Ostatní

Nejlepší deštníky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší deštníkyPočasí si v posledních letech udržuje aprílový charakter i v mnoha jiných měsících, proto by měl k vycházkovému vybavení patřit co nejlepší deštník. Nikdo určitě nechce dorazit do práce nebo na návštěvu zmáčený. V dnešním průvodci se samozřejmě podíváme na to, jak si deštník vybrat – zajímat nás budou různé typy, vlastnosti a parametry a taky vám nabídneme krátké recenze některých známých výrobců. Deštník může být samozřejmě jenom ryze užitková záležitost, většina lidí má doma jeden nebo více a příliš nad jejich kvalitami nepřemýšlí. Nový deštník ale může vyjít na mnoho stovek korun a stát se módním doplňkem s praktickými vlastnostmi vybranými na míru, a to podle toho, kde a za jakých podmínek budete tuto běžnou pomůcku používat.

Deštníků existuje doslova nepřeberný sortiment, proto můžete vždy najít vyhovující variantu, ale taky se lze v nabídce snadno ztratit. Rozdíly jsou přitom nejenom v ceně a designu nebo použitých materiálech, ale taky v konstrukčním provedení. Jednotlivým možnostem se budeme v textu podrobně věnovat, protože jde o jeden z nejpodstatnějších faktorů výběru. Kvalitní deštník se stane vaším věrným společníkem, dokud jej například v hlubinách přírody nevyměníte za přece jen pohodlnější, ale nepříliš civilní pláštěnku.

Přestože vám zde poskytneme dostatek poznatků pro výběr dobrého deštníku, konečné rozhodnutí leží jen na vašem vlastním vkusu a potřebách. Nicméně jsme pro vás navíc přichystali malou inspiraci v podobě žebříčku oblíbených modelů. V případě, že se vám některý zalíbí, můžete si jeho kvality snadno ověřit pomocí uživatelských recenzí deštníků, kterých jistě najdete dostatek. Přímé zkušenosti jiných zákazníků jsou totiž často k nezaplacení.

Nejlepší deštníky na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Doppler Mini Slim Carbonsteel
To nejkvalitnější

✔️ odlehčený skládací deštník
✔️ větruodolný
✔️ stabilní a pevná konstrukce
✔️ vejde se do kabelky i batohu
⭐ 100 %do 900 Kč Číst recenze
#2Doppler Zero 99
✔️ skvělé recenze
✔️ extra nízká hmotnost jen 99 g!
✔️ vysoká životnost
✔️ odolná kostra z karbonu a hliníku
⭐ 100 %do 750 Kč Číst recenze
#3Doppler Magic Carbonsteel AUTOMATIK
✔️ pánský luxusní deštník
✔️ odolný větru
✔️ prvotřídní provedení
⭐ 100 %do 1000 Kč Číst recenze
#4BRIGHT vystřelovací/zastřelovací
✔️ vystřelovací/zastřelovací deštník
✔️ průměr 100 cm
⭐ 98 %do 300 Kč Číst recenze
#5Samsonite Rain Pro Ultra Mini Flat
✔️ snadno vložíte do kabelky i tašky
✔️ pomer cena/kvalita
✔️ testován ve větrném tunelu
⭐ 97 %do 600 Kč Číst recenze
#6LifeVenture Trek Umbrella Medium
✔️ lehký deštník na cestování
✔️ do batohu i do kabelky
✔️ hliníkový rám
✔️ Ochrana UPF 50+ proti slunci
⭐ 95 %do 450 Kč Číst recenze
#7Obrácený deštník vesmír
✔️ obrácený systém – voda zůstává uvnitř
✔️ průměr 107 cm
⭐ 91 %do 300 Kč Číst recenze

Jak vybrat deštníky

Čeho si při pořizování deštníku všímat a na co si dávat pozor? V první řadě byste se měli rozhodnout, jaký typ deštníku chcete a potřebujete. Rozdělení ale není jednoznačné, dá se totiž brát z řady hledisek. Přesto se pokusíme o přehledné shrnutí. Dále je podstatný průměr střechy deštníku a délka ve složeném stavu, konstrukce a počet paprsků, hmotnost, otevírací mechanismus, odolnost a další parametry. Všem těmto podstatným detailům budeme věnovat pozornost.

Rozhodně však nevynecháme ani přehled základních cenových relací a závěrem se podíváme i na několik populárních výrobců, kteří mohou nabídnout poctivou kvalitu, skvělý vzhled a spolehlivost v každém slejváku.

Deštník vs. pláštěnka

Je proti dešti lepší pláštěnka, nebo deštník? Tento odvěký souboj nemá jednoznačného vítěze, obě varianty mají své výhody i omezení a především se hodí pro jiné příležitosti a situace.

Deštník je oblíbené civilní řešení, zejména do města. Je pohotově připraven k akci a perfektně zvládne nenadálou přeháňku. Zejména pokud není spojena se silnými poryvy větru. Deštník je považován za zcela přijatelný a elegantní módní doplněk, takže s ním můžete vstoupit třeba i do nobl restaurace, kde bude jistě připravený koš na jeho odložení.

Pláštěnka je pomůcka, kterou si spojujeme spíše s dětmi anebo outdoorovými aktivitami v přírodě. Velmi ji oceníte za silného deště spojeného s vydatným bočním větrem. Lehké pláštěnky jsou velmi skladné, kvalitní a odolné pláštěnky zase poskytnou perfektní ochranu. Pláštěnka vám taky umožní mít volné ruce a lépe zakryje celé tělo. Deštník je přesto pohodlnější, rychlejší a elegantnější volbou pro všední situace.

Jak vybrat deštník

Typy deštníků

Základní dělení deštníků se zaměřuje na konstrukční provedení, rozměry a skladnost. Z těchto hledisek rozlišujeme tři hlavní kategorie, jež tvoří holové, golfové a skládací deštníky. Jak se od sebe liší a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?

Holové deštníky

Holové deštníky jsou velmi tradiční, a navíc vysoce elegantní varianta pro každodenní použití na vycházkách či pochůzkách po městě i mimo něj. Dobře vybraný holový deštník se může stát stylovým módním doplňkem a sloužit vám velmi dlouho. Najít lze obrovský výběr designových a barevných provedení a tyto deštníky se mohou lišit i použitými materiály.

Výhodou je kromě vkusného vzhledu také odolnost a vysoká ochrana. Holové deštníky pro dospělé mívají průměr střechy až cca 115 cm, jde tedy o větší modely. S tím se ovšem pojí i hlavní nevýhody. Mezi ty patří především horší skladnost a nižší obratnost v roztaženém stavu.

Golfové deštníky

Golfové deštníky se konstrukčně příliš neliší od holových, ale jsou rozměrnější a typická je pro ně zahnutá koncovka tvarem připomínající tradiční vycházkovou hůl. Průměr střechy bývá i 120 až 140 cm, deštníky tedy zakryjí velkou část postavy. Mohou sloužit jako ochrana před deštěm i sluncem, ale nejsou příliš vhodné do stísněných prostor pro použití v davu kvůli obtížné manévrovatelnosti. Golfový deštník oceníte především při vycházkách mimo centrum města, v parcích apod.

Skládací deštníky

Skládací modely deštníků se od golfových a holových liší poměrně zásadním způsobem. Umožňují dosáhnout zcela zásadního zmenšení objemu a rozměrů ve složeném stavu. Využívají jednoduché mechanismy, které zajišťují rychlé a pohotové rozložení i složení. Díky kompaktnímu tvaru a nízké hmotnosti je lze nosit stále při sobě v kabelce, tašce, školní tašce, batohu nebo jakémkoli jiném zavazadle. Jsou tedy ideální jako součást stálé výbavy pro nenadálé situace.

Tomu odpovídá i malý průměr střechy, který obvykle nepřesáhne cca 100 až 105 cm. S deštníkem se tudíž můžete třeba i prodírat plnými ulicemi velkoměsta – na druhou stranu neposkytne takovou míru ochrany jako předchozí typy. Drobnou přeháňku ale jistě ustojí. U skládacích deštníků je důležitá kvalita konstrukce, protože mechanismus je náchylnější k poškození. Životnost těchto deštníků – zvlášť při častém nebo špatném zacházení – obvykle není tak vysoká jako u předchozích variant. To samozřejmě platí dvojnásob pro levnější kousky.

kde koupit kvalitní deštníl

Mechanismus otevírání

Už víte, jestli dáte přednost rozměrnému golfovému, elegantnímu holovému anebo praktickému skládacímu deštníku? Pokud ano, můžete přejít k další fázi – a tou je výběr mechanismu otevírání a zavírání. Ačkoli jsou určité mechanismy pro některé typy deštníků příznačnější než jiné, v zásadě se můžete setkat s různým systémem otevírání u všech variant.

Ruční otevírání

Klasická manuální varianta je typická zejména pro tradičně laděné holové a golfové deštníky. Používá se osvědčený manuální mechanismus, který je naprosto jednoduchý a bezpečný. S deštníkem byste však před otevřením měli lehce zatřást, aby došlo ke srovnání drátěné konstrukce a potahů a mechanismus se nezasekl nebo se nepoškodila některá část konstrukce.

Pak už jen stačí uchopit objímku a plynulým tahem ji vysunout nahoru. Zde vás cvaknutí pojistky upozorní, že je deštník v konečné poloze. Stejně jednoduché je i složení stisknutím objímky a uvolněním pojistky jednoduše stáhnete střechu do výchozí pozice.

Poloautomatické (vystřelovací) otevírání

Postup je na začátku stejný jako u manuální varianty. Deštníkem je třeba lehce zatřást. Poté však místo vytahování objímky pouze stisknete tlačítko na rukojeti a střecha sama „vystřelí“ do rozložené pozice. Při zavírání ovšem musíte objímku opět ručně stáhnout dolů.

Na rozdíl od ručního mechanismu nemáte po stisknutí tlačítka nad fází otevírání kontrolu, proto je třeba se ujistit, že deštníku v jeho cestě nic nepřekáží a nemůže dojít k jeho poškození nebo v horším případě k ohrožení někoho, kdo stojí poblíž. Zejména dítě nebo domácí zvíře může mít některé dráty konstrukce i v úrovni očí.

Plně automatický (open&close) deštník

Nejvyšší míru automatizace nabízejí tzv. „open and close“ systémy otevírání. Princip je podobný jako u předchozí varianty, avšak s vylepšením v podobě automatického složení střechy – to se provádí rovněž pouze stiskem tlačítka. Skládací deštník je však poté třeba ještě ručně stáhnout a zajistit. U polo a plně automatických deštníků je důležité dodržovat jejich otevírání a zavírání právě pomocí tlačítka a nesnažit se o manuální manipulaci, která by mohla mechanismus poškodit.

Vystřelovací vs. manuální deštník

Vystřelovací mechanismy jsou běžné zejména u skládacích deštníků a umožňují rozložení deštníku pouze jednou rukou a jediným pohybem, což je výhoda, pokud máte ruce plné nákupních tašek nebo jiného nákladu. Na druhou stranu je třeba vyšší obezřetnost. Automatické mechanismy pak mohou být – především u levných modelů – náchylnější k poškození a poruchám.

Konstrukce

Pokud jde o konstrukci, zajímat nás budou zejména použité materiály. Hlavní je pak kvalita zpracování tyče a drátků konstrukce a potahová látka. V první řadě se pojďme podívat na běžné materiály základní kostry konstrukce.

  • Kov – Nejlevnější varianta, která má ovšem řadu nedostatků. Používá se chromovaný kov nebo v lepším případě kvalitnější hliník. Kovové provedení však bude mít vždycky vyšší hmotnost a nižší pružnost, což může vést k poškození některých tenčích částí při silnějších náporech větru.
  • Laminát, sklená vlákna – Odolnější a pružnější provedení, které lépe obstojí i ve větru. Výhodou je i nižší hmotnost.
  • Karbon – Uhlíková vlákna jsou špičkovým moderním materiálem. Karbon kombinuje minimální hmotnost s vysokou odolností a dobrou flexibilitou. Deštník bude lehký a vydrží nápory větru i pády či nárazy, ale cena bude vyšší.

Karbonové nebo laminátové deštníky mohou díky pružnosti umožnit i vnější prohnutí konstrukce. V případě, že střechu deštníku podfoukne vítr se střecha překlopí do tvaru mísy, aniž by došlo k poškození součástí. Při výběru si všimněte i tvaru nosné tyčky, šestihran má lepší vlastnosti než jednoduchá kulatina.

  • Potah – Potahy mohou být z nylonu, nebo odolnějšího polyesteru. Oblíbeným moderním materiálem je pak taky tzv. Pongee, což je polyesterová směs s lycrou. Tento materiál se mnohem snáze udržuje v čistotě. Průhledné deštníky se pak vyrábějí z PVC. Některé kvalitnější deštníky mohou mít i potah opatřený ochrannou vrstvou proti UV záření.

dámsky deštník

Ceny deštníků

Pokud uvažujete o pořízení nového, kvalitního deštníku, bude vás zřejmě zajímat kromě jiných faktorů i cena. Rozpětí je nicméně poměrně značné – nejlevnější deštníky pořídíte za pár desítek korun, nejdražší mohou stát i více než 1000 Kč. Pojďme se podívat, jakou nabídku skrývají tři základní cenové relace.

✅ Deštníky do 200 Kč

Pokud o deštníku neuvažujete jako o elegantním módním doplňku nebo důležité součásti svého života, ale používáte jej spíše sporadicky, můžete si snadno vybrat v této sortě. V těchto cenách najdete především jednoduché holové deštníky.

✅ Deštníky do 800 Kč

Největší výběr deštníků skýtá cenové rozpětí cca 200 až 500 Kč. Zde najdete opravdu vynikající výběr a většinu nejprodávanějších deštníků na trhu. Můžete vybírat z holových, golfových i skládacích modelů. Často už jde o kvalitní kousky, nad 500 Kč pak už především o značkové a exkluzivní modely pro náročnější uživatele.

✅ Deštníky nad 800 Kč

Vnímáte deštník jako důležitý módní doplněk, nebo dokonce jako svou prodlouženou ruku? Pak se vám jistě vyplatí investovat do opravdu špičkového modelu, třeba i výrobku od známé nebo luxusní značky. V cenové relaci nad 800 Kč najdete dostatečně široký výběr.

Nejlepší značky deštníků

Víte, které značky vyrábějí kvalitní a elegantní deštníky, které vás při nenadálé průtrži mračen nenechají na holičkách a zároveň budou třeba i vaší ozdobou? Máme pro vás pár tipů.

  • Doppler – Výrobce, který nabízí skutečně enormní výběr deštníků – a to především skládacích, ale i holových; v pánském, dámském i dětském provedení. Různorodé, ale častěji vyšší ceny. Navštivte oficiální web a prohlédněte si nabídku deštníků.
  • Fulton – Rozsáhlá nabídka kvalitních a především drahých holových nebo skládacích deštníků, někdy i v exkluzivních designových provedeních.
  • Falcone – Výběr dostupných a přitom obvykle velmi pěkných a dobře zpracovaných deštníků pro různé příležitosti. Dobrý poměr ceny a kvality.
  • Lamps – Značka se zaměřuje především na prodej módních a atraktivních deštníků pro děti. Často s potisky, které reagují na aktuální trendy (filmové, pohádkové apod.).
ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Doppler Mini Slim Carbonsteel
To nejkvalitnější

✔️ odlehčený skládací deštník
✔️ větruodolný
✔️ stabilní a pevná konstrukce
✔️ vejde se do kabelky i batohu
⭐ 100 %do 900 Kč Číst recenze
#2Doppler Zero 99
✔️ skvělé recenze
✔️ extra nízká hmotnost jen 99 g!
✔️ vysoká životnost
✔️ odolná kostra z karbonu a hliníku
⭐ 100 %do 750 Kč Číst recenze
#3Doppler Magic Carbonsteel AUTOMATIK
✔️ pánský luxusní deštník
✔️ odolný větru
✔️ prvotřídní provedení
⭐ 100 %do 1000 Kč Číst recenze
#4BRIGHT vystřelovací/zastřelovací
✔️ vystřelovací/zastřelovací deštník
✔️ průměr 100 cm
⭐ 98 %do 300 Kč Číst recenze
#5Samsonite Rain Pro Ultra Mini Flat
✔️ snadno vložíte do kabelky i tašky
✔️ pomer cena/kvalita
✔️ testován ve větrném tunelu
⭐ 97 %do 600 Kč Číst recenze
#6LifeVenture Trek Umbrella Medium
✔️ lehký deštník na cestování
✔️ do batohu i do kabelky
✔️ hliníkový rám
✔️ Ochrana UPF 50+ proti slunci
⭐ 95 %do 450 Kč Číst recenze
#7Obrácený deštník vesmír
✔️ obrácený systém – voda zůstává uvnitř
✔️ průměr 107 cm
⭐ 91 %do 300 Kč Číst recenze
0 Sdílení