Pro děti

Nejlepší hopsadla: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hopsadla
Jak zabavit děti? Jednou z nejlepších možností je zajisté dopřát jim možnost pohybu a motorického rozvoje. Příležitostí a zábavných pomůcek je víc než dost. Ne všechny se ale hodí do domácího prostředí. Mezi ty méně prostorově náročné a přitom mimořádně vděčné však určitě patří takzvaná hopsadla. Princip této pomůcky vychází v podstatě z rehabilitačních cvičících míčů určených i pro dospělé. V dětské podobě jsou však nejen menší a s úchyty, ale mohou mít třeba i velmi atraktivní a stabilní podobu nafukovacího zvířátka. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší hopsadlo pro dítě. Zajímat nás budou nejen všechny důležité vlastnosti a parametry těchto šikovných hraček a pomůcek pohybového rozvoje, ale taky jejich obecné výhody a nevýhody. Zaměříme se i na to, jak hopsadla hodnotí odborníci z hlediska zdravotních přínosů či rizik pro dítě. V neposlední řadě se budeme věnovat ryze praktickým záležitostem, jako jsou ceny anebo kvalitní značky. Těm se podíváme na kobylku v kratičkých recenzích.

Hopsadlo je rozhodně zajímavá pomůcka, která může udělat dítěti velkou radost. Ceny jsou přitom poměrně různorodé. Totéž platí pro tvary, design, barvy, zpracování i další vlastnosti. Rozhodně je z čeho vybírat. Na své si přitom přijdou stejně tak nároční rodiče a děti jako ti, kteří chtějí skákadlo spíše vyzkoušet a zjistit, zda se takříkajíc ujme. Vždy je ovšem rozumnější zaměřit se na spolehlivé značky a nekupovat z pochybných zdrojů podezřelé levné výrobky, které mohou být nekvalitní. Dokonce nemusejí dostát vysokým hygienickým či bezpečnostním standardům.

Jak si poradit s výběrem hopsadla se dozvíte v našem průvodci. Máme pro vás rovněž žebříček nejoblíbenějších a nejlepších současných modelů. Možná si v něm vyberete, možná vám poslouží spíš jako zdroj inspirace pro další hledání. Pomoci s rozhodováním vám pak mohou i uživatelské recenze hopsadel pro děti. Zajisté oceníte zkušenosti rodičů, kteří již daný produkt vyzkoušeli sami, respektive na vlastním dítěti či dětech.

Nejlepší hopsadla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1B-Toys Skákací čmelák Bizzi
✔️ Pro děti od 18 měsíců až do 5 let
✔️ Pumpička je součástí balení
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Hopsadlo jednorožec plyš
✔️ Plyšový potah je odnímatelný a pratelný
✔️ Balení obsahuje pumpičku
📌 od 750 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hopsadlo pro děti - základní hopsadlo
✔️ Velmi odolné provedení
✔️ Nosnost 25 kg
📌 od 150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Lamps hopsadlo gumové Koník
✔️ Maximální nosnost 50 kg
✔️ Balení obsahuje pumpičku
📌 od 470 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5John Hopsadlo Krtek
✔️ Oblíbené hopsadlo
✔️ Maximální nosnost 50 kg
📌 od 190 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alltoys zvířátko skákací dinosaurus
✔️ Roztomilý design
✔️ Na skákání a sezení
📌 od 320 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší hopsadlo pro dítě? Zvolte míč nebo zvířátko

Výběr hopsadla se určitě bude řídit do značné míry podle „prvního dojmu“. Daný kousek musí zkrátka dítěti nebo alespoň rodičům padnout do oka. Na rozdíl od jiných produktů nelze u hraček důležitost role vzhledu při výběru podceňovat či bagatelizovat. Přesto se vyplatí zajímat se i o jiné faktory. Alespoň zběžně. Kromě ceny nebo osvědčené značky výrobce by to měl být především typ hopsadla, jeho věkové určení, nosnost, hmotnost, rozměry, bezpečnost, druh a zdravotní nezávadnost materiálů, případně i některé další aspekty.

Co je to hopsadlo?

Hopsadlo je zavedený název pro nafukovací pomůcku a hračku, která mívá nejčastěji podobu zvířátka – v případě hopsadel pro trochu starší děti i míče. Používá se pro zábavu i rozvoj svalstva a motoriky, může jít zároveň i o rehabilitační pomůcku. Podobné míče na sezení a pohupování či cvičení nejspíš znáte i ze světa dospělých, z oblasti fitness, rehabilitace, rekonvalescence apod.

Kromě toho však může pojem „hopsadlo“ odkazovat ještě na jinou pomůcku. Totiž na závěsné skákadlo. Jde o určité spojení houpačky a chodítka. Tento typ hopsadla je zavěšen obvykle za dveřní rám nebo na stopě, dítě je umístěno v zafixovaném posedu s přepážkou mezi nožičkama a může se pohupovat.

Zdravotní (ne)závadnost dvou druhů hopsadel

Dva druhy hopsadel se tedy od sebe diametrálně liší a nelze si je splést. Je mezi nimi však i zásadní rozdíl, pokud jde o jejich vhodnost pro děti a zdravotní nezávadnost. Zatímco hopsadla, jimiž se budeme zabývat dnes, tedy skákací zvířátka a balónky jsou široce přijímány jako nezávadné i prospěšné, kolem závěsných variant panuje mnohem větší kontroverze. Ba spíše jsou odbornou veřejností přímo odsuzovány podobně jako tzv. pasivní chodítka, se kterými mají leccos společného.

V závěsném hopsadle dítě sedí podepřeno pevně za rozkrok, bez opory páteře. Častější umísťování dítěte do této pomůcky může vyústit ve vývojové vady a různé zdravotní problémy. Řada z nich se může projevit až s odstupem v mnohem vyšším věku. Zvláště nebezpečné je používání tohoto typu hopsadla předčasně (před cca 9 měsícem). Ani poté ho rozhodně nelze s čistým svědomím doporučit. V každém případě by pobyt dítěte v něm neměl překročit hranici pár minut denně.

Alltoys zvířátko skákací dinosauru
Alltoys zvířátko skákací dinosaurus

Přínosy nafukovacích hopsadel

Nafukovací hopsadla jsou však zcela jiná kategorie. Dítě není nijak fixované, naopak je nuceno neustále hlídat rovnováhu a využívat celou škálu svalů. Podporována je i správná poloha kyčlí. A co je hlavní – skákání a dovádění na hopsadle je pro většinu dětí zábavné, ale i uklidňující. Jde tedy o hračku a pomůcku, kterou lze vřele doporučit.

V jakém věku pořídit hopsadlo?

I na nafukovací hopsadlo by mělo být dítě již fyzicky a vývojově připraveno. Existuje vícero typů pro různé věkové kategorie (k tomu se ještě vrátíme). První hopsadlo by však dítě nemělo dostat dřív, než zvládá samo sedět a mělo by již být taky schopné stát, i když třeba jen s oporou. Jakousi průměrnou často skloňovanou spodní hranicí je 9 měsíců. Opravdu ale spíše záleží na konkrétních schopnostech dítěte než „papírovém“ věku.

Bezpečnost: Proč je u hopsadel uváděno doporučení „od 3 let“?

Podobně jako u jiných hraček je většinou na výrobku (hopsadle) uváděno, že je určen pro děti od 3 let. Tato hranice je často i u hraček, které jsou evidentně určeny pro menší děti. Včetně např. některých chrastítek apod.

Důvodem jsou přísné normy EU na obsah drobných částí, u nichž hrozí potenciální riziko spolknutí. U hopsadel se to týká vzduchového špuntu. Reálné riziko jeho uvolnění a spolknutí dítětem je přitom přinejmenším extrémně nepravděpodobné, zvláště u kvalitních a ověřených produktů.

Nicméně, hopsadlo je už z principu věci hračka, která vyžaduje přítomnost a dohled rodiče. Zvláště bedlivý by tento dohled měl být u menších dětí, cca do zmíněných 3 let. Velmi malé děti je vhodné alespoň zpočátku i přidržovat.

Mají hopsadla i nevýhody?

Pokud jde o kvalitní výrobek, zásadní obecné nevýhody bychom těžko hledali. Určitá úskalí však mohou vycházet z okolností. Například pokud bydlíte v bytovém domě a máte pod sebou výrazně citlivé sousedy, je pořízení hopsadla na zvážení. Ačkoli je samotné hopsadlo lehké a měkké, nehlučné, dovádění na něm se možná nebude vždy odehrávat v plné tichosti.

Nastat může i situace, že dítě hopsadlo zkrátka příliš nenadchne a nebude mu věnovat takovou pozornost, jakou jste očekávali. Je to málo pravděpodobné. Hopsadlo je většinou velmi vřele přijímaná hračka. Každé dítě je nicméně jiné.

Typy hopsadel

Hopsadla lze rozdělit podle základní podoby na dva typy. Nejde jen o čistě designovou záležitost. Typ je důležitý i z hlediska věku dítěte.

Zvířátka

Hopsadla ve tvaru zvířátek jsou obzvláště atraktivní a populární. Mívají obvykle podobu koníků, ale třeba i pejsků, ovcí, králíků, koček, krav, oslů i jiných zvířat. Jsou určena i pro nejmenší děti – resp. pro děti od nejnižší doporučené hranice (kolem 9. měsíců, viz výše). Podle věku dítěte pak můžete volit z řady dalších kategorií.

  • Zvířátka pro nejmenší (baby) – Velmi nízká a stabilní hopsadla. Posed bývá vysoký jen kolem 20-25 cm. Vhodná jsou pro děti od již zmíněné hranice cca 9 měsíců až po cca 1 rok. Pro své malé rozměry budou tudíž pro dítě zajímavé spíše po dobu několika měsíců, než je „přeroste“. Na druhou stranu jsou k dostání i poměrně dostupné kousky, nejde tudíž o náročnou investici.
  • Klasická zvířátka – Nejčastější provedení je s výškou posedu mezi cca 25-30 cm. Takové zvířátko je použitelné pro děti od cca 1 roku a jeho použitelnost může být poměrně velmi dlouhá, počítá se i na roky. Výška posedu a další rozměry bývají dostatečné i pro starší děti ve věku až několika let.
  • Velká zvířátka – Sortiment je oproti klasickému provedení omezený. Zvířátka mají posed ve výšce přes 30 cm (až k 40 cm) a vhodná jsou spíše pro děti okolo 3 let.
  • Další varianty – Existují i specifické varianty jako zvířátka s odnímatelným houpacím podstavcem (použitím vznikne v podstatě houpací koník) anebo zvířátka bez nohou, která jsou jakousi kompromisní variantou míče.

Míče

Míče jsou pro svou nižší stabilitu obecně vhodné pro trochu starší děti od cca 3 let. Sloužit však mohou až do vyššího věku, třeba 6 i více let. I zde však existuje více velikostních provedeních. Spodní hranicí je průměr kolem 40 cm. Míče kolem 50 cm patří k nejběžnějším a nejprodávanějším. Pro větší děti od cca 6-8 let jsou i větší modely. Míče pro děti mívají většinou i úchyty. Nejčastěji v podobě tykadel, ale třeba i madla.

Nosnost a materiál

Hopsadla mívají nosnost s určitou solidní rezervou. I velmi levné modely obvykle snesou zátěž do 35 kg. Nosnost kolem 50 kg je považována za velmi solidní standard. Vyšší nosnost mívají spíše dražší hopsadla z vysoce elastických a kvalitních materiálů. Obecně jde o výrobky z materiálů na bázi PVC nebo gumy.

Ceny hopsadel

Kolik stojí kvalitní hopsadlo ve tvaru míče či zvířátka? Podívejte se na přehled relací.

✅ Hopsadla do 200 Kč

V této relaci najdete poměrně velmi slušný sortiment míčů. Menší je výběr zvířátek. Najdete zde např. koníky značky KIK.

✅ Hopsadla do 500 Kč

Vynikající výběr kvalitních zvířátek různých druhů i velikostí. V této relaci si vybere většina rodičů a dětí.

✅ Hopsadla nad 500 Kč

Menší výběr dražších a propracovaných hopsadel. Příkladem mohou být zvířátka značky Ledraplastic.

Nejlepší značky hopsadel

Které značky hopsadel poskytují záruku kvalitního, nezávadného a bezpečného zpracování a kvality?

  • Ledraplastic – Renomovaný italský výrobce. Skákadla prvotřídní kvality, vynikající elasticita a odolnost. Vyšší ceny.
  • Lamps – Velmi populární hopsadla, především ve tvaru zvířátek. Značka je osvědčená, nabízí vysoký poměr ceny a kvality.
  • John – Obrovský výběr. Míče i zvířátka především ve střední cenové relaci. Jedna z nejprodávanějších značek. Velmi dobrá kvalita.
  • Mondo – Převážně míče. Solidní a ověřená značka.
ProduktInfoHodnocení
#1B-Toys Skákací čmelák Bizzi
✔️ Pro děti od 18 měsíců až do 5 let
✔️ Pumpička je součástí balení
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Hopsadlo jednorožec plyš
✔️ Plyšový potah je odnímatelný a pratelný
✔️ Balení obsahuje pumpičku
📌 od 750 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Hopsadlo pro děti - základní hopsadlo
✔️ Velmi odolné provedení
✔️ Nosnost 25 kg
📌 od 150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Lamps hopsadlo gumové Koník
✔️ Maximální nosnost 50 kg
✔️ Balení obsahuje pumpičku
📌 od 470 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5John Hopsadlo Krtek
✔️ Oblíbené hopsadlo
✔️ Maximální nosnost 50 kg
📌 od 190 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alltoys zvířátko skákací dinosaurus
✔️ Roztomilý design
✔️ Na skákání a sezení
📌 od 320 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení