Auto / moto

Nejlepší sady na opravu čelního skla: TOP 4 podle recenzí a testů

nejlepší sady na opravu čelního skla

Přijít k prasklině čelního skla nemusí být velký problém. V klidu si jedete a najednou křup… a je to. Stačí, aby od kola jiného vozu odletěl drobný kamínek, a dírka s pavučinou okolo je na světě. Ale co teď? Co dělat, pokud se přední sklo dozná takovou újmu? Právě o tom se budeme bavit v dnešním článku. Dozvíte se, co vše se dá v takové situaci dělat a taky jak vybrat nejlepší sadu na opravu čelního skla, pokud se rozhodnete škodu vyřešit svépomocí.

Oprava pomocí speciální sady může být relativně snadná, rychlá a levná, ale měli byste vědět, za jakých okolností je vůbec možné, bezpečné či smysluplné sadu použít. Zdaleka nejde o „všelék“ na jakékoli poškození skla. Při samotném výběru sady vám pak – kromě našeho průvodce – mohou pomoci i recenze opravných sad na čelní sklo od uživatelů či odbornější testy.

Nejlepší sady na opravu čelního skla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Sada na opravu čelního skla Rain-X Windscreen Repair Kit
Nejlepší sada na opravu čelního skla na trhu
✔️ Okamžitě zastaví praskání skla
✔️ Ťukance do průměru zhruba 2,5 cm a praskliny až do délky 30 cm
✔️ Vytáhne z praskliny vzduch a vyplní ji pryskyřicí
📌 od 380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2K2 GLASS DOCTOR
✔️ Jedinečný systém aplikace eliminuje molekuly vzduchu uvízlé v prasklině
✔️ Pryskyřice se vytvrzuje vlivem slunečního světla
✔️ Na závěr se stává zcela transparentní
📌 od 280 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3VERSACHEM 90110 Sada na opravu čelního skla
✔️ Spolehlivý výrobek na opravu poškození čelního skla
✔️ Od americké firmy
✔️ Snadné použití podle podrobného návodu
📌 od 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4OPRAVNÁ SADA AUTOSKLA LEPIDLO NA OPRAVY
✔️ Opraveno za 20 minut
✔️ Kompletní sada
✔️ Dobrá cena
📌 od 165 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat sadu na opravu čelního skla

Důležité je vědět, jak sady fungují, kdy je lze použít a jaká rizika se s prasklinami ve skle pojí. Samotná volba sady se může odvíjet od ceny, značky nebo obsaženého vybavení, ale třeba i od recenzí a hodnocení.

Může se jezdit s prasklým sklem?

Pokud už se vám přihodí nepříjemnost v podobě praskliny na předním skle vozu, jak rychle je třeba zjednat nápravu? Je možné s prasklinou jezdit, pokud například není velká, nezaclání ve výhledu a vy momentálně nechcete či nemůžete sklo opravit?

Na tuhle situaci skutečně pamatuje i zákon a je poměrně přísný. Pokud má prasklina šířku víc než 20 mm a nachází se ve stírané ploše (tedy v dosahu stěračů), je povolené nanejvýš dojet do servisu nebo domů. Možný je tedy jen určitý „nouzový dojezd“. Pokud byste s prasklinou jezdili dál, postihnout vás může nepříjemná a poměrně vysoká pokuta až 10 000 Kč. Co je však horší, přijít můžete až o 5 bodů.

Proč neodkládat opravu praskliny?

Prasklina se na skle může udělat během okamžiku a zpravidla se dvakrát nevyplatí opravdu odkládat – a to ani v případě, že se prasklina nachází mimo zorné pole nebo je velmi drobná, takže čistě z „legislativního“ hlediska není nezbytně nutné spěchat. Nicméně během ježdění se může prasklina nadále zvětšovat, jak bude sklo čelit náporu protivětru, ale i dalších nečistot. Problematické jsou i změny teplot. Oprava se následně může prodražit. A to ani nemluvíme o bezpečnostních rizicích.

čelní sklo silnice

Oprava vs. výměna čelního skla

Ne vždy je nutné celé čelní sklo vyměnit. Některé praskliny mohou v servisu opravit takzvaným scelením, které se provádí pomocí speciálních přípravků na bázi pryskyřice. Sklo se tímto zásahem zacelí a díky stejně „barvě“ a lomu světla nemusejí po prasklině zbýt žádné stopy.

Tato oprava ale není možná vždy. Zejména praskliny větší než cca 4 cm v průměru už příliš dobře opravit nejde. Problematické jsou rovněž praskliny, které se nacházejí blízko okrajů skla (do cca 7 cm od okrajů). Zde vzniká bezpečnostní riziko prasknutí skla. Neopravují se zpravidla ani praskliny přímo v zorném poli řidiče. Pokud je to však možné, scelení praskliny může v servisu stát kolem tisícovky. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, takže reálné cenové rozpětí je větší.

Výměna skla pochopitelně vyjde podstatně dráž. Podle toho, o jaký a jak starý vůz jde, to může být i deset, patnáct, ale i více tisíc Kč.

Hradí se oprava čelního skla z pojistky?

Z běžného povinného ručení se oprava skla obvykle nehradí. Z této zákonné pojistky se hradí škody, které pojištěnec způsobí jiným osobám. Bylo by tedy nutné najít a „usvědčit“ viníka, z jehož pojistky by oprava šla.

To je pochopitelně obtížné či nemožné v situacích, kdy vám sklo rozbije odražený kamínek. Což je nejčastější případ. Pokud chcete mít toto riziko pokryté, pojišťovny obvykle nabízejí specifická připojištění, mezi nimiž velmi často figuruje právě pojištění čelního skla. To může být zahrnuto i v komplexním havarijním pojištění.

Lze čelní sklo opravit svépomocí?

Nyní se dostáváme k samotnému gró našeho článku. Oprava prasklého skla je za jistých okolností skutečně možná i „podomácku“. Pokud se vám nechce do servisu, můžete si pořídit právě domácí sadu na opravu čelního skla.

Toto řešení lze uplatnit zejména v případě menších prasklin, které nejsou přímo v zorném poli řidiče nebo nejsou příliš blízko okraje skla (viz výše). Sad je velký výběr a ceny jsou poměrně různorodé, obvykle však vlastnoruční oprava vyjde levněji. Navíc ušetříte čas a starosti. Opravu můžete uskutečnit ihned, když dorazíte domů a nemusíte nic odkládat a zhoršovat situaci.

Jak to funguje?

Princip je stejný, jako kdyby vám sklo opravovali v servisu, používají se prostředky na bázi pryskyřice nebo méně často na bázi silikonu. Z praskliny se vysaje vzduch a nahradí se touto opravnou čirou hmotou, který má stejný index světelného lomu jako sklo.

Jaký je postup?

Přesný postup se samozřejmě bude lišit dle konkrétního výrobku, ale obecně je potřeba v první řadě dobře očistit sklo a prasklinu od nečistot a úlomků. To můžete provést něčím ostrým, např. jehlou, ale někdy bývají součástí sady i pomocné nástroje.

Zde je potřeba říct, že pro opravu je vhodné zvolit i adekvátní podmínky. Ideálně ji provádějte venku proti přímému slunci. Aby pryskyřice dobře tuhla… a taky abyste na opravu hezky viděli.

Když je prasklina očištěná, můžete přejít k dalšímu kroku. Tím je přilepení speciální samolepky, přísavky, která se umístí kolem praskliny. Na přísavku se poté precizně připevní plastový nástavec, skrz tento nástavec budete následně aplikátorem podobným injekční stříkačce vstřikovat samotnou opravnou hmotu. Když je hotovo, přísavku a nástavec odejmete a přelepíte opravené místo přiloženou, obvykle transparentní, náplastí. Nakonec pomocí tupé žiletky či planžetky (bývají rovněž v balení) oblast dočistíte.

Jak bylo řečeno, sady se mohou lišit a stejně tak i postup, takže výše uvedená varianta je pouze pro základní představu. Je však patrné, že oprava není příliš složitá. Stačí trocha trpělivosti a preciznosti. Výsledky mohou být u kvalitních sad opravdu výborné a po prasklině nemusí zbýt ani památka. Vždy postupujte přesně v souladu s návodem. Bude nutné čekat na vytvrzení pryskyřice, proto nespěchejte a dodržte doporučenou dobu schnutí. Je třeba po dobu schnutí chránit sklo před vodou či deštěm.

čelní sklo detail

Co bývá součástí sady?

V optimálním případě by kvalitní sada na opravu čelního skla měla obsahovat vše, co je pro celý postup potřebné, abyste nemuseli v žádném kroku improvizovat. Sady tak obsahují např.:

  • Špendlík či planžetu na očištění praskliny
  • Lepicí podložky
  • Potřebné aplikační nástavce
  • Aplikátor s opravou hmotou
  • Lepicí dílce pro vytvrzení pryskyřice
  • Planžetu a hadřík pro dočištění

Mezi pokročilejší vybavení, které najdete u dražších sad, může patřit kupříkladu i UV lampa. To už se však týká spíše profesionálních sad, které pravděpodobně pro běžné použití pořizovat nebudete.

Ceny opravných sad na čelní sklo

Kolik investovat do sady na opravu čelního skla, pokud chcete mít co největší šanci na kvalitní výsledek? Pojďme se podívat na to, s jakými cenovými relacemi se lze setkat.

✅ Sada na opravu čelního skla do 200 Kč

Velmi levné sady lze skutečně pořídit už za cenu nad 100 Kč. Jde o poměrně populární řešení, často o jedny z nejprodávanějších sad na opravu čelního skla. Pro nenáročné použití na menší praskliny či u starších aut mohou být dostačující.

✅ Sada na opravu čelního skla do 500 Kč

V této relaci najdete největší výběr. Vybrat si lze kvalitní a velmi dobře hodnocené sady. Dobrá volba pro většinu uživatelů.

✅ Sada na opravu čelního skla nad 500 Kč

Vyšší cena automaticky neznamená vyšší kvalitu, a tak je třeba rozmýšlet, jestli za své peníze dostanete adekvátní hodnotu. Ne vždy tomu tak u dražších sad musí být, nepočítáme-li profi sady, které už však stojí tisíce Kč.

Nejlepší značky opravných sad na čelní sklo

Které značky sad na opravu čelních skel patří k nejlépe hodnoceným?

  • Mobilly – Tato značka nabízí jedny z vůbec nejprodávanějších sad. Jde o spíše levnější sady.
  • Loctite – Větší výběr sad v různých relacích, ověřená značka s výborným hodnocením.
  • Nakida – Velmi levné sady pro méně náročné použití.
  • K2 Glass Doctor – Populární sady ve střední relaci s dobrým hodnocením.
ProduktInfoHodnocení
#1Sada na opravu čelního skla Rain-X Windscreen Repair Kit
Nejlepší sada na opravu čelního skla na trhu
✔️ Okamžitě zastaví praskání skla
✔️ Ťukance do průměru zhruba 2,5 cm a praskliny až do délky 30 cm
✔️ Vytáhne z praskliny vzduch a vyplní ji pryskyřicí
📌 od 380 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2K2 GLASS DOCTOR
✔️ Jedinečný systém aplikace eliminuje molekuly vzduchu uvízlé v prasklině
✔️ Pryskyřice se vytvrzuje vlivem slunečního světla
✔️ Na závěr se stává zcela transparentní
📌 od 280 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3VERSACHEM 90110 Sada na opravu čelního skla
✔️ Spolehlivý výrobek na opravu poškození čelního skla
✔️ Od americké firmy
✔️ Snadné použití podle podrobného návodu
📌 od 450 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4OPRAVNÁ SADA AUTOSKLA LEPIDLO NA OPRAVY
✔️ Opraveno za 20 minut
✔️ Kompletní sada
✔️ Dobrá cena
📌 od 165 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení