Auto / moto Pro děti

Nejlepší autosedačky – test, recenze a zkušenosti pro rok 2021

Nejlepší dětské autosedačky Pro každého rodiče je bezpečnost jeho dětí vždy na prvním místě. Proto vám přinášíme obsáhlou recenzi nejlepších dětských autosedaček, které jsou v současnosti k dostání.

Použití tohoto vybavení je stanoveno zákonem, který platí od roku 2006 (zákon č. č. 361/2000 Sb.) a týká se dětí do 150 cm výšky a 36 kg tělesné hmotnosti. Sortiment těchto produktů je nicméně nesmírně rozsáhlý, a proto se vám pokusíme výběr usnadnit a pomoci vám najít sedačku, která bude pro vaše dítě ideální.

V naší recenzi dětských autosedaček najdete hned 13 modelů z pěti kategorií rozdělených podle váhy dítěte. Na konci testu na vás čeká také podrobný průvodce nákupem, ve kterém se dozvíte, jaké parametry a faktory jsou při pořizování sedačky nejdůležitější.

AKTUALIZACE 2021: V tomto článku pro nás byli nejčatějším zdrojem výsledky nejnovějších německých testů: ADAC (05/2020), StiftungWarentest (07/2020 a 06/2019), AutoBild (06/2020) a také výsledky českého dTestu + názory odborníků z této oblasti.

Test nejlepších dětských autosedaček podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
Autosedačky 0+ (do 13 kg)
1.Maxi-Cosi Coral
ADAC (05/2020) - známka 1,6 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou FamilyFix3
✔️ hmotnost pouhých 1,7 kg
✔️ 3 bodové bezpečnostní pásy
✔️ v testu chválí především bezpečnost
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 KčČíst recenze
2.Joie i-Snug
ADAC (05/2020) - známka 1,7 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou i-Base Advance
✔️ bezpečná a snadná montáž
✔️ 3 bodové bezpečnostní pásy
✔️ v testu chválí bezpečnost čelního a bočního nárazu
✔️ dostatek prostoru pro dítě
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 KčČíst recenze
3.Silver Cross Dream
ADAC (05/2020) - známka 1,5 "VELMI DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou Dream i-Size Base
✔️ vysoká bezpečnost dítěte
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6600 KčČíst recenze
4.NUNA PIPA NEXT
ADAC (05/2020) - známka 1,6 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou Pipa Next Base
✔️ vysoká bezpečnost dítěte
✔️ velmi dobré zpracování
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5500 KčČíst recenze
Autosedačky I (9-18 kg)
1.Britax Römer King II
✔️ snadná instalace
✔️ patentovaný vyklápěcí systém
✔️ hluboké bočnice
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
2.BeSafe iZi Twist B i-Size
StiftungWarentest (2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ maximální možné bezpeční pro dítě
✔️ příliš složitá manipulace
✔️ vysoká váha autosedačky
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16000 KčČíst recenze
Autosedačky II/III (15-36 kg)
1.Cybex Solution B-fix
ADAC (05/2020) - známka 2,1 "DOBRÝ"
✔️ dobré zpracování a snadná údržba
✔️ snadná montáž a nízká váha
✔️ boční náraz: vynikající, čelní náraz: průměrný
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 KčČíst recenze
2.Maxi-Cosi Kore Pro i-Size
ADAC (05/2020) - známka 2,1 "DOBRÝ"
✔️ dobré zpracování a snadná údržba
✔️ dobré recenze zákazníků v Německu
✔️ boční náraz: vynikající, čelní náraz: průměrný
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 KčČíst recenze
Autosedačky 0+/I (do 18 kg)
1.Britax Römer Dualfix 2 R
ADAC Online 05/2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ funkce otočení o 360°
✔️ několik naklápěcích poloh
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
✔️ skvělé recenze zákazníků v Německu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
2.Joie i-Venture
ADAC (05/2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou i-Base Advance
✔️ špičkové zpracování
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
✔️ snadná instalace
✔️ dobré recenze zákazníků v Německu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
Autosedačky I/II/III (9-36 kg)
1.MAXI-COSI Titan Pro
AutoBild (02/2020) - známka 2+ "VÍTĚZ TESTU"
✔️ vysoká kvalita zpracování
✔️ kompaktní velikost a snadná instalace
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
✔️ poměrně těžká (12,4 kg)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 KčČíst recenze
2.Cybex Pallas B-fix
AutoBild (02/2020) - známka 3+
✔️ vysoká kvalita zpracování
✔️ 12 pozic opěrky hlavy
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
✔️ extrémně lehká (pouze 4 kg váhy)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 KčČíst recenze

Jak vybrat autosedačku?

Rozsáhlý test autosedaček máme za sebou a představili jsme vám celou řadu vynikajících modelů sedaček z různých váhových skupin. Pokud ještě pořád nevíte, jakou autosedačku koupit, může vám pomoci následující průvodce, kde se dozvíte něco víc o jednotlivých skupinách a parametrech, které jsou pro výběr důležité a které byste neměli přehlédnout nebo podcenit.

Pojďme tedy na to.

Jak se autosedačky dělí?

Dětské sedačky můžeme rozdělit podle různých měřítek, ale oficiálně se řadí do váhových kategorií, z nichž většinu jsme uvedli v naší recenzi. Existuje pět základních skupin a tři kombinované.

 • Skupina 0 – tato skupina je určena kojencům a horní limit použití je 10 kg. Sedačky se upevňují proti směru jízdy (na pozici spolujezdce pouze bez airbagu) a tvarem připomínají kolébku. Bývají opatřeny rukojetí k přenášení a u některých modelů je možné připojení podvozku a používání na způsob kočárku.
 • Skupina 0+ – je určena pro novorozence až batolata do 13 kg. Sedačky této kategorie mají obdobné vlastnosti jako v případě skupiny 0.
 • Skupina I – pro děti od 9 do 18 kg, a tedy zhruba od 1 roku do 4 let. V těchto sedačkách už dítě sedí, byť s oporou a bývají orientovány po směru jízdy. Umožňují obvykle nastavení opěrek, aby „kopírovaly“ růst dítěte a mají výrazné bočnice.
 • Skupina II – od 15 do 25 kg, tedy pro děti ve věku cca 3-7 let.
 • Skupina III – nejvyšší skupina od 22 do 36 kg vhodná pro děti až do 12 let.

Kombinované skupiny

 • Skupina 0/I (0+/I) – tyto sedačky jsou až do 18 kg, většinou jsou orientovány proti směru jízdy, ale některé modely nabízejí i druhou variantu pro větší děti.
 • Skupina I/II/III – kategorie se týká dětí od 9 do 36 kg. Sedáky jsou zpravidla orientované po směru jízdy.
 • Skupina II/III – pro děti od 15 do 36 kg. Orientace bývá po směru jízdy.

Protisměru, nebo po směru?

Autosedačky ze skupiny 0 a 0+ jsou vždy instalovány proti směru jízdy. Důvodem je výrazně vyšší ochrana krční páteře při čelním střetu. Zatímco u dětí do minimálně 15 měsíců je tato orientace samozřejmostí, některé modely sedaček umožňují orientaci proti směru zvolit i pro starší děti (někdy až do cca 4 let). Tato varianta je odborníky zpravidla považována za výrazně bezpečnější a je doporučována.

Autosedačka, nebo podsedák?

Podsedáky jsou lehkou a levnou variantou autosedaček a vyskytují se ve skupině od 15 do 36 kg. Podsedáky dítě vyzvednou do dostatečné výše, aby se mohlo upoutat pásy, ale neposkytují žádnou dodatečnou ochranu. Pokud tedy požadujete co nejvyšší bezpečí a komfort, autosedačka je jasná volba. Pokud chcete co nejlehčí a nejlevnější variantu (např. pro krátké přejezdy), můžete zvolit podsedák.

ISOFIX

Pojem ISOFIX je v souvislosti a autosedačkami skloňován neustále. Jedná se o systém „kotev“ uchycených na samotnou konstrukci vozidla, na které se následně sedačka instaluje. Tímto systémem jsou obvykle opatřena zadní sedadla (výjimečně i sedadlo spolujezdce). Některé, zejména starší vozy, tímto mechanismem nedisponují vůbec.

Existují tedy sedačky, které lze instalovat pomocí ISOFIX, ale i takové, které se připevňují tříbodovými bezpečnostními pásy vozidla, případně je možné využít oba způsoby. Co se týče bezpečnosti, jednoznačně vítězí systém ISOFIX, který sedák nekompromisně připevní bez šance na uvolnění nebo pohyb.

Modely sedaček podporující ISOFIX jsou však většinou těžší, a tedy méně mobilní. U nejnižších kategorií se tento problém někdy řeší oddělitelnou ISOFIX základnou, která zůstává ve voze. Tento systém zase zpravidla zvyšuje cenu produktu.

Snadná instalace

Velmi důležitá je co nejjednodušší instalace autosedačky, protože špatné ukotvení může mít nedozírné následky. Výrobci se tedy pochopitelně předhánějí, aby vytvořili maximálně jednoduchý systém, případně opatřují sedačky různými typy indikátorů (vizuálními, zvukovými) správného upevnění. Pokud máte možnost instalaci ve vlastním autě před pořízením sedačky vyzkoušet, rozhodně ji využijte.

Normy

V souvislosti s autosedačkami budete často slýchat o evropských normách. Rozhodně byste měli volit sedačku homologovanou, která některé ze stávajících norem odpovídá.

V současnosti jsou nejvýznamnější normy ECE R44 (verze 03, nebo 04) a novější variantou je norma ECE R129 známější spíše pod označením „i-Size“.

Podmínkou získání normy je úspěšné absolvování testů bezpečnosti, nutná je např. dostatečná boční ochrana a také přítomnost systému ISOFIX (i-Size). Pokud sedačka splňuje nároky, je opatřena oranžovým informativním štítkem, kde je konkrétní norma uvedena.

Důležité bezpečnostní prvky

Výběr sedačky do auta je pro mnoho rodičů stresující záležitostí, protože pokud nekoupí první model, na který narazí v supermarketu, a začnou trochu pátrat, snese se na ně neuvěřitelná houšť často zcela protichůdných informací. Mezi zásadní dilemata patří rozhodování mezi sedačkou po směru a protisměru…

Protisměrná je jednoznačně bezpečnější, na tom se většina lidí shodne, má však jiné nevýhody. Zejména větším dětem (cca nad 15 měsíců) se už protisměrná jízda většinou nelíbí a mají málo pohodlí. Protisměrné sedačky, které nabízejí dostatečný komfort a prostor, jsou zase často opravdu velmi drahé a zabírají i mnoho místa. Pak jsou tu i další prvky, o kterých je třeba uvažovat.

 • Boční ochrana – Boční ochrana slouží pro zvýšení bezpečnosti při bočním střetu, většina kvalitních autosedaček je tímto prvkem vybavena.
 • Pultík – Ačkoli se některé modely s pultíkem stále velmi dobře prodávají, obecně je tento typ autosedaček spíš na ústupu. Rozsáhlejší testy ukazují, že nevýhody převažují nad výhodami a rizika jsou zde zejména při některých typech střetů velmi vysoká. Některé děti taky pultové sedačky hůře snášejí. Stále však jde o možnou alternativu a záleží na úvaze rodičů, zda se pro ni rozhodnou. Doporučujeme zjistit si alespoň dostatek aktuálních informací.
 • Pětibodový pás – Naprosto zásadním prvkem ochrany je samozřejmě pás (kromě pultíkových sedaček). Ten bývá dnes u kvalitních sedaček prakticky vždy pětibodový. Součástí by měly být i ochranné návleky na hrudní a ramenní části pásů, které tlumí energii nárazu a mohou lépe ochránit před zraněními způsobenými samotným tlakem pásu při nárazu.

Materiálové zpracování

Skořepina autosedaček je většinou z vysoce odolných plastových hmot, v tomhle ohledu toho moc na výběr nemáme. Je však třeba se dívat i na potahové materiály. Sedačka by měla být dostatečně polstrovaná a využívat kvalitní, prodyšný potah.

Na horké letní dny se někdy používají letní vložky, ty jsou snadno vyjmutelné a pratelné. Někdy může být vložka přímo součástí balení, jindy je třeba ji dokoupit.

Další důležité faktory

 • „Universal“ – pokud je autosedačka určena pro všechny automobily, je na oranžovém štítku uvedeno „Universal“.
 • Pultík – bezpečnostní pultík se vyskytuje u sedaček pro menší děti, představuje náhradu pětibodového pásu a poskytuje i oporu nebo prostor pro hraní.
 • Údržba – značnou výhodou je, pokud lze vložku nebo potahy ze sedačky vyjmout a prát v pračce.
 • Nastavitelnost – zejména u sedaček kombinovaných je důležitá dostatečná nastavitelnost do výšky a do šířky, upravitelnost opěrek apod., aby mohla sedačka měnit proporce podle růstu dítěte a vydržela co nejdéle.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Kdy vyměnit vajíčko za autosedačku?

V první řadě je třeba říct, že vajíčko poskytuje velmi dobrou ochranu, a tak je vhodné ji používat, dokud „to jde“. A kdy už to nejde? Většina vajíček je určena do cca 14 kg a do 1 až 1,5 roku dítěte. Tyto údaje jsou však vysloveně orientační.

Podstatné je, aby se dítě do vajíčka pohodlně vešlo. Směrodatné zde přitom není, zda dítku vyčuhují nohy – v žádném případě však přes horní okraje nesmí dítěti vyčnívat hlava. Ve chvíli, kdy už hrozí, že dítě do vajíčka hlavičku zcela neschová, je na čase ji urychleně vyměnit za autosedačku.

Kam sedačku umístit?

Samozřejmě na zadní sedadlo. A to platí pro vajíčko, autosedačku i podsedák. Ano, umístění vajíčka či sedačky na sedadle spolujezdce zákon umožňuje – a mnoha maminkám připadá praktické, protože můžou dítě za jízdy sledovat a obstarávat. Z hlediska bezpečnosti však neexistuje horší nápad!

Jsou sedačky kombinující více skupin výhodnější?

V některých ohledech mohou být – v jiných zase nejsou. Kombinované sedačky jsou často z hlediska bezpečnosti, ale i komfortu pro dítě spíše kritizovanou záležitostí. Odpůrci poměrně smysluplně namítají, že nelze dosáhnout stejné kvality, bezpečnosti a pohodlí u sedačky, která má vydržet mnoho let a zároveň obstát při velkém rozpětí hmotnosti a velikosti dítěte jako u sedačky, která má mnohem omezenější rozsah použití (jednoskupinové sedačky). Kombinované sedačky jsou na druhou stranu výhodné z finančního hlediska.

Kombinované autosedačky nicméně mohou být dostatečně kvalitní a odolné, pokud se nesnažíte je využívat opravdu na dřeň toho, co dovolují. Počítejte raději s tím, že pokud koupíte tento typ sedačky a vyberete kvalitní a ověřený model, bude před sebou mít tak 5 až 6 let životnosti, kdy ještě může skutečně dobře sloužit a chránit.

Ceny dětských autosedaček

Kolik si připravit peněz, když chcete svému dítku dopřát pohodlí a bezpečí v kvalitní autosedačce? Rozpětí je opravdu velké, a i když je v těchto případech lepší nešetřit, je jasné, že peníze nerostou na stromě. Tady jsou možnosti, které máte…

Autosedačky do 2000 Kč

Opravdu levné autosedačky lze pořídit už do 2 tisíc. Najdou se tu nejen pochybné supermarketové záležitosti, ale i trochu lépe znějící značky jako třeba Britax, Kinderkraft, Cybex a další. Samozřejmě jde o nejnižší třídy sedaček těchto značek, přesto jde jistě o lepší volbu než sedačka neznámého původu.

Autosedačky do 8000 Kč

Střední třída sedaček se skvělým výběrem a spoustou kvalitních, oblíbených a osvědčených modelů. Najdete zde už i solidní kombinované sedačky.

Autosedačky nad 8000 Kč

Pokud chcete opravdu první třídu nebo například komfortní a kvalitní protisměrnou sedačku pro větší dítě, zalovte v těchto vodách.

Nejlepší značky autosedaček

Jaké značky autosedaček patří v současnosti ke špičce?

 • Britax Römer – Mimořádně oblíbené a bezpečné sedačky, které se mohou pochlubit více než stovkou ocenění Stiftung Warentest a ADAC a které patří k nejprodávanějším u nás. Gigantický výběr. Renomovaná značka, jejíž vývoj autosedaček sahá až do roku 1966. Při vývoji spolupracují s automobilkami jako je Porsche nebo Mercedes-Benz. 90% všech sedaček této značky se vyrábí v Německu nebo Velké Británii, potahové látky pak většinou v Evropě.
 • Joie – Značka nabízí několik velmi dobře hodnocených sedaček, zejména ve střední cenové relaci. Pochází z Velké Británie a i ona se může pyšnit desítkami let vývoje. I její autosedačky patří mezi ceněné, dokazují to testy Stiftung Warentest a ADAC, stejně jako designové, protože již několikrát získaly ocenění Reddot Design Award. Klíčová je ale především bezpečnost a tu autosedačky Joie mohou garantovat.
 • Cybex – Skvělý výběr, vysoká kvalita. Sedačky Cybex patří mezi nejžádanější. Devěkrát získaly ocenění Red Dot Design Awards a často je můžeme najít na předních pozicích testů. Značka pochází z Německa, má více než 25 let zkušeností a vývoje. Vybírat můžete z modelových řad Silver, Gold a Platinum pro ty nejnáročnější zákazníky.
 • Kinderkraft – Menší výběr, ale několik velmi úspěšných sedaček. Důvodem může být i překvapivě dostupná cena. Pro autosedačky této značky hovoří třeba certifikáty od 6 nezávislých evropských institucí, které sledují bezpečnost a kvalitu výrobků.
ProduktHodnoceníCena (od)
Autosedačky 0+ (do 13 kg)
1.Maxi-Cosi Coral
ADAC (05/2020) - známka 1,6 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou FamilyFix3
✔️ hmotnost pouhých 1,7 kg
✔️ 3 bodové bezpečnostní pásy
✔️ v testu chválí především bezpečnost
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 KčČíst recenze
2.Joie i-Snug
ADAC (05/2020) - známka 1,7 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou i-Base Advance
✔️ bezpečná a snadná montáž
✔️ 3 bodové bezpečnostní pásy
✔️ v testu chválí bezpečnost čelního a bočního nárazu
✔️ dostatek prostoru pro dítě
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 KčČíst recenze
3.Silver Cross Dream
ADAC (05/2020) - známka 1,5 "VELMI DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou Dream i-Size Base
✔️ vysoká bezpečnost dítěte
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6600 KčČíst recenze
4.NUNA PIPA NEXT
ADAC (05/2020) - známka 1,6 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou Pipa Next Base
✔️ vysoká bezpečnost dítěte
✔️ velmi dobré zpracování
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5500 KčČíst recenze
Autosedačky I (9-18 kg)
1.Britax Römer King II
✔️ snadná instalace
✔️ patentovaný vyklápěcí systém
✔️ hluboké bočnice
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
2.BeSafe iZi Twist B i-Size
StiftungWarentest (2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ maximální možné bezpeční pro dítě
✔️ příliš složitá manipulace
✔️ vysoká váha autosedačky
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]16000 KčČíst recenze
Autosedačky II/III (15-36 kg)
1.Cybex Solution B-fix
ADAC (05/2020) - známka 2,1 "DOBRÝ"
✔️ dobré zpracování a snadná údržba
✔️ snadná montáž a nízká váha
✔️ boční náraz: vynikající, čelní náraz: průměrný
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 KčČíst recenze
2.Maxi-Cosi Kore Pro i-Size
ADAC (05/2020) - známka 2,1 "DOBRÝ"
✔️ dobré zpracování a snadná údržba
✔️ dobré recenze zákazníků v Německu
✔️ boční náraz: vynikající, čelní náraz: průměrný
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 KčČíst recenze
Autosedačky 0+/I (do 18 kg)
1.Britax Römer Dualfix 2 R
ADAC Online 05/2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ funkce otočení o 360°
✔️ několik naklápěcích poloh
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
✔️ skvělé recenze zákazníků v Německu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
2.Joie i-Venture
ADAC (05/2020) - známka 2,4 "DOBRÝ"
✔️ ideální v kombinaci se základnou i-Base Advance
✔️ špičkové zpracování
✔️ 5bodový bezpečnostní pás
✔️ snadná instalace
✔️ dobré recenze zákazníků v Německu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
Autosedačky I/II/III (9-36 kg)
1.MAXI-COSI Titan Pro
AutoBild (02/2020) - známka 2+ "VÍTĚZ TESTU"
✔️ vysoká kvalita zpracování
✔️ kompaktní velikost a snadná instalace
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
✔️ poměrně těžká (12,4 kg)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9500 KčČíst recenze
2.Cybex Pallas B-fix
AutoBild (02/2020) - známka 3+
✔️ vysoká kvalita zpracování
✔️ 12 pozic opěrky hlavy
✔️ 3bodový bezpečnostní pás
✔️ extrémně lehká (pouze 4 kg váhy)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 KčČíst recenze

Autosedačka je pouze začátek. Mějte sjednané i kvalitní povinné ručení.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové autosedačky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní dětské autosedačky na trhu.
0 Sdílení

Lukáš P.

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře