Kuchyně

Jak vybrat nejlepší lis na citrusy? TOP produkty podle recenzí a testů

Jak vybrat ten nejlepší lis na citrusy, abyste si mohli kdykoli připravit čerstvou a dokonalou citrónovou šťávu či jiný nápoj s citrusovými plody? V dnešním článku pro vás máme podrobný návod.

Nejlepší lisy na citrusy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Vitapress ZP300138
Nejlepší lis na citrusy na trhu dle nás
+ Možnost oboustranné rotace
+ Automatické zapnutí/vypnutí při detekci tlaku
+ Nádoba na šťávu 0,6 l
+ Ochranný kryt a praktický úložný prostor
do 650 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2BRAUN Tribute CJ 3000
+ Nastavitelné množství dužiny
+ Oboustranná rotace
+ Automatický start/stop systém
+ Nádoba s odměrkou 350 ml
do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Lauben Electric Citrus Juicer 110WT
+ Elektrický citrusovač s tichým chodem
+ Funkce Anti Drip zamezí odkapávání šťávy
+ Optimální tvarování kuželu
+ Elegantní čistý design
do 1750 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4SENCOR SCJ 1051GR
Nejlepší poměr cena / výkon
+ Oboustranný chod pro maximální výtěžnost šťávy
+ Automatické zapnutí/vypnutí
+ 2 velikosti lisovacích kuželů pro různé druhy citrusů
+ Jednoduché čištění
do 320 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Tescoma Vitamino 642740
Nejlepší ruční lis na citrusy
+ Vyrobeno z prvotřídního odolného plastu
+ Vhodné do ledničky i do myčky
+ 3 roky záruka
do 300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Fiskars 1016125
+ Z velmi pevného plastu
+ Snadno se čistí a skladuje
+ Dobrá cena
do 200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat lis na citrusy

Co je lis na citrusy a proč si ho pořídit?

Milujete citronády, vodu s citronem nebo si rádi dáváte citronovou šťávu do čaje? Pak jistě uznáte, že nejlepší šťáva je vždy z čerstvých citrónů, které si sami vymačkáte. Kupované citronové šťávy jsou sice pohodlné řešení, ale jejich kvalita je typicky na horší nebo přímo tristní úrovni.

lis na citrusy

Šťávy z koncentrátu plus paleta „éček“

Pokud si koupíte již „hotovou“ citronovou šťávu, obvykle jde o produkt vyrobený z tzv. koncentrátu. Tedy z koncentrované šťávy zpětně ředěné vodou. Při původním zpracování koncentrátu, kdy došlo k odparu vody, se už ale tímto ne zrovna šetrným zpracováním vytratila i valná část cenných látek, které by měla šťáva obsahovat. Týká se to zejména (ale nejen) na citrusy bohatého antioxidantu vitamínů C, který je bohužel velmi labilní.

Vitamín C špatně snáší vyšší teploty, rychle oxiduje na vzduchu či při kontaktu s kovem, vadí mu i přímé světlo. Do šťáv a džusů je často vitamín C zpětně dodáván v základní formě v podobě kyseliny askorbové (E300). Ta slouží paradoxně zároveň jako antioxidant a stabilizátor. Ale nevhodné a delší skladování přesto vede k jeho úpadku. Často se jako stabilizátory používají i další látky, např. kyselina citronová (E330).

Tyto látky jsou sice samy o sobě poměrně velmi bezpečné. Přesto už se nedá mluvit o čerstvé šťávě, ale jde o průmyslově zpracovaný produkt. Nezřídka se pak lze ve šťávách setkat i s konzervanty, jako je třeba rovnou i poměrně problematický disiřičitan draselný (E224). A v tuto chvíli už se dávno nedá mluvit o zdraví prospěšném „doušku“. Zejména džusy a nektary pak mohou obsahovat jen menšinový až zanedbatelný podíl ovocné složky a většinu obsahu tvoří voda, cukr a různé další přísady.

Není tedy divu, že spousta lidí si raději přidá trochu té práce a citronovou šťávu či limonádu si připraví doma přímo s ovoce. S tím, že mají plnou kontrolu nad tím, jaké přísady a v jakém množství případně přidají. A aby byla práce s dolováním šťávy z citrusů o něco pohodlnější, můžete využít patřičné nástroje v podobě právě lisů na citrusy. Jak vypadají a fungují?

Základní ruční a mechanické modely lisů na citrusy

Lisy na citrusy mají poměrně pestrou škálu podob. Vše začíná u nejzákladnějšího mechanického, ručního lisu. Jde o plastovou mističku s rovněž plastovým hrotem, na který se narazí půlka citronu či pomeranče a plodem se kroutí, dokud šťáva přes sítko zachytávající semínka a dužinu neproteče do misky.

Tento typ lisů se najde ve většině českých domácností, v nichž často slouží už desítky let. Tyto lisy se rovněž stále prodávají a stojí pár desítek korun. Pokud si budete pořizovat nový (což je rozumný nápad), doporučujeme zajímat se trochu více o kvalitu materiálu.

Lisy bývají plastové a plast může zejména při kontaktu s kyselinou vylučovat do šťávy různé potenciálně škodlivé látky (ftaláty, bisfenoly jako BPA, mikroplasty…). Největší riziko přitom představují staré a laciné výrobky. Tyto malé lisy se dnes už proto vyrábějí i skleněné. Jsou ale méně praktické. Těžší, křehčí a taky dražší. Záleží tedy na vás, co upřednostníte.

Tyto základní lisy jsou vhodné, pokud citrusy lisujete jen tu a tam a v malém množství. Pro větší množství a častější použití existují různé větší variace. Například skleněné či plastové džbány s plastovým lisem místo víka. Rozhodně jde o šikovné řešení, pokud si rádi připravíte džbán vody s citronem či citronády.

Pákové lisy

Pákové lisy jsou velmi široká kategorie, do které se vejdou různé jednodušší domácí pomůcky, ale i velmi drahé a pokročilé modely vhodné pro profesionální použití. Může jít o ruční lisy podobné velkým louskáčkům na ořechy. O pákové ústrojí spojené se sběrnou nádobou (džbánem). Anebo o stojanové pákové odšťavňovace – ty mohou mít i profesionální využití a stát i mnoho tisíc Kč.

Pákové lisy jsou obecně velmi efektivní volba a dají se použít pro různé druhy šťavnatého ovoce. Postup použití je obdobný jako u základních ručních lisů. Plod stačí rozkrojit a vložit pod páku. U kvalitních, zejména stojanových, výrobků páka působí vysokým tlakem, takže je šťáva vylisována okamžitě a není přitom třeba vyvíjet na páku zvláštní sílu.

Pákové lisy bývají nejčastěji vyrobeny z kombinace nerezové oceli nebo hliníku a kvalitního, odolného plastu. U většiny lisů se šťáva lisuje přímo do sklenice, takže kontakt šťávy s kovem (oxidace vitamínu C) či plastem je minimální. Jde velmi vhodné řešení i pro náročnější a velmi náročné uživatele.

Elektrické lisy

Bylo by divné, kdyby v dnešní době neexistovala i elektrifikovaná verze citrusových lisů. Ve skutečnosti ale nejde o kdovíjak extrémně rozšířené řešení, protože elektrický pohon v tomto případě nabízí spíše minimální přidanou hodnotu.

Princip je obvykle takový, že lis na pohled vypadá jako základní či pákový lis s tím rozdílem, že hrot, na který se plody narážejí, se může otáčet pomocí elektrického motorku. Nabízí tedy trochu pohodlí a rychlosti navíc, ale většinou ne o moc víc než kvalitní pákový lis. Navíc jde o přístroj, který není příliš skladný, může vážit i 2 až 3 kg a příkon většinou činí kolem 80 až 100 W. Cena se pak většinou pohybuje ve vyšších stovkách korun.

Další možností je pořízení klasického odšťavňovače, např. šnekového. Ty už jsou univerzálnější, ale taky většinou robustnější a dražší. Hodí se spíše obecně na výrobu ovocných a zeleninových džusů než jen vytěžování čisté šťávy z citrusů.

Čeho si při výběru ještě všímat?

Kromě obecné kvality zpracování a materiálů se vyplatí věnovat pozornost i samotnému kuželu, na které se ovoce napichuje. Kužel by měl mít optimální, zaoblenější tvar a výrazně vystupující žebroví s ostrými hřbety. Pokud je kužel např. příliš špičatý, nebo naopak až příliš oblý a/nebo má nevýrazná či tupá žebra, může být lisování méně efektivní.

Pozornost byste samozřejmě měli věnovat i objemu případné sběrné nádoby a taky celkové hmotnosti a objemností zařízení.

citrusy

Voda s citrónem, přínosy a negativa

V posledních letech se rozšířil oblíbený trend pití vody s citrónovou šťávou. A to zejména na lačno po ránu. Tomuto úkonu jsou často připisovány až zázračné zdravotní účinky. Například:

  • Podpora funkce jater a detoxikace organismu
  • Podpora zdraví ledvin
  • Podpora hubnutí
  • Regulace krevního cukru a pocitu sytosti
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví
  • Podpora trávení
  • Zlepšení zdraví pokožky

Jaká jsou ale fakta? Některé studie naznačují, že určité přínosy pití vody s citronem by mohly být reálné. Například vliv na hubnutí byl částečně prokázán ve studii na hlodavcích. Není ale zcela jisté, zda šlo o efekt přímý, či nepřímý a zatím taky nebyl zcela úspěšně prokázán i na lidech.

Jisté pozitivní naděje zde tedy jsou, ale zázraky čekat nelze. Mnohem lepší a jednoznačně ověřený přínos nabízí konzumace čerstvého ovoce v „původním stavu“. Pokud si dáte vodu s citronem či citronádu, doporučujeme ji vypít co nejdříve a příliš dlouho ji neskladovat. Vitamín C se v tekutině rychle rozkládá na neúčinné látky. Velmi časté pití zejména koncentrovanější citronové šťávy může mít taky negativní vliv na zubní sklovinu.

Nicméně pokud si na citronové vodě či limonádě rádi tu a tam pochutnáte, není to samozřejmě nic proti ničemu a dobrý lis vám pomůže vyrábět si čerstvou a kvalitní šťávu přesně podle vlastní chuti.

Ceny kvalitních lisů na citrusy

Kolik stojí kvalitní lis na citrusy? Ceny jsou opravdu velmi rozmanité. Do 100 Kč běžně pořídíte základní mechanické ruční modely pro nenáročné použití. Různé větší ruční nebo jednodušší pákové modely mohou stát do 500 Kč. Od 500 Kč už seženete výběr buď propracovanějších pákových, nebo elektrických modelů.

Nejlepší značky lisů na citrusy

Kdo vyrábí nejoblíbenější a nejlepší lisy na citrusy? Pěkné základní (i skleněné) lisy nabízí například značky Glassmark či Orion nebo Leifheit. Poněkud dražší, ale kvalitní, bývají výrobky Tescoma. Tyto značky obvykle nabídnou i pákové modely. Pokud byste toužili po špičkovém profi pákovém modelu, zkuste značku Sana nebo Deminas. Elektrické modely nabízejí např. značky Philco, Professor nebo Alessi.

ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Vitapress ZP300138
Nejlepší lis na citrusy na trhu dle nás
+ Možnost oboustranné rotace
+ Automatické zapnutí/vypnutí při detekci tlaku
+ Nádoba na šťávu 0,6 l
+ Ochranný kryt a praktický úložný prostor
do 650 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2BRAUN Tribute CJ 3000
+ Nastavitelné množství dužiny
+ Oboustranná rotace
+ Automatický start/stop systém
+ Nádoba s odměrkou 350 ml
do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Lauben Electric Citrus Juicer 110WT
+ Elektrický citrusovač s tichým chodem
+ Funkce Anti Drip zamezí odkapávání šťávy
+ Optimální tvarování kuželu
+ Elegantní čistý design
do 1750 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4SENCOR SCJ 1051GR
Nejlepší poměr cena / výkon
+ Oboustranný chod pro maximální výtěžnost šťávy
+ Automatické zapnutí/vypnutí
+ 2 velikosti lisovacích kuželů pro různé druhy citrusů
+ Jednoduché čištění
do 320 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Tescoma Vitamino 642740
Nejlepší ruční lis na citrusy
+ Vyrobeno z prvotřídního odolného plastu
+ Vhodné do ledničky i do myčky
+ 3 roky záruka
do 300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Fiskars 1016125
+ Z velmi pevného plastu
+ Snadno se čistí a skladuje
+ Dobrá cena
do 200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení