Zařizujete výbavu pro miminko a sháníte co nejlepší hrací deku? V dnešním průvodci se zaměříme právě na tento herní prvek. V posledních letech nechybí snad v žádné domácnosti, která se dočkala nového přírůstku do rodiny. Jde o velmi populární, atraktivní a zároveň praktickou hračku, která zabaví miminko už ve velmi útlém věku a při správném výběru poslouží mnoho měsíců nebo i let. Jde o interaktivní pomůcku, která dokáže rozvíjet různé schopnosti novorozence a kojence.
V našem článku se podíváme na všechny výhody a přínosy, jež vám může hrací deka přinést. Samozřejmě se budeme věnovat i všem podstatným aspektům výběru. Cena této výbavy totiž není až tak zanedbatelná a většina čerstvých rodičů nemá na rozhazování. Při správné volbě se však investice vyplatí. Kvalitní deka odvede překvapivě mnoho práce a umožní vám si občas i trochu oddechnout od neustálého vymýšlení způsobů, jak malé děťátko zabavit. Sortiment je navíc opravdu obrovský a zahrnuje dostupnější i opravdu špičkově vybavené kousky. Určitě tak najdete model, který vás osloví a bude odpovídat vašim možnostem.
V tomto článku najdete jako vždy žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů a hlavně velmi podrobný návod, jak si poradit s výběrem. Ten bude opět spíše obecný, zaměřený na hlavní parametry a faktory rozhodování. O konkrétním výrobku vám více prozradí například uživatelské recenze hracích dek na internetu a v některých případech i různé odborné testy.
Hrací deka anebo taky herní podložka či dětská hrazdička a podobně. To jsou názvy, kterými lze popsat stejné nebo příbuzné produkty určené pro nejmenší děti. My se pokusíme o shrnutí všech výhod a případných nevýhod těchto pomůcek a o popis různých variant. Taky se podíváme na různé součásti, prvky, vybavení a možnosti dek a jejich využití při rozvoji miminka.
Nabídneme i přehled sortimentu ve třech základních cenových kategoriích, abyste mohli lépe vybírat s ohledem na rozpočet. Nebude chybět ani několik tipů na osvědčené výrobce. Tak můžeme začít…
Důvody pro (ne)pořízení herní deky
Má vůbec smysl hrací deku pořizovat? Zatímco některé hračky a pomůcky pro nejmenší děti budí rozporuplné reakce, v případě herních podložek tato situace nenastává. Naprostá většina rodičů i odborníků se shoduje na tom, že jde o šikovný a prospěšný prvek, který může pomoci při vývoji a uleví i rodičům. Jaké jsou konkrétní výhody?
⏩ Rozvoj motorických schopností
Deka s dostatkem podnětů aktivně pomáhá rozvoji motorických vlastností dítěte. Dítě se zpočátku učí otáčet hlavičku za předmětem zájmu. Zvedat hlavu na bříšku (pást koníčky) a samozřejmě různými způsoby uchopovat prvky a předměty, kterými deka disponuje, a „ochutnávat“ je.
⏩ Rozvoj senzorických schopností
Nejenom pohybový, ale i smyslový aparát se může na kvalitní hrací dece lépe rozvíjet. Na dítě působí pestrobarevné provedení deky a rozdílné vlastnosti jednotlivých prvků, které může zkoumat. Některé chrastí, jiné šustí, některé jsou pevné a hladké, jiné měkké a hebké apod. Pro dospělého člověka to zní banálně, ale na malé miminko takové drobnosti působí zcela jinak.
⏩ Dítě získá vlastní bezpečný prostor
Miminko si může na dece hrát na zádech i na bříšku a zabavit se zde díky herním prvkům, takže se na chvíli obejde i bez hřejivé náruče rodičů, aniž by došlo ke křiku. I starší děti, které se už převalují a batolí, může deka zaujmout na tolik, že si s ní na nějakou chvíli vystačí.
⏩ Deka vydrží
Deku můžete pořídit už novorozenci a občas ho na ni pokládat. Velmi si s ní vyhraje v období od cca 3 do 6 měsíců. V tomto věku je ideální deka s hrazdou. Dítě ještě není příliš pohyblivé, ale může si velice vyhrát se zavěšenými prvky. V pozdějším věku, když už se dítě plazí, sedí, vstává nebo dělá první krůčky, může být vhodnější rozměrnější deka bez hrazdičky, na které si bude dítě hrát s hračkami. Deka pak samozřejmě může posloužit i případným budoucím sourozencům.
Jsou i nějaké nevýhody?
Samotná (správně vybraná a kvalitní) hrací deka nemůže dítěti nijak ublížit. Ale je taky třeba ji správně používat (o tom si ještě řekneme více později). Hlavní je nepořizovat deku s myšlenkou, že bude suplovat rodičovský zájem a péči. Pro rozvoj dítěte je zdaleka nejlepší plná pozornost rodičů a žádná deka ji nemůže vynahradit. Podložka nemá sloužit k odložení ratolesti, ale podpořit hru rodiče s dítětem.
Co by měla hrací deka splňovat?
Má-li deka plnit své poslání, měla by splňovat jisté požadavky. Především musí poskytovat dostatek stimulujících podnětů v podobě různorodých a různobarevných hraček a herních prvků. Jednobarevný hadr nelze ani při nejlepší vůli považovat za herní deku pro miminko.
Rozměry a bezpečnost
Deka musí taky splňovat nároky na bezpečnost a pohodlí pro dítě. Základem je volba správných rozměrů a proporcí. Zde se musí zamyslet především rodič, protože potřeby se budou lišit podle stáří a schopností dítěte. Menší deku s nízkou hrazdičkou jistě využijete v prvních měsících, kdy se dítě ještě příliš nepohybuje a nepotřebuje mnoho prostoru, musí ale dosáhnout na herní prvky. Starší dítě bude potřebovat více volného prostoru a bude si hrát spíše s hračkami a prvky umístěnými na dece.
Většina dek proto umožňuje odstranění hrazdičky. Některé je možné přizpůsobit i velikostně nebo jinými způsoby. Pokud možno, je obecně lepší volit rozměrnější varianty.
Pokud jde o bezpečnost, je důležité, aby byla deka vyrobena z nezávadných materiálů (stejně tak všechny prvky). Jednotlivé prvky taky nesmí mít ostré hrany anebo být tak drobné, aby se daly spolknout.
Video
Jak hrací deku používat?
Hrací deku byste měli používat na pevném podloží (na podlaze) a sama by neměla být příliš měkká nebo polstrovaná, aby neomezovala dítě v pohybu.
Deku položte na volné prostranství, kde (po odkulení z deky) nehrozí pád, náraz nebo jiné riziko.
Dítěti se věnujte, i když si hraje na dece. Nenechávejte ho zcela bez dozoru.
Varianty hrací deky
Hrací deky či podložky mohou mít opravdu různé podoby. Pokud se budete chvíli prokousávat současnou nabídkou, zjistíte, že pestrost je pozoruhodná, pokud jde o tvary, provedení, rozměry a další faktory. Přesto je možné rozlišit tři základní varianty. I ty se však mohou do značné míry prolínat.
Samostatná deka
Samostatné podložky bez hrazdy jsou velmi oblíbeným řešením. Mohou být totiž poměrně prostorné a dítěti vydrží opravdu dlouho. Teoreticky si na takové dece mohou hrát několik prvních let. Tyto deky mohou, ale taky nemusejí, být osázeny různými herními prvky, jako jsou pískátka, zrcátka, hračky nebo i sofistikovanější doplňky. Podložka nicméně slouží i jako ochranná a atraktivní „karimatka“.
Deka s hrazdou
Deky s hrazdou bývají menší a určené pro nižší věk (v podstatě od novorozence do několika měsíců). Hrazdu může tvořit jeden anebo dva oblouky do kříže a jsou na ní zavěšeny hračky z různých materiálů a s odlišnými vlastnostmi.
Rozmanitost prvků je ku prospěchu věci. Proto i tento faktor při nákupu deky sledujte. Pokud je součástí jen například několik podobných plyšáků, není to úplně ideální řešení. Hrazdu jde v drtivé většině případu odejmout a deku používat i bez ní.
Pouze hrazda
Koupit můžete i samostatnou hrazdičku. Ta může být vybavenější a propracovanější než hrazdy, které jsou součástí podložek. Tyto hrazdy jsou obvykle určeny pro děti od narození do několika měsíců věku. Odnímatelné hrazdičky pak mohou být součástí různých sedaček, ve kterých je třeba dítě zabavit.
Materiálové zpracování
Deka by měla být pohodlná a taky hřejivá, měla by dostatečně izolovat od podlahy, což obnáší větší tloušťku materiálu. Ale jak už jsme řekli, příliš měkká nebo polstrovaná deka ideální není. Dítě se na ní nemůže tak snadno a volně pohybovat.
Pokud jde o konkrétní materiály, nejčastěji se setkáte s bavlnou (nebo bio balvnou), polyesterem anebo kombinací syntetiky a bavlny. Bavlna je přírodní, příjemná na dotek, prodyšná i odolná. Více se však mačká. Polyester je v tomto směru praktičtější a i ostatní vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Obě varianty jsou tedy srovnatelně dobré. Existují i deky z jiných materiálů, ale jsou spíše výjimkou. Důležité je, aby se materiál dal prát.
Prvky hrací deky
Jaké prvky a vlastnosti může (nebo by měla) mít hrací deka?
✅ Pestrobarevné provedení
U herní podložky vsaďte raději na pestrost než vytříbený design. Děti zaujmou pestré barvy, ale i výrazné kontrasty (černá, bílá).
✅ Různorodé hračky
Hračky z plastu i látky nebo plyše, tvrdé i měkké, některé mohou chrastit, jiné šustit a další třeba hrkat, pískat, točit se, nebo dokonce vydávat komplikovanější zvuky (melodie apod.). Opět je důležitá pestrá skladba. Dítě bude hračky prozkoumávat a ty by proto měly být atraktivní a poskytovat všemožné vjemy.
(Hračky musí být z nezávadných materiálů, nesmí mít ostré rohy a hrany a taky musí být natolik veliké, aby nešly spolknout.)
✅ Stabilní hrazda
Hrazda by měla odolat, když dítě začne za hračky tahat i větší silou. Nesmí se jen tak vyvléct z uchycení. Hrazdy bývají obvykle obaleny měkkou látkou, ale pozor na to, že v některých případech mohou vyčuhovat tvrdé plastové konce.
✅ Mantinel
Hrací deka může mít i ochranný mantinel, který zabrání vylezení dítka s bezpečného hracího prostoru. Mantinel jde často i odejmout anebo s jeho pomocí rozšířit plochu hrací desky.
Rodičovství je jedna investice za druhou, a i když chcete svému dítěti dopřát vše a jen to nejlepší, někdy je třeba učinit kompromis. Zde pro vás máme shrnutí sortimentu tří základních cenových kategorií.
Hrací deky do 1000 Kč
Hrací podložky a deky bohužel nejsou úplně levná záležitost. I za ty nejobyčejnější vydáte 500 a více Kč. Ale do tisíce korun už lze vybírat z poměrně velmi bohatého sortimentu a najdete zde mimořádně oblíbené modely. Jistě najdete pěkný kousek, pokud nejste obzvlášť nároční.
Hrací deky do 2000 Kč
Velmi oblíbená kategorie, ve které naleznete značnou část nejprodávanějších hracích dek současnosti. Vybírat můžete i z rozměrnějších a propracovanějších modelů s hrazdou i bez a spoustou zajímavých hraček a prvků.
Hrací deky nad 2000 Kč
Nároční rodiče možná zabloudí do této kategorie. Výběr už není tak široký, ale najdete zde opravdu bohatě vybavené modely pro nejmladší, ale i starší děti. Taky tady narazíte na modely z různých speciálních materiálů a „designové“ kousky, které ale mohou být paradoxně pro děti poměrně strohé a nezáživné a líbit se budou spíš rodičům.
Nejlepší značky hracích dek
Vybíráte často podle výrobce? Pak tu pro vás máme pár tipů na ověřené značky, které nabízejí zajímavý sortiment a dobrý poměr ceny a kvality.
Zopa – Zopa sice nenabízí velký výběr, ale za to se může pochlubit několika velice oblíbenými modely. Jde o rozměrné deky bez hrazdy.
PlayTo – Velký výběr a řada populárních modelů. Potěší i značná rozmanitost. Značka nabízí jednodušší deky bez hrazdy i propracované varianty s hrazdou a dalšími prvky.
Tiny Love – Podobně jako u předchozí značky se můžete těšit na skvělý a velmi pestrý výběr opravdu pěkně zpracovaných dek.
Skip Hop – Deky rozměrné i menší, s hrazdami i bez. Elegantní vizuální zpracování a vysoká kvalita. Velmi dobré hodnocení v testech hracích dek.
Nejčastější otázky nakupujících
Od jakého věku je vhodná hrací deka?
V zásadě je možné deku používat takřka od narození, ale v tomto období by dítě mělo trávit co nejvíce času v náručí rodičů. Nejvíce si s dekou vyhraje až později, cca od 3 měsíců věku.
Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz