Zahrada

Jak vybrat nejlepší bakterie do septiku? TOP produkty podle recenzí a testů

Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků
Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků

Šíří se vám po pozemku nebo i domě zápach a vy nevíte, odkud se bere a jak se ho zbavit? Na vině mohou být odpady a septik, který nefunguje jak má. Pomocí mu přitom můžete čistě ekologickým způsobem za pomocí mikroorganismů, bakterií, které lze běžně zakoupit. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší bakterie do septiku a jak je používat.

Nejlepší bakterie do septiku na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tierra Verde Aktivátor septiku
Pro přirozenou biologickou rovnováhu
+ biologicky aktivní přípravek k rozkladu organických látek v septicích
+ vysoce účinná směs přírodních mikroorganismů a enzymů
do 400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Golem S Bio čistič septiků a jímek
Nejlépe hodnocené bakterie do septiku
+ biologicky aktivní, nezávadný přípravek
+ účinný rozklad a ztekucení organického odpadu a omezení tvorby zápachu
do 250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků
Nejprodávanější
+ přírodní bakterie pro likvidaci zápachu a organických usazenin
+ rozloží usazeniny, kaly a pevné krusty
+ mění tuhý odpad na kapalinu
do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4INBAKTER Žumpy a septiky
+ rychlý rozklad organických nečistot na šedě zabarvenou nezapáchající kapalinu
+ přírodní bakteriální a enzymatický přípravek
+ pro celoroční použití
do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Proxim Proseptik Bio tablety do septiku
+ účinně rozkládá fekálie, organický odpad, papír, škroby a tuky
+ tablety odstraňují zápach z kanalizace a potrubí
do 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Septikšok bakterie do žump a septiků
+ zkapalňuje a rozkládá i jinak těžko rozložitelný organický odpad
+ čistě přírodní mikrobiologické čištění
+ beze zbytku odbouratelný, tudíž nemůže dojít k předávkování
do 150 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat bakterie do septiku

Proč používat bakterie do septiku?

Septiky jsou nezbytnou součástí objektů, které nejsou napojeny na veřejnou odpadní infrastrukturu, a odpad je tudíž potřeba odvádět do vlastní „zásobárny“. Je to typické pro různé rekreační objekty, jako jsou chaty, chalupy, ale třeba i rodinné domy v odlehlejších oblastech a podobně. Ne vždy však tato zásobárna funguje tak, jak má.

Odstraní zápach a usnadní údržbu

Velmi častým problémem je zejména zápach, který se může ze septiku šířit po pozemku nebo i do domu či chaty, což pochopitelně není pro obyvatele (nebo i sousedy) nic příjemného. Pomocí bakterií je možné taky zefektivnit chod septiku. Pokud se septik příliš přeplňuje a musíte ho často vyvážet, bakterie mohou pomoci urychlovat rozklad odpadu a tím optimalizovat údržbu. Zároveň omezí vznik těžko odstranitelných nánosů a usazenin.

Septik se zpravidla vyváží jednou až dvakrát za rok, přičemž cena se pohybuje kolem 1 000 až 3 000 Kč za vývoz. Pokud musíte septik vyvážet častěji, než je nutné, představuje to výrazně vyšší finanční zátěž, než je pořízení bakterií.

Ekologické řešení

Velkou výhodou bakterií je samozřejmě fakt, že jde o biologickou „zbraň“. To je zásadní výhoda oproti jakékoli chemii, kterou byste mohli ohrozit životní prostředí.

Jak fungují bakterie do septiku?

Co vlastně speciální bakterie v našem septiku „páchají“ za činnost? Zjednodušeně řečeno tyto bakterie produkují enzymy, které rozkládají odpad v septiku na jednodušší látky. V septicích se využívá tzv. anaerobní digesce a bakterie tedy působí bez přítomnosti kyslíku, na rozdíl například od čističek odpadních vod.

Tento anaerobní proces má čtyři fáze: hydrolýzu, acidogenezi, acetogenezi a metanogenezi, což je de facto fermentace. Odpadní hmoty se při ní rozkládají především na plyny jako metan a oxid uhličitý. Bakterie se samozřejmě do septiku nedostávají jen a pouze z komerčně prodávaných bakteriálních preparátů. Zcela běžně v septiku tento rozklad probíhá přirozenou cestou a bakterie jsou obsaženy i v samotném odpadu, například v exkrementech.

Bakterie však lze do septiku přidávat za účelem dosažení vyšší efektivity rozkladu – používat je lze jak v rámci prevence, tak i v případě, kdy už dojde k nějakým problémům, jako je například šíření zápachu, nutnost častého vývozu nebo rovnou různé havarijní stavy.

Lze použít bakteriemi vyčištěnou odpadní vodu?

Anaerobní proces nevyčistí vodu tak důkladně jako aerobní, ale přesto lze tuto vodu opětovně používat například na zavlažování zahrady. Rozhodně není tato voda vhodná pro používání v domácnosti – ani jako užitková.

Druhy podle prostředí

V předchozí kapitole jsme již zmiňovali, že existují aerobní či anaerobní procesy zodpovědné za rozklad odpadu. Jaký je v nich rozdíl?

Aerobní bakterie

Aerobní proces se používá především v čističkách odpadních vod u rodinných domů. Do čističky je dmychadlem vháněn vzduch a musí být zajištěna minimální koncentrace kyslíku 2 mg/l. Proces rozkladu je efektivnější, ale hodí se spíše pro soustavně obývané objekty, kde je přítok odpadů pravidelný.

Anaerobní bakterie

Anaerobní proces je typický pro biologické septiky u chat, chalup a jiných rekreačních objektů, které jsou využívány spíše nepravidelně. K rozkladu a čištění není potřeba soustavný přísun vzduchu a systém je tudíž jednodušší, byť za cenu poněkud nižší výkonnosti a účinnosti.

Fakultativní bakterie

Existují i univerzální fakultativní bakterie, které mohou být použitelné pro anaerobní i aerobní procesy čištění.

Druhy podle způsobu použití

Výběr bakterií do septiku by se měl řídit i tím, k jakému účelu je budete používat. Samozřejmě existují víceméně univerzální aktivátory, ale v nabídce můžete narazit i na směsi specifičtěji cílené na určité úkoly.

Startovní dávka

Příkladem takové směsi může být například série Start značky Žumpex. Díky vysoké koncentraci dokáže rychle „nastartovat“ rozkladné procesy. Pro tyto účely se typicky používá větší množství přípravku – zpravidla celé balení naráz. Některé tyto koncentrované prostředky ve velkých dávkách lze použít i při již větších problémech či havarijních stavech.

Stabilizace, prevence a údržba

Pro stabilizaci procesů a efektivnější dlouhodobý provoz septiku se již používají nižší, ale pravidelné dávky prostředků. Frekvence se různí a je vhodné následovat pokyny výrobce. Zpravidla se však bakterie dávkují cca 1krát měsíčně.

Bakterie pro havarijní a akutní stavy

Pokud je septik ve velmi špatném stavu, silně zapáchá, je zanesený nebo je situace přímo havarijní, je třeba sáhnout po extra koncentrovaných přípravcích. Opět se dávkuje obvykle celé jedno balení a další po 14 dnech, poté může být ještě vyžadována udržovací fáze, která pokračuje až do vymizení potíží. Mezi ověřené značky patří třeba extra silný koncentrát Septikšok.

Urychlené bakterie

Urychlovač je speciální enzymatická složka, která umožní urychlit působení bakterií. Urychlovač může pomoci při kritických stavech, kdy nechcete čekat celé dny, než bakterie začnou působit a odstraní zápach. Urychlovač se většinou neprodává zvlášť, ale je součástí aktivační směsi společně s bakteriemi.

Zazimovací bakterie

Poměrně velmi specifickým typem bakterií jsou pak bakterie zazimovací, které jsou určeny především pro zazimování septiků v sezóně využívaných objektech, jako jsou chaty a jiné rekreační stavby. Zazimovací bakterie se obvykle dávkují jednorázově a dokážou snášet i velmi nízké teploty. Příkladem může být přípravek Bactoma Bacti ZA (Zazimovač žump a septiků).

Forma bakterií do septiku

Aktivátory septiků s bakteriemi mohou mít více forem. Prodávají se v tekutém i práškovém stavu anebo taky jako tablety. Má ale forma vůbec nějaký vliv na účinnost nebo vlastnosti prostředku?

Sypká směs

Sypké aktivační směsi jsou poměrně velmi běžnou a klasickou formou. Používají se zpravidla tak, že se aplikuje startovací dávka a posléze se provádějí udržovací dávky. Suchou směs je ale nejprve nutné rozředit ve správném poměru podle návodu ve vodě – v ní prášek chvíli ponecháme, aby se aktivoval. Bakterie jsou totiž typicky lyofilizované, tedy sušené mrazem, a právě ve vodě se obnoví. Pokud byste do septiku či WC nasypali přímo prášek bez aktivace ve vodě, pravděpodobně přípravek zcela nebo z velké části znehodnotíte.

Teprve po vypršení aktivačního času můžete směs vylít do WC nebo přímo do septiku. Vhodné je aplikaci provádět v noci, kdy do septiku neteče odpad. Bakterie se tak mohou lépe zorientovat a start rozkladných procesů je rychlejší.

Tekutá forma

Tekutá forma je o něco pohodlnější než prášková v tom smyslu, že stačí rovnou nalít potřebné množství do odpadu bez nutnosti něco ředit a aktivovat. Tekuté směsi obsahují již živé, aktivní enzymy a bakterie a působí díky tomu s okamžitým efektem. Na druhou stranu tekutá forma není příliš praktická například pro přepravu či uskladnění kvůli velké hmotnosti a objemu. Zároveň tekuté přípravky bývají o něco dražší než sypké.

Tablety

Jak už to bývá, tablety a kapsle představují především velmi pohodlné řešení. V této formě jsou aktivátory připraveny již připraveny k okamžitému použití a nemusíte nic ředit ani aktivovat. Kapsli zkrátka spláchnete do záchodu nebo vhodíte do septiku. Obvykle se kapsle vhazuje častěji – např. 1 za 14 dní nebo i za týden. Kapslová forma je sice pohodlná, ale zpravidla dražší než ostatní varianty.

Mají bakterie i nevýhody?

Používání bakterií má i jistá úskalí. Spíše než o nevýhody jde o určité podmínky, které je třeba dodržovat, aby bakterie správně fungovaly.

Zejména je nutné dávat si pozor na to, jaké používáme čisticí a jiné prostředky, které by se přes odpady mohly do septiku dostat. Agresivní chemické prostředky – zejména na bázi chlóru nebo louhu (např. známý Krtek) – bakterie zabíjejí. Pokud tedy bakterie nepůsobí, tak jak by měly, je možné, že se k nim dostala škodlivá chemie. Problematické mohou být i některé zdánlivě nevinné prostředky, jako jsou například závěsné vůně do toalet, pokud obsahují agresivnější složky.

Bakterie taky obvykle potřebují, aby byl septik do jisté míry zaplněný (cca do třetiny) a po vývozu je potřeba je obnovit včetně aktivační dávky. Dále je potřeba pravidelná údržba, která představuje další náklady na nákup bakterií.

Navzdory tomu všemu jde o účinné, přírodní a ekologické řešení, které může být řešením problémů se zápachem či špatně fungující žumpou či septikem.

Ceny bakterií do septiku

Kolik stojí údržba septiku pomocí biologických aktivátorů s bakteriemi? Ceny jsou velmi různorodé podle typu, objemu balení apod. Přesto pro vás máme aspoň orientační přehled relací.

Bakterie do septiku do 150 Kč

V této relaci najdete některé dostupnější tekuté nebo sypké směsi o menším objemu (do cca 500 ml/100 g), často jde o jednorázové dávky. Mezi populární výrobce v této relaci patří značky Bioprospect či třeba Bioclean.

Bakterie do septiku do 300 Kč

Velmi populární relace, kde najdete výběr oblíbených prostředků v různé formě, včetně kapslí. Vybere si většina běžných zájemců.

Bakterie do septiku nad 300 Kč

Většinou jde o velká balení nebo již celé sady. Dominují tekuté prostředky např. značky Baktoma nebo Žumpex, ale na výběr jsou i jiné formy.

Nejlepší značky bakterií do septiku

Které značky a výrobci aktivátorů septiků s bakteriemi patří mezi nejoblíbenější a nejlépe osvědčené?

  • Žumpex – Velmi známá a populární značka výrobce Tekon, jde o účinné a populární tekuté aktivátory.
  • Baktoma – Výrobky značky Baktoma jsou vysoce hodnocené a v současnosti patří k nejprodávanějším bakteriím do septiku. Typicky jde o sypké směsi.
  • Septišok – Velmi známá a osvědčená série výrobce Bioprospect. Velmi vysoká koncentrace účinných látek.
  • Bioclean – Výrobce nabízí například vysoce hodnocenou řadu BioSeptik s velmi dobrou účinností.
ProduktInfoHodnocení
#1Tierra Verde Aktivátor septiku
Pro přirozenou biologickou rovnováhu
+ biologicky aktivní přípravek k rozkladu organických látek v septicích
+ vysoce účinná směs přírodních mikroorganismů a enzymů
do 400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Golem S Bio čistič septiků a jímek
Nejlépe hodnocené bakterie do septiku
+ biologicky aktivní, nezávadný přípravek
+ účinný rozklad a ztekucení organického odpadu a omezení tvorby zápachu
do 250 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků
Nejprodávanější
+ přírodní bakterie pro likvidaci zápachu a organických usazenin
+ rozloží usazeniny, kaly a pevné krusty
+ mění tuhý odpad na kapalinu
do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4INBAKTER Žumpy a septiky
+ rychlý rozklad organických nečistot na šedě zabarvenou nezapáchající kapalinu
+ přírodní bakteriální a enzymatický přípravek
+ pro celoroční použití
do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Proxim Proseptik Bio tablety do septiku
+ účinně rozkládá fekálie, organický odpad, papír, škroby a tuky
+ tablety odstraňují zápach z kanalizace a potrubí
do 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Septikšok bakterie do žump a septiků
+ zkapalňuje a rozkládá i jinak těžko rozložitelný organický odpad
+ čistě přírodní mikrobiologické čištění
+ beze zbytku odbouratelný, tudíž nemůže dojít k předávkování
do 150 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení