Velké spotřebiče

Nejlepší sušičky prádla 2020 (test a recenze)

Nejlepší sušičky prádla Přemýšleli jsme, co si pro tentokrát vezmeme na paškál a rozhodli se, že si uděláme takový menší průzkum mezi nejlepšími sušičkami prádla a zjistíme, kterou stojí za to si pořídit.

Šťourali jsme se v mnoha kritériích a zaměřili se zejména na účinnost sušičky, energetickou náročnost a samozřejmě i spotřebu. Stranou nezůstala ani hlučnost, délka základního programu a mnoho dalších faktorů.

Podle získaných poznatků jsme se rozhodli sestavit stručnou recenzi sušiček prádla, díky níž si při výběru vhodného produktu poradíte i vy.

Už od začátku byla naším favoritem jedna z nejprodávanějších sušiček prádla na trhu Beko DPY 8506 GXB1, která se málem stala i vítězem dTestu 10/2015 v němž si vysloužila celkově 63 % (s označením jako dobrá kvalita). Podle dostupných hodnocení na heureka.cz byla vyhlášena produktem roku 2018, který si získal sympatie 93 % spokojených spotřebitelů.

Srovnání nejlepších sušiček prádla na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Beko DPY 8506 GXB1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 490 Kč Číst recenze
#2Bosch WTW 87467CS
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15 390 Kč Číst recenze
#3LG RC80EU2AV4D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 990 Kč Číst recenze
#4AEG AbsoluteCare T8DBG48WC
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13 990 Kč Číst recenze
#5LG RC82EU2AV4W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]14 990 Kč Číst recenze
#6Siemens WT47W540BY
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17 490 Kč Číst recenze
#7Beko DS 7434 CS RX
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]14 990 Kč Číst recenze

Jak vybrat sušičku prádla

Pořízení nové sušičky prádla představuje mnohatisícovou investici a zařízení by vám mělo sloužit dlouhé roky. Výběr tedy není radno podceňovat. Ne každý ale ví, podle čeho se při nákupu orientovat, jakých parametrů si všímat a co vlastně požadovat. Tyto otázky se pokusíme zodpovědět v následujícím průvodci.

Tradiční způsob sušení prádla
Tradiční způsob sušení prádla

Výhody sušičky

Má vůbec smysl sušičku pořizovat? To je jistě správná a zcela elementární otázka. Prádlo by samozřejmě uschlo i bez speciálního zařízení. Tak proč utrácet tisíce za spotřebič? Třeba kvůli následujícím výhodám:

 • Úspora času – To je samozřejmě stěžejní důvod pro většinu lidí. Sušení na „větru a slunci“ trvá většinou výrazně déle.
 • Méně námahy – Ano, sušička vám ušetří i práci. Prádlo nemusíte věšet a obvykle ani žehlit.
 • Osvěží i bez praní – Moderní sušičky nabízejí i programy, které mohou prádlo osvěžit a provonět a někdy není třeba ho ani prát. Například prádlo, které dlouho leželo ve skříni, mohlo nepříjemně načichnout, ale je čisté. Při praní navíc nemusíte používat aviváž.
 • Bez žehlení – Žehlení patří mezi nejméně oblíbené domácí práce. Sušička vás této nepříjemné povinnosti zbaví nebo její potřebu zcela zásadně omezí. To je spousta ušetřené námahy. A něco takového už stojí za zvážení.
 • Hygienická čistota – Sušení dokáže zlikvidovat různé alergeny a nežádoucí částice, které mohou na prádle ulpět nebo zůstat i po praní. Používání sušičky tedy zajistí hygieničtější stav textilií. To se může velmi hodit v domácnostech s malými dětmi, alergiky, astmatiky apod. Filtr sušičky zachytí i prach, zvířecí chlupy apod.
 • Úspora místa – Jak to? Sušička je sice rozměrný spotřebič, ale většinou nezabere tolik místa jako sušáky nebo prádelní šňůry. Zvlášť v domácnostech bez balkonu může jít o skvělého pomocníka.
 • Komfort – Prádlo ze sušičky je krásně měkké a vláčné. Takového stavu nikdy nedosáhnete pouhým usušením na šňůře a často ani při žehlení.
 • Výborné zkušenosti – I tenhle faktor stojí za zmínku. Spousta lidí má pocit, že sušičku nepotřebuje, že jde o zbytečný spotřebič. Avšak lidé, kteří sušičku vyzkoušeli, obvykle velice rychle změní názor. Zeptejte se kohokoli, kdo sušičku vlastní, a pravděpodobně vám řekne, že už si neumí představit život bez ní. Používání sušičky je tudíž příjemně návykové.

Typy sušiček prádla

K nejdůležitějším rozhodnutím při nákupu sušičky rozhodně patří volba typu. Existují dvě základní varianty těchto spotřebičů lišící se podle principu, na kterém fungují – resp. podle toho, jakým způsobem je ze zařízení odváděna vlhkost.

 • Kondenzační – V současnosti je tato varianta rozšířenější. V sušičce dochází ke kondenzaci vody, která pak odchází připojenou odpadní hadicí. Další možností je vlastnoruční vylévání vody, což se může hodit, pokud potřebujete sušičku umístit někam, kde není přístup k napojení odpadu nebo by to bylo příliš složité. Nevýhodou kondenzačních sušiček je vyšší spotřeba a pořizovací cena.
 • Ventilační – Ventilační sušičky produkují horký vzduch a páru a odvádí je rourou ven z místnosti. To je hlavní důvod, proč jsou u nás tyto sušičky méně běžné. Instalace je totiž náročnější a může být zapotřebí i stavební zásah. Výhodou je ale nižší spotřeba a nižší cena. V některých zemích si tento typ sušiček vede (co se týče obliby) podstatně lépe.

Speciální možností je potom kombinovaná pračka se sušičkou. Tyto sušičky jsou kondenzační a výhodou je úspora místa i nákladů spojených s pořízením. Nevýhodou je nižší účinnost sušení a tak menší kapacita pro sušení (oproti kapacitě pro praní).

Varianty kondenzačních sušiček

Kondenzační sušičky je možné ještě dále dělit podle toho, jakým způsobem ohřívají chladný vzduch.

 • S topným tělesem – Jde o starší a méně efektivní variantu. Spotřeba energie je u tohoto typu vyšší, na druhou stranu – pořizovací cena bývá nižší.
 • S tepelným čerpadlem – Co se týče provozních nákladů, jde o podstatně úspornější řešení. Výhodou je i šetrnější sušení. Nevýhodou může být vyšší cena a taky pomalejší cyklus sušení.

Samostatná sušička vs. pračka se sušičkou

I toto rozhodnutí je třeba velmi dobře zvážit. Volba samostatné sušičky má své výhody i nevýhody stejně jako kombinovaný spotřebič. Měli byste je znát a promyslet si, která varianta se ve vaší domácnosti uplatní lépe.

Samostatná sušička

Tato varianta jasně vítězí v mnoha ohledech. Především pokud jde o kapacitu, výkon a efektivitu. Samostatný spotřebič bude svou hlavní funkci zvládat mnohem lépe než kombinovaná varianta. Pravděpodobně dostanete větší porci programů a funkcí a kvalita sušení bude na výrazně vyšší úrovni.

Buben sušičky navíc pojme běžně 8 nebo více kg. To znamená, že můžete usušit celou várku z pračky naráz. Samostatný stroj je tedy rozhodně vhodná volba pro náročnější uživatele a větší domácnosti, kde bude sušička dostatečně vytížená.

Tip: Pokud pořizujte pračku i sušičku zároveň, můžete sáhnout po setu pračky se sušičkou. Sety nabídnou parametrově, rozměrově i stylově sladěné modely a můžete narazit i na zajímavé cenové nabídky. Toto řešení může tudíž být docela pohodlné. Je však třeba dát si pozor, zda je cena setu skutečně výhodná.

Kombinovaná pračka se sušičkou

U kombinovaných spotřebičů obecně platí, že některá funkce je hlavní a některé jsou poněkud upozaděné. V případě praček se sušičkou je standardně dominantní funkcí praní, sušení je pouze doplňkovou funkcí. Tento spotřebič tedy může fungovat jako dobrá pračka, ale jako sušička bude za samostatnými modely zaostávat (a to třeba i výrazně).

Počítat můžete s horší efektivitou sušení, ale taky s výrazně nižší kapacitou. Kombinované modely často poskytnou místo jen na cca 6 kg prádla (při sušení). Obvyklé je, že kapacita na praní je větší než na sušení. Ve výsledku se tak může stát, že budete jednu vypranou várku muset sušit na dvakrát. A to už je poměrně nepříjemná komplikace.

Pračka se sušičkou ale rozhodně není záležitost, kterou bychom mohli šmahem zavrhnout. Naopak, jde o populární řešení, které se dokáže velmi dobře uplatnit v malých domácnostech a při méně náročném použití. V takovém případě získáte kompaktní spotřebič, který dobře vypere a solidně usuší – a pořizovací cena bude obvykle výhodnější než při pořízení dvou přístrojů.

Pozn.: Na kvalitu usušení prádla má výrazný vliv i účinnost odstředění v pračce (počet otáček). Vyšší otáčky a lepší odstředění zajistí lepší připravenost prádla do sušičky – a tedy i efektivnější výsledky sušení.

Vestavné vs. volně stojící sušičky prádla

Přemýšlíte, jestli bude výhodnější porozhlédnout se po volně stojící, nebo raději vestavné sušičce? Volně stojící varianta je oblíbenější a podstatně flexibilnější. Sušičku můžete postavit třeba i na pračku, do koupelny nebo kamkoli jinam. Vestavná varianta se vyplatí, pokud chcete sušičku zakomponovat např. do kuchyňské linky.

Pračka a sušička

Velikost sušičky a umístění

Hloubka sušiček se nejčastěji pohybuje okolo 66 cm, šířka pak okolo 60 cm. Podobně jako u praček existují „slim“ verze, které mají menší hloubku (cca 50-60 cm), ale víceméně shodnou šířku. Kromě vyřešení odvodu odpadu nebo odvětrávání (podle typu sušičky) je při jejím umísťování třeba myslet na to, že jde o zařízení, které vydává teplo. Rozhodně tedy nepatří např. vedle lednice. V optimálním případě by spotřebič měl mít kolem sebe kousek volného prostoru (zpravidla se doporučuje 5 cm po stranách a 15 cm vzadu).

Energetický štítek sušičky

Z energetického štítku se snadno dozvíte mnoho důležitých parametrů. Jak v něm číst a co všechno obsahuje?

Energetický štítek sušičky

 • Energetická třída – Samozřejmě se dozvíte, do jaké kategorie spotřebič spadá. Nejefektivnější je třída A+++. U těchto zařízení je spotřeba na jedno sušení cca okolo 1 kWh. U třídy B nebo ještě nižší to může být i dvakrát nebo třikrát tolik. Investice do úspornější sušičky se tedy brzy vrátí na provozních nákladech.
 • Roční spotřeba – Spotřeba elektřiny je počítána ze 160 cyklů a udávána v kWh. Vynásobením tohoto údaje vaší cenou za 1 kWh elektřiny získáte orientační představu o ročních nákladech.
 • Délka standardního sušicího cyklu – Udávaná v minutách.
 • Účinnost sušení (kondenzace) – Třída A nebo horší. Označuje, kolik vlhkosti ze sušičky uniká.
 • Kapacita bubnu – Maximální váha prádla na jedno sušení.
 • Hlučnost – V decibelech.

Objem bubnu sušičky

Jak už bylo řečeno, maximální množství prádla na jedno sušení se dozvíte např. z energetického štítku. Ale kolik je tak akorát? V současnosti jsou nejprodávanější sušičky, které pojmou 8 nebo 9 kg prádla. To je dost i pro větší domácnost, kde se pere a suší pro 4 nebo i více lidí. Sušičky na 6 nebo méně kg a 10 nebo více kg jsou spíš ojedinělé.

Hlučnost

Sušičky rozhodně nepatří k nejtišším zařízením a hluk běžně dosahuje hodnot okolo 65 až 69 dB. Některé, zejména starší a levnější, sušičky mohou přesáhnout i hranici 70 dB. Nejtišší modely naopak pracují při hladině hluku pod 63 dB.

Funkční vybavení

Jaké funkce a programy může sušička mít?

 • FuzzyLogic, 6. smysl (množstevní automatika) – Tato funkce se může skrývat pod různými obchodními názvy, ale v principu jde o to, že sušička automaticky na základě míry naplnění bubnu upraví program. Díky tomu je možná často i citelná úspora spotřeby energie, protože při menším naplnění se sušení výrazně zkrátí.
 • Odložení startu – Poměrně běžná, ale užitečná funkce. Program můžete odložit obvykle až o 24 hodin. Například tak, aby skončil v době, kdy se vracíte z práce a prádlo neleželo v bubnu zbytečně dlouho.
 • Bez žehlení – Sušení v sušičce usnadňuje žehlení a některé textilie není třeba žehlit vůbec. Tento program ještě více podpoří žehlení během sušení – využívá k tomu horkou páru, která srovná pokrčené záhyby podobně jako napařovací žehlička.
 • Osvěžení, refresh – Tato zajímavá funkce může být velice praktická, pokud například přijdete odněkud, kde vaše prádlo načichlo nepříjemnými pachy, ale není třeba jej prát. V sušičce se prádlo pouze osvěží. Tento program je skvělý taky na prádlo, které například dlouho leželo ve skříni, kde mohlo nasáknout poněkud „zatuchlý“ nádech. Prát jej znova by ale bylo zbytečné plýtvání vodou i energií.
 • Osvětlení – Funkce umožňuje osvětlení bubnu. Její praktická hodnota není zřejmě až tak vysoká, kromě toho, že vám v sušičce nebudou zůstávat např. zatoulané drobnější kousky oblečení, které byste ve špatném osvětlení přehlédli. A taky to vypadá hezky.
 • Dětská pojistka – Poměrně standardní funkce, která znepřístupní ovládací panel a uzamkne dveře proti náhodné manipulaci dětmi.
 • Snímač vlhkosti – Jeden z pokročilejších a modernějších programů příbuzný výše uvedené množstevní automatice. Místo množství prádla ale senzory snímají zbytkovou vlhkost a podle toho upravují program na potřebnou délku, aby bylo prádlo skutečně dokonale suché.
 • Automatické čištění – Velmi praktický program, který vás v podstatě zbaví nutnosti pravidelného čištění sušičky. Zanesená sušička funguje méně efektivně, což znamená vyšší spotřebu energie.
 • Displej – Moderní sušičky mohou disponovat i displejem, často s dotykovým ovládáním, který umožňuje snadné nastavení a přehled o aktuálním stavu a programu.

Ceny sušiček prádla

Jaké jsou aktuálně pořizovací ceny kvalitních sušiček prádla? Máme pro vás alespoň krátký přehled tří základních cenových skupin a jejich nabídky.

Sušičky do 10 000 Kč

Cenově dostupné sušičky lze pořídit i pod 10 tisíc korun. Ty úplně nejlevnější pak seženete i okolo 7 tisíc Kč. Ale výběr v této kategorii není nijak ohromující. Přesto zde najdete několik poměrně oblíbených modelů od známých značek jako Beko či Gorenje. Potěšující je, že i tyto dostupnější modely už dnes vykazují velmi solidní efektivitu a úspornost (často i skupina A++).

Sušičky do 15 000 Kč

Zde můžeme mluvit nejen o nejoblíbenější, ale taky nejbohatší kategorii, pokud jde o šíři sortimentu. Výběr je opravdu vynikající a zahrnuje řadu nejprodávanějších modelů. Běžně zde narazíte na velice výkonné a úsporné sušičky z třídy A+++ s vysokou kapacitou bubnu a parádním funkčním a programovým vybavením.

Sušičky nad 15 000 Kč

I zde se setkáte s velmi rozsáhlým výběrem. Najdete zde především špičkově vybavené sušičky renomovaných výrobců. Samozřejmostí je vysoká efektivita a úspornost. Tyto sušičky osloví především náročnější zákazníky.

Nejčastější dotazy kupujících (FAQ)

Sušení pomocí ultrazvuku?

Je to již pár let, co byl představen zajímavý vynález. Speciální sušička, která dokázala sušit prádlo pomocí ultrazvuku. Princip této sušičky je velmi ekologický a zejména ekonomický. Spotřeba energie a času by potenciálně byla mnohem nižší než u klasických sušiček. Prádlo by bylo perfektně usušené za pár desítek minut.

A kdy si budeme tenhle zázrak moci pořídit do domácnosti?

Zde můžeme zodpovědně doporučit, abyste kvůli ultrazvukové sušičce rozhodně nezavrhli pořízení klasického modelu. Od představení prototypu už uplynulo cca 5 let a žádné komerční ultrazvukové sušičky stále nejsou k dispozici. Pokud se vůbec kdy objeví, lze zpočátku počítat s vysokou cenou, špatnou dostupnosti a dalšími mouchami. Ultrazvukové sušičky jsou tedy zatím spíše hypotetickou hudbou budoucnosti, na kterou se jistě nevyplatí přehnaně upínat.

Existují „slim“ varianty sušiček?

Šířka sušiček obvykle neklesá pod cca 59 cm. Některé modely mohou však nabídnout skladnější hloubku. Někdy i méně než 50 cm. Výběr je ale poměrně omezený. Jedná se například o některé modely značky Candy (cca 46 cm).

Jaké jsou nejlepší sušičky prádla s tepelným čerpadlem?

 1. TOP produkt: AEG AbsoluteCare T8DBK68WC
 2. Cena/výkon: Beko DPY 8506 GXB1
 3. Další na zvážení (do 9000 Kč): Beko DPS 7405 G B5

Nejlepší značky sušiček prádla

Které značky sušiček u nás vedou a které jsou zárukou špičkového vybavení, efektivity sušení nebo optimálního poměru ceny, výkonu a kvality zpracování? Máme pro vás opět několik tipů na spolehlivé výrobce.

 • LG – Technologický gigant LG se zabývá i výrobou sušiček a nutno říct, že s velkými úspěchy. Výběr je sice menší než u některých jiných značek z našeho výběru, ale několik modelů se řadí k nejprodávanějším sušičkám. LG nabízí špičkovou úspornost a skvělé vybavení.
 • Siemens – Kdysi velmi oblíbené mobilní telefony už trochu upadly v zapomnění, ale sušičky Siemens jsou stále populární. Značka nabízí vysoce úsporné a efektivní sušičky a vybrat si můžete v různých cenových relacích už od cca 10 tisíc až po 25 tisíc a víc.
 • Bosch – Velmi známá německá značka nabízí mimořádný výběr kvalitních sušiček. Úspornost je obvykle A+++ nebo A++. Zpracování je na vysoké úrovni a velmi slušné bývá i vybavení. Modely Bosch se těší vysokým hodnocením v testech sušiček prádla a najdou se mezi nimi i cenově dostupné kousky.
 • Beko – Původem turecká značka Beko patří k vůbec nejoblíbenějším výrobcům praček, sušiček, ale např. i ledniček u nás. Beko boduje především dostupnou cenou v kombinaci s dobrým zpracováním a dlouhou životností zařízení. Na velmi slušné úrovni je dnes už i efektivita a vybavení.
 • AEG – Společně se sušičkami Beko jsou modely AEG zřejmě nejprodávanější v ČR. AEG se v průměru pohybuje v o pár tisíc vyšších cenových hladinách, ale nabízí špičkové technologické vybavení a vysokou kvalitu. O tom ostatně svědčí i vynikající hodnocení v recenzích sušiček.

Programové vybavení sušiček

Jaké programové vybavení může moderní sušička prádla nabízet? Máme pro vás výčet alespoň nejčastějších a nejzajímavějších možností. Snažte se tyto programy prozkoumat a podle potřeby používat. Je škoda mít sušičku s deseti programy a používat automaticky pouze jeden. Správná volba totiž umožní uspořit čas i energii – a tedy i peníze – a dosáhnout lepších výsledků.

 • Bavlněné prádlo
 • Syntetické tkaniny
 • Smíšený program
 • Riflovina
 • Vlněné prádlo
 • Zkrácený program – Může se vyskytovat pod různými obchodními názvy. Určený pro přesušení menšího množství prádla.
 • Osvěžení – Program, který může suplovat praní u prádla, které je čisté, ale načichlé pachem, potem apod.
 • Program pro děti a alergiky – Opět pod různými obchodními názvy.
 • Šetrný program – Pro velmi jemné tkaniny.
 • Sportovní oblečení

Tento výčet samozřejmě není kompletní, ale můžete si díky němu udělat hrubou představu o tom, jaké možnosti současné sušičky nabízejí.

Náklady na provoz sušičky

Spousta lidí se k sušičkám staví skepticky právě kvůli představě o energetické náročnosti. Je pravda, že starší modely dokážou spořádat slušnou porci elektřiny, ale modernější přístroje bývají obvykle úspornější. Pojďme se na to podívat blíže:

 • Moderní sušičky nejčastěji spadají do energetické třídy A nebo vyšší (až A+++). Zejména technologie tepelného čerpadla umožnila razantní zvýšení efektivity provozu.
 • Dnes patří většina sušiček do třídy A++ nebo A+++ s výjimkou velmi levných nebo starších modelů. Tyto úsporné sušičky dosahují průměrné spotřeby na jeden cyklus jen cca 1-1,5 kWh. Jedno použití sušičky vás tedy pravděpodobně vyjde na méně než 10 Kč v závislosti na konkrétní spotřebě a vaší sazbě za elektřinu.
 • Na energetickém štítku pak najdete průměrnou roční spotřebu v kWh (160 cyklů). Prostým výpočtem na základě vaší ceny za kWh si můžete udělat představu o ročních nákladech. Ale opravdu jen velmi orientační (průměr se při 160 cyklech nejčastěji pohybuje okolo 1500 až 2000 Kč za rok v závislosti na mnoha faktorech včetně energetické třídy).
 • Moderní sušičky nabízejí často různé speciální programy a funkce. Vyplatí se je v nich zorientovat a naučit se je používat. Sušička tak bude fungovat efektivněji a levněji.
 • Moderní systémy jako FuzzyLogic anebo různé senzory vlhkosti dokážou automaticky upravit program tak, aby byl co nejúspornější a zároveň dosáhl optimálních výsledků.

Tipy pro používání sušičky

Máme tu pro vás pár tipů, jak správně používat sušičku, abyste dosáhli co nejlepších výsledků s minimální spotřebou energie. Správné používání sušičky bude mít i výrazný vliv na její celkovou životnost.

 1. Začněte už u praní – Prádlo by mělo být do sušičky vhodně připravené. Je tedy potřeba ho i správně vyprat. Znamená to především dodržování dávkování pracího prášku, potažmo aviváže. Příliš mnoho prášku a aviváže může vést při praní i sušení k flekům na prádle, a dokonce k zanášení sušičky. Prádlo musí být taky velmi dobře odstředěné. Čím kvalitnější odstředění pračka zvládá, tím rychlejší a efektivnější bude sušení. Sušení špatně odstředěného prádla bude energeticky náročné a výsledky nemusí být dvakrát ideální (zejména v případě kombinované pračky se sušičkou).
 2. Sledujte štítky na prádle – Na štítku textilií najdete obvykle několik symbolů, které vás mají navést ke správnému způsobu praní a sušení. Sušení se týká symbol čtverce s kružnicí uvnitř. Ve středu kružnice se ještě nachází jedna nebo více teček (max. tři). Čím více teček, tím vyšší teplotu sušení můžete použít. Pokud je čtverec s kružnicí přeškrtnutý, značí to, že prádlo není do sušičky vhodné. Problémy v sušičce dělají především elastické materiály. Ty se mohou zejména při vyšších teplotách poškodit a smrsknout.
 3. Správné množství – Podobně jako pračka má i každá sušička svou kapacitu a přeplněná sušička bude fungovat stejně neefektivně jako příliš plná pračka. Držte se tedy doporučované kapacity u konkrétních programů. V opačném případě se dočkáte nejen špatně usušeného a pomačkaného prádla, ale třeba i vyšší spotřeby.
 4. Voňavé prádlo – Pokud chcete prádlo více osvěžit a provonět, můžete použít různé vůně do sušičky, například různé speciální ubrousky nebo míčky.
 5. Čistý filtr – Opět je zde situace podobná jako u pračky. Filtr je třeba pravidelně čistit. Zanesený filtr má negativní vliv na efektivitu sušičky.
 6. Vyndejte prádlo – Sušičku vyprázdněte co nejdříve po dokončení programu. Jinak se více zmačká. Proto je užitečné používat funkci odloženého startu, kterou nabízí většina modelů.

Recenze sušiček prádla

1. Beko DPY 8506 GXB1

 VÍTĚZ   Recenze Beko DPY 8506 GXB1  Jak jsme zmínili již v úvodu, Beko DPY 8506 GXB1 patří mezi nejlepší sušičky prádla na trhu. Ostatně to byl nejvíce kupovaný model sušiček vyšší třídy v roce 2017 i 2018.

Pokud jde o design, není to žádná sláva, spíše průměr, ovšem velkým bonusem jsou dveře s průhledným sklem, které vám umožňují sledovat dění uvnitř kdykoliv během cyklu, čímž snadno zkontrolujete, jestli se něco neděje s obsahem sušičky. Sušička má přední plnění a u dvířek je možné přizpůsobit otevírání doprava či doleva, což vám výrazně ušetří místo.

Otočné kolečko s programy usnadňuje výběr vhodného cyklu a je umístěno zhruba uprostřed nad dvířky, vpravo je displej s ovládáním. Beko DPY 8506 GXB1 je vyzbrojena signalizací upozorňující na čistotu filtrů a kondenzátorů.

Vlevo nahoře je sběrná nádoba na kondenzát. Vyprazdňujte jí pokud možno po každém sušení. Když bude nádoba plná, sušička to sama oznámí pomocí kontrolky, jež vyskočí na displeji. Kdo nechte sušičku čistit, může jí napojit na odtok pomocí hadice, kterou je ovšem nutné dokoupit, neboť není součástí balení.

Maximální stabilitu zajišťuje skříň sušičky, ta je z boku vytvarovaná do tzv. S tvaru (S-shape). Díky nízké hlučnosti se sušička hodí i do panelového domu. Osvětlený nerezový buben Aquawave se postará o šetrné sušení a má kapacitu až 8 kg prádla. Beko DPY 8506 GXB1 je ideální zejména pro domácnosti s dětmi, kde se pere téměř denně.

Sušička pracuje na principu tepelného čerpadla. Tato technická vychytávka spočívá v tom, že se ohřátý vzduch ochladí, takže se odstraní vlhkost. Spotřeba je pak mnohem nižší, stejně tak i teplota sušení. Zásluhou toho je proces sušení velice jemnou a šetrnou záležitostí pro všechny druhy textilií. Samozřejmostí je možnost odložit sušení až o 24 hodin a dětská pojistka bránící otevření dveří během cyklu.

Beko DPY 8506 GXB1 má až 16 programů usnadňující péči o prádlo. K dispozici je třeba automatický systém proti zmačkání, FlexySence kontrolující dobu sušení (senzor sušení), dále funkce Jednoduché žehlení, během níž se buben vždy každou minutu pootočí, aby se předešlo mačkání prádla. Babyprotect zaručuje sterilizaci prádla prostřednictvím vyšších teplot, což je ideální např. pro alergiky.

K nejefektivnějším programům patří Express 35, která zvládne vysušit skoro 2 kg prádla během 35 minut, to je ideální když spěcháte. Program osvěžení prádla zbaví prádlo zbytečných pachů (třeba zatuchlé letní prádlo po zimním uložení).

Tato sušička je často dodávána také v setu pračky a sušičky BEKO DPY 8506 GXB1 + BEKO WMY 91443 LB1.

Co potěší

 • energetická kategorie A+++
 • program Babyprotect na sterilizaci prádla
 • možnost změnit otevírání dvířek
 • pestrá nabídka programů
 • český návod
 • skvělý poměr cena / výkon

Co zamrzí

 • musí se čistit filtr
 • přípojka na odtok se musí koupit, není součástí balení
 • sušička nemá záruku 5 let

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 11 490 Kč

Koupit v obchodě

2. Bosch WTW 87467CS

 Recenze Bosch WTW 87467CS  Mezi recenzemi sušiček prádla, jsme narazili také na Bosch WTW 87467CS, což je úsporná kondenzační sušička prádla. Prádlo je po sušení měkké, nemačká se a díky kapacitě 8 kg usušíte vše najednou.

K péči o textilie přispívají i speciální programy na sportovní oblečení, ručníky, péřové oblečení jako bundy atd. Energetická třída A+++ navíc šetří energii.

Samočisticí kondenzátor usnadňuje údržbu, AntiVibration Design zajišťuje lepší stabilitu a snižuje vibrace při otáčení bubnu. SensitiveDrying umožňuje šetrné sušení. Systém AutoDry dohlíží na teplotu a zbytkovou vlhkost v prádle, čímž se vše usuší podle potřeby. Funkce načechrávání prádlo oživí.

Bosch WTW 87467CS si vysloužila známku 9,1 / 10, když se stala vítězem na německém testu TestBerichte a také vítězem českého dTestu 09/2017 s hodnocením 68%.

Co potěší

 • snadná obsluha
 • výběr programů
 • rychlost a kvalita sušení
 • automatika

Co zamrzí

 • trochu vyšší hlučnost
 • chybí automatický odtok

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 15 390 Kč

Koupit v obchodě

3. LG RC80EU2AV4D

Máme tu další sušičku prestižní značky LG. Tentokrát jde o model RC80EU2AV4D, který pořídíte za necelých 14 tisíc korun. Sušička se přitom pyšní opravdu pěknými parametry, které v dané cenové kategorii mile překvapí. Začněme trochu obecně – jde o hybridní kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem a 14 programy. Energetická třída je nejlepší možná, tedy A+++. Můžete se tedy spolehnout, že před sebou máte skutečně efektivní a úsporné zařízení, ve kterém můžete usušit naráz až 8 kg prádla.

Sušička je vybavena duální technologií čerpadla, která umožní výjimečně rychlé a dokonalé sušení. Na toto zařízení se navíc vztahuje prodloužená záruka 10 let díky mimořádné životnosti. Za tu zařízení částečně vděčí i speciálnímu programu pro automatické čištění kondenzátoru během každého sušicího cyklu. Sušička je opatřena rovněž i senzorem, který podle vlhkosti prádla umožní automatickou úpravu programu sušení. Nechybí ani možnost ovládání sušičky prostřednictvím mobilních zařízení přes Wi-Fi rozhraní. LG tedy opět nabízí vysokou kvalitu a vybavenost za více než přiměřenou cenu.

Co potěší

 • Kvalitní a velmi dobře vybavená sušička
 • Prodloužená záruka na čerpadlo
 • Úspornost

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 990 Kč

Koupit v obchodě

4. AEG AbsoluteCare T8DBG48WC

 Recenze AEG AbsoluteCare T8DBG48WC  Třetí místo našeho testu sušiček prádla věnujeme modelu T8DBG48WC německé značky AEG. Jde o velmi oblíbený spotřebič, který se dokonce umístil ve finále ankety „Produkt roku 2017“ pořádané portálem Heureka.cz. Tato úsporná (energetická třída A++) a přitom efektivní sušička s tepelným čerpadlem nabízí štědrou kapacitou bubnu, do kterého se vejde až 8 kg prádla.

Velkým lákadlem je jistě taky systém AbsolutCare, který přichází s celou řadou programů přesně uzpůsobených podle typu tkaniny. Maximální šetrnost a efektivita sušení je docílena specifickými pohyby bubnu. Čeká vás i technologie SensiDry – ta umožňuje sušení prádla při velmi nízkých teplotách, přičemž délka programu zůstává zachována. Tímto způsobem šetříte nejen samotné prádlo, ale samozřejmě i energii.

AEG AbsoluteCare T8DBG48WC je kvalitní sušička s výborným motorem ÖKOInvertor, špičkovou filtrací ÖKOFlow a snadným a přehledným ovládáním prostřednictvím panelu s LCD displejem. Pokud hledáte objemnější, dobře vybavenou a výkonnou sušičku za rozumnou cenu, určitě budete spokojeni.

Sušičku můžete koupit společně s pračku v setu – AEG ProSense L6FBG48SC + AEG AbsoluteCare T8DBG48WC (přibližná cena 25 000 Kč)

Co potěší

 • Úsporná a efektivní
 • Kvalitní komponenty
 • Jednoduché ovládání
 • Systém AbsolutCare

Co zamrzí

 • Hlučnější

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 990 Kč

Koupit v obchodě

5. LG RC82EU2AV4W

Mezi neprodávanější sušičky se momentálně řadí i model značky LG s označením RC82EU2AV4W. Jde o kondenzační zařízení ve vyšší střední cenové kategorii. Značka LG si dává záležet na kvalitním a moderním technologickém vybavení, takže i u této sušičky se dočkáte řady vylepšení a funkcí. Velkou výhodou je pak nadstandardní úspornost přístroje, který spadá do kategorie A+++.

Sušička LG RC82EU2AV4W disponuje duálním tepelným čerpadlem Dual Inverter Heat Pump. Do bubnu se vejde až 8 kg prádla a využít můžete na 14 různých funkcí. Nechybí program pro „expresní“ sušení, nebo naopak úsporný, prodloužený program a mnoho dalších. Velmi potěší funkce samočištění kondenzátoru, který zajišťuje efektivní chod sušičky a vyšší životnost. Sušička nabízí i výkonný program vhodný pro alergiky nebo nejmenší děti. A perličkou navrch je možnost ovládání přístroje přes Wi-Fi. Za cca 15 tisíc korun tak získáte sušičku, která jistě uspokojí i náročné zákazníky – a to jak výbavou, tak i výkonem, úsporností nebo objemem.

Co potěší

 • Duální čerpadlo
 • Kvalitní zpracování i vybavení
 • Vysoká úspornost
 • Množství pokročilých funkcí

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.85 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 14 990 Kč

Koupit v obchodě

6. Siemens WT47W540BY

Skvělá sušička prádla od značky Siemens, vítěz dTestu 10/2015

 Recenze Siemens WT47W540BY  V naší recenzi sušiček prádla nesmíme opomenout ani samostatně stojící Siemens WT47W540BY, která má pěkný design, nízkou spotřebu elektrické energie i vody, a také jednoduché ovládání, které je kombinací dotykových kláves, přehledného displeje a centrálního ovladače, čímž se značně usnadňuje každodenní používání.

Siemens WT47W540BY je vybavena tepelným čerpadlem, díky kterému je zajištěna velmi nízká spotřeba elektrické energie. Sušička má energetickou třídu A++ a nevyžaduje žádnou extra péči. Na rozdíl od jiných přístrojů, si totiž dokáže sama udržovat kondenzátor v čistotě pomocí vody, která kondenzátor v průběhu sušení několikrát propláchne a tím zabrání usazení nečistot. Stačí jen sušičku napojit na odpad a ona už se o své postará sama.

Sušička se může umístit i na méně osvětlená místa, protože ovládání je možné kdekoliv díky podsvícenému otočnému voliči programů a displeji, navíc i buben má vnitřní LED osvětlení. Siemens WT47W540BY má dětskou pojistku, která brání otevření dvířek. Díky tomu, že jsou dvířka skleněná, můžete prádlo sledovat i během cyklu. Kapacita bubnu je 9 kilogramů prádla.

Skvělou pomůckou je technologie AutoDry, ta umí detekovat množství vody, která zbývá v prádle a podle toho upravit délku cyklu, tím je zajištěno sušení na té nejvyšší úrovni, ať už sušíte cokoliv. Siemens WT47W540BY se stala vítězem dTestu 10/2015, v němž získala hodnocení 68 %. Sušička je mimo jiné rychlá, úsporná a díky tichému a výkonnému kompresoru je práce s ní maximálně efektivní, bez zbytečného hluku. Tichý chod uvítáte zejména v panelových domech.

Co potěší

 • výborně suší
 • prádlo je na 100 % suché
 • tichý chod
 • jednoduchá obsluha
 • vítěz dTestu 10/2015
 • samočištění kondenzátoru
 • pěkný design
 • osvětlení bubnu

Co zamrzí

 • návod blíže nevysvětluje sušící programy

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 17 490 Kč

Koupit v obchodě

7. Beko DS 7434 CS RX

Jedna z nejoblíbenějších sušiček prádla na trhu

 Recenze Beko DS 7434 CS RX  Na seznam nejlepších sušiček prádla jsme vtěsnali i Beko DS 7434 CS RX. Tato kondenzační sušička s tepelným čerpadlem a energetickou třídou A++, vyniká nízkou spotřebou elektrické energie, zároveň i přehledným a jednoduchým ovládáním. Každodenní užívání usnadňuje kombinace centrálního ovladače, přehledného displeje a kláves.

Beko DS 7434 CS RX vás upozorní na znečištěný kondenzátor, snadno jej tak budete udržovat v čistotě, ale se udržela optimální spotřeba energie. Sušičku lze připojit na odpad a odvádět kondenzát rovnou.

Pro úsporu místa můžete zaměnit otevírání dveří podle potřeby. Probíhající cyklus se zobrazí na displeji. Skleněná dvířka umožní sledovat prádlo i během sušení, navíc díky LED osvětlení uvnitř bubnu nic nezapomenete uvnitř. Kromě základních programů, se dá nastavit úroveň sušení, zpětný chod bubnu nebo program BabyProtect pečující o citlivé prádlo. Kapacita bubnu je 7 kg.

Co potěší

 • dobrá cena
 • senzor sušení upraví délku sušení dle potřeby
 • perfektně suché prádlo
 • velké množství programů
 • menší hloubka

Co zamrzí

 • někdy trochu hlučnější
 • nelze upravovat programy

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 14 990 Kč

Koupit v obchodě
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové sušička prádla. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší sušička na prádlo na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře