Kuchyně

Nejlepší mlýnky na mák: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší mlýnky na mák
Mák je oblíbenou pochoutkou české kuchyně. Ale jak ho zpracovávat a používat? To je trochu kumšt a je zapotřebí i správné náčiní. Především co nejlepší mlýnek na mák. Jak tuto specifickou pomůcku vybrat – to se dozvíte v dnešním článku.

Nejlepší mlýnky na mák na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Mlýnek na mák Tescoma HANDY
Nejlepší pro většinu lidí
✔️ Ze speciálně tvrzené keramiky
✔️ Umožňuje nastavit požadovanou hrubost mletí
✔️ Masivní nerezová svorka pro přichycení o stůl
📌 od 830 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2De Gusto mlýnek na mák
Nejlepší levný produkt
✔️ Dlouhá páka a kvalitní mlecí mechanismus
✔️ Nastavení různého stupně hrubosti
✔️ Jednoduché ovládání a plynulý chod
📌 od 400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Toro Mlýnek na mák
Kvalitní zpracování
✔️ Velmi snadné použití a lehká manipulace
✔️ Protiskluzový povrch pro zachycení ke stolu
✔️ Vyroben ze slitiny hliníku, rukojeť je dřevěná
📌 od 850 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Jihokov mlýnek na mák se šroubem
✔️ Robustní provedení
✔️ K pracovnímu povrchu se upevňuje pomocí svorky se šroubením
✔️ Hrubost mletí lze regulovat v průběhu mletí
📌 od 830 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5M.A.T. MKS 215 mlýnek na mák s přísavkou
✔️ Disponuje opravdu snadným ovládáním
✔️ Velká plocha přísavky zajistí pevné uchycení.
✔️ Vyroben z několika odolných a zdravotně nezávadných materiálů
📌 od 950 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat mlýnek na mák

Při výběru mlýnku na mák je důležitý typ, ale i materiálové zpracování. Při výběru vám mohou být nápomocné i uživatelské recenze mlýnků na mák.

Mák – specialita české kuchyně, která děsí cizince

Mák je plodina, která provází lidský jídelníček odnepaměti. Nálezy dokazují, že maková semínka konzumovali již pravěcí lidé. Nejde tedy o žádnou novotu, pro našince je mák naopak velmi tradiční záležitostí a zcela neodmyslitelnou součástí kuchyně. O to více může některé obyvatele Čech a Moravy překvapit, že mák není zrovna plodina, která by byla běžná v gastronomii celého světa. Naopak jde o doménu více méně střední Evropy, některých slovanských zemí nebo třeba Turecka. Mák se těší oblibě i v židovské kuchyni.

Cizinci z mnoha například arabských či asijských, ale i západních, zemí však mohou být z dobrůtek posypaných či plněných mákem naprosto zděšení. V jejich očích je totiž mák výhradně surovinou pro výrobu drog. Především opia a heroinu. Jejich šok je o to větší, když zjistí, že mákem se u nás s oblibou ládují především děti, protože se dává například do sladkého pečiva, zákusků apod. V mnoha zemích je přitom mák zcela nelegální.

Česko je ovšem naprosto suverénní makovou velmocí. Pěstuje se zde cca třetina světové produkce máku, a když je dobrá úroda Česko v produkci poráží i svého úhlavního konkurenta – Turecko. Mák je u nás zkrátka jako doma a pochutnáme si na něm v nejrůznějších formách. Ale pokud pojedete na dovolenou třeba do některé z Arabských zemí, makovec si na svačinu raději nepřibalujte.

Jak se dá použít mák?

Makových receptů, tradičních i inovovaných, zná česká kuchyně nespočet. Nejvíce se mák osvědčuje jako náplň do sladkého pečiva. Nejtypičtějším příkladem je makový závin anebo makové kynuté (honzovy) buchty, makové koláče všeho druhu – od valašských frgálů po různé malé a svatební koláčky.

Mák je oblíbenou součástí teplých moučníků a dezertů. Tradiční jsou kynuté knedlíky s mákem, šišky s mákem, nudle s mákem apod. Z máku se vyrábějí i nejrůznější zákusky a makové buchty. K máku se skvěle hodí ovoce, jako jsou třeba švestky či povidla z nich, a taky ořechy, např. mandle. Mák se taky používá jen na posyp jemného pečiva (makovky, rohlíky,…).

A dá se mák připravit i „naslano“? Kromě posypu rohlíků v tradiční české kuchyni slané makové recepty prakticky chybí. Moderní doba však přinesla i alternativní recepty a na internetu jich lze určité množství najít – obvykle jde o různé makové krekry apod.

Nicméně faktem je, že mák si nejlépe rozumí s jemnou sladkou chutí, takže slaných receptů, které by obsahovaly větší množství (tedy větší než např. ozdobné) máku je bohužel stále pomálu.

makový koláč

Je mák zdravý? Aneb mák jako „superpotravina“

Lze tak „kontroverzní“ surovinu, jakou je mák, považovat za zdravou? V současnosti mnozí označují mák dokonce za tzv. superpotravinu. Jde o kategorii surovin či plodin, které jsou mimořádně prospěšné a obsahují nadprůměrné množství cenných látek, zejména mikroživin. Čím si mák vysloužil místo v této elitní skupině? A patří sem právem?

Mák je zejména enormním zdrojem vápníku. Obsahuje ho cca 10krát tolik co mléko a většina mléčných výrobků (cca 1400 mg na 100 g). Nicméně podobně jako například u železa či bílkovin a některých jiných živin je i vápník v máku hůře vstřebatelný než vápník v živočišných produktech. Vstřebatelnost je kolem 10 % oproti cca 30 % u mléčných výrobků.

V syrovém máku je vstřebatelnost vápníku ještě mnohem horší, ale velmi pečlivou tepelnou úpravou se část mikronutrientů (např. kyselina šťavelová), které brání vstřebávání máku, ztrácí. Mnohem lepší vstřebatelnost vápníku nabízí z rostlinných zdrojů např. brokolice, kapusta, tuřín,…

Je tedy mák dobrým zdrojem vápníku? Odpověď zní, že je zdrojem – nikoli však zázračným. Navíc není vhodné konzumovat mák ve větším množství. Nejen proto, že se většinou pojí se sladkými (a tedy obecně nepříliš zdravými) recepty, ale třeba i kvůli vyššímu obsahu kadmia. Lidé, kteří např. nemohou či nechtějí konzumovat mléčné výrobky, by se tudíž neměli na mák upínat jako na spásu a neměli by se ho snažit konzumovat v nadměrnějším množství.

Mák obsahuje i dost železa a bílkovin (zde vyvstává obdobný problém jako u vápníku), taky hořčík, fosfor, draslík, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny… Podle některých zdrojů může pomáhat zlepšit kvalitu spánku, soustředění, paměť, vitalitu, stav vlasů, nehtů, pokožky atd. Ale vždy platí ono nesmrtelné „všeho s mírou“.

Dát si občas něco makového vám jistě neublíží, možná vás to i nějak obohatí (minimálně o chuťový zážitek). Házet do sebe každý den mák po lžících s myšlenkou, že „je to přece superpotravina“ vám však nijak zásadně neprospěje, možná spíše naopak.

Obsahuje mák opiáty?

A jak je to s oněmi slavnými opiáty v máku? Známo je na 120 druhů máku a v ČR se pěstuje kolem padesáti odrůd. Jasně u nás dominují modré makové odrůdy vyšlechtěné speciálně pro použití v našich kuchyních. Mají díky tomu příjemnou chuť a optimální vlastnosti. Dále je třeba rozlišit mák potravinářský a mák technický/farmaceutický.

Mák, který si koupíte do buchet, je vždy mák potravinářský. Ten technický by vám určitě ani příliš nechutnal. Navíc technický mák může mít skutečně vyšší obsah opiových alkaloidů. Pro výrobu drog či farmaceutik se však používají především nezralé makovice, které jsou hlavním zdrojem opiovým alkaloidů. Zralá maková semena obecně nejsou příliš dobrým zdrojem, byť zde určité množství těchto alkaloidu bývá (resp. jsou jimi kontaminovaná).

Je tedy mák bezpečná surovina? Ačkoli se maková produkce přísně kontroluje a prodávají se pouze potravinářská maková semena, skutečně mohou stále obsahovat dokonce i nadlimitní množství nežádoucích alkaloidů. Občas jsou z prodejen stahovány šarže, u kterých se ukáže, že povolené limity překročily i mnohanásobně.

Opět tedy platí, že s mákem to není třeba nijak přehánět. Zvláště to platí pro těhotné a kojící ženy a velmi malé děti. Mák by měl zůstat občasnou pochutinou.

Jak vybrat a skladovat mák, aby nezhořkl?

Dobrý mák má krásnou, typickou vůni a nasládlou chuť. Pančované a nekvalitní máky mohou být „říznuté“ technickým mákem a nejenže mohou obsahovat více nežádoucích alkaloidů, ale chuť může být špatná – mdlá či nahořklá. Totéž platí o vůni. Už dle barvy můžete do jisté míry poznat kvalitu. Kvalitní český mák bývá krásně tmavý a namodralý. Je-li mák zašedlý nebo až do hněda či rezava, jde o varovné znamení. Dobré je tedy pořizovat kvalitní mák z ověřených a kontrolovaných zdrojů.

Mák je ovšem potřeba i správně skladovat, jinak může časem měnit své vlastnosti a zhořknout. Mák byste si neměli mlít do zásoby, protože bude rychle hořknout. Namelte si jen tolik, kolik spotřebujete. Pokud vám něco zbyde, je lepší to zamrazit. Kupujte tedy raději nemletý mák anebo mletý, ale k rychlé spotřebě. Mák skladujte v suchu a temnu při teplotě do cca 25°C.

Jak a v čem mlít mák?

Mák se dá použít mletý i nemletý. Zejména v zahraničí je běžné použití nemletého máku, který se místo toho dlouho namáčí ve vodě nebo mléce, aby změknul. Mák je výhodné taky orestovat na pánvi, čímž se teprve plně rozvinou jeho vlastnosti – zejména vůně.

Pokud s mákem pracujete spíše sporadicky, nemusíte hned běžet pro speciální mlýnek na mák. Opět se můžete inspirovat v zahraničí, kde mák není tak běžný a na mletí se používají např. mlýnky na kávu. Jen je třeba dobře odhadnout dobu mletí, aby nevznikla jen kaše (což se stane i v mixéru). Teď se ale pojďme podívat na přístroje, které jsou na mletí máku lépe uzpůsobené nebo přímo určené.

makové buchty

Typy mlýnků na mák

Mlýnek na mák může mít různé podoby. Optimální možností pro časté či náročnější použití jsou specializované mlýnky na mák – „makomlýnky“. Tyto mlýnky mají ústrojí ideálně uzpůsobené pro mletí právě drobných zrníček máku, které je potřeba spíše rozmačkat než vysloveně namlít či nastrouhat, jako to dělají mlýnky na strouhanku, ořechy apod.

Tyto mlýnky lze v nouzi použít, ale výsledky nemusejí být optimální. Vhodný může být i již zmíněný mlýnek na kávu. Opět spíše pro sporadické, nárazové použití. Další možností je pořízení kombinovaného či multifunkčního mlýnku.

U těchto mlýnků, které mohou být manuální i elektrické, se dají vyměňovat jednotlivé nástavce uzpůsobené pro určité suroviny. Toto řešení by mělo uspokojit i zájemce, kteří s mákem pracují poněkud častěji, ačkoli taky zpravidla není zcela optimální. Aspoň ne ve srovnání se samostatnými makomlýnky. Kombinovaný mlýnek na druhou stranu nepochybně ušetří místo a lze ho považovat za relativně praktické řešení.

Alternativou těchto mlýnků jsou pak kuchyňské roboty, opět se specializovanými nástavci. Ty mohou být i poměrně výkonné a účinné. K některým robotům je k dispozici (nebo se dá přikoupit) i nástavec na mák.

Manuální mlýnek na mák

Zatímco většina elektrických spotřebičů, včetně mlýnků, se již dočkala své elektrické verze, mlýnek na mák je natolik specifickou a okrajovou záležitostí, že pravděpodobně neexistuje samostatná elektrická verze tohoto mlýnku. Pokud si chcete vypomáhat pohonem, řešením jsou výše zmíněné nástavce k robotům nebo multifunkčním elektrickým mlýnkům.

Tradiční speciální mlýnky na mák zůstávají manuální. Mají klasickou podobu, která se zásadně neliší od manuálních mlýnků na strouhanku či maso.

Mlýnek se připevní pomocí svěráku k okraji pracovní desky či stolu (alternativou je přísavka). Ovládá se mechanicky, otáčením kliky. Zatímco u mlýnku na strouhanku se uvnitř otáčí de facto struhadlo s otvory, u mlýnku na mák je zde speciální šroub, který mák rozmělňuje. Navrchu je násypka, zásobník na mák, který se bude mlít.

Hrubost mletí

U většiny mlýnků je možné nastavení hrubosti mletí dotažením šroubu. Správná hrubost je velmi důležitá. Pro ozdobné posypky je vhodnější jen velmi hrubě namletý (nebo nemletý) mák. Naopak na některé náplně může být vyžadován velmi jemný, hladký mák.

Údržba

Tradiční mlýnky jsou rozložitelné, takže se i vnitřní ústrojí dá velmi dobře udržovat. Po každém použití je vhodné mlýnek rozebrat v očistit. Mák je olejnatý a jeho zbytky mohou v ústrojí žluknout, takže by rozhodně neměly přijít do styku s novým mákem.

Materiál mlecího mechanismu

Tradičně jsou velmi oblíbené a osvědčené litinové mlýnky. Ty mají ústrojí i tělo z této extrémně odolné slitiny železa a mohou díky tomu vydržet prakticky věčně. Nevýhodou je vysoká hmotnost mlýnků. Zpravidla přes 1 kg.

Srovnatelně odolné, ale o něco lehčí mohou být nerezové mlýnky. Ty zároveň velmi dobře vypadají. Nevýhodou je výrazně vyšší cena. Velmi zajímavou možností jsou i moderní keramické mlýnky, které jsou rovněž velmi odolné a dobře vypadají.

Je důležité, aby zejména vnitřní ústrojí bylo z některého z těchto odolných a kvalitních materiálů, i kdyby plášť byl (v horším případě) např. hliníkový nebo dokonce plastový.

Ceny mlýnků na mák

Kolik stojí kvalitní mlýnek na mák?

✅Mlýnky do 500 Kč

Mezi cca 300 až 500 Kč lze pořídit zejména tradiční litinové mlýnky. Jsou kvalitní a odolné, ale ne každému musí vyhovovat designově.

✅Mlýnky do 1000 Kč

Zde už najdete mlýnky nerezové či keramické s důrazem na design.

✅Mlýnky nad 1000 Kč

Velmi kvalitní a odolné mlýnky pro náročné použití nebo designové mlýnky prestižnějších značek.

Nejlepší značky mlýnků na mák

Kteří výrobci nabízejí kvalitní mlýnky na mák za odpovídající ceny?

  • Jihokov – Vysoce kvalitní, odolné, celokovové mlýnky i pro náročné použití.
  • Tescoma – Pěkné, moderní, keramické mlýnky. Velmi účinné.
  • Orion – Klasické mlýnky, většinou v dostupnějších relacích.

Nejprodávanější mlýnky na mák

Nejprodávanější mlýnky na mák na trhu podle nákupního portálu Heureka

ProduktInfoHodnocení
#1Mlýnek na mák Tescoma HANDY
Nejlepší pro většinu lidí
✔️ Ze speciálně tvrzené keramiky
✔️ Umožňuje nastavit požadovanou hrubost mletí
✔️ Masivní nerezová svorka pro přichycení o stůl
📌 od 830 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2De Gusto mlýnek na mák
Nejlepší levný produkt
✔️ Dlouhá páka a kvalitní mlecí mechanismus
✔️ Nastavení různého stupně hrubosti
✔️ Jednoduché ovládání a plynulý chod
📌 od 400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Toro Mlýnek na mák
Kvalitní zpracování
✔️ Velmi snadné použití a lehká manipulace
✔️ Protiskluzový povrch pro zachycení ke stolu
✔️ Vyroben ze slitiny hliníku, rukojeť je dřevěná
📌 od 850 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Jihokov mlýnek na mák se šroubem
✔️ Robustní provedení
✔️ K pracovnímu povrchu se upevňuje pomocí svorky se šroubením
✔️ Hrubost mletí lze regulovat v průběhu mletí
📌 od 830 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5M.A.T. MKS 215 mlýnek na mák s přísavkou
✔️ Disponuje opravdu snadným ovládáním
✔️ Velká plocha přísavky zajistí pevné uchycení.
✔️ Vyroben z několika odolných a zdravotně nezávadných materiálů
📌 od 950 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení