Auto / moto

TOP 8: Nejlepší rukavice na motorku – test, recenze a zkušenosti

nejlepší rukavice na motorku
Užívat si jízdu na silném stroji s větrem o závod. Nechávat krajinu plynout a opájet se pocitem naprosté svobody. To je zajisté krásná představa a kdekdo jí podlehne, pořídí motocykl a vyrazí brázdit silnice. Jen motorka však nestačí. Potřebujete i další vybavení. A zde se ze snu stává zodpovědná realita. Na vítr ve vlasech si nechte zajít chuť. Helma na motorku je naprostý základ. Pak to chce pořádné kalhoty, boty a bundu nebo rovnou kombinézu. A samozřejmě rukavice. Na ochranu rukou by žádný moto nadšenec neměl nikdy zapomínat ani ji podceňovat. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší rukavice na motorku.

V našem průvodci se dozvíte, z jakých materiálů se rukavice vyrábějí, jaký druh zvolit podle jízdního stylu, disciplíny nebo vašeho stroje a spoustu dalších rad a informací především pro začínající motorkáře a motorkářky. Možná zde však leccos užitečného najdou i zkušenější jezdci. Zvláště tací, kteří nad výběrem některých pomůcek nebo částí vybavení dosud příliš nepřemýšleli a dali třeba jen na doporučení nebo zvyk.

Tento článek vám nabídne nejen teoretický návod pro výběr, ale najdete zde i žebříček aktuálně nejoblíbenějších a nejzajímavějších modelů moto rukavic. Možná si vyberete přímo mezi nimi, možná budete pátrat dále. Vždy vám mohou být užitečnou nápovědou i uživatelské či odbornější recenze rukavic na motorku.

Nejlepší rukavice na motorku na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Alpinestars Stella SP-8
Nejlepší rukavice na motorku dle nás
✔️ Prémiová kůže s excelentní oděru vzdorností
✔️ Vysoká úroveň ochrany
✔️ Nabízí bezpečí a skvělé padnutí
📌 od 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Rebelhorn Opium II Retro CE
Certifikované retro moto rukavice
✔️ Certifikované moto rukavice
✔️ Elegantní klasický design
✔️ Tvrdá ochrana záprstních kůstek
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Rebelhorn Gap II CE
Nejlepší letní rukavice na motorku
✔️ Velmi prodyšné rukavice vyrobené z kozí kůže nejvyšší kvality
✔️ Anatomická konstrukce
✔️ Efektivní ventilační systém
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4W-TEC Nyarra NF-4150
Alternativa na léto
✔️ Skryté protektory hřbetních kloubů
✔️ Perforace po celé svrchní části rukavice
✔️ Komfortní vnitřní výstelka
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Tschul 250
Nejlepší rukavice na silniční moto
✔️ Závodní rukavice vyrobeny z anilinové kůže
✔️ Vynikají svou odolností a zároveň pružností
✔️ Ergonomický tvar pro vysoké pohodlí
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Glovii GS1
Nejlepší vyhřívané rukavice na motorku
✔️ Dobíjecí baterie s dlouhou výdrží
✔️ Rovnoměrná distribuce tepla
✔️ Pro sport, na motorku i pro běžné nošení
📌 od 3500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#74SR Monster
Dámské letní rukavice na moto
✔️ Voskovaná kůže s vintage vzhledem
✔️ Ergonomicky tvarované prsty
✔️ Kvalitní, velice jemné, perforované rukavice
📌 od 1500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Motokrosové rukavice SCOTT Assault
Kvalitní motokrosové rukavice
✔️ Karbonové chrániče kloubů
✔️ Kvalitní drsná kůže na dlani
✔️ Pro silniční i terénní využití
📌 od 1400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat rukavice na motorku

Jaká kritéria by měla hrát roli při výběru moto rukavic? Navzdory tomu, že jde o docela drobný doplněk, může být ve hře docela hodně faktorů. Rozhodně byste se měli v první řadě rozhodovat podle způsobu použití, druhu motocyklu nebo toho, jak a kde jezdíte.

Zohlednit je taky třeba počasí a sezónu. Velký význam pak pochopitelně má materiál, střih a zpracování a spolu s tím i funkční vlastnosti, jako je nepromokavost, prodyšnost a ventilace nebo třeba doplňky v podobě stěrky či konečků prstů vhodných pro dotykové displeje. Jistě pro vás bude důležitá i cena a možná budete vybírat i podle značky. Tím vším se budeme zabývat.

jak vybrat rukavice na motorku

Výběr moto rukavic podle motorky a jízdního stylu či disciplíny

V první řadě bude velmi důležité – ba zásadní – zvolit takový typ rukavic, který bude odpovídat potřebám vašeho stroje a jízdního stylu. Je jasné, že nadupaný sportovní stroj má na vybavení jezdce trochu jiné nároky než městský skútr. Jiné požadavky zas mohou být v případě off-roadu či motokrosu; při rychlé a agresivní, nebo naopak obezřetné a zodpovědné jízdě… a tak podobně.

Silniční rukavice

Začneme touto kategorií, která je nejspíše nejširší a nejdůležitější. Právě proto, že není příliš konkrétní, je třeba zahrnout i jízdní styl i motorku. Jezdíte na chopperu nebo cruiseru, cesťáku, či dokonce supersportu? I od toho se může odvíjet výběr – rovněž s přihlédnutím ke stylu, který se k danému typu stroje hodí.

Tak jako tak by rukavice měly odolat pádu na tvrdý asfaltový povrch a opravdu vysokému tření, zvlášť při rychlé jízdě na silných strojích. Navzdory pokročilým technologiím a materiálům, které dnes existují, platí v tomto odvětví stále za nejvyšší ligu pravá kůže. Platí to i u kalhot a dalšího moto oblečení. Kůže je prostě jistota pro náročné použití. Pak už pochopitelně záleží na kvalitě použité kůže a konkrétním zpracování.

Z druhů kůže se používá poctivá hovězina, ale často se setkáte s kozí nebo i klokaní kůží. Tomuto materiálu se ještě budeme věnovat později. Pro sportovnější jízdu je vhodné zvolit i rukavice s odpovídajícími chrániči.

Rukavice městské, na skútr

Pokud jezdíte spíše na slabší motorce nebo skútru a omezujete se především na „běžné“ popojíždění po městě či okolí, může být pohodlné a výhodné zvolit textilní rukavice – případně i s kratším střihem nebo rovnou bezprstové. Pokud jezdíte třeba do práce za každého počasí, zaměřte se i na prodyšnost, případně zateplení.

Motokros a off-road

Pro jízdu v terénu platí potřeba vysoké ochrany, ale i prodyšnosti, pohodlí a pevného úchopu. U motokrosových rukavic se poměrně často používá textil – a to obvykle v kombinaci s chrániči kloubů, prstů apod. Případně může jít o kombinaci textilu a kožených panelů nebo prvků. Většinou lze motokrosové rukavice používat i při silniční jízdě a poskytnou dostatečnou ochranu.

Závodní rukavice

Rukavice s nejvyššími nároky na materiály i zpracování. Jde typicky o velmi sofistikované modely, u nichž nechybí špičkové protektory, výztuhy a další specifická vylepšení s využitím nejmodernějších technologií. Samozřejmostí je i odpovídající cena.

Rukavice na motorku podle sezóny a počasí

I faktor „klimatických podmínek“ je bezesporu nesmírně důležitý – nejen u rukavic, ale u každého moto oblečení. Pokud vytáhnete motorku na projížďku pouze za slunečných, letních dní budou vaše nároky zajisté jiné, než u motorkáře, který jezdí, dokud to podmínky byť jen trochu umožňují. Z hlediska počasí jsou důležité následující faktory:

  • Prodyšnost
  • Nepromokavost
  • Tepelná izolace

Jejich úroveň se odvíjí od použitých materiálů a způsobu zpracování i případných speciálních funkcí a úprav.

Je faktem, že kůže není zrovna nic extra příjemného do velkých veder. Nicméně se dost možná nebudete chtít vzdát vysoké ochrany jen kvůli tomu, že je léto a horko. Existují proto rukavice s perforovanou kůží nebo různými ventilačními systémy či textilními panely pro větší prodyšnost a pohodlí ve vyšších teplotách.

Pro případ deště jsou zas některé rukavice opatřeny membránami. Mezi nejznámější a nejvíce používané patří v tomto případě nepromokavé membrány Gore-Tex. V chladnějších dnech zas oceníte případné tepelně izolační vlastnosti. Obvykle je zajišťuje vnitřní podšívka z hřejivého materiálu.

Některé rukavice mohou být ve smyslu přizpůsobivosti podmínkám a zajištění pohodlí majitele perfektně propracované. Nicméně málokteré rukavice jsou vhodné do úplně každého počasí, zvláště pokud jde o opačné extrémy. Není tedy od věci mít dva nebo i více párů různých rukavic, pokud jezdíte za všemožných podmínek.

rukavice pro motorkáře

Materiál

Jaké výhody, nevýhody a specifika mají jednotlivé nejpoužívanější materiály moto rukavic?

Kůže

Obecně vzato vykazuje kůže (u moto oblečení a rukavic) nejlepší ochranné vlastnosti proti otěru a oděru – což je potvrzeno i řadou testů. Na druhou stranu je kůže drahá a náročnější na údržbu. Taky není zrovna prodyšná a zvlášť v horkém počasí není zrovna ideálem komfortu.

Tyto nedostatky moderní kožené rukavice často kompenzují různými důmyslnými ventilačními systémy (viz výše), textilními panely apod. A záleží i na druhu samotné kůže…

  • Hovězí kůže je nejběžnější, dostupná i velmi odolná.
  • Kozí kůže je měkčí, flexibilnější. Používá se častěji pro oblast dlaní.
  • Jelení kůže je velmi pružná, přizpůsobivá a dobře izoluje. Hodí se i do chladnějšího počasí.
  • Klokaní kůže je drahá a mimořádně odolná. Používá se u špičkových rukavic.

Textil

Textilní rukavice jsou dnes velmi rozšířené. Používají se v drtivé převaze syntetické textilie jako nylon, polyamid, polyester apod. Někdy může jít spíše o dostupnou volbu, ale existují i velmi drahé a kvalitní textilní rukavice, potažmo jde o rukavice kombinující textilní a kožené prvky – případně s dalšími protektory a chrániči. Textil je obecně prodyšnější, pohodlnější zejména v teplejších dnech.

Rukavice podle střihu

Existují rukavice dlouhé sahající ještě kus za zápěstí. Ty poskytují zvýšenou míru ochrany vhodnou pro náročnější jízdu. Kratší rukavice chrání jen po zápěstí, přesto zajistí solidní ochranu a mohou být dostačující pro běžnou jízdu. Pak jsou tu ještě rukavice bezprstové. Ty poskytují slabou ochranu a nejsou vhodné na rychlejší, silniční jízdu. Mohou obstát na skútru nebo při nenáročných jízdách po městě apod.

Protektory, chrániče, výztuhy

Nacházet se mohou především na kloubech, prstech nebo dlaních. Mohou být zevnitř nebo zvnějšku rukavice. Používají se různé materiály – od pěny či polyuretanu přes kevlar, karbon až po titan.

Speciální prvky

V deštivém počasí vám může být velkým pomocníkem drobná, ale šikovná pomůcka v podobě stěrače hledí přilby. U některých rukavic je na palci nebo ukazováku. Někdo taky ocení konečky prstů upravené pro ovládání dotykových displejů. Dále mohou být rukavice vybaveny protiskluzným povrchem, reflexními prvky anebo již výše zmíněnými větracími systémy či membránami.

jaké rukavice na motorku

Ceny rukavic na motorku

Kolik vynaložit za kvalitní rukavice na motorku? Zde máte malou nápovědu.

✅ Moto rukavice do 1000 Kč

V této ceně lze pořídit textilní nebo i bezprstové rukavice pro běžné a nepříliš náročné ježdění, ale i rukavice s koženými prvky nebo celokožené, které už poskytnou solidní míru ochrany.

✅ Moto rukavice do 3000 Kč

Největší výběr kožených i textilních rukavic. V této relaci si vybere většina jezdců, od pokročilejších až po náročné.

✅ Moto rukavice nad 3000 Kč

Menší výběr rukavic pro skutečné fajnšmekry. Modely pro sportovní i závodní použití.

Nejlepší značky rukavic na motorku

Vybírat i podle značky může mít své opodstatnění. Kteří výrobci jsou hodnocení jako spolehliví, poskytující kvalitu?

  • Rebelhorn – Známá, ověřená a oblíbená značka. Velmi dobrý výběr v různých relacích.
  • RSA – Oblíbená česká značka, která nabídne osvědčenou a poctivou kvalitu za často velmi příjemnou cenu.
  • W-Tec – Český výrobce. Vynikající výběr rukavic především v nižších cenách.
ProduktInfoHodnocení
#1Alpinestars Stella SP-8
Nejlepší rukavice na motorku dle nás
✔️ Prémiová kůže s excelentní oděru vzdorností
✔️ Vysoká úroveň ochrany
✔️ Nabízí bezpečí a skvělé padnutí
📌 od 1900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Rebelhorn Opium II Retro CE
Certifikované retro moto rukavice
✔️ Certifikované moto rukavice
✔️ Elegantní klasický design
✔️ Tvrdá ochrana záprstních kůstek
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Rebelhorn Gap II CE
Nejlepší letní rukavice na motorku
✔️ Velmi prodyšné rukavice vyrobené z kozí kůže nejvyšší kvality
✔️ Anatomická konstrukce
✔️ Efektivní ventilační systém
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4W-TEC Nyarra NF-4150
Alternativa na léto
✔️ Skryté protektory hřbetních kloubů
✔️ Perforace po celé svrchní části rukavice
✔️ Komfortní vnitřní výstelka
📌 od 1000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Tschul 250
Nejlepší rukavice na silniční moto
✔️ Závodní rukavice vyrobeny z anilinové kůže
✔️ Vynikají svou odolností a zároveň pružností
✔️ Ergonomický tvar pro vysoké pohodlí
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Glovii GS1
Nejlepší vyhřívané rukavice na motorku
✔️ Dobíjecí baterie s dlouhou výdrží
✔️ Rovnoměrná distribuce tepla
✔️ Pro sport, na motorku i pro běžné nošení
📌 od 3500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#74SR Monster
Dámské letní rukavice na moto
✔️ Voskovaná kůže s vintage vzhledem
✔️ Ergonomicky tvarované prsty
✔️ Kvalitní, velice jemné, perforované rukavice
📌 od 1500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#8Motokrosové rukavice SCOTT Assault
Kvalitní motokrosové rukavice
✔️ Karbonové chrániče kloubů
✔️ Kvalitní drsná kůže na dlani
✔️ Pro silniční i terénní využití
📌 od 1400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení