Velké spotřebiče

TOP 6: Nejlepší stolní myčky nádobí – test, recenze a zkušenosti

Stolní myčka nádobí Klarstein Amazonia Myčka nádobí je spotřebič, na který se snadno zvyká. Není to tak dávno, co představovala spíše výstřelek a snad i symbol luxusu. Dnes už je natolik běžná, že se může zařadit po bok nepostradatelným zařízením, jako je lednice nebo pračka. Myčka umožní pohodlné umývání nádobí a řada různých testů a výzkumů naznačuje, že pomáhá uspořit vodu a nejspíš i finance obecně oproti ručnímu mytí. A to navzdory tomu, že je na její provoz kromě vody logicky potřeba elektřina, ale taky čisticí prostředky, sůl proti vodnímu kameni, leštidlo a občas vyžaduje i údržbu.

Otázka, zda se myčka skutečně finančně vyplatí, může být přinejmenším na dlouhé počítání – otázka pohodlí a ušetření času a nepříjemné práce je nicméně neoddiskutovatelná. Ne každá domácnost, ale „uživí“ klasickou velkou myčku. Co potom? Nezbývá nic jiného, než se dřít u dřezu? Naštěstí ne. Existuje i méně známá, ale zajímavá varianta pro menší domácnosti. V dnešním článku se podíváme, jak vybrat nejlepší stolní myčku.

Stolní myčky představují odlehčené verze těch klasických. Zatímco běžná myčka spolkne obdobnou porci místa jako třeba pračka nebo sušička či sporák, stolní myčka je mnohem kompaktnější zařízení. Dá se položit na kuchyňskou linku, jiný stůl, na rozměrnější poličku nebo třeba i šikovně skrýt do některé kuchyňské skříně. Pokud v domácnosti nemáte místa nazbyt, může být praktickým řešením. Výběr stolních myček je na slušné úrovni, i když rozhodně ani zdaleka nedosahuje sortimentu těch běžných. Přesto se dá vybrat kvalitní kousek, který bude odpovídat vašim nárokům a možnostem.

V našem průvodci se zaměříme na všechny důležité parametry těchto zařízení, představíme vám jejich výhody i nevýhody a poskytneme užitečné rady pro nákup. Nahlédnout taky můžete do žebříčku nejoblíbenějších současných modelů, mezi nimiž možná najdete svého favorita. Nezapomeňte si taky pročíst uživatelské recenze stolních myček. Můžete se v nich dozvědět zajímavé informace.

Nejlepší stolní myčky nádobí na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH SKS51E32EU
Náš vítěz, pro náročné
✔️ tichá stolní myčka nádobí
✔️ určena pro 6 sad nádobí
✔️ výška 45 cm, šířka 55,1 cm, hloubka 50 cm
📌 od 9400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarstein Amazonia 6
Nejstylovější
✔️ úsporná a tichá stolní myčka
✔️ určena pro 6 sad nádobí
✔️ výška 43,5 cm, šířka 55 cm, hloubka 49,5 cm
📌 od 7100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CANDY CDCP 8S
Nejlepší na 8 sad nádobí
✔️ tichá a hezká myčka s dobrými recenzemi
✔️ výška 60 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 8000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Beko DTC 36610 W
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ ideální myčka za rozumné peníze
✔️ dle recenzí skvěle myje
✔️ výška 44 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 5600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Goddess DTC656MW8F
✔️ Cenový tip
✔️ Stolní myčka na 6 sad nádobí
✔️ výška 43,8 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat stolní myčku na nádobí?

Zajisté byste se měli nejdříve ujistit, že toto zařízení pro vás bude vhodným a výhodným řešením. Při samotném výběru pak budou jistě rozhodovat rozměry myčky, jelikož lze předpokládat, že nemáte místa nazbyt. Důležitá je však taky kapacita, energetická efektivita, hlučnost, programové a funkční vybavení, ovládání a třeba i design. V rozhodovacím procesu bezesporu sehraje roli i cena a možná značka výrobce – i těmto aspektům se tudíž budeme věnovat.

Stolní myčka nádobí Klarstein Amazonia

Klasickou, nebo stolní myčku?

Jak se rozhodnout, zda pořídit klasickou, nebo naopak menší stolní myčku? Oboje má své výhody, ale i nějaké ty mouchy nebo úskalí. Jaká závaží lze přikládat na misky vah? Zkusíme vám trochu pomoci…

  • Stolní myčka je především menší, v průměru cca o polovinu oproti klasické. To je dá se říct hlavní výhoda tohoto řešení. Kompaktnost, větší flexibilita. Uplatní se zejména v malých domácnostech s menším počtem členů.
  • Stolní myčka pojme menší množství nádobí. Opět cca o polovinu oproti běžnému modelu.
  • Stolní myčka může mít obdobně bohaté funkční a programové vybavení jako klasická.
  • Vzhledem k menší kapacitě spotřebuje stolní myčka v absolutních číslech obvykle méně zdrojů (voda, elektřina) než klasická, což je logické. Nedá se však říct, že by byly efektivnější. Je vhodné sledovat energetickou třídu. Řada stolních myček má nízkou efektivitu ve třídě F nebo G.
  • Od stolní myčky taky nelze příliš očekávat nižší hlučnost. Naopak. Většina modelů je o něco hlučnější než průměrné velké modely.
  • Cenově nejsou stolní myčky zásadně levnější. Cenově spíše splývají s levnějšími běžnými myčkami.

Rozměry

Jaké rozměry očekávat u stolních myček a o kolik jsou prostorově úspornější než ty klasické? Jak už jsme zmínili, v průměru jsou tyto spotřebiče o cca polovinu menší. Hlavní rozdíl se odehrává ve výšce.

  • Běžná výška klasické myčky je 82 až 85 cm. Stolní modely mívají naproti tomu na výšku obvykle mezi 45 a 60 cm.
  • Standardní šířka a hloubka stolních myček bývá 50 nebo 55 cm. Zde už úspora není tak zřetelná oproti běžným větším myčkám bude činit cca 5 až 10 cm. Některé velké myčky jsou však ve slim provedení a mají na šířku třeba jen 44 cm.

Hmotnost

Hmotnost většinou nebývá u myček (ani těch stolních) stěžejní výběrový faktor. Přesto se vyplatí vědět, s čím počítat. Tyto kompaktní modely mívají většinou mezi 20 až 25 kg, někdy i o něco více. Jde tedy o relativně lehká zařízení.

Hmotnost může být však důležitá, pokud se chystáte myčku umístit do skříně nebo na nějakou subtilnější polici s omezenější nosností. Pak je samozřejmě třeba připočítat i hmotnost plného „nákladu“ v podobě nádobí.

Kapacita

Kapacita je u každé myčky poměrně podstatný údaj. Uvádí se pro názornost v sadách nádobí, což je poněkud méně abstraktní než litry. Jedna sada přitom zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř, podšálek, šálek, kávovou lžičku, nůž, vidličku, lžíci. U velkých myček bývá kapacita běžně 10 až 14 sad, někdy i více. U stolních modelů lze počítat nejčastěji se 6, ale u některých až s 8 sadami.

Myslete však na to, že do sad se nezapočítává žádné náčiní v podobě hrnců, pánví, zapékacích mís, pekáčů apod. Ty přitom pochopitelně zaberou nejvíc místa a ještě bývají nejvíce ušpiněné od vaření, mastnoty, připečených jídel a tak dále. Omezená kapacita stolních myček je tudíž omezená spíše pro menší náčiní.

Hlučnost

Jak jsou na tom stolní myčky s hlukem? Možná by se mohlo zdát, že když jsou menší, budou i vydávat menší hluk. Není to ale tak docela pravda. Hlučnost těchto menších myček bývá srovnatelná nebo i vyšší než u velkých myček. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 49 až 51 dB. Nejde o nijak extrémní hluk, srovnatelný je s mírnějším deštěm nebo běžným pouličním hlukem. V malé domácnosti však může rušit např. děti spící přes den nebo „soupeřit“ se zapnutou televizí a podobně.

Energetická třída a štítek

Energetický štítek je poměrně praktická náležitost všech elektrických spotřebičů. Informuje o důležitých hodnotách týkajících se spotřeby energií či jiných zdrojů – u myček zejména vody. Tyto údaje se vždy vypočítávají na základě určitých standardizovaných testů v konkrétních podmínkách. V reálu tedy může být vaše průměrná spotřeba jiná. Štítek přesto skvěle poslouží pro porovnávání efektivity jednotlivých modelů mezi sebou.

Energetická třída

Základní údaj informující o ne/úspornosti myčky. Hodnotí se písmeny A až G, přičemž A je nejúspornější, resp. energeticky nejefektivnější. Většina malých myček bohužel spadá do kategorie F nebo i G. Přesto existují i výrazně efektivnější varianty. Například německá značka Klarstein nabízí několik modelů v kategorii A, dokonce i A+ (např. model Amazonia 6).

Spotřeba vody, elektřiny a další údaje

Na štítku je dále uvedena spotřeba elektrické energie na 100 cyklů mytí (ECO program). U průměrných stolních myček na 6 sad nádobí se tato spotřeba běžně pohybuje kolem 61 kWh. Tato hodnota opět poslouží spíše pro porovnání modelů mezi sebou. Dále se můžete dozvědět spotřebu vody na cyklus (ECO), což bývá u (běžných, nepříliš úsporných) myček na 6 sad kolem 6,5 l. Na štítku je i kapacita v sadách nádobí a délka ECO programu.

Dozvíte se z něj tedy ledacos zajímavého. Načtením QR kódů, který bývá u novějších štítků v pravém horním rohu, pak můžete najít ještě další informace a zobrazit si je v mobilním telefonu.

Mytí nádobí v myčce nádobí

Ovládání

Ovládání myčky může být řešeno pomocí panelu s manuálními, mechanickými prvky, u novějších modelů je častější digitální/elektronické ovládání a u ještě novějších se setkáte i s dotykovými panely. Záleží jen na vás, které řešení je vám nejbližší a které upřednostníte.

Manuální varianta může být srozumitelnější pro starší lidi a většinou jsou takové myčky i levnější. Na druhou stranu jde většinou o zastaralejší modely, které nemusejí být dvakrát úsporné a omezené bude i programové vybavení.

Programové vybavení

Co všechno může stolní myčka umět? Výčet funkcí a programů může být docela působivý. Zde je přehled aspoň základních a nejzajímavějších možností:

  • ECO program – Úsporný (na vodu i elektřinu), tichý, ale taky nejdelší program mytí. Většinou trvá i tři hodiny a více.
  • Rychlý program – Opak ECO programu, velmi rychlý, často kolem půl hodiny. Ovšem nepříliš šetrný.
  • Aquastop – Důležitá ochranná funkce proti vytečení vody z myčky.
  • Automatické vypnutí – Při nečinnosti vypne myčku, aby se ušetřila energie.
  • Odložený start – Zahájení mytí lze odložit někdy až o 24 hodin.
  • Intenzivní program – Na silně ušpiněné a mastné nádobí a náčiní.
  • Poloviční náplň – Pokud potřebujete umýt menší množství nádobí, omezí program spotřebu vody i dalších zdrojů a zkrátí dobu cyklu.
  • Senzory – Inteligentní senzory, které dokážou vážit a rozeznávat míru zaplnění myčky a dle toho samy nastavit odpovídající dávkování a spotřebu.

Ceny stolních myček nádobí

Za jaké ceny lze pořídit kvalitní stolní myčky na nádobí? Cena obvykle není nijak extrémně nižší než v případě velkých myček.

✅ Stolní myčky do 5000 Kč

Velmi malý výběr nejlevnějších myček. Lze očekávat nízkou energetickou efektivitu, půjde o jednoduché nebo starší modely.

✅ Stolní myčky do 7000 Kč

Nejprodávanější stolní myčky, velký výběr. V této relaci dominují stolní myčky značek, jako je například Beko nebo Candy. Jde o modely se slušným poměrem ceny, kvality a spotřeby. Najdete zde myčky na 6 i 8 sad.

✅ Stolní myčky nad 7 000 Kč

Mezi oblíbené značky ve vyšší relaci patří německé značky Klarstein či Bosch. Lze očekávat vyšší výbavu, digitální nebo i dotykové ovládání, elegantní design, efektivnější spotřebu. Dobrá volba pro náročnější.

Nejlepší značky stolních myček nádobí

Které značky stolních myček stojí za úvahu?

  • Klarstein – Kvalitní, moderní a často i velmi úsporné stolní myčky. Velmi stylový design.
  • Beko – Nejprodávanější značka. Dobré hodnocení v testech stolních myček a recenzích. Poctivý poměr ceny a kvality.
  • Candy – Alternativa k myčkám Beko v podobné cenové relaci.
  • Bosch – Špičkově hodnocené, ale taky dražší myčky vysoké kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1BOSCH SKS51E32EU
Náš vítěz, pro náročné
✔️ tichá stolní myčka nádobí
✔️ určena pro 6 sad nádobí
✔️ výška 45 cm, šířka 55,1 cm, hloubka 50 cm
📌 od 9400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarstein Amazonia 6
Nejstylovější
✔️ úsporná a tichá stolní myčka
✔️ určena pro 6 sad nádobí
✔️ výška 43,5 cm, šířka 55 cm, hloubka 49,5 cm
📌 od 7100 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CANDY CDCP 8S
Nejlepší na 8 sad nádobí
✔️ tichá a hezká myčka s dobrými recenzemi
✔️ výška 60 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 8000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Beko DTC 36610 W
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ ideální myčka za rozumné peníze
✔️ dle recenzí skvěle myje
✔️ výška 44 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 5600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Goddess DTC656MW8F
✔️ Cenový tip
✔️ Stolní myčka na 6 sad nádobí
✔️ výška 43,8 cm, šířka 55 cm, hloubka 50 cm
📌 od 5000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Kam dál?

0 Sdílení