Auto / moto

Nejlepší helmy na skútr: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

skútr helmy

Bez helmy na motorku nelez! A ani na skútr. Tak by mohla znít moderní parafráze a rozšíření známého přísloví. Helma je naprostý základ vybavení na těchto strojích a je ze zákona povinná. Ale nejde jen o to učinit byrokracii zadost. Výběru nejlepší helmy na skútr či chopper se vyplatí věnovat pozornost. Může se zdát, že obyčejný městský skútr je relativně nevýkonné a bezpečné přesouvadlo. Ale nikdy nemůžete tušit, s čím přijdete do styku a jak se budou chovat ostatní účastníci provozu. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat helmu na skútr z hlediska bezpečnosti, komfortu i dalších parametrů.

Nejlepší helmy na skútr na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Přilba na skútr W-TEC YM-617
Nejlepší helmy na skútr dle nás
+ moderní otevřená helma
+ plexi odolné proti poškrábání
+ rychloupínací přezka
+ vrchní uzavíratelná ventilace
do 1200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cassida Reflex Solid
Jedna za nejprodávanějších helem na skútr
+ otevřená přilba – polykarbonátová skořepina
+ dlouhé plexi – polohovatelné
+ vrchní ventilace
+ vyjímatelný a pratelný interiér
do 1600 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3NOX Heritage
Helma v retro stylu
+ otevřená přilba s plexi a se sluneční clonou
+ polykarbonátová skořepina
+ povrchová úprava proti poškrábání plexi
+ odnímatelná a pratelná komfortní výstelka
do 3000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Cassida Oxygen Jawa OHC
Limitovaná edice
+ exkluzivní otevřená helma
+ polykarbonátová skořepina
+ s integrovanou vysouvatelnou vnitřní sluneční clonou
+ pohodlné zapínání
do 2500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5MT Helmets Street
+ extrémně pevná skořepina z polykarbonátu
+ interiér z antialergenního materiálu
+ plexi s úpravou proti poškrábání
+ spokojené recenze
do 1000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6W-TEC Nankko
+ multifunkční přilba vhodná k jízdě na skútrech, chopperech či cestovních motocyklech
+ kvalitní zpracování jednotlivých částí
+ odlehčená aerodynamická skořepina
do 1300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat helmu na skútr

Při výběru helmy na skútr je zásadní věnovat pozornost typu přilby a míře ochrany. Podstatná je i bezpečnost, homologace, vybavení a materiálové zpracování či velikost. S výběrem vám mohou pomoci i recenze helem na skútry.

Helma na motorku a na skútr – v čem se liší?

Existuje něco jako speciální helma na skútr, která by nemohla fungovat v kombinaci se silnější, klasickou motorkou, a naopak? Tak jednoduché to zas není.

Skútry jsou pochopitelně typicky méně výkonné stroje, ať už jde o skútry se spalovacím nebo elektro motorem. Jsou to především městská vozítka určená pro pohodlné přesuny např. mezi domovem a prací. Jejich výhodou je nízká spotřeba, vysoká obratnost v městském provozu, příznivá pořizovací cena a komfort při jízdě.

Dá se říct, že jakákoli kvalitní helma na motorku může posloužit i na skútru (naopak už to ale moc neplatí). Nicméně protože jsou skútry méně rychlé a obecně je nebezpečí nižší, používají se typicky helmy, které jsou pro takové podmínky dostačující. Poskytují přiměřenou ochranu a vysokou míru komfortu, snadno se nasazují, méně omezují v pohybu a ve výhledu, jsou lehčí a většinou i levnější. Jde především o různé varianty otevřených helem.

Otevřené a uzavřené helmy – jakou variantu zvolit na skútr?

Uzavřené nebo taky integrální helmy jsou někdy označovány i jako „full face“ helmy a poskytují velmi vysokou ochranu celé hlavě. Typická je pro ně výrazná bradová ochrana, která tvoří s helmou jeden celek a rovněž integrované ochranné sklo (plexi) kryjící oči a tvář. Uzavřené helmy působí robustně a už na pohled budí dojem maximální ochrany a odolnosti.

Tyto helmy mívají různé propracované systémy ventilace a proti zamlžovací systémy, mohou mít i integrované komunikační systémy a další specifické vybavení. Nejčastěji se používají v kombinaci se silnějšími stroji, protože jsou těžší, poněkud hůře se nasazují a pohodlí není takové jako u otevřených helem. Někomu může vadit i větší poškození účesu při nasazování a sundávání přilby.

Z toho důvodu spousta lidí volí pro cesty na skútrech spíše tzv. otevřené přilby. I ty mohou splňovat bezpečnostní normy a homologace, ale nedisponují ochranou brady – mají nicméně velmi dlouhé a výrazné lícnice. Základní modely je nutné spárovat se samostatnými brýlemi. Některé už však nabízejí i integrované a sklopné hledí. Zapínají se na přezku pod bradou jako helma na kolo, jsou vzdušné, poměrně lehké a komfortní. Velmi snadné je nasazení i sundání.

Jsou otevřené helmy dostatečně bezpečné?

Ano, slovo dostatečně můžeme v kontextu běžné jízdy na skútru použít. Nicméně otevřené helmy pochopitelně nedosahují takové míry bezpečnosti, jakou nabízejí integrální modely. Statisticky je při více než 30 % pádů na motorkách první nárazovou plochou brada. Uzavřené přilby poskytnou této partii nejvyšší možnou ochranu a obecně jsou odolnější. Čistě z hlediska bezpečnosti tedy jasně vítězí. Ale existují i zajímavé „mezi“ možnosti.

Otevřené helmy s odnímatelnou maskou

Poměrně často se dnes už lze setkat s helmami, které jsou principiálně otevřené, ale na pohled se již příliš neliší od uzavřených helem. Disponují totiž samostatnou a odnímatelnou maskou, která tvoří bradovou ochranu. Helma je tedy bezpečnější než pouze otevřená varianta, ale stále si zachovává větší míru komfortu.

Výklopné helmy

Ještě pokročilejší možností je posléze tzv. výklopná nebo modulární helma. V tomto případě už jde vyloženě o hybridní model mezi otevřenou a uzavřenou přilbou. Helma má plexi i bradovou masku, celá tato přední část je ovšem výklopná směrem nahoru. Tento typ přileb je vhodný, pokud jezdíte na skútru často a třeba i v nebezpečném provozu. Poskytne vysokou ochranu, stále však do jisté míry zachovává charakter a výhody otevřené helmy.

Na konec je však nutné říct, že ani výklopná přilba nebude nikdy dosahovat takové míry bezpečnosti a ochrany jako celistvá integrální přilba. Pokud by pro vás byla bezpečnost vždy na prvním místě, tato varianta je nejlepší volbou. V kombinaci s typicky městskými skútry je sice méně běžná, ale řidiči sportovněji laděných skútrů už ji volí poměrně často.

Jakou helmu vybrat na chopper?

Choppery se objevily v USA během 60. let a původně šlo o „osekané“ (chopped) verze sériových motocyklů, které majitelé zbavili všech postradatelných součástek. Kultura chopperů se však vyvíjela a později byl definován specifický styl, charakter a konstrukční specifičnost. Dnes jsou choppery velmi oblíbeným druhem stylových vyjížďkových motorek.

A protože chopper je z velké míry právě o stylu, patří k němu i adekvátní vybavení – včetně správné přilby. Přilby na chopper jsou specifické. Typově připomínají vojenské přilby. Tyto přilby nemají lícnice a zapínají se na přezku pod bradou. Výhodou je lehkost a stylový vzhled, ale nevýhodou je velmi nízká míra ochrany. Dnes už proto řada jezdců volí jiné varianty – například otevřené přilby s lícnicemi a plnou týlovou částí. Tedy typově obdobné helmy, jaké se používají na skútru.

Samozřejmě však můžete pro ještě vyšší bezpečnost zvolit i výklopnou nebo rovnou integrální přilbu s maximální ochranou.

Materiálové zpracování

Použitý materiál je poměrně zásadním faktorem při výběru helmy na skútr i chopper nebo jinou motorku. Jaké jsou možnosti a vlastnosti nejčastějších variant?

Termoplastové helmy

Jde zřejmě o nejběžnější a nejdostupnější řešení. Obvykle se používá polykarbonát (používá se i ABS nebo polyamid), což je houževnatý, relativně lehký a levný plast. Helmy se vyrábějí jednoduše vstřikováním roztaveného materiálu do formy. Odolnost helmy je spíše nižší. Právě pro použití na městském skútru však mohou tyto levné, sériové helmy představovat adekvátní volbu.

Nevýhodou je kromě nízké odolnosti i celkově nižší životnost a rychlejší degradace zejména vlivem UV záření.

Kompozitní a semikompozitní helmy

Kompozitní helmy jsou nesrovnatelně kvalitnější oproti těm termoplastovým. Výroba je však mnohem složitější, což vede k výrazně vyšší ceně. Kompozitní helmy jsou však lehčí a mnohem odolnější a rovněž se při pádu a nárazu chovají zásadně lépe. Pohlcují energii nárazu, místo aby ji „odrážely“, což je problém termoplastových přileb, ve kterých máte hlavu jako uvězněnou v balónu, která se při dopadu spíše odrazí.

Kompozitní helmy mají i obecně delší životnost a nedegradují tak rychle vlivem UV záření (ani v případě tmavého či černého provedení). Celkově jde tedy o mnohem lepší, bezpečnější a kvalitnější řešení.

Jakousi mezistanicí jsou pak semikompozitní helmy, které jsou vlastnostmi a kvalitou, ale většinou i cenou kdesi uprostřed mezi výše uvedenými typy.

Velikost plexi, zapínání a interiér

Při výběru helmy zvažte i podobu hledí (tzv. plexi), způsob zapínání a zpracování vystýlky helmy.

Pokud mají helmy integrované odklápěcí hledí, což je dnes i u otevřených skútrových přileb častá volba, je důležité jeho provedení. Hledí může být užší, „brýlové“, anebo dlouhé, a tedy poskytující lepší a kompletnější ochranu obličejové části. Součástí některých přileb může být rovněž zasouvací sluneční clona, která de facto plní úlohu slunečních brýlí.

Pozornost je třeba věnovat i zapínání. Nejčastější je u skútrových otevřených přileb zapínání na přezku. Pokud potřebujete helmu často odepínat a zapínat, možná oceníte rychlejší a pohodlnější provedení s tzv. rychlosponou. A na nejméně běžné je pak zapínání na dvojité D kroužky, které je sice nejbezpečnější a nejpevnější, ale taky nejnáročnější na manipulaci. Objevuje se proto spíše u sportovnějších a závodních modelů.

Nakonec byste měli věnovat pozornost i interiéru a vystýlce. Ta by měla být vyjímatelná a mechanismus vyndávání by měl být co nejjednodušší, plynulý a trvanlivý. Je dobré si mechanismus prohlédnout a vyzkoušet. Případně můžete vzít zavděk informacemi z recenzí či testů helem na skútry.

Výběr správné velikosti

Výběr správné velikosti helmy je rovněž klíčový. Pokud nemáte možnost helmu vyzkoušet a vybíráte ji přes e-shop, k určení velikosti je potřeba znát svůj obvod hlavy (přes čelo na prst nad obočím a nad ušima). Podle toho se můžete následně zorientovat ve velikostních tabulkách. Přilby bývají značeny jako oblečení písmeny S, M, L, případně XL, XXL, XS atd. Vždy vycházejte z tabulky konkrétního výrobce či prodejce – ne z nějakých obecných tabulek.

Pokud nosíte brýle, měli by se pohodlně vejít do polstrování přilby a mělo by se přes ně dát zaklapnout plexi či sluneční clona (pokud jde o typ přilby s těmito prvky), aniž by cokoli zaclánělo či naráželo. Mnohé helmy jsou pro použití s brýlemi dobře uzpůsobené.

Homologace

Má-li vás helma skutečně ochránit, je třeba, aby splňovala určité nároky. Ujistit vás o tom může evropská homologace ECE 22-05. Údaj o homologaci bývá uveden na vnější straně přilby. Ještě vyšší nároky musejí splňovat helmy, které obdrží soukromý certifikát Snell.

Helmy bez homologace nekupujte. Setkat se s nimi můžete třeba na různých online tržištích a asijských marketech – cena může být lákavě nízká, ale bylo by velmi nemoudré svěřit takové pochybné helmě svůj život.

Ceny helem na skútry

Kvalitní helmu na skútr můžete pořídit v různých cenových relacích. Záleží pouze na tom, jaké máte nároky na zabezpečení, zpracování nebo i typ a design.

Helmy do 1 800 Kč

V této relaci převažují otevřené helmy z méně odolných materiálů. Pro použití na skútru mohou být dostačující.

Helmy do 3 000 Kč

Tato kategorie již nabízí srovnatelný výběr otevřených a integrálních, ale třeba i vyklápěcích helem. Sortiment je velký a kvalita už může být velmi solidní.

Helmy nad 3 000 Kč

Především integrální, ale i velmi kvalitní otevřené helmy z vysoce odolných materiálů. Lehké, skvěle vybavené, komfortní, a především bezpečné. Vhodné pro náročné zájemce.

Nejlepší značky helem na skútry

Které značky helem na skútry patří k nejoblíbenějším?

  • Cassida – Populární výrobce především otevřených helem. Velmi žádaná značka se slušným poměrem ceny a kvality.
  • MT Helmets – Skvělý výběr všech typů helem. Různorodé cenové relace.
  • W-Tec – Další velmi populární a žádaný výrobce. Především integrální, ale i otevřené modely.
  • LS2 – Obrovský výběr. Jde o spíše sportovněji laděného výrobce a převažují integrální helmy. Ale nechybí ani otevřené či dokonce tradiční chopperové modely.
ProduktInfoHodnocení
#1Přilba na skútr W-TEC YM-617
Nejlepší helmy na skútr dle nás
+ moderní otevřená helma
+ plexi odolné proti poškrábání
+ rychloupínací přezka
+ vrchní uzavíratelná ventilace
do 1200 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cassida Reflex Solid
Jedna za nejprodávanějších helem na skútr
+ otevřená přilba – polykarbonátová skořepina
+ dlouhé plexi – polohovatelné
+ vrchní ventilace
+ vyjímatelný a pratelný interiér
do 1600 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3NOX Heritage
Helma v retro stylu
+ otevřená přilba s plexi a se sluneční clonou
+ polykarbonátová skořepina
+ povrchová úprava proti poškrábání plexi
+ odnímatelná a pratelná komfortní výstelka
do 3000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Cassida Oxygen Jawa OHC
Limitovaná edice
+ exkluzivní otevřená helma
+ polykarbonátová skořepina
+ s integrovanou vysouvatelnou vnitřní sluneční clonou
+ pohodlné zapínání
do 2500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5MT Helmets Street
+ extrémně pevná skořepina z polykarbonátu
+ interiér z antialergenního materiálu
+ plexi s úpravou proti poškrábání
+ spokojené recenze
do 1000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6W-TEC Nankko
+ multifunkční přilba vhodná k jízdě na skútrech, chopperech či cestovních motocyklech
+ kvalitní zpracování jednotlivých částí
+ odlehčená aerodynamická skořepina
do 1300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení