Test a recenze 6 nejlepších domácích vodáren

Nejlepší domácí vodárna Ani v dnešní době není každá domácnost či nemovitost připojena k ústřednímu vodovodu, který umožňuje pohodlný odběr vody pro jakékoli účely. V takovém případě je nutné hledat jiný zdroj vody a tu pak nějakým způsobem přepravovat. Rumpálům a nošením vody v kbelících už ale na většině míst odzvonilo a existují jednodušší a efektivnější způsoby.

Velmi oblíbenou možností je využití automatické domácí vodárny. Toto zařízení dokáže přečerpávat vodu ze zdrojů, jako je například studna nebo vodní tok, pomocí hadice do domu. Využít ji poté můžete jako pitnou vodu i vodu užitkovou – třeba k zavlažování zahrady, splachování záchodů a podobně. Aby vám toto zařízení spolehlivě sloužilo po dlouhou dobu, je třeba si dobře vybrat. Proto vám přinášíme výběr nejlepších domácích vodáren, které jsou v současné době k dostání.

Při pořizování domácí vodárny budete postavení jednak před opravdu veliký sortiment, ale zejména před spoustu parametrů a údajů, se kterými si možná nebudete vědět rady – zejména, pokud je to vaše první zkušenost s tímto zařízením. Kromě samotné recenze domácích vodáren jsme pro vás proto připravili taky průvodce nákupem. Najdete jej na konci testu a můžete v něm načerpat nejdůležitější informace, které budete pro správnou volbu vodárny potřebovat.

Test nejlepších domácích vodáren podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Grundfos MQ 3-45
5 out of 5 stars (5 / 5)8 680 KčČíst recenze
#2Grundfos SCALA2
5 out of 5 stars (5 / 5)10 274 KčČíst recenze
#3GARDENA 5000/5E LCD Comfort
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)7 041 KčČíst recenze
#4GARDENA 3000/4 eco Classic
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4 067 KčČíst recenze
#5Güde HWA 1100 VF
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)3 130 KčČíst recenze
#6Sharks SH 800W SHK 368
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)2 052 KčČíst recenze
TOP 6 domácích vodáren

#1 Grundfos MQ 3-45 (od 8680 Kč)

Vítěz iTestu

 Recenze Grundfos MQ 3-45  Grundfos MQ 3-45 je špičkový výrobek a patří mezi vůbec nejkvalitnější domácí vodárny v české nabídce. Jedná se o automatické zařízení, které umožňuje nepřetržitý provoz a přitom vyniká nízkou mírou hluku, takže ji můžete umístit i přímo v domě.

Využít ji můžete na chatě, v rodinném domku i na mnoha jiných místech, kde potřebujete přečerpávat pitnou nebo užitkovou vodu. Tato vodárna má navíc samonasávací systém, takže umožňuje odběr i ze zdrojů, které jsou výškově pod úrovní čerpadla. Vodárna zajišťuje stabilní tlak, takže je vhodná i pro zavlažování.

Podívejme se teď na některé důležité parametry. Průtok je u každé vodárny jedním z nejdůležitějších údajů. V případě tohoto modelu můžete očekávat hodnoty od 0,5 do 4 m3 za hodinu. Maximální sací výška dosahuje 7,5 m, maximální dopravní výška pak dokonce 48 m, maximální provozní tlak je 7,5 barů (nastavený zapínací tlak 2 bary). Vodárna disponuje tlakovou nádobou, jejíž objem je 0,16 l.

Provedení této vodárny je velice kvalitní, nerezové. Parametry výkonu jsou vynikající a taky životnost je nadprůměrná. Instalace je přitom velmi jednoduchá a taky rozměry jsou kompaktní, takže ji lze umístit prakticky kamkoli.

Nejvýznamnější nevýhodou je ale poměrně značně vysoká cena. Jedná se nicméně o skutečně spolehlivou vodárnu určenou pro náročné zákazníky. Tento produkt se stal také vítězem iTestu ve své kategorii.

Co potěší

 • Max. průtok v litrech 4500-5000 l/hod.
 • Výborné parametry
 • Vysoce kvalitní, masivní zpracování
 • Samonasávací
 • Nízká míra hlučnosti

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Chybí madlo pro přenášení
 • Chybí český návod

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 8680 Kč

Koupit v obchodě

#2 Grundfos SCALA2 (od 10274 Kč)

 Recenze Grundfos SCALA2  I na druhé pozici testu domácích vodáren se umístilo zařízení značky Grundfos. Tentokrát jde o model SCALA2, který je v průměru ještě o něco dražší než předchozí kousek.

SCALA2 se může pochlubit několika skvělými přednostmi, mezi které patří schopnost udržování konstantního tlaku (i při několika otevřených kohoutcích najednou), nízká hlučnost, univerzální použití, velmi jednoduchá instalace i provoz a vysoce kvalitní provedení, které zajišťuje dlouhou životnost.

SCALA2 je ideální pro posílení tlaku z vodovodního potrubí, ale i ze studen nebo jiných vodních zdrojů. Tento model disponuje integrovanou tlakovou nádobou o objemu 0,16 l. Maximální výstupní tlak je 6 barů, max. provozní tlak 10 barů. Sací výška dosahuje až 7,5 m, maximální průtok činí 4,5 m3/h. Maximální dopravní výška dosahuje až 45 metrů. Zařízení umožňuje vlastní nastavení tlaku a je vybaveno vestavěným snímačem, který míru tlaku neustále kontroluje a udržuje. Vodárna má také ochranu proti chodu na sucho.

I v tomto případě se tedy jedná o špičkovou domácí vodárnu s vynikajícím výkonem, za kterou si bohužel ale ještě více připlatíte. Za své peníze ale budete mít záruku skutečně kvalitního zařízení, které dlouho vydrží.

Co potěší

 • Vynikající parametry výkonu
 • Univerzální použití
 • Nastavitelný tlak, udržování konstantního tlaku
 • Tichý provoz
 • Velmi kvalitní provedení
 • Snadná instalace

Co zamrzí

 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 10274 Kč

Koupit v obchodě

#3 GARDENA 5000/5E LCD Comfort (od 7041 Kč)

 Recenze GARDENA 5000/5E LCD Comfort  Německá značka Gardena patří k oblíbeným evropským výrobcům zejména zahradního nářadí a domácích potřeb. Do naší recenze vodáren jsme zařadili zařízení tohoto výrobce s označením 5000/5E LCD, které se může pochlubit velice vysokým výkonem při poměrně solidní ceně.

Maximální výtlačná kapacita dosahuje u této vodárny hodnoty až 5000 litrů za hodinu – na což taky odkazuje samotný název. Maximální tlak je potom 5 barů a samonasávací výška až 8 m.

A jak je to s dopravní výškou? Tak dosahuje až 50 m. Výkon zařízení je přitom 1300 W, hmotnost něco přes 13 kg. Vodárna je taky opatřena LCD displejem, pomocí kterého lze zařízení ovládat a který taky upozorňuje na jakékoli závady. Displej nicméně nenabízí menu v češtině, takže ovládání může být o něco složitější.

Tento model sice nabízí vysoký výkon a některými parametry překonává předchozí vodárny značky Grundfos. Celková kvalita zpracování ale nedosahuje tak vysoké úrovně. Přesto jde o velmi dobrou volbu.

Co potěší

 • Velmi silný výkon
 • Poměrně tichý chod
 • LCD displej
 • Madlo pro přenášení

Co zamrzí

 • Chybí čeština v menu

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 7041 Kč

Koupit v obchodě

#4 GARDENA 3000/4 eco Classic (od 4067 Kč)

 Recenze GARDENA 3000/4 eco Classic  Na čtvrtém místě pro vás máme ještě jedno zařízení značky Gardena. Možná už jste podle názvu pochopili, že půjde výkonově o slabší model. Tento fakt může ale směle vyrovnat nižší cena.

A jak to tedy je s důležitými hodnotami? Maximální čerpané množství vody se v reálu pohybuje okolo 2800 litrů za hodinu. Výška sání je až 8 metrů, dopravní výška pak nanejvýš cca 40 metrů.

Tato domácí vodárna se od předchozích liší tím, že přímo její součástí je i tlaková nádoba o objemu 24 litrů. Díky tomu dochází k méně častému spínání. Na druhou stranu se zvyšuje rozměr a taky hmotnost zařízení, která je více než 16 kg. Výkon motoru vodárny je 650 W a provedení je z kvalitního kovu.

Tato domácí vodárna se samonasávacím systémem je vhodná např. pro čerpání dešťové vody ze sudů nebo z nádrže, ale použít lze taky pro distribuci vody ze studny i pro další účely. Potěší poměrně solidní cenou v kombinaci s dobrými parametry.

Co potěší

 • Dobrá cena
 • Solidní parametry
 • Tlaková nádrž 24 l

Co zamrzí

 • Větší rozměry a hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 4067 Kč

Koupit v obchodě

#5 Güde HWA 1100 VF (od 3130 Kč)

 Recenze Güde HWA 1100 VF  Güde je další německá značka v testu a v tomto případě je zastoupena cenově velmi dostupnou domácí vodárnou HWA 1100 VF. Jde o poměrně silné samonasávací zařízení disponující vysokým výkonem 1100 W.

Tato vodárna dokáže vodu dopravit až do výšky 45 metrů, sací výška je 8 metrů. Maximální dopravované množství vody je pak solidních 3800 litrů za hodinu. Vhodná je na čerpání dešťové, užitkové i spodní vody.

Zařízení je vybaveno vlastním vodním filtrem a disponuje automatickým tlakovým spínačem. Trochu ale zklame provedení. Tělo zařízení je totiž z plastu. Za danou cenu ale získáte relativně velmi výkonnou jednotku.

Co potěší

 • Solidní výkon
 • Madlo na přenášení

Co zamrzí

 • Plastové provedení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 3130 Kč

Koupit v obchodě

#6 Sharks SH 800W SHK 368 (od 2052 Kč)

 Recenze Sharks SH 800W SHK 368  Domácí vodárna Sharks okamžitě upoutá především opravdu velmi nízkou cenou. Právě cenová dostupnost je taky největší výhodou tohoto zařízení. To však neznamená, že žádné jiné přednosti na něm nenajdete. Naopak, očekávat můžete poměrně solidní parametry a vlastnosti.

Příkon vodárny je 800 W, přičemž dosahuje maximální čerpací kapacity až 3000 l/hod. Dopravní výška je až 40 m, sací 8 m, pracovní tlak se pohybuje v rozmezí 1,2-3 barů. K dispozici je i 19litrová tlaková nádrž.

Vodárna Sharks potěší i docela přívětivými rozměry – a to i navzdory objemné nádrži. Taky instalace je poměrně jednoduchá. A jaká jsou úskalí? Především je to nízký tlak, který nemusí být schopný obstát u větší rozvodné sítě. Taky samotné provedení není právě špičkové. Vodárna se tedy hodí spíše pro příležitostné nebo záložní použití.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Kompaktní rozměry
 • Jednoduchá instalace
 • Dostačující výkon

Co zamrzí

 • Poměrně nízký tlak
 • Horší konstrukční provedení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) CENA: od 2052 Kč

Koupit v obchodě

NÁVOD: Jak vybrat domácí vodárnu

Domácí vodárny jsou v současnosti velmi oblíbeným řešením a možnosti jejich využití jsou opravdu veliké. Tato malá, ale šikovná zařízení můžete použít například pro zásobování domácnosti pitnou vodou, ale také mohou sloužit jako přečerpávací systém nebo jako čerpadlo pro užitkovou vodu např. z potoka nebo jiného vodního zdroje a k zavlažování. Vodárny lze taky použít pro zvýšení tlaku v různých vodovodních systémech.

Tyto přístroje můžete využít zejména na chalupách, chatách, zahradách, ale uplatní se i v rodinných domcích apod. Kvalitnější vodárny mohou při správném používání sloužit celoročně. Právě způsob použití a umístění jsou velmi důležité faktory, které musejí hrát roli při výběru vhodného modelu.

Průtok vodárny

Průtok je jedním z hlavních faktorů a parametrů, které nelze při nákupu přehlédnout. Správnou hodnotu volte podle účelu vodárny. Tato hodnota bývá uváděna hned několika způsoby. Mohou to být: metry krychlové za hodinu (m3/hod.); litry za minutu (l/min.); nebo litry za hodinu (l/hod.).

Pokud je údaj uveden v jednotkách, které vám nevyhovují, můžete si jej sami přepočíst. Platí, že 1 m3 za hodinu = 16,667 l/min. S touto informací už se prostým dělením či násobením snadno doberete jakékoli varianty.

Počítejte s tím, že pro:

 • Zásobení průměrné domácnosti pitnou vodou budete potřebovat zařízení s průtokem okolo 2-4 m3 (30-70 l/min.).
 • Zavlažování a zalévání potřebujete cca 1,5 m3 (25 l/min.).
 • Přečerpávání vody je třeba použít vzoreček: celkový objem přečerpávané nádoby v m3/požadovaný čas v minutách x 60 = průtok v m3/hod.

Dopravní výška vodárny

Další velice důležitý údaj je tzv. dopravní výška. Tento parametr zahrnuje sací a výtlačnou výšku, resp. jde o součet těchto hodnot.

Sací výška vodárny

Tento parametr nás informuje o tom, z jaké vzdálenosti a hloubky dokáže vodárna nasávat vodu. Hodnota je dána délkou ležatého a svislého potrubí, přičemž pro každé platí jiný přepočet.

 • Ležaté potrubí, délka 10 m = 1 m sací výšky
 • Svislé potrubí, délka 1 m = 10 m sací výšky

Pro výpočet potřebné sací výšky tedy musíte sečíst celkovou délku ležatého a svislého potrubí. U domácích vodáren se hodnoty sací výšky běžně pohybují okolo 8 metrů.

Výtlačná výška vodárny

Jak název napovídá, určuje tato hodnota, do jaké výšky je čerpadlo schopno vodu „vytlačit“. Podobně jako u sací výšky i zde získáme požadovanou hodnotu součtem délky ležatého a svislého výtlačného potrubí v metrech. Je však třeba navíc připočíst požadovaný výstupní tlak. Tedy tlak, jakým bude voda téci např. z kohoutku. Obvyklý požadovaný výstupní tlak je okolo 2-3 barů, přičemž každý 1 bar se rovná 10 metrům výtlačné výšky.

Má-li tedy být výstupní tlak 2,5 barů a celková délka potrubí je 15 metrů, budete počítat následovně: 25 + 15 = 40 metrů výtlačné výšky.
Obvyklé hodnoty celkové maximální dopravní výšky se u domácích vodáren pohybují zpravidla okolo 40-50 metrů.

Umístění

Při výběru vodárny je důležité i to, kam jej chceme umístit. Pokud bude čerpadlo pracovat např. ve sklepě nebo jinde v domě v blízkosti obytných místností, je třeba vybírat také podle míry hlučnosti. Důležitá je taky ochrana před mrazem. Vodárna musí být uložena v zatepleném prostředí, aby se předešlo zamrznutí, případně je nutné ji na zimu vypustit (např. na nezateplených sezónních chatách apod.).

Další údaje a vlastnosti domácích vodáren

Kromě uvedených údajů je důležité při nákupu sledovat i další parametry.

 • Tlaková nádoba – většina domácích vodáren je vybavena tlakovou nádobou o různém objemu. Platí, že čím větší je tato nádoba (většinou několik desítek litrů), tím méně často čerpadlo spíná.
 • Filtr – pokud je vodní filtr přímo součástí vodárny, jedná se o výhodné a pohodlné řešení. Filtr zabraňuje pronikání nečistot a poškození čerpadla.
 • Zpětná klapka – zabraňuje vytečení vody zpátky do zdroje, díky tomu je možné zachování konstantního tlaku čerpání.
 • Nastavení tlaku – některé dražší vodárny umožňují vlastní nastavení a udržování určité hodnoty konstantního tlaku.
 • Ochrana proti chodu na sucho – vodárna s touto funkcí obsahuje čidlo, které hlídá hladinu vody v nádrži. Při poklesu nad určitou úroveň se činnost čerpadla zastaví. Jedná se o ochranu motoru.

Nechte si poradit

Domácí vodárna je technické zařízení, které je třeba pečlivě a přesně vybírat s ohledem na potřeby a požadavky vodovodního systému, pro nějž bude určena. Pokud stále nevíte, jakou domácí vodárnu koupit na chatu, chalupu, zahradu nebo do domácnosti, raději si nechte poradit od odborníka.

Volba zařízení se špatnými parametry může znamenat nedostatečnou funkci nebo rychlé opotřebení. Vodárna přitom zpravidla není laciná záležitost a jistě chcete, aby vám vydržela co nejdéle a sloužila spolehlivě.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového domácí vodárny. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní domácí vodárny na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin