Cestování Pro děti

Jak vybrat nejlepší plážový stan? TOP produkty podle recenzí a testů

plážový stan Plážová idylka se často může změnit v utrpení v podobě spálené kůže. Palčivému svitu nejde na velkých, otevřených plážích často dost dobře uniknout a ani mazání opalovacím krémem nemusí stačit. Nejlepší je vyhledat tu a tam osvěžující stín. Nejen kvůli ochraně před spálením, ale i před úpalem či úžehem. Skvělým řešením mohou být moderní přístřešky známé jako plážové stany, které představují praktičtější a mobilnější alternativu slunečníků. Jak si ale vybrat ten nejlepší plážový stan a co je při výběru důležité? To se dozvíte v dnešním článku.

Nejlepší plážové stany na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Spokey Stratus
Skvěle hodnoceno
+ Samorozkládací plážový stan
+ Lehký, vyrobený z kvalitních materiálů
+ Ochrana před slunečním UV zářením do úrovně UV 40
do 550 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2DECATHLON Přístřešek proti slunci UPF50+ třímístný Iwiko 180
Jeden z nejprodávanějších na trhu
+ Rychlý systém montáže a demontáže bez nářadí
+ Odolá větru silnému až 30 km/h
+ Pojme až 3 dospělé osoby
do 950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Husky Blum 2 Plus
+ Přístřešek na pláž, k vodě či na zahrad
+ Prodloužená podlážka
+ Dá se zapnout a získat tím plně krytý prostor
do 1300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Trizand 20974 Samorozkládací stan plážový
+ Okamžitá stavba i rozložení díky samorozkládací konstrukci
+ Nízká hmotnost
+ Dobrá cena
do 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Easy Camp Oceanic
Kvalitní zpracování
+ Samorozkládací stanový přístřešek
+ Ideální na festival, pláž či jiné letní akce
+ 50+ ochrana proti UV záření
do 1350 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Acra ST16
Nejlepší levný plážový stan
+ Stavění je velmi snadné
+ Malé rozměry ve složeném stavu
+ Prostor pro 3 osoby
do 300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat plážový stan

Plážové stany jsou jednoduché přístřešky, které lze často koupit od velmi přívětivých částek. Přesto se vyplatí věnovat výběru pozornost. Důležité je především mít reálná očekávání a vybírat si stan podle toho, jaké na něj máte nároky. Pomoci vám mohou i uživatelské recenze plážových stanů anebo odbornější testy.

Co je plážový stan a proč si ho pořídit?

Plážové stany se v posledních letech stávají velmi módní záležitostí. Jde o velmi lehké přístřešky podobné stanům, které se však dají typicky mnohem snáze a rychleji rozložit i složit, jsou skladnější při přepravě a zabírají méně místa i v rozloženém stavu.

Na rozdíl od klasických stanů nejsou ani tak určeny k nocování jako spíše k ochraně před sluncem či jinými povětrnostními vlivy. Jaké jsou výhody a možnosti použití tohoto vybavení?

Stan poskytne ochranu proti UV zářením

Široké a rozlehlé pláže miluje skoro každý, ale pojí se s nimi zpravidla i nevýhoda v podobě nedostatku stínu. Zvláště pokud nejde o soukromou pláž u hotelového resortu opatřenou lehátky se slunečníky. Plážové stany umožní skrýt se před palčivými paprsky, protože jen pouhý opalovací krém nemusí poskytnout dostatečnou ochranu.

Doba účinnosti krému je vždy omezená a navíc se při koupání může smýt. Žádný není zcela voděodolný. Zvláště při pobytu na pláži s malými dětmi je pak důležité mít k dispozici stinné zázemí. Stan se skvěle hodí i na odlehlé pláže a pláže, které nejsou ani lemovány zelení.

Při výběru však myslete na to, že ne každá textilie automaticky plně chrání před UV zářením. U plážových stanů by sice dostatečná UV ochrana měla být samozřejmostí, ale u velmi levných modelů z pochybných zdrojů (čínská online tržiště apod.) tomu tak nemusí automaticky být.

Kvalitní výrobci někdy uvádějí přímo míru ochrany pomocí tzv. UPF faktoru. Ten vyjadřuje, kolik UV paprsků poměrově textilie propustí. Například UPF 50 znamená, že skrz tkaninu projde pouze jedna padesátina (čili 2 %) UV záření. To lze považovat za vysokou míru ochrany.

Trocha pohodlí a soukromí

Plážový stan nabídne kousek soukromějšího zákoutí. Ať už pro převlékání nebo odpočinek s dětmi či partnerem. Stany mívají většinou velmi velkou vstupní část, aby bylo možné snadno vstupovat a odcházet. Lze je však v případě potřeby i zapnout a uzavřít.

Některé stany mívají i různé praktické doplňkové vybavení, jako je třeba vnitřní šňůra na sušení mokrého prádla či plavek nebo různé kapsičky pro uložení věcí. Plážový stan je tedy ideální volbou pro rodinné plážování a dovolené u moře.

Skladnost a praktičnost

Na rozdíl od slunečníků a podobných pomůcek nabízejí plážové stany možnost sbalení do minimalistické podoby. Stan lze vložit do pouzdra, které mívá tvar tubusu či placatý kruhový tvar o průměru nebo nejdelší straně obvykle cca 50 až 80 cm. I hmotnost stanů bývá velmi nízká, obvykle do 3 kg, některé velmi lehké modely se však dostávají na hmotnost i pod 1 kg.

Plážové stany tak není problém přenášet, i pokud na pláž vyrazíte pěší procházkou. Jejich skladnost je výhodná i při cestování letadlem, kde se každý kilogram a centimetr zavazadel navíc může prodražit.

Ochrana před dalšími vlivy

Všudypřítomný písek, nepříjemný vítr, který studí, když vylezete z vody a ještě fouká zrnka písku do očí – před tím vším poskytne plážový stan jistou ochranu. Můžete se zde ukrýt a stan poskytne výrazně bezpečnější prostředí pro miminka a velmi malé děti, které se mohou nejen snadno spálit, ale i leccos spolknout, snáze prochladnout apod. V plážovém stanu najdou příjemný prostor pro odpočinek. Stan zároveň může sloužit jako orientační bod, pokud by se například někdo z rodiny na velké či přelidněné pláži zatoulal.

plážové stany

Lze plážový stan použít i na přespávání?

Plážové stany nejsou obecně koncipované pro tyto účely. Konstrukce je spíše subtilní a ne tak stabilní jako u klasických stanů. Stany nemají dostatečnou odolnost vůči vodě/dešti. I vnitřní prostor bývá menší. Rozhodně tedy nejde o stan, který by byl vhodný pro kempování a stanování, ať už ve volné přírodě či kempu.

Pokud byste chtěli na pláži přespat za velmi dobrého počasí pod širákem, stan lze jako lehký přístřešek použít. Dejte si však pozor, protože zdaleka ne všude je takové spaní „na divoko“ na pláži bezpečné či povolené. Noc navíc může být na takovém místě opravdu výrazně a nečekaně chladnější než den. Proto nezapomeňte na další vybavení, jako jsou spacáky apod.

Konstrukce plážových stanů

Plážové stany mívají poněkud odlišný tvar a konstrukci než běžné stany. I když je spousta typů a provedení, nejčastěji se setkáte se stany, které mají tvar připomínající poloviční iglú. Celou přední stranu lze odklopit a rozvinout na zem, čímž vznikne prostor pro ležení izolovaný od písku.

Klasické stany se vyrábějí v jedno či dvouplášťovém provedení. V případě dvouplášťového zpracovaní má stan svrchní vrstvu známou jako tropiko, která zesiluje především ochranu proti dešti. U kempingových stanů toto provedení převažuje, ale u plážových naopak převládají jednodušší, lehčí a skladnější jednoplášťové modely. Plážové stany nejsou ostatně obvykle určeny pro náročnější použití za špatného počasí.

Materiálové zpracování

U plážových stanů je důraz kladen na skladnost a lehkost. Konstrukci typicky tvoří nosné pruty z ohebného sklolaminátu. Pro svrchní celtu se používá polyester, pro podlahu často polyetylenová tkanina.

Jak se plážové stany rozkládají?

Nikdo nechce na pláži trávit čas tím, že bude budovat složitý přístřešek a pod palčivým sluncem se věnovat namáhavé práci. Proto spousta výrobců nabízí samorozkládací neboli sekundové (či pop up) stany. Sbaleny bývají do kruhového, tenkého balíčku a po „odjištění“ se konstrukce tvořená velmi flexibilními pruty okamžitě rozvine do konečné podoby. K použití je tedy připravený ihned.

Zdá se to jako geniální myšlenka, ale má to i své mouchy. Tyto stany v první řadě patří mezi nejméně odolné. Skutečně jde o velmi lehké přístřešky, které neposkytují žádnou stabilitu a minimální ochranu. Navíc ani celková životnost nebývá nejvyšší. Dalším úskalím je fakt, že balení stanu není zdaleka tak rychlé a jednoduché jako jeho rozložení.

Stany je třeba sbalit specifickým postupem, a pokud nemáte tento grif v ruce a ještě je navíc třeba větrno, může být balení docela nepříjemným zážitkem. I balení se však dá rychle naučit a zkušenější uživatel může stan složit elegantně za cca 15 až 20 vteřin. Stále jde tedy o nesrovnatelně kratší dobu než v případě klasických stanů.

Existují ale i jiné varianty a mechanismy. Mnohé stany nabízejí i kotvicí prvky a připevňují se pomocí kolíčků pro lepší odolnost a stabilitu. Z různých rychloskládacích mechanismů je zajímavou a poměrně originální možností například ta, kterou nabízejí některé stany Quechua z řetězce Decathlon, které se rozkládají i skládají pomocí speciálních vytahovacích lanových pojistek.

V každém případě je třeba uvažovat nad tím, jaké vlastnosti budete u stanu preferovat – a podle toho vybírat. Zpravidla platí, že čím snazší rozložení, tím subtilnější je konstrukce a tím méně stability a odolnosti stan nabídne.

Jsou plážové stany odolné vůči větru?

Zejména velmi lehké a samorozkládací modely jsou minimálně stabilní a málo odolné vůči větru, ale i dešti. Ve výrazněji větrných podmínkách může vítr stan skutečně odnést, proto je vhodné ho alespoň zatížit osobními věcmi, jako jsou osušky, oblečení apod., pokud v něm zrovna nikdo neleží.

pláž

Ceny plážových stanů

Kolik stojí kvalitní plážový stan? Ceny začínají na opravdu velmi příznivých částkách. Jde tedy o vybavení, které je dostupné pro každého. Na druhou stranu – do kvalitního a odolného modelu můžete zainvestovat i o něco vyšší sumu.

Plážové stany do 500 Kč

Velký výběr a mnoho populárních, nejprodávanějších plážových stanů. Ceny nejlevnějších začínají už od cca dvou či tří set Kč. Počítejte s nízkou odolností. Jde o lehké přístřešky pro nenáročné použití, často jde o samorozkládací pop up stany.

Plážové stany do 1000 Kč

Kvalitněji a odolněji zpracované modely. Oblíbené jsou v této relaci značky jako Husky, Malatec, Loap či Nils Camp. Stany už mohou mít i pevnější konstrukci a poskytnou lepší stabilitu, ochranu před počasím a celkovou životnost.

Plážové stany nad 1000 Kč

Kvalitní a odolnější plážové přístřešky pro častější a náročnější použití. Většinou jde o stany, které se kotví a mají stabilní konstrukci.

Nejlepší značky plážových stanů

Které značky plážových stanů patří k nejpopulárnějším?

  • Spokey – Tyto stany patří k nejžádanějším. Typicky jde o velmi levné pop up stany pro nenáročné použití.
  • Malatec – Kvalitní značka, která nabízí plážové stany ve více relacích.
  • Husky – Dražší a drahé plážové stany vhodné pro náročné uživatele i použití.
  • Quechua – Zajímavé modely plážových stanů se specifickým systémem skládání a dobrým poměrem ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1Spokey Stratus
Skvěle hodnoceno
+ Samorozkládací plážový stan
+ Lehký, vyrobený z kvalitních materiálů
+ Ochrana před slunečním UV zářením do úrovně UV 40
do 550 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2DECATHLON Přístřešek proti slunci UPF50+ třímístný Iwiko 180
Jeden z nejprodávanějších na trhu
+ Rychlý systém montáže a demontáže bez nářadí
+ Odolá větru silnému až 30 km/h
+ Pojme až 3 dospělé osoby
do 950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Husky Blum 2 Plus
+ Přístřešek na pláž, k vodě či na zahrad
+ Prodloužená podlážka
+ Dá se zapnout a získat tím plně krytý prostor
do 1300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Trizand 20974 Samorozkládací stan plážový
+ Okamžitá stavba i rozložení díky samorozkládací konstrukci
+ Nízká hmotnost
+ Dobrá cena
do 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Easy Camp Oceanic
Kvalitní zpracování
+ Samorozkládací stanový přístřešek
+ Ideální na festival, pláž či jiné letní akce
+ 50+ ochrana proti UV záření
do 1350 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Acra ST16
Nejlepší levný plážový stan
+ Stavění je velmi snadné
+ Malé rozměry ve složeném stavu
+ Prostor pro 3 osoby
do 300 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení