Pro děti Zahrada

Nejprodávanější a nejlepší pískoviště: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší pískoviště

Chystáte se pořídit dětem co nejlepší pískoviště na zahradu u domu nebo třeba u chaty či chalupy? Takový nápad lze jedině pochválit. Pokud se ale chystáte kupovat už hotové pískoviště, s výběrem se zbytečně příliš neukvapujte. Měli byste se nejdřív aspoň trochu zorientovat v nabídce, abyste si mohli vybrat přesně to, co potřebujete a co se bude vašim dětem nejvíc líbit. Ty by ostatně, jako koneční uživatelé, měli mít při výběru taky slovo.

Pískoviště je neodmyslitelnou součástí dětských hřišť a různých herních parčíků. V některých městech došlo k úbytku těchto herních prvků, aspoň ve srovnání s přelomem tisíciletí a roky předtím. Někde se vina jednoduše přičetla na vrub zpřísnění bezpečnostních a hygienických nařízení po vstupu do EU. Mnozí provozovatelé zřejmě jen neměli zájem věnovat se údržbě a investovat do ní finance. Ať už je ale ve vašem okolí situace jakákoli, nemusíte spoléhat jen na obecní prostory. Pokud máte vlastní pozemek, vyčlenění prostoru pro pískoviště je výborná volba z mnoha důvodů.

Pískoviště si samozřejmě můžete kompletně zbudovat sami a podle vlastních představ. V našem článku se nicméně budeme věnovat prodávaným pískovištím. Možnost zakoupit pískoviště jako celek ocení nejen lidé, kteří si s kutilstvím příliš nerozumí, ale třeba i tací, kteří nemají dostatek času. Následující návod vás provede současným sortimentem – a poradíme vám, podle čeho vybírat a na co si dát pozor. Pokud narazíte na produkt, který se vám líbí, stojí za to nespoléhat jen na vlastní intuici, ale prověřit si ho v uživatelských recenzích pískovišť na internetu.

Nejlepší pískoviště na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Dřevěné dětské pískoviště Elis Design
Materiál: borovicové dřevo
Velikost: 120 x 120 cm
Kryt: ANO

✔️ Snadná a rychlá montáž
✔️ Předvrtané otvory
✔️ Již napuštěné impregnantem
✔️ Bohaté příslušenství ZDARMA
⭐ 100 %1799 Kč Číst recenze
2.Pískoviště – Roba
Materiál: dřevo
Velikost: 88 x 85 cm
Kryt: ano
⭐ 100 %3490 Kč Číst recenze
3.Pískoviště/bazének - mušle s krytem
Materiál: plast
Velikost: 78 x 87 x 20 cm
Kryt: ano

✔️ Volba pro nejmenší děti (od 1,5 roku)
⭐ 97 %500 Kč Číst recenze
4.Little Tikes Pískoviště pařez
Materiál: plast
Velikost: 98,4 × 30,5 × 109,9 cm
Kryt: ano

✔️ vylisována sedátka po stranách
⭐ 97 %1499 Kč Číst recenze
5.Woody Pískoviště dřevěné
Materiál: dřevo
Velikost: 130 x 130 x 27 cm
Kryt: ano, ochraná síť
⭐ 96 %1400 Kč Číst recenze
6.Step2 pískoviště Style s víkem
Materiál: plast
Velikost: 112 x 82 x 40 cm
Kryt: ano

✔️ Vyrobeno v USA
⭐ 94 %2900 Kč Číst recenze
TIPPísek pro dětská hřiště
✔️ Kde koupit písek do pískoviště? Zkuste třeba tento velmi jemný kopaný písek žluté barvy pro využití na dětských pískovištích a hřištích.⭐ 100 %99 Kč / 25 kg Číst recenze

Nejprodávanější pískoviště

Nejprodávanější pískoviště na trhu podle nákupního portálu Heureka.

Jak vybrat pískoviště

Nové pískoviště nemusí být kdovíjak drahá záležitost a průměrné rodině jeho pořízení zřejmě neudělá výraznější čáru přes rozpočet. To ale neznamená, že stačí zajít do hobby obchodu a koupit první, které na vás vykoukne. Dobré pískoviště může sloužit velmi dlouho a děti si v něm užijí spoustu zábavy. Špatně vybrané pískoviště může být často spíš ke vzteku a na překážku. Ale jak poznat dobré pískoviště?

Co od pískoviště chtít?

Co je u tohoto hracího prvku zásadní? Pískoviště musí být z kvalitních materiálů, dostatečně odolné i vůči povětrnostním vlivům a vlhkosti. Zásadní je samozřejmě bezpečnost (plochy musí být hladké, bez třísek, nesmí se objevit žádné ostré výčnělky, praskliny apod.).

Pískoviště by taky mělo sloužit i s minimální potřebou údržby – resp. měli byste si vybrat model, jehož nároky budou odpovídat vašim časovým či jiným možnostem. Všem těmto záležitostem se budeme v následujících odstavcích ještě věnovat podrobněji.

Proč je domácí pískoviště skvělá věc?

Pískoviště je generacemi prověřená zábava, děti na něm vydrží dlouho a často si vystačí i samy, takže rodiče získají trochu času na jiné věci nebo pro sebe. Stavění bábovek nebo hradů či jiných děl z písku podporuje tvořivost, imaginaci i šikovnost.

A teď k praktickým benefitům. Pokud máte pískoviště doma, nemusíte třeba dojíždět větší dálku na obecní a nejste omezeni časem. Máte dokonale pod kontrolou hygienu a bezpečnost (žádné odpadky, zvířecí výkaly nebo i nebezpečnější předměty). Děti si navíc na pískoviště mohou pozvat kamarády a hrát si v „týmu“. Pískoviště navíc může být i poměrně malé a jistě nebude překážet ani na nepříliš prostorném pozemku nebo zahradě.

Nevýhody domácího pískoviště

Abychom byli féroví, nemůžeme vynechat ani nevýhody domácích pískovišť. I těch se pár najde. Například každé pískoviště bude vyžadovat nějakou tu údržbu. Minimálně kontrolu písku a jeho případnou výměnu. S tím souvisí i další nevýhoda – shánění písku.

Ideální je nezávadný kupovaný písek, který lze pořídit v pytlích o menším objemu (obvykle 20-25 l). I celkem malé pískoviště ale schlamstne takových pytlů často i překvapivě mnoho – jeden přitom stojí v průměru okolo 70-90 Kč. Provozní výdaje pískoviště tak nejsou zcela zanedbatelné. Řešením může být odebírat písek z levnějšího zdroje.

jak vybrat pískoviště

Velikost pískoviště

Při výběru pískoviště budete tento parametr zcela jistě řešit a možná bude patřit v rámci rozhodovacího procesu k nejdůležitějším vůbec. Není divu. Rozměry pískoviště musejí odpovídat prostoru, který jste ochotni vyčlenit ze svého pozemku. Ovlivní ale i to, jak dlouho jej dítě bude využívat (do jakého věku) anebo i to, kolik písku pískoviště spotřebuje.

Obecná doporučení by bylo v tomto případě složité vynášet. Inspirovat vás ale mohou nejžádanější rozměry pískovišť. Velmi oblíbené jsou modely o rozměrech 120 x 120 cm, žádané jsou taky rozměry 140 x 140 cm. Výběr je ale velmi široký a narazit můžete i na pískoviště o stranách, které nedosahují ani jednoho metru, a stejně tak jsou k dispozici i rozměrná pískoviště o straně 180 cm nebo více.

Pořizovat zbytečně velké pískoviště ale může být kontraproduktivní. Rozměrnější modely jsou vhodné spíše pro větší rodiny (s více dětmi) nebo pokud bude pískoviště využíváno opravdu intenzivně. Jinak může spíš překážet.

Pokud jde o výšku, určitý standard představuje cca 20 cm. Jde ale o základní výšku. U spousty modelů se pak nacházejí např. lavičky, nebo dokonce i stříška.

Hmotnost pískoviště

Pokud jde o hmotnost, dřevěné celky pískovišť váží zpravidla okolo 30 kg. Plastové modely jsou mnohonásobně lehčí – což z nich činí poměrně mobilní hrací plochy. Pokud má být pískoviště stálé a máte pro něj dostatek prostoru, není třeba hmotnost příliš řešit.

Pokud budete pískoviště občas odklízet nebo přemísťovat, bude tento faktor hrát svou roli. Pak se možná rozhodnete právě pro pořízení plastového modelu.

Tvar

Ačkoli patří čtvercová dřevěná pískoviště stále k nejoblíbenějším, rozhodně nejde o jedinou variantu. Zejména plastová pískoviště mohou nabývat všemožných tvarů – často jsou to dvoudílné mušle (jedna část slouží jako poklop). Ale mohou to být třeba i zvířátka (např. želva) nebo jiné kreace.

Materiály pískoviště

Jeden z nejdůležitějších parametrů. V současné době máte v případě kupovaných pískovišť v zásadě dvě možnosti. Každá má svá pro i proti. Pojďme se na obě podívat blíže.

Dřevěná pískoviště

Hledáte stálé pískoviště, které se stane nejen hracím prostorem, ale třeba i ozdobou zahrady? Pak je pro vás dřevo jasnou volbou. Estetické kvality dřevěných pískovišť jsou oproti plastovým modelům nesrovnatelné. Kvalitní pískoviště, které je z odolného a dobře ošetřeného (a udržovaného) dřeva může vydržet velmi dlouho a vyrůst na něm může mnohem víc než jedno dítko. A pokud už není nikdo, kdo by si hrál na písku, bývalé pískoviště může posloužit třeba jako záhonek.

Nevýhodou dřevěných pískovišť je vyšší cena a nutnost vyhranit jim stálý prostor. Má-li navíc dřevo opravdu dlouho vydržet krásné, je třeba ho čas od času ošetřit.

Plastová pískoviště

Plastové modely jsou účelovější. Mají řadu zajímavých výhod. Pro někoho může být zásadní často i zásadně nižší cena, jiného potěší možnost snadného přenášení nebo použití v omezeném prostoru (např. na terase, větším balkóně apod.).

Pro děti mohou být velmi atraktivní i různá zajímavá, barevná provedení a tvary. Plastová pískoviště lze navíc často využít i jako malý bazének či brouzdaliště. Plast taky nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Stříška

Zejména dražší dřevěné modely pískovišť mohou být opatřeny taky vlastní stříškou. Setkat se můžete s elegantní pevnou stříškou rovněž vyrobenou ze dřeva, případně se slunečníkem, obvykle na dvou dřevěných žerdích.

Plastová přenosná pískoviště obvykle takové „vymoženosti“ nenabízejí. Smysl stříšky je jasný. Chrání především děti proti přímému záření, pokud například nemáte možnost umístit pískoviště alespoň do částečného stínu.

Kryt

Dřevěná pískoviště mohou disponovat geo-textilií a krycí plachtou. Modely s lavičkami obvykle navíc umožňují složení laviček. Ty tak utvoří pevný poklop pískoviště. Pokud jde o plastové modely, ty jsou často i dvoudílné (typicky např. oblíbená škeble) a lze je jednoduše zaklapnout. Případně mohou mít i jinou formu pevného poklopu. Jde o pohodlné a jednoduché řešení.

Lavičky

Mimořádné oblibě se těší dřevěná pískoviště, která jsou na dvou protilehlých stranách opatřena lavičkami, které je možné složit. Tyto lavičky mohou sloužit jako posezení nejenom dětem, ale i dospělým, kteří jim chtějí být nablízku.

Údržba

Jak už bylo řečeno, jednou z nevýhod pískoviště je nutnost pravidelné údržby. Každý den (nebo před každým použitím) byste měli zkontrolovat, zda je písek v pořádku. Tedy že není příliš znečištěn, nenacházejí se v něm nežádoucí předměty, odpadky apod. To platí dvojnásob u nekrytých pískovišť. Písek je taky vhodné pravidelně přehrabovat a překopávat kvůli provzdušnění. U malého domácího pískoviště to ale nezabere mnoho času.

Do jisté míry se o dezinfekci písku stará příroda. Konkrétně sluneční paprsky, které spálí bakterie a jiné nežádoucí elementy. Pokud na písek během nejsilnějšího svitu položíte černou fólii, můžete tyto procesy ještě zesílit. Písek nelze ošetřovat chemickými prostředky.

Další údržba pak závisí na konkrétním modelu pískoviště a zejména použitém materiálu. O tom jsme se podrobněji již zmínili, když jsme se materiálovému zpracování věnovali.

pískoviště

Bezpečnost

O některých zásadách bezpečnosti jsme se už zmínili výše. Pojďme si je ale shrnout a přidat ještě další.

Kvalita pískoviště

 • Řemeslné provedení bez kazu (třísky, ostré výčnělky, praskliny apod.)
 • Použití pouze nezávadných materiálů, laků a nátěrů atd.

Písek a údržba

 • Písek je třeba pravidelně měnit (jednou za sezónu)
 • Písek je třeba přehrabávat a překopávat (po použití)
 • Kontrolujte kvalitu a čistotu písku
 • Odebírejte kvalitní písek ze spolehlivého zdroje

Umístění

 • Pískoviště postavte na bezpečnou, rovnou a volnou plochu
 • Pískoviště neumísťujte přímo pod strom (znečištění, riziko padajících větví)
 • Umístěte pískoviště aspoň do částečného stínu
 • Stále mějte děti pod dozorem

Ceny pískovišť

Jaké jsou ceny kvalitních hotových pískovišť a za kolik pořídíte nejlevnější kousky? Tady jsou tři základní cenové relace.

Pískoviště do 500 Kč

V této cenové kategorii počítejte pouze s jednoduchými, menšími pískovišti z plastu. Pořídit můžete například uzavíratelné modely typu „mušle“. Jde o praktické řešení především pro nejmenší děti. Pískoviště lze snadno přenášet.

Pískoviště do 1000 Kč

Zde už můžete sem tam najít i velmi jednoduché, menší modely ze dřeva – nejčastěji v různých slevových akcích, samozřejmě bez stříšky, laviček apod. Další možností jsou různé atraktivní modely z plastu, např. ve tvaru zvířátek (želva).

Pískoviště od 1000 Kč

Tady už se můžete rozšoupnout. Čekají na vás krásná dřevěná pískoviště s lavičkami a třeba i stříškou, často se přitom vejdete do 2000 Kč. Vybrat si můžete i z celé škály propracovaných a zajímavých plastových modelů.

Nejlepší značky pískovišť

Víte, kteří výrobci nabízejí kvalitní pískoviště za přiměřené ceny? Pokud ne, máme pro vás malý tahák.

 • Drewmax – Tato značka nabízí momentálně jen jedno pískoviště. Ale za to v mnoha ohledech nejlepší. Jde o nejprodávanější pískoviště u nás. Tento dřevěný model si pozornost rozhodně zaslouží.
 • Big – Zajímají vás plastová pískoviště? Big nabízí spoustu modelů za velmi dobré ceny a přitom s dobrým hodnocením v testech pískovišť. Najdete tu zejména populární mušle.
 • Woody – Jak název značky lehce napovídá, výrobce se zaměřuje především na dřevěné modely. Sortiment zahrnuje nejjednodušší, ale i velmi propracované varianty. Nechybí ani velký výběr příslušenství.
 • Little Tikes – Želva, kráter sopky, ba i pirátská loď. Little Tikes nabízí parádní plastové, stylizované modely pískovišť, ze kterých budou děti jistě nadšené.

Nejčastější otázky nakupujících

Kde vzít písek do pískoviště?

Speciální praný, tříděný písek do pískovišť se prodává v různých hobby obchodech a řetězcích s potřebami pro dům a zahradu (např. OBI, Hornbach, Uni Hobby apod.) v pytlích po 20 až 25 l. Toto řešení je ale dost drahé.

Spousta lidí proto využívá jiné možnosti a písek pořizuje ve velkém např. přímo v pískovně nebo prodejnách písku a podobných stavebních materiálu. Cena je nesrovnatelně nižší, přičemž kvalita nemusí být výrazně horší.

Jak často měnit písek?

To je velmi individuální otázka. Záleží na tom, o jaké pískoviště jde (zejména jestli je kryté nebo nekryté), kde je umístěno, jak intenzivně je využíváno apod. Obecně lze ale doporučit výměnu písku minimálně vždy před sezónou (jednou ročně).

Od jakého věku nechávat dítě hrát si na pískovišti?

Jednou z výhod domácího pískoviště je, že dítě je dokonale pod dozorem a může mít prostor pro sebe. Na takové pískoviště lze přivést dítě spíš dřív než na veřejné. Zpravidla ale rodiče začínají děti vodit na písek ve věku okolo 1 roku – výjimečně i mladší.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
1.Dřevěné dětské pískoviště Elis Design
Materiál: borovicové dřevo
Velikost: 120 x 120 cm
Kryt: ANO

✔️ Snadná a rychlá montáž
✔️ Předvrtané otvory
✔️ Již napuštěné impregnantem
✔️ Bohaté příslušenství ZDARMA
⭐ 100 %1799 Kč Číst recenze
2.Pískoviště – Roba
Materiál: dřevo
Velikost: 88 x 85 cm
Kryt: ano
⭐ 100 %3490 Kč Číst recenze
3.Pískoviště/bazének - mušle s krytem
Materiál: plast
Velikost: 78 x 87 x 20 cm
Kryt: ano

✔️ Volba pro nejmenší děti (od 1,5 roku)
⭐ 97 %500 Kč Číst recenze
4.Little Tikes Pískoviště pařez
Materiál: plast
Velikost: 98,4 × 30,5 × 109,9 cm
Kryt: ano

✔️ vylisována sedátka po stranách
⭐ 97 %1499 Kč Číst recenze
5.Woody Pískoviště dřevěné
Materiál: dřevo
Velikost: 130 x 130 x 27 cm
Kryt: ano, ochraná síť
⭐ 96 %1400 Kč Číst recenze
6.Step2 pískoviště Style s víkem
Materiál: plast
Velikost: 112 x 82 x 40 cm
Kryt: ano

✔️ Vyrobeno v USA
⭐ 94 %2900 Kč Číst recenze
TIPPísek pro dětská hřiště
✔️ Kde koupit písek do pískoviště? Zkuste třeba tento velmi jemný kopaný písek žluté barvy pro využití na dětských pískovištích a hřištích.⭐ 100 %99 Kč / 25 kg Číst recenze
0 Sdílení