Velké spotřebiče

Test a recenze 6 nejlepších sporáků

Nejlepší sporáky Sporák patří mezi nejzákladnější vybavení každé domácnosti. Ačkoli existují alternativy v podobě různých varných desek, jde spíš o provizorní řešení. Sporák s troubou do pořádné kuchyně prostě neodmyslitelně patří.

Dnešní nabídka je přitom skutečně široká. Vybrat si můžete plynové, elektrické i kombinované modely s bezpočtem různých funkcí a možností. Jak se v té záplavě informací, parametrů, typů a produktů vyznat a vyjít z ní s optimálním spotřebičem za přiměřenou cenu? To opravdu nemusí být snadné. Ale jsme tady, abychom vám pomohli. Připravili jsme pro vás proto výběr šestice nejlepších sporáků, které jsou u nás v současnosti k dostání.

Do testu jsme zařadili modely, které patří k nejoblíbenějším, pocházejí z dílen spolehlivých výrobců, jsou dobře uživatelsky hodnocené a nabízejí co nejvýhodnější poměr ceny, kvality a výkonu. Protože parametrů spojených se sporáky je opravdu přehršel, zaměřili jsme se především na ty zásadní, které mohou hrát důležitou roli při nákupu. Zároveň jsme se snažili o dostatečnou pestrost výběru nejenom z hlediska cenového, ale taky vzhledem k funkcím a možnostem.

Pokud se v těchto spotřebičích vůbec nevyznáte a některé pojmy nebo parametry vám nic neříkají, nezoufejte. Za recenzí sporáků najdete i průvodce nákupem, ve kterém se vám pokusíme zásadní vlastnosti a faktory vysvětlit a nasměrovat vás k lepší koupi.

Test nejlepších sporáků podle redakce

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1ELECTROLUX EKI6451AOX
Typ desky: indukční
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 10900 W
Spotřeba: 0.95 kWh
Objem trouby: 74 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16500 KčČíst recenze
#2Electrolux EKK54951OX PlusSteam
Typ desky: plynové
Typ sporáku: kombinované
Varné zóny: 4
Max. příkon: 2506.8 W
Spotřeba: 0.84 kWh
Objem trouby: 60 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11600 KčČíst recenze
#3Electrolux EKC52550OX
Typ desky: sklokeramické
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 8045 W
Spotřeba: 0.84 kWh
Objem trouby: 54 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]8500 KčČíst recenze
#4GORENJE EC 5341 SG
Typ desky: sklokeramické
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 8600 W
Spotřeba: 0.8 kWh
Objem trouby: 70 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
#5Amica SPFS 28TLDZP X
Typ desky: plynové
Typ sporáku: kombinované
Varné zóny: 4
Max. příkon: 2900 W
Spotřeba: 0.99 kWh
Objem trouby: 65 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6900 KčČíst recenze
#6Mora E 110 AW
Typ desky: litinové
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 7700 W
Spotřeba: 0.86 kWh
Objem trouby: 68 l
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4600 KčČíst recenze
Recenze TOP sporáků

# Electrolux EKK54951OX PlusSteam (od 11600 Kč)

 Recenze Electrolux EKK54951OX PlusSteam  S druhým místem vám představíme další velice kvalitní kousek. Jedná se o jeden z nejprodávanějších sporáků u nás a výrobek velmi populární švédské značky Electrolux. Jde o tzv. kombinovaný model. Nabízí tedy plynovou varnou desku se standardními čtyřmi plotýnkami a elektrickou troubu. Toto řešení je velmi oblíbené a v mnoha ohledech výhodné.

Šířka sporáku je 50 cm a hmotnost 48 kg. Jedná se o spotřebič s menším vnitřním objemem, a to 58 litrů. Pro velkou rodinu, kde se často peče, by to mohlo znamenat nevýhodu, do menší domácnosti jde ale o zcela adekvátní řešení. Naopak velkou předností je množství funkcí, kterých je rovnou 10 a ani zde nechybí displej. Trouba je horkovzdušná s kruhovým topným tělesem a ventilátorem.

A jsou tu ještě dvě další velké přednosti. Jednou je údržba. Čištění je díky systému katalýzy opravdu neuvěřitelně jednoduché. Druhou výhodou je poměrně dobrá spotřeba. Jedná se o skupinu A, spotřeba při jednom horkovzdušném pečení je cca 0,76 kWh. Máte-li přístup k plynu a chcete skutečně kvalitní a funkčně velmi dobře vybavenou kombinovanou troubu do menší domácnosti, je tento Electrolux jasná volba.

Co potěší

  • Množství funkcí
  • Snadná údržba
  • Kombinované provedení
  • Běžné i horkovzdušné pečení

Co zamrzí

  • Menší vnitřní objem

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Electrolux EKC52550OX (od 8500 Kč)

 Recenze Electrolux EKC52550OX  Na třetím místě pro vás máme ještě jeden sporák značky Electrolux. Tentokrát jde o model, který je cenově poměrně velmi dostupný a přitom si stále udržuje vynikající kvalitu. Kombinace nízké ceny a dobrého „výkonu“ mu vynesla i vítězství v anketě „Produkt roku 2017“ portálu Heureka.cz. Jde o jeden z nejžádanějších sporáků v ČR.

Model EKC52550OX je vybaven sklokeramickou deskou se čtyřmi plotýnkami a multifunkční troubou, která nabízí možnost horního a spodního ohřevu, využití kruhového tělesa s ventilátorem a disponuje i funkcí gril. Celkově nabízí trouba 7 funkcí, ale její vnitřní objem činí pouze 56 l. To znamená, že se uplatní spíše v menších domácnostech nebo alespoň v rodinách, kde pečení nepatří mezi příliš častou zábavu.

Sporák je vybaven i časovačem, byť displej zde nenajdete, jde o klasickou minutku. Pokud jde o spotřebu, je na tom tento sporák poměrně dobře i v rámci skupiny A. Jestliže hledáte menší, cenově výhodný kus, u kterého nebudete muset příliš slevovat z nároků na kvalitu, je Electrolux EKC52550OX dobré řešení.

Co potěší

  • Výhodná cena
  • Solidní možnosti a funkce
  • Spotřeba

Co zamrzí

  • Menší vnitřní objem
  • Bez displeje

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# AEG 47036IU-MN (od 18000 Kč)

 Recenze AEG 47036IU-MN  A ještě jednou AEG. Spotřebiče této značky se těší velké oblibě, i když nepatří zrovna do cenově nejdostupnější kategorie. Oceňována je ale vysoká kvalita zpracování a spolehlivost. I sporák AEG 47036IU-MN má rozhodně co nabídnout. Jedná se opět o model s rozměrnou troubou nabízející 74 litrů prostoru a s indukční varnou deskou.

Trouba s ventilátorem nabízí 7 funkcí, včetně horkého vzduchu, spodního a horního ohřevu nebo grilu. Zajímavá je i funkce „Turbo gril“, která je určená pro pečení velkých kusů masa, celých kuřat a podobně. Průběh přípravy pokrmů můžete pohodlně hlídat díky integrovanému displeji s časovačem. Varná deska je vybavena dotykovým ovládáním.

Tento rozměrnější sporák s velkou a výkonnou troubou najde uplatnění i u náročnějších kuchařů nebo ve větších rodinách. Nevýhodou je ale například vyšší cena a indukční deska, která není vhodná pro každé nádobí, taky nemusí vyhovovat každému. Spotřeba u tohoto sporáku třídy A je průměrná.

Co potěší

  • Velmi kvalitní sporák
  • Velký vnitřní objem

Co zamrzí

  • Vysoká cena
  • Indukční deska nefunguje s každým nádobím

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Mora E 110 AW (od 4600 Kč)

 Recenze Mora E 110 AW  Sporáky Mora představují naprostou českou klasiku a v naší recenzi sporáků bude model této značky zastupovat i cenový tip. Model Mora E 110 AW pořídíte skutečně takříkajíc za hubičku. Možná i proto patří k velmi prodávaným a oblíbeným kusům. I přes nízkou cenu se tento sporák navíc těší poměrně dobrému uživatelskému hodnocení. Co tedy může nabídnout?

Začněme s tím, že je vybaven litinovou varnou deskou. Ty už jsou dneska trochu na ústupu, ale mají své výhody. Například právě nízkou cenu anebo značnou mechanickou odolnost. V té nad citlivější sklokeramickou variantou jasně vedou. Celkem příjemnou zprávou je vnitřní objem trouby 68 l. Nemůžete ale počítat s lepšími funkcemi, jako je horkovzdušné pečení. Trouba nemá ani ventilátor nebo gril. Jde tedy o základní, staromódní variantu se čtyřmi funkcemi. Chybí i minutka. Naopak je zde funkce ECO CLEAN, která usnadňuje čištění trouby.

Sporák Mora E 110 AW dnes už rozhodně nepatří mezi „hi-tech“ modely. Představuje spíše výjimečně cenově dostupné řešení, které i při nízkých nákladech poskytne solidní služby.

Co potěší

  • Velmi nízká cena
  • Solidní výkon

Co zamrzí

  • Jen nejzákladnější funkce a možnosti

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat sporák?

Jelikož koupě nového sporáku představuje pro většinu lidí významný výdaj a tento spotřebič se stává součástí kuchyně obvykle na velmi mnoho let, není radno výběr správného výrobku podcenit. Jestli se v možnostech a typech těchto zařízení příliš nevyznáte, může vám pomoci náš průvodce.

Volně stojící vs. vestavné sporáky

Rozdělme si nejdříve sporáky na dvě základní varianty. Volně stojící (těm se věnovala naše recenze) a vestavné. Obě možnosti mají své klady a zápory. Volně stojící sporáky představují běžnější variantu. Jejich výhodou je větší cenová dostupnost a snadnější instalace. Toto řešení je taky výrazně flexibilnější. Sporák lze umístit kamkoli do příhodného prostoru a kdykoli přemístit. Počítat můžete i s podstatně širším výběrem modelů.

Nevýhodou může být vzniklý prostor mezi sporákem (šíře je obvykle 50 nebo 60 cm) a ostatními spotřebiči nebo linkou. Tyto spáry se obtížně udržují v čistotě.

Vestavné sporáky mají obvykle podobu oddělené varné desky a trouby a přinášejí výhodu především v podobě lepších estetických vlastností. Dokonale dotvářejí kuchyňský celek a jsou vhodné pro lidi, kteří si potrpí na dotažený design interiéru. Je ale třeba pro ně najít přesně padnoucí umístění a jsou dražší.

Typy volně stojících sporáků

Odteď už se budeme věnovat jen sporákům volně stojícím. Pokud jste se rozhodli pro tuto variantu, v první řadě je třeba vybrat si optimální typ. V zásadě máte tři možnosti:

  • Plynový sporák – varianta s plynovými plotnami i troubou
  • Elektrický sporák – litinové plotny nebo sklokeramická či indukční deska a elektrická trouba
  • Kombinovaný sporák – plynové plotny a elektrická trouba

Varné desky

Sklokeramická varná deska

Tato varianta představuje oblíbené moderní řešení a určitý zlatý střed mezi elektrickými sporáky. Pod skleněnou deskou jsou topné spirály, které přenášejí teplo do nádoby na vaření. Výhodou je velmi rychle rozehřátí a poměrné vysoká efektivita využití tepla.

Můžete zvolit i desky s vícezónovými plotýnkami nebo se zónami pro rychlejší rozehřátí (pod různými obchodními názvy). Tyto možnosti zvyšují komfort i úsporu při vaření. Další výhodu může představovat i infračervený senzor, který upravuje výkon podle potřeby, aby nedošlo ke zbytečně vysokému varu a přetečení hrnce nebo připálení jídla. K tomu ale potřebujete i speciální nádobí (nebo opatřené speciální páskou).

Nevýhodou sklokeramické desky je vyšší cena a obecně velká náchylnost k mechanickému poškození či poškrábání povrchu, vyšší křehkost a také riziko připálení jídla na desce při přetečení hrnce. Potěší ale naopak snadná údržba.

Indukční deska

Nejdražší, ale velmi efektivní řešení. Princip je úplně jiný než při klasickém ohřevu. Indukce ohřívá obsah hrnce, ale nevzniká zbytkové teplo (jako u sklokeramické nebo litinové varianty). Nehrozí proto ani připálení při vytečení jídla.

Výhodou je snadná údržba, vyšší bezpečnost, rychlá připravenost k použití. Nevýhodou je cena, nutnost použití jen určitého druhu nádobí a menší výběr (tyto desky jsou většinou prodávány samostatně, sporáky s pevnou indukční deskou jsou spíše výjimka).

Litinové plotny

Litinové plotny jsou dnes už poměrně zastaralým řešením. V některých ohledech jsou ale stále výhodné. Například cenově jsou zdaleka nejvýhodnější a taky jsou nesmírně odolné vůči mechanickému poškození.

Naopak co se týče efektivity a úspory, jsou na tom velmi špatně. Litinové plotny se velmi dlouho rozehřívají a taky velmi dlouho chladnou. Únik zbytkového tepla je tedy značný. Toto řešení je proto dobré spíše do domácností nebo míst (např. na chatu či chalupu), kde se vaří jen minimálně a důležitá je úspora vstupních nákladů.

Plynové plotýnky

A konečně tu máme klasické plynové plotýnky. Řešení sice letité, ale dodnes v mnoha ohledech bezkonkurenční. Co se týče efektivity práce, je plynové řešení nedostižné. Proto u profesionálních sporáků do komerčních kuchyní najdete takřka výhradně tuto variantu.

Plynové plotýnky jsou okamžitě připraveny k použití, plamen můžete velmi snadno regulovat podle svých potřeb a provozní náklady jsou velmi nízké. U moderních sporáků je navíc bezpečnost vysoká. Obsahují pojistku proti úniku plynu naprázdno (bez hořícího plamene) a disponují automatickým zapalováním (bez potřeby zapalovače). Nevýhodou je snad jen obtížnější instalace a nutnost dostupnosti plynu.

Plynová vs. elektrická trouba

Na rozdíl od plynových ploten, plynová trouba není rozhodně žádná velká výhra. Proto se s touto možností setkáte dnes už jen minimálně u nejlevnějších sporáků. Pojďme se proto podívat na možnosti těch elektrických.

Většina trub zvládá regulaci teploty v rozmezí cca 50-250°C a zvolit si často můžete z řady různých funkcí a způsobů ohřevu. Z tohoto hlediska je výhodná především možnost horkovzdušného ohřevu, který zajišťuje kruhové topné těleso s ventilátorem. Levnější sporáky ale mohou nabídnout často jen horní a spodní a gril.

Počet plotýnek

Při výběru sporáku byste se měli zamyslet i nad počtem plotýnek nebo spíše varných zón. Standardem u plynových sporáků jsou čtyři plotýnky – jedna velká, jedna malá a dvě střední. Toto řešení je dostačující pro většinu domácností, od menších po středně velké i větší. Moderní sporáky se sklokeramickými a indukčními deskami však mohou nabízet i sofistikovanější řešení s větším počtem varných zón.

Takové řešení může být vhodné pro velké domácnosti a náročné uživatele. Menší počet plotýnek (než 4) se obvykle netýká sporáků, ale samostatných varných desek, což je zase vhodné řešení např. na chatu nebo pro menší domácnost o 1 až 2 osobách.

Na co se ještě zaměřit?

  • Objem trouby – malé sporáky mají vnitřní objem okolo 56 l, stačí pro sporadické pečení nebo max. dvoučlennou domácnost. Největší sporáky přesahují objemem 70 l.
  • Displej nebo minutka – časovač může být výhodným pomocníkem při kontrole stavu vaření.
  • Čištění trouby – moderní katalytické nebo pyrolytické čistění zajišťuje minimální potřebu údržby. Těmito možnostmi ale disponují spíše dražší modely.

Ceny sporáků

V jakých cenových relacích se pohybují plynové, elektrické nebo kombinované sporáky? A kolik investovat, abyste dostali kvalitu a zařízení, které vydrží mnoho let a bude spolehlivě sloužit? Máme tu pro vás krátké představení cenových relací.

✅ Sporáky do 8000 Kč

V této ceně lze pořídit velmi levné sporáky, zejména plynové nebo kombinované, ale dnes už i kompletně elektrické. Nejlevnější modely začínají okolo 5 tisíc Kč a dominují značky jako Mora, Amica či Electrolux. Najdete zde řadu velmi oblíbených modelů vhodných pro méně náročné uživatele.

✅ Sporáky do 15 000 Kč

Modernější a lépe vybavené sporáky. Převažují elektrické modely, často zajímavé funkční vybavení a pokročilé technologie.

✅ Sporáky nad 15 000 Kč

Už takřka výhradně elektrické sporáky (anebo plynové modely pro profesionální a komerční použití). Počítat lze s nadstandardním funkčním a technologickým vybavením a obecně vysokou kvalitou řemeslného zpracování.

Nejlepší značky sporáků

I značka výrobce může být jistým vodítkem ukazujícím na kvalitu a spolehlivost. Které značky stojí za povšimnutí?

  • Mora – Česká klasika se skvělým výběrem všech typů sporáků. Mnoho velmi dostupných modelů s výborným poměrem ceny a kvality.
  • AEG – AEG nabízí spíše dražší modely pro náročnější zájemce. Jasně převažují elektrické a pokročilé modely s vysokou výbavou.
  • Amica – Vynikající výběr, všechny typy sporáků. Velmi populární značka. Převaha dostupných a velmi dostupných modelů.
  • Electrolux – Kvalitní a přitom cenově příznivé sporáky, zejména elektrické, ale i kombinované a plynové.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1ELECTROLUX EKI6451AOX
Typ desky: indukční
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 10900 W
Spotřeba: 0.95 kWh
Objem trouby: 74 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16500 KčČíst recenze
#2Electrolux EKK54951OX PlusSteam
Typ desky: plynové
Typ sporáku: kombinované
Varné zóny: 4
Max. příkon: 2506.8 W
Spotřeba: 0.84 kWh
Objem trouby: 60 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11600 KčČíst recenze
#3Electrolux EKC52550OX
Typ desky: sklokeramické
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 8045 W
Spotřeba: 0.84 kWh
Objem trouby: 54 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]8500 KčČíst recenze
#4GORENJE EC 5341 SG
Typ desky: sklokeramické
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 8600 W
Spotřeba: 0.8 kWh
Objem trouby: 70 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]9000 KčČíst recenze
#5Amica SPFS 28TLDZP X
Typ desky: plynové
Typ sporáku: kombinované
Varné zóny: 4
Max. příkon: 2900 W
Spotřeba: 0.99 kWh
Objem trouby: 65 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6900 KčČíst recenze
#6Mora E 110 AW
Typ desky: litinové
Typ sporáku: elektrické
Varné zóny: 4
Max. příkon: 7700 W
Spotřeba: 0.86 kWh
Objem trouby: 68 l
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4600 KčČíst recenze
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového nejen kombinovaného sporáku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního sporáku na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře