Ostatní

Nejlepší vánoční osvětlení: TOP 9 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vánoční osvětlení

Hledáte co nejlepší vánoční osvětlení, které podtrhne sváteční atmosféru? Vánoce jsou pro mnoho lidí nejvýznamnější a nejoblíbenější svátky v roce. Týká se to především dětí. Pro mnohé rodiče a dospělé obecně jsou Vánoce spíše období shonu a stresu. Mohou mít pocit, že tlak na to, aby bylo všechno dokonalé, je příliš velký. Vymýšlení a nakupování dárků, příprava cukroví a slavnostního pohoštění – a samozřejmě taky výzdoba domácnosti. Kromě dokonalého stromku patří elektrické osvětlení mezi nejvýznamnější symboly moderních Vánoc.

V dnešním článku se podíváme právě na výběr tohoto osvětlení, abyste mohli mít alespoň tuhle záležitost přichystanou s předstihem, a taky s rozmyslem. Přestože je možností opravdu hodně, pokusíme se shrnout všechny zásadní možnosti a informace důležité pro správný výběr. Nevhodně zvolené osvětlení může pokazit celkový dojem z vánoční dekorace, může být nepraktické, v některých krajních případech i potenciálně nebezpečné. Kvalitní vánoční světýlka přitom nemusí vyjít extrémně draho a sloužit vám budou mnoho let.

V našem průvodci vám poskytneme spoustu rad a tipů pro dobrý nákup, ale výběr konkrétního osvětlení zůstane nakonec samozřejmě na vás. Zajímavé poznatky ale najdete taky v uživatelských recenzích vánočního osvětlení a za pozornost stojí také různé podrobné testy.

Nejlepší vánoční osvětlení na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1LED vánoční nano řetěz EMOS

Počet diod: až 20 diod
Rozměry / délka: 0,9 nebo 1,9 m

✔️ teplá bílá, časovač
⭐ 100 %od 170 Kč Číst recenze
#2Světelný závěs s LED diodami
Počet diod: 128 LED
Rozmery / délka: 3 x 3 m

✔️ studeně bílá
⭐ 100 %od 690 Kč Číst recenze
#3LED Vánoční venkovní projektor sněhových vloček
✔️ projektor sněhových vloček s LED diodami
✔️ dlouhý napájecí kabel o délce 5 metrů
✔️ pro plochy o rozloze až 50 m2
⭐ 100 %od 950 Kč Číst recenze
#4Vánoční světelný řetěz, studená bílá, 48 LED
Počet diod: 48
Rozměry / délka: 3,6 m

✔️ Nabízí 8 módů svícení
✔️ Časovač - 6 hodin ON/ 18 hodin OFF
⭐ 99 %od 100 Kč Číst recenze
#5Brilagi - LED Vánoční závěs
Počet diod: 77
Rozměry / délka: 1,8 m

✔️ teplá bílá
⭐ 99 %od 390 Kč Číst recenze
#6Vánoční světelný déšť
Počet diod: 200 LED
Rozmery / délka: 5 x 0,5 m

✔️ do okna, na zahradu, nebo na balkón
⭐ 98 %od 710 Kč Číst recenze
#7Vánoční LED osvětlení - modré hvězdy
Počet diod: 40 LED
Rozmery / délka: 4 m
⭐ 98 %od 420 Kč Číst recenze
#8Solight LED skleněná vánoční koule
✔️ Skleněná vánoční koule s osvětlením
✔️ Počet LED diod: 20
⭐ 98 %od 289 Kč Číst recenze
#9Světelná dekorace vánoční sob
Počet diod: 336 LED
Rozmery / délka: sob 65 x 62 x 36 cm, saně 41 x 60 x 26 cm

✔️ Na zahradu, na terasu, nebo třeba k vánočnímu stromečku
✔️ Teplé bílé světlo
⭐ 97 %od 2200 Kč Číst recenze
#10 LED světelný závěs Kometa, 570 cm
✔️ Slavnostní venkovní dekorace v podobě LED Komety.
✔️ 430 LED diod
✔️ k ozdobení balkonu, fasády domu, plotu či na strom
⭐ 97 %od 1200 Kč Číst recenze

Jak vybrat vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení je poměrně široký pojem. V tomto průvodci se podíváme na různé druhy a varianty osvětlení, protože svíčkami na stromek to rozhodně nekončí. Moderní trendy navíc přinesly velmi zajímavé a atraktivní možnosti, o kterých jste možná zatím ani neslyšeli.

Poradíme vám taky, na co se při výběru zaměřit a které parametry a vlastnosti jsou důležité. Poskytneme vám navíc alespoň rámcový přehled cenových kategorií, abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jak náročnou investici pro vás budou nadcházející svátky představovat.

jak vybrat vánoční osvětlení

Druhy vánočního osvětlení

V první řadě se pojďme podívat na jednotlivé možnosti osvětlení, které lze použít v bytech anebo rodinných domech. Kromě tradičních řešení vás možná zaujmou i moderní alternativy, které rozhodně taky mají své kouzlo.

Klasické vánoční řetězy

Pro mnoho lidí jsou klasické vánoční řetězy jasná volba. I v této kategorii ale rozhodně máte z čeho vybírat a existuje řada variant. Výhodou řetězů je, že jsou osvědčené a cenově dostupné. Nevýhodou může být poněkud náročnější manipulace a obtížnější naaranžování na stromek nebo jinou plochu, pokud má výsledek vypadat opravdu dobře.

Řetězy můžete umístit kromě vánočního stromku taky např. na zeď, za okna, na různé římsy nebo i police apod. Existují navíc modely pro interiérové i exteriérové použití. Při výběru se zaměřte především na délku, počet světýlek, kvalitu zpracování a bezpečnost, případně na míru krytí proti vodě. O všech těchto aspektech si ještě něco více povíme později.

Klasické řetězy mají podobu dlouhého kabelu, ze kterého střídavě vycházejí světýlka. Pořídit můžete řetězy, které svítí hned několika barvami (obvykle např. modrá, červená, bílá, žlutá). Modernější a vkusnější jsou však obvykle řetězy jednobarevné, které v současné nabídce převládají. Největší oblibě se pak těší teplá bílá barva. Její výhodou je univerzálnost a snadné sladění s dalšími dekoracemi.

Roli hraje i barva kabelu. Obvykle se setkáte se zelenou, která je ideální pro ozdobení stromečku, černou – ta se hodí na tmavou zeď nebo jiné pozadí – anebo světlou, což může být bílá nebo průhledná a uplatní se na světlém podkladu.

Moderní a LED vánoční řetězy

Technologie LED je teď všudypřítomná a neunikly před ní ani vánoční svíčky a osvětlení. LED varianty jsou mimořádně populární a v naprosto drtivé většině případů už mnoho let převládají. Má to celou řadu dobrých důvodů. Patří mezi ně především dlouhá životnost a bezporuchovost žárovek, vysoká svítivost, a navíc taky minimální provozní náklady dané nižší spotřebou elektrické energie. Nevýhodou je naopak poněkud vyšší pořizovací cena.

Pokud jde o barevnost, můžete vybírat z bezpočtu odstínů, ale platí, že nejoblíbenější jsou bílá světýlka v teplém odstínu, který už přechází trochu do žluté. Moderní a LED osvětlení může mít různé podoby. Žárovky mohou mít například tvar hvězdiček, krápníků a rampouchů, kapek nebo klasických žárovek jenom v menším provedení. Taky provedení kabelu je velmi různorodé, populární a velmi elegantní jsou například svislé řetězy (závěsy). Ty se skvěle hodí třeba za okno nebo na zeď.

Světelné kabely

Specifickou a poměrně „mladou“ formou vánočních řetězů jsou tzv. světelné kabely. Jde o různě dlouhé, průsvitné kabely, v nichž jsou umístěny drobné světelné diody. Obvykle jde o LED technologii.

Výhodou těchto kabelů je velká flexibilita a tvárnost, která umožňuje dát průchod vlastním nápadům a invenci. Můžete z nich vytvořit různé zajímavé motivy a ozdobit všemožná místa a plochy (např. orámovat okna apod.).

Světelná síť

Další atraktivní a u nás méně známá varianta řetězů, která stojí za zmínku. Název světelná síť je zcela přesný, neboť kabel skutečně vytváří stejný vzor jako běžná rybářská síť. Světýlka – opět většinou v LED provedení – jsou umístěna ve spojích jednotlivých ok. Tyto sítě lze rozhodit například na stromy či keře na pozemku a výsledek vypadá opravdu kouzelně.

Prostorové světelné dekorace

Tento typ dekorací budete možná znát z amerických filmů nebo obchodních domů a nákupních center. V českých domácnostech zatím nejsou tak běžné, důvodem je zřejmě relativně vyšší cena a často taky poněkud horší skladnost.

Tyto dekorace mohou mít různou podobu. Mezi nejoblíbenější patří například sněhulák nebo třeba sáně tažené soby, což je odkaz na tradiční dopravní prostředek Santa Clause, který coby nositel dárků a symbol Vánoc stále více proniká i do českého prostředí.

Světelné dekorace jsou prostorové modely s lehkou konstrukcí, které dávají komplexní podobu právě hustě rozmístěná elektrická světýlka. K výrobě se používá nejčastěji plast či kov v kombinace s LED diodami.

Elektrické svíčky, lampiony, lucerny apod.

I tyto dekorace rozhodně spadají do kategorie vánočního osvětlení – navzdory tomu, že s řetězy už nemají prakticky nic společného. Jde o elektrické alternativy tradičnějších forem osvětlení, jako jsou svícny a svíčky, lucerny apod.

Rozdíl tkví hlavně ve zdroji světla. Místo otevřeného ohně jsou použity elektrické žárovky (LED). A jaká je výhoda? Především bezpečnost a stálost. LED diody můžete nechat puštěné bez obav z možného bezpečnostního rizika a svítit budou stále – zatímco např. svíčka má pochopitelně jen omezenou životnost. Nevýhodou je ale nutnost dostupnosti zásuvky a odběr el. proudu nebo potřeba baterií. V případě LED provedení je ale spotřeba energie velmi nízká, takže baterie vydrží docela dlouhou dobu.

vánoční osvětlení

Bezpečnost

Klasické svíčky nebo běžné žárovičky? Obojí má svou atmosféru a kouzlo, ale z hlediska bezpečnosti nejde o ideální řešení. Opravdové svíčky se hodí pro krátkodobý efekt např. na vánoční stůl. Jen málokdo by si s nimi ale ozdobil např. vánoční stromek, přestože se to dřív dělávalo.

Vánoční řetězy s běžnými žárovkami mají někteří lidé ještě doma, ale v prodeji už se s nimi příliš nesetkáte. Ani tato varianta totiž příliš neodpovídá současným vysokým nárokům na bezpečnost. Žárovky se přehřívají a zejména na stromečku představují určité riziko. Spotřeba energie je navíc relativně vysoká.

Moderní LED varianty jsou ve srovnání se svíčkami nebo žárovičkami velmi bezpečné, ale přesto je třeba dávat na některé věci pozor.

  • Kde nakupujete? – Vánoční osvětlení se dá velice levně nakoupit například na tržištích nebo v některých asijských e-shopech. Sice ušetříte oproti ověřenému výrobci a prodejci, ale nemusí to být výhra. Zpracování totiž možná nebude na vysoké úrovni. Světýlka nemusejí být přímo nebezpečná, ale mohou např. svítit slabě, být poruchová, mít krátkou životnost apod.
  • Krytí proti vodě – U osvětlení a obecně elektrických zařízení se stupeň krytí proti vodě označuje zkratkou IP. Ta je následována číslem, podle kterého zjistíte, jakým vlivům zařízení (v tomto případě vánoční osvětlení) odolá a taky poznáte, zda je vhodné pouze pro vnitřní, nebo i venkovní použití. Vnitřní elektrické ozdoby budou mít obvykle krytí IP20, tedy nízké. U venkovních je potřeba alespoň IP44.
  • Trafo/zdroj – Z hlediska bezpečnosti nejsou příliš vhodná osvětlení, která disponují přímo vidlicí do zásuvky. Mnohem vhodnější jsou varianty, které se připojují přes zdroj (trafo). Dochází i k výrazné úspoře energie.
  • Vypínání osvětlení – Mezi důležité zásady patří i vypínání osvětlení při odchodu z domu na delší dobu.

Příkon a spotřeba

Příkon informuje o spotřebě elektrické energie a u většiny elektroniky jde o zásadní parametr. U vánočního osvětlení s LED technologií to ale tak úplně neplatí. Příkony jsou totiž obecně opravdu velmi nízké, například mezi 2 až 10 W, což platí i pro celkem rozměrné řetězy.

Tato spotřeba tedy nedosahuje v podstatě ani úrovně slabší klasické žárovky. Není tedy třeba se vyloženě obávat, že by vám provoz vánočních ozdob udělal nějakou citelnou čáru přes rozpočet. Přesto si příkon raději zkontrolujte na štítku umístěném na kabelu.

Napájení

Napájení domácích vánočních světýlek je řešeno většinou tak, aby bylo možné zapojení do běžné 230V zásuvky. Další možností je bateriové napájení. V takovém případě sice odpadají omezení daná dostupností el. proudu, ale na druhou stranu se provoz osvětlení poněkud prodražuje.

Připevnění řetězů

Některé plochy jsou pro umístění vánočního osvětlení jako dělané. Patří mezi ně právě vánoční stromek, na který je obvykle možné řetěz naaranžovat bez potřeby zvláštního upevnění. Co když to ale nejde?

Pomoci si můžete různými způsoby, počínaje lepicí páskou přes různé háčky (nalepovací i natloukací), skobičky, připínáčky (pozor, nikdy nepropichujte kabel, pouze jej širokou hlavičkou upevněte), svorky nebo šňůry a lanka. Naaranžování řetězů na některá místa mnohdy vyžaduje jistou dávku kutilství.

Video – Vánoční LED projektor

Ceny vánočního osvětlení

Za jakou částku lze krásně vyzdobit dům či byt kvalitním vánočním osvětlením? Představu si můžete udělat v následujícím přehledu, ve kterém najdete shrnutí tří základních cenových kategorií těchto produktů.

Vánoční osvětlení do 500 Kč

I přesto, že jde o nejnižší cenovou relaci, najdete zde doslova gigantický výběr. Půjde především o jednodušší světelné řetězy, ale s trochou štěstí narazíte i na závěsy nebo „rampouchy“ či jiné, méně běžné, varianty.

I levné osvětlení už obvykle využívá LED osvětlení, přesto nemusí být ideální sáhnout po nejlevnějších variantách např. z tržnice, kde máte omezené možnosti reklamace a kvalita je nejistá. Osvětlení v této ceně je obvykle jen pro vnitřní použití.

Vánoční osvětlení do 1000 Kč

Velmi elegantní a rozměrné řetězy nebo jiné typy osvětlení, často s vyšším krytím IP44 vhodným i pro exteriérové použití. V této kategorii si přijdou na své náročnější zájemci, kteří chtějí dokonale vyzdobit větší plochy.

Vánoční osvětlení nad 1000 Kč

Je libo svítící ratanový sněhulák nebo třeba sáně se soby či andělíček? V nejvyšší kategorii najdete i velmi dlouhé řetězy pro venkovní použití (100 m nebo i více). Taky se můžete spolehnout na značný sortiment různých atypických světelných ozdob. Pokud vám nevadí investovat do vánoční výzdoby o něco víc peněz, určitě zde najdete spoustu krásných věcí.

Nejčastější otázky nakupujících

Kde lze použít vánoční osvětlení?

Fantazii se meze nekladou. Příhodným osvětlením lze ozdobit nejen stromek, ale třeba i police, okna, římsy (včetně krbové) nebo dveře. Venku pak střechu, stromky nebo keře, příjezdovou cestu, balkon, terasu či pergolu, ale třeba i plot apod. Vždy akorát dávejte pozor na použití správného krytí – minimálně IP44 pro venkovní účely.

Nejprodávanější vánoční osvětlení na trhu

Toto jsou nejprodávanější vánoční osvětlení na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena
#1LED vánoční nano řetěz EMOS

Počet diod: až 20 diod
Rozměry / délka: 0,9 nebo 1,9 m

✔️ teplá bílá, časovač
⭐ 100 %od 170 Kč Číst recenze
#2Světelný závěs s LED diodami
Počet diod: 128 LED
Rozmery / délka: 3 x 3 m

✔️ studeně bílá
⭐ 100 %od 690 Kč Číst recenze
#3LED Vánoční venkovní projektor sněhových vloček
✔️ projektor sněhových vloček s LED diodami
✔️ dlouhý napájecí kabel o délce 5 metrů
✔️ pro plochy o rozloze až 50 m2
⭐ 100 %od 950 Kč Číst recenze
#4Vánoční světelný řetěz, studená bílá, 48 LED
Počet diod: 48
Rozměry / délka: 3,6 m

✔️ Nabízí 8 módů svícení
✔️ Časovač - 6 hodin ON/ 18 hodin OFF
⭐ 99 %od 100 Kč Číst recenze
#5Brilagi - LED Vánoční závěs
Počet diod: 77
Rozměry / délka: 1,8 m

✔️ teplá bílá
⭐ 99 %od 390 Kč Číst recenze
#6Vánoční světelný déšť
Počet diod: 200 LED
Rozmery / délka: 5 x 0,5 m

✔️ do okna, na zahradu, nebo na balkón
⭐ 98 %od 710 Kč Číst recenze
#7Vánoční LED osvětlení - modré hvězdy
Počet diod: 40 LED
Rozmery / délka: 4 m
⭐ 98 %od 420 Kč Číst recenze
#8Solight LED skleněná vánoční koule
✔️ Skleněná vánoční koule s osvětlením
✔️ Počet LED diod: 20
⭐ 98 %od 289 Kč Číst recenze
#9Světelná dekorace vánoční sob
Počet diod: 336 LED
Rozmery / délka: sob 65 x 62 x 36 cm, saně 41 x 60 x 26 cm

✔️ Na zahradu, na terasu, nebo třeba k vánočnímu stromečku
✔️ Teplé bílé světlo
⭐ 97 %od 2200 Kč Číst recenze
#10 LED světelný závěs Kometa, 570 cm
✔️ Slavnostní venkovní dekorace v podobě LED Komety.
✔️ 430 LED diod
✔️ k ozdobení balkonu, fasády domu, plotu či na strom
⭐ 97 %od 1200 Kč Číst recenze
0 Sdílení