Test a recenze 6 nejlepších sporáků pro rok 2018

Nejlepší sporáky Sporák patří mezi nejzákladnější vybavení každé domácnosti. Ačkoli existují alternativy v podobě různých varných desek, jde spíš o provizorní řešení. Sporák s troubou do pořádné kuchyně prostě neodmyslitelně patří.

Dnešní nabídka je přitom skutečně široká. Vybrat si můžete plynové, elektrické i kombinované modely s bezpočtem různých funkcí a možností. Jak se v té záplavě informací, parametrů, typů a produktů vyznat a vyjít z ní s optimálním spotřebičem za přiměřenou cenu? To opravdu nemusí být snadné. Ale jsme tady, abychom vám pomohli. Připravili jsme pro vás proto výběr šestice nejlepších sporáků, které jsou u nás v současnosti k dostání.

Do testu jsme zařadili modely, které patří k nejoblíbenějším, pocházejí z dílen spolehlivých výrobců, jsou dobře uživatelsky hodnocené a nabízejí co nejvýhodnější poměr ceny, kvality a výkonu. Protože parametrů spojených se sporáky je opravdu přehršel, zaměřili jsme se především na ty zásadní, které mohou hrát důležitou roli při nákupu. Zároveň jsme se snažili o dostatečnou pestrost výběru nejenom z hlediska cenového, ale taky vzhledem k funkcím a možnostem.

Pokud se v těchto spotřebičích vůbec nevyznáte a některé pojmy nebo parametry vám nic neříkají, nezoufejte. Za recenzí sporáků najdete i průvodce nákupem, ve kterém se vám pokusíme zásadní vlastnosti a faktory vysvětlit a nasměrovat vás k lepší koupi.

Test nejlepších sporáků podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1AEG 47056 VS-MN
5 out of 5 stars (5 / 5)13 290 KčČíst recenze
#2Electrolux EKK54951OX PlusSteam
5 out of 5 stars (5 / 5)10 990 KčČíst recenze
#3Electrolux EKC52550OX
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)7 597 KčČíst recenze
#4AEG 47036IU-MN
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)15 597 KčČíst recenze
#5Amica SHM 51084DA W
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)7 489 KčČíst recenze
#6Mora E 110 AW
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)4 580 KčČíst recenze
TOP 6 sporáků

#1 AEG 47056 VS-MN (od 13290 Kč)

 Recenze AEG 47056 VS-MN  První místo testu sporáků obsadil spotřebič známé německé značky AEG. A nutno podotknout, že tentokrát naši západní sousedé dostáli rčení o precizní německé kvalitě. Model AEG 47056 VS-MN se sklokeramickou deskou patří sice k poněkud dražším, ale zato skutečně povedeným kouskům. Vybaven je sklokeramickou deskou, která představuje elegantní a moderní řešení.

Sporák potěší i velmi štědrým objemem trouby, 74 litrů. To je zcela dostačující hodnota i pro větší rodinu a zapálené kuchaře a kuchařky. Šířka tohoto volně stojícího zařízení je přitom 60 cm (hloubka taky) a váha 50 kg.

Co se týče vybavení a funkcí, je na tom AEG 47056 VS-MN velmi dobře. Těšit se můžete na 8 funkcí horkovzdušné trouby, která je vybavena zadním ventilátorem pro rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu. Příjemnou vychytávkou je i velmi pohodlný teleskopický výsuv pro plechy. Spotřebič je vybaven dokonce displejem s časovačem, který vám umožní mít lepší přehled o stavu přípravy jídla.

Mezi další přednosti patří velmi snadná údržba a vhledem k velikosti i solidní spotřeba. Energetická třída sporáku je A.

Co potěší

 • Velmi vysoký objem trouby
 • Kvalitní zpracování
 • 8 funkcí pečení
 • Teleskopický výsuvný mechanismus
 • Kvalitní sklokeramická deska
 • Displej s časovačem

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 13290 Kč

Koupit v obchodě

#2 Electrolux EKK54951OX PlusSteam (od 10990 Kč)

 Recenze Electrolux EKK54951OX PlusSteam  S druhým místem vám představíme další velice kvalitní kousek. Jedná se o jeden z nejprodávanějších sporáků u nás a výrobek velmi populární švédské značky Electrolux. Jde o tzv. kombinovaný model. Nabízí tedy plynovou varnou desku se standardními čtyřmi plotýnkami a elektrickou troubu. Toto řešení je velmi oblíbené a v mnoha ohledech výhodné.

Šířka sporáku je 50 cm a hmotnost 48 kg. Jedná se o spotřebič s menším vnitřním objemem, a to 58 litrů. Pro velkou rodinu, kde se často peče, by to mohlo znamenat nevýhodu, do menší domácnosti jde ale o zcela adekvátní řešení. Naopak velkou předností je množství funkcí, kterých je rovnou 10 a ani zde nechybí displej. Trouba je horkovzdušná s kruhovým topným tělesem a ventilátorem.

A jsou tu ještě dvě další velké přednosti. Jednou je údržba. Čištění je díky systému katalýzy opravdu neuvěřitelně jednoduché. Druhou výhodou je poměrně dobrá spotřeba. Jedná se o skupinu A, spotřeba při jednom horkovzdušném pečení je cca 0,76 kWh. Máte-li přístup k plynu a chcete skutečně kvalitní a funkčně velmi dobře vybavenou kombinovanou troubu do menší domácnosti, je tento Electrolux jasná volba.

Co potěší

 • Množství funkcí
 • Snadná údržba
 • Kombinované provedení
 • Běžné i horkovzdušné pečení

Co zamrzí

 • Menší vnitřní objem

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 10990 Kč

Koupit v obchodě

#3 Electrolux EKC52550OX (od 7597 Kč)

 Recenze Electrolux EKC52550OX  Na třetím místě pro vás máme ještě jeden sporák značky Electrolux. Tentokrát jde o model, který je cenově poměrně velmi dostupný a přitom si stále udržuje vynikající kvalitu. Kombinace nízké ceny a dobrého „výkonu“ mu vynesla i vítězství v anketě „Produkt roku 2017“ portálu Heureka.cz. Jde o jeden z nejžádanějších sporáků v ČR.

Model EKC52550OX je vybaven sklokeramickou deskou se čtyřmi plotýnkami a multifunkční troubou, která nabízí možnost horního a spodního ohřevu, využití kruhového tělesa s ventilátorem a disponuje i funkcí gril. Celkově nabízí trouba 7 funkcí, ale její vnitřní objem činí pouze 56 l. To znamená, že se uplatní spíše v menších domácnostech nebo alespoň v rodinách, kde pečení nepatří mezi příliš častou zábavu.

Sporák je vybaven i časovačem, byť displej zde nenajdete, jde o klasickou minutku. Pokud jde o spotřebu, je na tom tento sporák poměrně dobře i v rámci skupiny A. Jestliže hledáte menší, cenově výhodný kus, u kterého nebudete muset příliš slevovat z nároků na kvalitu, je Electrolux EKC52550OX dobré řešení.

Co potěší

 • Výhodná cena
 • Solidní možnosti a funkce
 • Spotřeba

Co zamrzí

 • Menší vnitřní objem
 • Bez displeje

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 7597 Kč

Koupit v obchodě

#4 AEG 47036IU-MN (od 15597 Kč)

 Recenze AEG 47036IU-MN  A ještě jednou AEG. Spotřebiče této značky se těší velké oblibě, i když nepatří zrovna do cenově nejdostupnější kategorie. Oceňována je ale vysoká kvalita zpracování a spolehlivost. I sporák AEG 47036IU-MN má rozhodně co nabídnout. Jedná se opět o model s rozměrnou troubou nabízející 74 litrů prostoru a s indukční varnou deskou.

Trouba s ventilátorem nabízí 7 funkcí, včetně horkého vzduchu, spodního a horního ohřevu nebo grilu. Zajímavá je i funkce „Turbo gril“, která je určená pro pečení velkých kusů masa, celých kuřat a podobně. Průběh přípravy pokrmů můžete pohodlně hlídat díky integrovanému displeji s časovačem. Varná deska je vybavena dotykovým ovládáním.

Tento rozměrnější sporák s velkou a výkonnou troubou najde uplatnění i u náročnějších kuchařů nebo ve větších rodinách. Nevýhodou je ale například vyšší cena a indukční deska, která není vhodná pro každé nádobí, taky nemusí vyhovovat každému. Spotřeba u tohoto sporáku třídy A je průměrná.

Co potěší

 • Velmi kvalitní sporák
 • Velký vnitřní objem

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Indukční deska nefunguje s každým nádobím

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 15597 Kč

Koupit v obchodě

#5 Amica SHM 51084DA W (od 7489 Kč)

 Recenze Amica SHM 51084DA W  Amica SHM 51084DA W je funkčně dobře vybavený a cenově velmi dostupný sporák polské značky, která u nás patří k oblíbeným a prodávaným. Pro sporáky Amica je typické i snadné a pohodlné ovládání, což platí i pro tento kombinovaný model s plynovou deskou a elektrickou troubou s ventilátorem a možností horkovzdušného pečení nebo např. grilování. Funkcí je celkově 10 a žádná důležitá nechybí.

Trouba nabízí při šířce 50 cm solidních 66 litrů vnitřního objemu, což je dobré i pro častější pečení. Značnou nevýhodou naopak je, že trouba nedisponuje žádným mechanismem samočištění, její údržba je tedy náročnější. Zajímavou možností je ale rychlý ohřev na teplotu 150° za 4 m 30 s. To není špatné, uvážíme-li, že se nejedná o nejvýkonnější troubu. Maximální příkon je pouze 3300 W.

Amica SHM 51084DA W zaujme kompletní funkční výbavou a možností pravého horkovzdušného pečení – to vše i při velmi výhodné ceně. Nenadchne už tolik výkonem a náročností údržby. Navíc, i spotřeba je spíše mírně nadprůměrná (stále jde o třídu A).

Co potěší

 • Velmi dobré funkční vybavení
 • Horkovzdušné pečení
 • Výhodná cena
 • Dostatečný objem

Co zamrzí

 • Nižší výkon
 • Horší údržba

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 7489 Kč

Koupit v obchodě

#6 Mora E 110 AW (od 4580 Kč)

 Recenze Mora E 110 AW  Sporáky Mora představují naprostou českou klasiku a v naší recenzi sporáků bude model této značky zastupovat i cenový tip. Model Mora E 110 AW pořídíte skutečně takříkajíc za hubičku. Možná i proto patří k velmi prodávaným a oblíbeným kusům. I přes nízkou cenu se tento sporák navíc těší poměrně dobrému uživatelskému hodnocení. Co tedy může nabídnout?

Začněme s tím, že je vybaven litinovou varnou deskou. Ty už jsou dneska trochu na ústupu, ale mají své výhody. Například právě nízkou cenu anebo značnou mechanickou odolnost. V té nad citlivější sklokeramickou variantou jasně vedou. Celkem příjemnou zprávou je vnitřní objem trouby 68 l. Nemůžete ale počítat s lepšími funkcemi, jako je horkovzdušné pečení. Trouba nemá ani ventilátor nebo gril. Jde tedy o základní, staromódní variantu se čtyřmi funkcemi. Chybí i minutka. Naopak je zde funkce ECO CLEAN, která usnadňuje čištění trouby.

Sporák Mora E 110 AW dnes už rozhodně nepatří mezi „hi-tech“ modely. Představuje spíše výjimečně cenově dostupné řešení, které i při nízkých nákladech poskytne solidní služby.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • Solidní výkon

Co zamrzí

 • Jen nejzákladnější funkce a možnosti

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 4580 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat sporák?

Jelikož koupě nového sporáku představuje pro většinu lidí významný výdaj a tento spotřebič se stává součástí kuchyně obvykle na velmi mnoho let, není radno výběr správného výrobku podcenit. Jestli se v možnostech a typech těchto zařízení příliš nevyznáte, může vám pomoci náš průvodce.

Volně stojící vs. vestavné sporáky

Rozdělme si nejdříve sporáky na dvě základní varianty. Volně stojící (těm se věnovala naše recenze) a vestavné. Obě možnosti mají své klady a zápory. Volně stojící sporáky představují běžnější variantu. Jejich výhodou je větší cenová dostupnost a snadnější instalace. Toto řešení je taky výrazně flexibilnější. Sporák lze umístit kamkoli do příhodného prostoru a kdykoli přemístit. Počítat můžete i s podstatně širším výběrem modelů.

Nevýhodou může být vzniklý prostor mezi sporákem (šíře je obvykle 50 nebo 60 cm) a ostatními spotřebiči nebo linkou. Tyto spáry se obtížně udržují v čistotě.

Vestavné sporáky mají obvykle podobu oddělené varné desky a trouby a přinášejí výhodu především v podobě lepších estetických vlastností. Dokonale dotvářejí kuchyňský celek a jsou vhodné pro lidi, kteří si potrpí na dotažený design interiéru. Je ale třeba pro ně najít přesně padnoucí umístění a jsou dražší.

Typy volně stojících sporáků

Odteď už se budeme věnovat jen sporákům volně stojícím. Pokud jste se rozhodli pro tuto variantu, v první řadě je třeba vybrat si optimální typ. V zásadě máte tři možnosti:

 • Plynový sporák – varianta s plynovými plotnami i troubou
 • Elektrický sporák – litinové plotny nebo sklokeramická či indukční deska a elektrická trouba
 • Kombinovaný sporák – plynové plotny a elektrická trouba

Varné desky

Sklokeramická varná deska

Tato varianta představuje oblíbené moderní řešení a určitý zlatý střed mezi elektrickými sporáky. Pod skleněnou deskou jsou topné spirály, které přenášejí teplo do nádoby na vaření. Výhodou je velmi rychle rozehřátí a poměrné vysoká efektivita využití tepla.

Můžete zvolit i desky s vícezónovými plotýnkami nebo se zónami pro rychlejší rozehřátí (pod různými obchodními názvy). Tyto možnosti zvyšují komfort i úsporu při vaření. Další výhodu může představovat i infračervený senzor, který upravuje výkon podle potřeby, aby nedošlo ke zbytečně vysokému varu a přetečení hrnce nebo připálení jídla. K tomu ale potřebujete i speciální nádobí (nebo opatřené speciální páskou).

Nevýhodou sklokeramické desky je vyšší cena a obecně velká náchylnost k mechanickému poškození či poškrábání povrchu, vyšší křehkost a také riziko připálení jídla na desce při přetečení hrnce. Potěší ale naopak snadná údržba.

Indukční deska
Nejdražší, ale velmi efektivní řešení. Princip je úplně jiný než při klasickém ohřevu. Indukce ohřívá obsah hrnce, ale nevzniká zbytkové teplo (jako u sklokeramické nebo litinové varianty). Nehrozí proto ani připálení při vytečení jídla.

Výhodou je snadná údržba, vyšší bezpečnost, rychlá připravenost k použití. Nevýhodou je cena, nutnost použití jen určitého druhu nádobí a menší výběr (tyto desky jsou většinou prodávány samostatně, sporáky s pevnou indukční deskou jsou spíše výjimka).

Litinové plotny
Litinové plotny jsou dnes už poměrně zastaralým řešením. V některých ohledech jsou ale stále výhodné. Například cenově jsou zdaleka nejvýhodnější a taky jsou nesmírně odolné vůči mechanickému poškození.

Naopak co se týče efektivity a úspory, jsou na tom velmi špatně. Litinové plotny se velmi dlouho rozehřívají a taky velmi dlouho chladnou. Únik zbytkového tepla je tedy značný. Toto řešení je proto dobré spíše do domácností nebo míst (např. na chatu či chalupu), kde se vaří jen minimálně a důležitá je úspora vstupních nákladů.

Plynové plotýnky
A konečně tu máme klasické plynové plotýnky. Řešení sice letité, ale dodnes v mnoha ohledech bezkonkurenční. Co se týče efektivity práce, je plynové řešení nedostižné. Proto u profesionálních sporáků do komerčních kuchyní najdete takřka výhradně tuto variantu.

Plynové plotýnky jsou okamžitě připraveny k použití, plamen můžete velmi snadno regulovat podle svých potřeb a provozní náklady jsou velmi nízké. U moderních sporáků je navíc bezpečnost vysoká. Obsahují pojistku proti úniku plynu naprázdno (bez hořícího plamene) a disponují automatickým zapalováním (bez potřeby zapalovače). Nevýhodou je snad jen obtížnější instalace a nutnost dostupnosti plynu.

Plynová vs. elektrická trouba

Na rozdíl od plynových ploten, plynová trouba není rozhodně žádná velká výhra. Proto se s touto možností setkáte dnes už jen minimálně u nejlevnějších sporáků. Pojďme se proto podívat na možnosti těch elektrických.

Většina trub zvládá regulaci teploty v rozmezí cca 50-250°C a zvolit si často můžete z řady různých funkcí a způsobů ohřevu. Z tohoto hlediska je výhodná především možnost horkovzdušného ohřevu, který zajišťuje kruhové topné těleso s ventilátorem. Levnější sporáky ale mohou nabídnout často jen horní a spodní a gril.

Na co se ještě zaměřit?

 • Objem trouby – malé sporáky mají vnitřní objem okolo 56 l, stačí pro sporadické pečení nebo max. dvoučlennou domácnost. Největší sporáky přesahují objemem 70 l.
 • Displej nebo minutka – časovač může být výhodným pomocníkem při kontrole stavu vaření.
 • Čištění trouby – moderní katalytické nebo pyrolytické čistění zajišťuje minimální potřebu údržby. Těmito možnostmi ale disponují spíše dražší modely.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového nejen kombinovaného sporáku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního sporáku na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin