Ostatní

Jak vybrat nejlepší hvězdářský dalekohled? TOP produkty podle recenzí a testů

Chcete pozorovat nebo i fotit nebeská tělesa a uvažujete o pořízení teleskopu? Poradíme vám, jak vybrat nejlepší hvězdářský dalekohled.

Nejlepší hvězdářské dalekohledy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm
Nejlepší profesionální hvězdářský dalekohled
+ dalekohled typu reflektor
+ azimutální montáž poháněná servomotory v obou osách a řízená ovladačem
+ výškově stavitelný stativ s nerezovými stojnami
+ databáze volitelných objektů více než 4000 záznamů
do 20000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Celestron Powerseeker 127EQ
Nejlepší hobby hvězdářský dalekohled
+ disponuje možností zvětšení 50x či až 250x
+ může se používat pro sledování denní i noční obloh
+ dvojčlenný čočkový objektiv
+ optika opatřena antireflexními vrstvami
do 8000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Bresser National Geographic 60/700 AZ
Nejlepší hvězdářský dalekohled pro začátečníky
+ systém pro začinajíci přiznivce astronomie
+ opatřený speciální antireflexní vrstvou
+ snadné zaostřování
+ interaktivní mapa hvězdné oblohy
do 3000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Skywatcher 80/400 AZ-3
Jeden z nejprodávanějších hvězdářských dalekohledů
+ velmi oblíbený čočkový dalekohled
+ pro pozemská pozorování nebo na přehlídku oblohy
+ optické součásti potažené antireflexními vrstvami
+ vybaven širokým zorným polem
do 5000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Celestron PowerSeeker 80 EQ
+ disponuje možností zvětšení 45x či až 225x
+ teleskop můžete používat pro sledování denní i noční oblohy
+ optika je opatřena antireflexními vrstvami
+ kvalitní stativ
do 7000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze

Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Při výběru dalekohledu je důležité zvážit, jak ho budete používat a podle toho zvolit správný typ, montáž, velikost objektivu a další parametry…

pozorování hvězd

Typy dalekohledů dle optiky

Pokud uvažujete o pořízení teleskopu k pozorování hvězd, vyplatí se vědět, jaká existují základní optická schémata těchto nástrojů a jaké výhody a nevýhody či specifické vlastnosti se s jednotlivými typy pojí…

Refraktor – čočkový dalekohled

Objektiv v tomto případě tvoří soustava čoček a refraktory mohou nabídnout velmi jasný obraz s výrazným kontrastem. Další výhodou je lepší viditelnost i při světelném znečištění a snadná údržba dalekohledu.

Dalekohledy tohoto typu jsou však relativně nákladnější (pokud jde o poměr ceny a výkonu) a jednou z nevýhod je i typicky viditelné namodralé halo okolo vesmírných těles. Refraktory obvykle využívají azimutální montáž (viz níže) a mohou být dobrou začátečnickou volbou. Jsou skvělé, pokud chcete pozorovat především Měsíc a planety soustavy.

Reflektor – zrcadlový dalekohled

Objektiv využívá pro pozorování zrcadla a v hobby sféře je nejčastěji použitým optickým schématem Newtonův systém. Tyto dalekohledy nabídnou dobrou světelnost a modely s většími objektivy jsou již vhodné i pro pozorování těles hlubokého vesmíru. Reflektory nabízejí výhodnější poměr ceny a kvality, mají ale menší zorné pole a jsou velmi citlivé na neklid atmosféry. Zároveň jsou náročnější na údržbu.

Katadioptrický dalekohled – zrcadlovo-čočkový

Tento „hybridní“ typ dalekohledů využívá vysokorychlostní sférické zrcadlo korigované speciální čočkou. Existuje i několik dalších podtypů, či spíše systémů (podobně jako u předchozích druhů), jako je Maksutov-Cassegrainův systém s korektorem se srovnatelnou velikostí, jako má hlavní zrcadlo, anebo Klevcovův typ s menším korektorem.

Největší výhodou dalekohledů tohoto typu je opravdu mimořádná kompaktnost při zachování vysoké optické kvality. Konkrétní vlastnosti, výhody a nevýhody se ale značně liší v závislosti na podtypu.

Průměr objektivu

Průměr objektivu bezesporu patří mezi zásadní parametry astronomických teleskopů. Od průměru se odvíjí jasnost a detailnost zobrazení při stejném zvětšení. Obecně se dá říct, že od průměru objektivu se odvíjí celkový „výkon“ dalekohledu.

Za menší dalekohledy jsou považovány modely s průměrem objektivu do cca 100 mm. Jsou vhodné pro pozorování bližších těles, Měsíce a planet a vhodnější volbou jsou spíše refraktory čili čočkové dalekohledy. Naopak u větších objektivů už může být vhodnější zrcadlový nebo katadioptrický dalekohled a s těmito nástroji už lze pozorovat i objekty hlubokého vesmíru – galaxie, mlhoviny apod.

Montáž dalekohledu

Montáží je označován systém, do kterého je tubus dalekohledu upevněn. Tedy de facto stativ. Jde opět o velmi důležitý faktor.

Azimutální vs. paralaktická

Existují dva základní systémy montáže. Tzv. azimutální montáž se typově blíží stativu pro fotoaparáty a umožňuje otáčení kolem dvou os. Jedna osa nastavuje azimut, druhá výšku nad obzorem. Jde o konstrukčně jednoduchý systém montáže, který je oblíbený u modelů dalekohledů pro začátečníky a obecně u levnějších modelů. Zejména se pojí s čočkovými dalekohledy.

Protože se vlivem otáčení Země pozorované objekty posunují, může mít azimutální montáž i elektroniku, která v obou osách kompenzuje tento pohyb vlastním posouváním na základě přednastavených parametrů. U levnějších modelů musí pohyb kompenzovat pozorovatel ručně.

Velmi populární a jednoduchou variantou v hobby sféře je tzv. Dobsonova montáž, což je vidlice, do které se typicky vkládá Newtonův teleskop. Nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Tento systém však není příliš vhodný pro fotografování oblohy, zejména ne s delší expozicí.

Dalším typem je paralaktická neboli rovníková montáž. Tato montáž se používá zejména u větších objektivů a pro pokročilejší účely fotografování nebeských těles. Tato montáž lépe udržuje objekty v zorném poli. Tato montáž má ještě řadu provedení. Nejčastější je tzv. německá montáž, ale existuje i anglická, rámová, osová nebo třeba vidlicová montáž. Každá z těchto montáží má jiné výhody a nevýhody.

Výběr montáže tedy záleží na nárocích a na tom, jak chcete dalekohled využívat. Například pro Newtonovy reflektory, které budete využívat pouze k pozorování, může být Dobsonova montáž ideální volbou. Pro časté přenášení je výhodná německá montáž (paralaktický typ) a tak dále.

Jak fotit přes hvězdářský dalekohled?

Mnoho lidí si chce pořídit hvězdářský dalekohled nejen kvůli pozorování oblohy, ale taky (nebo především) kvůli pořizování fotografií. K dalekohledům lze připojit zrcadlovku, ale taky mobilní telefon.

Druhá varianta je vhodnější pro menší sestavy, které mohou být s těžší zrcadlovkou nestabilní. Mobilní telefon se připojuje přes adaptér. Použití zrcadlovky je vhodné především pro dalekohledy od 80 mm. Dalekohled se typicky připojuje přes T2 kroužek a dalekohled musí mít T2 závit. Obvykle jde však zakoupit i adaptér, pokud závit není v základní sestavě.

hvězdná obloha

Co lze vidět hvězdářským teleskopem?

Předtím než vůbec začnete uvažovat o pořízení hvězdářského dalekohledu a o tom, že se budete věnovat pozorování nebeských těles, byste měli mít realistickou představu o tom, jaké „obrázky“ vám teleskopy mohou nabídnout.

Pokud očekáváte, že budete okamžitě po pořízení levného dalekohledu ze supermarketu pozorovat nebo pořizovat dokonale detailní obrazy vzdálených galaxií, mračen nebo i černých děr, měli byste se připravit na zklamání.

Zpočátku a s běžně prodávaným teleskopem rozhodně neuvidíte fantastické a opulentní výjevy, jaké možná znáte z internetu. Nějakou chvíli potrvá, než se vám podaří pořídit aspoň solidní snímeček například Marsu, který bude vypadat jako rozmazaná měděná mince.

S menšími dalekohledy o průměru objektivu do 60 mm můžete rozeznávat například větší krátery na Měsíci, náznaky pásů jupiteru a jeho největší měsíce a s patřičným filtrem i sluneční skvrny.

S objektivem do 90 mm už můžete vidět například jupiterovy pásy poměrně zřetelně, taky lze pozorovat například fáze Venuše.

S již větším objektivem do 150 mm již můžete zaznamenat všechny objekty tzv. Messierova katalogu. Jde o mlhoviny a hvězdokupy v hlubokém vesmíru.

Objektiv do 250 mm vám dopřeje pohled na polární čepičky Marsu a dokonce na jeho prachové bouře. Můžete si vychutnat i detailní obrazy i menších kráterů (kolem 2 km v průměru) na Měsíci.

Větší dalekohledy pak už dokážou rozeznat takřka všechny objekty v rámci tzv. NGC katalogu. Je v něm přitom zapsáno na 8 tisíc objektů hlubokého vesmíru.

Ani s těmito velkými dalekohledy však pochopitelně nevytvoříte magicky barvité a ultra detailní snímky, jaké vytváří obrovské teleskopy, například ten Hubbleův. To dá samozřejmě rozum, nicméně spousta lidí, kteří uvažují o pořízení teleskopu, mají vlivem internetu a sociálních sítí zkreslené představy o tom, co tato zařízení dokážou.

Bude obraz z teleskopu barevný?

Tato otázka je poměrně důležitá a poněkud složitější. Souvisí s předchozím bodem, kdy jsme zmínili nerealistické představy o výkonu běžných teleskopů. Domácí teleskopy s běžně velkým objektivem vám barevně zobrazí blízká tělesa, planety naší soustavy, přičemž barvy budou spíše matné. Můžete vidět i základní barvu některých jasnějších hvězd. Většina objektů hlubokého vesmíru však budou mít podobu našedlých šmouh, nicméně teleskopy s objektivem kolem 300 mm a více už mohou tu a tam rozeznávat nějaké barvy i u těchto těles.

Na čem závisí kvalita pozorování?

Kromě kvality samotného dalekohledu jsou velmi důležité i další okolnosti. Například světelné a jiné znečištění ovzduší v daném místě, ale i to, jak je na tom váš zrak.

Ceny hvězdářských dalekohledů

Kolik stojí kvalitní hvězdářský dalekohled pro začátečníky nebo i pokročilejší zájemce? Ceny začínají na relativně přívětivých částkách, ale s vyššími nároky a profi přístroji mohou stoupat až ke hvězdám. Jak se tedy v relacích vyznat?

Dalekohledy do 5 000 Kč

Dostupné dalekohledy vhodné pro nepříliš náročné začátečníky. Nejlevnější modely lze pořídit už kolem 1 500 Kč. Obecně zde lze očekávat modely s objektivy do cca 70 až 100 mm, především refraktory, méně často reflektory.

Dalekohledy do 15 000 Kč

Střední relace hobby dalekohledů pro ty, kteří to s pozorováním nebo i focením oblohy myslí trochu vážněji, ale stále mají omezený rozpočet. Výběr je zde velký a rozmanitý. Zahrnuje reflektory a refraktory s průměrem do cca 150 mm.

Dalekohledy nad 15 000 Kč

Modely pro vážnější zájemce, kteří chtějí fotit a pozorovat i vzdálenější objekty v hlubokém vesmíru. Najdete zde i katadioptrické modely a teleskopy s průměrem i přes 200 nebo 300 mm, ale za velmi výkonné dalekohledy zaplatíte i desítky nebo přes sto tisíc.

Nejlepší značky hvězdářských dalekohledů

Které značky hvězdářských dalekohledů patří k oblíbeným?

  • Bresser – Velmi známá značka dalekohledů především do cca 20 000 Kč. Převažují refraktory s průměrem do 150 mm.
  • Celestron – Kvalitní značka zejména ve střední a vyšší relaci. Nabízí i velmi výkonné modely zejména reflektorů.
  • Binorum – Populární značka dostupnějších teleskopů zejména do cca 10 000 Kč. Převažují refraktory do 90 mm.
  • Sky-Watcher – Velmi velký výběr zasahující všechny relace. Nechybí ani katadioptrické modely a velmi výkonné dalekohledy s průměrem i přes 300 mm.
ProduktInfoHodnocení
#1Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm
Nejlepší profesionální hvězdářský dalekohled
+ dalekohled typu reflektor
+ azimutální montáž poháněná servomotory v obou osách a řízená ovladačem
+ výškově stavitelný stativ s nerezovými stojnami
+ databáze volitelných objektů více než 4000 záznamů
do 20000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Celestron Powerseeker 127EQ
Nejlepší hobby hvězdářský dalekohled
+ disponuje možností zvětšení 50x či až 250x
+ může se používat pro sledování denní i noční obloh
+ dvojčlenný čočkový objektiv
+ optika opatřena antireflexními vrstvami
do 8000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Bresser National Geographic 60/700 AZ
Nejlepší hvězdářský dalekohled pro začátečníky
+ systém pro začinajíci přiznivce astronomie
+ opatřený speciální antireflexní vrstvou
+ snadné zaostřování
+ interaktivní mapa hvězdné oblohy
do 3000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Skywatcher 80/400 AZ-3
Jeden z nejprodávanějších hvězdářských dalekohledů
+ velmi oblíbený čočkový dalekohled
+ pro pozemská pozorování nebo na přehlídku oblohy
+ optické součásti potažené antireflexními vrstvami
+ vybaven širokým zorným polem
do 5000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Celestron PowerSeeker 80 EQ
+ disponuje možností zvětšení 45x či až 225x
+ teleskop můžete používat pro sledování denní i noční oblohy
+ optika je opatřena antireflexními vrstvami
+ kvalitní stativ
do 7000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
0 Sdílení