Velké spotřebiče

Nejlepší slim pračky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Zařizujete byt, ale narazili jste na problémy s nedostatkem prostoru? V dnešním článku se podíváme na spotřebič, který vám může pomoci ušetřit drahocenné centimetry, aniž byste museli slevovat na kvalitě. Zajímat nás budou nejlepší slim pračky a v následujících odstavcích najdete návod, jak tento produkt vybrat a v čem se od praček takříkajíc klasických liší. Chybět nebudou ani krátké recenze spolehlivých výrobců, kteří tento sortiment nabízejí. Těšit se přitom můžete na poměrně velmi solidní výběr, ve kterém při troše hledání jistě najdete to, co potřebujete. Kromě trochy času a trpělivosti však budete potřebovat ještě něco navíc – informace. A ty vám poskytneme my. Zaměříme se na vlastnosti, výhody i nevýhody těchto praček a taky na důležité parametry, které byste měli sledovat při výběru.

Pračka je u nás prakticky nedílnou součástí každé domácnosti. Přesto jde o poměrně velký spotřebič, který může představovat určitou čáru přes rozpočet, například při stěhování do menšího bytu nebo při rekonstrukci. Slim provedení může být zajímavým řešením. Nejde přitom o polovičaté zařízení, ale o plnohodnotnou pračku, která může splňovat takřka všechny náležitosti kvalitních nebo i špičkových běžných modelů. Každá pračka je ovšem taky nákladné zařízení, a tak je třeba věnovat dostatečnou pozornost výběru.

V našem průvodci vám nabídneme velmi praktické rady a tipy, které budete moci zužitkovat při nákupu. Kromě toho zde najdete také žebříček nejzajímavějších modelů současnosti. I kdybyste si mezi nimi nevybrali ten pravý, věříme, že vám náš článek dopomůže k úspěšnému nákupu. Před pořízením konkrétního spotřebiče se ale vždy podívejte i na uživatelské recenze slim praček nebo odborné testy daného modelu, pokud jsou k dispozici. Dozvíte se další velmi potřebné informace, se kterými se výrobce nebo prodejce zboží v popisku nesvěřil.

Nejlepší slim pračky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Úzká pračka, vysoká kapacita
LG FA2S8V3GN3W
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 8,5 kg
Max. otáčky: 1160 ot./min.
Spotřeba energie: 48 kWh/100 cyklů
Počet programů: 12
Rozměry: 60 × 85 × 49 cm (Š×V×H)
⭐ 100 %11000 Kč Číst recenze
#2Hloubka jen 37,2 cm
AEG ProSense L6SNEU26IWC
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 56 kWh/100 cyklů
Počet programů: 10
Rozměry: 59,5 × 84,3 × 37,2 cm (Š×V×H)
⭐ 100 %11000 Kč Číst recenze
#3Hloubka jen 37,8 cm
ELECTROLUX 600 SensiCare® EW6SN506BC
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1000 ot./min.
Spotřeba energie: 56 kWh/100 cyklů
Počet programů: 14
Rozměry: 59,5 × 84,3 × 37,8 cm (Š×V×H)
⭐ 98 %8500 Kč Číst recenze
#4Hloubka 44 cm
Haier HW70-B12929
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 7 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 40 kWh/100 cyklů
Počet programů: 14
Rozměry: 59,5 × 85 × 44 cm (Š×V×H)
⭐ 98 %11000 Kč Číst recenze
#5Hloubka 40 cm
SAMSUNG WW60A3120BE/LE
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 55 kWh/100 cyklů
Počet programů: -
Rozměry: 59,5 × 85 × 40 cm (Š×V×H)
⭐ 96 %7500 Kč Číst recenze
#6Hloubka 40 cm
PHILCO PLD 106 ECZ
Energetická třída: E
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1000 ot./min.
Spotřeba energie: 74 kWh/100 cyklů
Počet programů: 24
Rozměry: 59 × 85 × 40 cm (Š×V×H)
⭐ 92 %6000 Kč Číst recenze
#7Nejmenší pračka na trhu
Haier HW50-BP12307
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 5 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 39 kWh/100 cyklů
Počet programů: 6
Rozměry: 51 × 70 × 49 cm (Š×V×H)
⭐ 95 %16000 Kč Číst recenze

Jak vybrat slim pračku

V první řadě je třeba se podívat na to, jaké jsou rozdíly mezi běžnou a slim pračkou a zda bude v případě druhé varianty nutné přistoupit k nějakým ústupkům, pokud jde o výbavu, výkon nebo jiné vlastnosti. Dále se budeme věnovat nejdůležitějším parametrům pro výběr.

Kromě kapacity a rozměrů to bude zajisté funkční a programové vybavení nebo například energetická třída. V závěru naznačíme i nabídku tří hlavních cenových skupin slim praček a v krátkosti představíme i některé výrobce.

jak vybrat slim pračku

Co je to slim pračka a jak se liší od běžné pračky?

Pojem „slim“ pračka označuje jednoduše pračku, která má poněkud menší hloubku oproti standardním rozměrům. Označení slim (z angl. štíhlý) je tedy poměrně výstižné. Hloubka slim praček přitom není nijak jasně stanovená, rozpětí je naopak poměrně značné. Za standardní hloubku běžné pračky je obvykle považováno cca 60 cm.

Cokoli pod touto hranicí už může být teoreticky považováno za slim model. V praxi jsou však jako slim pračky označovány spíše výrazně úspornější modely s hloubkou např. 50 a méně cm. Setkat se můžete i s opravdu minimalistickými spotřebiči, u nichž tento rozměr nedosahuje ani 40 cm.

Slim pračky jsou tedy poddruhem praček s předním plněním. Od standardní verze se odlišují nejen hloubkou, ale pochopitelně i kapacitou bubnu. Tento rozdíl však u moderních modelů nemusí být překvapivě nijak propastný. Naopak, některé nabídnou poměrně štědrý prostor, ale ke kapacitě se ještě vrátíme.

Ústupky ve výbavě?

Velmi důležitá otázka zní, zda jsou slim modely nějakým způsobem ošizené. Dobrou zprávou je, že tomu tak není. Kromě do jisté míry omezenější kapacity bubnu mívají současné slim pračky stejné vlastnosti a výhody jako pračky standardních rozměrů.

Můžete u nich najít velké množství programů včetně pokročilých funkcí, vybírat lze i z nejvyšších energetických tříd. Mezi slim modely snad jen nenajdete mnoho praček s počtem otáček vyšším než 1400 za minutu. Takové pračky jsou ale obecně méně rozšířené, takže vinu nelze přičítat slim provedení.

Slim pračky vs. pračky s horním plněním

Jde sice o dva rozdílné typy praček, přesto mají jednu důležitou společnou vlastnost. Jedná se o varianty, u nichž hraje prim úspora prostoru. Oba druhy mají menší rozměry, u slim praček je to především hloubka, u vrchem plněných spotřebičů šířka. Oba mají také relativně omezenější kapacitu bubnu.

Vrchem plněná pračka vyžaduje minimum prostoru po stranách, protože je obsluhována seshora, což je i velmi pohodlné. Z toho však logicky plyne, že musíte mít prostor nad pračkou. Nelze na ni tudíž položit sušičku nebo nad ni umístit např. bojler. Horní část taky nelze použít jako odkládací prostor.

V obou případech tedy můžete dosáhnout úspory místa, ale poněkud odlišným způsobem. Záleží pouze na vás, která možnost se vám bude jevit jako výhodnější nebo vhodnější pro vyhrazené prostory.

Proč si (ne)pořídit slim pračku?

Slim pračka uspoří v podstatě jen pár cm do hloubky. Stojí to vůbec za to? Pokud například v koupelně bojujete o každý centimetr – což je zejména v panelákových bytech celkem běžná situace – může pro vás i takový kousek představovat poměrně zásadní rozdíl.

Jak jsme navíc řekli, ústupky jsou u tohoto provedení minimální, resp. prakticky žádné. Tedy kromě kapacity. Slim spotřebič proto zřejmě neuspokojí větší domácnost a nutnost prát běžnou várku prádla nadvakrát by jistě byla kontraproduktivní.

pracka do malé koupelny

Kapacita slim pračky

Dneska už neplatí, že by byly slim pračky radikálně omezené, pokud jde o kapacitu, a hodily se jen do malých domácností. Pračky s hloubkou okolo 50 cm nebo i méně mohou klidně pojmout 6 až 7 kg prádla. Jde o standardní kapacity u současných slim modelů. Setkat se však můžete i s 8kilovou kapacitou. Slim pračky tedy můžou uspokojit i nároky rodiny a zdaleka nejsou jen variantou pro „samotáře“.

Počet otáček

Maximální počet otáček při odstředění je důležitý především v případě používání sušiček. 1000 otáček za minutu je dnes považováno za minimální požadavek na výkon pračky, 1200 je pak spodní hranice pro efektivní sušení v sušičce.

Některé slim modely však nabídnou i 1400, nebo dokonce více otáček za minutu. Příliš vysoké otáčky však nevyužijete tak často a jemnějšímu prádlu navíc nesvědčí. 1200 až 1400 otáček lze tedy považovat za praktický standard i při používání sušičky.

Účinnost pracího výkonu a energetická třída

Pokud jde o energetickou třídu, u slim modelů je zdaleka nejrozšířenější právě nejlepší třída – tedy A+++. Není tedy problém pořídit štíhlou a zároveň maximálně efektivní pračku. Rovněž třída účinnosti praní je takřka výhradně A. Účinnost odstřeďování je pak nejčastěji B, ale to se týká i běžných praček.

Programové vybavení

Ani v programovém a funkčním vybavení štíhlé modely nijak nezaostávají za robustnějšími. Zcela běžná je nabídka i 14 nebo více programů, u některých modelů jich může být i přes 20. Slim pračky jsou taky opatřovány nejmodernějšími technologiemi a funkcemi. Nechybí ani např. parní praní, různé extra šetrné programy pro děti či alergiky, pojistky proti vytečení nebo i chytrá čidla.

Hlučnost

Jsou slim pračky tišší, nebo hlučnější než běžné modely? Překvapivě ani jedno. Slim spotřebiče kopírují obdobnou „křivku“ jako zařízení standardních rozměrů. Nejvíce modelů se tedy s hlučností pohybuje mezi cca 55 až 60 dB. Tu a tam najdete i pračku hlučnější, nebo naopak výjimečně tichou.

Ceny slim praček

Jak jsou na tom štíhlé modely cenově. Za kolik lze pořídit kvalitní slim pračku? Máme pro vás opět krátký přehled, který vám pomůže s orientací v nabídce.

✅ Slim pračky do 8 000 Kč

Oblíbená kategorie pro méně náročné zájemce, ve které najdete skutečně velký sortiment slim praček. I zde už jsou běžné úsporné modely třídy A+++ a běžná kapacita bubnu je 6 kg. Oblíbené jsou značky jako Beko nebo Gorenje.

✅ Slim pračky do 15 000 Kč

Obrovský výběr, do kterého spadá velká část nejprodávanějších slim praček. Najdete zde i modely s kapacitou 7 nebo 8 kg a se špičkovým programovým a technologickým vybavením. Prosazují se značky jako LG, AEG nebo Samsung.

✅ Slim pračky nad 15 000 Kč

Nižší výběr slim praček s vyšší kapacitou a perfektní výbavou. Opět zde najdete především spotřebiče značek jako LG nebo Samsung.

Nejlepší značky slim praček

Které značky jsou zárukou kvality a spolehlivosti? Máme pro vás krátký výběr.

  • LG – Tato známá značka nabízí několik zvlášť populárních modelů s vynikajícím hodnocením. Cena je obvykle od cca 8 tisíc korun a počítat můžete s velmi kvalitním zpracováním i vybavením.
  • AEG – Podobně jako LG nabízí i AEG především pračky ve střední nebo vyšší cenové relaci, které osloví i náročnější uživatele. Výborná technologická výbava a kvalita.
  • Beko – Velmi oblíbená značka především dostupnějších slim praček. Zákazníci oceňují především skvělý poměr ceny a kvality.
  • Samsung – Především dražší modely s precizní výbavou a často i vysokou kapacitou.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Úzká pračka, vysoká kapacita
LG FA2S8V3GN3W
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 8,5 kg
Max. otáčky: 1160 ot./min.
Spotřeba energie: 48 kWh/100 cyklů
Počet programů: 12
Rozměry: 60 × 85 × 49 cm (Š×V×H)
⭐ 100 %11000 Kč Číst recenze
#2Hloubka jen 37,2 cm
AEG ProSense L6SNEU26IWC
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 56 kWh/100 cyklů
Počet programů: 10
Rozměry: 59,5 × 84,3 × 37,2 cm (Š×V×H)
⭐ 100 %11000 Kč Číst recenze
#3Hloubka jen 37,8 cm
ELECTROLUX 600 SensiCare® EW6SN506BC
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1000 ot./min.
Spotřeba energie: 56 kWh/100 cyklů
Počet programů: 14
Rozměry: 59,5 × 84,3 × 37,8 cm (Š×V×H)
⭐ 98 %8500 Kč Číst recenze
#4Hloubka 44 cm
Haier HW70-B12929
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 7 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 40 kWh/100 cyklů
Počet programů: 14
Rozměry: 59,5 × 85 × 44 cm (Š×V×H)
⭐ 98 %11000 Kč Číst recenze
#5Hloubka 40 cm
SAMSUNG WW60A3120BE/LE
Energetická třída: C
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 55 kWh/100 cyklů
Počet programů: -
Rozměry: 59,5 × 85 × 40 cm (Š×V×H)
⭐ 96 %7500 Kč Číst recenze
#6Hloubka 40 cm
PHILCO PLD 106 ECZ
Energetická třída: E
Kapacita pračky: 6 kg
Max. otáčky: 1000 ot./min.
Spotřeba energie: 74 kWh/100 cyklů
Počet programů: 24
Rozměry: 59 × 85 × 40 cm (Š×V×H)
⭐ 92 %6000 Kč Číst recenze
#7Nejmenší pračka na trhu
Haier HW50-BP12307
Energetická třída: A
Kapacita pračky: 5 kg
Max. otáčky: 1200 ot./min.
Spotřeba energie: 39 kWh/100 cyklů
Počet programů: 6
Rozměry: 51 × 70 × 49 cm (Š×V×H)
⭐ 95 %16000 Kč Číst recenze
0 Sdílení