Velké spotřebiče

Recenze a test 6 nejlepších vinoték

Nejlepší domácí vinotéky Pokud se považujete za milovníky vína, jistě nechcete cenné lahve tohoto lahodného moku skladovat v nevhodných podmínkách a při špatné teplotě. Řešením je právě speciální vinotéka s chlazením.

Díky této specializované chladničce může být vaše víno vždy připraveno ke konzumaci a zároveň se můžete stále těšit pohledem na něj. V našem článku vám představíme šest zajímavých modelů a na konci vám taky přineseme průvodce, který vám pomůže vybrat si nejlepší vinotéku podle vašich představ.

Výhodou vinotéky je, že můžete mít určitou zásobu vín – třeba i ze svého rozsáhlejšího sklípku – vždy operativně připravenou doma. U těchto zařízení je kladen důraz nejen na funkčnost, ale také na pěkný design, jelikož slouží jako prezentační prostory, které jistě zaujmou každou návštěvu. V recenzi vinoték jsme pro vás připravili domácí modely v různých cenových hladinách. Svého favorita si tudíž mohou najít jak začínající nebo méně zapálení vinaři, tak i protřelejší znalci.

Vinotéky se mohou stát velmi elegantním a praktickým bytovým doplňkem a pomohou ochránit láhve, které za to stojí, před otřesy, zápachy, oxidací a dalšími nešvary, se kterými by se mohly setkat a které by mohly nepříznivě ovlivnit jejich kvalitu nebo bezpečnost obsahu.

Test nejlepších vinoték podle redakce

ProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
#1Hyundai VIN 32DZ
Počet lahví: 32
Spotřeba: 0,45 kWh/24 h.
Police: 8x kov
Rozsah teplot: 8–18 °C, 12–18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5100 KčČíst recenze
#2Philco PW 12
Počet lahví: 12
Spotřeba: 0.331 kWh/24 h.
Police: 5x kov
Rozsah teplot: 10 - 18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3200 KčČíst recenze
#3Klarstein Reserva
Počet lahví: 12
Spotřeba: 179 kWh/rok
Police: 4x dřevo
Rozsah teplot: 7 - 18°C
➕ LCD displej + podsvícení
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5900 KčČíst recenze
#4GUZZANTI GZ 12
Počet lahví: 12
Spotřeba: 0.33 kWh/24 h.
Police: 5x kov
Rozsah teplot: 8–18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2650 KčČíst recenze
#5DUNAVOX DX-30.80DK
Počet lahví: 30
Spotřeba: 0.52 kWh/24 h.
Police: dřevo
Rozsah teplot: 4–18 °C
➕ LCD displej
➕ Kompresorové chlazení 2 zóny
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]14000 KčČíst recenze
#6Klarstein Barossa 34 Duo
Počet lahví: až 34
Spotřeba: -
Police: 4x dřevo
Rozsah teplot: 5–18 °C
➕ LED osvětlení
➕ Chlazení 2 zóny
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]13100 KčČíst recenze
TOP 6 domácích vinoték

1. Hyundai VIN 32DZ (od 5100 Kč)

Nejlepší v poměru cena / výkon

 Recenze Hyundai VIN 32DZ  Na první příčce testu vinoték se umístil model známé jihokorejské značky Hyundai. Tato vitrína nabízí dostatečný prostor pro 32 lahví vína a disponuje vnitřním objemem 78 litrů. Je vybavená velice užitečnou funkcí „Dual Zone“, což znamená, že nabízí dvě samostatné chladicí zóny s odlišnými teplotami. Použít ji proto můžete pro červená i bílá vína a vždy budete mít jistotu ideální teploty. Rozsah teplot v těchto zónách je 8-18°C a 12-18°C.

Vinotéka obsahuje osm kovových polic, na výšku měří 84 cm a na šířku 40 cm. Dveře jsou vybaveny elegantním ovládacím panelem s modrým LED displejem, který vás bude informovat o aktuální teplotě, a dotykovým ovládáním. Vnitřek vitríny je modře osvícen pro zajímavější prezentaci. Systém chlazení je polovodičový.

Jedná se o zajímavou variantu, která nabízí velmi dobrý poměr ceny a kvality. Nevýhodou může být poněkud vyšší hlučnost a větší spotřeba.

Co potěší

 • Velmi pěkný design
 • Příznivá cena vzhledem k možnostem a objemu
 • Místo pro 32 lahví
 • Dvou-zónové chlazení pro uskladnění bílého i červeného vína zároveň
 • Elegantní a jednoduché ovládací prvky

Co zamrzí

 • Větší hlučnost
 • Vyšší spotřeba

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5100 Kč

Koupit v obchodě

2. Philco PW 12 (od 3200 Kč)

Nejprodávanější základní vinotéka

 Recenze Philco PW 12  Chladicí vitrína Philco PW 12 patří mezi nejprodávanější vinotéky u nás. Jedná se o malé domácí zařízení, které pojme pouze dvanáct lahví vína. Ty mohou být ve vnitřním prostoru umístěny ve vodorovné i svislé poloze. Tuto vinotéku si jistě oblíbíte, pokud vám stačí pár lahví vždy dokonale přichystaných ke konzumaci.

Klimatická třída této vinotéky je N, to znamená, že pro optimální provoz potřebuje vnější teplotu 16-32°C a disponuje termoelektrickým chlazením s rozsahem teplot 10-18°C. To je dostatečné pro většinu bílých i červených vín, není zde však (pochopitelně vzhledem k objemu a ceně) možnost odděleného nastavení zón chlazení.

Vnitřní prostředí je vybaveno LED osvětlením a automatickým odmrazováním. Chladnička má také dětskou pojistku dveří a je vybavena LED displejem s ukazatelem teploty. Výhodou je i tichý provoz.

Co potěší

 • Výhodná cena
 • Různé možnosti uložení lahví
 • LED osvětlení a displej
 • Menší rozměr
 • Nízká hlučnost
 • Dostatečné rozmezí teplot

Co zamrzí

 • Menší objem, pouze pro 12 lahví
 • Není vhodná pro nestandardní typy lahví

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3200 Kč

Koupit v obchodě

3. Klarstein Reserva (od 5900 Kč)

To nejlepší na trhu

 Recenze Klarstein Reserva  Chladnička na víno Klarstein s objemem 34 l vytvoří dobře vychlazený domov až pro 12 lahví a stane se nepostradatelným partnerem každého milovníka vína.

Chladnička je vybavena 4 elegantními odnímatelnými poličkami vyrobenými ze dřeva, které umožňují vytvoření ideálního prostoru pro uskladnění 12 lahví.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 5900 Kč

Koupit v obchodě

4. GUZZANTI GZ 12 (od 2650 Kč)

Pro nenáročné zákazníky

 Recenze GUZZANTI GZ 12  Guzzanti GZ 12 je malá domácí vinotéka, která osloví především velmi nízkou cenou pod 3 tisíce korun. Jedná se přitom o velmi oblíbený model zejména pro nenáročné zákazníky. Chladnička poskytuje prostor až pro 12 lahví vína standardních rozměrů.

Chlazení je termoelektrické a rozmezí teplot je 8-18°C. Pro správnou účinnost by se měly okolní teploty pohybovat v rozmezí 20-25°C.

Vitrína má drátěné police a umožňuje i vertikální uložení lahví. Disponuje modrým vnitřním osvětlením. Na prosklených dveřích najdete LED displej zobrazující aktuální vnitřní teplotu a pochopitelně termostat. Potěší i energetická třída A. Tento úsporný model oceníte v domácnosti, kde není místa nazbyt, ale může se dobře vyjímat např. v kanceláři, na recepci apod.

Co potěší

 • Nízká spotřeba a pořizovací cena
 • Možnost svislého uložení lahví
 • Dostatečný rozsah teplot
 • Vnitřní osvětlení

Co zamrzí

 • Nižší účinnost
 • Poněkud vyšší hlučnost
 • Pouze pro standardní lahve

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2650 Kč

Koupit v obchodě

5. DUNAVOX DX-30.80DK (od 13999 Kč)

 Recenze DUNAVOX DX-30.80DK  Předposlední model v naší recenzi vinoték je opět od značky Dunavox a není divu. Jedná se o velmi specializovaného výrobce, jehož vinotéky patří k nejkvalitnějším v Evropě.

Dunavox DX-30.80DK sice nepatří k nejlevnějším kouskům, ale jeho kvalita je velice dobrá. Nabízí prostor pro 30 lahví a dvě chladicí zóny v této cenové hladině jistě nikoho nepřekvapí. Rozmezí teplot je u obou zón 5-18°C, což pokryje nároky na uskladnění jakéhokoli vína nebo i sektu. Rozdíl mezi zónami by ale měl být maximálně 6°C.

Podobně jako u předchozího modelu od Dunavox, je i tento vybaven dřevěnými policemi, kompresorovým chlazením, prosklenými dveřmi a vnitřním osvětlením. Jedná se o zařízení, které ocení i náročnější uživatelé.

Co potěší

 • Dvou-zónové chlazení
 • Velký rozsah teplot
 • Kvalitní provedení
 • Dřevěné police (rošty)

Co zamrzí

 • Vyšší spotřeba
 • Větší hlučnost (a časté spínání kompresoru)
 • „Jen“ pro 30 lahví

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13999 Kč

Koupit v obchodě

6. Klarstein Barossa 34 Duo (od 13100 Kč)

 Recenze Klarstein Barossa 34 Duo 

Elegantní prezentace: luxusní, černá vinotéka vhodná do všech stylů zařízení
Dvě zóny: samostatně nastavitelná teplota pro každou zónu v rozmezí od 5 do 18 ° C
Pro milovníky a sběratele vína: 26 lahví vína na čtyřech vysouvatelných dřevěných policích
Různé chutě: skvěle vychlazené bílé i červené víno díky dvěma chladicím zónám
Poutač pohledů: zapínatelné, decentní LED vnitřní osvětlení
Perfektní pohled dovnitř: panoramatické okénko, přední strana z bezpečnostního skla s černým tónováním

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13100 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat vinotéku?

Test nejlepších vinoték máme před sebou a na řadě je slíbený průvodce, který vám pomůže zorientovat se v nabídce a parametrech a lépe si vybrat model odpovídající vašim nárokům a možnostem. Vinotéky se v poslední době stávají obrovským hitem, a proto je nabídka dostatečně široká, abyste mohli nalézt produkt takřka na míru. Stačí jen vědět, jak hledat a na co se zaměřit. Pojďme se tedy společně podívat na nejdůležitější funkce, možnosti a kritéria, které je třeba při výběru zvážit.

Kapacita vinotéky

Tento parametr patří pochopitelně k nejdůležitějším a zpravidla se nejvýrazněji projeví i na ceně a spotřebě. Jakou velikost zvolíte, nicméně záleží v podstatě jen na vašich potřebách, prostorových a finančních možnostech apod.

Poměrně oblíbené jsou pro domácí užití menší vinotéky, často na 12 lahví. Ty mohou plně uspokojit potřeby běžných fanoušků a milovníků vína, kteří si dopřejí sem tam skleničku a chtějí občas pohostit návštěvu. Pro náročnější vinaře jsou ale samozřejmě vhodné i větší modely, které nabízejí prostor pro 30, 40 i více lahví.

Vestavné vs. volně stojící vinotéky

Setkat se můžete jak s vinotékami vestavnými, tak i volně stojícími, přičemž každé řešení má své výhody i své nedostatky.

Vestavná vinotéka může být vynikajícím designovým doplňkem, který dokonale zapadne do konceptu interiéru. Uvidíte z ní pouze prosklenou přední (prezentační) stranu a vitrína se stane nedílnou součástí kuchyně.

Volně stojící vinotéka má naproti tomu výhodu jisté mobility a větší univerzálnosti. Můžete ji umístit nejen v kuchyni, ale v kterékoli místnosti a výběr je přece jen širší a rozmanitější.

Klimatická třída

Klimatická třída podává uživateli informaci o tom, jaká okolní teplota je potřeba, aby mohla vinotéka správně plnit svou funkci. Čím vyšší je okolní teplota, tím více musí vinotéka „pracovat“ a také má vyšší spotřebu. Některé vinotéky jsou při vysokých okolních teplotách málo účinné. Zde velmi záleží i na způsobu chlazení. Kvalitní kompresorové chladničky mohou být zařazeny i do několika klimatických tříd naráz. Třídy jsou přitom následující:

 • Třída SN – rozmezí +10 až + 32°C
 • Třída N – rozmezí +16 až + 32°C
 • Třída ST – rozmezí +18 až +38°C
 • Třída T – rozmezí +18 až +43°C

Police

Pro víno je při skladování důležitá i správná poloha. Při vodorovném uložení je korek v kontaktu s nápojem a nevysychá, což je důležité pro udržení jeho kvality (vysychání korku může způsobit nežádoucí pronikání vzduchu do lahve).

Většina vinoték je proto uzpůsobena tak, že víno je ukládáno horizontálně do polic. Některé nabízejí možnost vertikálního uložení, což může být vhodné třeba pro krátkodobější uložení již otevřených lahví.

Police jsou nejčastěji kovové nebo dřevěné. Obvykle mívají podobu roštů. Kovové, zpravidla chromované, police jsou cenově dostupnější alternativou. Dřevěné police nejsou jen samoúčelným luxusem, ale napomáhají udržení optimální vlhkosti uvnitř chladničky. Setkáte se s nimi u kvalitnějších modelů pro náročnější zákazníky.

Spotřeba vinotéky

Spotřeba je pochopitelně pro většinu lidí velmi důležitá. Vinotéka je v provozu soustavně, a zejména u větších zařízení může proto být odběr nezanedbatelný. Výše spotřeby je dána především vnitřním objemem, ale také způsobem chlazení, klimatickou třídou apod. Podobně jako jiné spotřebiče jsou i vinotéky zařazovány do energetických skupin od A++ po G. Nejčastěji se setkáte s vinotékami z energetické třídy B.

Chladicí zóny

Velmi důležitým faktorem je u vinoték přítomnost (nebo absence) rozdělení na více chladicích zón. Obvykle na dvě. Chladničky, které tímto systémem disponují, umožňují nastavení rozdílných teplot v různých částech vinotéky. To je velmi důležité při skladování různých typů vín, protože každý druh vyžaduje jinou teplotu při podávání. Nejnižší teplotu vyžadují šumivá vína (4-6°C), nejvyšší zralá červená vína (16-18°C).

Jedno-zónová zařízení jsou proto vhodná pro uskladnění jediného druhu vína. Jde ale většinou o cenově nejdostupnější modely. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma zónami, obvykle umístěnými v horní a dolní polovině vinotéky. Zde můžete skladovat např. červená i bílá vína zároveň. Zpravidla ale není možné překročit určitý rozdíl teplot, pokud má být chlazení účinné.

Poslední variantou jsou vícezónové vinotéky. Ty mohou mít několik oddělených zón s nastavitelnou teplotou anebo jsou řešeny tak, že teplota kontinuálně klesá od horních pater ke spodním. Víno tedy stačí umístit do správného patra.

Způsob chlazení

U vinoték hraje důležitou roli i způsob chlazení. V zásadě existují dvě možnosti.

 • Termoelektrické chlazení – na tomto principu často pracují i přenosné autoledničky. Výhodou je nízká pořizovací cena a nižší hlučnost bez vibrací. Výkon je však podstatně nižší, proto se toto řešení používá především u menších modelů.
 • Kompresorové chlazení – používá se u dražších a větších vinoték. Jedná se o stejný princip jako u klasické chladničky. Výkon je vysoký, spotřeba nízká. Ochlazení vína na požadovanou teplotu je velmi rychlé. Nevýhodou je kromě vyšší ceny i vyšší hlučnost.

Hlučnost

Hlučnost vinotéky obvykle uvádí výrobce. U kompresorových modelů lze počítat s vyššími hodnotami. Hlučnost vinoték se nejčastěji pohybuje v rozmezí cca 30-40 decibelů. Čím méně, tím pochopitelně lépe. Tišší vinotéku totiž můžete umístit i do prostředí, kde by vás hluk obtěžoval, například do obývacího pokoje.

Další funkce

 • Rozsah teplot – zpravidla se pohybuje v rozmezí 8-18°C, což je dostačující pro většinu vín.
 • Pachový filtr – neboli „airfreshfilter“ pomáhá odstraňovat nežádoucí zápachy.
 • Antibakteriální ochrana – neboli „antibacteria“ neutralizuje bakterie ve vinotéce.
 • Superchlazení – umožňuje krátkodobé výrazné zvýšení výkonu; může se hodit, když potřebujete rychle nachladit lahve pro návštěvu apod.
 • Zámek dveří – může být užitečný například, pokud máte děti.
 • LED displej – je součástí většiny vinoték, informuje o aktuální teplotě.
 • Osvětlení – ideální je LED osvětlení, které nebude ohřívat lahve; osvětlení zlepšuje prezentaci vín.
 • UV filtr u prosklených dveří– chrání lahve před nežádoucím působením slunečních paprsků

Správné podmínky pro víno

Ať už skladujete víno kdekoli, je třeba mu zajistit odpovídající podmínky. Víno, které je nesprávně skladované, může ztrácet své vlastnosti. Zejména při dlouhodobém skladování archivních vín je třeba dbát na faktory prostředí – na vlhkost a teplotu.

 1. Vlhkost by neměla klesnout po 50 %. V takovém případě může docházet k vysoušení korkové zátky, což může vést k pronikání vzduchu dovnitř lahve a k oxidaci nápoje, což je samozřejmě nežádoucí. Příliš vysoká vlhkost (cca nad 70 %) taky není vhodná kvůli rizikům rozvoje plísní ve vinotéce.
 2. Pokud jde o teplotu, výše už jsme uvedli vhodné servírovací teploty různých vín. Teplota dlouhodobého skladování by se měla pohybovat v rozmezí cca 7-16°C, důležité je zabránit větším a častějším teplotním výkyvům a příliš vysokým (nebo i nízkým) teplotám.
 3. Víno potřebuje klid. To platí opět hlavně při dlouhodobém skladování a archivování. Lahvemi by se nemělo zbytečně hýbat, víno nemá rádo vibrace, otřesy ani přímý sluneční svit.

Ceny vinoték

V jakých cenových relacích lze pořídit kvalitní domácí vinotéku? Máme pro vás stručný přehled pro představu, jaká investice na vás čeká.

✅ Vinotéky do 5000 Kč

Dostupné a přitom velmi populární domácí vinotéky, řada modelů v této cenové kategorii patří k nejprodávanějším vinotékám na trhu. Většinou jde o méně kapacitní kousky.

✅ Vinotéky do 15 000 Kč

Kvalitní domácí modely pro náročnější publikum, obvykle vyšší kapacita (25 a více lahví).

✅ Vinotéky nad 15 000 Kč

Vinotéky pro fajnšmekry. Kapacita běžně 50, 100 i 200 lahví, jde tedy o rozměrné modely vhodné i pro dlouhodobé skladování.

Nejlepší značky vinoték

Které značky vinoték si zaslouží pozornost a nabízejí poctivou kvalitu za přiměřený peníz?

 • Guzzanti – Velmi oblíbená italská značka, která je zpravidla zárukou vysoké kvality. Skvělý výběr parádních vinoték v různých relacích.
 • Philco – Podobně jako Guzzanti nabízí dostupné i velmi drahé vinotéky. Slušný výběr a poctivá kvalita.
 • Candy – Výběr vinoték od cca 5 tisíc Kč výše. Dobrý poměr ceny a kvality.
 • Haier – Spíše dražší a drahé vinotéky s větší kapacitou, ale vysoce kvalitní, skvělá hodnocení v recenzích a testech. Pro náročnější.
ProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
#1Hyundai VIN 32DZ
Počet lahví: 32
Spotřeba: 0,45 kWh/24 h.
Police: 8x kov
Rozsah teplot: 8–18 °C, 12–18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5100 KčČíst recenze
#2Philco PW 12
Počet lahví: 12
Spotřeba: 0.331 kWh/24 h.
Police: 5x kov
Rozsah teplot: 10 - 18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3200 KčČíst recenze
#3Klarstein Reserva
Počet lahví: 12
Spotřeba: 179 kWh/rok
Police: 4x dřevo
Rozsah teplot: 7 - 18°C
➕ LCD displej + podsvícení
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5900 KčČíst recenze
#4GUZZANTI GZ 12
Počet lahví: 12
Spotřeba: 0.33 kWh/24 h.
Police: 5x kov
Rozsah teplot: 8–18 °C
➕ LED displej + LED světlo
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2650 KčČíst recenze
#5DUNAVOX DX-30.80DK
Počet lahví: 30
Spotřeba: 0.52 kWh/24 h.
Police: dřevo
Rozsah teplot: 4–18 °C
➕ LCD displej
➕ Kompresorové chlazení 2 zóny
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]14000 KčČíst recenze
#6Klarstein Barossa 34 Duo
Počet lahví: až 34
Spotřeba: -
Police: 4x dřevo
Rozsah teplot: 5–18 °C
➕ LED osvětlení
➕ Chlazení 2 zóny
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]13100 KčČíst recenze
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové domácí vinotéky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní vinotéky na trhu.
0 Sdílení