Velké spotřebiče

Test 7 nejlepších digestoří: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší digestoře

Jak si vybrat nejlepší digestoř do domácnosti? V následujícím článku vás provedeme všemi nejdůležitějšími parametry, které se tohoto nepostradatelného kuchyňského spotřebiče týkají. Kvalitní digestoř zbaví kuchyň zápachu i kouře a bude sloužit velmi dlouho. Volba správného výrobku je ale velmi důležitá a výběr není radno podcenit – jde přece jen o investici minimálně v řádu tisíců korun.

Moderní digestoře jsou účinné a elegantní. Zatímco dříve se tato zařízení skrývala, dnes jsou in digestoře nejen přiznané, ale i s natolik vkusným designem, že v kuchyni slouží nejen jako funkční, ale i estetický prvek. Vybrat si můžete z celé řady konstrukčních provedení. Sortiment je obrovský, ale je třeba se v něm dokázat zorientovat. S tím se vám pokusíme pomoci. Zajímavé informace o konkrétních modelech se ale můžete dozvědět i z uživatelských recenzí digestoří na internetu.

Nejlepší digestoře na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1AEG DVB5960HB

 Vysoká kvalita 
Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 570 m3/h
Hlučnost: 54 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 100,7–137,2 x 89,8 x 25,6 cm ((VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15990 Kč Číst recenze
#2BOSCH DFR 067A50

 Nejlepší výsuvný digestoř 
Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 740 m3/h
Hlučnost: 55 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 42,6 x 59,8 x 29 cm (VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8529 Kč Číst recenze
#3Guzzanti ORW


Energetická třída: B
Max. výkon odsávání: 765 m3/h
Hlučnost: 49 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 86,5 - 116,5 x 39 x 39 cm (VxŠxH)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14899 Kč Číst recenze
#4Mora OV 680 G

 Nejprodávanější digestoř 

Energetická třída: D
Max. výkon odsávání: 607 m3/h
Hlučnost: 62 dB
Odtah: horní, komínový
Recirkulace: ano
Rozměry: 51,5 x 60 x 44,6 cm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]9699 Kč Číst recenze
#5Klarstein Zola


Energetická třída: B
Max. výkon odsávání: 635 m3/h
Hlučnost: 74 dB
Odtah: horní, komínový
Recirkulace: ano
Rozměry: 50 x 90 x 34 cm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3899 Kč Číst recenze
#6Klarstein Kronleuchter


Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 600 m3/h
Hlučnost: - dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 45 x 45 x 45 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]8899 Kč Číst recenze
#7Gorenje WHC 623E14X


Energetická třída: C
Max. výkon odsávání: 408 m3/h
Hlučnost: 65 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 79,5 – 112,5 x 60 x 50 cm (VxŠxH)
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze

Jak vybrat digestoř

Digestoře jsou dnes součástí většiny kuchyní. V komerčních provozech jsou samozřejmostí, ale většina lidí si je instaluje i do domácnosti. V našem návodu se zaměříme právě na digestoře pro nekomerční, domácí použití.

Nejdříve vás seznámíme s jednotlivými konstrukčními typy a postupně se propracujeme všemi důležitými parametry a prvky těchto zařízení. Závěrem vám představíme nejznámější výrobce digestoří a zodpovíme některé časté dotazy, které nakupující zajímají.

Typy digestoří podle konstrukce

S tímto rozdělením a výběrem konkrétního typu se nejspíš setkáte jako první. Digestoře jde rozlišit na komínové, ostrůvkové, výsuvné, vestavné, podstavné nebo rohové. Rozhodnutí pro konkrétní typ by ale nemělo být čistě otázkou vkusu. Každý má totiž jiné přednosti – a taky nevýhody.

Komínové digestoře

Začneme tímto typem, protože je jednoznačně nejpoužívanější. Taky sortiment je v tomto případě nejširší. Komínové digestoře jsou vhodné do dostatečně prostorných kuchyní (i když mnohé moderní modely už umístíte i do menších kuchyní) a budou v rámci místnosti představovat poměrně výrazný prvek – proto je zde kladen větší důraz na designové provedení než u některých jiných typů.

Komínové digestoře bývají zpravidla s odtahem (vzduch je odváděn ven). Jsou velmi výkonné a mohou být i prvotřídně vybavené. Výběr je ale natolik široký, že můžete volit ze základních i špičkových modelů. Nevýhodou těchto digestoří je, že nepatří k nejlevnějším – a to platí pro pořizovací cenu i provoz. Taky instalace může být náročnější.

Podstavné digestoře

Tento typ zná určitě každý. Jde o typickou digestoř, která se zejména v dřívějších dobách nacházela skoro v každém panelákovém bytě. Tento typ bývá umísťován pod skříňku nebo i samostatně nad sporák nebo varnou desku. Díky úsporným rozměrům jde o ideální řešení do menších kuchyní. V nabídce jsou varianty s odtahem i recirkulací.

Další výhodou podstavné digestoře je nižší pořizovací cena a obvykle jsou nižší i provozní náklady. Potěší i snadná montáž – především u recirkulačních modelů. Výkon ovšem nebývá úplně špičkový a ani designem tato digestoř velkou parádu nenadělá. Jde ale o vhodné řešení do menší bytové kuchyně.

Ostrůvkové digestoře

Moderní, zajímavé, často s atypickým designovým provedením. U nás nejsou v domácnostech tyto digestoře příliš běžné. Je to dáno i tím, že v naší zemi není tradičním zvykem umísťovat sporák do prostoru. Toto řešení se ale v moderních domech a bytech rozmáhá a v komerčních provozech je poměrně běžné. Proto je výběr ostrůvkových digestoří velký.

Tento typ je vhodný do velmi prostorných kuchyní. Vyrábí se s odtahem i recirkulační. V případě odtahu je ale potrubí nutné vést stropem. Tato zařízení disponují vysokým výkonem a mohou být skvěle vybavená. Velmi důležitou roli hraje design. Ostrůvkové řešení má de facto podobné vlastnosti, výhody a nevýhody jako komínové provedení.

Rohové digestoře

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že rohové digestoře se uplatní především v rohových kuchyních (tvar L). Jde v podstatě o variantu komínového typu, ale s menšími prostorovými nároky.

Vestavné digestoře

Elegantní řešení, které může nabídnout vysoký výkon a přitom dokonale splynout s interiérem kuchyně. Je ale nutné zvolit ten správný model s přesnými rozměry a výběr není tak štědrý jako u komínových nebo ostrůvkových typů. Nevýhodou je i náročnější instalace.

Výsuvné digestoře

Nejméně nápadné, ba skoro neviditelné řešení. Pokud potřebujete šetřit místem a nechcete se digestoří chlubit, může být výsuvný model tím pravým. Panel je zapuštěn do skříně nad sporákem a vysunete jej pouze při vaření. Tyto vysoce kompaktní digestoře ovšem neoplývají právě oslnivým výkonem, jsou vhodné do menších kuchyní a pro méně náročné nebo jen občasné použití.

kvalitní digestoř
Typy digestoří podle principu fungování

Toto téma už jsme nakousli ve výčtu konstrukčních variant. Pokud jde o způsob „zacházení“ s výpary při vaření, rozlišujeme dva typy digestoří: recirkulační a odtahové. Jak si vybrat tu správnou možnost?

Odtahové digestoře

Odsávače s odtahem odvádějí vsakované páry zcela mimo kuchyni, obvykle ven z domu či bytu. Vzduch odchází přes filtr obvykle otvorem ve stěně, případně příhodnou větrací šachtou. Omezení tohoto řešení je tedy nasnadě. Je vhodné pouze do domácností, kde je možné odvádět vzduch potrubím ven.

Důležitou roli v tomto případě hraje délka a provedení potrubí. Čím kratší a přímější provedení, tím lépe. Pokud je nutné tvořit delší a komplikované vedení, dochází k omezení účinnosti, a naopak nárůstu hlučnosti. Na druhou stranu, odtahové digestoře jsou jednoznačně výkonnější a efektivnější. Při vhodném provedení je hlučnost velmi nízká a vedlejší náklady nebo nároky na údržbu jsou minimální.

Recirkulační digestoře

Pokud bydlíte v bytě nebo domě, kde není možné provést vnější odtah, bude pro vás jasnou volbou právě recirkulační digestoř. I tato varianta má řadu výhod. Je to především jednoduchá montáž a velká flexibilita. Hlavní nevýhoda tkví v samotném principu, kdy vzduch cirkuluje přes filtry (tukový, uhlíkový) zpátky do kuchyně.

Tyto digestoře nedisponují takovým výkonem, chod je hlučnější a taky je třeba starat se o uhlíkové filtry a vyměnit je v případě potřeby. Údržba je tedy náročnější. Recirkulační digestoře obecně nejsou vhodné do vytížených kuchyní. Pro běžnou domácnost ale představují dostačující řešení.

Kombinace

Existují dokonce i digestoře, které disponují oběma variantami odtahu – tedy vnějším i vnitřním (recirkulací).

Parametry a vlastnosti

Na jaké faktory se při srovnávání digestoří a výběru nejvhodnějšího modelu zaměřit? Začněte rozhodně výkonem.

Výkon

Jak si pořídit digestoř s optimálním výkonem? Pomoci si můžete jednoduchým výpočtem. Nejdříve potřebujete znát objem vzduchu v kuchyni. Použijte vzoreček: výška x šířka x délka místnosti = objem v m3. Nyní máte představu o množství vzduchu, které je třeba přefiltrovat. Ale to není vše.

Kvalitní a výkonná digestoř musí zvládnout přefiltrovat vzduch nejméně 10x, ale optimálně i 15x za hodinu. Objem místnosti tedy vynásobte přinejmenším číslem 10 a získáte orientační potřebný výkon v m3 za hodinu. Většina digestoří dnes nabízí výkon odsávání od 500 m3 za hodinu výš. Setkáte se ale i se slabšími modely.

Hlučnost provozu

Digestoře nepatří mezi neslyšná zařízení, ale vždy záleží na konkrétním modelu a typu a často taky na instalaci. Míra hluku bude důležitá především v menších bytech nebo kuchyních spojených s obývacím pokojem. Maximální hlučnost některých modelů může dosahovat až 70 dB! A to už je poměrně značně nepříjemná intenzita. Za poměrně přívětivé lze považovat modely s hlučností do 60 dB.

Hlučnost je vyšší i recirkulačních typů. U digestoří s vnějším odtahem může hlučnost zvyšovat zejména nevhodná instalace – zejména příliš dlouhé nebo členité potrubí. Taky vysoce výkonné digestoře budou hlučnější.

Funkce a vybavení

Co vše může digestoř umět? Tady je přehled nejčastějších funkcí:

  • Osvětlení – Osvětlení je běžnou součástí digestoří. Moderní zařízení mohou disponovat i úsporným LED osvětlením, které je efektivnější.
  • Automatické spuštění – S touto funkcí nemusíte myslet na to, abyste digestoř při vaření zapnuli. Zařízení samo detekuje zvýšené množství páry a sepne se automaticky.
  • Více rychlostí – Většina moderních digestoří umožňuje regulaci odtahu v několika stupních. Standardně jsou k dispozici 3 až 4.
  • Displej – Některé propracovanější digestoře nabízejí i tento prvek.
  • Dotykové ovládání – Pohodlné a elegantní řešení. U dražších modelů často v kombinaci s displejem. Někdy je k dispozici i dálkové ovládání.
  • Doběhový mechanismus – Zajímavá funkce, která zajistí, že i po vypnutí zůstane digestoř ještě několik minut v chodu, aby nedošlo k úniku pachů a par.
  • Indikátor filtru – Nechcete myslet na to, kdy je třeba v digestoři vyměnit filtr? S touto funkcí to zařízení udělá za vás. Zajistíte tak maximální efektivitu výkonu.

Video

Ceny digestoří

Kolik utratit za digestoř? Podíváme se na to, co očekávat od produktů v jednotlivých cenových kategoriích.

Digestoře do 5000 Kč

Nejnižší cenová kategorie. Nejlevnější modely začínají už okolo 1000 Kč (výjimečně i méně) – jde ale zpravidla o velmi jednoduché nebo starší modely podstavných digestoří. Najdete zde i výsuvné varianty a za vyšší částky už lze pořídit i některé komínové modely. Obecně jde ale o méně výkonné a hůře vybavené produkty.

Digestoře do 10 000 Kč

Velmi oblíbená kategorie, do které spadá řada nejprodávanějších modelů. Najdete zde středně výkonné i pár velmi výkonných modelů všech konstrukčních typů.

Digestoře nad 10 000 Kč

Designové, vysoce výkonné a kvalitně vybavené digestoře zejména pro náročnější uživatele. Tak by se dala charakterizovat kategorie nad 10 000 Kč. Tyto digestoře už jsou vhodné do velkých a vytíženějších kuchyní v bytech i domech.

Nejlepší značky digestoří

Které značky digestoří nabídnou kvalitu za rozumnou cenu a u kterých si můžete být jisti špičkovým výkonem nebo vybavením?

  • Mora – Stará a dobrá, desetiletími ověřená, česká klasika. Digestoře Mora patří i dnes u nás k vůbec nejoblíbenějším. A v testech digestoří se zpravidla těší velmi dobrému hodnocení. Tím spíš, že jde o digestoře cenově dostupné. Prakticky veškerý sortiment spadá do kategorie pod 10 000 Kč a najdete v něm i řadu modelů v nejnižší relaci.
  • Electrolux – Electrolux nemá tak oslnivý výběr jako některé jiné značky, ale jeho digestoře jsou oblíbené a cenově dostupné. Nabízí řadu komínových, ale i výsuvných a podvěsných modelů.
  • Whirlpool – Americká značka Whirlpool nabízí zajímavý výběr kvalitních digestoří za příznivé ceny.
  • Bosch – Tato německá značka má rozsáhlý výběr a zaměřuje se především na kvalitnější a dražší kousky s vysokým výkonem a skvělou výbavou.
  • Beko – Firma Beko má v repertoáru několik velice oblíbených a kvalitních modelů. Poměr ceny, výkonu a úrovně zpracování je velice dobrý.
  • Gorenje – Rozsáhlý sortiment zejména komínových modelů. Některé kousky jsou velmi levné a přitom solidně zpracované.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak široké digestoře se prodávají?

Za standardní jsou považovány digestoře o šířce 60 nebo 90 cm. Existuje ale množství atypických modelů, které mohou mít méně než 60 cm, ale i více než 100 cm. Důležité je, aby byla digestoř minimálně stejně široká nebo širší než varná deska.

Jak vysoko digestoř umístit?

Digestoře se obvykle umísťují do výšky cca 80-100 cm nad varnou desku. Někdy i méně, což je zejména případ sklokeramických a indukčních varných desek. V případě plynového sporáku zachovejte min. výšku okolo 80 cm.

Jak zjistím energetickou spotřebu digestoře?

Orientační informace o spotřebě el. proudu najdete na energetickém štítku umístěném. Je zde i údaj o průměrné roční spotřebě elektřiny. Ten se počítá z 60 minut provozu odsávání a 120 minut svícení denně.

Jak dlouhé by mělo být potrubí pro vnější odtah?

Ideální je přímé potrubí, které není delší než cca 2 až 3 metry. V opačném případě může docházet ke snížení efektivity a zvýšení hlučnosti zařízení.

K čemu jsou zpětné klapky?

Zpětné klapky mohou být součástí systému s vnějším odtahem. Zabraňují vnikání studeného vzduchu nebo pachů zvenčí.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1AEG DVB5960HB

 Vysoká kvalita 
Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 570 m3/h
Hlučnost: 54 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 100,7–137,2 x 89,8 x 25,6 cm ((VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15990 Kč Číst recenze
#2BOSCH DFR 067A50

 Nejlepší výsuvný digestoř 
Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 740 m3/h
Hlučnost: 55 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 42,6 x 59,8 x 29 cm (VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8529 Kč Číst recenze
#3Guzzanti ORW


Energetická třída: B
Max. výkon odsávání: 765 m3/h
Hlučnost: 49 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 86,5 - 116,5 x 39 x 39 cm (VxŠxH)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]14899 Kč Číst recenze
#4Mora OV 680 G

 Nejprodávanější digestoř 

Energetická třída: D
Max. výkon odsávání: 607 m3/h
Hlučnost: 62 dB
Odtah: horní, komínový
Recirkulace: ano
Rozměry: 51,5 x 60 x 44,6 cm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]9699 Kč Číst recenze
#5Klarstein Zola


Energetická třída: B
Max. výkon odsávání: 635 m3/h
Hlučnost: 74 dB
Odtah: horní, komínový
Recirkulace: ano
Rozměry: 50 x 90 x 34 cm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3899 Kč Číst recenze
#6Klarstein Kronleuchter


Energetická třída: A
Max. výkon odsávání: 600 m3/h
Hlučnost: - dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 45 x 45 x 45 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]8899 Kč Číst recenze
#7Gorenje WHC 623E14X


Energetická třída: C
Max. výkon odsávání: 408 m3/h
Hlučnost: 65 dB
Odtah: horní
Recirkulace: ano
Rozměry: 79,5 – 112,5 x 60 x 50 cm (VxŠxH)
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze
0 Sdílení