Velké spotřebiče

Test a recenze nejlepších praček se sušičkou

Nejlepší pračky se sušičkou Zdaleka ne v každé domácnosti je místa nazbyt a každý další spotřebič, byť sebepraktičtější, si může významně ukrojit z celkového prostoru. Nechcete-li žít v bytě zaskládaném různými přístroji, je třeba dobře zvažovat, který pořídit.

Právě obyvatele rozměrově skromnějších domů a bytů mohou ocenit existenci kombinovaných praček a sušiček. Tato zařízení spojují funkce dvou spotřebičů do jediného, a tím významně šetří prostor, zejména v koupelně. Proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších praček se sušičkou, které jsou v současnosti k dostání.

Je třeba říct, že u praček se sušičkou hraje právě praní prim – sušení je poté spíše dodatečnou funkcí a výsledky obvykle nejsou srovnatelné s nejlepšími samostatnými sušičkami. Přesto může jít o výhodné a praktické řešení – a to zejména v případě, že chcete sušit spíše menší objemy prádla.

U těchto zařízení 2v1 je mnoho důležitých parametrů, které je při srovnávání jednotlivých modelů a výběru optimální varianty třeba brát v potaz. Mezi zásadní faktory patří počet otáček, kapacita bubnu, spotřeba elektrické energie, ale třeba i hlučnost a samozřejmě taky rozměry nebo zastoupení různých speciálních funkcí a programů.

Abyste se dokázali v nabídce lépe zorientovat, připravili jsme pro vás – kromě samotné recenze praček se sušičkou – i zevrubného průvodce výběrem a pořízením, ve kterém vás seznámíme se všemi zásadními hodnotami, možnostmi a parametry těchto spotřebičů a přihodíme množství rad a typů pro co nejlepší nákup.

Test nejlepších praček se sušičkou podle redakce

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (do)
#1Haier HWD100-B14979-S
Kapacita: 10/6 kg
Energetická třída (praní a sušení) : D
Energetická třída: A
Max. otáčky: 1400
✔️ 12 let záruka na invertorový motor
✔️ I-Refresh – hi-tech ošetření párou
✔️ Šířka bubnu 525 mm pro lepší účinnost praní
⭐ 99 %18000 KčČíst recenze
#2AEG SensiDry L9WBAN61BC
Kapacita: 10/6 kg
Energetická třída (praní a sušení) : C
Energetická třída: A
Max. otáčky: 1600
✔️ Doživotní záruka na motor
⭐ 97 %32500 KčČíst recenze
#3LG F2DV5S8S1
Kapacita: 8,5/5 kg
Energetická třída (praní a sušení) : E
Energetická třída: C
Max. otáčky: 1200
Ocenění: -
✔️ 10 let záruka na motor
✔️ účinnost odstředění a sušení: B
⭐ 95 %15000 KčČíst recenze
#4SAMSUNG WD90TA046BE/LE
Kapacita: 9/6 kg
Energetická třída (praní a sušení) : E
Energetická třída: B
Max. otáčky: 1400
✔️ Aktivní bubliny pro čistší prádlo
✔️ Využívá čištění vzduchem
✔️ Pračka s 20letou zárukou na motor
⭐ 95 %16000 KčČíst recenze
#5Electrolux 800 UltraCare
Kapacita: 10/6 kg
Energetická třída (praní a sušení) : E
Energetická třída: B
Max. otáčky: 1600
⭐ 95 %22500 KčČíst recenze
#6BEKO HTV8716X1
Kapacita: 8/5 kg
Energetická třída (praní a sušení) : D
Energetická třída: C
Max. otáčky: 1400
✔️ Nízká cena
✔️ Dobrý poměr cena / výkon
⭐ 94 %10500 KčČíst recenze

Jak vybrat pračku se sušičkou?

Kombinovaná pračka se sušičkou nepatří právě mezi nejlevnější spotřebiče. Nákup je tedy třeba dobře uvážit. K tomu je nutné mít přehled o všech důležitých faktorech a parametrech. V našem průvodci se vám pokusíme poskytnout dostatek informací, které vám pomohou s pořízením optimálního modelu.

Kombinované řešení vs. samostatná pračka a sušička?

Tuto elementární otázku nemůžeme v našem „návodu“ přeskočit. Kdy je lepší zvolit dva spotřebiče (tzv. set pračky a sušičky), a kdy naopak jeden kombinovaný? Každá možnost má své výhody i nevýhody a je na vás rozhodnout se, na kterou stranu se nakloní pomyslná miska vah.

Pořízení dvou spotřebičů vede v efektivitě sušení a můžete se těšit i na nižší provozní náklady. Nevýhodou jsou ale mnohem vyšší požadavky na prostor a taky vyšší pořizovací náklady. Tuto variantu ocení větší domácnosti, kde není třeba šetřit místem a kde se perou a suší velké objemy (vyšší vklad se vrátí v úspornějším provozu).

Kombinovaná pračka se sušičkou představuje kompaktní řešení, které uspoří místo a zpravidla omezí vstupní náklady. Ačkoli výsledky praní jsou většinou plně srovnatelné se samostatnými zařízeními, účinnost sušení je obecně nižší. Je zde taky rozdíl v kapacitě praní a sušení – přičemž ta druhá je někdy i výrazně nižší. Samotné sušení je navíc energeticky náročnější než u samostatných modelů. Toto řešení je tedy vhodné do menších domácností pro menší objemy prádla a nižší frekvenci použití.

Rozměry a typy praček se sušičkou

Pro většinu lidí budou rozměry zařízení jedním ze stěžejních faktorů, podle kterého se budou při výběru pračky se sušičkou rozhodovat. Je to logické, protože tuto variantu (místo dvou spotřebičů) velmi často volí menší domácnosti, kde není místa nazbyt. Jaké jsou tedy běžné rozměry těchto zařízení?

 • Výška – Výška se obvykle mezi modely nemění nijak zásadně. Naprosto drtivá většina těchto spotřebičů bude mít výšku cca 84-85. Výjimku mohou potenciálně tvořit pračky se sušičkou plněné vrchem, ale toto zboží je doslova raritní a vrchem plněné modely u nás de facto nejsou k sehnání.
 • Šířka – Šířka bude pro většinu uživatelů z praktických důvodů významnějším parametrem než výška. Standardně se pračky se sušičkou pohybují v rozmezí 59-64 cm.
 • Hloubka – Hloubka je poněkud variabilnější než zbylé dva rozměry, a proto je často považována za rozhodující parametr. Nejčastěji se můžete setkat s modely, které mají hloubku cca 55-60 cm. Narazit však můžete i na varianty s rozměrem pod cca 52 nebo i 50 cm. V takovém případě mluvíme o SLIM provedení.

Klasická varianta

V klasickém provedení disponuje pračka se sušičkou předním plněním a má hloubku minimálně nad 50 cm (obvykle však nad 55 cm). Kapacita praní takovéto pračky je pochopitelně adekvátně větší, vhodná i pro větší domácnosti, rodiny s dětmi apod. Obvykle se pohybuje mezi 8-10 kg.

Kapacita sušení je ovšem omezenější, většinou nepřesáhne 6 kg. To je jednou z hlavních nevýhod kombinované pračky se sušičkou oproti dvěma spotřebičům. Předností standardního rozměrového provedení je pak i možnost širšího výběru z větší nabídky modelů.

Slim provedení

Ve velmi malých domácnostech je možné zvolit speciální provedení pračky se sušičkou, které se obvykle nazývá „Slim“. Takové modely mají menší hloubku – pouze do 50 cm. Plnění je opět boční, protože u praček se sušičkou se s horním plněním v praxi takřka nesetkáte. Slim spotřebiče budou mít menší objem pračky, počítejte s kapacitou cca do 7 kg. Objem sušení pak obvykle nepřesáhne 4-5 kg. Nevýhodou je i výrazně omezenější výběr modelů.

Kapacita

Z naší recenze jste už jistě pochopili, že kombinovaná pračka se sušičkou neusuší tolik prádla, kolik ho vypere. Jedná se o nutný kompromis, který představuje jednu ze zásadních nevýhod tohoto řešení. Některé modely mají výhodnější poměr a dokáží například vyprat 9 kg a usušit 7 kg prádla. Jiné jsou na tom hůře a při kapacitě praní např. 10 kg dokážou sušit pouze např. 4 kg. Tento problém můžete řešit praním menších objemů nebo sušením „nadvakrát“.

A jaká je vůbec optimální kapacita? 4 kg pro sušení je naprosté minimum, které je dostačující pro jednočlennou až dvoučlennou domácnost. Pokud chcete prát pro 4 nebo více lidí zvolte kapacitu praní 8 nebo více kg, přičemž kapacita sušení by měla být alespoň 6 kg.

Motory praček se sušičkou

V našem návodu nemůžeme vynechat ani kapitolku věnovanou motorům. Kvalita motoru ovlivňuje takřka vše, od výkonu a efektivity praní až po hlučnost. Ne vždy je ale snadné vyčíst z pouhého popisku zboží kvalitu daného motoru. V tomto směru lépe poslouží zkušenosti uživatelů nebo různé odborné testy praček se sušičkou.

Alespoň základním rozhodovacím faktorem může být typ motoru. Setkat se můžete s klasickými motory, moderními invertorovými motory a nakonec i špičkovými „direct drive“ motory.

 • Klasický motor je dnes už na ústupu a najdete ho spíše ve starších nebo levných modelech. Jeho úspornost je na nízké úrovni, za to je hlučný. Klasický motor se nachází mimo osu bubnu a má menší životnost než modernější varianty. Jde tedy vysloveně o dostupnou záležitost, která se však v důsledku nemusí ekonomicky (a už vůbec ne ekologicky) vyplatit. Proto doporučujeme sáhnout spíše po invertorovém motoru.
 • Invertorový motor řídí elektronika a díky tomu je mnohem efektivnější a úspornější než klasický. Taky hlučnost chodu je na výrazně nižší úrovni a životnost je znatelně vyšší. Jde tedy o dobrou volbu a najdete ho u většiny moderních zařízení. Pokud však chcete ještě vyšší ligu – nabízí se motor typu direct drive.
 • Direct drive motor je také řízen elektronicky, ale oproti předchozím dvěma řešením má jednu zásadní výhodu. Nachází se totiž v ose bubnu, čímž odpadá přítomnost dvou součástek (řemene a řemenice). Jde tedy o přímé ovládání bubnu s maximální efektivitou a minimální hlučností. Toto řešení je ale dnes ještě zpravidla dražší.

Otáčky za minutu

Rychlost bubnu, tedy počet otáček za minutu při odstřeďování (ždímání) patří mezi další důležité parametry – a důležitý je především v souvislosti se sušičkou, což se kombinovaných spotřebičů samozřejmě týká. A týká se jich to svým způsobem dvojnásobně, protože sušičky u kombinovaných modelů obvykle nedosahují takové efektivity jako sušičky samostatné.

Kvalita odstředění má na výsledky sušení výrazný vliv. Pračky s otáčkami do 1000 za minutu, jsou vhodné zejména, pokud sušíte prádlo venku a nijak zvlášť nespěcháte. V kombinaci se sušením v sušičce už je však vhodné odstřeďovat minimálně na 1200 otáček za minutu, lépe však 1400 (případně i více) za minutu. Teprve při takových otáčkách lze počítat s vysokou efektivitou sušení.

Je ovšem třeba mít možnost intenzitu otáček nastavit. To splňují všechny pračky se sušičkou. Různé jemnější a citlivější tkaniny není možné odstřeďovat „naplno“ a někdy ani nejsou vhodné pro sušení v sušičce. Na to je třeba dávat pozor a volit odpovídající počet otáček!

Energetický štítek pračky se sušičkou

Energetický štítek není jen byrokratická formalita, ale skutečně užitečné vodítko, které vám prozradí některé zásadní parametry o pořizovaném spotřebiči. Platí to i v případě pračky se sušičkou, kdy se ze štítku dozvíte celou řadu informací nejen o výkonu a spotřebě. Co tedy na této cedulce najdete a jak údajům rozumět?

Energetická třída

Základním orientačním ukazatelem energetické náročnosti, resp. efektivity, spotřebiče je jeho zařazení do energetické třídy. V případě praček se sušičkou se obvykle setkáte s třídou A, výjimečně dokonce pouze B. Vyšší třídy než A nejsou v současnosti k dostání. U samostatných praček je přitom běžná i třída A+++. Z toho vyplývá, že používání pračky se sušičkou je obecně méně úsporné než používání samostatného přístroje.

Spotřeba elektřiny na jeden kompletní cyklus praní, odstřeďování a sušení

Dalším údajem na štítku je spotřeba elektrické energie v kWh na jeden cyklus, který zahrnuje kompletní vyprání, odstředění i sušení prádla – a to při plné kapacitě bubnu a teplotě 60°C. Jde tedy o orientační hodnotu a reálná spotřeba na cyklus se odvíjí od zvoleného programu, teploty a dalších faktorů.

Spotřeba elektřiny na cyklus praní

Štítek uvádí i samostatnou spotřebu na cyklus praní a platí vše výše uvedené. Opět jde o orientační údaj vhodný spíše pro porovnávání různých modelů mezi sebou.

Třída účinnosti praní

Třída účinnosti praní je další důležitý ukazatel, který se hodnotí na škále A až G, kdy A je nejvyšší možnost. U samostatných praček je třída A v současnosti samozřejmostí a stejné třídy zpravidla dosahují i kombinované pračky se sušičkou.

Kapacita praní a kapacita sušení

O kapacitě jsme už mluvili v samostatném oddíle. Hodnoty kapacity pro praní i sušení se dozvíte i ze štítku.

Spotřeba vody na cyklus

Spotřeba vody se udává za kompletní cyklus v litrech. Jde o důležitý údaj, ale opět slouží spíše pro porovnání efektivity a úspornosti jednotlivých modelů mezi sebou. Skutečná spotřeba se odvíjí od způsobu používání spotřebiče, zvoleného programu atd.

Hlučnost praní, odstřeďování a sušení

Zde najdete tři hodnoty. Zvlášť je uvedena hlučnost při praní, při odstřeďování i při sušení. Opět vhodné pro vzájemné porovnávání modelů i pro představu o celkové hlučnosti spotřebiče.

Funkce, vybavení a možnosti praček se sušičkou

Parní funkce

Parní funkce patří v současnosti mezi velmi oblíbené u vyšších modelů praček a najdete je i praček kombinovaných se sušičkou. Parní program je velmi hygienický, pomáhá zbavit se alergenů a bakterií, odstraňuje však i pachy. Prádlo je ve výsledku příjemně svěží, měkčí a hygienicky čisté – připravené i pro citlivější osoby nebo děti. Tento program je vhodný i pro jemné tkaniny.

Senzory vlhkosti

Senzory vlhkosti dokážou odhadovat zbytkovou vlhkost prádla při sušení a vy můžete zvolit nastavení adekvátní vašim potřebám. Například úplné usušení, kdy je prádlo hned připravené k nošení nebo uložení. Určitá zbytková vlhkost zas může pomoci při žehlení.

Propojení s mobilní technologií

Technologie chytré domácnosti jsou na postupu a možnost propojení spotřebičů s aplikací v mobilním zařízení už nikoho nepřekvapí, stále však jde o pokročilejší funkci. Pomocí ní můžete pračku se sušičkou ovládat odkudkoli (přes Wi-Fi), můžete ji pohodlně a precizně nastavovat, dokonce budete informování o jejím stavu a případné poruše nebo potřebě údržby.

Další funkce

 • Ochrana proti úniku vody, např. AquaStop – užitečná funkce, která brání úniku vody z pračky pomocí senzorů hlídajícím hladinu vody.
 • Množstevní automatika – tato funkce zvyšuje efektivitu a šetří provozní náklady. Upravuje program podle konkrétní dávky prádla.
 • Odložený start – umožňuje nastavit začátek praní.
 • Další programy a funkce – u každé kombinované pračky se můžete setkat s řadou programů vhodných pro různé typy prádla, míru znečištění apod. podobně jako u samostatných praček. Velmi praktické jsou zkrácené programy a možnost nastavení nižších teplot.

Ceny praček se sušičkou

Jaké jsou v současnosti ceny praček se sušičkou? Za kolik pořídíte dostupnější model a na kolik vás vyjde špičkový kus? Máme pro vás přehled.

Pračky se sušičkou do 10 000 Kč

V této cenové relaci zatím najdete poměrně velmi malý výběr kombinovaných spotřebičů, přesto lze vybírat z několika zajímavých modelů. Levná zařízení nabízí například značka Candy, ale taky Beko nebo Indesit.

Pračky se sušičkou do 20 000 Kč

V této ceně najdete zdaleka největší výběr a taky většinu nejprodávanějších praček se sušičkou na trhu. Zejména do 15 tisíc jde o velmi oblíbené modely, které nabídnou výkon, efektivitu i slušnou výbavu. Do 20 tisíc už jde o zařízení pro náročnější zájemce s precizní výbavou.

Pračky se sušičkou nad 20 000 Kč

Modely pro nejnáročnější zákazníky. Počítat můžete s maximální efektivitou, špičkovou výbavou a použitím nejmodernějších technologií.

Nejlepší značky praček se sušičkou

I podle značky se jistě lze při výběru orientovat. Alespoň do jisté míry. Zde je několik našich favoritů.

 • AEG – Tato značka patří k nejoblíbenějším, nejen pokud jde o pračky se sušičkou. Nabízí modely ve střední až vyšší ceně s velmi dobrou výbavou a efektivitou, čemuž odpovídá i vysoké hodnocení uživatelů.
 • Electrolux – Modely ve střední cenové kategorii do 20 tisíc s kvalitními invertorovými motory. Dobrá výkonnost a efektivita.
 • LG – Největší výběr kombinovaných modelů. Velmi oblíbená značka, která obvykle nabízí parádní výbavu i efektivitu.
 • Candy – Tato značka nabízí i dostupnější modely pod 10 000 Kč, které přesto nabídnou solidní parametry. Candy je u nás velmi populární výrobce.

Nejčastější otázky nakupujících

Lze pořídit pračku se sušičkou plněnou vrchem?

Modely kombinovaných praček se sušičkou, které jsou vrchem plněné sice existují, ale je jich opravdu velmi málo. Obvykle jde o málo známé značky a často takové modely ani nejsou v nabídce obchodů a prakticky je v ČR nelze sehnat.

Náklady na provoz pračky se sušičkou

Je pračka se sušičkou úsporné zařízení? A s jakými náklady na provoz počítat? V první řadě je třeba vědět, že tento typ spotřebiče zřejmě nedosáhne efektivity srovnatelné se dvěma samostatnými spotřebiči. To už jsme zmínili v části o energetickém štítku. Ten vám také poslouží při výpočtu ročních nákladů.

Při odhadu celkové spotřeby je třeba zahrnout spotřebu elektřiny v kWh, ale taky spotřebu vody. Štítek uvádí spotřebu obojího na jeden cyklus. Pro odhad roční spotřeby je proto nutné vynásobit tuto hodnotu určitým číslem. Zde se standardně pracuje s číslem 220 (průměrný počet cyklů za rok). Získáte tak průměrnou a velmi orientační spotřebu v kWh a litrech za rok. Tyto výsledky je dále třeba vynásobit cenou za jednotku – tedy za litr (popř. kubík) a 1 kWh elektřiny a sečíst. Získáte alespoň velmi orientační údaj o cenové náročnosti daného zařízení.

Tipy na používání a údržbu pračky se sušičkou

Máme pro vás alespoň pár tipů, kterými byste se měli při používání tohoto spotřebiče řídit, abyste dosáhli optimálních výsledků.

 • Sledujte etikety na prádle a používejte odpovídající programy. Neperte či nesušte v zařízení tkaniny, které pro to nejsou určeny.
 • Používejte vždy co nejvíce odpovídající program, nebojte se používat různé zkrácené a EKO programy při lehkém přemáchnutí např. jen propoceného prádla nebo při menší náplni bubnu.
 • Nepřeplňujte buben a dodržujte dávkování prostředků, jinak může být prádlo pomačkané a zaprané nebo i flekaté.
 • Nenechávejte prádlo ležet v pračce ani sušičce.
 • Pokud budete prádlo vkládat do sušičky, použijte odstředění při otáčkách alespoň 1200 za minutu.
 • Pravidelně čistěte vzduchové filtry a těsnění bubnu.
 • Alespoň jednou za několik měsíců čistěte vypouštěcí filtr.
 • Několikrát za rok je vhodné spustit pračku na prázdno, s přídavkem speciálního prostředku na čištění pračky.

Nejprodávanější pračky se sušičkou 2v1

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové pračky se sušičkou. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní pračky se sušičkou na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře