Pro děti

Nejlepší golfové kočárky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší golfové kočárky
Golfový kočárek může být perfektním „partnerem“ na cestách autem či letadlem. Mezi jeho hlavní přednosti patří skladnost a lehkost. Oceníte ho na menších vycházkách a dítěti může sloužit poměrně dlouhou dobu. Jak si vybrat ten nejlepší golfový kočárek? Jaká jsou specifika tohoto typu, co od něj čekat, a co ne? Na co si dát pozor? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Nejlepší golfové kočárky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1JOOLZ Aer+ 2023
Aktuálně nejlepší golfový kočárek
✔️ Prodloužená zádová opěrka + nastavitelné ramenní popruhy
✔️ Nízká hmotnost – pouze 6 kg
✔️ Jednoduché ovládání jednou rukou + kvalitní odpružení všech čtyř kol
📌 od 11500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kinderkraft Grande Plus
✔️ Plynulé nastavení opěrky zad od polohy vsedě až po polohu vleže
✔️ Velká pěnová kola + odpružení 4 kol
✔️ Pětibodový bezpečnostní pás s nastavitelnými polštářky
📌 od 3300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Zopa Quiq 2
✔️ Skladná konstrukce a pohodlná sedačka
✔️ Svou konstrukcí uzpůsobený pro jízdu ve městě
✔️ S polohovatelnou zádovou opěrkou
📌 od 6500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Bugaboo Butterfly
✔️ Složení během sekundy
✔️ Čtyřdílná sluneční stříška + mimořádně pohodlná sedací část
✔️ Pokročilé odpružení 4 kol
📌 od 11200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Graco GOLF TraveLite
✔️ Snadné nastavení libovolného sklonu zádové opěrky
✔️ Perfektní skladnost + hmotnost jen 7 kg
✔️ 4 otočná a pogumovaná kolečka s odpružením
📌 od 2150 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#6Lionelo EMMA PLUS
Cenový tip
✔️ Prodloužená stříška s oknem
✔️ Robustní a lehká konstrukce
✔️ Odpružená kola
📌 od 2000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze

Jak vybrat golfový kočárek

Při výběru golfového kočárku je důležité vědět, kdy a kam se hodí a v čem jsou jeho kvality. Zaměřte pozornost na kola, odpružení, odolnost konstrukce. Pomoci vám mohou i recenze golfových kočárků.

Golfák vs. ostatní typy – Jak vybrat správný typ kočárku?

Pokud váháte, jaký kočárek zvolit a jaký nejvíce v daném věku dítěte uplatníte, jistě vám pomůže toto srovnání, ve kterém se podíváme na základní typy kočárků. Můžete snadno zjistit, zda už přišel čas právě na golfový kočárek anebo stále lépe využijete např. klasický sporťák.

Hluboký kočárek

Kočárek s hlubokou korbičkou představuje první a základní typ kočárku pro miminka a nejmenší děti. Tímto kočárkem si projdou snad všechny děti moderního světa s výjimkou dětí zapřisáhlých „nosičů“, kteří po celý život dítěte využívají výhradně nosítka a šátky – což jsou samozřejmě rovněž vynikající pomůcky.

Kočárek s korbičkou lze použít de facto od narození, třeba i pro přepravu z porodnice. Konstrukce bývá velmi odpružená, aby se dítě dalo dobře konejšit a uspávat. Existují varianty vhodné do terénu (velká nafukovací kola, odolná konstrukce) i spíše subtilnější městské modely (menší bantamová či plastová kola, lehčí konstrukce).

Tip: Obecně doporučujeme u kočárků spíše kola o něco větší, lépe nafukovací – a to i do města, kde nespravené chodníky a patníky mohou snadno soupeřit s horskou divočinou či tankodromem a procházky s kočárkem s malými tvrdým koly se mohou měnit v noční můru.

Hluboké kočárky se používají nejvíce do cca 6-8 měsíců věku. Typicky především předtím, než lze uvažovat o golfovém či sportovním modelu, protože dítě neumí sedět. Později už se korbičky většiny kočárků stávají stísněnými a dítě z nich může i zkoušet vylézt.

Sportovní kočárek

Velmi vděčný typ kočárku, který většině rodičů a dětí vydrží nejdéle a nejvíce se využije. Zatímco u hlubokého kočárku není nutné mít kdovíjak přehnané nároky, u sporťáku se vyplatí vybírat pečlivě a investovat do kvality.

Kočárky sportovního typu jsou již méně prostorné než korbička. Dítě je v něm usazeno relativně na těsno. Tyto kočárky se proto rozhodně nedoporučuje používat před 6. měsícem věku. Pokud má v hluboké korbičce dostatek místa pro volnější pohyb, nemusíte na přechod ke sporťáku spěchat a můžete ho odložit ještě na pozdější věk.

Sportovní kočárek je pro dítě zcela bezpečný teprve tehdy, když už umí samo sedět, k tomu obvykle dochází kolem 9. až 10. měsíce. Do té doby, než umí dítě samo sedět, byste mu ve sporťáku měli zajistit oporu páteře a nechávat ho ve více sklopené, „ležatější“ poloze, aby nedocházelo k tlaku na páteř. Pokud je to možné, můžete do této doby používat ještě hlubokou korbičku. Pokud je prostorná a má transparentní „průhledy“, může být pro dítě i v takto vyšší věku příjemná, atraktivní a pohodlnější. Avšak je třeba více dohlížet, aby dítě nevylezlo.

Sportovní kočárky jsou golfovým kočárkům velmi blízké a platí pro ně de facto podobná „pravidla“. Sporťáky jsou však typicky odolnější, robustnější, větší – vhodnější na delší cesty a do těžšího terénu. Mají i větší úložné prostory. Na druhou stranu jsou těžší, hůře přenosné a méně skladné. U menších aut může být problém vměstnat je do kufru.

Kombinované kočárky (2v1, 3v1)

Kombinované kočárky jsou poměrně velmi šikovná záležitost. Jde o jedinou konstrukci – podvozek – na který lze upevnit hlubokou korbu a posléze i sportovní korbu. V takovém případě jde o kombinaci 2v1. Někdy je možné upevnit i autosedačku, pak jde o 3v1.

Výhody jsou zřejmé. Především je to zpravidla nižší cena, za druhé úspora místa a obecně praktické, elegantní řešení. Toto řešení lze doporučit. Mnohé modely jsou kvalitní a obstojí stejně dobře jako samostatné kočárky. Nejde tedy nutně o vyloženě „kompromisní“ řešení. Přesto se dá říct, že samostatné modely mohou být propracovanější, komfortnější, lépe „optimalizované“ – hodí se pro náročné zájemce.

golfové kočárky1

Volba kočárku podle terénu – golfáky v terénu

Jaký kočárek se hodí do města, do přírody, na stezky či trávu, na chodníky či do těžšího terénu? Roli zde hrají především tři faktury: odpružení, kvalita konstrukce, kola.

De facto u každého typu kočáru se lze setkat s modely, které jsou do terénu vhodné méně i více. Nedá se tedy zcela jednoznačně prohlásit, že např.: „Sporťák je nejlepší do terénu.“ Nicméně to tak být může, protože právě sporťáky mívají solidní konstrukci a prodávají se i vyloženě sportovní varianty s velkými, nafukovacími koly.

Avšak ani golfové kočárky nemusejí být jen roztřesené kárky, které se mimo dokonalou cyklostezku rozsypou. Existují golfové kočárky do města i do terénu.

Městské golfáky mívají spíše menší až malá kola a ta jsou navíc typicky pevná, nenafukovací. Do snižuje tlumení nárazů a schopnost překonávat překážky. Městské modely navíc nekladou takový důraz na odpružení a mohou mít značně subtilní konstrukci. Výhodou může být lepší manévrovatelnost, obratnosti a ovladatelnost, lepší akcelerace (snazší rozjezd), nižší hmotnost.

Terénní golfáky mají střední až větší kola, obvykle však ne tak velká jako terénní sporťáky, což je jeden z typických rozdílů mezi těmito typy. Nafukovací kola jsou v přírodním terénu mnohem efektivnější, více tlumí, lépe přilnou. Nevýhodou je riziko defektu a nutnost dofukování. Odpružení může být velmi propracované a stejně tak konstrukce bude odolnější. Kočárek však bude taky těžší, objemnější, trochu méně obratný.

Tři vs. čtyři kola

Neplatí žádné pravidlo, že by golfové kočárky měli tři kola a sportovní čtyři. Oba typy kočárů mohou mít tři i čtyři kola. Kterou variantu zvolit?

Kočárky se třemi koly působí sportovněji, ladně a stylově. Skutečně i poskytnou větší rychlost, jsou tedy vhodné i jako kočárky pro běh či svižné procházky, mohou být velmi obratné a dobře si klestí cestu terénem.

Na druhou stranu jsou tyto kočárky méně stabilní. Problém může být zejména u levnějších modelů, které nemusejí mít správě položené těžiště a rozvor zadních kol. Nevýhodu tříkoláků poznáte třeba i při najíždění na patníky vyjíždění nájezdů apod.

Záleží tedy na tom, zda dáte přednost stabilitě, či sportovnímu ladění.

Aretace

Přední kola mívají i u golfových modelů aretaci – tedy možnost zafixování v přímé poloze. Tuto funkcí důrazně doporučujeme, protože někomu se s nearetovanými koly jezdí velmi špatně. Zvlášť na delších přímých trasách je aretace žádoucí a pohodlná. Zatáčet s ní samozřejmě lze, stačí přenést víc síly na madlo a přední kola/kolo odlehčit. Aretace by měla být kvalitní. Někdy se tento prvek snadno poškodí – to se můžete často dozvědět z uživatelských recenzí a testů golfových kočárků.

V jakém věku lze využít golfový kočárek?

Pro golfové kočárky platí totéž, co bylo výše řečeno o sportovních korbách. Minimálním věkem je cca 6 měsíců. Lepší je – pokud možno – golfák použít, až se dítě umí samo usadit. Tento typ kočárku může rovněž vydržet poměrně dlouho, např. i do dvou let věku nebo déle. Záleží na hmotnosti a „velikosti“ dítěte. V golfovém kočárku bývá méně prostoru a nosnost je taky obvykle nižší než u sportovních modelů. Ty mohou vydržet ještě déle.

Kdy se (ne)hodí golfový kočárek?

Golfový kočárek je v podstatě odlehčenou verzí sportovního kočárku. Mezi specifické rysy a odlišnosti patří lehká konstrukce, vynikající skladnost, nízká hmotnost a přenosnost. Od toho se odvíjí i typické možnosti použití, výhody a nevýhody.

Jasné místo mají golfové kočárky při cestování – ať už autem, MHD, dálkovými autobusy nebo třeba letadlem (zde jsou mimochodem tipy nejlepší kočárky do letadla). Jsou nejskladnější, nejlehčí. Vejdou se i do kufrů malých aut… nebo větších aut naložených zavazadly. Mohou s nimi snadno manipulovat (nakládat, vykládat, rozkládat,…) i fyzicky méně zdatné osoby.

Golfák může být dobrou volbou na kratší, lehké vycházky. Většina modelů je spíše určena na upravené povrchy, ale (jak bylo řečeno výše) jsou i modely, které si poradí s určitým terénem, ačkoli typicky ne tak dobře jako terénní sporťáky.

Nevýhodou může být nižší odolnost a taky menší míra pohodlí pro dítě. Golfáky jsou menší a „stísněnější“. Na delších výletech poskytne lepší komfort rozlehlejší sportovní korba. Golfové modely mívají nižší nosnost a nevydrží proto většinou tak dlouho jako sportovní modely.

Pro svou subtilnější konstrukci nejsou golfové kočárky taky příliš vhodné pro sport. Např. pro běh či jízdu na bruslích s kočárkem. Odolnost je nižší, kola většinou menší, nenabídnout takovou bezpečnost. Lepší je zvolit speciální kočárek na běhání.

Náš tip: Nejlepší kočárky na trhu

Jaké jsou bezpečnostní prvky v golfovém kočárku?

Bezpečností kočárků se zabývá norma Norma ČSN EN 1888 a důrazně doporučujeme pořídit kvalitní kočár splňující alespoň tuto základní normu. Podobně jako sportovní kočáry mívají golfové brzdy. Základem je šlapací brzda, která zajistí kočár proti pohybu při odstavení. Ruční brzda, která nabízí širší možnosti – včetně dobrzďování např. při jízdě z kopce – není úplně obvyklá. Vyskytuje se spíše na běžeckých kočárcích apod.

Dalším důležitým prvkem je pás, který může být tříbodový, ale bezpečnější je pětibodový pás. U golfových kočárů může být slabinou v bezpečnosti menší odolnost konstrukce. Potažmo nižší stabilita, která může vést k převrhnutí. To více hrozí u trojkolé verze.

Madlo

Jedním z typických rysů klasických golfáků je (či spíše byla) rozdělená rukojeť s koncovkami zahnutými jako golfové hole (odtud název). Dnes už může být rukojeť i u golfových modelů klasicky spojená a je to – dá se říct – praktičtější varianta. Dělicí linie mezi sporťáky a golfáky se stále více smazává. V každém případě by madlo mělo být polohovatelné, výškově nastavitelné.

Další faktory výběru

Velmi důležité je odpružení, to umožňuje nejen hladší překonávání překážek, ale umožňuje kočárkem i pohupovat pro lepší uspání, uklidnění dítěte. Při výběru kočárku je vhodné si toto pohupování vyzkoušet osobně. U golfových kočárků ale nebývá odpružení tak dobré jako u sportovních. Výjimkou mohou být modely zaměřené více na terén.

Podobně jako jiné typy kočárků mívají i ty golfové úložné prostory v podobě textilní brašny nad podvozkem. Může zde však být např. jen síťka. Kapacita typicky není taková jako u hlubokých, sportovních či kombinovaných kočárků.

Skládací mechanismus je pak mimořádně důležitý faktor výběru. Existuje mnoho a mnoho patentovaných variant dle konkrétní značky. Důležité je, aby byl systém plynulý, bezporuchový, velmi snadno ovladatelný. Nejlepší modely se dají složit i rozložit lehkým pohybem jedné ruky.

Video – Joolz Aer+ Buggy

Ceny golfových kočárků

Kolik stojí kvalitní golfový kočárek? Rozpětí cen je poměrně značné.

✅Golfové kočárky do 3 000 Kč

Dostupné golfáky začínají už na cenách kolem 1500 Kč. Mohou být i solidní. Je třeba si dát pozor na stabilitu a splnění norem.

✅Golfové kočárky do 7 000 Kč

Kvalitní golfáky vhodné i pro časté, intenzivní použití. Lze čekat vyšší kvalitu skládacího mechanismu, odolnost apod.

✅Golfové kočárky nad 7 000 Kč

Modely pro náročné. Designové a velmi dobře vybavené modely známých značek.

Nejlepší značky golfových kočárků

Které značky golfových kočárků patří k nejprodávanějším?

  • Joolz – Značka nabízí spíše drahé modely (kolem 9 až 10 tisíc) pro náročné. Kvalita je vynikající a navzdory ceně jde o jedny z nejprodávanějších golfových kočárků.
  • Joie – Populární značka pohybující se spíše v nižších relacích, ale s velmi dobrým poměrem ceny a kvality.
  • Cybex – Velmi známá a oblíbená značka kočárů. Střední až vyšší ceny.
  • Lionelo – Velmi dobrý výběr golfáků i za opravdu nízké ceny kolem 2 tisíc Kč nebo i méně. Spíše pro méně náročné zájemce.

Náš tip: Nejlepší značky kočárků

ProduktInfoHodnocení
#1JOOLZ Aer+ 2023
Aktuálně nejlepší golfový kočárek
✔️ Prodloužená zádová opěrka + nastavitelné ramenní popruhy
✔️ Nízká hmotnost – pouze 6 kg
✔️ Jednoduché ovládání jednou rukou + kvalitní odpružení všech čtyř kol
📌 od 11500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kinderkraft Grande Plus
✔️ Plynulé nastavení opěrky zad od polohy vsedě až po polohu vleže
✔️ Velká pěnová kola + odpružení 4 kol
✔️ Pětibodový bezpečnostní pás s nastavitelnými polštářky
📌 od 3300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Zopa Quiq 2
✔️ Skladná konstrukce a pohodlná sedačka
✔️ Svou konstrukcí uzpůsobený pro jízdu ve městě
✔️ S polohovatelnou zádovou opěrkou
📌 od 6500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Bugaboo Butterfly
✔️ Složení během sekundy
✔️ Čtyřdílná sluneční stříška + mimořádně pohodlná sedací část
✔️ Pokročilé odpružení 4 kol
📌 od 11200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Graco GOLF TraveLite
✔️ Snadné nastavení libovolného sklonu zádové opěrky
✔️ Perfektní skladnost + hmotnost jen 7 kg
✔️ 4 otočná a pogumovaná kolečka s odpružením
📌 od 2150 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#6Lionelo EMMA PLUS
Cenový tip
✔️ Prodloužená stříška s oknem
✔️ Robustní a lehká konstrukce
✔️ Odpružená kola
📌 od 2000 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
0 Sdílení