Test 7 nejlepších motorových olejů (5w-30 a 5w-40)

Nejlepší motorové oleje Ačkoli je zejména u nových vozů běžné, že výměna oleje je prováděna v servisu, každý řidič by měl být připraven a schopen doplnit v případě nutnosti olej sám. V ideálním případě s sebou nějakou železnou zásobu oleje už vozíte a víte přesně, co vaše auto potřebuje a co mu svědčí. Pokud jste zatím tento „problém“ neřešili a chystáte se olej teprve pořizovat, může vám pomoci náš výběr šesti nejlepších motorových olejů v současné nabídce.

Spousta lidí se domnívá, že výběr správného oleje je obtížný, a špatně se orientují v jednotlivých označeních. Druhá skupina řidičů a majitelů vozů smýšlí opačně – jsou přesvědčeni, že na výběru zas tak nezáleží. Pravda je jako obvykle někde uprostřed. Špatně zvolený olej může motoru uškodit, nicméně volba vhodného typu není žádná věda. S výběrem vám pomůže průvodce, kterého jsme pro vás připravili. Najdete jej na konci recenze motorových olejů, na kterou se právě teď vrhneme…

Nejlepší motorové oleje

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Mobil ESP Formula 5W-30
5 out of 5 stars (5 / 5)918 KčČíst recenze
#2Castrol EDGE Titanium FST LongLife 5W-30
5 out of 5 stars (5 / 5)893 KčČíst recenze
#3Valvoline SynPower 5W-40
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)688 KčČíst recenze
#4Total Quartz 9000 5W-40
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)469 KčČíst recenze
#5Mobil Super 3000 X1 5W-40
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)563 KčČíst recenze
#6Liqui Moly 3701 5W-40
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)949 KčČíst recenze
#7Ford Formula F 5W-30
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)533 KčČíst recenze
Recenze TOP 7 motorových olejů

#1 Mobil ESP Formula 5W-30 (od 918 Kč)

 Recenze Mobil ESP Formula 5W-30  Prvním mazivem v testu motorových olejů bude Mobil ESP Formula 5W-30 prodávaný v pětilitrovém balení. Jde o ryze syntetický olej vysoké kvality, který je vhodný pro většinu moderních motorových vozidel. Využijete jej nejen u běžných osobních automobilů, ale taky u větších a výkonnějších SUV nebo i v menších užitkových vozech. Olej tedy nabízí velmi univerzální použití. Je kompatibilní s katalyzátory zážehových motorů i s částicovými filtry motorů vznětových.

Speciální směs odpovídá nejvyšším nárokům a je doporučována i výrobci, jako je BMW, Mercedes Benz nebo Volkswagen. Mobil ESP Formula 5W-30 umožňuje dosáhnout snížení spotřeby paliva a pozitivně působí na životnost a efektivitu mechanismů pro snižování emisí.

Tento nízkopopelnatý olej patří k nejkvalitnějším na trhu, a přestože nepatří mezi úplně nejlevnější varianty, investice se rozhodně vyplatí a poměr ceny a výkonu je na vynikající úrovni.

Co potěší

 • Vysoce kvalitní olej
 • Univerzální použití pro vznětové i zážehové motory moderních vozů
 • Výborný poměr cena/kvalita

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 918 Kč

Koupit v obchodě

#2 Castrol EDGE Titanium FST LongLife 5W-30 (od 893 Kč)

 Recenze Castrol EDGE Titanium FST LongLife 5W-30  Další mazivo o viskozitě 5W-30 je cenově i kvalitativně srovnatelné s prvním. Jedná se opět o plně syntetický olej, který splňuje specifikace ACEA C3 – což značí, že jde o velmi stabilní olej využitelný jak pro zážehové, tak pro vznětové motory, a navíc kompatibilní se systémy DPF a TWC, jimž zároveň prodlužuje životnost.

Castrol EDGE Titanium FST LongLife je výkonný olej renomovaného výrobce vytvořený na základě špičkových technologických postupů. Díky tomu například zdvojnásobuje pevnost olejového filmu, což vede k rapidnímu omezení tření a možnosti lépe využívat potenciál motoru.

Tento olej obstojí i v nejnáročnějších zkouškách a nabízí vynikající vlastnosti.

Co potěší

 • Jeden z nejprodávanějších motorových olejů
 • Velmi kvalitní olej
 • Omezení tření a kontaktu kovových součástí motoru
 • Pro zážehové i vznětové motory

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 893 Kč

Koupit v obchodě

#3 Valvoline SynPower 5W-40 (od 688 Kč)

 Recenze Valvoline SynPower 5W-40  Třetí místo recenze motorových olejů bude ve znamení prvního maziva s viskozitou 5W-40. Cenově vychází tento produkt o něco levněji než předchozí varianty. Tento olej splňuje specifikace ACEA A3/B4 a API SN/CF. I tentokrát jde o plně syntetickou tekutinu.

Valvoline SynPower 5W-40 je použitelný zejména pro osobní vozidla, ale uplatnit se může i u menších vozů užitkových. Jeho specifikace jej předurčuje pro dieselové i benzínové motory a pro velmi vysokou zátěž s možností významného prodloužení intervalu výměny. Vhodný je i pro dieselové motory s přímým vstřikováním. Valvoline SynPower je velmi výkonný a skvěle se hodí pro ochranu motoru při startování anebo při vysoké zátěži a náročných podmínkách.

Olej snižuje tření a obstojí při nízkých, ale i velmi vysokých teplotách. Zabraňuje taky vzniku usazenin a udržuje vyšší čistotu motoru. Dochází taky ke snižování emisí a spotřeby paliva. Jde o skutečnou špičku ve své kategorii.

Co potěší

 • Výkonný olej do extrémních podmínek
 • Ochrana při startu
 • Snižování emisí, usazování nečistot
 • Prodloužení intervalu výměny

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 688 Kč

Koupit v obchodě

#4 Total Quartz 9000 5W-40 (od 469 Kč)

 Recenze Total Quartz 9000 5W-40  Za pouhých cca pět set korun je k dostání pětilitrové balení kvalitního oleje Total Quartz 9000 s viskozitou 5W-40. Tento poctivý, čistě syntetický olej zaručuje skvělou stabilitu a výborně se osvědčí při studeném startu v nízkých teplotách. Stejně dobré vlastnosti poskytne ale i v létě, kdy se rtuť teploměru šplhá nesnesitelně vysoko.

Total Quartz 9000 5W-40 splňuje specifikace ACEA A3/B4, a je tedy vhodný pro benzínové motory i dieselové motory (včetně motorů s přímým vstřikováním). Olej je účinný i při vysoké zátěži a umožní prodloužení intervalu výměny. Těšit se můžete i na omezení spotřeby paliva a prodloužení životnosti všech součástí motoru při zachování vysokého výkonu.

Co potěší

 • Dobré vlastnosti ve velmi nízkých i vysokých teplotách
 • Vhodný i pro vyšší zátěž
 • Velmi dobrá cena

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 469 Kč

Koupit v obchodě

#5 Mobil Super 3000 X1 5W-40 (od 563 Kč)

 Recenze Mobil Super 3000 X1 5W-40  Páté místo testu motorových olejů obsadil cenově dostupný a přitom kvalitní produkt Mobil Super 3000 X1 o viskozitě 5W-40. Tento syntetický olej poskytuje vysokou míru ochrany. Dokáže zabraňovat usazování nečistot, chrání mechanické součásti před opotřebením a zvyšuje jejich životnost a poskytuje ochranu při velkém teplotním rozpětí. Nezklame vás v tedy v mrazivé zimě, ale ani v parném létě.

Mobil Super 3000 X1 5W-40 splňuje specifikace API SN/CF a ACEA A3/B3/B4. Možnosti použití jsou tedy rozsáhlé. Uplatní se u dieselových motorů (včetně motorů s přímým vstřikováním) a taky u motorů benzínových a díky vysoké výkonnosti zvládá i značnou zátěž. Olej je určen nejen pro osobní vozy, ale i pro větší vozidla typu SUV nebo dodávky a jiná menší užitková vozidla a vhodný je pro plynulou a rychlou jízdu na dálnicích stejně jako pro jízdu po městě.

Za rozumné peníze tak získáte olej s více než dostačující kvalitou.

Co potěší

 • Vhodný pro většinu motorů
 • Výkonný i při vyšší zátěži
 • Dobrá cena

Co zamrzí

 • Nižší výdrž oproti konkurenci

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 563 Kč

Koupit v obchodě

#6 Liqui Moly 3701 5W-40 (od 949 Kč)

 Recenze Liqui Moly 3701 5W-40  Liqui Moly 3701 je široce použitelný, plně syntetický olej s viskozitou 5W-40. Pětilitrovka tohoto oleje vás sice vyjde poněkud dráž, ale jde o kvalitní volbu s velmi dobrými vlastnostmi při nízkých i vysokých teplotách. Olej splňuje specifikace ACEA A3/B4 a C3 anebo API SN/CF a lze jej použít i pro motory, které fungují na plynná paliva (CNG/LPG).

Liqui Moly 3701 5 l je vhodný pro moderní motory – a to pro benzínové anebo pro víceventilové diesely s turbodmychadlem. Interval výměny může být až 30 000 km. Ochrana motoru je na velmi dobré úrovni. Zásadnější nevýhodou tohoto oleje je především poněkud vyšší cena oproti srovnatelně kvalitním konkurenčním alternativám.

Co potěší

 • Kvalitní olej vhodný i pro vysokou zátěž

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 949 Kč

Koupit v obchodě

#7 Ford Formula F 5W-30 (od 533 Kč)

 Recenze Ford Formula F 5W-30  Ford Formula F s viskozitou 5W-30 se u nás těší opravdu velké oblibě a patří mezi nejprodávanější motorové oleje. Důvodem je pravděpodobně kombinace solidního výkonu a poměrně příznivé ceny.

Opět se jedná o plně syntetické mazivo, které ale tentokrát splňuje specifikace ACEA A1, B1, A5 a B5. Použitelný je tedy pro motory dieselové i benzínové a zejména pro standardní zátěž. Tento olej poskytuje motoru dostatečnou ochranu před usazeninami i před snížením výkonu.

Co potěší

 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Solidní ochrana
 • Velmi oblíbený olej

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 533 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat motorový olej?

Potřebujete vyměnit olej ve svém voze a nevíte, podle čeho vybrat správný typ? Ideální a nejjednodušší je orientovat se podle doporučení výrobce. Jednou z možností je tedy zvednout kapotu a najít informační štítek, kde je uvedena specifikace oleje. Další a zřejmě pohodlnější možností je nakouknout do manuálu vozidla, kde by měl být údaj také uveden.

Specifikace oleje budou neznalému člověku připadat jako šifry. Pojďme se tedy podívat na to, co znamenají a jak se v nich alespoň trochu zorientovat.

Viskozitní třída

Tento údaj je obvykle uváděn jako první. Někdy je označován jako „specifikace podle SAE“ nebo „viskozitní třída SAE“ – ať už je ale pojmenován jakkoli, má obvykle podobu čísla, písmena a dalšího čísla za pomlčkou a určuje viskozitu neboli míru vnitřního tření.

Viskozitní třída může vypadat například takto: 5W-30

Část před pomlčkou označuje zimní třídu (W – angl. winter = zima), část za pomlčkou pak třídu letní. Jelikož se v dnešní době setkáte především s více stupňovými oleji vhodnými pro všechna roční období, budete většinou narážet na takovéto kombinované označení. Samotné rozluštění je velmi jednoduché.

Zimní třída označuje využitelnost při nízkých teplotách. Čím nižší je první číslo, tím déle zůstává olej tekutý i při velmi nízkých teplotách. Oleje 0W obstojí i při teplotách okolo 50°C pod nulou. Maziva 5W pak při teplotách okolo – 40°C (jde pouze o orientační údaj).

Letní třída zase udává, do jak vysoké teploty si olej zachová optimální viskozitu. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo, tím větší teploty olej snese, aniž by ztratil požadované vlastnosti.

Do hodnocení jsme zařadili pouze oleje 5W-40 a 5W-30. V našich podmínkách jde o nejpoužívanější varianty – zejména pak u novějších vozů. U starších vozidel může být vhodnější použití olejů 10W-40 nebo 15W-40.

Výkonnostní třída

Jde o druhý nejvýznamnější údaj, který by neměl u specifikace oleje chybět. Nejčastěji se setkáte s označením třídy podle ACEA, případně podle API. Tyto třídy označují, pro jaké typy motorů je možné olej použít a pro jakou zátěž jsou vhodné. Dozvíte se, zda je olej vhodný pro benzínové i dieselové motory, jestli jej lze použít pro motory s přímým vstřikováním, pro starší motory apod. Třída taky informuje o tom, zda mazivo prodlužuje interval výměny. Např.:

 • A1, B1 – standardní olej pro dieselové a benzínové motory s normálním intervalem výměny
 • A3, B3 – mazivo pro vyšší zátěže, prodloužený interval výměny, dieselové i benzínové motory

Vybírejte vždy podle specifikací!

Právě specifikace viskozity a výkonnostní třídy jsou u každého motorového oleje ty nejdůležitější údaje vůbec. Vždy se proto řiďte doporučeními. Značka nebo cena oleje a další faktory jsou až druhořadé. Pokud použijete olej se správnými specifikacemi pro vaše vozidlo, nemusíte se obávat poškození motoru. Mezi levnými a značkovými oleji nebývají až tak markantní rozdíly. Naopak použití špatného typu oleje, byť seberenomovanějšího, může znamenat problém.

Syntetický, polo-syntetický nebo minerální olej?

Ačkoli se často setkáte s tímto dělením a výrobci zpravidla typ oleje uvádějí, tato otázka ve skutečnosti není při výběru oleje vůbec palčivá a můžete ji bez obav hodit za hlavu. Jde o komplikovanou záležitost, která má pro běžného uživatele a spotřebitele jen malý význam.
Většina znalejších osob vám navíc potvrdí, že např. žádné čistě syntetické oleje ve skutečnosti nejsou, ať výrobce tvrdí cokoli.

V běžné řeči jsou však za „plně syntetické“ oleje označovány maziva ve viskozitní třídě 0W nebo 5W. Polosyntetika se týká třídy 10W a s minerálními oleji se setkáte dnes jen opravdu sporadicky u tříd 15W nebo 20W. Výroba motorových olejů je technologicky náročná záležitost, do které normální člověk nevidí. Proto opět platí, že důležité je dodržet správnou specifikaci a nenechat se zviklat výše uvedenými pojmy týkajícími se původu oleje.

0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin