Test 10 nejlepších praček: Recenze & Jak vybrat

Pračka Samsung ww70K5210WW Čekal přede mnou jeden z obtížných úkolů, a to najít a doporučit vám nejlepší pračku na trhu. Přečetl jsem desítky recenzí zákazníků, prohlédl odborné magazíny, prozkoumal řadu testů zejména v zahraničí a prošel oficiální stránky výrobců, abych došel k závěru.

Nejlepší pračkou s předním plněním je pro mě oblíbený Electrolux EWS 1477 FDW se skvělým poměrem ceny a výkonu a zároveň jedna z nejoblíbenějších praček na trhu. V těsném závěsu pak velmi kvalitní pračka Samsung WF 70F5E5U4W.

Nejlepší pračkou s horním plněním se pro mě stala Electrolux EWT 1266 ELW, taktéž se skvělým poměrem ceny a výkonu jen v těsném závěsu za asi i kvalitnější a úspornější, ale také podstatně dražší pračkou AEG Lavamat 88560TL.

Na závěr musím říct, že vybrat “jen” 7 předem plněných, respektive 3 vrchně plněné pračky, byl celkem oříšek, protože bych s klidem doporučil více modelů. Jenže pokud sem dám na výběr dvacet praček, patrně vám příliš s rozhodnutím nepomůžu, takže jsem opravdu vybral je ty kvalitní pračky, které stojí za to.

Nejlepší pračky s předním plněním podle nás – TOP 7

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Electrolux EWS 1477 FDW
5 out of 5 stars (5 / 5)12 990 Kč Číst recenze
#2Samsung WF 70F5E5U4W
5 out of 5 stars (5 / 5)12 490 Kč Číst recenze
#3Bosch WAW 28560
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)18 544 Kč Číst recenze
#4Miele WMB 120 WCS
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)28 990 Kč Číst recenze
#5Bosch WAT24360BY
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)11 990 Kč Číst recenze
#6LG F62J6WY1W
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)11 990 Kč Číst recenze
#7Beko WMY 61283 CS PTLB2
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)8 990 Kč Číst recenze

Obsah článku

#1 Electrolux EWS 1477 FDW (od 12 990 Kč)

Nejlepší pračka v poměru ceny a výkonu na trhu

 VÍTĚZ   Recenze Electrolux EWS 1477 FDW  Za vítěze našeho žebříčku předem plněných praček dávám model Electrolux EWS 1477 FDW. Energeticky velmi úsporný model v kategorii A+++, jehož výhodou je velmi tichý chod a spolehlivý výkon. Pojme sice “jen” 6,5 kg prádla (což je cca 26 triček), ale pro rodinu s jedním dítětem nebo pro páry naprosto dostačující.

Dotykové ovládání je na velkém LCD displeji velmi jednoduché, to ostatně i výběr několika chytrých funkcí a programů (například předpírky, lůžkoviny, sportovní oblečení, bavlna apod.). Automaticky pak funguje systém OptiSense, který nastaví program podle prádla, takže si vždy vezme jen tolik náplně, kolik je potřeba a bude prát jen tak dlouho, aby prádlo nebylo prané příliš dlouho, čímž zvyšuje jeho životnost.

To, že Electrolux nedělá žádné kompromisy, ukazuje fakt, že dává 10 letou záruku na invertní motor. Za svoji kvalitou si tedy stojí. Kupte si tam, kde takovou záruku nabízejí.

Mezi dalšími funkcemi jmenujme – Time Manager – aneb řiďte si pračku podle svého rozvrhu, aby bylo prádlo vždy připravené, když potřebujete.

Co potěší

 • Jedna z nejoblíbenějších praček na trhu
 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Kvalitní značka Electrolux
 • Spousta programu
 • Jednoduché ovládání na velkém LCD displeji
 • Energetická třída A+++
 • Tichý chod

Co zamrzí

 • “jen” 6,5 kg prádla
 • přiložený manuál by mohl být lepší

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 12 990 Kč

Koupit v obchodě

#2 Samsung WF 70F5E5U4W (od 12 490 Kč)

Jedna z nejprodávanějších praček na trhu

 DOPORUČUJEME   Recenze Samsung WF 70F5E5U4W  Samsung WF 70F5E5U4W je výborná pračka střední cenové kategorie, která spadá do nejvyšší energetické třídy A+++, pojme až 7 kg prádla a vypadá fantasticky.

I Samsung si za svými modely stojí a nabízí 10 letou záruku na invertní motor. Sledujte váš obchod, zda tuto záruku nabízí.

Nebyl by to Samsung, kdyby pračka nebyla trochu více hi-tech. Pokud náhodou nastanou potíže systém Smart Check rozpozná a diagnostikuje chyby pračky, tu si pomocí inteligentního telefonu dokážete i sami následně opravit. Alespoň u řady problémů nemusíte volat opraváře.

Nabízí cca 15 přednastavených programů na džíny, ekologické praní, outdoorové oblečení, praní pro odstranění skvrn, které čistí do hloubky, dětské oblečení, které pere na vysoké teploty až 95 stupňů nebo třeba rychlý 15 minutový program.

Pračky Samsung jsou často mezi TOP 3 pračkami v řadě testů, včetně českého dTestu. O kvalitě tohoto modelu nemůže být pochyb. Samsung navíc patří mezi nejprodávanější pračky na trhu.

Co potěší

 • Skvělý výkon
 • Velké množství programů
 • Nízká spotřeba energie
 • Skvělý design
 • Jednoduché ovládání

Co zamrzí

 • Trochu hlučnější při napouštění a vypouštění vody, ale nic co by vám dráždilo uši

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 12 490 Kč

Koupit v obchodě

#3 Bosch WAW 28560 (od 18 544 Kč)

Nejlepší pro velké rodiny (až 9 kg prádla)

 Recenze Bosch WAW 28560  Pračka vyšší cenové kategorie s 10 letou zárukou na bezuhlíkový motor (pozor některé obchody nabízí standardní záruku pouze 2 roky), spadá do energetické třídy A+++ a pojme až 9 kg prádla. Zaujala nás především svým tichým motorem EcoSilence Drive, 14 přednastavenými programy a energetickou úsporou.

K tomu slouží systém activeWater Plus, který šetří vodu a vaše náklady. Ukazatel spotřeby comfortControl vám dává možnost mít aktuální spotřebu vody a energie plně pod kontrolou i během praní. SpeedPerfect zkrátí dobu praní až o 65% a EcoPerfect sníží spotřebu elektrické energie až o 50%.

Vše se velmi lehce a jednoduše ovládá na velkém LED displeji, kde vás také tato kvalitní pračka informuje o průběhu praní – kolik zbývá do konce cyklu, jaká je aktuální spotřeba vody a energie, přehled otáček a další informace.

Pračka je dále vybavena programem pro čištění a údržbu bubnu a jako všechny zmiňované pračky dětskou pojistkou.

Pračka nabízí odložení praní až o 24 hodin, což je vůbec nejvíce z porovnávaných praček.

Abych to shrnul, pračka je více hi-tech, dá vám téměř kompletní informace o praní, velmi dobrý je také motor a zpracování, ostatně Bosch je Made in Germany, tedy německá značka a to se téměř vždy rovná vysoké kvalitě. Pračka je vhodná spíše pro menší či větší rodiny.

Co potěší

 • Velmi dobře pere
 • Měří a reguluje téměř vše
 • Jednoduché ovládání přes LED displej
 • Energetická třída A+++, úsporná pračka
 • Až 9 kg prádla
 • Tichý chod

Co zamrzí

 • Hlučnější při napouštění a vypouštění vody
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 18 544 Kč

Koupit v obchodě

#4 Miele WMB 120 WCS (od 28 990 Kč)

Nejspolehlivější pračka na trhu podle nás

 Recenze Miele WMB 120 WCS  Pračka Miele WMB 120 WCS je určena spíše náročnějším spotřebitelům, spadá do energetické třídy A+++, pojme 8 kg prádla, má termo-voštinový buben, který usnadňuje žehlení prádla. Díky CapDosing pečuje o vaše prádlo, prodlužuje jeho životnost a prádlo je dokonale měkké. Kvalitní motor (s 10 letou zárukou v některých obchodech) je úsporný, výkonný a tichý.

To je všechno fajn, ovšem opravdu stojí za to dávat 2,5x tolik, než se běžně pohybují kvalitní pračky? To je otázka, jejíž odpověď bude individuální. Někomu to smysl dává, někomu nikoliv. Není však pochyb o tom, že Miele patří svým zpracováním a použitými materiály k nejlepším výrobcům domácích spotřebičů.

Zpět k pračce. Německý magazín TestSieger ohodnotil pračku 1,5 body jako velmi dobrou pračku (1 = nejlepší). Expert Reviews k této pračce dodali: “Na trhu můžete získat levnější a možná i efektivnější pračky, ale získat dobrou efektivitu a dobře sestavou pračku je těžké a přesně to nabízí Miele”.

Zajímavé je dodání názoru od S21: “Miele patří ke špičkovému sortimentu W1 od německého výrobce spotřebičů a jedná se pravděpodobně o nejspolehlivější pračku na trhu, kterou si můžete koupit. Kromě toho je navržena tak, aby vydržela alespoň 20 let a to je pak radost nakupovat.”

Jaké má funkce a přednosti? Automaticky dávkuje vodu, náplň a spotřebovává tolik energie kolik je třeba podle váhy prádla. Má krásný a jednoduše ovladatelný displej. Dokáže prát už při 20°C. Má systém Watercontrol, který rozpozná únik vody. Samočisticí zásobník AutoClean nezanechá žádné zbytky prášku na praní ani saponátu v zásobníku. Nabízí 20 letou záruku na poškození vodou.

Co potěší

 • Nejspolehlivější pračka na trhu
 • Vysoce kvalitní zpracování i použité materiály
 • Energetická třída A+++
 • 20 let záruku na poškození vodou

Co zamrzí

 • Příliš vysoká cena
 • Buben není osvětlen

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 28 990 Kč

Koupit v obchodě

#5 Bosch WAT24360BY (od 11 990 Kč)

Vítěz českého testu: dTest 3/2016

 VÍTĚZ dTESTU 3/2016   Recenze Bosch WAT24360BY  Pokud chcete mít doma vítěze českého dTestu z roku 3/2016 sáhněte po pračce Bosch WAT24360BY.

Energeticky úsporná pračka spadající do třídy A+++ na 8kg prádla je vybavena 15 přednastavenými programy a jedná se v podstatě o starší a nižší model naší trojky v recenzi těch nejlepších praček.

I zde si můžete být jisti perfektním praním, jednoduchým ovládáním, prodlouženou zárukou na motor a tichostí praní. I zde však počítejte s vyšší hlučností při vypouštění a napouštění vody či odstřeďování.

Protože se do ní vejde až 8 kg prádla, je vhodná spíše pro větší domácnosti a rodiny. Zacházet a prát s ní dokáže i tatínek, pokud zůstane doma sám. Tak intuitivní i přes absenci českého návodu pračka je.

Co potěší

 • Vítěz českého dTestu
 • Kvalitní praní
 • Bosch – Made in Germany
 • Až 8 kg prádla
 • Intuitivní ovládání
 • Možné i nemožné prací funkce
 • Cena / výkon

Co zamrzí

 • chybí český návod

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 11 990 Kč

Koupit v obchodě

#6 LG F62J6WY1W (od 11 990 Kč)

Pračka propojitelná s mobilem

 Recenze LG F62J6WY1W  LG F62J6WY1W je parní pračka s moderním designem a velkým LED displejem na 6,5 kg prádla, spadající do nejúspornější energetické třídy A+++, která nás zaujala zejména svými vlastnostmi.

6 Motion DD používá k praní 6 různých pohybů, což vede k šetrnějšímu a hlavně čistšímu praní, k dispozici máte 2 parní programy, 14 přednastavených pracích programů, 16 přídavných možností, inteligentní diagnostiku a 10 letou záruku na motor LG Direct Drive™.

Co si zaslouží pozornost je například možnost přidat prádlo během praní, jednoduchý stiskem tlačítka start / pauza.

Že patří pračka do 21. století ukazuje možnost připojit na mobil skrze NFC a diagnostikovat tak případné problémy včetně řešení. Aby toho nebylo málo, do telefonu si můžete stáhnout i nové prací programy jako je “vlna” či “praní za studena”.

Výrobek je novou modelovou řadou pro rok 2018 a těch předešlých se liší například novým systémem uchycení motoru. Ovšem stejně jako u všech praček v tomto testu, i LG je hlučnější při napouštění a vypouštění vody.

Pračka je vhodná pro alergiky, protože si poradí až s 99,9% alergenů. Díky silné páře prádlo naprosto dezinfikuje. Což oceníte také při praní dětem na což je zde speciální program dětská parní péče.

Co potěší

 • Skvěle pere
 • Vhodná pro alergiky
 • Moderní design a pokročilé funkce
 • Parní funkce
 • Možnost přidat zapomenuté prádlo během praní
 • Propojení s mobilem skrze NFC

Co zamrzí

 • Hlučnější při napouštění a vypouštění vody

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 11 990 Kč

Koupit v obchodě

#7 Beko WMY 61283 CS PTLB2 (od 8 990 Kč)

Nejlepší pro nenáročné uživatele

 CENOVÝ TIP   Recenze Beko WMY 61283 CS PTLB2  Naším předposledním tipem je volně stojící pračka s předním plněním Beko WMY 61283 CS PTLB2, která mimo příjemného designu nabízí skvělý poměr ceny a výkonu.

Těšit se můžete na pračku s kapacitou 6 kg prádla spadající do energetické třídy A+++ a invertorový motor Pro Smart, který najdeme třeba také v prémiových pračkách značky Samsung. Beko dosahuje standardních 1200 otáček za minutu, stejně jako většina modelů v naší recenzi praček, což zaručí kvalitní odstředění.

Stejně jako většina praček střední či vyšší třídy i Beko poskytuje záruku 10 let na invertor motor. Pokud si pračku zaregistrujete u výrobce, je vám obratem zaslán na email certifikát.

Beko WMY 61283 CS PTLB2, kterou ocení nenároční uživatelé, zejména díky zajímavé ceně, intuitivnímu ovládání, které zvládne třeba i muž praním nepolíbený, vše navíc plně v češtině a ve výborné kvalitě.

Nejlepší pračka v poměru ceny a výkonu nabízí 16 přednastavených programů, což je nadprůměr, nízkou spotřebu jak vody, elektrické energie tak pracího prášku díky programu AquaFusion.

Dvě funkce nás pak zaujaly nejvíce – BabyProtect pro praní dětského prádla a prádla pro alergiky a program PET, který si poradí například s dekami od zvířecích miláčků nebo jinými textiliemi se zvýšenou koncentrací chlupů. Bonusem je pak 14 minutový expres program pro rychlé praní.

Co potěší

 • Zajímavá cena
 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Ideální do malých domácností
 • Český návod na panelu

Co zamrzí

 • Někdy se špatně vyváží buben
 • “jen” 6 kg prádla
 • Hlučnější napouštění a vypouštění vody

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 8 990 Kč

Koupit v obchodě

Nejlepší pračky s horním plněním podle nás – TOP 3

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Electrolux EWT 1266 ELW
5 out of 5 stars (5 / 5)7 999 Kč Číst recenze
#2AEG Lavamat 88560TL
5 out of 5 stars (5 / 5)14 990 Kč Číst recenze
#3Bosch WOT24457BY
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)10 990 Kč Číst recenze

#1 Electrolux EWT 1266 ELW (od 7 999 Kč)

Nejlepší vrchem plněná pračky v poměru ceny a výkonu

 VÍTĚZ   Recenze Electrolux EWT 1266 ELW  Jako vítěze testu praček s horním plněním dáváme i zde značku Electrolux a model EWT 1266 ELW. Pojme 6 kg prádla, spadá do energetické třídy A+++ a má vynikající poměr ceny a výkonu.

Je vybavena velkým LCD displejem pro lepší přehlednost a tzv. měkkým otevíráním bubnu, což vám zajistí otevření byť jediným prstem na ruce.
Nechybí 14 přednastavených programů, funkce Time Manageru pro plánování praní, předpírkou, odloženým startem a několika systémy, které snižují množství použité náplně či zaručují tu nejšetrnější péči o vlnu či další textilie.

Chlubit se může také 1200 otáčkami za minutu stejně jako u praček předem plněných. Vyndavací nádržku můžete rozebrat a vyčistit.
Skvělý je také displej ukazující čas do konce praní. Nebo možnost nastavit si délku praní dle potřeby. Například pokud potřebujete mít prádlo vyprané ještě do odjezdu.

Co potěší

 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Měkké otevírání
 • Kvalitní značka v podobě Electroluxu
 • Skvěle pere
 • Spousta možná až zbytečných programů
 • Jednoduché ovládání

Co zamrzí

 • Hlučnější při napouštění vody
 • Větší vibrace při odstřeďování

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 7 999 Kč

Koupit v obchodě

#2 AEG Lavamat 88560TL (od 14 990 Kč)

Alternativa vítěze pro náročné spotřebitele

 Recenze AEG Lavamat 88560TL  Podle nás je druhou nejkvalitnější pračkou s vrchním plněním ta od AEG, model Lavamat 88560TL. Určena je spíše pro náročnější uživatele, kterým nevadí si připlatit za vyšší kvalitu.

Pojme 6 kg prádla, dosahuje nadprůměrně vysokého čísla u maximálních otáček, těch je až 1500 za minutu, je vybavena velkým a přehledným LCD displejem, nabízí odložený start, množstevní automatiku, nízkou hlučnost a energetickou třídu A+++, která je ještě o 10% úspornější než nejvyšší třída na trhu.

Dalo by se říci, že téměř nemá chybu. Tahle pračka vám šetří čas, peníze i energii a tak snad jedinou její vadou je vyšší cena.

Co potěší

 • Otáčky až 1500 za minutu
 • Skvěle pere
 • Tichá
 • LCD displej
 • Energeticky úsporná
 • Šířka 40 cm, vhodná do menších prostorů

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 14 990 Kč

Koupit v obchodě

#3 Bosch WOT24457BY (od 10 990 Kč)

Skvělá pračka ve střední cenové relaci

 Recenze Bosch WOT24457BY  TOP 3 je pro nás tahle pračka od Bosch, model WOT 24457BY pojme až 7 kg prádla a je to tak pračka s horním plněním s nejvyšší kapacitou. Spadá do energetické třídy A+++, má kompaktní rozměry 40×65 cm, jednoduše se ovládá a je velmi tichá.

Horší je však účinnost odstřeďování C, nahrazuje to ovšem účinnost praní v nejlepší kategorii A.

Dvířka se velmi lehce otevírají díky funkci SoftOpening.

Pračka nabízí několik přednastavených programů včetně speciálního pro alergiky, který pracuje s vyššími teplotami a extra mácháním. Nechybí programy pro košile a halenky, jeansy a tmavé prádlo, hedvábí či extra krátký program na 15 minut praní, kdy jste schopni za tento čas vyprat až 2 kg prádla.

Co potěší

 • Pračka je kvalitně zpracovaná a to je jistě další plus.
 • Až 7 kg prádla
 • Skvěle pere
 • Spousta programů
 • Kompaktní rozměry
 • Kvalitní zpracování

Co zamrzí

 • Horší odstřeďování
 • Cena by mohla být o trochu nižší

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 10 990 Kč

Koupit v obchodě

Jak správně vybrat pračku

Pračka

Pokud si pořád nejste jisti, jakou pračku koupit, máme pro vás pár dobrých rad. Při výběru je vždy zásadní, ujasnit si, co od zařízení vlastně chcete a potřebujete, a bez čeho se naopak obejdete, dejme tomu v zájmu úspory pořizovacích nebo provozních nákladů. Důležité je taky vědět, na jaké faktory a parametry se při nákupu soustředit.

Typy / druhy praček

V první řadě se podíváme na základní varianty praček a jejich specifika, výhody a nevýhody. V dnešní době máte v podstatě tři možnosti volby:

 • Pračka s předním plněním

Tento druh pračky je dlouhodobě nejoblíbenější. Jaký je důvod? Například nejširší výběr, ale taky vysoká technologická pokročilost. Vybavení těchto praček je často špičkové. Horní část zařízení navíc poskytuje plochu např. pro umístění kvalitní sušičky prádla. Taky kapacita bubnu je obvykle větší a průběh praní můžete sledovat prosklenými dveřmi. Lze taky vybrat model, který dobře splyne s dalším nábytkem a laděním interiéru. Nevýhodou je nutnost prostoru pro boční otevření a méně pohodlné plnění a vyprazdňování bubnu.

 • Pračka s horním plněním

Toto řešení je vhodné do menších domácností. Kapacita i rozměry bývají menší a otevírání dovrchu minimalizuje potřebný prostor. Navíc můžete s prádlem pohodlně manipulovat ve stoje – na rozdíl od předešlého typu. Tyto pračky ale nebývají tak kvalitně vybavené, jde spíše o základní modely.

 • Pračky se sušičkou

Výhody této možnosti jsou nasnadě. Stačí vám jeden spotřebič na dva úkony, což představuje úsporu místa a obvykle i peněz. Má to však svá „ale“. Kombinované sušičky zdaleka nedosahují výkonu a kvalit samostatných zařízení. Taky kapacita pro sušení je nižší, a dokonce není ani stejná jako kapacita pro praní. Jednu várku praní tak někdy musíte sušit nadvakrát. Pokud vás však přesto varianta pračky se sušičkou zaujala, připravily jsme pro vás speciální výběr zde.

Pokud už plánujete pořídit obě varianty spotřebiče, můžeme doporučit set pračky a sušičky. V drtivé většině případů se jedná o cenově výhodou nabídku dvou samostatných spotřebičů stejné značky.

Velikost a umístění pračky

Jaké jsou rozměry jednotlivých typů praček a kam je umístit? V případě běžné pračky s předním plněním počítejte s rozměry cca 55 až 65 cm na šířku a 50-65 cm do hloubky. Tyto pračky lze zakomponovat do kuchyňské linky nebo větší koupelny. Vždy je třeba počítat s prostorem před pračkou pro otevírání dvířek a manipulaci s prádlem.

Existují i pračky s předním plněním v tzv. „slim“ provedení. Tyto prostorově úspornější modely mohou mít hloubku pouze do 50 cm. Šířka je ale obdobná jako u klasické verze.

Nejkompaktnější jsou pračky s horním plněním, které jsou skromné především na šířku – ta se pohybuje obvykle okolo 40 cm. Potřebují ale více místa do hloubky (55 až 65 cm). Tyto pračky se hodí do stísněných prostor, kde není místo na boční otevírání.

Volně stojící vs. vestavné pračky

Další možnost volby. Chcete raději vestavnou pračku, která dokonale zapadne např. do kuchyňské linky a vytvoří perfektně sladěný celek? Anebo volně stojící spotřebič, který můžete umístit kamkoli. Nevýhodou vestavné pračky je obvykle vyšší cena, složitější instalace a prakticky nulová flexibilita. Volně stojící model bude ale vždycky víc „vyčuhovat“.

Jaký motor pračky zvolit?

Vyberete si raději maximální výkon, kvalitu, životnost, nebo nižší pořizovací cenu? Dneska máte na výběr, protože existují nejméně tři druhy používaných motorů.

 • Klasický motor – Cenově nejdostupnější, ale taky nejméně vyspělé řešení. Starý typ motorů je umístěn mimo osu bubnu a jeho efektivita je v dnešní době už poměrně nízká. Pořizovací náklady jsou tedy sice nižší, ale dožene to vyšší spotřeba. Taky hlučnost je výraznější.
 • Invertorový typ – Hlavní rozdíl oproti klasickému je v elektronickém řízení chodu a regulaci. Motor je úspornější a hlučnost není tak vysoká.
 • Direct drive – Speciální, moderní, ale taky nejdražší typ motoru. Nachází se v ose bubnu a je samozřejmě ovládán elektronicky. Tichost, stabilita i efektivita – ve všech těchto ohledech „direct drive“ ostatní varianty překonává.

Jaký zvolit objem bubnu?

Buben pračky

Jaká kapacita je tak akorát pro jednoho člověka, pro dva nebo pro velkou rodinu? Ačkoli může být potřeba značně individuální, obvykle se setkáte s následujícím doporučením:

 • Pro 1 až 2 osoby stačí kapacita bubnu 4 kg
 • Pro 4člennou rodinu je vhodný objem minimálně 6 kg

A samozřejmě jsou i větší pračky, které nabízejí prostor pro 7, 8 i více kg prádla. V každém případě je lepší mít rezervu, než muset prát více várek kvůli pár kouskům oblečení, které se nevejdou. Buben navíc nesmí být přeplněný. Nikdy ho proto nenacpávejte až k prasknutí, ale ponechte kousek volného prostoru.

Spotřeba a energetický štítek pračky

Energetický štítek pračky Z energetického štítku pračky vyčtete celou řadu zajímavých informací. Pro nejjednodušší orientaci a představu o efektivitě zařízení slouží „energetická třída“. Dozvíte se ale odhad roční spotřeby vody a elektřiny i další parametry.

 • Energetická třída – V současnosti povoluje EU pouze prodej praček v třídě A+ nebo lepších (nejvyšší je A+++). Úspornější pračky bývají dražší, ale investice se vám brzy vrátí na nižších provozních nákladech. Zejména pokud perete velmi často, vyplatí se vám pořízení co nejefektivnějšího modelu.
 • Roční průměrná spotřeba vody – Údaj je vypočítáván z 220 pracích cyklů.
 • Roční průměrná spotřeba elektrické energie – Opět se vypočítává z 220 cyklů při 60°C. Udáván je v kWh.
 • Objem bubnu – Maximální hmotnost prádla v kg.
 • Hlučnost při praní a ždímání – V decibelech.
 • Účinnost odstřeďování – Informuje o tom, kolik vody v prádle zůstává (třída A až G).

Otáčky u praček

Tento faktor je důležitý zejména pro majitele sušiček. Někteří lidé přikládají tomuto údaji neopodstatněnou váhu a jsou ochotni si připlatit za nadstandardní výkony (např. 1600 nebo více otáček za minutu). Hodnota okolo 1200 ot./min je přitom pro běžné praní zcela dostačující. Důležitá je ale možnost regulace otáček. Jemnému prádlu a prádlu, které neputuje do sušičky, stačí nižší otáčky.

Hlučnost praček

Zejména v bytovém domě může být hlučnost důležitá. Během praní se míra hluku pohybuje od cca 50 dB u nejlepších modelů až k více než 60 dB u starších praček. Odstřeďování je vždy výrazně hlučnější (70-80 dB).

Programové vybavení

Moderní pračky mívají celou škálu programů pro různé druhy prádla, ale i pro různé jiné požadavky na praní. Základem je vždy program pro bavlnu, jemné tkaniny, syntetické textilie apod. Mezi další praktické programy patří:

 • Zrychlený program – Vhodný pro „přemáchnutí“ méně špinavého prádla. Úspora času, vody i energie.
 • Silné znečištění – Např. pro značně špinavé pracovní oděvy apod.
 • Šetrný program pro alergiky – Speciální program pro děti, alergiky apod. Často pod názvem „BabyCare“ nebo „Antibacterial“.
 • EcoBubble – Šetrné praní s pěnou.

Funkční vybavení

Zajímají vás technologické výdobytky a zajímavé funkce praček? Tady jsou ty nejzajímavější.

 • AquaStop – Nezbytná funkce zamezení úniku vody a vytopení domácnosti.
 • Dětská pojistka – Zablokuje dveře i ovládací panel.
 • Odložený start/konec – Chcete mít prádlo přichystané k sušení, až přijdete z práce, použijte tuto funkci.
 • FuzzyLogic a „Šestý smysl“ – Oba systémy optimalizují spotřebu vody a energie a délku praní. První pracuje s jeho hmotností (váží prádlo), druhý i s typem textilie.
 • Wi-Fi a NFC – Možnost propojení pračky s mobilními aplikacemi. Povýší pračku na součásti moderní „chytré“ domácnosti.
 • Silent systém – Minimalizace hluku díky použití izolačních vrstev. Vhodné i pro praní v noci.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové pračky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší pračky s předním či horním plněním na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin