Dílna

TOP 6: Nejlepší vodováhy – test, recenze a zkušenosti

nejlepší vodováhyVodováhy představují jeden ze základních nástrojů výbavy každého řemeslníka či kutila, ale hodí se, aby byly k dispozici i v běžné domácnosti – pro případ potřeby. Může se stát, že budete potřebovat třeba pověsit obraz a jistě ho nechcete mít na šikmo. Podobně třeba poličku. Vodováha slouží k určení roviny, nejenom vodorovné, ale i svislé. Klasickým typem je vodováha s libelou, tedy bublinkou v kapalině, která svou pozicí odhaluje sklon či přesnou rovinu. Dnes existuje i řada dalších druhů vodovah. Všechny vám je pochopitelně představíme, jelikož tento článek plně věnujeme výběru nejlepší vodováhy. Poradíme vám, jak zohlednit všechny důležité parametry a faktory, které s tímto nástrojem souvisejí, abyste za stanovený rozpočet pořídili co nejlepší variantu. Věnovat se budeme i cenám samotným a v krátkých recenzích si proklepneme i některé výrobce.

Člověk, který se nepohybuje v technických oborech, může být překvapen rozmanitostí výběru vodovah – i poměrně velmi značným cenovým rozpětím. Při výběru je pak třeba vycházet především z toho, k jakým a jak náročným účelům bude vodováha sloužit. Pokud chcete mít vodováhu zkrátka doma pro strýčka příhodu, ale jinak vás jakékoli kutilství míjí, rozhodně vám nikdo soudný nemůže vnucovat laserové žihadlo za dva tisíce. Na druhou stranu není ani nutné hledat úplně nejlevnější kousek. Vodováha není poruchové zařízení a může vydržet skoro navždy.

V našem průvodci najdete všechny důležité informace pro výběr, ale kromě toho jsme pro vás nachystali i žebříček vodovah. Vyberou si v něm zcela nenároční uživatelé i řemeslníci, pro které je vodováha důležitý pracovní nástroj. Při výběru se taky můžete řídit podle odborných i uživatelských testů a recenzí vodovah. I v těch můžete najít zajímavé poznatky o přesnosti či kvalitě zpracování.

Nejlepší vodováhy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GIM 60 L Professional 0601076900
Nejlepší laserová profi vodováha
✔️ Integrovaný bodový laser pro měření sklonů na vzdálenost až 30 m
✔️ Silné magnety a dva přídržné pásy pro spolehlivé upevnění na obrobky
✔️ Automatický otočný displej pro lepší čitelnost
✔️ Nakláněcí mechanika pro jemné nastavení na nerovných podkladech
📌 od 4500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2STANLEY 0-42-065
Nejlepší digitální vodováha
✔️ Podsvícený LCD display k snadnému čtení naměřených hodnot
✔️ Automatické převracení údajů na displayi při práci nad hlavou
✔️ Zvuková signalizace při 0°, 45° a 90°
✔️ Možnost kalibrace při náhodném pádu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Stanley FatMax(R) XL(TM) 0-43-672
Perfektní zpracování
✔️ Libely s 0procent zvětšovacím efektem pro lepší kontrolu polohy bublinky
✔️ Dvakrát frézované pracovní povrchy pro dosažení maximální přesnosti.
✔️ Zesílená kombinovaná konstrukce s výztuhami je 5x pevnější než u ostatních Stanley vodovah
📌 od 1100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Extol Craft 2000mm 3589A
Nejlepší cena / výkon
✔️ Vodováha s robustním profilem a silnou stěnou z lehké hliníkové slitiny zvyšují odolnost proti nárazu.
✔️ Vodováha se dvěma libelami
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bosch PLL 1P
Laserová do kapsy
✔️ Profesionální laserová vodováha Bosch PLL 1P
✔️ Kombinace funkčnosti vodováhy a čárového laseru v jednom
✔️ Snadná obsluha – rychlé a přesné výsledky s přesností ± 0,5 mm/m
✔️ Kapesní provedení pro flexibilní přepravu
📌 od 930 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6EXTOL PREMIUM 8823501
Vodováha s úhloměrem
✔️ Vodováha vhodná do profesionální i domácí dílny
✔️ Měří s přesností ±0,3°
✔️ Pohyblivé rameno úhloměru umožní měření úhlu do 225°
✔️ LCD displej zobrazující naměřený úhel
📌 od 700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vodováhu

Výběr vodováhy nemusí být nic složitého, zvlášť pokud máte minimální nároky. Pokud však neradi nakupujete jen podle ceny anebo hledáte nástroj pro náročnější nebo i profesionální použití, pak už je na místě zvažovat více aspektů. Základem je volba adekvátního typu vodováhy a mezi nejdůležitější parametry jednoznačně patří přesnost měření. Zajímat byste se měli taky o zpracování hran a u lepších vodovah i o různé speciální funkční možnosti nebo příslušenství.

Druhy vodovah

Začneme tím nejdůležitějším – a to výběrem typu vodováhy především dle způsobu „snímání“ roviny. Rozhodnout se pro správný typ nemusí být nutně složité, ale rozhodně se vyplatí znát typické vlastnosti, výhody, nevýhody a možnosti jednotlivých variant. Zde jsou hlavní kategorie.

Klasické vodováhy s libelou neboli bublinkové vodováhy

Ve skutečnosti využívá libelu prakticky každá vodováha, ale způsob snímání a vyhodnocování se liší. V případě klasického, základního provedení jde doslova o odhad od oka. Trubička s tekutinou (obvykle zelenou kvůli lepší viditelnosti bublinky) je umístěna v jednoduché hranolové desce (nebo stírací lati) a pouhým pohledem uživatel kontroluje polohu bublinky vůči ryskám. Základní princip pochází ze 17. století a údajně za jeho zrodem stojí knihovník Ludvíka XIV.

Vodováhy se však značně liší zpracováním libely a jejího úložiště. Zda je pouze prohnuté jako u levných modelů, broušené nebo speciálně zpracované jako u lepších a špičkových vah. Od toho se pak odvíjí nejen přesnost, ale i možnosti měření. Dneska má většina i základních vodovah dvě libely pro měření vodorovné i svislé roviny.

Digitální vodováhy

Bylo by s podivem, kdyby v dnešní době neexistovala i digitální varianta vodováhy. Tyto modely opět disponují libelou (resp. libelami), ale rovinu či sklon nemusíte odečítat od oka. K dispozici je displej, který vám ukáže velmi přesné hodnoty. Výhodou je i to, že si obvykle můžete zvolit různé jednotky. Stupně (úhel), procenta nebo třeba mm na metr. Některé moderní a dražší varianty dokážou i komunikovat s mobilními zařízeními a přenášet data prostřednictvím rozhraní Bluetooth. Výhodou těchto vodovah je především vysoká přesnost měření v jasně ukázaných jednotkách.

Laserové vodováhy

V principu jde o digitální vodováhy, které jsou ovšem opatřeny ještě laserovým paprskem, který umožní promítnutí roviny na stěnu nebo jinou plochu. Jde o extrémně přesné a pohodlné řešení, které ocení především profesionální uživatelé při náročnější práci. Podobně jako v případě digitálních vodovah jde logicky i o řešení dražší až drahé.

Hadicové vodováhy

Velmi specifickým typem vodováhy je hadicová vodováha. Tento typ se používá především ve stavebnictví pro měření velkých vzdáleností, na nichž už libelové varianty ztrácejí přesnost. Princip je poměrně velmi jednoduchý. Dvě plastové trubičky s vyznačenou stupnicí spojuje hadice s vodou. Tento druh vodováhy si lze pro nouzové účely třeba i podomácku vyrobit. Dnes už existují i elektronické (digitální) varianty, které umožňují přesné zobrazování hodnot. Zatímco klasická hadicová vodováha je poměrně levná záležitost, profi elektronické varianty bývají značně drahé.

jak vybrat vodováhu

Vodováhy dle zpracování, materiálu

Kvalitu vodováhy určuje zpracování libely, snímání a taky kvalita a provedení samotné „desky“ (kromě hadicových). Profil totiž zásadně ovlivní přesnost i pohodlí při měření.

Dřevěné vodováhy

Dnes již okrajová záležitost, ale používá se při některých specifických činnostech. Zejména tam, kde je výhodné využít nevodivé vlastnosti dřeva – tedy při pracích u různých elektrických rozvaděčů a jiných zařízení. Moderní a kvalitní dřevěné vodováhy bývají poměrně drahé, jsou vyrobeny z tvrdého, masivního dřeva.

Plastové vodováhy

Výhodou plastu je kromě (obvykle) nízké ceny taky nízká hmotnost a šetrnost – což může být potřeba v případě měření některých citlivých povrchů, na kterých by těžší kovové váhy mohly zanechávat stopy.

Hliníkové a slitinové vodováhy

Odolné, robustní a velmi přesné. Vhodné pro náročné použití ve stavebnictví a dalších řemeslnických oborech.

Speciální typy a vybavení vodovah

Pro určité účely lze volit i různé speciálně upravené nebo vybavené vodováhy. Zde jsou některé nejznámější možnosti.

Magnetická vodováha

Používají se při práci s povrchy z magnetických látek, nejčastěji ze železa. Profil vodováhy je opatřen silnými magnety, které zajistí perfektní přítlak. Kvalita se odvíjí právě od síly a preciznosti přítlaku. U lepších modelů se používají neodymové magnety, které mají vynikající vlastnosti i na površích s nějakou úpravou, která by účinnost běžného magnetu snížila. U současných vah se magnety umísťují z boku měrného profilu.

Vodováha s úhloměrem

Součástí vodováhy může být i úhloměr. U mechanických modelů slouží úhloměr spíš jako orientační nástroj. Pro náročné, řemeslnické a profesionální použití jsou vhodné digitální modely, které úhel odměří s vysokou přesností.

Stahovací lať s libelou

Stahovací lať používaná například podlaháři, avšak opatřená navíc libelou, takže funguje zároveň i jako vodováha pro kontrolu roviny při práci.

Miniaturní vodováhy

Existuje jich poměrně velký a rozmanitý výběr. Jsou určeny pro různé „drobné“ aplikace tam, kde by manipulace s velkou vodováhou byla složitá či nemožná. Jde o kompaktní kapesní pomůcku.

Sloupkové vodováhy

Jde o vodováhy s obvykle plastovým tělem „knižního“ formátu. Disponují většinou třemi libelami a časté je taky magnetické provedení. Slouží pro měření různých sloupků, trubek apod.

jak pracovat s vodováhou

Vodováhy podle délky

Když pomineme miniaturní a kapesní vodováhy, jedním z podstatných parametrů klasické vodováhy bude vždy délka lišty. Velmi krátké vodováhy se vyrábějí v délce pouze 30 nebo 40 cm. Mohou sloužit pro specifické účely v omezeném prostoru anebo nenáročné domácí použití. Ale 50 nebo 60 cm vodováha poslouží univerzálněji i kutilům a domácnostem. Pro náročnější použití se běžně uplatňují vodováhy delší – od cca 80 do 200 cm.

Pozn.: Délka je velmi důležitá u hadicových vodováh, jelikož délka hadice přesně vymezuje rozsah použití vodováhy.

Přesnost měření

Dalším zásadním faktorem bude logicky přesnost vodováhy. Ta se odvíjí – jak už jsme uvedli – od zpracování libely, profilu (těla váhy) a taky od způsobu snímání (klasické, digitální, digitální s laserem,…).

Jak se tedy odchylky pohybují? Velmi levné, základní vodováhy se mohou odchylovat až o 2 mm na metr, což je poměrně značně nepřesné měření vhodné jen pro zcela nenáročné použití. I pro domácí a kutilské účely se vyplatí sáhnout po vyšší přesnosti – kolem 1 mm na metr. Špičkové, digitální a laserové vodováhy se dostanou na 0,5 mm/m nebo i níže. Odchylka do 0,5 mm/m odpovídá přesnosti 0,0285°, což je alternativní značení, které se rovněž velmi často používá.

Provedení hran

Kvalitu vodováhy lze hodnotit i podle toho, kolik hran je frézovaných pro vyšší přesnost přikládání a měření. U velmi levných je zpracování hran základní, bez frézování. U kvalitnějších je frézovaná jedna nebo i více hran pro různé polohy měření.

Výbava

Jaké funkční a praktické prvky může vodováha mít? Už jsme se podrobněji věnovali vylepšením v podobě laserového paprsku, magnetické lišty, úhloměru nebo digitálního displeje. K užitečným prvkům patří taky měřítko – čili „metr“, který umožňuje rovnou měřit vzdálenost. Dále třeba LED diody pro přísvit ve špatných světelných podmínkách.

Video

Ceny vodovah

Kolik budete muset utratit za kvalitní vodováhu? Hned v úvodu jsme zmínili, že rozpětí je velké a vybrat lze opravdu levné i značně drahé modely. Záleží na účelu a náročnosti použití.

✅ Vodováhy do 500 Kč

V této ceně lze pořídit především základní bublinkové vodováhy vhodné pro domácí nebo méně náročné řemeslné použití. Solidní modely v nižších relacích nabízí například značky Extol Craft, Lobster. V této ceně lze pořídit i některé mini a hadicové vodováhy.

✅ Vodováhy do 2000 Kč

Skvělý výběr kvalitní vodovah. Kolem 500 Kč začínají digitální a laserové modely. Lze očekávat vyšší až vysokou kvalitu zpracování. Vodováhy už jsou vhodné i pro profesionální použití.

✅ Vodováhy nad 2000 Kč

Špičkové digitální a speciální vodováhy pro náročné až velmi náročné aplikace. Vedou značky jako Bosch nebo Sola.

Nejlepší značky vodovah

Kteří výrobci nabízejí dobré vodováhy za přiměřenou cenu? Zde je pár osvědčených značek.

  • Extol Craft – Jedny z nejprodávanějších vodovah. Vesměs dostupnější modely, velmi dobrý poměr ceny a kvality, výborná hodnocení v testech.
  • Horizont – Skvělý výběr především klasických a magnetických vah. Nižší až střední ceny, velmi oblíbená značka.
  • Sola – Obrovský výběr vodovah všech typů, provedení, rozměrů atd. Převažují ovšem dražší a profesionální modely.
  • Stanley – Osvědčené a vysoce hodnocené vodováhy – klasické i digitální a další. Střední až vyšší ceny.
ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GIM 60 L Professional 0601076900
Nejlepší laserová profi vodováha
✔️ Integrovaný bodový laser pro měření sklonů na vzdálenost až 30 m
✔️ Silné magnety a dva přídržné pásy pro spolehlivé upevnění na obrobky
✔️ Automatický otočný displej pro lepší čitelnost
✔️ Nakláněcí mechanika pro jemné nastavení na nerovných podkladech
📌 od 4500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2STANLEY 0-42-065
Nejlepší digitální vodováha
✔️ Podsvícený LCD display k snadnému čtení naměřených hodnot
✔️ Automatické převracení údajů na displayi při práci nad hlavou
✔️ Zvuková signalizace při 0°, 45° a 90°
✔️ Možnost kalibrace při náhodném pádu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Stanley FatMax(R) XL(TM) 0-43-672
Perfektní zpracování
✔️ Libely s 0procent zvětšovacím efektem pro lepší kontrolu polohy bublinky
✔️ Dvakrát frézované pracovní povrchy pro dosažení maximální přesnosti.
✔️ Zesílená kombinovaná konstrukce s výztuhami je 5x pevnější než u ostatních Stanley vodovah
📌 od 1100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Extol Craft 2000mm 3589A
Nejlepší cena / výkon
✔️ Vodováha s robustním profilem a silnou stěnou z lehké hliníkové slitiny zvyšují odolnost proti nárazu.
✔️ Vodováha se dvěma libelami
📌 od 350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bosch PLL 1P
Laserová do kapsy
✔️ Profesionální laserová vodováha Bosch PLL 1P
✔️ Kombinace funkčnosti vodováhy a čárového laseru v jednom
✔️ Snadná obsluha – rychlé a přesné výsledky s přesností ± 0,5 mm/m
✔️ Kapesní provedení pro flexibilní přepravu
📌 od 930 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6EXTOL PREMIUM 8823501
Vodováha s úhloměrem
✔️ Vodováha vhodná do profesionální i domácí dílny
✔️ Měří s přesností ±0,3°
✔️ Pohyblivé rameno úhloměru umožní měření úhlu do 225°
✔️ LCD displej zobrazující naměřený úhel
📌 od 700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení