Dílna

Nejlepší pracovní boty: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší pracovní botyNa bezpečnost, ale i pohodlí a vhodné zdravotní podmínky při práci je dnes kladen mnohem větší důraz než kdykoli dříve, a tento trend je navíc stále na vzestupu. To je samozřejmě jedině dobře, protože se spokojeností stoupá efektivita práce. Důležitou součástí výkonu povolání jsou pak pochopitelně pomůcky a správné pracovní oblečení. Každé zaměstnání či profese klade jiné nároky, potřeby a požadavky, ale vždy je velmi důležité splňovat určitá konkrétní kritéria a dbát na kvalitu. A stejně jako se dům staví od základů, tak my začneme taky od „spodu“. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak si vybrat nejlepší pracovní obuv. Přineseme vám spoustu důležitých informací, rad a tipů a dočkáte si i drobných recenzí dobře hodnocených a oblíbených výrobců.

Kvalitní boty jsou jednoznačně podstatnou podmínkou efektivity při prakticky jakékoli fyzické aktivitě. Lidi dnes běžně kladou velký důraz na výběr sportovní nebo i volnočasové obuvi, ale paradoxně někdy spíše přehlížejí důležitost pracovní obuvi. V té přitom tráví často osm nebo i více hodin denně – a to je jistě víc, než kolik většina lidí stráví sportováním. U některých profesí může nekvalitní obuv vést i k ohrožení zdraví a bezpečnosti, u jiných minimálně k přetrvávajícímu diskomfortu, který se může časem projevit i dlouhodobými bolestmi nohou nebo zad. Při výběru pracovní obuvi byste tudíž měli postupovat minimálně stejně pečlivě jako při výběru sportovních bot – a rozhodně nedoporučujeme se řídit pouze nejnižší cenou, ale investovat do kvality.

V našem článku se podíváme na důležité parametry a faktory výběru obuvi do práce a nabídneme vám i inspirativní žebříček oblíbených modelů pracovních bot. Možná v něm najdete přímo takové, které byste potřebovali, možná budete muset hledat dál. Na pomoc si vezměte i uživatelské recenze pracovních bot, které najdete na internetu, stejně tak vám mohou pomoci i různé spotřebitelské nebo odborné testy.

Nejlepší pracovní boty na trhu

ProduktHodnoceníInformaceCena (od)
#1Pro ochranu kotníku
BENNON FILIPO HIGH O2
⭐ 100 %Svršek: Nubuk broušená lícová hovězinová useň hydrofobní 1.8 - 2.0 mm
Podšívka: SYMPATEX® voděodolná membrána
Stélka: HIKER, anatomicky tvarovaná
Podešev: Vibram® Mars phylon/pryž
Váha: 1072 gramů / pár / vel.42
do 2650 Kč Číst recenze
#2Vlastní vyvinutá podešev Cronus
BENNON LUMINO S1P ESD NM
⭐ 100 %Svršek: VOLT-REX + mikrovlákno
Podšívka: textilie MESH
Stélka: anatomicky tvarovaná ACTIVA
Podešev: CRONUS PU/PU
Tužinka/planžeta: kompozit/ kevlar
Váha: 1240 gramů / pár / vel.42
do 1650 Kč Číst recenze
#3Celokožená s ocelovou špicí a planžetou
CXS Stone Marble S3
⭐ 98 %- Boty jsou vyrobené z hovězí štípenkové tištěné kůže
- Pro větší bezpečnost mají boty protiskluzovou podrážku a nechybí ani reflexní doplňky
- Boty mají ocelovou špici a planžetu
do 500 Kč Číst recenze
#4Celokožená bez ocelové špice
CXS Road Avers
⭐ 98 %- svršek z kvalitní nubukové kůže,
- podšívka Cambrelle,pryžová, olejivzdorná,
- protiskluzová podešev
- Splňuje normu EN ISO 20347 E FO SRB
do 1100 Kč Číst recenze
#5Vynikající ve všech oborech
BENNON FARMIS HIGH O1
⭐ 97 %Svršek: Crazy horse hovězinová useň.
Podšívka: textilie sandwich MESH.
Stélka: WARRIOR trojkomponentní anatomická stélka s odpružujícím prvkem v patě.
Podešev: SPARTACUS PU/PU.
Váha: 1230 gramů / pár / vel.42
do 1150 Kč Číst recenze
#6Celokožený svršek z nubuku
Grinder S3
⭐ 97 %- celokožený svršek z nubuku
- ochrana proti okopu ve špici
- podešev je PU/guma
- jedna bota ve vel. 43 váží 633 gramů
- splňuje evropskou normou ČSN EN ISO 20345
do 1500 Kč Číst recenze
#7Nejprodávanější pracovní boty
Prestige Moleda
⭐ 95 %- splňuje požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví dle ČSN EN ISO 20347:2012do 1250 Kč Číst recenze
#8Celokožené kotníkové pracovní boty
Firsty O1
⭐ 94 %- Celokožené kotníkové pracovní boty bez ocelové špice
- obuv z hovězí usně
- PU2D nepíšící podešev
- odolná olejům, pohonným hmotám a kontaktnímu teplu do 110°C
do 600 Kč Číst recenze

Jak vybrat pracovní obuv

Asi nikoho nepřekvapí, že při výběru pracovního obutí je důležité postupovat především v souladu s potřebami daného zaměstnání či lépe řečeno profese nebo oboru. Nabídka pracovních bot je dnes velmi široká a s výběrem vám mohou pomoci speciální normy a taky značení. O tom všem si proto povíme více. V první řadě je ale nutné zvolit vhodný typ obuvi.

V našem průvodci se taky dočkáte krátkého přehledu sortimentu tří základních cenových kategorií – a jak už jsme řekli – představíme vám i několik významných výrobců a značek, od kterých můžete očekávat poctivou kvalitu za odpovídající cenu.

jak vybrat pracovní obuv

Obuv podle prostředí a profese

Optimální pracovní obuv musí především korespondovat s prostředím, ve kterém ji budete používat, a taky s tím, jakou fyzickou činnost budete vykonávat. Je jasné, že kancelářské profese mají zcela jiné nároky než například práce v přírodním terénu nebo třeba ve výrobní hale. Jak tedy vybírat vhodný typ obutí podle povolání?

Pantofle

Začneme tou zřejmě nejlehčí obuví, kterou lze v práci používat. Pantofle a přezůvky mají samozřejmě omezené možnosti použití, hodí se pouze v profesích, kde není potřeba se pohybovat rychle nebo v náročnějším terénu a kde se taky nepracuje s těžkými předměty, které by na nohu mohly upadnout.

Nevýhodou pantoflů je pochopitelně minimální ochrana nohy a nehodí se pro fyzicky náročnější práci, uplatní se ale v různých kancelářských a administrativních profesích, ve školství, ocenit je mohou například i pokladní a obsluhy v menších obchodech, kde se nepracuje s těžkým zbožím. Výhodou je především prodyšnost. Dbejte na to, aby pantofle perfektně seděly na noze a měly kvalitní podrážku i přezku.

Sandály

Sandály jsou pevné a přitom prodyšné boty. Hodí se i pro fyzicky náročná povolání, která vyžadují rychlý pohyb (a ve kterých pracovníci nachodí mnoho km denně), ale nemanipulují s těžkými předměty ani se nepohybují v náročném terénu. Typickým příkladem odvětví, v nichž se lze setkat s tímto typem obuvi, může být gastronomie nebo zdravotnictví, ale i řada dalších profesí.

Polobotky

Již zcela uzavřené, ale stále ještě poměrně lehké boty. Na obuv, která dosahuje pod kotníky, je většina lidí dokonale zvyklá. Jejich použitelnost je vysoce univerzální a nabízí snad nejlepší poměr pohodlí a ochrany ze všech typů obuvi. Polobotky mohou být lehké nebo velmi odolné, s jednoduchou nebo výraznou podrážkou. Hodí se tudíž pro obzvlášť široké spektrum profesí. Jsou vhodné v průmyslových odvětvích, řemeslech, službách – lze je používat ve vnitřním i vnějším prostředí.

Zřejmě jedinou nevýhodou je nižší prodyšnost, takže polobotky mohou nabízet nižší pohodlí v horkém provozu nebo v létě, především v případě osob, které trpí na vyšší pocení nohou, plísně apod. V takovém případě je vhodné uvažovat, zda není možné polobotky nahradit nějakou variantou sandálové obuvi.

Vyšší obuv (kotníková)

Vyšší obuv, která kryje a zpevňuje nohu i v kotníku, už poskytuje poměrně vysokou míru ochrany. Tento typ obuvi se uplatní především v oborech, které vyžadují práci v náročném terénu, zejména v přírodním prostředí. Typickým příkladem mohou být zemědělské (farmářky), lesnické, hornické a jiné podobné profese, kdy je vyžadována velmi odolná podrážka a zpevnění nohy, které zabrání podvrtnutí a podobným zraněním.

Takovéto boty samozřejmě chrání i před jinými nebezpečími, například pádem těžkého předmětu na nohu, propíchnutí nebo pořezání ostrým předmětem apod. Další využití vysoké boty najdou v chladném prostředí nebo zimních podmínkách (sníh, led apod.). Jde o boty málo prodyšné.

Vysoká obuv

Různé druhy pracovní obuvi mohou poskytovat ochranu nejen pro chodidlo a kotník, ale i holeň. K vysoké obuvi se řadí například některé hornické a hutnické boty, které se vyznačují mimořádnou pevností a odolností. Taky některé typy lesnické protipořezové obuvi s ochranou holeně, ale například i holínky (nebo chcete-li gumáky), které poskytují ochranu především před vodou a vlhkostí.

bezpečnost na pracovisku

Normy a členění

V oblasti pracovní obuvi jsou momentálně stěžejní tři normy:

 • EN 345 – bezpečnostní obuv – Disponuje tužinkou (ochrana před nárazem do 200 J a tlakem do 15 kN), řadí se do tříd S1 až S5 (čím vyšší, tím odolnější a bezpečnější).
 • EN 346 – ochranná obuv – S tužinkou (náraz do 100 J a tlak do 10 kN), třídy P1 až P5.
 • EN 347 – pracovní obuv – Bez tužinky, třídy O1 až O5.

Důležité vlastnosti pracovní obuvi

Vybrat si správný typ obuvi je pouze naprostý základ. Každý typ totiž nabízí široké spektrum variant a vlastností, jejichž užitečnost a potřeba se bude lišit obor od oboru. Zde jsme vybrali alespoň několik důležitých vlastností, které možná budete muset zvážit.

 • Výrazná podrážka – Sandály, polobotky i vyšší boty lze pořídit ve variantě s téměř plochou podrážkou bez vzorku, ale taky s výrazným nebo i velmi výrazným (terénním) vzorkem, který je výhodný při práci v náročnějším přírodním prostředí, (zemědělské a lesnické profese, hornické obory, práce ve sněhu a na náledí apod.).
 • Pevnost a odolnost usně – Stejně jako podrážka může být i zpracování přezek či usně spíše lehké, např. textilní. Ve vnitřním, bezpečném prostředí získáte výhodu lehkosti a vyšší prodyšnosti. Pro náročnější použití je však třeba uvažovat o pevnější, kožené, případně tvrzené nebo různě vyztužené horní části boty.
 • Vyztužená špička – Pracovní boty mohou být vybaveny i tzv. tužinkou, tedy vyztužením špičky. Pak jsou obvykle považovány za bezpečnostní obuv. Vyztužená špička obvykle slouží především jako ochrana před pádem těžkého předmětu na nohu.
 • Voděodolnost – Od impregnace až po gumové provedení (holínky). Při výběru obuvi zvažte, jakou míru ochrany proti vlhkosti nebo vodě budete při výkonu povolání potřebovat.
 • Ochrana proti prořezu, propíchnutí – Lesnické, hornické, strojnické i jiné řemeslné a průmyslové obory mohou vyžadovat vysokou ochranu proti prořezání nebo propíchnutí obuvi.
 • Tepelná izolace – Vlekaři, horská služba, cestáři a mnozí další. Řada oborů vykonává svou činnost v extrémních teplotních a terénních podmínkách. Boty musejí mít odpovídající zateplení. Nejde ale jen o tyto krajní případy. V zateplené podobě můžete pořídit třeba i polobotky do chladné výrobny nebo skladu.
 • Reflexní prvky, antistatické prvky, protiskluzová ochrana – Další možné specifické požadavky na vlastnosti obuvi, které mohou být vhodné nebo i nutné v některých oborech.

Speciální značení

Vzhledem k možným požadavkům na určité konkrétní vlastnosti nebo prvky se vám může při výběru hodit znát speciální značení obuvi. Zde jsou aspoň ty nejdůležitější značky.

 • HI – Spodní izolace proti působení tepla
 • CI – Spodní izolace proti působení chladu
 • HRO – Izolace a odolnost podešve vůči kontaktnímu teplu
 • WR – Odolnost vůči vlhku a vodě
 • WRU – Odolnost svršku vůči vlhkosti a vodě
 • SRA – Ochrana proti skluzu (keramické podlahy)
 • SRB – Ochrana proti skluzu (ocelové podlahy)
 • SRC – Ochrana proti skluzu kombinovaná
 • CR – Ochrana svrchní usně proti prořezu
 • M – Ochrana nártu
 • P – Ochrana podešve proti propíchnutí

Ceny pracovních bot

Kvalitní pracovní obuv může být poměrně nákladnou investicí, zvlášť v případě některých oborů s vysokými nároky na ochranu nohy. Rozhodně není rozumné na této položce šetřit za každou cenu, nicméně pro vás máme shrnutí tří základních cenových relací.

✅ Pracovní boty do 500 Kč

Do 500 Kč můžete najít poměrně široký výběr zejména lehčí pracovní obuvi, pantoflů, případně sandálů nebo i levnějších polobotek. Taky lze v této ceně pořídit holínky.

✅ Pracovní boty do 1000 Kč

Pevnější a odolnější pracovní boty, často i splňující normu na pracovní či ochrannou obuv. Většinou jde o polobotky nebo vyšší boty.

✅ Pracovní boty nad 1000 Kč

Kvalitnější pracovní boty, obrovský výběr – včetně velmi odolné, bezpečné a špičkově zpracované obuvi do náročných podmínek.

Nejlepší značky pracovních bot

Kteří výrobci pracovní a ochranné obuvi nabízejí dobrý poměr ceny a kvality?

 • Canis – Oblíbené pracovní boty různých typů, od pantoflů až po normovanou bezpečnostní obuv. Velmi dobrá kvalita.
 • CXS – Velmi populární pracovní obuv, opět široké spektrum typů. Boty CXS jsou kvalitní a přitom cenově obvykle velmi dostupné.
 • Bennon – Skvělý výběr vysoce kvalitní, ale taky spíše dražší pracovní obuvi.
 • Cerva – Obrovský výběr v různých cenových relacích a typových kategoriích. Dobrá hodnocení v testech pracovní obuvi.

Nejprodávanější pracovní obuv

Nejprodávanější pracovní obuv dle portálu Heureka.cz

ProduktHodnoceníInformaceCena (od)
#1Pro ochranu kotníku
BENNON FILIPO HIGH O2
⭐ 100 %Svršek: Nubuk broušená lícová hovězinová useň hydrofobní 1.8 - 2.0 mm
Podšívka: SYMPATEX® voděodolná membrána
Stélka: HIKER, anatomicky tvarovaná
Podešev: Vibram® Mars phylon/pryž
Váha: 1072 gramů / pár / vel.42
do 2650 Kč Číst recenze
#2Vlastní vyvinutá podešev Cronus
BENNON LUMINO S1P ESD NM
⭐ 100 %Svršek: VOLT-REX + mikrovlákno
Podšívka: textilie MESH
Stélka: anatomicky tvarovaná ACTIVA
Podešev: CRONUS PU/PU
Tužinka/planžeta: kompozit/ kevlar
Váha: 1240 gramů / pár / vel.42
do 1650 Kč Číst recenze
#3Celokožená s ocelovou špicí a planžetou
CXS Stone Marble S3
⭐ 98 %- Boty jsou vyrobené z hovězí štípenkové tištěné kůže
- Pro větší bezpečnost mají boty protiskluzovou podrážku a nechybí ani reflexní doplňky
- Boty mají ocelovou špici a planžetu
do 500 Kč Číst recenze
#4Celokožená bez ocelové špice
CXS Road Avers
⭐ 98 %- svršek z kvalitní nubukové kůže,
- podšívka Cambrelle,pryžová, olejivzdorná,
- protiskluzová podešev
- Splňuje normu EN ISO 20347 E FO SRB
do 1100 Kč Číst recenze
#5Vynikající ve všech oborech
BENNON FARMIS HIGH O1
⭐ 97 %Svršek: Crazy horse hovězinová useň.
Podšívka: textilie sandwich MESH.
Stélka: WARRIOR trojkomponentní anatomická stélka s odpružujícím prvkem v patě.
Podešev: SPARTACUS PU/PU.
Váha: 1230 gramů / pár / vel.42
do 1150 Kč Číst recenze
#6Celokožený svršek z nubuku
Grinder S3
⭐ 97 %- celokožený svršek z nubuku
- ochrana proti okopu ve špici
- podešev je PU/guma
- jedna bota ve vel. 43 váží 633 gramů
- splňuje evropskou normou ČSN EN ISO 20345
do 1500 Kč Číst recenze
#7Nejprodávanější pracovní boty
Prestige Moleda
⭐ 95 %- splňuje požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví dle ČSN EN ISO 20347:2012do 1250 Kč Číst recenze
#8Celokožené kotníkové pracovní boty
Firsty O1
⭐ 94 %- Celokožené kotníkové pracovní boty bez ocelové špice
- obuv z hovězí usně
- PU2D nepíšící podešev
- odolná olejům, pohonným hmotám a kontaktnímu teplu do 110°C
do 600 Kč Číst recenze
0 Sdílení