Velké spotřebiče

Nejlepší vestavné trouby (test a recenze 2020)

Nejlepší vestavné pečící trouby Příprava jídla je základním kamenem každé domácnosti a to zejména pokud jde o pečení v nové kuchyni. K tomu, aby bylo vše dokonalé, potřebujete tu nejlepší vestavnou troubu, s níž se můžete na českém trhu setkat. Pilně jsme pracovali na sběru důležitých informací a procházeli tuny recenzí pečicích trub, abychom vám dokázali poradit, jaký koupit model, aby byl přesně podle vašich představ.

Už dávno neplatí, že kvalitní vestavné pečící trouby musí být jen ty drahé, naopak i mezi levnějšími modely můžete sehnat ty nejlepší kousky, což dokazují také různé testy.

Z těch nejlepších, které jsme si prohlédli, nás nejvíce zaujala Bosch HBG 635NS1, čemuž odpovídají i skvělé recenze, potom také Siemens HB 635GNS1, kterou si spotřebitelé rovněž velmi chválí.

Vybrali jsme celkem 5 produktů, s nimiž bychom vás rádi seznámili.

Nejlepší pečící trouby na trhu podle nás

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Bosch HBG 635NS1

Nejlepší multifunkční trouba
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 350 Kč Číst recenze
#2Siemens HB 635GNS1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 730 Kč Číst recenze
#3Electrolux EOD5H70X
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]10 990 Kč Číst recenze
#4Mora VT 546 BX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6 990 Kč Číst recenze
#5Electrolux EOB 43410OX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]6 490 Kč Číst recenze

Test vestavných trub, kde a jak si vedli?

  • Siemens HB674GBS1 je děleným vítězem testu Stiftung Warentest z roku 2019 s hodnocením 1,8 bodu. Mezi hlavní výhody patří gril, nízká hlučnost, udržení stabilní teploty, pyrolýza s velmi dobrými výsledky a účinný dětský zámek. Jedinou nevýhodou je náchylnost k zanechávání otisků prstů. Troubu můžete zakoupit za přibližně 23000 Kč.

1. Bosch HBG 635NS1

 Recenze Bosch HBG 635NS1  První místo našeho žebříčku pečicích trub obsadil opravdu vydařený model renomované německé značky Bosch, která je sama o sobě určitou zárukou kvalitního zpracování. Vestavná trouba, jež nese označení HBG 635NS1, patří mezi špičku na trhu ve střední cenové kategorii. Pořídíte ji za cenu okolo 13 000 Kč a můžete se těšit na výborné parametry i krásný design. Jde o jednu z nejprodávanějších trub současnosti a taky vítězný model ankety „Produkt roku 2018“ portálu Heureka.cz. Rovněž uživatelské recenze jsou mimořádně pozitivní. A co lze od této trouby očekávat?

Příkon této trouby činí 3600 W a spadá do energetické třídy A+, což je výborná zpráva. Toto zařízení patří ve své kategorii k nejúspornějším. Pečení samotné je možné hned několika způsoby. Samozřejmě je zde horní a spodní topné těleso, ale taky kruhové topné těleso a ventilátor pro horkovzdušné pečení. Nechybí ani funkce grilu. Veškeré nastavení se provádí na elegantním a přehledném panelu s TFT displejem, kde budete moci vybírat hned z 13 pečicích programů. Velmi zajímavou funkcí je AutoPilot, který sám vybere optimální nastavení teploty a času. Nechybí ani funkce rychlého ohřevu a šetrného rozmrazení. Maximální teplota pečení je 300°C.

Vnitřní objem trouby je 71 l, takže je poměrně prostorná i pro větší domácnosti. Velmi příjemnou předností je pokročilý systém čištění pomocí tzv. katalýzy, který je prakticky bezpracný. Trouba je opatřena „chladnými“ dvířkami z třívrstvého skla, vnitřním osvětlením i teleskopickým vysouváním plechu. Celkově vzato jde o opravdu špičkový kousek, který uchvátí výbavou i zpracováním.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 347 Kč

Koupit v obchodě

2. Siemens HB 635GNS1

 Recenze Siemens HB 635GNS1  Na druhé příčce se umístila vynikající vestavná trouba, která je svými parametry i cenou poměrně blízká modelu Bosch z prvního místa. Pokud jste tedy ochotni investovat do pořízení trouby okolo 13 tisíc, jistě nebudete z možností a kvality tohoto zařízení zklamáni. Jde o prostornou troubu, která nabízí 71 l vnitřní kapacity. Potěší tedy i náročnější kuchaře či kuchařky. Zásadní předností je taky nízká spotřeba. Trouba se řadí do kategorie A+. Příkon činí 3650 W. Trouba je vybavena tělesy pro horní a spodní ohřev. Má i kruhovou topnou spirálu a ventilátor pro horkovzdušný ohřev. Samozřejmostí je funkce grilu. Velmi příjemné je však i programové vybavení.

Trouba Siemens HB 635GNS1 nabízí 13 programů, které zahrnují např. i funkci 4D horkého vzduchu pro dokonalé rovnoměrné pečení. Ani čištění trouby vám nedá prakticky žádnou práci, protože zařízení využívá katalýzu. Celkově je trouba velmi dobře zpracovaná a za velmi podobným modelem Bosch HBG 635NS1 poněkud zaostává v podstatě jen v rozsáhlosti výbavy. Přesto jde o mimořádně pěkný kousek, který určitě stojí za úvahu. O tom svědčí i výborné hodnocení v testech pečicích trub a skvělé uživatelské hodnocení.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 730 Kč

Koupit v obchodě

3. Electrolux EOD5H70X

 Recenze Electrolux EOD5H70X  Za cenu okolo 10 tisíc korun si můžete svou kuchyň vybavit vestavěnou troubou Electrolux EOD5H70X, která se v našem žebříčku dostala na 3. místo. Jde o troubu, která patří k poměrně žádaným a taky dobře hodnoceným. Díky vnitřní kapacitě 72 l osloví i náročnější uživatele a neztratí se ani ve větší domácnosti. Pokud jde o spotřebu a úspornost, řadí se tato trouba do kategorie A, což je alespoň solidní standard. Příkon činí 2990 W. Tento model je vybaven klasickým horním a spodním ohřevem. Využít můžete taky horkovzdušné pečení pomocí ventilátoru a kruhové topné spirály. Samozřejmostí je funkce gril. Zajímavější je pak funkce SteamBake pro parní pečení, se kterým dosáhnete výjimečné šťavnatosti a nadýchanosti pokrmů.

Ovládací panel je vybaven LED displejem a můžete vybírat z 9 programů a funkcí. Maximální teplota pečení je 250°C. Za zmínku stojí i způsob čištění. Trouba je opatřena hladkým smaltovým povrchem a údržbu usnadňuje funkce AquaClean. Trouba tedy v rámci své cenové kategorie nabízí velmi solidní výbavu i kvalitu zpracování a bude v kuchyni jistě dobrým pomocníkem.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 10 990 Kč

Koupit v obchodě

4. Mora VT 546 BX

 Recenze Mora VT 546 BX  Mora je tradiční česká značka a kdysi naprosto vládla českým kuchyním, alespoň pokud jde o pečicí trouby. V dnešní době už je konkurence mnohem silnější, ale Mora se ve svém hlavním oboru stále drží na špici. Důkazem je například právě tento vestavný model, který patří mezi nejprodávanější pečicí trouby u nás a těší se vynikajícímu hodnocení. Hlavním důvodem jeho popularity bude zřejmě velmi dostupná cena, která se pohybuje pod hranicí 7 tisíc korun. Kvalita trouby je však při této cenovce na velmi dobré úrovni – a tento model si určitě zaslouží naši pozornost.

Pravda, nejde o nejúspornější zařízení. Nachází se ve standardní kategorii A. V dané ceně však můžeme těžko očekávat něco lepšího. Příkon trouby dosahuje 3300 W a maximální teplota pečení je 275°C. Vnitřní prostor disponuje kapacitou 71 l a můžete se těšit i na možnost pravého horkovzdušného pečení (kruhová spirála a ventilátor). Trouba disponuje panelem s displejem a lze si vybírat z 11 programů a funkcí. Nechybí možnost rozmrazování, grilování, rychlého předehřívání apod. Čištění trouby vám pak usnadní vodní funkce ECOClean. Verdikt – dobrá volba za velmi příjemnou cenu.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6 990 Kč

Koupit v obchodě

5. Electrolux EOB 43410OX

 Recenze Electrolux EOB 43410OX  Další cenově velmi dostupnou troubou našeho žebříčku bude Electrolux EOB 43410OX. Tento vestavný model pořídíte už za necelých 6 tisíc korun – to je skvělá zpráva, pokud hledáte dostupný a přitom stále dobře zpracovaný, solidně vybavený a elegantní výrobek. Trouba patří k velice oblíbeným a skvěle hodnoceným, pokud jde o poměr ceny a výkonu/kvality. Samozřejmě musíte počítat s určitými ústupky, jinak to ani u levnějších zařízení nejde.

Prvním z nich je např. spotřeba. Zařízení nepatří k nejúspornějším, spadá do standardní kategorie A, která už dnes nijak nenadchne. Příkon je slabší – pouze 2700 W, takže lze očekávat poněkud pomalejší rozehřívání (tím spíš, že trouba má kapacitu 74 l) a max. teplota pečení je 250°C. Na druhou stranu nebudete ani tentokrát ochuzeni o pravé horkovzdušné pečení nebo funkce jako grilování či rozmrazování. Trouba tedy splňuje základní současné nároky na výbavu.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6 490 Kč

Koupit v obchodě

Jakou koupit pečící troubu – závěrečné shrnutí?

Naše recenze vestavěných pečících trub věnovala pozornost skutečně těm podle nás nejlepším skvostům na českém trhu. Snažili jsme se vám ulehčit výběr a pomoci s rozhodováním jakou koupit vestavnou troubu. Nebylo to jednoduché, protože každý z těchto produktů má své plusy i mínusy. Zohlednili jsme i ty nejprodávanější vestavné trouby na trhu, porovnali funkce, cenu, výkon, zkrátka jsme prošťourali, co se dalo.

Hledáte-li menší troubu například na chaty či pod venkovní kuchyni, můžete zvolit tzv. mini trouby s obsahem do 40 litrů.

upečené kuřátko z trouby
Krásně upečené kuřátko z trouby

Jak vybrat troubu

Už se nemůžete dočkat, až si upečete kuře nebo sekanou? Ale ještě strpení. Výběr trouby by neměl být unáhlený. Je třeba zvážit řadu faktorů a vybrat si skutečně takový model, který bude odpovídat vašim potřebám. V následujícím návodu vám poradíme, jak na to.

Typy pečicích trub podle konstrukce

Jakou troubu koupit? Samostatně stojící, malou stolní nebo vestavnou – a když vestavnou, tak klasickou nebo polyvalentní? Zorientovat se v množství variací a typů není jednoduché. Pokusíme se vám to alespoň trochu usnadnit a shrnout zásadní vlastnosti hlavních druhů trub.

  • Stolní trouba – V naší recenzi jsme tuto trochu okrajovou variantu vynechali. Přestože většina domácností pokukuje spíš po klasické, velké troubě, i toto kompaktní řešení má své výhody. Stolní trouba může být řešením například do velmi malých kuchyní a do domácností, kde se peče jen opravdu zřídka nebo malé množství jídel. Stolní trouba může mít na horní části i jednu nebo více plotýnek na vaření. Uplatnění může najít např. i v rekreačních stavbách (chaty, chalupy apod.). Stolní trouby připomínají rozměrnější mikrovlnky.
  • Vestavná trouba – Na tento typ jsme se zaměřili v naší recenzi. Vestavné trouby jsou velmi populární a mohou perfektně zapadnout do celku kuchyně, aniž by narušili design linky. V klasickém provedení jde o samostatné jednotky, které lze umístit na jakékoli vhodné místo. Alternativou je polyvalentní provedení, kdy lze na troubě ovládat i varnou desku. V takovém případě je trouba umísťována pod kompatibilní varnou desku.
  • Volně stojící trouby – Tradiční řešení kombinující pečící troubu s prostorem opatřeným plotýnkami na vaření – tzv. sporák. Existují ale i varianty obsahující pouze pečící troubu. Umísťují se obvykle na kuchyňskou linku.

Typy trub podle způsobu ohřevu a napájení

Trouby lze samozřejmě rozdělit i podle toho, jakou energii využívají pro svůj provoz a ohřev. Zdaleka nejběžnější jsou elektrické trouby, což je případ zejména vestavných a stolních trub. I klasické sporáky už jsou ale v drtivé většině případů elektrické.

Plynové trouby přesto ještě nejsou zcela pasé. Jejich výhodou je menší vysušení pokrmů. Nevýhod je ale více. Především menší rovnoměrnost rozložení tepla, horší možnosti regulace, minimum funkcí, nižší bezpečnost apod.

Druhy ohřevu

Troubu byste měli vybírat taky podle principu ohřevu. Na výběr je hned několik variant. Některé trouby pak mohou využívat i více způsobů ohřevu a jejich kombinací.

  • Standardní ohřev – Ohřev probíhá prostřednictvím horního a spodního topného tělesa. Jde o základní funkci typickou pro starší modely trub, které kromě toho nabízejí obvykle už jenom funkci „gril“. Výhodou je nízká pořizovací cena. Regulace teploty je na dobré úrovni. Teplo je ale distribuováno nerovnoměrně.
  • Horkovzdušné trouby – Jde o velmi oblíbené řešení, ale je třeba vědět, že existují dvě varianty řešení horkovzdušného ohřevu. V prvním případě jde de facto o klasický ohřev doplněný o několik ventilátorů. V druhém případě je trouba opatřena speciálním kruhovým topným tělesem a ventilátorem. U obou typů je zajištěna výrazně lepší distribuce tepla a lze efektivně péct i více plechů nad sebou. Modely s kruhovým tělesem jsou dražší, ale účinnější a dokážou lépe udržovat stálou teplotu.
  • Parní ohřev – Tímto ohřevem trouba do jisté míry imituje profesionální konvektomat. Jde o velmi šetrnou technologii. Jídlo se vůbec nevysušuje, zůstává dokonale šťavnaté a zároveň si zachovává více cenných látek. Jídla lze navíc připravovat zcela bez tuku. Některé modely trub dokážou dokonce kombinovat horkovzdušné pečení a parní ohřev (podobně jako zmíněné konvektomaty). Snad jedinou nevýhodou je zatím velmi vysoká cena.

Velikost trub

Velikost trouby bude samozřejmě určovat dostupný prostor v kuchyňské lince. Nejčastější šířka u vestavných i volně stojících trub je cca 59-60 cm a stejně tak i výška. U kompaktních modelů se pak můžete setkat s nižší výškou (45 cm).

Kapacita trouby

Budete péct jen pro sebe, pro dvě osoby nebo pro větší rodinu? Podle toho zvolte adekvátní vnitřní kapacitu trouby. Udává se v litrech a obecné doporučení radí, že pro menší domácnost (1-2 lidé) mohou stačit menší trouby okolo 45 l. Do 70 l jde o středně velké trouby, které už poslouží i pro trojčlennou, nanejvýš čtyřčlennou rodinu. Největší modely mají objem nad 70 litrů.

Spotřeba a energetická třída

Ukázkový energetický štítek trouby
Ukázkový energetický štítek trouby
Pokud jde o náklady na provoz, stále jsou na tom velmi dobře plynové trouby. Podobně jako u plynových sporáků platí, že jsou obvykle finančně úspornější než elektrické. U elektrických trub je rozhodně dobré investovat do co nejlepší energetické třídy (dnes jsou na výběr A až A+++). Počáteční investice se vám brzy vrátí, zejména pokud pečete velmi často. Každá trouba je opatřena energetickým štítkem, na kterém se kromě třídy dozvíte i konkrétní spotřebu na jeden pečící cyklus.

Funkce elektrických trub

S jakými funkcemi, vybavením a programy se můžete setkat u elektrických trub?

  • Displej – Moderní trouby disponují přehledným ovládacím panelem a displejem s informacemi o aktuálním nastavení.
  • Minutka – Základní pomůcka pro nastavení a kontrolu času pečení.
  • Osvětlení – Umožňuje kontrolu pokrmu bez otevření dveří a úniku tepla.
  • Rozmrazování – Program využívající ventilátor k šetrnému rozmrazení pokrmů.
  • Grilování, otočný gril – Klasická funkce grilu se uplatní při zapékání pokrmů anebo vytváření křupavé kůrčičky na mase. Některé trouby disponují i motorkem opatřeným otočným grilem pro opékání větších kusů masa vcelku.
  • Rychlé pečení – Zajistí rychlé rozehřátí trouby.
  • Infra – Grilování s využitím zvláštního ventilátoru.
  • Program na pizzu – Spouští se kruhový a spodní ohřev plus ventilátor. Peče se při vysoké teplotě. Program zajišťuje optimální podmínky pro upečení domácí pizzy.
  • Mikrovlny – Některé vestavné i volně stojící trouby už disponují i touto možností.
  • Pára – Velmi zdravá příprava pokrmů parním ohřevem.
  • Horkovzduch – Pravé horkovzdušné pečení probíhá s využitím kruhového topného tělesa a ventilátoru.
  • Keep warm – Udržuje pokrmy při teplotě vhodné pro podávání.
  • 3D pečení – Zajímavá funkce, která umožní pečení několika různých pokrmů zároveň, aniž by došlo k promísení vůní.

Nejlepší značky vestavných trub

Kteří výrobci nabízejí špičkovou kvalitu a nejmodernější vybavení? U kterých naopak pořídíte solidní troubu za dostupnou cenu? Máme pro vás pár tipů.

  • Mora – Stará dobrá česká značka, která se dodnes drží na předních pozicích. Mora nabízí především dostupné kousky s jednodušší výbavou. Její trouby jsou však kvalitně zpracované a v poměru ceny a výkonu si vedou výborně.
  • Gorenje – Další mimořádně oblíbená značka, navíc s obrovským výběrem. I Gorenje nabízí množství dostupných modelů, ale i řadu propracovanějších. Spektrum je široké a vybere si zřejmě každý.
  • Electrolux – Obrovský výběr trub, které se většinou těší skvělému hodnocení v testech a recenzích. Najdete zde modely všech cenových skupin, především však střední kategorie (cca 10 až 15 tisíc Kč).
  • Bosch – Modely Bosch jsou kvalitně zpracované i dobře vybavené. Oblíbené jsou především trouby střední cenové kategorie, které dosahují špičkového poměru ceny a výkonu. Bosch je dobrá volba i pro náročnější uživatele.

Nejprodávanější vestavné trouby na trhu

Nejprodávanější “nejen” vestavné trouby na trhu dle dat Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové pečící trouby. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší vestavné trouby na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře