Představíme vám existující technologie. Poradíme, podle jakých parametrů vybírat. Řekneme si i něco o tom, jaké reálné výsledky lze od fotovoltaiky čekat, jaké jsou výhody i nevýhody tohoto konceptu a jeho aplikace coby zdroje energie pro běžnou domácnost. Jisté je, že žádná energie není zcela zadarmo. Vybírat můžeme jen mezi dražšími a levnějšími. I tuto investici byste proto měli důkladně propočítat a rozvážit. S výběrem a uvedením domácí „sluneční elektrárny“ do provozu vám pak mohou pomoci i nejrůznější odborné testy, ba i uživatelské recenze solárních panelů.
Nejlepší solární panely na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | JINKO 460Wp IP68 | Jeden z nejprodávanější panelů na trhu ✔️ Max. výstupní výkon: 460Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1903 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,20V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5600 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | JUST 460Wp IP68 | Fotovoltaický solární panel se stříbrným rámem ✔️ Max. výstupní výkon: 460Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1909 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 35,20V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5600 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | JUST 450Wp IP68 | ✔️ Max. výstupní výkon: 450Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1909 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,70V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | RISEN 400Wp IP68 | Fotovoltaický solární panel s černým rámem ✔️ Max. výstupní výkon: 400Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1754 x 30 x 1096 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,39V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 4850 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | VICTRON ENERGY | ✔️ Jmenovitý výkon: 115 W ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1015 x 30 x 668 mm ✔️ Napětí (naprázdno Voc): 22,73 V ✔️ Robustní rám z anodizovaného hliníku ✔️ Polykrystalický solární panel 📌 od 2850 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat solární fotovoltaické panely
Při výběru solární elektrárny je důležité v první řadě vědět, na co ji budete používat (výroba tepla, či elektřiny) a jakým způsobem budete chtít zacházet se získanou energií. Dále je velmi důležitá technologie solárních panelů a parametry jako výkon a účinnost. Zajisté vás však bude zajímat i cena nebo jiné faktory.
Termické vs. fotovoltaické solární články
V první řadě bychom si měli ujasnit, o jaké technologii se vlastně bavíme. Solární energie je široký pojem. Ale když to zjednodušíme, v současnosti ji lidé využívají především pro „výrobu“ tepla, anebo elektřiny.
Fototermické solární panely
Jedním ze základních typů solárních panelů jsou ty fototermické. Jejich úkolem je získávat tepelnou energii ze slunečního svitu. Ta se v domácnostech využívá především pro ohřev vody, ale třeba i ohřev bazénů anebo přitápění.
Panely se umísťují na střechu – ideálně na jižní stranu ve sklonu kolem 45° pro maximální výtěžnost. Termické panely jsou poněkud těžší než fotovoltaické, ale na druhou stranu dokážou termální energii vyrábět opravdu velmi efektivně. Pro výrobu tepla jsou tedy ideální, a pokud chcete výhradně ohřívat vodu nebo přitápět, rozhodně volte tento typ panelů, nikoli fotovoltaiku.
Možnosti roční úspory samozřejmě závisejí na mnoha a mnoha proměnných, ale podle řady zdrojů můžete ušetřit i 60-70 % celkových nákladů na ohřev vody a až cca třetinu nákladů na vytápění. Vyjádřeno finančně to můžou být i tisíce Kč ročně. Průměrná návratnost investice je mezi 7-10 lety. Životnost pořízeného systému dosahuje až 25 let. Ještě alespoň 15 let vám tak panely budou vydělávat. Při současném bezprecedentním nárůstu cen plynu i elektřiny se však investice může vrátit mnohem dříve a vydělat podstatně víc.
Fototermika má samozřejmě i svá omezení. Z principu věci je její výkonnost a efektivita závislá na dostatku slunečního záření. V našich zeměpisných podmínkách se z přínosů fototermiky můžeme radovat především přes léto. Tedy naneštěstí právě mimo topnou sezónu – což tuto technologii zatím předurčuje především k ohřevu vody.
Slunce samozřejmě nesvítí jen v létě, a tak je možné z panelů omezeně čerpat i další měsíce. Přitápění během jara či podzimu je tudíž rovněž možné.
Fotovoltaické solární panely a typy systémů
Zatímco fototermické panely vyrábějí teplo, ty fotovoltaické vyrábějí ze slunečního svitu elektřinu. Tu pak lze použít na nejrůznější aplikace – třeba i na výrobu tepla. Avšak znovu zdůrazňujeme, že lepší a efektivnější výkony v tomto směru podá fototermika. Elektřina je ale poměrně obtížně uchopitelná energie – doslova i metaforicky. Co tedy s ní?
Možností je vlastně více. Energii můžete využívat přímo a přebytky získané zejména během letní sezóny posílat za jistou odměnu do distribuční sítě. Nutno říct, že tohle nelze v běžných domácích podmínkách brát jako příležitost pro výdělečnou činnost, taxa je skoro symbolická oproti cenám za odebranou elektřinu.
Výhody tohoto řešení jsou však jiné. Nižší pořizovací náklady, minimální poruchovost a nároky na údržbu systému, možnost získání státních dotací. Tomuto typu elektrárny se říká on-grid.
Pokud byste se chtěli takříkajíc zcela odříznout od veřejné distribuční sítě elektřiny, můžete sáhnout po jiném řešení – po solární elektrárně, které se říká off-grid, potažmo se můžete setkat s českým pojmem „ostrovní“. Přebytky pak putují do vlastních úložišť, akumulátorů s vysokou kapacitou. Toto řešení vám může zajistit jisté zásoby vlastní elektřiny na horší časy. Na druhou stranu jde o technicky i finančně výrazně náročnější řešení.
Zajímavější může být tzv. hybridní řešení, které představuje kompromis či spíše spojení obou přístupů. Hybridní elektrárny dokážou uchovávat elektřinu, ale jsou i napojeny na distribuční síť. Opět jde o technicky složitější a finančně nákladnější řešení než on-grid varianta, ale s velkými výhodami a flexibilitou.
Volba technologie panelů
Z hlediska samotné konstrukce a použitých technologií lze rozlišit několik základních typů solárních panelů. Každý má určité výhody, ale i nevýhody či omezení. Jaký si tedy vybrat?
Monokrystalické solární panely
Monokrystalické solární panely jsou výrobně nejvíce náročné, protože se plátky, z nich jsou tvořeny, vyřezávají z jediného křemíkového krystalu. Typická je pro tyto panely velmi tmavá až černá barva. Jejich zásadní výhodou je opravdu vysoká účinnost, která může dosahovat 15 až 20 %. Má to ale i svou odvrácenou stránku…
Monokrystalické panely jsou náročné na vysokou „kvalitu“ světla. Nejlépe pracují za velmi dobrých světelných podmínek. Je třeba je opravdu dobře umístit. Avšak v takovém případě skutečně podávají ze všech typů nejvyšší výkon. Co se týče ceny, monokrystalické panely jsou v průměru dražší než ostatní typy. Rozdíl se postupem času poněkud srovnává, ale v základu to stále platí.
Tyto panely jsou vhodné pro sedlové střechy dobře situovaných domů, kde nebude nic bránit nebo stínit maximálnímu zisku světla. V ČR jde o velmi oblíbený, nejspíš nejpoužívanější, typ domácích solárních panelů. Další výhodou je, že monokrystalické panely podávají vysoké výkony i při nižší ploše než jiné panely. Nemají tedy takové nároky na prostor a i běžné nebo menší střechy mohou hostit dostatečně výkonnou elektrárnu.
Polykrystalické solární panely
Polykrystalické panely kdysi táhly na výhodnou cenu, ale jak jsme řekli výše, dnes tento rozdíl není tak dramatický. Wafery, které panely tvoří, se řežou z bloků tvořených větším počtem křemíkových krystalů, jejich výroba není tak složitá jako u monokrystalických panelů. Příznačná je pro ně jasně modrá barva připomínající mořskou hladinu.
Polykrystalické solární panely mohou nabídnout střední až vyšší střední výkon, cca mezi 12 až 17 %. Jsou tedy v průměru méně výkonné než monokrystalické panely. Ale mají zase jinou výhodu. Díky různorodější povaze plochy tvořené polykrystalickými wafery dokážou tyto panely lépe zachycovat rozptýlenější, méně ostré světlo přicházející z různých úhlů.
Během dne i roku či za horšího počasí tedy „sbírají“ světlo rovnoměrněji než monokrystalické panely a mohou se lépe uplatnit i na místech, kde nepanují úplně optimální světelné podmínky.
Amorfní solární panely
Další technologií jsou amorfní panely. Při výrobě se tenká vrstva speciální polovodivé slitiny nanáší na skleněný, kovový nebo jiný povrch. Konstrukční výhodou je nízká hmotnost i tloušťka, díky které je instalace poměrně snadná.
Amorfní panely však nevynikají příliš vysokou účinností. Ta se pohybuje „jen“ kolem 7-10 %. Na druhou stranu jsou tyto panely schopny vstřebávat i rozptýlené světlo za horších světelných podmínek během celého roku. Je ale nutné panely pokrýt výrazně větší plochu než u ostatních typů.
Ve výsledku nejsou tyto panely příliš vhodné na střechy běžně velkých rodinných domů, pokud však máte větší pozemek, který se ovšem nenachází na ideálním místě z hlediska slunečního svitu, amorfní panely mohou být nejlepší volba pro realizaci elektrárny. Používají se i na různých průmyslových halách a objektech apod.
Účinnost
Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru solárních panelů je bezesporu účinnost. Ta vyjadřuje, jakou část slunečního svitu dokáže panel převést přímo na energii. Tato účinnost závisí na typu a kvalitě panelů. Obecně se pohybuje od cca 7 % u některých amorfních panelů až po 20 % nebo dokonce i více u monokrystalických.
Účinnost je důležitá z hlediska efektivity a dostupné plochy. Na druhou stranu platí, že účinnější panely bývají dražší. Pokud máte k dispozici rozsáhlý pozemek, který můžete zastavět panely, můžete sáhnout i po levnější a méně účinné variantě. Vhodné zde mohou být amorfní panely, které budou mít rovnoměrnější zisk po celý rok i za méně ideálních podmínek.
Pokud máte malou střechu situovanou na jih a nic jí nestíní, pravděpodobně se vyplatí investovat do velmi účinných (ale na kvalitu svitu náročných) monokrystalických panelů.
Výkonnost
Výkon solárních panelů se udává v jednotce Wp čili watt peak – ta se obvykle překládá jako špičkový výkon, měřený je za optimálních, stanovených podmínek. Většina prodávaných panelů nabídne výkon od 100 do 450 Wp.
Při výběru vycházejte z toho, kolik elektřiny chcete vyrábět. Počítejte, že 1000 Wp panel vyrobí ročně cca 1000 kWh elektřiny. V tuto chvíli je třeba znát spotřebu domácnosti a použít jednoduchou matematiku. Spotřebujete-li průměrně 3000 kWh ročně, budete potřebovat např. 10 panelů o průměrném výkonu 300 Wp, abyste spotřebu pokryli. Máte-li méně prostoru, můžete pořídit méně výkonnějších panelů.
Co můžete získat pořízením solárních panelů?
Pokud svůj dům „ozdobíte“ solárními panely, mělo by vám to přinést nějaké ty benefity. Především je to částečná či úplná energetická nezávislost a z toho plynoucí úspora finančních nákladů na energie anebo energetická zajištěnost pro případ nouze. Zvláště v dnešní době může být něco takového velmi lákavou vidinou. Výhodou je i fakt, že využíváte obnovitelný a ekologický zdroj energie.
Za zmínku stojí i to, že solární elektrárna na střeše zvyšuje hodnotu nemovitosti. Pokud byste chtěli nemovitost prodat, získáte v průměru o 3-4 % lepší cenu. Zdá se to málo, ale při dnešních cenách nemovitostí se bavíme o statisících. Při prodeji se vám tak de facto může vrátit i pořizovací cena elektrárny.
Poptávka realizace fotovoltaické elektrárny na klíč
Chtěli byste zdarma zkonzultovat realizaci fotovoltaické elektrárny na klíč u vašeho rodinného domu? Zkuste vyplnit poptávku a firma WoltAir zhodnotí nejvýhodnější řešení přímo pro vás včetně možných dotací.
Tip: Podívejte se na orientační ceník tepelných čerpadel.
Ceny solárních panelů
Kolik stojí kvalitní solární panely? Cena závisí na typu, účinnosti a výkonnosti i dalších faktorech. Pokud se rozhodnete pro solární elektrárnu na klíč, odhad ceny vám udělá zvolený dodavatel – orientační cenové relace najdete i v našem článku. Pokud jde o samostatné panely…
✅ Solární panely do 2000 Kč
V těchto cenách pořídíte spíše panely s nízkou účinností vhodné pro nenáročné aplikace, ohřev vody v bazénu apod.
✅ Solární panely do 5000 Kč
V těchto relacích se již pohybují kvalitní solární panely se slušnou až vysokou účinností – nechybí monokrystalické varianty.
✅ Solární panely nad 5000 Kč
Účinné solární panely, které nabídnou často výkon i přes 400 Wp. Vhodné řešení i pro náročnější použití.
Nejlepší značky solárních panelů
Kteří výrobci nabízejí panely s rozumným poměrem účinnosti, výkonu a ceny?
- Risen Energy – Velmi populární panely ve středních a vyšších cenových relacích. Převážně monokrystalické s výkonem až 500 Wp!
- Maxeon – Solární panely s vysokou účinností i 400 Wp a více. Velmi dobrá volba a vysoká kvalita.
- Jinko – Další velmi účinné a výkonné solární panely. Výkon typicky 460 Wp – tedy mimořádně vysoký.
- Jolywood
- LG
- JA Solar
- JUST
- HJT
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | JINKO 460Wp IP68 | Jeden z nejprodávanější panelů na trhu ✔️ Max. výstupní výkon: 460Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1903 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,20V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5600 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | JUST 460Wp IP68 | Fotovoltaický solární panel se stříbrným rámem ✔️ Max. výstupní výkon: 460Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1909 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 35,20V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5600 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | JUST 450Wp IP68 | ✔️ Max. výstupní výkon: 450Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1909 x 30 x 1134 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,70V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 5500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | RISEN 400Wp IP68 | Fotovoltaický solární panel s černým rámem ✔️ Max. výstupní výkon: 400Wp ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1754 x 30 x 1096 mm ✔️ Napětí (Pmax): 34,39V ✔️ Samočistící sklo ✔️ Typ solárního článku: monokrystalický 📌 od 4850 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | VICTRON ENERGY | ✔️ Jmenovitý výkon: 115 W ✔️ Rozměry (VxŠxD): 1015 x 30 x 668 mm ✔️ Napětí (naprázdno Voc): 22,73 V ✔️ Robustní rám z anodizovaného hliníku ✔️ Polykrystalický solární panel 📌 od 2850 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |