Zahrada

Nejlepší párty stany: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší párty stanyVybíráte co nejlepší párty stan na zahradu, ale nevíte, pro jaký se rozhodnout? V našem dnešním průvodci vám s výběrem tohoto praktického vybavení pomůžeme. Poradíme vám, jak se v nabídce zahradních přístřešků zorientovat a na které parametry se zaměřit. I drobná, ale nečekaná, přeháňka může znepříjemnit rozběhlou venkovní oslavu, sešlost nebo jinou událost pořádanou pod širým nebem. Pokud nechcete ponechávat úspěch akce na náhodě (nebo předpovědi počasí), párty stan může být velice výhodným řešením. Sortiment těchto výrobků je mimořádně velký a variabilní, což je dobrá i špatná zpráva. Výběr bude náročnější, ale při správném postupu máte větší šanci najít variantu, která bude na váš pozemek – nebo pro dané účely – dokonale pasovat.

V současnosti můžete zakoupit naprosto jednoduché a cenově dostupné přístřešky, ale stejně tak i opravdu sofistikované a rozměrné stany. Musíte jen dobře vědět, jak budete stan používat, jaké máte nároky a jak vysoká investice se vám ještě vyplatí. U párty stanu ale nejde jen o cenu nebo rozměry. Velmi důležitá – a taky proměnlivá – je kvalita provedení, odolnost konstrukce a plachty, ale zajisté třeba i design. Tím vším se budeme v tomto článku zabývat a pokusíme se vám zprostředkovat co možná nejvíce komplexní informace.

Abychom nemluvili jen čistě v teoretické rovině, poskytneme vám i malou inspiraci v podobě žebříčku nejzajímavějších současných produktů. Doporučujeme taky vyhledávat konkrétní informace o jednotlivých modelech. Velkou pomocí mohou být především uživatelské recenze párty stanů na internetu. Místo reklamních hlášek nebo strohých technických údajů se dozvíte i přímé zkušenosti zákazníků, kteří stan vyzkoušeli před vámi.

Nejlepší párty stany na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Slušná kvalita 
Trimm PARTY
Rozměry: 450 x 450 x 228 cm
Materiál: 100% polyester, vodní sloupec 2000mm H2O
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4900 Kč Číst recenze
#2 Nejoblíbenější značka 
Coleman Event Shelter Pro XL
Rozměry: 450 x 450 x 228 cm
Materiál: 150D polyester, 1000 mm H2O,
PU zátěr, podlepené švy,
UV ochranný faktor do 50+
Hmotnost: 22 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#3 Pěkný design 
Blumfeldt Sombra
Rozměry: 400 x 400 cm
Materiál: látka ze 180 g / cm² polyestera
s nepromokavou vrstvou
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#4 Bočnice v ceně 
Blumfeldt Grandezza
Rozměry: 300 x 270 x 400 cm
Materiál: 180 g/m2 polyester
s vodu odpuzujícím PA povrchem
Hmotnost: 27,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze
#5 Pro jednu rodinu 
Rychloskládací altán ClapTop 600
Rozměry: 366 x 366 x 218 cm
Materiál: 210D polyester, PU zátěr švů
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#6 Extra prostorný 
Zahradní stan - bílý, 5 x 10 m
Rozměry: 1000 x 500 x 330 cm
Materiál: stŕecha 180 g/m2 PE, bočnice 160 g/m2 PE
Hmotnost: 95 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]10 000 Kč Číst recenze
#7 Naprostý základ 
Altán party DARK GREEN
Rozměry: 300 x 300 x 250 cm
Materiál: polyetylen
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze

Jak vybrat párty stan

Co je důležité při výběru párty stanu? V první řadě si dobře rozmyslete, zda je párty stan právě to, co potřebujete. Existují samozřejmě i alternativní možnosti. V první řadě se tedy pokusíme porovnat párty stany s dalšími populárními řešeními. Když už budete mít jasno, je třeba volit především s ohledem na způsob a intenzitu použití stanu.

Zajímat vás rozhodně budou rozměry, ale taky odolnost, životnost, materiálové zpracování, mobilita a náročnost montáže (demontáže), skladnost, vzhled, tvar a design a další faktory. Ke konci nabídneme i shrnutí sortimentu základních cenových kategorií a podíváme se na známé a solidní výrobce, u kterých můžete tento typ přístřešků pořídit.

jak vybrat párty stan

Párty stany vs. altány a pergoly

Jako zahradní či párty stan se obvykle označuje konstrukčně (relativně) jednoduchý přístřešek opatřený plachtou, která chrání před deštěm nebo palčivým sluncem. Tyto přístřešky jsou mobilní a obvykle nejsou určeny ke stálému umístění na zahradě, v parku nebo na jiném pozemku. Používají se příležitostně při různých akcích a posléze jsou zase složeny a uskladněny.

Samozřejmě však můžete nechat párty stan rozložený na svém pozemku třeba delší dobu (přes sezónu). Avšak právě od způsobu, náročnosti a intenzity použití se musíte odrazit při výběru konkrétního modelu.

Hlavní výhody párty stanů

Párty stany dokážou ochránit před rozmary počasí při společenské události ve venkovním prostředí. Ochrání před deštěm a poskytnou stín v parném létě. Výhodou je vysoká rozmanitost sortimentu. Pokud jde o rozměry, můžete stejně tak pořídit přístřešek nad jeden obyčejný jídelní stůl, jako opravdu rozlehlý stan vhodný pro konání akcí typu svateb, narozeninových oslav apod.

Další zásadní předností párty stanu je cena. Oproti jiným zahradním přístřeškům vycházejí výrazně, většinou řádově levněji. Proto jsou skvělou volbou právě pro příležitostné využití, kdy se nevyplatí investovat do dražší varianty. S tím souvisí i další výhoda v podobě možnosti pronájmu párty stanu, což může být za určitých okolností nejlepší možnosti.

V neposlední řadě patří mezi zásadní výhody zahradních stanů taky mobilita. Pokud máte například menší zahradu a nechcete stálý přístřešek, který by vás napořád připravil o volný prostor pod širým nebem, párty stan se vám bude líbit. Montáž je různě náročná v závislosti na typu konstrukce, rozměrech a hmotnosti. Nejjednodušší a menší modely zvládnete sestavit sami nebo s pomocí jednoho člověka třeba jen za hodinu či dvě.

Nevýhody párty stanů

I párty stany mají své stinnější stránky. Například tu, že nepůsobí tak elegantně, útulně nebo exkluzivně jako některé jiné typy venkovních přístřešků. I to je důvod, proč jsou vhodné spíše pro příležitostné použití. Zejména větší stany však mohou být náročnější na skladovací prostory, je třeba je taky skladovat správně, aby nedocházelo ke snižování životnosti.

Obecně je výdrž těchto stanů limitována kvalitou konstrukce a plachty. Párty stany, které obstojí i při častém nebo náročnějším používání, budou dražší – a taky těžší. To zas znesnadňuje manipulaci, montáž a demontáž.

Zahradní altán

Pořídit si párty stan, nebo raději poctivý zahradní altán? Rozhodnutí nemusí být jednoduché. Pokud chcete stálou okrasu zahrady. Příjemné zákoutí, ve kterém budete moci odpočívat anebo se scházet s rodinnou či přáteli, pak je altán dobrým řešením. Ale musíte počítat s větší investicí, náročnější realizací (obvykle i údržbou) a určitými prostorovými požadavky.

Jde o přístřešek volně umístěný na pozemku. Obvykle je situován v odlehlejším zátiší, kam nedolehne ruch z domu nebo cesty. Proto se altány vyskytují především ve větších zahradách nebo parcích. Tradiční altán má pouze střechu na nosných trámech s volně přístupnými boky. Dnes však můžete vybírat z nedozírného množství provedení a variant.

Altán lze pořídit jako „prefabrikovaný“ sériový produkt, což je levnější varianta. Taky si jej ale můžete nechat udělat na zakázku. To je sice dražší, ale výsledek může být přesně podle vašich představ. Pokud jde o materiálové zpracování, nejoblíbenější jsou stále dřevěné altány. U sériových produktů se obvykle používá dostupné smrkové nebo borovicové dřevo. Moderní alternativu představují hliníkové altány.

Zahradní pergola

Zahradní pergoly jsou u nás v poslední době zřejmě ještě oblíbenější než tradiční altány. Pergolou můžeme rozumět prostou konstrukci určenou prakticky výhradně jako oporu pro popínavé rostliny. Nás však bude zajímat pergola ve smyslu užitného přístřešku obvykle přiléhajícího k domu.

Pergoly jsou mimořádně populární a představují jakousi stálou „nástavbu“ obytného prostoru domu. Oproti altánům jsou obvykle využívány frekventovaněji a jsou lépe vybavené. Může zde být gril, krb, dokonce i venkovní kuchyně. Klasickou součástí je stůl a posezení. Pergola je vhodná pro pořádání rodinných obědů či večeří nebo sešlostí spojených s konzumací jídla a pití.

Svou polohou u domu je pergola pro tyto účely obvykle praktičtější než altán, který je spíše relaxačním zázemím. Do pergoly můžete snadno servírovat jídlo a nádobí z kuchyně v domě. Pergolu lze taky snadno osvětlit z domu anebo sem umístit svítidla (i jiná elektrická zařízení) díky dosahu elektrické sítě.

Konstrukce pergol je obvykle dřevěná nebo hliníková. Střecha může být například dřevěná, velmi oblíbený je ale polykarbonát, který je levný, lehký, odolný a částečně propouští světlo. Realizace pergoly je stavebně obvykle méně náročná než stavba altánu. Opět si však můžete zvolit buď levnější (a realizačně jednodušší) sériové provedení, nebo zpracování na zakázku dle vlastních představ.

Mobilní altán

Poslední alternativou párty stanu, kterou zmíníme, je mobilní altán. Jde o zajímavou a do jisté míry kompromisní možnost, která představuje mezistupeň mezi zahradním stanem a altánem. Od párty stanu se liší především na první pohled bytelnější konstrukcí. Je určen k dlouhodobějšímu nebo i stálému použití na jednom místě. Střecha může být plachtová, ale i pevná – např. z polykarbonátu.

Mobilní altány působí elegantněji, sofistikovaněji a exkluzivněji než párty stany a jsou také odolnější. Na druhou stranu jsou samozřejmě dražší a jejich montáž nebo případná demontáž je obvykle výrazně náročnější.

párty na zahradě

Důležité otázky při výběru párty stanu

Jaké otázky si položit při výběru párty stanu? Máme pro vás několik námětů k zamyšlení. Pomohou vám ujasnit si, co vlastně chcete a potřebujete a jít za jistějším cílem. Čím lépe definujete své požadavky, tím větší je šance, že nakonec dobře pořídíte.

 • Chci si stan pronajmout, nebo koupit? – Na rozdíl od pergoly nebo altánu si zahradní stany lze i pronajímat. Jde o dobrou volbu, pokud potřebujete stan ke skutečně jednorázovému použití – a zvlášť v případě že sháníte velmi rozměrný model pro větší akci (svatba apod.). Koupě takového (velmi drahého) stanu pro ojedinělé použití by byla opravdu nevýhodná. Pokud chcete stan používat častěji, zvažte už raději pořízení. To se obvykle vyplatí u modelů běžných rozměrů.
 • Jak často budu stan používat? – Vytáhnete stan jednou za rok na narozeninovou párty anebo pod ním budete pořádat společenské události každou chvíli? Zde je třeba myslet především na odolnost a kvalitu zpracování konstrukce i plachty.
 • Jak velký stan potřebuju? – Jen nad rodinný jídelní stůl? Pro menší přátelskou sešlost nebo významnější událost s velkým počtem hostů? Rozměry volte pečlivě, tak aby se nestalo, že vybraný model bude nedostačující. Pamatujte ale zároveň, že rozměry jsou hlavní faktor zvyšující cenu stanu.
 • Kdy a k jakým účelům budu stan používat? – Budete se pod stanem schovávat během léta před nemilosrdným žárem slunce, nebo ho rozložíte jen při určité příležitosti? U stálejšího použití je vhodné zvolit těžší a odolnější (kvalitnější) konstrukci i plachtu s vyšší gramáži, UV ochrannou apod. U stanu, se kterým budete často manipulovat, oceníte především jednoduchý systém montáže a demontáže a nižší hmotnost.
 • Jaké mám požadavky na design, tvar apod.? – Zde záleží hlavně na vašich osobních preferencích. Platí ovšem, že čím víc atypický nebo propracovaný stan bude, tím bude dražší (pokud nebude snížena kvalita zpracování).
 • Kolik mohu investovat? – Kolik chcete za párty stan utratit a co za dané peníze očekávat? Na konci našeho průvodce najdete stručné shrnutí.

Důležité vlastnosti a parametry

Na jaké konkrétní parametry se při výběru párty stanu zaměřit? Zde jsou ty nejdůležitější, které byste měli rozhodně brát v potaz.

⏩ Typ konstrukce

Mimořádně důležitá je volba typu konstrukce párty stanu. V principu existují dvě možnosti – a to standardní trubková konstrukce, anebo nůžková konstrukce. Každé řešení má výhody i nevýhody, které je potřeba před koupí znát.

 • Nůžkové stany – Na první pohled propracovanější a složitější mechanismus, který ale v důsledku umožňuje velmi jednoduchou a rychlou instalaci a montáž. Menší nůžkové stany rozložíte i bez pomoci za pár minut. Nůžkovou konstrukcí však mohou disponovat i rozměrnější modely. Nůžkové stany jsou skladné, mobilní, rychle připravené – jsou vhodné pro časté použití nebo převážení. Nevýhodou je ovšem vyšší cena. Taky je třeba dávat pozor na kvalitu konstrukce. Pro náročnější použití je rozhodně vhodné zvolit celokovové provedení.
 • Trubková konstrukce – Stany této konstrukce bývají i výrazně levnější. Montáž i demontáž je ovšem náročnější. Jsou vhodné spíše pro sporadické, nebo naopak stálejší (bez častého skládání a rozkládání) použití. V druhém případě je opět velmi důležitá kvalita konstrukce.
  Materiálové zpracování konstrukce

⏩ Materiálové zpracování konstrukce

Z jakého materiálu může být konstrukce? V zásadě se můžete setkat se dvěma variantami, buď ocelí, nebo hliníkem.

 • Ocelové stany – Ocelová konstrukce je odolná, povrchově obvykle upravená práškovým lakováním nebo pozinkováním. Díky tomu odolává povětrnostním vlivům a korozi (v míře závislé na kvalitě úpravy). Výhodou je dostupnější cena. Nevýhodou vyšší hmotnost.
 • Hliníkové stany – Moderní hliníkové konstrukce jsou velmi oblíbené, protože dosahují vysoké odolnosti při nižší hmotnosti oproti oceli. Hliníkové konstrukce jsou prakticky bezúdržbové. Jde ale o dražší variantu.

Dále je třeba zajímat se i o to, jak jsou zpracovány všechny dílčí komponenty, jako jsou spojovací prvky, patky apod. Ty mohou být i plastové, což ovšem rapidně omezuje životnost. Pokud však hledáte levný, menší a jednoduchý přístřešek, může být i tato varianta dostačující.

⏩ Zpracování plachty

Tato záležitost je ještě komplikovanější než v případě konstrukce. Zaměříme se alespoň na základní aspekty, jejichž porovnání je v silách běžného zákazníka. Především jde samozřejmě o materiál. Za solidní standard lze považovat polyester, který by měl být opatřen vnitřním zátěrem z PVC (PUR). Velmi levné stany mohou mít plachtu z polyethylenu.

Zajímat by vás měla i gramáž plachty. Čím vyšší gramáž na metr čtvereční, tím vyšší odolnost plachty vůči oděru i vodě a obecně lepší vlastnosti a vyšší životnost. Polyesterové tkaniny stanů se s gramáží pohybují od cca 100 do 500 g/m2.

Dále byste měli sledovat, zda má plachta hydrofobní čili vodoodpudivý povrch. Žádoucí je i UV ochrana. Obojí je u kvalitnějších stanů standardem. Velmi důležitá je kvalita zipů (suchých i klasických) a šití. Dále vás může zajímat stálobarevnost i další specifika.

⏩ Rozměry

Pokud jde o rozměry je jasné, že záleží na vašich konkrétních potřebách – ale i finančních možnostech. Velmi oblíbené jsou přístřešky o ploše 3×3 m. Patří k nejprodávanějším párty stanům a vybírat můžete z velkého a rozmanitého sortimentu. Tyto stany jsou vhodné spíše pro rodinné použití nebo menší sešlosti. Zastřeší větší jídelní stůl s posezením.

Další běžnou variantou jsou stany 6×3 m vhodné už pro větší, ale stále spíše rodinné oslavy nebo párty s přáteli (pojme cca 10-15 osob). Sehnat však můžete běžně i stany 12×6 m a rozměrnější, vhodné pro větší akce. Cena už je ovšem poměrně vysoká. Variabilita, pokud jde o rozměry, je u párty stanů opravdu vysoká a pravděpodobně najdete vyhovující podobu, i kdybyste měli specifické nároky.

⏩ Hmotnost

Pokud jde o menší varianty párty stanů do cca 5×5 m, většina modelů má velmi přívětivou hmotnost, která se drží pod 20 nebo 30 kg. A to v závislosti na kvalitě plachty a konstrukce a výrobních materiálech. Nejjednodušší modely s lehkou (a nepříliš odolnou) konstrukcí se pohybují jen okolo 10 kg.

Rozměrné a kvalitní nůžkové párty stany (např. 12×6 m) už mohou vážit i 200 kg nebo více. Rozhodně už tedy nejde o záležitost, se kterou by mohla manipulovat jedna osoba.

⏩ Nosnost konstrukce

I nosnost konstrukce je poměrně směrodatný údaj. Nepřímo informuje o celkové kvalitě zpracování – a tedy i o odolnosti a životnosti. Zejména pokud pořizujete stan s kvalitní plachtou s vysokou gramáží, je třeba se ujistit, že konstrukce tuto zátěž zvládne, a to pokud možno s poctivou rezervou. Nosnost však bývá málokdy uváděna mezi hlavními specifikacemi.

velikost párty stanu

Ceny párty stanů

V jakých cenových relacích se párty stany pohybují? Máme pro vás stručný náhled.

✅ Párty stany do 1000 Kč

V této ceně najdete poměrně omezený výběr především menších stanů do rozměrů cca 3×3 m. Velmi oblíbené modely nabízí např. značka Coleman. Jde jednoduché, ale elegantní přístřešky. Stany v této ceně obvykle nejsou určeny pro náročnější použití.

✅ Párty stany do 10 000 Kč

Tato kategorie zahrnuje většinu nejprodávanějších párty stanů. Stále zde najdete především menší modely do rozlohy cca 4×4 m, výjimečně více. Můžete už však počítat s kvalitnější, odolnou konstrukcí i plachtou. Stany jsou proto vhodné i pro náročnější použití.

✅ Párty stany nad 10 000 Kč

Rozměrné a kvalitní párty stany i elegantní mobilní altány. V této kategorii najdete největší výběr. Cena větších párty stanů (12×6 m apod.) se pohybuje spíš v rozmezí 20-40 tisíc Kč.

Nejlepší značky párty stanů

Kteří výrobci mohou nabídnout poctivou kvalitu párty stanů? Máme pro vás několik kandidátů.

 • Coleman – Jednoduché moderní přístřešky menších rozměrů. Výhodou je velmi snadné rozložení a složení a taky velmi nízká cena. Vysoké hodnocení v testech párty stanů.
 • Goleto – Velký výběr párty stanů různých typů, tvarů a rozměrů – včetně nadstandardních. Dobrá volba i pro náročnější zákazníky. Oblíbená značka.
 • V-Garden – Solidní výběr především mobilních altánů, ale i velmi jednoduchých, menších přístřešků.
 • Garthen – Obrovský výběr párty stanů. Různé provedení, velikosti i cenové kategorie. Sortiment této značky jistě stojí za pozornost.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1 Slušná kvalita 
Trimm PARTY
Rozměry: 450 x 450 x 228 cm
Materiál: 100% polyester, vodní sloupec 2000mm H2O
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4900 Kč Číst recenze
#2 Nejoblíbenější značka 
Coleman Event Shelter Pro XL
Rozměry: 450 x 450 x 228 cm
Materiál: 150D polyester, 1000 mm H2O,
PU zátěr, podlepené švy,
UV ochranný faktor do 50+
Hmotnost: 22 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
#3 Pěkný design 
Blumfeldt Sombra
Rozměry: 400 x 400 cm
Materiál: látka ze 180 g / cm² polyestera
s nepromokavou vrstvou
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5200 Kč Číst recenze
#4 Bočnice v ceně 
Blumfeldt Grandezza
Rozměry: 300 x 270 x 400 cm
Materiál: 180 g/m2 polyester
s vodu odpuzujícím PA povrchem
Hmotnost: 27,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5900 Kč Číst recenze
#5 Pro jednu rodinu 
Rychloskládací altán ClapTop 600
Rozměry: 366 x 366 x 218 cm
Materiál: 210D polyester, PU zátěr švů
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#6 Extra prostorný 
Zahradní stan - bílý, 5 x 10 m
Rozměry: 1000 x 500 x 330 cm
Materiál: stŕecha 180 g/m2 PE, bočnice 160 g/m2 PE
Hmotnost: 95 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]10 000 Kč Číst recenze
#7 Naprostý základ 
Altán party DARK GREEN
Rozměry: 300 x 300 x 250 cm
Materiál: polyetylen
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
0 Sdílení