Dílna

Test 7 nejlepších přímočarých pil : Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší přímočaré pily na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší přímočaré pily

Hledáte nejlepší přímočarou pilu do své domácí dílny? Pak je dnešní článek určený právě vám. V první části se pustíme do klasického srovnávacího testu. Ten bude tentokrát zahrnovat sedm různých modelů těchto zařízení. Na konci žebříčku pak najdete přehledného průvodce, který vám pomůže udělat si pořádek v nejdůležitějších možnostech, typech a parametrech pil a napoví vám, podle čeho se při výběru řídit. V naší recenzi přímočarých pil si posvítíme na velmi kvalitní a výkonné modely, ale nebudou chybět ani cenově dostupné alternativy pro méně náročné uživatele.

Přímočaré pily představují jeden ze základních nástrojů každého řemeslníka či kutila. Pokud nevoláte na každou fušku profesionály, pak by takové zařízení rozhodně nemělo ve vaší domácí výbavě chybět. Ceny základních modelů navíc rozhodně nepředstavují žádnou horentní investici. Přímočaré pily si nejlépe vedou při krátkých a nepravidelných řezech a při vyřezávání různých tvarů, kdy se perfektně uplatní jejich krátká a úzká lišta. Poradí si především s tenkými materiály ze dřeva či plastu, ale případně i plechu nebo jiného kovu.

Nejlepší přímočaré pily na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Bosch PST 900 PEL
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#2RYOBI RJS 850K
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
#3EINHELL Expert TE-JS 100
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1849 Kč Číst recenze
#4Bosch GST 150
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4426 Kč Číst recenze
#5Makita JV0600K
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2813 Kč Číst recenze
#6Makita 4329
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1576 Kč Číst recenze
#7NAREX EPL 12-7 BE
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]4490 Kč Číst recenze

Recenze TOP 7 přímočarých pil

#1 Bosch PST 900 PEL (od 2200 Kč)

 Recenze Bosch PST 900 PEL 

Německá značka Bosch je v případě nářadí a vybavení dílny sázkou na jistotu. I u této pily můžete očekávat špičkovou kvalitu zpracování a taky velmi solidní výkon. Potěší přitom i cenou, která se pohybuje ve střední kategorii a rozhodně není vzhledem k úrovni zařízení přemrštěná.

Bosch PST 900 PEL nabídne špičkovou přesnost každého řezu, čemuž napomáhá i speciální systém tlumení vibrací „Low Vibration“ a taky komfortně a ergonomicky zpracovaná rukojeť s tlumící vložkou. Vysokou rychlost řezu zajišťuje čtyřstupňový orbitální pohyb. Zařízení je vybaveno i silným integrovaným osvětlením a systémem pro odfukování pilin. Součástí funkční výbavy je mimo jiné i řízení počtu zdvihů. Nastavení pily lze optimalizovat pro konkrétní materiál a řezat díky tomu hladce, rychle a dokonale přesně.

Tato elektrická pila disponuje motorem o příkonu 620 W a umožní dosáhnout až 90mm hloubky řezu do dřeva, do oceli pak až 8 mm. Na volnoběh zvládne až 3100 zdvihů za minutu. Hmotnost přístroje činí 2,2 kg. Jde o vysoce kvalitní model, který potěší i náročnější kutily a řemeslníky.

Co potěší

 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Vynikající funkční výbava
 • Vysoký výkon a rychlost
 • Špičková přesnost
 • Jedna z nejkvalitnějších přímočarých pil na trhu
 • Známka 1,3 v německém testu HeimwerkerPraxis (08/2018)

Co zamrzí

 • Bez vodicí lišty – nevhodná pro delší řezy

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2200 Kč

Koupit v obchodě

#2 RYOBI RJS 850K (od 1850 Kč)

 Recenze RYOBI RJS 850K 

Druhou pozici si v našem testu přímočarých pil vysloužil velmi povedený a cenově dostupný model RYOBI RJS 850K, který se těší vysokému uživatelskému hodnocení a nabízí víc než dostatek výkonu i rychlosti a přesnosti pro běžné použití v domácnosti nebo kutilské dílně.

Ryobi je japonská značka, a tak se můžete těšit na poměrně precizní a řemeslně zvládnuté provedení s použitím inovativních technologií. Součástí funkční výbavy je opět LED osvětlení a odfuk prachu a nečistot. Pak je zde mechanismus kmitů „Pro Stroke“ zvyšující přesnost řezu, možnost snadné regulace otáček nebo bezpečnost zajišťující zámek plátku opatřený navíc indikátorem jeho optimálního uchycení.

A jak je na tom RYOBI RJS 850K se základními technickými parametry? Zařízení je napájeno ze sítě a příkon dosahuje 600 W. Rychlost volnoběžného pohybu je 500 až 3100 otáček za minutu a dosáhnout můžete až 85mm řezu do dřeva (9 mm do oceli). Zařízení příjemně padne do ruky a váží pouze cca 2 kg.

Co potěší

 • Kvalitně zpracovaná pila
 • Dobrá výbava i výkon
 • Snadná manipulace

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1850 Kč

Koupit v obchodě

#3 EINHELL Expert TE-JS 100 (od 1849 Kč)

 Recenze EINHELL Expert TE-JS 100 

Přímočará pila EINHELL Expert TE-JS 100 nabízí za rozumnou cenu celkem překvapivý výkon. Příkon zařízení dosahuje 750 W, rychlost otáček na volnoběh se pohybuje v rozmezí 800 až 3000 za minutu. Pila taky umožňuje nastavení náklonu a zvolit lze ze 4 úrovní zdvihu.

A do jakých materiálů se můžete pustit? V případě dřeva vám pila poslouží až k 100 mm hlubokému řezu, u oceli je to 10 mm a do plastu se můžete ponořit až na 12 mm. EINHELL Expert TE-JS 100 disponuje integrovaným LED osvětlením a součástí výbavy je taky odnímatelné vodítko a odsávání prachu. Zařízení je napájeno z elektrické sítě.

Ačkoli jde o výkonnou pilu za dobrou cenu, na třetí místo ji posouvá několik nedostatků ve zpracování. V některých případech je náhled na řez zhoršený, náklon pily má tendenci povolovat, zařízení je těžší (přes 2,3 kg) a chybí například i pojistka proti náhodnému spuštění.

Co potěší

 • Velmi výkonná pila
 • Dobrá cena
 • Možnost připojení vodítka a nástavce pro odsávání prachu

Co zamrzí

 • Drobné nedostatky ve zpracování

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1849 Kč

Koupit v obchodě

#4 Bosch GST 150 (od 4426 Kč)

 Recenze Bosch GST 150 

Čtvrté místo naší recenze přímočarých pil nás zavede do trochu vyšší cenové kategorie. Podíváme se na další model značky Bosch, tentokrát ale ještě výkonnější a lépe vybavený. Toto ze sítě napájené zařízení disponuje motorem o příkonu 780 W, který si poradí i s velmi odolnými materiály a nezklame ani při náročné práci. Pila je velmi robustně zpracovaná a poskytne perfektní přesnost řezu.

Funkční vybavení je na velmi dobré úrovni. Nechybí regulace otáček (konstantní rychlost zajišťuje elektronická regulace otáček) ani nastavení orbitálního pohybu až ve 4 stupních. Odsávání je řešeno s pomocí integrovaného sáčku a přístroj poskytuje vynikající výhled na řez.

Pokud pracujete se dřevem, můžete řezat do hloubky až 150 mm, v případě oceli je to 10 mm, u hliníku pak 15 mm. Počet volnoběžných zdvihů je 500-3100 za minutu. Model váží 2,7 kg a je opatřen 4m síťovým kabelem. Jde o zařízení vhodné i pro náročnější řemeslnické práce. Nevýhodou je pouze vyšší cena a hmotnost.

Co potěší

 • Vysoce výkonná pila
 • Špičková výbava

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4426 Kč

Koupit v obchodě

#5 Makita JV0600K (od 2813 Kč)

 Recenze Makita JV0600K 

Japonská značka Makita je u nás velmi známá a patří mezi nejoblíbenější výrobce nářadí. Elektrický model přímočaré pily Makita JV0600K nepatří k nejlevnějším, ale nabízí solidní výkon i dobré zpracování.

Motor tohoto přístroje poskytne výkon až 650 W. Díky tomu si pila poradí s 90 mm dřeva nebo 10 mm oceli, což je velmi slušný výsledek. Taky rychlost 500 až 3100 kmitů za minutu rozhodně zaslouží pochvalu. Co se týče funkčního vybavení, dočkáte se možnosti regulace otáček i třístupňového nastavení předkyvu. K pile lze připojit externí odsávání.

Tato pila nabízí papírově dobré vlastnosti, ale ve zpracování lze najít určité rezervy. Cena je navíc o něco vyšší.

Co potěší

 • Silný výkon a rychlost

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Horší výhled na řez, nižší přesnost
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2813 Kč

Koupit v obchodě

#6 Makita 4329 (od 1576 Kč)

 Recenze Makita 4329 

U značky Makita ještě zůstaneme. Pro změnu se ale podíváme na velmi dostupný model, který je k dostání za lidovou cenu pod patnáct set korun. Makita 4329 nabídne poněkud nižší výkon a není zrovna vhodným řešením pro náročné řemeslníky a kutily nebo pro obzvlášť těžkou či precizní práci. Může však zcela postačit při občasném, běžném použití.

Makita 4329 je vybavena elektromotorem, který dosahuje výkonu 450 W. Umožní nastavení rychlosti až na 3100 volnoběžných otáček za minutu a poradí si s 65 mm dřeva nebo 6 mm oceli či hliníku. Pila kromě nastavení otáček nabízí volbu tří stupňů předkyvu. Rukojeť je poměrně pohodlně zpracována a při méně náročné práci oceníte i nižší hmotnost (pod 2 kg). Jde o dobrou volbu, pokud vám do dílny stačí základní model a hledáte cenově výhodný přístroj.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Pohodlná manipulace, nižší hmotnost
 • Rychlost až 3100 ot./min.
 • Jedna z nejprodávanějších přímočarých pil

Co zamrzí

 • Nižší výkon
 • Vhodná spíš pro občasné hobby použití
 • Kvalita odpovídá nižší ceně

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1576 Kč

Koupit v obchodě

#7 NAREX EPL 12-7 BE (od 4490 Kč)

 Recenze NAREX EPL 12-7 BE 

Závěrem pro vás máme ještě jeden dražší a robustnější kousek. Svými kvalitami nás NAREX EPL 12-7 BE bohužel nepřesvědčil natolik, aby si získal lepší pozici. Výkon motoru tohoto opět síťově napájeného modelu je sice velmi pěkný – činí 720 W. Díky tomu se můžete vrhnout na dřevěné materiály o tloušťce až 120 mm, případně na 20 mm hliníku nebo 10 mm oceli.

Provedení je odolné a docela masivní, rukojeť je opatřena protiskluzovým materiálem. Základní deska je hliníková. Přesnost řezu je dobrá díky trojitému vedení plátku. Předkyv můžete nastavit ve 4 stupních. Samozřejmostí je regulace rychlosti, přičemž pila dosahuje maximálně 2900 kmitů za minutu.

Velkým nedostatkem je ale chybějící LED osvětlení a nepříjemností je nepřívětivé řešení pro leváky. S přihlédnutím k poměrně vysoké ceně by tento model mohl nabídnout víc.

Co potěší

 • Vysoký výkon

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Bez osvětlení
 • Nevhodná pro leváky

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4490 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat přímočarou pilu

Našli jste mezi recenzovanými pilami svou favoritku? Že ne? Možná vám s výběrem pomůže následující průvodce.

Výběr přímočaré pily podle napájení

V našem testu jsme se zaměřili na pily elektrické, které patří stále k nejoblíbenějším a dokážou poskytnout i velmi vysoký výkon. Existuje ale i druhá možnost – a tou jsou přímočaré pily s akumulátorovým napájením. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení?

Jak už jsme předeslali, elektrické modely dokážou přesvědčit především nekompromisním výkonem. Výhodou je taky výrazně větší výběr, obvykle lepší funkční vybavení a přitom dostupná cena. Jedinou zásadní nevýhodou je tak nutnost dostupnosti zdroje elektrické energie. Určitou nevýhodu ale může představovat i vyšší hmotnost.

Akumulátorové pily představují moderní a nanejvýš flexibilní řešení. Nejste omezeni kabelem ani dostupností zásuvky. To vše výrazně zjednodušuje obsluhu přístroje. Kromě těchto výhod se ale dočkáte i nedostatků. Především je to nízký výkon a často vyšší cena než u elektrických alternativ. Jste taky limitování kapacitou baterie – a výdrž zatím nebývá nijak ohromující.

Příkon

Nyní se už budeme soustředit na elektrické modely. Příkon těchto pil se obvykle pohybuje v rozmezí od cca 500 do 1500 W. Nejoblíbenější (alespoň pro domácí použití) jsou pily s výkonem okolo 600-700 W.

Příkon informuje nejenom o spotřebě el. energie, ale samozřejmě ovlivňuje pracovní výkon pily. Čím vyšší příkon, tím náročnější práci se zařízením zvládnete. Vyšší příkon se obvykle odrazí ve větší možné hloubce řezu – a to i v případě tvrdých a houževnatých materiálů, jako je kov nebo plast.

Rychlost

Rychlost pily se udává ve volnoběžných otáčkách (kmitech, zdvizích) za minutu. Obvyklé rozmezí je cca 500-3000 ot./min. U drtivé většiny pil je možné otáčky regulovat. Při komplikovanější práci a tvarovém řezání oceníte spíše nižší rychlost. Vyšší otáčky jsou vhodné pro přesný, rychlý a rovný řez.

Hloubka řezu

Prakticky u každé přímočaré pily se setkáte s údajem o maximální hloubce řezu. U dřeva to může být nejčastěji okolo 70-90 mm, u kovu okolo 10 mm, u hliníku a plastu např. okolo 15 mm. Tato hodnota vás informuje o tom, jak tlustý materiál je možné s pilou zvládnout.

Výměna plátků

Způsob upínání plátků může být poměrně důležitým faktorem. U levnějších pil je výměna možná pouze s použitím speciálního nářadí (obvykle je v balení spolu s pilou). Takové řešení je náročnější a zdlouhavější, navíc musíte mít všechny propriety u sebe.

Modernější a lépe vybavené pily však už disponují systémem „rychloupínání“. V těchto případech je výměna pilového plátku jednoduchá a uskutečnitelná i bez jakýchkoli nástrojů.

Funkce, možnosti a vybavení přímočarých pil

 • Osvětlení – Zejména pokud nemáte v dílně dostatečné osvětlení, rozhodně oceníte integrované LED světlo v pile.
 • Odfukování – Některé modely pil umí odfukováním pilin a prachu odklízet řeznou plochu a zlepšovat tak výhled a přesnost práce. V ideálním případě jsou nečistoty foukány do speciálního sáčku.
 • Předkmit – Uplatní se při řezání odolnějších materiálů. Pila dosahuje při řezání nižšího odporu.
 • Vodítka – Prvky sloužící pro přesnější vedení řezu.
0 Sdílení