Pro děti

Test 6 nejlepších monitorů dechu: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší monitory dechu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší monitory dechu Přivítání nového potomka na svět se neobejde bez dlouhého nákupního seznamu. Vedle oblečení, kočárku, autosedačky a dalších doplňků myslete také na elektroniku. Kromě chůviček maminky mnohdy ocení také monitor dechu. Klasické i ty nejlepší monitory dechu mají jednu hlavní funkci, a to pohlídat, zda miminko během spánku správně dýchá.

Na trhu existuje celá řada vychytávek, které jedna internetová stránka vychválí, druhá zase nedoporučí, kolikrát i odrazuje do nákupu. Nastávající maminky tedy často neví, čemu věřit. Pokud pokládáte otázku, jaký vybrat monitor dechu (či zda ho vůbec pořídit), následující recenze produktů a závěrečné rady vám mohou pomoci.

Nejlepší monitory dechu na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Hisense monitor dechu Babysense 7
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 690 KčČíst recenze
#2Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3 250 KčČíst recenze
#3Jablotron Monitor dechu Nanny BM02
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2 495 KčČíst recenze
#4SNUZA Monitor dechu Hero MD
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3 035 KčČíst recenze
#5Hisense Monitor dechu BABYSENSE I
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2 190 KčČíst recenze
#6Snuza Smart monitor pohybu PICO
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3 999 KčČíst recenze

Recenze TOP 6 monitorů dechu

#1 Hisense monitor dechu Babysense 7 (od 2690 Kč)

 Recenze Hisense monitor dechu Babysense 7  Model Babysense 7 od společnosti Hisense je novinkou pro rok 2018. Jeho cena se v současné době pohybuje okolo 2 700 korun. V balení naleznete rovnou dvě senzorové podložky. Ty snímají nejen aktuální stav dítěte, ale zaznamenávají i dlouhodobější data. Alarm se spouští pokud dítě nedýchá více než 20 sekund nebo pokud počet nádechů za minutu klesne pod 10.

To, že se jedná o jeden z nejkvalitnějších monitorů dechu, dokazuje mimo jiné certifikát CE 93/42/EEC. Výrobce láká také na atraktivní design a snadné ovládání. Pro spuštění přístroje stačí zmáčknout jedno tlačítko. Také napájení funguje na jednoduchém principu, a to pomocí klasických baterií. Na druhou stranu, kruhový tvar podložek nepokryje postýlku tak dobře jako klasická obdélníkový.

Co potěší

 • Dvě podložky v balení
 • Snadné ovládání
 • Vyhodnocování počtu nádechů za minutu

Co zamrzí

 • Kruhový tvar senzorových podložek

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2690 Kč

Koupit v obchodě

#2 Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro (od 3250 Kč)

 Recenze Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro  Babysense 2 Pro obsadil v testu monitorů dechu druhé místo. Vzhledem k faktu, že tento produkt vyrábí také společnost Hisense, funkce jsou téměř shodné s vítězem testu.

Stejně jako vítěz naší recenze, alarm upozorní rodiče pokud dítě nedýchá více než 20 sekund, případně pokud počet nádechů klesne pod 10 za minutu. Napájení rovněž probíhá prostřednictvím baterií.

Jediným výraznějším rozdílem je design. Podložky (opět dvě v balení) jsou obdélníkové, což vnímáme pozitivně. Na druhou stranu, ovládací deska zrovna nepůsobí elegantně. Tento nedostatek ale neovlivňuje celkově spolehlivou funkčnost.

Co potěší

 • Dvě obdélníkové podložky v balení
 • Vyhodnocování počtu nádechů za minutu

Co zamrzí

 • Nevzhledná ovládací deska
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3250 Kč

Koupit v obchodě

#3 Jablotron Monitor dechu Nanny BM02 (od 2495 Kč)

 Recenze Jablotron Monitor dechu Nanny BM02  Nanny BM02 je nejprodávanějším monitorem dechu na českém trhu. Jedním z důvodů může být také fakt, že se jedná o český výrobek. Balení obsahuje jednu snímací podložku. Neschází ani příručka, která vám poradí, jak postupovat, pokud u miminka dojde k zástavě dechu. Pokud máte zájem o dvě podložky, výrobce nabízí set za necelé 3 000 korun.

Velkou výhodou je přítomnost prodlužovacího kabelu o délce 5 metrů. Pokud tedy chcete mít vyhodnocovací jednotku v jiné místnosti, žádný problém. Když máte vyhodnocovací jednotku umístěnou na postýlce, ujistěte se, že dítě nemůže s kabelem manipulovat.

Řídící jednotka vypadá elegantně, můžete si ji ozdobit samolepkami, které jsou součástí balení. Ovládání je jednoduché. Pokud s miminkem není něco v pořádku, spustí se hlasitý alarm a na řídící jednotce začne svítit červená kontrolka. Výrobce upozorňuje na fakt, že podložka je schopná snímat vibrace až do vzdálenosti 50 cm. Z tohoto důvodu je nutné ujistit se, že se v okolí snímací desky nic nehýbe. Podložka může například zaznamenávat i zvíře, které se nachází blízko postýlky.

Co potěší

 • Dlouhý prodlužovací kabel
 • Český výrobce

Co zamrzí

 • V některých případech až moc velký dosah snímání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2495 Kč

Koupit v obchodě

#4 SNUZA Monitor dechu Hero MD (od 3035 Kč)

 Recenze SNUZA Monitor dechu Hero MD  Pokládáte si otázku, jaký koupit monitor dechu pro aktivní dítě, který eliminuje plané poplachy? Jednou z možností je monitor, který se umisťuje na plenku. Právě do této skupiny patří SNUZA Hero MD. Tento monitor, na rozdíl od deskových, snímá přímo pohyby bříška.

V případě, že se 15 sekund nepohne, spustí se vibrace, které se snaží povzbudit miminko k nádechu. Pokud tento impulz do 5 sekund nezabere, spustí se zvukový i světelný alarm.

Řídící jednotka i snímací část jsou spojené, nevede mezi nimi žádný kabel. Napájení probíhá prostřednictvím baterií. Počítejte ale s nižší výdrží (cca 2 měsíce). Řídící jednotka je tedy také umístěna na plence, proto může dojít ke ztlumení zvukového signálu přikrývkou. Počítejte také s faktem, že starší dítě si monitor může samo sundat.

Co potěší

 • Snadná manipulace, možnost použití na více místech
 • Menší šance na spuštění planého poplachu

Co zamrzí

 • Častá výměna baterií

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3035 Kč

Koupit v obchodě

#5 Hisense Monitor dechu BABYSENSE I (od 2190 Kč)

 Recenze Hisense Monitor dechu BABYSENSE I  Babysense I je velmi podobným přístrojem jako Babysense 2 Pro, který v naší recenzi monitorů dechu obsadil druhé místo. Jedná se o nepatrně levnější variantu, rozdíl mezi přístroji je přibližně 300 korun.

V balení se nachází pouze jedna podložka, což je kromě ceny jediný rozdíl. Opět kladně vnímáme dlouhodobější snímání nádechů. Mezi mínusy patří méně vzhledná vyhodnocovací jednotka.

Co potěší

 • Vyhodnocování počtu nádechů za minutu

Co zamrzí

 • Nevzhledná vyhodnocovací jednotka

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2190 Kč

Koupit v obchodě

#6 Snuza Smart monitor pohybu PICO (od 3999 Kč)

 Recenze Snuza Smart monitor pohybu PICO  Snuza Smart PICO patří mezi monitory, které se připínají přímo na plenku. Pokud pomineme pozitiva i negativa tohoto řešení, tento monitor je v mnoha ohledech jedinečný.

Mezi výhody patří malé rozměry, proto je vhodný i pro čerstvě narozená miminka. Potěší také možnost propojení s aplikací, kde rodiče mohou sledovat spoustu zajímavých informací. Například podrobnosti o dýchání, tělesné teplotě, na které straně dítě spí a další informace. Průběh spánku můžete sledovat v grafech. Bohužel, celá aplikace je v angličtině.

Negativně vnímáme způsob nabíjení. Monitor dechu nefunguje na baterie, ale musí se nabíjet přes kabel (například jako telefon), a to zhruba každý druhý den. Připravte se také na vyšší pořizovací cenu (4 000 korun).

Co potěší

 • Možnost propojení s aplikací
 • Malé rozměry

Co zamrzí

 • Časté nabíjení
 • Vysoká pořizovací cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3999 Kč

Koupit v obchodě

Co je monitor dechu a jak se používá

Nejprodávanějším monitorem dechu je deskový typ, ostatní druhy a jejich srovnání naleznete níže. Každý deskový monitor se skládá ze dvou základních částí, a to snímací desky a vyhodnocovací jednotky. Snímací deska se umisťuje pod matraci, ale důležitým faktorem je její výška. Pokud by byla matrace moc vysoká, snímání by nemuselo probíhat přesně. Tyto údaje se u různých výrobců mohou lišit. V některých případech se doporučuje umístění přímo pod prostěradlo (například při nízké váze novorozence).

Vyhodnocovací jednotka se nejčastěji zavěsí za hranu postýlky. V případě, že dojde k zástavě dechu, spustí se hlasitý alarm, který upozorní rodiče. Po spuštění alarmu nastávají 3 možnosti. Tou nejlepší je, že se miminko převaluje a deska na okamžik přestala snímat. Normální otáčení dítěte by monitoru nemělo vadit. Ale pokud je miminko šikovné a například zvedne nožičky směrem nahoru (jako kdyby se pokoušelo o svíčku), monitor začne hlásit poplach. Druhou možností je, že miminko skutečně přestalo na krátkou dobu dýchat, ale samo zase začalo.

Nejhorší je třetí případ, a to že když dorazíte k postýlce, miminko pořád nedýchá. V tuto chvíli vám už monitor nepomůže a je nutné zavolat záchranou službu a začít s první pomocí. Pokud chcete být na tuto situaci připraveni, můžete ještě před porodem absolvovat různé kurzy.

Monitory dechu se nejčastěji využívají do 1 roku dítěte, kdy hrozí největší riziko nějakých zdravotních komplikací. Může jít například o SIDS – syndrom náhlého úmrtí kojence nebo zástavě dechu v případě, že se miminko začne dusit při zvracení.

Pokud máte doma dvojčátka, je nutné pořídit dvě samostatné desky a dvě vyhodnocovací jednotky. Ani ten nejlepší monitor dechu nedokáže pomocí jedné podložky nezávisle snímat dvě miminka. V případě přerušení dýchání by tedy podložka snímala i to zdravé a alarm by se nespustil.

Jaký typ je nejlepší?

Na trhu jsou 3 základní druhy monitorů dechu, a to deskový, na plenku nebo s chůvičkou.

Jak zmiňujeme výše, první příčku v počtu prodávaných kusů obdržel deskový monitor. Je určen primárně pro používání v jedné postýlce, ovšem není problém ho čas od času přemístit. Nedoporučuje se používání v kočárku nebo na jakémkoliv místě, kde dochází k pohybům, které nevytváří miminko.

Dalším řešením je monitor na plenku. Jak napovídá název, umisťuje se na plenku a malá deska se dotýká přímo bříška dítěte. Výhodou je, že tento typ se dá snadno přenášet, ale opět jen v rámci postýlky dítěte. Do jedoucího kočárku se nehodí. Mezi výhody patří také spolehlivější měření. Na rozdíl od deskového, plenkový monitor dechu je odolný vůči pohybům miminka. Další výhody a nevýhody konkrétních výrobků naleznete výše v naší recenzi monitorů dechu.

Některé typy také vytvářejí vibrace, které mohou dát impuls k dalšímu nádechu. Pamatujte ale také na to, že destička může dítě omezovat v pohybu. Dalším negativem může být také fakt, že po přikrytí peřinkou může dojít ke ztlumení alarmu (řídící jednotka je stejně jako snímač umístěna na plence).

Posledním druhem je kombinace monitoru dechu a chůvičky. (Chůvička je přístroj, který zaznamenává zvuk, případně obraz. Používá se například k upozornění rodičů na pláč.) Funkce je v podstatě stejná jako u deskového monitoru. Pokud ale vybíráte kombinovaný monitor dechu, věnujte pozornost maximálnímu dosahu signálu.

Všechny tyto druhy standardně upozorňují prostřednictvím zvukového alarmu. Přístroje ale často využívají barevné kontrolky (většinou na řídící jednotce), které zobrazují stav dítěte. Kontrolky také mohou upozorňovat na vybití baterií, které celý přístroj napájí.

Jaká je nejlepší značka monitorů dechu?

Trh s monitory dechu není tak pestrý jako například s mobilními telefony. Kralují mu v podstatě jen tři značky, a to Hisense, Jablotron a Snuza. Společnosti Hisense a Snuza mají svá sídla v zahraničí.

Pokud ale vyhledáváte české výrobky, Jablotron je pro vás ideálním řešením. Jedná se o českou společnost, která kromě monitorů dechu vyrábí také různé druhy alarmů. Právě tato společnost dodává své výrobky do velké části nemocnic po celé České Republice.

Pořídit, nebo ne?

V první řadě je třeba zdůraznit, že záleží na rozhodnutí maminky, zda si monitor dechu pořídí, nebo ne. Pro pořízení jednoznačně mluví fakt, že tato pomůcka je využívána lékaři v porodnicích. Pokud tedy chcete mít jistotu, že miminko bude pod podobnou ochranou jako v porodnici, vyplatí se investovat.

Na druhou stranu, není potřeba přehnané paniky. Zkušenější maminky se bez tohoto přístroje mnohdy bez problémů obejdou. Od pořízení může také odrazovat falešné spouštění poplachu. Některá miminka zvládají ošálit monitor už po několika týdnech.

0 Sdílení