Velké spotřebiče

Nejlepší profesionální kávovary: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší profi kávovary
Kvalitní kávovar je srdcem a duší každé dobré kavárny. Výběr správného modelu je proto pro majitele a provozovatele nesmírně důležitý. Je však třeba počítat i s tím, že investice může být vysoká až velmi vysoká. Výkonný kávovar může stát (bez nadsázky) tolik co nové auto. Přesto se nevyplatí šetřit, pokud chcete zákazníkům nabízet kvalitu a mít jistotu, že vám kávovar „neodejde“ po první sezóně. Důležité je taky dobře vyhodnotit, co přesně bude váš podnik potřebovat. V dnešním článku se tedy velmi podrobně podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší profesionální kávovar do kavárny – ale třeba i do restaurace nebo jiného zařízení.

Nejlepší profesionální kávovary na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR
I do větší kavárny či restaurace
✔️ Prémiový profesionální kávovar
✔️ Moderní design s ergonomickými prvky
✔️ Konstantní výkon a šetrný provoz
✔️ Optimalizovace průtoku a tlaku vody během extrakce
✔️ Automatizace šlehání mléčné mikropěny
📌 od 220 000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Nuova Simonelli Appia Life 1GR
Do kavárny i restaurace
✔️ Jednopákový kávovar s volumetrikou
✔️ Připraví na 150 káv denně
✔️ Optimalizuje a zefektivňuje práci baristy
✔️ Automatický systém čištění
✔️ Přímé napojení vody
📌 od 92 000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Lelit Giulietta PL2SVX
Do menší kavárny
✔️ Pečlivě navržen a vyroben v Itálii
✔️ Výkonné rotační čerpadlo
✔️ S nastavením volumetriky
✔️ Obsluha je příjemně snadná
✔️ Nejmodernější technologické vlastnosti
📌 od 65 500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Victoria Arduino Eagle One 2GR
Profi kávovar i do větších kaváren
✔️ Kompaktnější než jeho předchůdci
✔️ Vyvinutý pro baristy
✔️ Ovládání displeje je opravdu jednoduché
✔️ Propojení kávovaru s aplikací na telefonech nebo tabletech
✔️ Umožňuje uložení receptů přípravy
📌 od 369 000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Iberital IB7 Standard 1GR
Do kaváren s požadavky na menší rozměry kávovaru
✔️ Jednopákový nerezový kávovar
✔️ Pamatuje si až 4 programy plus kontinuální spuštění
✔️ Disponuje schopností pre-infuze a automatického programu čištění
✔️ Klasický styl kávovarů 20. let
✔️ Volumetrika – automatické dávkování
📌 od 69 000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Ascaso Barista T One Black 2GR
✔️ Dvoupákový kávovar s dvěmi tryskami na páru a jednou na horkou vodu
✔️ Vysoká výkonnost
✔️ Velmi robustní nerezový kotel
✔️ Profesionální filtry s kruhovou perforací
✔️ Speciální nerezová parní tryska
📌 od 140 000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat profesionální kávovar

Základem je správně odhadnout, jaký „výkon“ budete potřebovat. Od toho se odvíjí typ kávovaru, jeho konstrukce a další parametry. Pozornost věnujte i ovládání a dalšímu vybavení. V následujícím článku vás provedeme nejdůležitějšími aspekty výběru. Do jisté míry vám mohou pomoci i recenze profesionálních kávovarů, ať už odborné nebo jen uživatelské.

Jak pořídit kávovar do kavárny či restaurace?

Na kávovar v pohostinském zařízení, ať už jde přímo o kavárnu, cukrárnu nebo bar či restauraci, jsou pochopitelně kladeny jiné nároky než na domácí kávovary, ve kterých se málokdy připravuje výrazně víc než např. 5-10 káv denně. Takové množství káv přitom v kavárně můžete protočit klidně během dvaceti minut i méně, v restauraci třeba za hodinu.

Pokud tedy pořizujete kávovar do podniku, potřebujete profesionální zařízení. To může stát řádově víc než domácí model. Samozřejmě záleží na tom, jaký „výkon“ potřebujete a jaké vytížení očekáváte. I to je jeden z těžkých úkolů při výběru. V každém případě, počáteční investice může být pro podnikatele, který rozjíždí kavárnu, zatěžující.

Existuje možnost pořízení profesionálního kávovaru z druhé ruky anebo případně i smluvní pronájem od dodavatele kávy. Obě tyto možnosti jsou poněkud ošemetné. V prvním případě nemusíte mít záruku kvality a stavu (vnitřní vady apod.) kávovaru, ve druhém mohou být podmínky pro pronajímatele velmi nevýhodné a příliš svazující.

Pořízení nového kávovaru tak vychází jako primární možnost a zvláště má-li jít o kavárnu, je nabíledni, že by to měla být zásadní investice, s níž se počítá a na kterou jsou vyčleněny prostředky. Kávovar lze často pořídit i na splátky, což může pomoci rozprostřít finanční zátěž. Někteří kvalitní dodavatelé pak mohou nabídnout i další výhody, jako je třeba i zaškolení v ceně kávovaru, prodloužená záruka apod.

barista kávovar

Jak se pozná profesionální kávovar od „běžného“?

Naprosto základním rozdílem mezi domácím a profesionálním modelem je pracovní kapacita. Domácí kávovary zkrátka nejsou uzpůsobeny pro intenzivní provoz, kdežto profesionální ano. Samozřejmě i zde jsou propastné rozdíly, nicméně profesionální kávovar musí ustát vyšší zátěž. Musí poskytnout nejen výkon, ale rovněž je důležitá mnohem větší odolnost materiálů i zpracování, objem bojleru atd. Jen to zajistí dlouhodobou životnost a odpovídající pracovní „nasazení“. Domácí kávovar by pod zátěží profesionálního prostředí odešel velmi rychle.

Kdy a kam pořídit profesionální kávovar?

Profesionální kávovar je volbou do kaváren, restaurací a dalších pohostinských zařízení, ale i do různých pojízdných kávových stánků, bufetů, kde se podává i káva apod. Rovněž se však může uplatnit například na nejrůznějších pracovištích, v kancelářích atd. I zde lze očekávat vysokou míru vytížení (samozřejmě v závislosti na počtu uživatelů/zaměstnanců), kterou domácí kávovar nemusí zvládnout.

Typy profesionálních kávovarů

Pokud je řeč o profesionálních kávovarech do kaváren a podobných podniků, prakticky se předpokládá, že půjde o kávovar pákový. To je samozřejmě široký pojem. Rozdíly mohou být v počtu pak, míře komfortu a automatizace ovládání, funkcích, vybavení atd. Nicméně stále je zde přítomna manuální páka a barista má přípravu kávy pod kontrolou.

Další kapitolou jsou však automatické kávovary, které si kávu dávkují sami a vydávají kávu zmáčknutím tlačítka. Automatické modely jsou oblíbené v domácnostech, ale do kavárny se logicky vůbec nehodí. Mohou však být řešením pro některé menší podniky, kde je káva doplňkovým produktem (bistra apod.). Skvělým místem pro automatické kávovary však mohou být výše zmíněná pracoviště, kanceláře apod. Rychlost a pohodlí jsou v pracovním prostředí ideální výhody. Naopak nevýhoda v podobě menšího „dohledu“ nad samotným výrobním procesem a kvalitou kávy je únosný ústupek. Samozřejmě i automatické kávovary existují v domácích a „profi“ provedeních. Proto je důležité zvolit adekvátní variantu.

A nakonec lze zmínit kávovary kapslové. Ty prakticky existují pouze v domácí variantě a v profi prostředí se nevyskytují. Na pracovišti mohou být řešením, pokud jde o kancelář či třeba dílnu, kde je minimum lidí (např. 1 až 3). Obecně jsou tyto kávovary ekonomicky i ekologicky extrémně nevýhodné. Výhodou je relativně nízká pořizovací cena, snadnost přípravy a garance stejné chuti kávy (kapsle). I v rámci domácího použití se hodí spíše do menších domácností, kde se kávy pije méně.

Výběr profesionálního pákového kávovaru dle vytíženosti

Velmi důležitým, ba přímo zásadním aspektem, je při výběru profesionálního kávovaru očekávaná vytíženost. Protože nás primárně zajímá prostředí kaváren a podobných podniků, budeme se nadále soustředit na pákové modely. Velmi důležitý je v tomto případě počet pák.

1. pákové kávovary pro nízkou vytíženost a menší podniky

Profesionální kávovary lze poměrně smysluplně dělit podle počtu hlav (nebo pák, které se do nich zakládají). Tzv. single group kávovary mají jednu hlavu a bojler mívá objem do cca 7 l. Lze připravovat jednotlivé kávy nebo po dvou s double portafiltrem – tedy dvojitou výpustí.

Tyto kávovary se hodí do různých bister a obchůdků či stánků, kde je káva spíše doplňkový produkt a kde vytížení není příliš vysoké, např. v nižších desítkách káv za směnu. Ani v takovém případě však není vhodné sáhnout po domácím modelu, protože nemusí mít dostatečný příkon, bojler ani odolné zpracování.

2. pákové kávovary pro menší kavárny a restaurace

Dvoupákový profesionální kávovar představuje dobrý a osvědčený standard v menších až středně velkých restauracích a menších kavárnách. S bojlerem, jehož objem se pohybuje někde do max. 20 l vody, by měl zvládnout vydat pohodlně vyšší desítky až kolem stovky káv za směnu.

Výhodou je, že výběr je v této kategorii opravdu velký. Právě proto, že jde o nejpoužívanější a nejžádanější typ profi kávovaru. Cena se pohybuje vesměs od 50 000 Kč, což je ještě kategorie spíše levnějších modelů. Může se však vyšplhat snadno i na 150 000 Kč nebo výše. Jde už tedy o výraznější investici.

3. pákové kávovary pro náročné provozy

S třípákovými kávovary už se dostáváme do náročné profesionální sféry. Tyto kávovary najdete ve velkých či vytížených provozech, kde se běžně vydá přes stovku káv za směnu. Třípákové kávovary mívají bojler o objemu i přes 20 l a hodí se do velkých kaváren. Stroj je poměrně rozložitý, zabere dost místa – na druhou stranu je výhodou, že ho může obsluhovat zaráz i více lidí.

Tyto přístroje mívají navíc opravdu vysoký příkon (5000 W a více), takže běžné pojistky a zásuvky je nemusejí utáhnout. Často jsou určeny nejen pro 230V, ale i 400V napájení. Toto bývá potřeba upřesnit už při objednávce kávovaru, protože některé modely jsou k dispozici pro 230 či 400 V, jiné mohou být jen pro 400 V. Zázemí a elektroinstalaci je tedy třeba připravit a přizpůsobit pro tak výkonné zařízení.

profi kávovar káva

Jeden, nebo více bojlerů?

Profesionální kávovary mohou mít oddělené, samostatné bojlery pro jednotlivé hlavy. Pokud chcete docílit vysoké kvality nápojů, je vhodné mít kávovar, který má samostatný bojler pro mléčnou trysku. Je zde totiž rozdíl teplot – u trysky je potřeba dosáhnou 100°C, kdežto u vody na espresso je optimální teplota vody kolem 92°C

  • Příliš nízká teplota pod 90°C neumožní kávě rozvinout všechny chutě. Káva může být „planá“ a až nakyslá, extrakce je pomalá.
  • Příliš vysoká teplota nad cca 95°C vede k příliš rychlé extrakci a k posílení hořkých tónů až k připálené chuti.

Samostatné bojlery navíc umožňují rychlejší nahřívání a efektivnější práci.

Nezapomeňte na mlýnek!

Zatímco automatické kávovary, ale i některé, zejména domácí nebo poloprofesionální, modely pákových kávovarů mohou mít integrovaný mlýnek, u velkých typicky profesionálních modelů to běžné není. Je tedy potřeba počítat s mlýnkem v rozpočtu i prostoru. Kvalitní mlýnky lze pořídit i pod 10 000 Kč, ale špičkové profesionální modely mohou běžně stát vyšší desítky tisíc. Opět tedy nejde o zanedbatelnou položku.

Ovládání kávovaru

Poměrně velmi důležitý faktor je ovládání kávovaru. Zejména hraje roli způsob dávkování vody. Základní možností je manuální dávkování, kdy barista sám spouští a zastavuje vodu. To je skutečně profesionální volba, která od baristů vyžaduje plné soustředění a zkušenosti. Tato volba je tedy vhodná, pokud máte opravdu špičkový personál. Je zde vyšší náchylnost k chybování a pokažení kávy.

Pohodlnější a jistější variantou, která personálu trochu odlehčí, je ovládání s volumetrikou. Zde lze přednastavit dávkování vody pro jednotlivé nápoje. Ještě pokročilejší je automatizovaná gravimetrika, která má hmotnostní senzory a dávkuje velmi přesně podle receptu.

Moderní, špičkové kávovary mohou být opatřeny i displejem a velmi komfortním ovládáním a nastavením. Značně tak usnadňují práci obsluze a mohou vést k vysoké efektivitě. Pochopitelně platí, že čím je kávovar vybavenější, tím bude dražší.

Dvojitý portafilter nejen do vytíženého provozu

Dvojité portafiltery (páky) mají dvě výpusti a pod jednou hlavou tak lze připravovat dva šálky (anebo samozřejmě double espresso). Tento portafilter má tedy logicky dvojitý objem na 16 g kávy a má trochu jiný tvar. Mnozí baristé soudí, že káva se přes dvojitý portafilter extrahuje lépe a rovnoměrněji, takže přináší i tuto výhodu navíc.

Ceny profesionálních kávovarů

Na jakou investici se připravit, pokud chcete do kavárny kvalitní profesionální kávovar? Částka může být i pořádně vysoká.

✅ Kávovary do 70 000 Kč

Profi kávovary do této ceny lze považovat ještě za levnější volbu. Většinou jde o jednopákové nebo méně výkonné dvoupákové modely.

✅ Kávovary do 200 000 Kč

Velký sortiment, vybere si většina kaváren a podniků. Jde zejména o dvoupákové modely.

✅ Kávovary nad 200 000 Kč

Cena špičkových kávovarů se může vyšplhat i vysoko nad čtvrt milionu, třeba i přes půl milionu. Jde např. o výkonné třípákové modely s gravimetrikou apod.

Nejlepší značky profesionálních kávovarů

Které značky profi kávovarů patří mezi opravdu kvalitní a osvědčené?

  • DeLonghi – Klasická osvědčená značka domácích kávovarů. V rámci profi sféry nabízí spíš dostupné modely.
  • Sage – Další populární značka, především v nižší a nižší střední relaci. Pro domácí použití se můžete podívat na nejlepší kávovary DeLonghi zde.
  • Victoria Arduino – Špičková, prestižní značka vhodná i pro velmi náročné použití a do velkých podniků. Ceny od cca 150 do 500 i více tisíc Kč.
  • San Remo – Rovněž značka pro náročnější zájemce. Ceny začínají pod 100 000 Kč.
ProduktInfoHodnocení
#1Nuova Simonelli Aurelia Wave 2GR
I do větší kavárny či restaurace
✔️ Prémiový profesionální kávovar
✔️ Moderní design s ergonomickými prvky
✔️ Konstantní výkon a šetrný provoz
✔️ Optimalizovace průtoku a tlaku vody během extrakce
✔️ Automatizace šlehání mléčné mikropěny
📌 od 220 000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Nuova Simonelli Appia Life 1GR
Do kavárny i restaurace
✔️ Jednopákový kávovar s volumetrikou
✔️ Připraví na 150 káv denně
✔️ Optimalizuje a zefektivňuje práci baristy
✔️ Automatický systém čištění
✔️ Přímé napojení vody
📌 od 92 000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Lelit Giulietta PL2SVX
Do menší kavárny
✔️ Pečlivě navržen a vyroben v Itálii
✔️ Výkonné rotační čerpadlo
✔️ S nastavením volumetriky
✔️ Obsluha je příjemně snadná
✔️ Nejmodernější technologické vlastnosti
📌 od 65 500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Victoria Arduino Eagle One 2GR
Profi kávovar i do větších kaváren
✔️ Kompaktnější než jeho předchůdci
✔️ Vyvinutý pro baristy
✔️ Ovládání displeje je opravdu jednoduché
✔️ Propojení kávovaru s aplikací na telefonech nebo tabletech
✔️ Umožňuje uložení receptů přípravy
📌 od 369 000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Iberital IB7 Standard 1GR
Do kaváren s požadavky na menší rozměry kávovaru
✔️ Jednopákový nerezový kávovar
✔️ Pamatuje si až 4 programy plus kontinuální spuštění
✔️ Disponuje schopností pre-infuze a automatického programu čištění
✔️ Klasický styl kávovarů 20. let
✔️ Volumetrika – automatické dávkování
📌 od 69 000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Ascaso Barista T One Black 2GR
✔️ Dvoupákový kávovar s dvěmi tryskami na páru a jednou na horkou vodu
✔️ Vysoká výkonnost
✔️ Velmi robustní nerezový kotel
✔️ Profesionální filtry s kruhovou perforací
✔️ Speciální nerezová parní tryska
📌 od 140 000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení