Konec letních prázdnin má v sobě vždy jistou nostalgii. Léto se pomalu naklání k podzimu, dny se krátí, končí vodní hrátky a dovolené, děti se opět chystají do školy – většinou s nelibostí. Ale některé rodiče čeká důležitý milník. Totiž vypravit dítě do první třídy. A k tomu patří nejen zamáčknutí slzy za celým jedním obdobím života dítěte, ale i dost práce s obstaráním veškerého potřebného školního vybavení.
K nejdůležitějším a nejvíce ikonickým prvkům přitom bezesporu patří školní aktovka. Bez ní to zkrátka nejde. Školní taška však může mít různé podoby a je velmi důležité věnovat výběru jistou pozornost. Nejde jen o to, jaký obrázek či design se dítěti zalíbí na první pohled. I když je samozřejmě zcela žádoucí spolupracovat na výběru s dítětem samotným, do výsledku by měl promluvit racionálnější hlas rodiče. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak vybrat nejlepší aktovku pro prvňáčky.
Nejlepší aktovky pro prvňáčky na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Školní aktovky Hama | Nejlepší školní aktovky pro prvňáčky dle nás ✔️ Hmotnost: 980 g ✔️ Výška aktovky: 38 cm ✔️ Jedna z nejprodávanějších značek na trhu ✔️ Německý výrobce HAMA ✔️ aktovky jsou anatomicky tvarovány 📌 od 990 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Školní aktovky Topgal | Česká výroba ✔️ Hmotnost: 1,08 kg ✔️ Výška aktovky: 37 cm ✔️ Česká značka aktovek (20 let na trhu) ✔️ lehké, anatomicky tvarovaná záda, reflexní prvky ✔️ v prodeji jednokomorové modely pro drobné prvňáčky 📌 od 2150 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | HERLITZ ULTRALIGHT | Nejlepší odlehčená aktovka ✔️ Hmotnost: 750-800 g ✔️ Výška aktovky: 36 cm ✔️ Ergonomicky tvarované ✔️ Vysoký komfort při nošení 📌 od 1450 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#4 | BAAGL Školní aktovka | ✔️ Hmotnost: 1000 g ✔️ Výška aktovky: 37 cm ✔️ Dostatečný objem 18 l ✔️ Výběr ze spousty různých designů 📌 od 1950 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |
#5 | Školní batohy BOLL SCHOOL MATE | ✔️ Hmotnost: 980 g ✔️ Výška aktovky: 41 cm ✔️ Školní batoh pro děti z 1. - 3. třídy ✔️ Výškově nastavitelný dle výšky dítěte 📌 od 1950 Kč | ⭐ 90 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat aktovku?
Co je důležité při výběru aktovky? Především správná velikost, ergonomie, možnosti nastavení, hmotnost a adekvátní členění. O tom, zda jsou konkrétní modely u rodičů a dětí úspěšné, se můžete dozvědět i z uživatelských recenzí aktovek pro prvňáčky.
Školní aktovka vs. batoh
Tradiční aktovka je stále pro mnoho rodičů i dětí jasnou volbou. Čím dál víc se však i v nejnižších ročnících prosazují rovněž školní batohy. Jaký je rozdíl mezi školní aktovkou a batohem a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možnosti především s ohledem na použití u prvňáčků?
Školní aktovky pro prvňáčky
Školní aktovky jsou stálicí. Jejich historie sahá zřejmě k přelomu 19. a 20. století, kdy se zvyšovalo množství školních pomůcek. Typickým výrobním materiálem byla kůže, anebo dokonce jen karton. V té době ještě nebyla rozšířená masová výroba aktovek a rodiče mohli oslovit přímo brašnáře. Teprve s blízkostí polovina 20. století se rozvíjí velkovýroba školních aktovek a ty dostávají svou „unifikovanou“ podobu.
V 60. až 80. letech se aktovky staly symbolem školní docházky. Během 90. let se ale již i u nás začaly prosazovat batohy. Kolem poloviny 90. let však většina žáků nejméně do druhé třídy I. stupně zpravidla stále používala klasické aktovky a nedá se říct, že by další skoro tři dekády vývoje tento trend nějak výrazně nabouraly. Aktovky jsou u nejmenších žáčků stále velmi běžné, ne-li převažující.
Výhody
Pro aktovku je typická pevná konstrukce s jednolitým, velkým, hlavním vnitřním prostorem. Přesto se u většiny aktovek nacházejí i další oddíly. Např. přední či boční kapsičky apod. Aktovka má pevný tvar, ať už je prázdná, či naplněná. Je taky velmi stabilní díky rovnému, pevnému dnu a konstrukci. To jsou velké výhody. Dítě se může v aktovce libovolně „přehrabovat“.
Je do ní vynikající přístup i díky velkému vstupnímu otvoru s odklápěcím víkem. Tato přehlednost a přístupnost je daná taky tím, že aktovka je typicky poměrně široká. Klasické aktovky jsou širší než vysoké. Dnes už trend výrazně širokých aktovek zcela neplatí, protože nejsou příliš ergonomické a anatomicky vhodné. Přesto vesměs platí, že aktovka je stabilnější, přehlednější, pohodlnější při hledání. Nepadá, když stojí u lavice.
Školní batoh
Školní batohy jsou doménou vyšších ročníků. Větší děti už batohy jasně preferují nad aktovkami. Zlomová je tedy první a snad ještě druhá třída, kde mezi sebou aktovky a batohy stále „zápolí“ a obě varianty nabízejí něco zajímavého, praktického. Batohy nemají tak pevnou konstrukci jako aktovky, jsou spíše vyšší než široké. Tím pádem jsou méně stabilní a poskytují poněkud horší přístup. Bývají více členěné. S větším množstvím oddílů a přihrádek. Pro starší děti to může být výhoda, ale ty nejmenší to může spíše mást. Ale batohy mají oproti aktovkám jednu zásadní výhodu. Jsou mnohem pohodlnější při nošení. Mohou mít pevná, anatomicky tvarovaná záda a lépe se přizpůsobí, jsou lehčí, flexibilnější, komfortnější, méně neohrabané.
Pohodlí při nošení vs. při hledání
Když to tedy shrneme, aktovky jsou svou stabilitou a přehledností praktičtější v samotné škole. Stabilně stojí u lavice a vše je snadno dosažitelné. Batohy zase vítězí, pokud jde o samotné jejich přenášení. Nyní už je na rodičích (a dětech), aby zvolili, co upřednostní.
Kompromis existuje
Dnes už batohy a aktovky nejsou tak jasně vymezené kategorie jako dříve a můžete si všimnout, že existuje obrovský výběr „přechodných“ modelů, u kterých není na první pohled pořádně jasné, kam je vlastně zařadit. Takový „hybridní“ model může kombinovat kýžené vlastnosti batohů i aktovek.
Obvykle jde o spojení pevného dna, které podpoří stabilitu a snadné vyhledávání uvnitř, ergonomických zad a menší šířky – tedy lepší obratnosti a komfortu při nošení. Tento typ brašen může být velmi dobrou volbou. Má potenciál vydržet dítěti déle než klasická aktovka, kterou velká část dětí po prvním ročníku odloží.
Velikost, hmotnost, kapacita
Jak veliká, těžká a objemná by měla být aktovka (nebo batoh) pro prvňáčka? Rozhodující je proporčnost vůči tělu. Mnohdy můžeme vidět nebohá dítka, která vláčejí aktovky pomalu větší než ony samy. Takové aktovky dětem působí nepohodlí a plně naložené školními pomůckami vyvíjejí stres a tlak na pohybový aparát, především vyvíjející páteř. Aktovku/batoh je tedy třeba dobře vybrat a taky dobře nastavit.
Velmi důležitá je výška aktovky. Ta by měla sahat od ramen po horní část zadku (křížovou kost). Na hýždích by pak měla být seshora opřená, usazená. Nesmí po nich sjíždět. Nedoporučujeme tedy pořizovat aktovku či batoh s myšlenkou typu: Koupíme pořádně velkou, však do ní doroste.
Respektive… není zas tak vážný prohřešek koupit aktovku, která bude opravdu jen lehce větší pro případný přírůstek během první třídy. Zvlášť pokud dítě nechodí pěšky do školy nějaké delší vzdálenosti a aktovku přenáší jen na nezbytné vzdálenosti. Za zmínku jistě stojí i fakt, že existují taky batohy a aktovky s nastavitelnou výškou zad.
Hmotnost
Jakou zátěž může dítě bezpečně nosit a kolik by měl vážit batoh či taška? Za bezpečnou a zdraví nezávadnou zátěž je počítána taková, která nepřekračuje 10 či max. 15 % hmotnosti dítěte. Protože děti dnes nosí velké množství učebnic a pomůcek, mohou se této hranici snadno přiblížit nebo ji překročit. Lehčí aktovka/batoh jim poskytnou jistou rezervu a ulehčí páteři.
Obecně se doporučuje, že by aktovka (sama bez náplně) neměla mít víc než 1000 g, maximálně 1200 g. Batohy jsou obecně lehčí než aktovky, ale kvalitní modely obou druhů lze sehnat s hmotností okolo 900 až 1000 g. Hmotnost nad 1000 g už by měla být varovná. Zde můžete zohlednit tělesnou konstituci svého dítka. Je-li to malý čahoun a líbí se mu aktovka vážící 1100 g, snad lze přimhouřit oko. U drobounké dívenky už bychom doporučovali nalákat ji na jiný, lehčí model.
Kapacita
Jaký je objem prvních aktovek a batohů? Nejčastěji se pohybuje mezi cca 15-22 l, ale existují i méně a více objemné modely. Ve skutečnosti však samotná kapacita není (nebo by neměla být) zcela určující faktor při výběru.
Ergonomické zpracování
S ergonomií souvisí správná velikost batohu (viz výše), nastavitelnost (viz níže), ale zásadní je rovněž zpracování konstrukce a zádové části. Zádová část by měla být rozhodně anatomicky tvarovaná, aby dobře kopírovala tvar zad a páteře. Musí být pevná, aby tento tvar držela, ale měkká, resp. dostatečně polstrovaná, aby netlačila a poskytla komfort.
Některé levné a velmi jednoduché aktovky takovou ergonomii nenabízejí. Doporučujeme volit proto ergonomické modely od kvalitních výrobců a s patřičnou zdravotní certifikací. Jak bylo řečeno, existují i „rostoucí“ modely s nastavitelnou zádovou oporou. Ty bývají zas o něco dražší, ale déle vydrží. Zejména batohy pak mohou nabízet i různé ventilační systémy proti pocení.
Nastavitelnost, zavírání
Popruhy batohu či aktovky by měly splňovat minimálně následující základní podmínky:
- Nastavitelnost délky
- Dostatečná šířka (cca 4 cm)
- Polstrování
Zejména u batohů se pak můžete setkat i s hrudním pomocným popruhem, který bývá taky nastavitelný. Ten pomůže, aby popruhy nesklouzávaly, a lépe vycentruje těžiště.
Pokud jde o uzavírání, klasické aktovky mají velké odklopné víko zapínané na přezku. Výhodou je jednoduché otevírání, rychlý a velmi prostorný přístup. Na batozích je typicky zip. Otevírání a zavírání je méně pohodlné. Výhodou je obvykle jen lepší zabezpečení obsahu proti vypadnutí.
Organizace, členění
Je lepší členitý batoh či aktovka se spoustou chytrých přihrádek, oddílů a kapsiček, anebo je výhodnější zvolit jednodušší verzi s dominantním a velmi prostorným hlavním oddílem? V případě prvňáčků bychom doporučovali spíše druhou možnost. Tedy jednodušší brašnu (což obvykle bývají především aktovky) s velkým hlavním oddílem.
Prvňáček přehnaně sofistikovanou organizaci obvykle nedocení (a většinou ani druhák či třeťák,…), spíše ho může mást a některé věci může hledat déle, než přijde na to, kde se ukrývají. Nicméně i jednoduché aktovky obvykle mají nějaké ty boční či přední kapsy nebo menší oddíly třeba na žákovskou, na pití apod.
Speciální prvky a vlastnosti
Mnohé praktické prvky už byly zmíněny. Patří sem třeba výškové nastavení zad, hrudní popruh, odvětrávání zad, ale taky třeba pevné dno s nožičkami pro dobrou stabilitu anebo nějaké přihrádky navíc k hlavnímu oddílu (v rozumné míře).
Velmi důležitou, ale dosud nezmíněnou, součástí jsou však reflexní prvky. Ty by měly být na aktovce i batohu jednoznačně přítomny a je dobré se o tom přesvědčit a klást na to důraz. Díky těmto prvkům může být i za zhoršené viditelnosti školák pozorovatelný i na 200 m. Zejména v zimním období je to důležité.
Design
V neposlední řadě bude jistě důležitý design batohu či aktovky. Zde je na místě spolupráce s dítětem. Pokud však chcete, aby brašna vydržela dítěti déle, nabídněte mu výběr spíše z univerzálnějších designů. Batoh s dinosaury nebo Spidermanem může dítě okouzlit, ale za půl roku se jeho láska přesune k Hulkovi a batoh příliš rychle „zastará“.
Samozřejmě, pokud jste ochotni toto riziko přijmout, batoh s oblíbeným hrdinou, hrdinkou či postavou může být zejména pro nejmladší děti velmi atraktivní a může povzbudit jeho motivaci a těšení se do školy. Zejména u dítěte, kterému se do první třídy příliš nechce, může být taková pěkná motivace velkou pomocí.
Ceny aktovek pro prvňáčky
Kolik může stát kvalitní první aktovka? Pokud dobře vyberete a investujete, může dobrá aktovka či batoh sloužit dítěti třeba ještě ve druhé nebo i třetí třídě.
✅ Aktovky do 800 Kč
Kolem 500 Kč začínají první batohy a aktovky. Obvykle jde o jednoduché modely, které nemusejí být ergonomické, mohou být těžké, neohrabané, málo odolné, z nekvalitních materiálů. Dítěti tudíž obvykle nevydrží tak dlouho.
✅ Aktovky do 1500 Kč
Zde už najdete vynikající výběr batohů i aktovek. Nechybí ani skvěle zpracované modely pro náročnější děti a rodiče. Obrovský výběr designů i zpracování.
✅ Aktovky nad 1500 Kč
Aktovky prestižních značek. Exkluzivnější zpracování, rostoucí provedení apod. Lze očekávat, že aktovka/batoh vydrží i více let.
Nejlepší značky aktovek pro prvňáčky
Které značky batohů a aktovek se těší největší popularitě?
- Bagmaster – Velmi populární značka, která nabízí především batohy nebo „hybridní“ modely. Střední až vyšší relace, kvalitní zpracování, atraktivní designy.
- Hama – Osvědčená značka zejména aktovek, ale i batohů. Různé relace, dobrý poměr ceny a kvality.
- Baagl – Spíše dražší, ale velmi stylové aktovky s precizním zpracováním.
- Herlitz – Komplexní cenové spektrum od velmi levných po drahé aktovky a batohy. Dobrý výběr, osvědčená značka.
Nejprodávanější školní aktovky pro prvňáčky
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Školní aktovky Hama | Nejlepší školní aktovky pro prvňáčky dle nás ✔️ Hmotnost: 980 g ✔️ Výška aktovky: 38 cm ✔️ Jedna z nejprodávanějších značek na trhu ✔️ Německý výrobce HAMA ✔️ aktovky jsou anatomicky tvarovány 📌 od 990 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Školní aktovky Topgal | Česká výroba ✔️ Hmotnost: 1,08 kg ✔️ Výška aktovky: 37 cm ✔️ Česká značka aktovek (20 let na trhu) ✔️ lehké, anatomicky tvarovaná záda, reflexní prvky ✔️ v prodeji jednokomorové modely pro drobné prvňáčky 📌 od 2150 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | HERLITZ ULTRALIGHT | Nejlepší odlehčená aktovka ✔️ Hmotnost: 750-800 g ✔️ Výška aktovky: 36 cm ✔️ Ergonomicky tvarované ✔️ Vysoký komfort při nošení 📌 od 1450 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#4 | BAAGL Školní aktovka | ✔️ Hmotnost: 1000 g ✔️ Výška aktovky: 37 cm ✔️ Dostatečný objem 18 l ✔️ Výběr ze spousty různých designů 📌 od 1950 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |
#5 | Školní batohy BOLL SCHOOL MATE | ✔️ Hmotnost: 980 g ✔️ Výška aktovky: 41 cm ✔️ Školní batoh pro děti z 1. - 3. třídy ✔️ Výškově nastavitelný dle výšky dítěte 📌 od 1950 Kč | ⭐ 90 % | Číst recenze |