale nabízejí i možnost výroby dalších druhů – k těmto účelům pak obvykle slouží speciální nástavce, které mohou být součástí balení a původní výbavy strojku, v některých případech je možné je zakoupit. Jaké další těstoviny si lze vytvořit?

  • Tortellini – Malé prstýnkové taštičky plněné obvykle masovou směsí. Můžete je však naplnit, čím uznáte za vhodné a vytvořit si třeba vegetariánskou nebo veganskou verzi.
  • Ravioli – Opět plněné taštičky. Tentokrát čtvercového tvaru.
  • Canelloni – Duté nudlové závitky. Plní se obvykle sýrovou směsí a zapékají se.
  • Fettuccine, Tagliatelle – Varianty širokých nudlí.
  • Farfalle – Mašličkové těstoviny.

S možností výroby těstoviny, jako jsou vřetena (fusilli), penne (rourky) a podobně se u běžných strojků na těstoviny už tak často nesetkáte.

strojek na těstoviny jak funguje

Ruční a elektrické strojky na těstoviny

V zásadě existují dvě varianty domácích strojků na těstoviny. A liší se od sebe především v používaném pohonu.

Ruční strojky

Tato varianta jasně převažuje. Ostatně je pro běžné použití obvykle zcela dostačující. Zařízení disponuje mechanickým ústrojím, které ovládáte pomocí kliky. Strojek je přitom připevněn k desce stolu nebo linky. Princip práce je tedy podobný jako u klasických mlýnků. Výroba přitom není fyzicky nijak zvlášť namáhavá, může být ale zdlouhavá, pokud se rozhodnete vyrábět těstovin velké množství. Přesto se dá říct, že pro většinu domácností je ruční strojek rozumná volba.

Elektrické strojky

Pokud nesnášíte práci s ručním mlýnkem, pak se vám zřejmě nebude líbit ani práce s manuálním strojkem na těstoviny. Nic vám v tom případě nebrání sáhnout po strojku elektrickém – tedy kromě výrazně vyšší ceny a taky omezenějšího výběru. Počítejte s tím, že zatímco ruční modely lze pořídit už od několika stovek korun, za kvalitnější elektrický model zaplatíte alespoň přes tři tisíce.

Zařízení je velmi jednoduché a funguje na stejném principu jako ruční strojky. Místo kličky však pohyb zajišťuje elektromotor. Do strojku pak stačí vložit těsto a zapnout ho. Toto řešení mohou ocenit skalní milovníci těstovin a samozřejmě se uplatní při komerčním, profesionálním použití – např. v restauračních kuchyních apod.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů bývají strojky na těstoviny vyrobeny? Ve skutečnosti zde nepanuje žádná zvláštní rozmanitost, pokud jde o druhy materiálů – velké rozdíly však mohou být v jejich kvalitě a kvalitě řemeslného zpracování strojku.

Za dobrý standard můžeme považovat strojky vyrobené z kvalitní nerezové oceli. Kovové by měly být všechny součásti. Je třeba dát si pozor například na plastová úložiště válců. Levnější a méně kvalitní strojky mohou být z hliníku, velmi laciného, tenkého nerezu a případně obsahovat i plastové součástky. Z celoplastovým provedením se u strojků tradičního střihu prakticky nesetkáte, spíše u různých atypických nebo specifických modelů (většinou elektrických).

O kvalitě zpracování strojku vám může něco napovědět vyšší váha, ale třeba i recenze a testy strojků na těstoviny, kde se dozvíte, jak konkrétní model obstál při používání.

Nastavení síly těstovin

Princip fungování klasického (ručního i elektrického) strojku na těstoviny je mimořádně jednoduchý. Základ tvoří dva válce, mezi nimiž je těsto protahováno – za pomocí kliky nebo motorku. Prvotní výchozí podobou těsta je proto široký a dlouhý plát těstoviny. S různými nástavci ho můžete posléze upravit do výchozí podoby.

Většina modelů umožňuje nastavení tloušťky výchozího těsta v několika stupních. Rozpětí je různorodé. Většinou se však pohybuje od cca 1 do 6 mm. Tloušťku těsta volte podle vlastních preferencích, druhu těstoviny či receptu.

domáci těstoviny

Příslušenství

Jaké příslušenství můžete dostat ke strojku na těstoviny? V první řadě by to měl být upínák, kterým celý nástroj připevníte k desce stolu. Dalším předpokládaným příslušenstvím jsou nástavce na výrobu různých druhů těstovin.

Těch může být různý počet, samozřejmě jsou ale i modely, které žádnými nástavci nedisponují a umožňují výrobu jen základních těstovin. Někdy je možné speciální nástavce dokoupit, jindy tato možnost není. Tento faktor byste měli rozhodně při nákupu zvážit, ověřit si, jaké možnosti strojek nabízí – a zda vám budou stačit. I zcela základní stroj může být pro domácí použití dostatečný, ale pokud máte rádi různé druhy těstovin a experimentování, sáhněte raději po modelu s širším vybavením.

Dalším příslušenstvím můžou být různé radličky nebo vykrajovátka, případně štětec na očišťování stroje, potažmo různé další drobnosti.

Jak vyrobit domácí těstoviny na strojku

Jak jsme již zmínili, receptů na výrobu domácích těstovin existuje nepřeberné množství. Stačí trochu zapátrat na internetu. Základní recepty můžete někdy najít i přímo v návodech ke strojkům nebo v přiložených sbírkách receptů, které mohou být někdy součástí balení. My pro vás máme alespoň základní rady a tipy na výrobu těstovin a používání strojku, abyste věděli, co vás čeká:

  • Základní těsto vyrobíte z mouky a vejce (poměr 1 vejce na 100 g mouky), trochy pitné vody a špetky soli. Začněte tím, že mouku vysypete na hromádku a uprostřed vytvoříte důlek, do kterého vyklepnete odpovídající počet vajec (neměla by být přímo z lednice, ale v pokojové teplotě). Pomocí vidličky zapracujete vejce do mouky a poté se do těsta pustíte ručně. Během zpracovávání přidáte trochu pitné vody a podsypáváte moukou, aby se těsto nelepilo.
  • Jako základní surovinu můžete použít obyčejnou pšeničnou hladkou mouku, semolinu (případně kombinaci), ale třeba i žitnou mouku, celozrnnou mouku apod. Záleží na konkrétním receptu.
  • Těsto nemusíte zpracovat ve strojku hned, je vhodné nechat ho v lednici odpočinout. Zabalte ho ale do folie, aby neoschlo.
  • Hotové těsto rozdělte na menší bochníčky, které rozplácnete na tlustou placku. Poté nastavte požadovanou vzdálenost válců (tloušťku těsta) a vložte těsto do strojku.
  • Strojek po použití otřete, nejlépe suchým štětečkem, potažmo vlhkým hadříkem. Nikdy strojky na těstoviny neumývejte pod tekoucí vodou.

Video

Ceny strojků na těstoviny

Jakou investici představuje pořízení strojku na těstoviny? Zde je přehled základních cenových relací a jejich nabídky.

✅ Strojky na těstoviny do 1000 Kč

Základní strojky s obvykle menší výbavou nebo zcela bez nástavců. Nejlevnější se pohybují okolo 400 Kč. I tyto strojky mohou odvést dobrou práci, pokud jsou solidně zpracované. V ceně do 1000 Kč najdete řadu velmi oblíbených modelů.

✅ Strojky na těstoviny do 3000 Kč

Kvalitní, značkové a obvykle dobře vybavené ruční strojky. Vhodné pro náročnější uživatele, kteří už vědí, že budou strojek hojně využívat a investice se jim vyplatí.

✅ Strojky na těstoviny nad 3000 Kč

Špičkové ruční strojky z prvotřídních materiálů, od prestižních výrobců. Nad hranicí tří tisíc korun už také začínají první strojky s elektrickým pohonem.

Nejlepší značky strojků na těstoviny

Kteří výrobci nabízejí kvalitní a dobře hodnocené strojky? Máme tu pár tipů na oblíbené a osvědčené značky:

  • Imperia – Turínská tradiční značka, která strojky na těstoviny vyrábí už od roku 1932. Vynikající kvalita zpracování a přitom lze sehnat i modely okolo 1000 Kč.
  • Marcato – Tato italská značka vyrábí jedny z nejoblíbenějších a nejprodávanějších strojků na těstoviny u nás. Cena obvykle nad 1000 Kč. Výborná kvalita zpracování a taky vysoká hodnocení v testech strojků na těstoviny a v uživatelských recenzích.
  • Orion – Domácí značka, která nabízí několik populárních, dostupných a přitom kvalitních modelů ručních strojků na těstoviny.
  • Tescoma – Další známá česká značka. Výběr zahrnuje de facto jen ruční strojek DELÍCIA, jehož cena se pohybuje okolo 1000 Kč. Jde o poměrně oblíbený model, který se těší i slušnému hodnocení v recenzích a testech.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Skvělé recenze 
Marcato Atlas 150
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 19 x 12,4 x 13 cm
Hmotnost: 2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#2 3 nástavce 
Klarstein Siena Rossa Pasta Maker
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 19,5 x 21 x 15 cm
Hmotnost: total 5,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3 Český výrobek 
Tescoma Strojek DELÍCIA
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: -
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1050 Kč Číst recenze
#4 Dostupné řešení 
De Gusto s nástavci QZ
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: -
Hmotnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#5 Občasné využití 
Orion strojek 131501
Typ: ruční, mechanický
Materiál: nerez
Rozměry: 6 x 20 x 18 cm
Hmotnost: 0,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
0 Sdílení