9x nejlepší vestavné pečící trouby v recenzi

Nejlepší vestavné pečící trouby Příprava jídla je základním kamenem každé domácnosti a to zejména pokud jde o pečení v nové kuchyni. K tomu, aby bylo vše dokonalé, potřebujete tu nejlepší vestavnou troubu, s níž se můžete na českém trhu setkat. Pilně jsme pracovali na sběru důležitých informací a procházeli tuny recenzí pečicích trub, abychom vám dokázali poradit, jaký koupit model, aby byl přesně podle vašich představ.

Už dávno neplatí, že kvalitní vestavné pečící trouby musí být jen ty drahé, naopak i mezi levnějšími modely můžete sehnat ty nejlepší kousky, což dokazují také různé testy.

Z těch nejlepších, které jsme si prohlédli, nás nejvíce zaujala Mora VT 548 GX, čemuž odpovídají i skvělé recenze, potom také Bosch HBN 539E7, kterou si spotřebitelé rovněž velmi chválí.

Vybrali jsme celkem 9 produktů, s nimiž bychom vás rádi seznámili.

Nejlepší pečící trouby na trhu podle nás

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Bosch HBG 6764B1
5 out of 5 stars (5 / 5)25 990 Kč Číst recenze
#2Bosch HBG 635NS1
5 out of 5 stars (5 / 5)14 189 Kč Číst recenze
#3Mora VT 548 MX
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)8 490 Kč Číst recenze
#4Bosch HBN 532E5
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)7 489 Kč Číst recenze
#5Gorenje BO637E21XG
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)5 399 Kč Číst recenze
#6Mora VT 548 GX
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)7 990 Kč Číst recenze
#7Siemens HB 23AB520
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)9 594 Kč Číst recenze
#8Bosch HBN 539E7
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)8 990 Kč Číst recenze
#9Gorenje BO 73CLI
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)11 990 Kč Číst recenze

#1 Bosch HBG 6764B1 (od 25 990 Kč)

Nejlepší vestavná pečící trouba pro opravdu náročné spotřebitele se spoustou asistenčních funkcí a teplotní sondou

 Recenze Bosch HBG 6764B1  Pokud se bavíme o nejlepším produktu pro náročnější spotřebitele, kteří chtějí nejvyšší kvalitu a nejvychytanější funkce, pak musíme doporučit model Bosch HBG 6764B1.

Tenhle kousek vám totiž bude asistovat, jak se dá. Například vložíte do trouby pokrm. Určíte, o co se jedná a trouba již sama pomocí funkce Assist najde nejvhodnější způsob přípravy, nastaví sama teplotu i dobu pečení. Asistenta můžete samozřejmě vypnout a spoléhat se na své kuchařské dovednosti.

K tomu dopomáhají i funkce PerfectRoast, který měří vypočítanou teplotu ve středu potraviny, aby bylo zajištěno dokonalé pečení. PerfectBake zase zajistí, vlhkost pokrmů a automaticky pak reguluje teplotu, aby nedocházelo k vysoušení masa, ale třeba i koláčů a jiných jídel.

Co zmínit více? Snad jen, že patří do velmi úsporné energetické třídy A+, disponuje teplotní sondou, která se zapichuje do masa a vy tak zjistíte ideální propečení (rare, medium či well done), má barevný TFT displej s češtinou a pootáčecím kolečkem, tlumené otevírání a dovírání dvířek či regulaci teploty od 30 °C až do 300 °C.

Péct můžete v jednom ze 14 nabízených programů, což je vůbec nejvíce z námi recenzovaných produktů.

Prostě a jednoduše, pokud chcete hi-tech spotřebič, není na trhu aktuálně lepšího. Bohužel všechny tyto funkce něco stojí. V tomto případě více jak 25 000 Kč.

Co potěší

 • energetická třída A+
 • asistenční funkce pro pečení
 • 14 nabízených programů
 • teplotní sonda pro dokonalé maso
 • kvalitní provedení
 • TFT displej, obsluha v češtině

Co zamrzí

 • vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 25 990 Kč

Koupit v obchodě

#2 Bosch HBG 635NS1 (od 14 189 Kč)

Naše doporučení a výherce vestavných trub podle parametrů pro běžné spotřebitele, jeden z nejkvalitnějších modelů na trhu

 VÍTĚZ   Recenze Bosch HBG 635NS1  Vestavěná trouba Bosch HBG 635NS1 má užitný objem až 71 l, což umožňuje přípravu jídla pro celou rodinu najednou. Trouba má elektronickou regulaci teploty v rozmezí od 30 do 300°C a díky energetické třídě A+ také nízkou spotřebu energie.

Bosch HBG 635NS1 je vybavena skvělou funkcí 4D horký vzduch, díky níž je zajištěno rovnoměrné rozložení tepla do celého prostoru trouby. Tím je docíleno optimálních výsledků na každé úrovni.

Technologie Hotair Eco nabídne zcela nový režim ohřevu, který má až o 30 % vyšší efektivnost oproti maximální hodnotě energetické účinnosti A*. Nízkou spotřebu energie zajistí speciální izolace, inteligentně nasměrované teplo i optimálně využité materiály trouby. S pomocí technologie Hotair Eco můžete připravit koláče, gratinovat pokrmy, rozmrazit potravina atd., to vše na jedné úrovni a ještě s energetickou úsporou. Hlučnost je 50 dB.

Bosch HBG 635NS1 má spoustu programů, ať už pro pečení, grilování, přípravu pizzy a podobně. Součástí trouby je i pečící automatika Autopilot 10, který má 10 přednastavených pečících programů pro přípravu různých pokrmů. Velkou výhodou je, že trouba disponuje rychloohřevem, takže odpadá zdlouhavé čekání na zahřátí. Spotřebič se ohřeje na požadovanou teplotu při maximálním výkonu a pak se přepne na zvolený druh ohřevu.

Všechny trouby z této série mají keramickou vrstvu EcoClean na zadní straně trouby, proti připečení kousků jídla, čímž je snadná i její údržba. Bosch HBG 635NS1 disponuje dětskou pojistkou, tlačítkem Start, spínačem kontaktu dveří a také ukazatelem zbytkového tepla.

Co potěší

 • jednoduché čištění
 • mnoho funkcí
 • snadná instalace
 • rychloohřev

Co zamrzí

 • cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 14 189 Kč

Koupit v obchodě

#3 Mora VT 548 MX (od 8 490 Kč)

Jedna z nejprodávanějších vestavných trub na trhu, vítěz dTestu 10/2016

 Recenze Mora VT 548 MX  Vestavná trouba Mora VT 548 MX má objem 67 l a spadá do energetické třídy A. Díky svým vlastnostem a užitečným funkcím se stala produktem roku 2016, navíc také vítězem testu časopisu dTest 10/2016, kde získala celých 66%. Na ovládacím panelu jsou 2 speciálně osvětlené knoflíky, vybavené technologií PushPull.

Knoflíky jsou na stejné úrovni jako přední stěna trouby, ale když je stlačíte, vysunou se a jejich otáčením ovládáte troubu a její nastavení. Zasunuté knoflíky při režimu OFF usnadní údržbu trouby, stačí ji jen otřít bez vyhýbání se klasickým knoflíkům.

Technologie Water system je čištění trouby jednoduché a rychlé. Do nádoby napustíte vodu, vložíte do prostoru trouby, zapnete speciální čistící program a trouba se o vše postará za vás, pokud jí nechcete čistit klasickým způsobem. Teplotu je možné regulovat v rozmezí 30 – 275°C, což vidíte na přehledném displeji. Mora VT 548 MX má i rychloohřev, díky kterému se třeba na 200°C ohřeje během 6 minut.

Můžete si naprogramovat i dobu pečení, jen dáte pokrm do trouby, nastavíte teplotu a délku pečení. Vnitřní prostor je velký, snadno tak do něj můžete vložit několik plechů najednou. Navíc má výsuvné teleskopické rošty, takže i když máte více plechů nad sebou, vytáhnete si jen ten, který chcete zkontrolovat a zase zasunete zpět.

Pro pečení je tu horní i dolní topné těleso, cirkulaci vzduchu zajišťuje kruhové těleso s ventilátorem. Trouba je vhodná pro rozmrazení pokrmů i ke grilování. Dětský bezpečnostní zámek znemožní ovládání trouby dětmi, takže jí nezapnou. Díky chladicímu systému dvířek nehrozí ani během pečení žádné riziko popálení či úrazu, protože dvířka jsou po celou dobu pečícího procesu chladná.

Co potěší

 • výborně peče
 • snadné ovládání
 • velmi tichý chod
 • poměr cena/výkon
 • produkt roku 2016
 • vítěz dTestu 10/2016 (66%)

Co zamrzí

 • ostré spodní hrany trouby, možnost poranění

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 8 490 Kč

Koupit v obchodě

#4 Bosch HBN 532E5 (od 7 489 Kč)

Skvěle hodnocená pečící trouba značky Bosch za velmi přijatelnou cenu.

 Recenze Bosch HBN 532E5  Mezi nejlepší vestavné trouby patří i Bosch HBN 532E5 v černo-nerezovém designu. Energetická třída A zajistí nízkou spotřebu, navíc je trouba šetrná k životnímu prostředí. K dispozici je dohromady 8 funkcí, včetně 3D horkého vzduchu a horního i spodního ohřevu.

Trouba vám pomůže i s rozmrazením různých potravin, navíc má stupeň přímo na přípravu pizzy, takže si můžete kdykoliv vychutnat domácí verzi. Užitný objem trouby je celých 66 litrů. Rošt má dvojnásobný teleskopický výsuv, což vám umožní pohodlné pečení.

Vnitřní prostor trouby je smaltovaný a dvířka odnímatelná, takže údržba bude hračka. Teplotu lze regulovat od 50° do 270°C. Přes displej si nastavíte nejen minutku, ale také dětský zámek, zároveň se na něm zobrazuje aktuální čas.

Co potěší

 • cena
 • design
 • funkce
 • ovládání
 • čištění trouby

Co zamrzí

 • otisky prstů na povrchu
 • knoflíky někdy nejdou zasunout

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 7 489 Kč

Koupit v obchodě

#5 Gorenje BO637E21XG (od 5 399 Kč)

Nejlepší trouba v poměru ceny a výkonu

 Recenze Gorenje BO637E21XG  Vestavná trouba Gorenje BO 637E21XG nabízí skvělý poměr cena / výkon, který ocení každý spotřebitel. K velkým přednostem trouby patří vnitřní tvar, který byl inspirován tradicí.

Díky klenutému tvaru může horký vzduch volně a rovnoměrně cirkulovat celým prostorem trouby, takže třeba pečeně bude uvnitř šťavnatá, s křupavým povrchem upečeným dozlatova.

Gorenje BO 637E21XG s vnitřním objemem 67 l umožňuje pečení na 4 úrovních současně a zásluhou cirkulace vzduchu i zaoblenému tvaru trouby nedochází v průběhu pečení ke smíchání vůní a chutí. Více úrovní uvítáte, zejména když pečete pečivo a pizzu.

Funkce AquaClean obstará snadné čištění trouby. Stačí jen 500 ml vody a během 30 minut se veškeré nečistoty i mastnota uvolní, takže už pak jen otřete vnitřní prostor hadříkem a je hotovo. Nepotřebujete žádnou chemii.

Gorenje BO 637E21XG má ve vnitřním prostoru povrch Silver Matte, který je velmi kvalitní, odolný a pevný, navíc snáší extrémní teploty. Ventilátor disponuje katalytickým krytem s funkcí samočištění. Na dvířkách je technologie GentleClose, která se stará o tiché a hladné zavření pouhým jemným dotykem. Nerezové prvky mají speciální nátěr, takže se na spotřebiči netvoří otisky prstů.

Exteriér trouby je ochlazován pomocí systému DynamiCooling+, který brání poškození od vysokých teplot. Jakmile skončí pečení, tepelný snímač ochladí vnější povrch trouby až do doby, kdy nedojde k poklesu teploty pod 60°C.

Co potěší

 • pěkný design
 • dobře peče
 • poměr kvalita / cena
 • možnost časování

Co zamrzí

 • chybí kruhové topné těleso

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 5 399 Kč

Koupit v obchodě

#6 Mora VT 548 GX (od 7 990 Kč)

Jedna z nejlepších trub podle recenzí zákazníků.

 Recenze Mora VT 548 GX  Kvalitní vestavná pečící trouba Mora VT 548 GX má celkem 10 funkcí, speciální program určený na čištění trouby Water system a objem 67 litrů.

Vnitřní strana dvířek je skleněná, což usnadňuje údržbu trouby, zároveň mají chladicí systém, což eliminuje možnost poranění o dvířka a nechybí ani dětský bezpečnostní zámek. Digitální programovatelné hodiny doplňují speciální zamačkávací knoflíky s osvětlením.

Co potěší, jsou speciální závěsy dvířek, díky kterým je zavírání velmi šetrné, tiché s tlumeným dovíráním. Po uzavření je trouba správně utěsněna. Mora VT 548 GX spadá do energetické třídy A, která je úsporná a jelikož má i rychloohřev, je spotřeba opravdu minimální. S touto funkcí tak dosáhnete např. teploty 200°C za pouhých 6 minut.

Jakmile naprogramujete dobu pečení, zobrazí jí ukazatel teploty pečení. Teplota se dá regulovat mezi 30 až 275°C. Pohodlnou a bezpečnou manipulaci s plechy obstarají výsuvné teleskopické rošty. Po vysunutí totiž plech zůstane ve stabilní poloze, takže každý pokrm snadno zkontrolujete i upravíte. Je to jedna z nejlepších trub podle recenzí zákazníků.

Co potěší

 • výsuvné rošty
 • dojezd dvířek
 • osvětlení
 • moderní design
 • poměr cena/kvalita

Co zamrzí

 • nelze samostatně zapnout a vypnout osvětlení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 7 990 Kč

Koupit v obchodě

#7 Siemens HB 23AB520 (od 9 594 Kč)

Dobře hodnocená trouba, alternativa pro ty, kteří mají rádi značku Siemens podpořenou dobrými výsledky testů.

 Recenze Siemens HB 23AB520  Mezi recenzemi vestavěných pečících trub jsme objevili i Siemens HB 23AB520, která dosahuje vynikajících výsledků pečení a v dTestu získala skvělých 64 %.

Objem trouby je velmi dobrých 66 litrů a spolu s inovativním 3D horkým vzduchem Plus klidně upečete hned 3 plechy najednou.

Siemens HB 23AB520 potěší pěkným designem i moderní výbavou. Pečení je energeticky úsporné, neboť trouba patří do energetické třídy A. K dispozici je celkem 5 pečících funkcí a rozmezí teploty od 50 do 270°C. Funkce rychlého předehřátí zahřeje troubu během okamžiku, takže nespotřebujete energii navíc (na 175°C se ohřeje během 5 minut).

Otočné knoflíky, elektronické hodiny a tlačítka jsou na ovládacím panelu. Trouba má rovněž timer, aby bylo možné nastavit přesný čas pečení.

V roce 2012 získala trouba také ocenění v Německu. Skončila na 5. místě ze 13 testovaných trub ve StiftungWarentest (obdoba českého dTestu) a na 3. místě z 8 pečících trub v testu rakouského časopisu Konsument. V obou případech byla kvalita ohodnocena jako dobrá koupě.

Co potěší

 • rovnoměrné pečení
 • smalt
 • poměr cena/výkon
 • světlo uprostřed trouby
 • velký prostor

Co zamrzí

 • chybí teleskopické výsuvy
 • hůře čitelný displej z boku

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 9 594 Kč

Koupit v obchodě

#8 Bosch HBN 539E7 (od 8 990 Kč)

 Recenze Bosch HBN 539E7  Bosch HBN 539E7 je stejně jako Mora VT 548 GX jednou z nejlepších trub podle recenzí zákazníků, která je vhodná do prostoru o šířce 60 cm. Maximální příkon trouby je 2 400 W, což značně zkracuje dobu ohřevu. Přestože má vysoký výkon, patří do energetické třídy A, což je označení jako velmi úsporná.

Celkový objem trouby je 66 litrů, takže v ní snadno upečete i větší druhy drůbeže a další prostorově výraznější pokrmy. K samotnému pečení má trouba 8 programů ohřevu, dokonce i několik netradičních jako cirkulační infra-gril, 3D horký vzduch, rozmrazování nebo speciální ohřev na pizzu.

Vnitřní prostor má příjemné osvětlení, vyjímatelné závěsné rošty, což umožňuje vyčištění i těžko přístupných míst. Součástí balení je kombinovaný rošt, pečící plech či univerzální pánev.

Co potěší

 • rychloohřev
 • snadné čištění
 • velký prostor
 • nemá dotyková tlačítka
 • spousta funkcí

Co zamrzí

 • nevejde se do ní klasický velký pekáč

NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 8 990 Kč

Koupit v obchodě

#9 Gorenje BO 73CLI (od 11 990 Kč)

Nejlepší retro pečící trouba na trhu

 Recenze Gorenje BO 73CLI  Když už se zabýváme nejlepšími troubami, které si zaslouží vaší pozornost, pak nesmí dozajista chybět ani nejlepší retro vestavná trouba, která si v dTestu 10/2016 vysloužila hodnocení 63 % jako dobrá kvalita.

Multifunkční trouba Gorenje BO 73CLI v úchvatném retro provedení reprezentuje skvělou kvalitu a perfektní design. Patří do energetické třídy A, disponuje objemem 65 litrů a díky velké pečící ploše zvládnete připravit pokrm i pro početnější rodinu.

Výbava zahrnuje spoustu funkcí i programů, nechybí ani horní a spodní topné těleso nebo variabilní gril a ventilátor. Elektronické programovací hodiny mají analogový displej, nastavení teploty je mechanické, tvar rukojeti i knoflíků ergonomický.

EcoClean smalt je speciální úprava, která pokrývá vnitřní prostor trouby a postará se o delší životnost spotřebiče, navíc i o zdravotní nezávadnost při přípravě každého pokrmu. Dvířka trouby mají zdvojené reflexní sklo, takže z vnější strany jsou stále chladná. Vzhledem k odnímatelným dveřím je údržba trouby jednodušší.

Technologie HomeMADE je inovace inspirované tradičními pecemi na dřevo, což zaručuje prvotřídní výsledky při pečení. Z funkcí uvítáte vnitřní osvětlení, horký vzduchu, rozmrazování, velký gril i AquaClean.

Co potěší

 • pěkný retro design
 • není hlučná
 • dobře peče
 • vejdou se do ní velké plechy
 • super hodiny s časovkou
 • kvalitní zpracování
 • snadná obsluha
 • jednoduché čištění

Co zamrzí

 • hřeje dost pomalu
 • nová verze má plastová dvířka

NAŠE HODNOCENÍ: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) CENA: od 11 990 Kč

Koupit v obchodě

Jakou koupit pečící troubu – závěrečné shrnutí?

Naše recenze vestavěných pečících trub věnovala pozornost skutečně těm podle nás nejlepším skvostům na českém trhu. Snažili jsme se vám ulehčit výběr a pomoci s rozhodováním jakou koupit vestavnou troubu. Nebylo to jednoduché, protože každý z těchto produktů má své plusy i mínusy. Zohlednili jsme i ty nejprodávanější vestavné trouby na trhu, porovnali funkce, cenu, výkon, zkrátka jsme prošťourali, co se dalo.

Jak jsme se již zmínili v úvodu, nejvíce nás zaujala Mora VT 548 GX, zejména díky chladicímu systému dvířek, ale také jejich speciálním závěsům pro šetrné a tiché zavírání, což zajišťuje super utěsnění. To vše doplňuje rychloohřev, moderní design a hlavně skvělý poměr ceny a kvality. Ostatně o dokonalosti tohoto spotřebiče vás přesvědčí i pozitivní recenze zákazníků, kteří již tuto troubu zakoupili.

Podobně je na tom i Bosch HBN 539E7, která má spoustu parádních funkcí, které nejsou až tak tradiční, jako třeba cirkulační infra-gril či 3D horký vzduch. Nehledě na to, že zásluhou velkého vnitřního prostoru do ní šupnete klidně i celého krocana či krůtu.

Nejkvalitnější vestavné pečící trouby může s klidem reprezentovat i Gorenje BO 637E21XG, ta si získala oblibu díky vynikajícímu poměru ceny a výkonu. K tomu ještě tvar trouby, který kopíruje tradici, rovnoměrná cirkulace vzduchu a dokonalé pečení. Obrovským plusem je nátěr bránící tomu, aby se na přístroji objevily otisky prstů.

Hledáte-li menší troubu například na chaty či pod venkovní kuchyni, můžete zvolit tzv. mini trouby s obsahem do 40 litrů.

upečené kuřátko z trouby

Krásně upečené kuřátko z trouby

Jak vybrat troubu

Už se nemůžete dočkat, až si upečete kuře nebo sekanou? Ale ještě strpení. Výběr trouby by neměl být unáhlený. Je třeba zvážit řadu faktorů a vybrat si skutečně takový model, který bude odpovídat vašim potřebám. V následujícím návodu vám poradíme, jak na to.

Typy pečicích trub podle konstrukce

Jakou troubu koupit? Samostatně stojící, malou stolní nebo vestavnou – a když vestavnou, tak klasickou nebo polyvalentní? Zorientovat se v množství variací a typů není jednoduché. Pokusíme se vám to alespoň trochu usnadnit a shrnout zásadní vlastnosti hlavních druhů trub.

 • Stolní trouba – V naší recenzi jsme tuto trochu okrajovou variantu vynechali. Přestože většina domácností pokukuje spíš po klasické, velké troubě, i toto kompaktní řešení má své výhody. Stolní trouba může být řešením například do velmi malých kuchyní a do domácností, kde se peče jen opravdu zřídka nebo malé množství jídel. Stolní trouba může mít na horní části i jednu nebo více plotýnek na vaření. Uplatnění může najít např. i v rekreačních stavbách (chaty, chalupy apod.). Stolní trouby připomínají rozměrnější mikrovlnky.
 • Vestavná trouba – Na tento typ jsme se zaměřili v naší recenzi. Vestavné trouby jsou velmi populární a mohou perfektně zapadnout do celku kuchyně, aniž by narušili design linky. V klasickém provedení jde o samostatné jednotky, které lze umístit na jakékoli vhodné místo. Alternativou je polyvalentní provedení, kdy lze na troubě ovládat i varnou desku. V takovém případě je trouba umísťována pod kompatibilní varnou desku.
 • Volně stojící trouby – Tradiční řešení kombinující pečící troubu s prostorem opatřeným plotýnkami na vaření – tzv. sporák. Existují ale i varianty obsahující pouze pečící troubu. Umísťují se obvykle na kuchyňskou linku.

Typy trub podle způsobu ohřevu a napájení

Trouby lze samozřejmě rozdělit i podle toho, jakou energii využívají pro svůj provoz a ohřev. Zdaleka nejběžnější jsou elektrické trouby, což je případ zejména vestavných a stolních trub. I klasické sporáky už jsou ale v drtivé většině případů elektrické.

Plynové trouby přesto ještě nejsou zcela pasé. Jejich výhodou je menší vysušení pokrmů. Nevýhod je ale více. Především menší rovnoměrnost rozložení tepla, horší možnosti regulace, minimum funkcí, nižší bezpečnost apod.

Druhy ohřevu

Troubu byste měli vybírat taky podle principu ohřevu. Na výběr je hned několik variant. Některé trouby pak mohou využívat i více způsobů ohřevu a jejich kombinací.

 • Standardní ohřev – Ohřev probíhá prostřednictvím horního a spodního topného tělesa. Jde o základní funkci typickou pro starší modely trub, které kromě toho nabízejí obvykle už jenom funkci „gril“. Výhodou je nízká pořizovací cena. Regulace teploty je na dobré úrovni. Teplo je ale distribuováno nerovnoměrně.
 • Horkovzdušné trouby – Jde o velmi oblíbené řešení, ale je třeba vědět, že existují dvě varianty řešení horkovzdušného ohřevu. V prvním případě jde de facto o klasický ohřev doplněný o několik ventilátorů. V druhém případě je trouba opatřena speciálním kruhovým topným tělesem a ventilátorem. U obou typů je zajištěna výrazně lepší distribuce tepla a lze efektivně péct i více plechů nad sebou. Modely s kruhovým tělesem jsou dražší, ale účinnější a dokážou lépe udržovat stálou teplotu.
 • Parní ohřev – Tímto ohřevem trouba do jisté míry imituje profesionální konvektomat. Jde o velmi šetrnou technologii. Jídlo se vůbec nevysušuje, zůstává dokonale šťavnaté a zároveň si zachovává více cenných látek. Jídla lze navíc připravovat zcela bez tuku. Některé modely trub dokážou dokonce kombinovat horkovzdušné pečení a parní ohřev (podobně jako zmíněné konvektomaty). Snad jedinou nevýhodou je zatím velmi vysoká cena.

Velikost trub

Velikost trouby bude samozřejmě určovat dostupný prostor v kuchyňské lince. Nejčastější šířka u vestavných i volně stojících trub je cca 59-60 cm a stejně tak i výška. U kompaktních modelů se pak můžete setkat s nižší výškou (45 cm).

Kapacita trouby

Budete péct jen pro sebe, pro dvě osoby nebo pro větší rodinu? Podle toho zvolte adekvátní vnitřní kapacitu trouby. Udává se v litrech a obecné doporučení radí, že pro menší domácnost (1-2 lidé) mohou stačit menší trouby okolo 45 l. Do 70 l jde o středně velké trouby, které už poslouží i pro trojčlennou, nanejvýš čtyřčlennou rodinu. Největší modely mají objem nad 70 litrů.

Spotřeba a energetická třída

Ukázkový energetický štítek trouby

Ukázkový energetický štítek trouby

Pokud jde o náklady na provoz, stále jsou na tom velmi dobře plynové trouby. Podobně jako u plynových sporáků platí, že jsou obvykle finančně úspornější než elektrické. U elektrických trub je rozhodně dobré investovat do co nejlepší energetické třídy (dnes jsou na výběr A až A+++). Počáteční investice se vám brzy vrátí, zejména pokud pečete velmi často. Každá trouba je opatřena energetickým štítkem, na kterém se kromě třídy dozvíte i konkrétní spotřebu na jeden pečící cyklus.

Funkce elektrických trub

S jakými funkcemi, vybavením a programy se můžete setkat u elektrických trub?

 • Displej – Moderní trouby disponují přehledným ovládacím panelem a displejem s informacemi o aktuálním nastavení.
 • Minutka – Základní pomůcka pro nastavení a kontrolu času pečení.
 • Osvětlení – Umožňuje kontrolu pokrmu bez otevření dveří a úniku tepla.
 • Rozmrazování – Program využívající ventilátor k šetrnému rozmrazení pokrmů.
 • Grilování, otočný gril – Klasická funkce grilu se uplatní při zapékání pokrmů anebo vytváření křupavé kůrčičky na mase. Některé trouby disponují i motorkem opatřeným otočným grilem pro opékání větších kusů masa vcelku.
 • Rychlé pečení – Zajistí rychlé rozehřátí trouby.
 • Infra – Grilování s využitím zvláštního ventilátoru.
 • Program na pizzu – Spouští se kruhový a spodní ohřev plus ventilátor. Peče se při vysoké teplotě. Program zajišťuje optimální podmínky pro upečení domácí pizzy.
 • Mikrovlny – Některé vestavné i volně stojící trouby už disponují i touto možností.
 • Pára – Velmi zdravá příprava pokrmů parním ohřevem.
 • Horkovzduch – Pravé horkovzdušné pečení probíhá s využitím kruhového topného tělesa a ventilátoru.
 • Keep warm – Udržuje pokrmy při teplotě vhodné pro podávání.
 • 3D pečení – Zajímavá funkce, která umožní pečení několika různých pokrmů zároveň, aniž by došlo k promísení vůní.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové pečící trouby. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší vestavné trouby na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin