Pro děti

Nejlepší hrací deky a podložky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hrací deky

Zařizujete výbavu pro miminko a sháníte co nejlepší hrací deku? V dnešním průvodci se zaměříme právě na tento herní prvek. V posledních letech nechybí snad v žádné domácnosti, která se dočkala nového přírůstku do rodiny. Jde o velmi populární, atraktivní a zároveň praktickou hračku, která zabaví miminko už ve velmi útlém věku a při správném výběru poslouží mnoho měsíců nebo i let. Jde o interaktivní pomůcku, která dokáže rozvíjet různé schopnosti novorozence a kojence.

V našem článku se podíváme na všechny výhody a přínosy, jež vám může hrací deka přinést. Samozřejmě se budeme věnovat i všem podstatným aspektům výběru. Cena této výbavy totiž není až tak zanedbatelná a většina čerstvých rodičů nemá na rozhazování. Při správné volbě se však investice vyplatí. Kvalitní deka odvede překvapivě mnoho práce a umožní vám si občas i trochu oddechnout od neustálého vymýšlení způsobů, jak malé děťátko zabavit. Sortiment je navíc opravdu obrovský a zahrnuje dostupnější i opravdu špičkově vybavené kousky. Určitě tak najdete model, který vás osloví a bude odpovídat vašim možnostem.

V tomto článku najdete jako vždy žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů a hlavně velmi podrobný návod, jak si poradit s výběrem. Ten bude opět spíše obecný, zaměřený na hlavní parametry a faktory rozhodování. O konkrétním výrobku vám více prozradí například uživatelské recenze hracích dek na internetu a v některých případech i různé odborné testy.

Nejlepší hrací deky a podložky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BRIGHT STARTS
Deka na hraní 5v1


 Skvělé recenze 
Rozměry: 122 cm
Věkové určení: od narození
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2599 Kč Číst recenze
#2Skip Hop Podložka na hraní
oboustranná


 Nejoblíbenější 
Rozměry: 218 x 132 cm
Věkové určení: od prvního měsíce
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2299 Kč Číst recenze
#3Fisher-Price 3v1
Rozměry: -
Věkové určení: od narození
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]929 Kč Číst recenze
#4Tiny Love
Dečka s hrazdou

Rozměry: 84 x 75 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1641 Kč Číst recenze
#5PlayTo hrací deka
s melodií medvídek

Rozměry: 90 x 75cm
Věkové určení: od 3 měsíců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1037 Kč Číst recenze
#6Tiny Love s hrazdou
Move and Play

Rozměry: 106 x 114 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2399 Kč Číst recenze
#7Taf Toys
Deka s hrazdou

Rozměry: 135 x 90 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze

Jak vybrat hrací deku

Hrací deka anebo taky herní podložka či dětská hrazdička a podobně. To jsou názvy, kterými lze popsat stejné nebo příbuzné produkty určené pro nejmenší děti. My se pokusíme o shrnutí všech výhod a případných nevýhod těchto pomůcek a o popis různých variant. Taky se podíváme na různé součásti, prvky, vybavení a možnosti dek a jejich využití při rozvoji miminka.

Nabídneme i přehled sortimentu ve třech základních cenových kategoriích, abyste mohli lépe vybírat s ohledem na rozpočet. Nebude chybět ani několik tipů na osvědčené výrobce. Tak můžeme začít…

jak vybrat hrací deku
Důvody pro (ne)pořízení herní deky

Má vůbec smysl hrací deku pořizovat? Zatímco některé hračky a pomůcky pro nejmenší děti budí rozporuplné reakce, v případě herních podložek tato situace nenastává. Naprostá většina rodičů i odborníků se shoduje na tom, že jde o šikovný a prospěšný prvek, který může pomoci při vývoji a uleví i rodičům. Jaké jsou konkrétní výhody?

⏩ Rozvoj motorických schopností

Deka s dostatkem podnětů aktivně pomáhá rozvoji motorických vlastností dítěte. Dítě se zpočátku učí otáčet hlavičku za předmětem zájmu. Zvedat hlavu na bříšku (pást koníčky) a samozřejmě různými způsoby uchopovat prvky a předměty, kterými deka disponuje, a „ochutnávat“ je.

⏩ Rozvoj senzorických schopností

Nejenom pohybový, ale i smyslový aparát se může na kvalitní hrací dece lépe rozvíjet. Na dítě působí pestrobarevné provedení deky a rozdílné vlastnosti jednotlivých prvků, které může zkoumat. Některé chrastí, jiné šustí, některé jsou pevné a hladké, jiné měkké a hebké apod. Pro dospělého člověka to zní banálně, ale na malé miminko takové drobnosti působí zcela jinak.

⏩ Dítě získá vlastní bezpečný prostor

Miminko si může na dece hrát na zádech i na bříšku a zabavit se zde díky herním prvkům, takže se na chvíli obejde i bez hřejivé náruče rodičů, aniž by došlo ke křiku. I starší děti, které se už převalují a batolí, může deka zaujmout na tolik, že si s ní na nějakou chvíli vystačí.

⏩ Deka vydrží

Deku můžete pořídit už novorozenci a občas ho na ni pokládat. Velmi si s ní vyhraje v období od cca 3 do 6 měsíců. V tomto věku je ideální deka s hrazdou. Dítě ještě není příliš pohyblivé, ale může si velice vyhrát se zavěšenými prvky. V pozdějším věku, když už se dítě plazí, sedí, vstává nebo dělá první krůčky, může být vhodnější rozměrnější deka bez hrazdičky, na které si bude dítě hrát s hračkami. Deka pak samozřejmě může posloužit i případným budoucím sourozencům.

Jsou i nějaké nevýhody?

Samotná (správně vybraná a kvalitní) hrací deka nemůže dítěti nijak ublížit. Ale je taky třeba ji správně používat (o tom si ještě řekneme více později). Hlavní je nepořizovat deku s myšlenkou, že bude suplovat rodičovský zájem a péči. Pro rozvoj dítěte je zdaleka nejlepší plná pozornost rodičů a žádná deka ji nemůže vynahradit. Podložka nemá sloužit k odložení ratolesti, ale podpořit hru rodiče s dítětem.

PlayTo hrací deka s melodií Medvídek
PlayTo hrací deka s melodií Medvídek

Co by měla hrací deka splňovat?

Má-li deka plnit své poslání, měla by splňovat jisté požadavky. Především musí poskytovat dostatek stimulujících podnětů v podobě různorodých a různobarevných hraček a herních prvků. Jednobarevný hadr nelze ani při nejlepší vůli považovat za herní deku pro miminko.

Rozměry a bezpečnost

Deka musí taky splňovat nároky na bezpečnost a pohodlí pro dítě. Základem je volba správných rozměrů a proporcí. Zde se musí zamyslet především rodič, protože potřeby se budou lišit podle stáří a schopností dítěte. Menší deku s nízkou hrazdičkou jistě využijete v prvních měsících, kdy se dítě ještě příliš nepohybuje a nepotřebuje mnoho prostoru, musí ale dosáhnout na herní prvky. Starší dítě bude potřebovat více volného prostoru a bude si hrát spíše s hračkami a prvky umístěnými na dece.

Většina dek proto umožňuje odstranění hrazdičky. Některé je možné přizpůsobit i velikostně nebo jinými způsoby. Pokud možno, je obecně lepší volit rozměrnější varianty.

Pokud jde o bezpečnost, je důležité, aby byla deka vyrobena z nezávadných materiálů (stejně tak všechny prvky). Jednotlivé prvky taky nesmí mít ostré hrany anebo být tak drobné, aby se daly spolknout.

Video

Jak hrací deku používat?

  • Hrací deku byste měli používat na pevném podloží (na podlaze) a sama by neměla být příliš měkká nebo polstrovaná, aby neomezovala dítě v pohybu.
  • Deku položte na volné prostranství, kde (po odkulení z deky) nehrozí pád, náraz nebo jiné riziko.
  • Dítěti se věnujte, i když si hraje na dece. Nenechávejte ho zcela bez dozoru.

Varianty hrací deky

Hrací deky či podložky mohou mít opravdu různé podoby. Pokud se budete chvíli prokousávat současnou nabídkou, zjistíte, že pestrost je pozoruhodná, pokud jde o tvary, provedení, rozměry a další faktory. Přesto je možné rozlišit tři základní varianty. I ty se však mohou do značné míry prolínat.

Samostatná deka

Samostatné podložky bez hrazdy jsou velmi oblíbeným řešením. Mohou být totiž poměrně prostorné a dítěti vydrží opravdu dlouho. Teoreticky si na takové dece mohou hrát několik prvních let. Tyto deky mohou, ale taky nemusejí, být osázeny různými herními prvky, jako jsou pískátka, zrcátka, hračky nebo i sofistikovanější doplňky. Podložka nicméně slouží i jako ochranná a atraktivní „karimatka“.

Deka s hrazdou

Deky s hrazdou bývají menší a určené pro nižší věk (v podstatě od novorozence do několika měsíců). Hrazdu může tvořit jeden anebo dva oblouky do kříže a jsou na ní zavěšeny hračky z různých materiálů a s odlišnými vlastnostmi.

Rozmanitost prvků je ku prospěchu věci. Proto i tento faktor při nákupu deky sledujte. Pokud je součástí jen například několik podobných plyšáků, není to úplně ideální řešení. Hrazdu jde v drtivé většině případu odejmout a deku používat i bez ní.

Pouze hrazda

Koupit můžete i samostatnou hrazdičku. Ta může být vybavenější a propracovanější než hrazdy, které jsou součástí podložek. Tyto hrazdy jsou obvykle určeny pro děti od narození do několika měsíců věku. Odnímatelné hrazdičky pak mohou být součástí různých sedaček, ve kterých je třeba dítě zabavit.

Materiálové zpracování

Deka by měla být pohodlná a taky hřejivá, měla by dostatečně izolovat od podlahy, což obnáší větší tloušťku materiálu. Ale jak už jsme řekli, příliš měkká nebo polstrovaná deka ideální není. Dítě se na ní nemůže tak snadno a volně pohybovat.

Pokud jde o konkrétní materiály, nejčastěji se setkáte s bavlnou (nebo bio balvnou), polyesterem anebo kombinací syntetiky a bavlny. Bavlna je přírodní, příjemná na dotek, prodyšná i odolná. Více se však mačká. Polyester je v tomto směru praktičtější a i ostatní vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Obě varianty jsou tedy srovnatelně dobré. Existují i deky z jiných materiálů, ale jsou spíše výjimkou. Důležité je, aby se materiál dal prát.

Prvky hrací deky

Jaké prvky a vlastnosti může (nebo by měla) mít hrací deka?

✅ Pestrobarevné provedení

U herní podložky vsaďte raději na pestrost než vytříbený design. Děti zaujmou pestré barvy, ale i výrazné kontrasty (černá, bílá).

✅ Různorodé hračky

Hračky z plastu i látky nebo plyše, tvrdé i měkké, některé mohou chrastit, jiné šustit a další třeba hrkat, pískat, točit se, nebo dokonce vydávat komplikovanější zvuky (melodie apod.). Opět je důležitá pestrá skladba. Dítě bude hračky prozkoumávat a ty by proto měly být atraktivní a poskytovat všemožné vjemy.

(Hračky musí být z nezávadných materiálů, nesmí mít ostré rohy a hrany a taky musí být natolik veliké, aby nešly spolknout.)

✅ Stabilní hrazda

Hrazda by měla odolat, když dítě začne za hračky tahat i větší silou. Nesmí se jen tak vyvléct z uchycení. Hrazdy bývají obvykle obaleny měkkou látkou, ale pozor na to, že v některých případech mohou vyčuhovat tvrdé plastové konce.

✅ Mantinel

Hrací deka může mít i ochranný mantinel, který zabrání vylezení dítka s bezpečného hracího prostoru. Mantinel jde často i odejmout anebo s jeho pomocí rozšířit plochu hrací desky.

Video

Ceny hracích dek

Rodičovství je jedna investice za druhou, a i když chcete svému dítěti dopřát vše a jen to nejlepší, někdy je třeba učinit kompromis. Zde pro vás máme shrnutí sortimentu tří základních cenových kategorií.

Hrací deky do 1000 Kč

Hrací podložky a deky bohužel nejsou úplně levná záležitost. I za ty nejobyčejnější vydáte 500 a více Kč. Ale do tisíce korun už lze vybírat z poměrně velmi bohatého sortimentu a najdete zde mimořádně oblíbené modely. Jistě najdete pěkný kousek, pokud nejste obzvlášť nároční.

Hrací deky do 2000 Kč

Velmi oblíbená kategorie, ve které naleznete značnou část nejprodávanějších hracích dek současnosti. Vybírat můžete i z rozměrnějších a propracovanějších modelů s hrazdou i bez a spoustou zajímavých hraček a prvků.

Hrací deky nad 2000 Kč

Nároční rodiče možná zabloudí do této kategorie. Výběr už není tak široký, ale najdete zde opravdu bohatě vybavené modely pro nejmladší, ale i starší děti. Taky tady narazíte na modely z různých speciálních materiálů a „designové“ kousky, které ale mohou být paradoxně pro děti poměrně strohé a nezáživné a líbit se budou spíš rodičům.

Nejlepší značky hracích dek

Vybíráte často podle výrobce? Pak tu pro vás máme pár tipů na ověřené značky, které nabízejí zajímavý sortiment a dobrý poměr ceny a kvality.

  • Zopa – Zopa sice nenabízí velký výběr, ale za to se může pochlubit několika velice oblíbenými modely. Jde o rozměrné deky bez hrazdy.
  • PlayTo – Velký výběr a řada populárních modelů. Potěší i značná rozmanitost. Značka nabízí jednodušší deky bez hrazdy i propracované varianty s hrazdou a dalšími prvky.
  • Tiny Love – Podobně jako u předchozí značky se můžete těšit na skvělý a velmi pestrý výběr opravdu pěkně zpracovaných dek.
  • Skip Hop – Deky rozměrné i menší, s hrazdami i bez. Elegantní vizuální zpracování a vysoká kvalita. Velmi dobré hodnocení v testech hracích dek.

Nejčastější otázky nakupujících

Od jakého věku je vhodná hrací deka?

V zásadě je možné deku používat takřka od narození, ale v tomto období by dítě mělo trávit co nejvíce času v náručí rodičů. Nejvíce si s dekou vyhraje až později, cca od 3 měsíců věku.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1BRIGHT STARTS
Deka na hraní 5v1


 Skvělé recenze 
Rozměry: 122 cm
Věkové určení: od narození
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2599 Kč Číst recenze
#2Skip Hop Podložka na hraní
oboustranná


 Nejoblíbenější 
Rozměry: 218 x 132 cm
Věkové určení: od prvního měsíce
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2299 Kč Číst recenze
#3Fisher-Price 3v1
Rozměry: -
Věkové určení: od narození
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]929 Kč Číst recenze
#4Tiny Love
Dečka s hrazdou

Rozměry: 84 x 75 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1641 Kč Číst recenze
#5PlayTo hrací deka
s melodií medvídek

Rozměry: 90 x 75cm
Věkové určení: od 3 měsíců
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1037 Kč Číst recenze
#6Tiny Love s hrazdou
Move and Play

Rozměry: 106 x 114 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2399 Kč Číst recenze
#7Taf Toys
Deka s hrazdou

Rozměry: 135 x 90 cm
Věkové určení: od narození
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
0 Sdílení