Velké spotřebiče

Nejlepší slim úzké sušičky prádla: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší slim úzké sušičky
Chcete mít prádlo voňavé, hebké, dokonale čisté a připravené k nošení už pár hodin po vyprání? Řešením je samozřejmě sušička. Spousta lidí si dnes už neumí představit život bez tohoto praktického spotřebiče, jenž si vás svými službami snadno získá na svou stranu. Pokud sušičku ještě nemáte nebo váš starší model už dosluhuje, přišel čas vyrazit na nákup. Ne každý má ale byt či dům s neomezenými prostory. V menších domácnostech může být náročné hledat pro nový, relativně velký, spotřebič místo. Co s tím? Správnou volbou může být slim sušička. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší slim sušičku a jak se tento typ liší od běžných spotřebičů.

Kromě praktických rad, tipů a návodu pro úspěšný a spokojený nákup jsme pro vás připravili i žebříček nejlepších a nejžádanějších modelů na našem trhu. Rozhodně před nákupem prozkoumejte i uživatelské recenze slim sušiček či odborné testy.

Nejlepší slim úzké sušičky prádla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1BEKO HDF 7412 CSRX
✔️ Tepelné čerpadlo EcoGentle™ pro sušení při nižší teplotě
✔️ Projde i panelákovými dveřmi
✔️ Automatický systém proti zmačkání prádla
✔️ Vnitřní LED osvětlení bubnu
✔️ Rozměry: 59,7 × 84,7 × 50,8 cm (Š×V×H)
📌 Do 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BEKO DPS 7405 G B5
✔️ Tepelné čerpadlo EcoGentle™ pro sušení při nižší teplotě
✔️ Umožňuje snazší přístupnost k filtrům
✔️ Buben má speciální úpravu pro nejvyšší šetrnost
✔️ Nabízí ochranu proti zmačkání
✔️ Rozměry: 85 × 60 × 54 cm (V׊×H)
📌 Do 9000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3HOOVER ND4 H7A1TSBEX-S
✔️ Kvalitní tepelné čerpadlo
✔️ Vybavena 16 pečujícími cykly
✔️ Senzorové sušení se 4 úrovněmi
✔️ Konektivita Wifi + Bluetooth
✔️ Rozměry: 85 × 59,6 × 46,5 cm (V׊×H)
📌 Do 13000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BEKO EDS74251CSH1W
✔️ Patří do energetické třídy A++
✔️ Program pro rychlejší proces sušení
✔️ Reverzibilní dvířka ideální pro méně prostorné místnosti
✔️ Integrované osvětlení bubnu
✔️ Rozměry: 84,6 × 59,7 × 53,7 cm (V׊×H)
📌 Do 10000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5CANDY RO4 H7A2TCERX-S
✔️ Maximální komfort a snadné použití
✔️ Wi-Fi konektivita
✔️ 4 úrovně automatického senzorového sušení
✔️ 7 rychlých programů – od 30 do 90 minut
✔️ Rozměry: 85 × 60 × 46,5 cm (V׊×H)
📌 Do 15000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat slim sušičku?

Co je důležité při výběru slim sušičky? Samozřejmě rozměry, použité technologie, spotřeba a efektivita, ale i funkční a programové vybavení…

Proč si (ne)pořídit slim sušičku?

Sušička je pomocník, na jehož služby si většina lidí velice rychle zvykne. Výhod je celá řada. Sušička přinese do domácnosti větší komfort, úsporu času a práce i hygieničnost. Pokud nemáte velký balkon či zahradu, kde byste mohli věšet prádlo, sušička je nejlepším řešením. Mít mokré prádlo rozvěšené všude po bytě není totiž nic extra. Ale i tam, kde jsou na sušení prádla prostory, přináší sušička výhody v podobě rychlejšího schnutí a možnosti omezit či zcela vynechat žehlení a věšení prádla.

Sušičky jsou skvělou volbou pro náročnější osoby, ale i alergiky a citlivější jedince. Prádlo dokážou zbavit prachu a dalších alergenů, o které se pračka nepostará. Pro domácnosti se zvířecími mazlíčky pouštějícími chlupy se sušička jeví takřka jako nutnost. Sušička dokáže prádlo zbavit i různých nevzhledných cucků a žmolků či vláken, které se jinak na textiliích mohou držet velmi zarputile.

Lidé, kteří sušičku nemají a brání se jí, argumentují tím, že tento přístroj zabírá mnoho místa a spotřebuje spoustu energie. Tyto argumenty jsou do jisté míry skutečně platné. Dají se ale „oslabit“. Například právě slim sušička je vhodným řešením i do menších domácností, kde není místa nazbyt. Sušáky na mokré prádlo navíc v interiéru rozhodně zaberou víc místa než sušička.

sušička prádla
Zdroj: pexels.com

Příliš velké spotřebě se pak dá předcházet pořízením energeticky úspornější sušičky. Díky energetickým štítkům s exaktními hodnotami efektivity a spotřeby je velmi snadné porovnávat jednotlivé modely mezi sebou a udělat si představu o nákladnosti provozu. A nakonec… drtivá většina lidí, kteří si sušičku pořídí, si ji nemůže vynachválit, přestože se tomuto pokušení třeba i dlouho bránili.

Co je to slim sušička a jaké jsou její rozměry?

Slim (z angl. štíhlý, tenký) je zažité označení domácích spotřebičů, jako jsou pračky nebo právě sušičky, s omezenými rozměry. Typicky jde o jeden konkrétní rozměr, zatímco ostatní zůstávají takříkajíc „standardní“. V případě slim sušičky je snížena hloubka spotřebiče. Zatímco klasické sušičky mají běžně hloubku přes 60 cm, slim sušičky mohou mít jen okolo 45-55 cm. Maximální úspora tak může činit i 20-25 cm oproti běžné větší sušičce. A to není v malém bytě zanedbatelná hodnota.

Šířka i výška slim sušičky zůstávají obdobné jako u běžných modelů. Šířka se pohybuje kolem 60 cm a výška kolem 85 cm. Slim sušičku můžete snadno postavit na slim pračku anebo třeba vměstnat do koupelny, kde rozhoduje každý centimetr.

Kapacita slim sušiček

Objem slim sušičky bývá menší než u sušiček plných rozměrů. Rozdíl však rozhodně není nijak markantní. Slim sušičky běžně pojmou 7 kg prádla, což není vůbec málo. Větší a velké sušičky totiž obvykle disponují kapacitou max. 8-9 kg. Větší kapacita je naprosto ojedinělá. Naopak existují i slim sušičky, které nabídnou kapacitu až 8 kg (většinou modely kolem 55 cm hloubky). Shrnuto a podtrženo, pokud jde o kapacitu, ústupky oproti spotřebičům se standardními rozměry jsou minimální nebo vůbec žádné.

Výběr a možnosti

Pokud chcete „štíhlou“ sušičku, čeká na vás přece jen poněkud omezenější sortiment. Nicméně kategorie slim sušiček se rozvíjí a rozšiřuje. Už dávno neplatí, že v této sekci pořídíte leda základní model se slabou funkční výbavou. Mnohé slim sušičky jsou velmi dobře vybavené a mohou být srovnatelně úsporné i efektivní jako běžné sušičky. Najdete mezi nimi i vysoce úsporné modely s minimální spotřebou.

Spotřeba energie

V roce 2021 došlo k plošné změně energetických štítků u myček, praček, praček se sušičkou a dalších spotřebičů. Tato změna dokázala zákazníkům poněkud zamotat hlavy. Samostatných sušiček se však zatím netýká. U těch zůstávají staré štítky, které ukazují energetickou třídu (A+++ až D), průměrnou roční spotřebu v kWh, průměrnou délku sušicího cyklu, kapacitu bubnu, hlučnost a třídu účinnosti sušení (A až G).

Velmi úsporné slim sušičky (A++) mívají spotřebu kolem 200-215 kWh ročně. Ty nejúspornější se dostávají i pod hranici 160 kWh za rok. Třída účinnosti sušení je u slim modelů nejčastěji B. To je ovšem obecně nejběžnější třída u všech sušiček, nicméně u běžných modelů se třída A vyskytuje častěji.

Kondenzační, nebo ventilační sušička?

Toto dilema vám poněkud usnadníme. Naprosto drtivá většina sušiček prodávaných v ČR, je kondenzační. Kondenzační sušičky odvádějí vodu odpadní hadicí nebo se musí vylévat ručně. Jejich výhodou je snadná instalace do domácnosti.

Další možností jsou sušičky ventilační, jejichž odpadním „materiálem“ je horký vzduch a pára. Ty se musejí odvádět ven z objektu rourou, podobně jako u klimatizací. Instalace je tedy mnohem náročnější a může vyžadovat stavební zásahy. Výhodou je lepší energetická efektivita. V některých zemích (např. USA) jsou tyto sušičky oblíbenější.

Vyplatí se sušička s tepelným čerpadlem?

Kondenzační sušičky mohou disponovat topným tělesem nebo i tepelným čerpadlem, což je vyšší technologie, která zajišťuje lepší energetickou efektivitu, ale i větší šetrnost při sušení velmi jemného prádla. Nevýhodou je v průměru vyšší cena modelů s tepelným čerpadlem. Nicméně, postupem času se cenové rozdíly stále více vyrovnávají. Nejlevnější modely s čerpadlem už lze pořídit kolem 10 tisíc Kč, někdy i levněji. To není o moc víc než cena velmi levných sušiček bez čerpadla.

Funkční vybavení slim sušiček

Sušičky i slim sušičky mohou nabízet poměrně pestrou paletu funkcí a programů pro nejrůznější druhy prádla a péče.

Mix program

Většina moderních sušiček již nabízí nějakou variantu programu či funkce pro sušení směsného prádla. Nemusíte tedy prádlo třídit podle materiálů, sušička sama zvolí odpovídající parametry sušení. Znamená to značnou úsporu času a úsilí.

Chytré sušení

Velmi oblíbené jsou dnes inteligentní a automatické programy a technologie, které v různé míře samy volí a zajišťují odpovídající podmínky sušení. Sušička může být opatřena senzory, které prádlo zváží. Pokročilejší spotřebiče mají i senzory teploty a vlhkosti, takže efektivita dosahuje vynikající úrovně a program se postará, aby prádlo bylo adekvátně vysušené a hedvábně hebké, aniž byste museli sami něco nastavovat. Taky se vám nestane, že prádlo vytáhnete ještě vlhké – nebo naopak, že sušička pojede cyklus déle, než je nutné.

Osvěžení

Jde o poměrně oblíbenou funkci sušiček. Některé prádlo není ušpiněné, může být jen mírně zpocené nebo leželo dlouho ve skříni a potřebovalo by „osvěžit“. Pokud máte sušičku s tímto programem, nemusíte prádlo prát v pračce a pak ještě zdlouhavě sušit.

Pro alergiky a děti

Praktické a oblíbené jsou programy, které zajistí maximální hygieničnost a zbavují prádlo zbytků prachu, alergenů a dalších nežádoucích částic. Takový program zajisté ocení rodiče malých dětí, alergické osoby, astmatici, ale i každý, kdo je na kvalitu a hygieničnost prádla náročnější.

Parní funkce

Parní funkci mohou mít pračky i sušičky. Účelem této funkce je právě osvěžení prádla, zbavení pachů, ale i alergenů, bakterií, virů apod. Parní funkce tedy slouží k lepší a kvalitnější péči o prádlo, které bude po praní/sušení dokonale čisté a jemné.

Sušení při nízkých teplotách

Některé pokročilejší sušičky nabízejí i řízenou kontrolu teploty a jsou schopné pracovat při minimálních potřebných teplotách. Výhodou je vysoká šetrnost vůči prádlu, ale i úspora a efektivnější spotřeba energie.

Zkrácené programy

Různé rychlé a krátké programy jsou velmi populární u praček i sušiček. Zatímco standardní či EKO cyklus může trvat kolem dvou až tří hodin, rychlé programy dobu zkracují třeba jen na pár desítek minut. Hodí se ovšem pouze pro menší objemy prádla. V případě sušičky je důležité i velmi kvalitní odstředění v pračce.

Další programy

Některé sušičky mohou mít i deset nebo více speciálních programů. Ty jsou často určeny pro konkrétní úkony, tkaniny apod. Pokud má sušička smart funkci, může nabízet ještě mnohem více virtuálních programů a možností nastavení…

Smart sušičky

Sušičky, které se mohou stát součástí chytré domácnosti. Prostřednictvím Wi-Fi komunikují s řídicím zařízením, obvykle mobilním telefonem s nainstalovanou patřičnou aplikací. Ta umožňuje vzdálené ovládání sušičky, ale třeba i sledování statistik spotřeby, volbu většího množství programů či nastavení apod.

Ceny slim sušiček

Kolik stojí kvalitní slim sušička? Tento typ zúžených sušiček se cenově nijak výrazně neodlišuje od standardních modelů. Vybírat můžete z následujících relací…

✅ Slim sušičky do 10 000 Kč

Kolem 9 tisíc Kč lze pořídit nejlevnější slim sušičky. V nižší relaci dominuje značka Beko, potažmo Candy či Hoover. I v této relaci již najdete velmi úsporné (A++ i A+++) sušičky se solidní výbavou.

✅ Slim sušičky do 15 000 Kč

Výborný sortiment sušiček s velmi kvalitní výbavou a výbornou efektivitou. Opět na našem trhu dominuje především výše uvedená trojice značek.

✅ Slim sušičky nad 15 000 Kč

Sušičky pro velmi náročné zájemce s nejpokročilejšími programy a špičkovou kvalitou zpracování. Můžete vybírat i z renomovaných značek, jako je LG, Bosch apod.

Nejlepší značky slim sušiček

Které značky slim sušiček patří mezi nejpopulárnější a nejlépe hodnocené?

  • Beko – Původem turecká značka Beko je osvědčenou stálicí našeho trhu, nejen pokud jde o sušičky. Nabízí skvělý poměr ceny a kvality, vynikající výběr a jedny z nejprodávanějších sušiček u nás. V nabídce najdeme i několik druhů úzkých sušiček.
  • Candy – Italská značka, která sekunduje značce Beko. Opět se zaměřuje především na nižší relace, ale nabízí spolehlivost a kvalitu.
  • Hoover – Velmi dobře vybavené a kvalitní sušičky v nižší, střední i vyšší relaci. Vysoký poměr ceny a kvality.
  • LG – Značka pro náročnější zájemce. Prémiové sušičky s nejpokročilejšími technologiemi a nejvyšší efektivitou.
ProduktInfoHodnocení
#1BEKO HDF 7412 CSRX
✔️ Tepelné čerpadlo EcoGentle™ pro sušení při nižší teplotě
✔️ Projde i panelákovými dveřmi
✔️ Automatický systém proti zmačkání prádla
✔️ Vnitřní LED osvětlení bubnu
✔️ Rozměry: 59,7 × 84,7 × 50,8 cm (Š×V×H)
📌 Do 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2BEKO DPS 7405 G B5
✔️ Tepelné čerpadlo EcoGentle™ pro sušení při nižší teplotě
✔️ Umožňuje snazší přístupnost k filtrům
✔️ Buben má speciální úpravu pro nejvyšší šetrnost
✔️ Nabízí ochranu proti zmačkání
✔️ Rozměry: 85 × 60 × 54 cm (V׊×H)
📌 Do 9000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3HOOVER ND4 H7A1TSBEX-S
✔️ Kvalitní tepelné čerpadlo
✔️ Vybavena 16 pečujícími cykly
✔️ Senzorové sušení se 4 úrovněmi
✔️ Konektivita Wifi + Bluetooth
✔️ Rozměry: 85 × 59,6 × 46,5 cm (V׊×H)
📌 Do 13000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BEKO EDS74251CSH1W
✔️ Patří do energetické třídy A++
✔️ Program pro rychlejší proces sušení
✔️ Reverzibilní dvířka ideální pro méně prostorné místnosti
✔️ Integrované osvětlení bubnu
✔️ Rozměry: 84,6 × 59,7 × 53,7 cm (V׊×H)
📌 Do 10000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5CANDY RO4 H7A2TCERX-S
✔️ Maximální komfort a snadné použití
✔️ Wi-Fi konektivita
✔️ 4 úrovně automatického senzorového sušení
✔️ 7 rychlých programů – od 30 do 90 minut
✔️ Rozměry: 85 × 60 × 46,5 cm (V׊×H)
📌 Do 15000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení