Auto / moto Dílna

Nejlepší kompresory: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kompresory

Potřebujete co nejlepší kompresor, ale nevíte, jak vybrat ten správný pro vaše potřeby? V dnešním průvodci se zaměříme právě na výběr tohoto zařízení – a to ze všech důležitých hledisek. Podíváme se na typy kompresorů, vysvětlíme důležité parametry i další vlastnosti. S těmito informacemi si budete schopni pořídit perfektní přístroj do domácí dílny nebo pro jakékoli jiné účely.

Kompresor vás v průměru vyjde na několik tisíc korun, nejde tedy o levný špás a svědomitá volba správného modelu je velmi důležitá. Jde přitom o zařízení s doslova multioborovým využitím. Setkáte se s nimi v řemeslných dílnách i v průmyslových výrobnách a provozech, používá se i v potravinářských či zdravotnických odvětvích. Menší kompresory najdou své využití i v domácím prostředí, například všude tam, kde už ruční pumpička nestačí.

V našem článku se dozvíte důležité obecné údaje, které se těchto zařízení týkají, a sestavili jsme pro vás i žebříček kvalitních modelů, ve kterém možná najdete optimální přístroj. Využijte ale taky informace z dalších zdrojů, zejména pak z uživatelských recenzí kompresorů, ale třeba i z odborných testů. Dozvíte se velmi užitečné informace o kvalitě a fungování konkrétních modelů.

Nejlepší kompresory na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1GÜDE 50071

 TOP - vyšší třída 
Typ: olejový
Příkon: 2200 W
Průtok: 320 l/m
Tlaková nádoba: 100 l
Max. tlak: 10 bar
Hmotnost: 62 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19753 Kč Číst recenze
#2Scheppach HC 53 dc

 TOP - Střední třída 
Typ: olejový
Příkon: 2200 W
Průtok: 412 l/m
Tlaková nádoba: 50 l
Max. tlak: 10 bar
Hmotnost: 44,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6790 Kč Číst recenze
#3Metabo Basic 250-24 W

 Také dobrý - střední třída 
Typ: olejový
Příkon: 1500 W
Průtok: 110 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 27 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4390 Kč Číst recenze
#4HECHT 2026

 TOP - Nižší třída 
Typ: olejový
Příkon: 1500 W
Průtok: 184 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 20,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2390 Kč Číst recenze
#5Scheppach HC 25

 Také dobrý - nižší třída 
Typ: bezolejový
Příkon: 1100 W
Průtok: 161 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 25 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2590 Kč Číst recenze
Přenosné kompresory (chata, auto, karavan)

#1Scheppach Air Force 3

 Skvělý model na chatu 
Typ: bezolejový
Příkon: 1100 W
Průtok: 180 l/m
Tlaková nádoba: l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 5,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1549 Kč Číst recenze
#2Black&Decker ASI300

 Skvělý model do auta 
Typ: bezolejový
Příkon: -
Průtok: 12 l/m
Tlaková nádoba: 0 l
Max. tlak: 11 bar
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#3DeWalt DCC018N

 Výkonný do auta 
Typ: -
Příkon: -
Průtok: 14,7 l/m
Tlaková nádoba: l
Max. tlak: 11 bar
Hmotnost: cca 3 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2905 Kč Číst recenze

Jak vybrat kompresor

Jak postupovat při výběru kompresoru? V následujícím návodu vás provedeme všemi důležitými kroky. V první řadě se zaměříme na popis základních druhů kompresorů a poté přejdeme na konkrétní parametry, jako je výtlačný výkon, velikost vzdušníku apod. Zaměříme se i na další důležité aspekty výběru – například hlučnost nebo intenzitu využití.

Kromě toho vám taky představíme několik ověřených výrobců těchto zařízení a pokusíme se i o shrnutí tří základních cenových kategorií.

K čemu poslouží kompresor?

Jak jsme předeslali, kompresory mají široké využití. Uplatní se například při:

  • Nafukování a huštění pneumatik, bazénů apod.
  • Při lakýrnických pracích (lakování větších ploch, v autodílnách,…)
  • Při provozu pneumatického nářadí
  • Ve stavebnictví a průmyslu (slévárny, automobilky, provoz pneumatických zařízení)
  • V potravinářství (výroba, balení, čištění, tlakování)
  • V medicíně a výzkumných zařízeních

jak vybrat kompresor

Základní rozdělení kompresorů

Setkáte se především s rozdělením na šroubové a pístové kompresory. Volba správného typu je zcela zásadní z hlediska předpokládaného způsobu a intenzity použití zařízení. Ačkoli se dále v návodu budeme věnovat především pístové variantě, zde se ještě zmíníme i o šroubových kompresorech.

Šroubové kompresory

Šroubové kompresory jsou doménou profesionálního a průmyslového prostředí. Využívají funkce dvou protilehlých asymetrických šroubů. Toto provedení umožňuje mimořádně účinný a přitom tichý chod (nedochází k jiným pohybům než k otáčení).

Šroubové kompresory mají velmi vysokou životnost (při zodpovědné údržbě) a používají se tam, kde jsou nároky na použití kompresoru velmi vysoké. Výhodou je i ekonomičtější provoz, pakliže je zařízení správně dimenzováno. U těchto zařízení je možná i určitá regulace výkonu pomocí frekvenčního měniče.

A jaké jsou nevýhody? Především vysoká pořizovací cena a značné rozměry a hmotnost. To jsou důvody, proč se v menších dílnách – natož v domácím prostředí – se šroubovými kompresory příliš nesetkáte. V takových podmínkách se obvykle lépe uplatní druhý typ těchto přístrojů…

Pístové kompresory

Ke stlačování vzduchu v tomto případě dochází pomocí pohyblivého pístu, který vzduch nasaje, stlačí a distribuuje do vzdušníku. Zásadní výhodou je mnohem jednodušší konstrukce, která výrazně snižuje pořizovací cenu.

Základní modely pístových kompresorů jsou proto snadno dostupné i pro použití v domácí dílně nebo garáži. Profesionální, výkonnější modely najdou místo v řemeslných dílnách a výrobnách s menšími nároky.

Pístové kompresory jsou taky vhodné pro méně časté a přerušované použití. Mezi jejich nevýhody ale patří například vysoká hlučnost.

Olejový a bezolejový kompresor

Další velmi důležité rozdělení, které už se týká přímo pístových kompresorů. Při rozhodování, zda pořídit spíš olejový nebo bezolejový model, je důležité vycházet především z požadované kvality vzduchu.

Olejové modely

Olejové přístroje potřebují ke svému chodu promazávání olejem, který snižuje tření vnitřního mechanismu. Stopy tohoto oleje však mohou pronikat do stlačeného vzduchu a dostávat se i do cílového zařízení nebo objektu. Tyto kompresory proto nesplňují nejvyšší nároky na hygieničnost nebo šetrnost k prostředí, ale nabídnou skvělý poměr výkonu a životnosti.

Olejové modely představují skvělou volbu pro běžné dílenské práce, od huštění pneumatik po provoz pneumatického nářadí apod.

Bezolejová zařízení

Další variantu představují kompresory, které jsou zkonstruovány tak, aby v mechanismu nedocházelo k přílišnému tření ani bez přítomnosti oleje. Tyto přístroje se používají především v potravinářství. V domácím prostředí je můžete potřebovat například při čepování piva na zahradní party apod.

Bezolejové kompresory poskytují kvalitní, neznečištěný vzduch a mají i další skvělou výhody – jsou prakticky bezúdržbové. Životnost ale může být nižší. Výjimku tvoří kvalitní modely s bezuhlíkovými motory, jejichž životnost je plně srovnatelná s olejovými modely.

Sací vs. výstupní (výtlačný) výkon

A teď už k vůbec nejdůležitějšímu technickému parametru, resp. parametrům. Při výběru kompresoru je nutné zohledňovat především výstupní výkon! Právě ten musí být dostatečný, aby „utáhl“ všechna zařízení, která budete s kompresorem používat. Proto je taky rozumné mít dopředu představu, na co budete kompresor používat – a tedy jaký výkon budete potřebovat.

Výstupní výkon udává množství vzduchu, které kompresor vyprodukuje. Můžete se ale setkat s tím, že výrobce poskytne ve specifikacích pouze hodnotu „sacího“ výkonu, což je zcela jiný parametr. Jak v takovém případě zjistit reálný a praktický výkon (tedy ten výstupní) kompresoru? Alespoň orientačně lze odhadnout, že:

  • Výstupní výkon činí cca 60% sacího výkonu

A jaký výstupní výkon budete potřebovat? Pro domácí dílnu, huštění pneumatik nebo lakování menších ploch můžete vystačit s výkonem okolo 50-150 litry za minutu. Od cca 100 do 250 l/m jsou kompresory vhodné pro použití s výkonnějším pneumatickým nářadím a mohou se uplatnit i v řemeslných dílnách. Silnější kompresory už nacházejí uplatnění s výkonným nářadím, při stříkání velkých ploch a obecně v profesionálním prostředí.

kompresor pro auto

Výběr kompresoru podle intenzity použití

Pokud jde o pístové kompresory, často se lze setkat s rozlišením na hobby a profesionální (případně ještě poloprofesionální) modely. Toto rozlišení se neodvíjí pouze od výkonu (viz výše), ale i od samotné konstrukce, která ovlivňuje vhodné zatížení a životnost přístroje.

  • U hobby modelů se počítá s velmi sporadickým vytížením (řádově např. v několika desítkách minut za týden). Tyto modely disponují obvykle řemenovým převodem a konstrukcí, která umožňuje rychlejší zahřátí, ale není vůbec vhodná pro dlouhodobější chod.
  • Naopak profesionální modely jsou obvykle velmi odolné vůči přehřívání, disponují litinovým blokem a umožňují prakticky nepřetržité používání.

Výtlačný tlak

I tento parametr je velmi důležitý, zejména např. při huštění pneumatik, kdy je třeba dosáhnout určitého konkrétního minimálního tlaku. U pístových kompresorů se obvykle setkáte s tlakem od cca 8 do 15 barů.

Udává se maximální hodnota, ale je nutné počítat s rezervou, protože tlak v tlakové nádobě může být i o dva bary nižší. Pokud potřebujete mít jistotu „cílového tlaku“ např. 8 barů, bude vhodnější kompresor, který dosahuje 10 barů.

Kapacita tlakové nádoby

Do tlakové nádoby neboli vzdušníku ukládá kompresor stlačený vzduch, slouží tedy jako zásobník. Tato hodnota může, ale taky nemusí být důležitá. Například při běžném použití k huštění pneumatik nebo nafukování raftu či zahradního bazénu prakticky nehraje roli. Větší význam má vzdušník např. při stříkání větších ploch a dalších činnostech.

Záleží tedy opět na způsobu používání kompresoru. Pokud budete zařízení používat k vícero účelům, bude pravděpodobně výhodnější zvolit alespoň menší zásobník okolo 20-50 l.

Příkon

Příkon samozřejmě nelze coby významný parametr opomenout. Nejslabší kompresory vhodné výhradně pro domácí použití mívají příkon i pod 1 kW, např. od 750 W. Velmi oblíbené jsou hobby kompresory s příkonem od cca 1100 do 1500 W.

Od zhruba 2,2 kW už začínají výkonnější modely vhodné i pro náročnější použití. Velmi výkonné pístové kompresory dosahují i cca 7 kW. Šroubové i mnohem vyšších hodnot.

Hmotnost

Pokud budete chtít kompresor častěji přenášet, pravděpodobně vás bude zajímat i hmotnost, případně to, jakým způsobem je daný přístroj uzpůsoben nebo vybaven k snadnějšímu přesouvání. U malých domácích modelů to obvykle není až takový problém.

Hmotnost se může pohybovat jen cca okolo 10 kg a v podstatě stačí dát si pozor na to, aby mělo zařízení pohodlné, pogumované madlo, které dobře padne do ruky. Váha kompresorů se ale běžně pohybuje nad hranicí 20 kg a dosahuje, u profi a výkonných přístrojů je to pak běžně 100, 150 kg a více.

V takovém případě už jsou velmi důležitá kvalitní kolečka a samozřejmě taky rukojeť. Většina rozměrných kompresorů má podvozek opatřený buď dvěma, nebo třemi menšími kolečky. Existují ale samozřejmě i modely pro stacionární použití, které nemají vůbec žádná kolečka.

Video

Ceny kompresorů

Kolik si našetřit na kvalitní kompresor pro domácí použití nebo třeba do řemeslnické dílny? Máme pro vás tři základní cenové kategorie, které vám pomohou zorientovat se v současné nabídce a cenových relacích.

Kompresory do 3000 Kč

Úplně nejlevnější sorta kompresorů, které jsou pochopitelně určeny čistě pro běžné domácí použití. Většinou se setkáte s tlakem 8 barů a příkonem max. do 1500 W, spíše méně. Pokud je součástí tlaková nádoba, tak jen o minimálním objemu. Výhodou je ale obvykle nízká hmotnost těchto kutilských zařízení, mezi nimiž najdete i několik oblíbených produktů.

Kompresory do 10 000 Kč

V této kategorii najdete řadu nejprodávanějších kompresorů současnosti. Jde především o domácí až poloprofesionální zařízení. Výběr je v této kategorii poměrně značný a taky dostatečně rozmanitý, takže si vyberou i náročnější zájemci. Často jde už o rozměrnější a výkonnější modely.

Kompresory nad 10 000 Kč

Zde najdete poloprofesionální, profesionální a taky průmyslové modely včetně velmi výkonných šroubových kompresorů, jejichž cena obvykle začíná na několika desítkách tisíc korun. Pro domácí použití mohou být kompresory z této kategorie zbytečně drahé a předimenzované.

Nejlepší značky kompresorů

I výrobce může hrát významnou roli při výběru. Zde vám přinášíme pár tipů na ověřené značky s dobrým poměrem ceny, kvality a výkonu:

  • Scheppach – Značka Scheppach u nás v současnosti patří k vůbec nejvýznamnějším výrobcům kompresorů. Modely jako HC 53 nebo HC 25 se těší mimořádné oblibě a drží se na předních příčkách prodejnosti. Jde přitom o přístroje s příznivou cenovkou a zároveň velmi slušným výkonem.
  • Güde – Vynikající výběr, a navíc poměrně značná rozmanitost. V nabídce najdete modely pro profesionální i domácí použití. Většina zařízení se navíc těší velmi vysokým hodnocením v testech kompresorů a poměr ceny a kvality bývá opět příznivý.
  • Metabo – Menší a cenově dostupné i výkonné a drahé modely pro profesionální použití. Další ověřená značka s dobrými ohlasy.
  • Stanley – Pokud jste ten správný kompresor nenašli u žádného z předchozích výrobců, možná budete mít štěstí s další známou a ověřenou značkou. Stanley nabízí velký výběr i typovou a výkonnostní rozmanitost.
  • Compass – Menší výběr především vysloveně kompaktních a malých kompresorů určených převážně pro dohušťování pneumatik a podobné účely.

Video

Nejčastější otázky nakupujících

Je lepší olejový, nebo bezolejový kompresor?

Záleží na způsobu použití. Olejové kompresory jsou ideální pro dílenské práce, huštění pneumatik, lakování apod. Naopak tam, kde je nutné dbát na kvalitu vzduchu a hygieničnost (zejména potravinářství) je nutné použít bezolejové modely. Ty jsou zároveň ekologičtější a bezúdržbové, ale méně kvalitní modely nemusejí dosahovat stejné životnosti jako olejové varianty.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1GÜDE 50071

 TOP - vyšší třída 
Typ: olejový
Příkon: 2200 W
Průtok: 320 l/m
Tlaková nádoba: 100 l
Max. tlak: 10 bar
Hmotnost: 62 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19753 Kč Číst recenze
#2Scheppach HC 53 dc

 TOP - Střední třída 
Typ: olejový
Příkon: 2200 W
Průtok: 412 l/m
Tlaková nádoba: 50 l
Max. tlak: 10 bar
Hmotnost: 44,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6790 Kč Číst recenze
#3Metabo Basic 250-24 W

 Také dobrý - střední třída 
Typ: olejový
Příkon: 1500 W
Průtok: 110 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 27 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4390 Kč Číst recenze
#4HECHT 2026

 TOP - Nižší třída 
Typ: olejový
Příkon: 1500 W
Průtok: 184 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 20,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2390 Kč Číst recenze
#5Scheppach HC 25

 Také dobrý - nižší třída 
Typ: bezolejový
Příkon: 1100 W
Průtok: 161 l/m
Tlaková nádoba: 24 l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 25 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2590 Kč Číst recenze
Přenosné kompresory (chata, auto, karavan)

#1Scheppach Air Force 3

 Skvělý model na chatu 
Typ: bezolejový
Příkon: 1100 W
Průtok: 180 l/m
Tlaková nádoba: l
Max. tlak: 8 bar
Hmotnost: 5,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1549 Kč Číst recenze
#2Black&Decker ASI300

 Skvělý model do auta 
Typ: bezolejový
Příkon: -
Průtok: 12 l/m
Tlaková nádoba: 0 l
Max. tlak: 11 bar
Hmotnost: 2,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#3DeWalt DCC018N

 Výkonný do auta 
Typ: -
Příkon: -
Průtok: 14,7 l/m
Tlaková nádoba: l
Max. tlak: 11 bar
Hmotnost: cca 3 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2905 Kč Číst recenze
0 Sdílení