Auto / moto

Nejlepší škrabky na auto: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší škrabky na led
Zima je pro řidiče skutečným „obdobím temna“. Za jiných okolností může mít člověk sníh a bělostnou krajinu nebo i samotný chlad rád sebevíc – ale usednutím do auta se preference obvykle velmi rychle změní. Celá ta zimní řidičská lapálie navíc vlastně začíná ještě před oním usazením za volant. Stačí, když po mrazivé noci přijdete k autu, které pokrývá tlustá a od pohledu krutě zatvrzelá krusta mrazu. Co teď? Nastává ona úmorná dřina, která (snad) povede k jejímu odstranění. A hlavním nástrojem v téhle bitvě proti živlu a důsledkům jeho řádění bude… škrabka. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší škrabku na auto.

Poradíme vám však i jak škrabku správně používat, abyste nenadělali více škody než užitku a máme pro vás rovněž plnou nůši tipů a rad, jak si práci ulehčit nebo se námrazy zbavit elegantněji. Připravili jsme pro vás samozřejmě i žebříček nejlepších a nejvíce populárních výrobků. Další informace pak můžete načerpat například z uživatelských recenzí škrabek na auto.

Nejlepší škrabky na auto na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Solid 143063
Nejlepší klasická škrabka na auto
✔️ Praktická odolná škrabka na led a sníh
✔️ Čepel nepoškozuje ochrannou vrstvu automobilových skel
✔️ Dvojitá ohybná čepel - čistí tam i zpátky
📌 od 120 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fiskars SnowXpert 143062
Nejlepší škrabka se smetáčkem
✔️ Snadno setře zamlžená okna
✔️ S dvojitou čepelí - umožňuje škrábat námrazu v obou směrech
✔️ Autoškrabku lze rozdělit na dvě
📌 od 360 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Murska Finská škrabka
S unikátním řešením pro očištění stěračů
✔️ Speciální drážky na očištění stěračů
✔️ Odzkoušena v extrémních podmínkách
✔️ Vhodná také pro ženy, není zapotřebí velké fyzické síly
📌 od 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4EDI 4 Kärcher 1.598
Elektrická škrabka na led
✔️ Rotující kotouč se stabilními plastovými čepelemi
✔️ Snadná manipulace
✔️ Výkonné lithium-iontové články
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Compass 10319 Škrabka
S teleskopickým koštátkem
✔️ Kombinovaná mycí stěrka, škrabka a smetáček na okna
✔️ Teleskopická hliníková násada s možností aretace
✔️ Ergonomické hliníkové držadlo s pěnovým madlem
📌 od 240 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Fieldmann - Škrabka na auto
✔️ Škrabka na auto se smetákem
✔️ Změkčená hliníková rukojeť
✔️ Délka štětin až 5 cm
📌 od 200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Škrabka na led s rukavicí
✔️ Vyrobena z odolného plastu ABS
✔️ Robustní a ostrá škrabka
✔️ Vyhovuje všem velikostem rukám
📌 od 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat škrabku na auto

Škrabka na auto patří mezi základní vybavení řidiče. Většina o této pomůcce příliš nepřemýšlí a výběru věnuje minimum času. Přesto se může vyplatit vědět, jaké možnosti existují a jak se škrabkou zacházet.

jak vybrat škrabku na led

Základní škrabky

Jednoduché klasické škrabky tvoří škrabací hlavice obvykle trojúhelníkového tvaru. Hlavice je obvykle opatřena rukojetí. Ještě levnější a skladnější škrabky mohou být i bez rukojeti. Vypadají zkrátka jako plastový trojúhelníček (někdy čtverec).

Výhodou je, že každá strana může být opatřena jinou „čepelí“ – na sníh, námrazu, vodu a zamlžení. Nevýhodou je, že jsou tyto škrabky neergonomické a poměrně špatně se s nimi pracuje. Jako ryze nouzová záležitost se uplatní, ale většina lidí proto, zvlášť na větší námrazu, upřednostní škrabku s rukojetí.

Styčná plocha (čepel) bývá nejčastěji široká kolem 9-11 cm. Celková délka škrabky může být jen mezi 15 až 20 cm. Nejlevnější modely lze někdy pořídit od cca 10 Kč. Škrabky z lepších materiálů s ergonomickou rukojetí a třeba pohyblivou, přizpůsobivější čepelí pak nejčastěji pořídíte kolem 70 až 150 Kč.

Škrabky se smetákem

Kombinace škrabky se smetákem je velmi oblíbená. Smeták lze použít na rychlé odstraňování sněhu a někdy je od škrabky samotné i oddělitelný. Tyto škrabky mívají výrazně větší rozměry. Délka je nejčastěji kolem 40 až 65 cm. Samotná čepel škrabky pak bývá podobně široká jako u základních škrabek – cca 10 cm. Šíře smetáčku je větší pro rychlejší a efektivnější práci. Může to být 15 až 25 cm.

Díky delší rukojeti se škrabka dobře drží a snáze se s ní dostanete, kam potřebujete. Práce je pohodlnější a smeták taky zužitkujete. Nevýhodou jsou ovšem podstatně větší a méně skladné rozměry. Vyšší je i cena. Škrabky se smetákem obvykle stojí mezi 100 až 300 Kč.

Teleskopické škrabky

Teleskopické provedení škrabek je poměrně populární. Ve složeném stavu bývají tyto škrabky plus mínus stejně dlouhé jako pevné škrabky se smetákem, ale lze je roztáhnout často i na metrovou délku. Snadno se tak dostanete na střechu nebo druhou stranu okna, aniž byste museli kolem auta poskakovat.

Za teleskopické provedení si opět trochu připlatíte – většina těch solidních se prodává od cca 250 Kč. Nevýhodou je kromě ceny i vyšší hmotnost, ale taky potenciální větší poruchovost spojená s teleskopickým mechanismem. To platí zvlášť u méně kvalitních modelů.

Škrabky s rukavicí

Zajímavou záležitostí jsou škrabky s integrovanou rukavicí, která vás při práci zahřeje. Obvykle jde o silnější, zateplenou rukavici, takže ji můžete použít i přes lehké prstové rukavice a dopřát si v tuhém mrazu při práci ještě více tepla. Pokud trpíte na studené ruce, asi vás může takové řešení zaujmout.

Cena přitom nemusí být vysoká. Některé rukavicové modely pořídíte od pár desítek korun. Práce s takovou škrabkou však může být poněkud méně obratná – záleží však na konkrétním zpracování.

Elektrická škrabka na okna

Možná už jste se někdy setkali s kuriózním nástrojem v podobě elektrické škrabky na auto. Výběr není nijak závratný a obvykle jde o drobnou krabičku opatřenou rotační hlavicí s břity, které mají námrazu „odkrajovat“. Princip fungování i používání je snadný – výsledek ovšem spíše na pováženou.

Levnější modely (řádově stovky Kč) podezřelých a neznámých výrobců představují obvykle spíše komickou hračku než účinnou pomůcku. Některé jsou dokonce napájeny síťově z 12V zásuvky v autě, což je značně neobratné.

Na druhou stranu existují i škrabky osvědčených a kvalitních značek, jako je Kärcher. Ty stojí kolem 1200 Kč, jsou bateriové. I z recenzí a testů škrabek je patrné, že nějakou tu práci odvedou. Ale jestli se taková nezanedbatelná investice vyplatí? To je jiná otázka.

Nevýhodou těchto škrabek bývá, že baterie má poměrně krátkou výdrž – často jen kolem 10-15 minut. Nabíjení však může trvat několik hodin. Pokud přijdete k autu a zjistíte, že škrabka je na pokraji sil a zapomněli jste ji dobít, stejně budete muset sáhnout po osvědčené klasice. Nepříjemné mohou být i vibrace při práci.

led na aute

Materiálové zpracování

Škrabky jsou obvykle celoplastové. Některé mohou mít gumovou stěrku, pěnovou či pogumovanou rukojeť, která se lépe drží nebo i textilní rukavici. I škrabací čepele jsou typicky plastové, nikoli kovové, kvůli vyšší šetrnosti. Kovové však může být teleskopické ústrojí, v takovém případě bychom dali přednost lehčímu hliníku.

Jak škrabku správně používat?

Může plastová styčná plocha škrabky poškodit sklo? Odpověď zní: ano. Samotný plast sklo nepoškrábe, proto taky výrobci deklarují „šetrnost“ škrabky. V reálu se však na sklo během jízdy i stání nalepí spousta nečistot.

Často jde o mikroskopické, nicméně tvrdé částice – včetně částic těžkých kovů. Při drastickém škrábání námrazy pak může dojít k tomu, že sklo za spoluúčasti zmíněných částic poškrábete. Oděrky mohou být jen nepatrné, vlásečnicové – ale časem se nakupí.

Škrabku tedy používejte s citem. Ideálním řešením je odolnější námrazu nejdříve rozrušit a teprve potom použít škrabku, se kterou budete kry spíše odlupovat než drápat. Níže jsme pro vás připravili spoustu tipů na to, jak škrabce práci ulehčit.

Alternativní možnosti rozmrazování skel

Existují i jiné možnosti, jak si poradit se sněhem nebo i zatvrzelou námrazou, aniž byste museli hned po ránu skákat kolem auta se škrabkou do zemdlení? Ano, samozřejmě se najdou různé fígle. Ne všechny jsou ale úplně „košer“.

Rozmrazování skel na volnoběh

Tato možnost patří k těm, které řidiče napadnou jako první. Je mimořádně pohodlná a není zapotřebí naprosto žádné speciální vybavení. Stačí usednout do auta, pustit motor na volnoběh, zapnout topení a čekat až teplo vykoná své dílo.

Toto řešení, jakkoli se může na oko jevit jako nejsnadnější, má však hned několik vážných háčků – a proto jeho používání striktně nedoporučujeme. První úskalí je legislativní. V Zákoně o provozu na pozemních komunikacích se výslovně píše, že řidič:

„…nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

Všimněte si i zmínky o zákazu projíždění kaluží – o tom, že v zákoně něco takového je zřejmě spousta řidičů nemá ani tušení. Vraťme se ale k našemu tématu. Za porušení zákona hrozí pokuta ve výši až 2000 Kč na místě nebo 2500 Kč ve správním řízení. Podobné nařízení platí ve většině zemí, minimálně v Evropě – a pokuty mohou být i tučnější.

Jistě, praxe je taková, že pokuty za rozmrazování skel na volnoběh asi nebudou tvořit úplně markantní podíl z celkového objemu rozdaných sankcí (aspoň u nás, v některých jiných zemích, např. hned v sousedním Německu, je to prý horší)… ale je dobré o tomto riziku vědět. Jsou nicméně i další důvody, proč tuto metodu raději moc neaplikovat.

V motoru se na studený volnoběh kondenzuje voda a ta mu vůbec nesvědčí. Může se dostat i do oleje. Tento způsob řešení je obecně zátěží pro motor i baterii. Rozmrazování navíc zdaleka nemusí být rychlejší, než mechanické oškrábání námrazy.

Domácí a chemické odmrazovače

Na internetu i z doslechu můžete pochytit celou škálu nejrůznějších „zaručených“ receptů na to, jak se rychle zbavit námrazy na voze. Které patří mezi nejoblíbenější?

Velmi populární variantou, zejména pro nenáročnost na suroviny, je recept na odmrazovač v podobě roztoku vody a octa. Stačí namíchat tyto tekutiny v poměru 3:1 ve prospěch octa, nalít směs do běžné nádobky s rozprašovačem (např. od dezinfekce nebo na květiny) a aplikovat na skla. Námraza rychle povolí a snadno ji mechanicky odstraníte.

Ještě jednodušší variantou je použití prosté teplé vody. Zde ale pozor, rozhodně neplatí, že čím teplejší tím účinnější. Pokud si s šibalským úsměvem donesete hrnec vroucí vody, můžete se dost možná se sklem rozloučit. Tepelný šok může způsobit prasknutí. Voda by měla mít naopak jen max. do 30°C – opravdu by tedy měla být jen teplá, neřku-li vlažná. Do vody ještě můžete přidat hrstku soli pro posílení efektu.

Další možností spočívá už v použití tvrdší chemie, konkrétně technického lihu. Pro dané účely je vhodné líh zředit vodou v poměru 2:1 ve prospěch lihu. Tato směs má poměrně efektivní účinky, ale skutečně ji lze použít výhradně na rozmrazování skel. Na laku by totiž mohla způsobit spíše neplechu. Nemusela by ho sice rovnou „rozežrat“, ale minimálně narušit a oslabit. Takové poškození by se mohlo viditelněji projevit až časem.

Další „babské“ rady

Lze proti námraze bojovat i nějakými preventivními prostředky? Nějaké možnosti jsou. Tou nejjednodušší je postavit auto čelním sklem k východu na místo, kde bude hned po ránu hodně hřát sluníčko. Námraza vytvořená přes noc díky tomu více nebo méně povolí a bude přinejmenším snazší ji odstranit. Za ideálních podmínek možná už rovnou přijdete k čistému sklu.

Další možností je například textilie (osuška, deka,…) namočená v roztoku vody a soli, kterou přes noc rozprostřete na čelní sklo. Solný roztok by měl námraze zabránit. Roztok však musí být docela silný.

Vysloveně lidovým řešením je pak sklo večer pořádně „natřít“ rozkrojenou cibulí. Další možností je přetření skla starou ponožkou plnou soli. Tyhle fígle zní – a při realizaci jistě i vypadají – docela divně a jejich efektivita bude spíše na pováženou. Na druhou stranu jsou natolik jednoduché a levné, že za zkoušku snad i stojí.

Škrabka stejně nesmí chybět!

Tyto výše uvedené postupy či jejich kombinace mohou něco přinést, ale stejně se pravděpodobně neobejdete bez kvalitní škrabky, která dílo dokoná. Spíše si různými triky můžete onu mechanickou práci poněkud ulehčit a urychlit tak svůj odjezd do práce nebo kamkoli jinam.

jak si poradit s námrazou

Ceny škrabek na auto

Kolik stojí kvalitní škrabka na auto? O cenách už jsme se zmínili při výčtu různých variant škrabek. Pojďme si to však ještě shrnout.

✅ Škrabky do 100 Kč

Úplně nejlevnější škrabky koupíte i pod 20 Kč, většina jednoduchých variant však stojí desítky korun nebo kolem 100 Kč. Tyto škrabky jsou dostačující pro nenáročné použití.

✅ Škrabky do 300 Kč

Výběr odolných a kvalitních škrabek od dobrých značek. Můžete vybírat mezi základními škrabkami, modely se smetáky i teleskopem.

✅ Škrabky nad 300 Kč

Velmi kvalitní škrabky pro náročné zájemce. Obvykle se smetákem, teleskopem.

Nejlepší značky škrabek na auto

Které značky škrabek na auto nabízejí dobrou kvalitu za přiměřenou cenu?

  • Fiskars – Škrabky vynikající kvality a přitom jednoduché. Velmi dobrá volba.
  • Compass – Skvělý výběr a jedna z nejprodávanějších značek. Škrabky různého typu a v různých relacích.
  • Sheron – Slušný výběr. Škrabky za velmi nízké ceny. Spíše pro nenáročné zájemce.
  • Automax – Velký výběr v různých relacích. Nechybí škrabky za pár korun, ale ani kvalitní teleskopické modely.
ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Solid 143063
Nejlepší klasická škrabka na auto
✔️ Praktická odolná škrabka na led a sníh
✔️ Čepel nepoškozuje ochrannou vrstvu automobilových skel
✔️ Dvojitá ohybná čepel - čistí tam i zpátky
📌 od 120 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Fiskars SnowXpert 143062
Nejlepší škrabka se smetáčkem
✔️ Snadno setře zamlžená okna
✔️ S dvojitou čepelí - umožňuje škrábat námrazu v obou směrech
✔️ Autoškrabku lze rozdělit na dvě
📌 od 360 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Murska Finská škrabka
S unikátním řešením pro očištění stěračů
✔️ Speciální drážky na očištění stěračů
✔️ Odzkoušena v extrémních podmínkách
✔️ Vhodná také pro ženy, není zapotřebí velké fyzické síly
📌 od 100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4EDI 4 Kärcher 1.598
Elektrická škrabka na led
✔️ Rotující kotouč se stabilními plastovými čepelemi
✔️ Snadná manipulace
✔️ Výkonné lithium-iontové články
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Compass 10319 Škrabka
S teleskopickým koštátkem
✔️ Kombinovaná mycí stěrka, škrabka a smetáček na okna
✔️ Teleskopická hliníková násada s možností aretace
✔️ Ergonomické hliníkové držadlo s pěnovým madlem
📌 od 240 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Fieldmann - Škrabka na auto
✔️ Škrabka na auto se smetákem
✔️ Změkčená hliníková rukojeť
✔️ Délka štětin až 5 cm
📌 od 200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Škrabka na led s rukavicí
✔️ Vyrobena z odolného plastu ABS
✔️ Robustní a ostrá škrabka
✔️ Vyhovuje všem velikostem rukám
📌 od 100 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení