Dílna

Nejlepší horkovzdušné pistole: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší horkovzdušné pistoleHorkovzdušná pistole se v žádné dílně, ať už domácí nebo profesionální, rozhodně neztratí. Její využitelnost je překvapivě vysoká a zároveň jde o nástroj, jehož pořízení vám nemusí nutně udělat zásadní čáru přes rozpočet. Zvlášť pokud si dobře vyberete. V dnešním článku se tudíž zaměříme na výběr nejlepší horkovzdušné pistole a zajímat nás budou všechna důležitá hlediska a parametry. Nezapomeneme ani na cenové relace a krátké recenze oblíbených výrobců.

Horkovzdušná pistole vám může pomoci s odstraňováním starých nátěrů, při práci s plastem nebo i kovem, odmrazování a mnoha dalších činnostech. Díky tomu jistě najde místo i v domácí nebo kutilské dílně. Výběr těchto přístrojů je však velmi rozsáhlý a zahrnuje velmi levné a základní modely i vysoce výkonná profesionální zařízení, stejně široké je i cenové rozpětí. Pečlivý výběr je proto rozhodně na místě. Na jaké faktory se při nákupu zaměřit, abyste pořídili nářadí, které bude odpovídat vašim potřebám a nárokům? Právě na to se v našem textu podíváme.

Kromě samotného průvodce výběrem se dočkáte i žebříčku nejzajímavějších aktuálních modelů. Před zakoupením jakéhokoli výrobku však nezapomeňte nahlédnout i do testů nebo uživatelských recenzí horkovzdušných pistolí. Můžete v nich najít praktické poznatky, které vám výrobce nebo prodejce nesdělí.

Nejlepší horkovzdušné pistole na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch GHG 23-66
Príkon: 2300 W
Pracovní teplota: 50-650 °C
Proud vzduchu: 150-500 l/min
Hmotnost: 0,67 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#2DeWALT D26414
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 50-600 °C
Proud vzduchu: max 650 l/min
Hmotnost: 0,85 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
#3BOSCH UniversalHeat 600
Príkon: 1800 W
Pracovní teplota: 50-600 °C
Proud vzduchu: max 500 l/min
Hmotnost: 0,53 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#4STEINEL HL 1920 E
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: max 600°C
Proud vzduchu: max 500 l/min
Hmotnost: 0,84 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#5EXTOL INDUSTRIAL
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 50-650 °C
Proud vzduchu: 250-500 l/min
Hmotnost: 0,70 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#6EINHELL TH-HA 2000/1
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 350 a 550 °C
Proud vzduchu: 300-500 l/min
Hmotnost: 0,70 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Pokud se nechcete orientovat pouze podle nejnižší cenovky, ale jste ochotni investovat do výběru trochu času a úsilí, můžete být s nákupem mnohem spokojenější. Stačí přitom sledovat alespoň několik zásadních vlastností a hlavně mít představu o tom, k čemu budete horkovzdušnou pistoli používat a co od ní očekáváte.

Mezi zásadní parametry patří výkon, rozsah teplot a možnosti regulace, ale i zpracování, hmotnost, případné příslušenství a samozřejmě taky cena. Tím vším se budeme v našem návodu zabývat a tyto informace by měly být dostačující pro úspěšný výběr modelu s optimálním poměrem ceny a kvality.

Jak lze využít horkovzdušnou pistoli?

Horkovzdušné pistole jsou opatřeny topným tělesem a ventilátorem, který skrze něj fouká vzduch. Do jisté míry proto připomínají svým principem klasické fény na vlasy, s tím rozdílem, že mají mnohem vyšší výkon – a proto s horkovzdušnou pistolí (stejně jako s jakoukoli jinou pistolí) nemiřte na sebe nebo jiné osoby či zvířata. Toto zařízení slouží k úplně jiným účelům než fén. Jaké to mohou být?

 • Odstraňování starých nátěrů a barev před malováním a rychlé vysoušení nového nátěru
 • Tavení, ohýbání, svařování plastů a měkkých kovů
 • Vysoušení vlhkosti (např. při zatečení stropu apod.)
 • Uvolňování spojů, matic apod.
 • Odstraňování polepů
 • Smršťování bužírek, koncovek apod.
 • Odstraňování námrazy (např. zamrzlé vodovodní trubky)

Výše uvedený výčet je zajisté štědrý a přitom zdaleka není kompletní. Horkovzdušnou pistoli lze využít v bezpočtu dalších situací, pistole s velmi vysokými teplotami vám mohou pomoci třeba i zapálit dřevěné uhlí v grilu. Je jisté, že každý kutil bude investici do tohoto nástroje brzy považovat za velmi dobře vynaložené peníze.

jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Druhy horkovzdušných pistolí podle zdroje energie

Pistole na horký vzduch mohou být elektrické i akumulátorové. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kterou zvolit?

Elektrické pistole

Rozhodně jde o nejčastější a nejběžnější variantu. Síťové pistole kombinují výhodné vlastnosti: výkon, bezpečnost, snadnou manipulaci i dostupnou cenu. Mohou dosáhnout teplot až okolo 650°C a pracovat bez omezení kapacitou baterie. Samotné zařízení může být navíc poměrně velmi lehké a ergonomicky tvarované. Elektrická verze je rozhodně univerzální a obvykle ideální volba.

Akumulátorová pistole

Existují i akumulátorové modely. Jde však o poměrně specifické zboží, výběr je oproti síťovým pistolím malý a cena obvykle výrazně vyšší. Aku pistole poslouží tam, kde se jednoduše nejde se síťovým modelem dostat.

Rozsah teplot

Rozsah teplot, které dokáže pistole vyvinout, patří mezi nejdůležitější parametry výběru. Obecně lze říct, že čím vyšší je tento rozsah, tím lépe, protože pistole se stává univerzálnější. V praxi je ale možné, že plný rozsah nezužitkujete a vysoce výkonný model pro vás bude zbytečně „předimenzovaný“.

 • Minimální teplota – První stupeň regulace teploty se může velmi lišit, některé pistole umožňují foukat vzduch o teplotě méně než 100°C, některé začínají až na 300 a více stupních.
 • Maximální teplota – Většina současných pistolí dosahuje maximální teploty 500 až 650°C.

Teploty podle využití

 • Nízké teploty do 150°C – Zejména šetrnější vysoušení různých ploch (nové nátěry, dřevěné plochy apod.).
 • Teploty okolo 200°C – Odstraňování námrazy, vysoušení zateklých zdí,…
 • Teploty okolo 300°C – Odstraňování starých laků a nátěrů zejména ze dřevěných ploch.
 • Teploty okolo 400°C – Odstraňování a povolování velmi odolných laků, lepených spojů atd.
 • Teploty nad 600°C – Takto vysoké teploty už umožňují i zapálení dřevěného uhlí např. v krbu nebo grilu.

renovace oken horkovzdušnou pistoli

Regulace teploty

U dostupnějších a jednodušších modelů je standardem nastavení dvojího výkonu motoru, a tedy dvou teplotních stupňů. Pokročilejší pistole už mohou nabízet regulaci teploty ve více stupních, např. 3 nebo i 5. Setkat se můžete s různými indikátory teploty, u některých modelů s LCD displejem, který umožní velmi přesné nastavení a kontrolu.

Hmotnost, zpracování

Hmotnost je velmi důležitá, zejména pokud budete s pistolí pracovat intenzivně a dlouhodobě. Nejlehčí modely se drží těsně nad hranicí půl kilogramu (0,6-0,7 kg). Za solidní standard lze považovat hmotnost okolo 0,8-0,9 kg. Přesto lze narazit i na pistole, které váží i 2 kg a více.

Průtok vzduchu

Dalším důležitým faktorem, kromě teploty, je síla průtoku vzduchu, která se podílí na celkovém výkonu a efektivitě přístroje. Podobně jako u teploty umožňuje většina pistolí nějakou míru regulace, většinou alespoň ve dvou stupních. Pokročilé a dražší pistole mohou disponovat více stupni nebo plynulou regulací, případně je možné nastavení a sledování pomocí displeje.

Minimální průtok se obvykle pohybuje okolo 250 až 350 l za minutu, maximální dosahuje obvykle 500 l za minutu, u výkonných přístrojů i více.

Příkon

Za slušný standard lze považovat pistole s příkonem 2000 W. Ty patří k nejoblíbenějším a nabízejí dostatečný výkon i pro častější nebo náročnější použití. Pro sporadičtější nebo málo náročné použití lze sáhnout i po pistoli s nižším příkonem. U nejsilnějších modelů naopak příkon dosahuje i 2200 W nebo více.

Funkční výbava a příslušenství

Pistole a horký vzduch jsou v principu celkem jednoduchá zařízení. Mezi obvyklé funkce patří různá míra možností regulace teploty a průtoku vzduchu, lepší modely mohou disponovat displejem a umožňovat preciznější nastavení. Další zásadní funkcí je bezpečnostní pojistka proti přehřátí.

Oproti funkčnímu vybavení může být příslušenství bohatší. Zahrnovat může kufřík či box a především pak různé speciální nástavce pro různé účely.

Video

Ceny horkovzdušných pistolí

Dostáváme se k závěru našeho článku, a proto přichází na řadu krátký přehled cenových relacích, v nichž lze kvalitní horkovzdušné pistole zakoupit. Na jaký výdaj se tedy připravit?

✅ Horkovzdušné pistole do 1000 Kč

Právě v této relaci najdete největší sortiment a taky řadu nejprodávanějších horkovzdušných pistolí na trhu. Nejlevnější kousky lze pořídit už od nějakých 350 Kč. Přesto mohou nabídnout solidní kvalitu i výkon. Obvyklé jsou však nižší možnosti regulace a menší rozsahy teplot.

✅ Horkovzdušné pistole do 3000 Kč

I zde je výběr stále skvělý. Pistole už obvykle nabízejí kromě vysokého výkonu i vyšší teplotní rozsahy a možnosti regulace. Najdete zde modely pro náročnější použití.

✅ Horkovzdušné pistole nad 3000 Kč

Výběr je poněkud omezenější, zahrnuje profesionální pistole a taky akumulátorové modely. V této relaci si tedy vyberou spíše velmi nároční uživatelé, kteří používají toto nářadí intenzivně jako pracovní nástroj.

Nejlepší značky horkovzdušných pistolí

Kteří výrobci pistolí se těší dobré pověsti a oblibě a představují záruku kvality a spolehlivosti? Vybrali jsme pro vás několik značek, jejichž nabídku se vyplatí prozkoumat.

 • Bosch – Tohoto německého výrobce snad netřeba představovat. Pistole Bosch jsou velmi kvalitní a výkonné, většinou ale dražší, vhodné spíš pro náročnější uživatele nebo profesionály.
 • Extol – Tato značka má v nabídce několik pistolí v ceně obvykle do cca 1500 Kč. Patří mezi ně i několik velmi oblíbených modelů.
 • Makita – Další velmi populární značka. Makita nabízí velmi slušný výběr a její pistole jsou skvěle hodnocené. Ceny vesměs mezi 1000 až 3000 Kč.
 • DeWalt – Menší výběr kvalitních a velmi dobře hodnocených pistolí (cena cca 1500-3000 Kč).
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Bosch GHG 23-66
Príkon: 2300 W
Pracovní teplota: 50-650 °C
Proud vzduchu: 150-500 l/min
Hmotnost: 0,67 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#2DeWALT D26414
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 50-600 °C
Proud vzduchu: max 650 l/min
Hmotnost: 0,85 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2100 Kč Číst recenze
#3BOSCH UniversalHeat 600
Príkon: 1800 W
Pracovní teplota: 50-600 °C
Proud vzduchu: max 500 l/min
Hmotnost: 0,53 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#4STEINEL HL 1920 E
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: max 600°C
Proud vzduchu: max 500 l/min
Hmotnost: 0,84 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
#5EXTOL INDUSTRIAL
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 50-650 °C
Proud vzduchu: 250-500 l/min
Hmotnost: 0,70 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#6EINHELL TH-HA 2000/1
Príkon: 2000 W
Pracovní teplota: 350 a 550 °C
Proud vzduchu: 300-500 l/min
Hmotnost: 0,70 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
0 Sdílení