Zahrada

Nejlepší AKU sekačky: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší aku sekačkyDokonalý trávník vyžaduje správnou údržbu a v dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší AKU sekačku. AKU čili akumulátorové sekačky představují relativně novou kategorii a postupně získávají na oblibě. Jaké jsou přednosti tohoto řešení? A jaké naopak jeho nevýhody? O tom budeme dnes mluvit. Podíváme se taky na nejdůležitější parametry těchto zařízení a poradíme vám, jak postupovat při jejich výběru, abyste získali nástroj, který bude schopný odvádět adekvátní práci. Nevyhneme se ani menšímu srovnání s ostatními variantami sekaček.

Protože pořízení akumulátorové sekačky představuje jistou nezanedbatelnou investici, je rozumné vybírat velmi pečlivě a zvážit všechny důležité faktory – a to nemusí být vždy úplně snadné. Náš průvodce by vám však měl pomoci. Budeme se snažit o srozumitelní podání podstatných faktů a parametrů.

Tento text bude zaměřen především obecně a najdete v něm množství rad a tipů k výběru, ale volba konkrétního přístroje bude jen na vás. Nabídneme vám však alespoň drobný „tahák“ v podobě žebříčku nejzajímavějších současných modelů. Při porovnávání jednotlivých variant se rozhodně nebraňte využití uživatelských recenzí AKU sekaček anebo i odborných testů. Obojího najdete na internetu dostatek, minimálně v případě známějších a prodávanějších strojů.

Nejlepší AKU sekačky na trhu

PořadíNázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Makita DLM432PT2
Záběr: 43 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion (2x)
Objem sběrného koše: 50 l
Hmotnost: 14,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
2.BOSCH AdvancedRotak 36-660 aku
Záběr: 42 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Doba nabíjení akumulátoru: 65 min
Objem sběrného koše: 50 l
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze
3.Makita DLM460Z
Záběr: 46 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 60 l
Hmotnost: 24,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15500 Kč Číst recenze
4.AL-KO Moweo 3.85 Li
Záběr: 37 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 45 l
Hmotnost: 17 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8700 Kč Číst recenze
5.Bosch CityMower 18V
Záběr: 32 cm
Akumulátor: 4 Ah
Objem sběrného koše: 31 l
Hmotnost: 8,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
6.HECHT 5038
Záběr: 38 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: 16,3 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
7.Riwall PRO RALM 3740i
Záběr: 37 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
8.Fieldmann FZR 70375
Záběr: 37 cm
Akumulátor: 2 Ah
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze

Jak vybrat AKU sekačku

Při výběru sekačky je třeba vzít v potaz řadu proměnných. Ty se budou týkat nejen vybavení samotného stroje; technické parametry je totiž třeba přizpůsobit způsobu používání, terénu na vašem pozemku a dalším nárokům. Nejdříve se však ve zkratce podíváme, jaké druhy sekaček lze v současnosti pořídit. Poté se podrobněji zaměříme na výhody, nevýhody a možnosti právě akumulátorového řešení. Teprve pak přijdou na řadu zásadní technické vlastnosti a výbava.

Na závěr se podíváme na cenové hladiny akumulátorových sekaček, abyste si udělali představu o tom, jak velká investice vás čeká – anebo co můžete očekávat při určitém rozpočtu. Taky zmíníme několik významných výrobců, u nichž lze očekávat kvalitu zpracování, dobrý poměr ceny a výkonu, skvělý sortiment a další výhody.

Druhy sekaček

Abychom postupovali opravdu systematicky a umožnili vám dobře si vybrat, nevyhneme se alespoň stručnému přehledu možností, resp. alternativ k akumulátorovému řešení.
kvalitní benzínová sekačka

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou stálicí na trhu a pořád patří k nejprodávanějším. Důvody jsou naprosto pochopitelné. Pokud jde o výkon (potažmo i poměr ceny a výkonu), žádná jiná varianta se jim nevyrovná. Pokud máte velký pozemek okolo 1000 m2 nebo větší, pravděpodobně bude výhodné sáhnout právě po sekačce s benzínovým pohonem. Tento nástroj je nejenom silný, ale i perfektně mobilní. Neomezuje vás síťová šňůra ani výdrž baterie, palivo se dá v případě potřeby ihned doplnit a pokračovat v práci.

Tyto sekačky obvykle disponují pojezdem, který pohání kola. Vy pouze ovládáte směr. To značně omezí fyzickou námahu, což se zejména na větších nebo nerovných pozemcích vyplatí. Nevýhodou je pak především hlučnost, hmotnost a taky neekologický provoz.

⏩ Elektrické sekačky

Výkonnostně jde o pomyslný mezistupeň benzínové a AKU sekačky. Tyto nástroje jsou obvykle vhodné k obsluze středně velkých ploch do cca 1000 m2. Potěší přitom poměrně výhodnou cenou ve srovnání s benzínovými modely. Napájeny jsou z elektrické sítě. To je jejich největší předností a zároveň nejvýraznější nevýhodou.

Síťový kabel umožní soustavný přísun energie a práci nemusíte nikdy přerušovat. Na druhou stranu jste právě kabelem omezování v pohybu – nejen pokud jde o dosah, ale i při manévrování. Tento neduh však může vyrovnat ještě prakticky minimální potřeba běžné údržby nebo tichý chod.

Vřetenové sekačky

Tento typ sekaček funguje obvykle na manuální pohon. Jen zřídka se lze setkat s motorovými modely (obvykle právě akumulátorovými). Vřetenové sekačky jsou určeny k pravidelné šetrné obsluze velmi dobře udržovaných trávníků (tzv. anglických). Sekačka trávu pouze zastřihuje do perfektní délky, není určena ke zdolávání nezkroceného porostu.

Vřetenová sekačka nevydává prakticky žádný nebo relativně velmi malý (v případě motorových) hluk. Jde o lehká a výborně manévrovatelná zařízení. Avšak, jak bylo řečeno, jsou určeny k časté údržbě kvalitních trávníků a taky spíše na menší plochy.

Robotické sekačky

Technicky vzato patří robotické sekačky do kategorie akumulátorových. Jsou však natolik specifické, že je uvádíme jako samostatnou kategorii. Podobně jako robotické vysavače dokážou tyto sekačky samy obsluhovat určitý prostor. Ten je třeba předem správně vymezit.

Robotické sekačky jsou méně výkonné a hodí se pro pravidelné zkracování udržovaných trávníků, ideálně v nepříliš členitém terénu. Sekačka se dokáže sama dobít. Moderní zařízení mají různé bezpečnostní prvky proti krádeži a fungují velmi autonomně. Nevýhodou je kromě poměrně vysoké ceny již zmíněný nižší výkon.

jak vybrat aku sekačku

Akumulátorové sekačky – typy, výhody a nevýhody

AKU sekačky se dostávají do středu pozornosti a dnes už dokážou konkurovat zavedenějším benzínovým a elektrickým modelům. Tedy alespoň v jistém smyslu. AKU sekačky totiž nepředstavují ani tak všeobecnou náhradu např. benzínových strojů jako spíš alternativu, která může být vhodnější při určitém způsobu použití.

AKU sekačky nepotřebují kabel ani tekuté palivo. Pohání je pochopitelně akumulátor, kterému se ještě budeme věnovat podrobněji. Výhodou je neomezený pohyb. Na druhou stranu, baterie má svou kapacitu a pak je nutné ji dobít. Tento fakt v kombinaci se spíše nižšími výkony současných AKU sekaček a obvykle i absencí pojezdu předurčuje tato zařízení pro obsluhu především menších pozemků, optimálně do cca 500 m2.

Akumulátorové sekačky bývají lehké a dobře se s nimi manévruje. Nezaclání vám kabel a sekání menšího pozemku může být poměrně rychlé a pohodlné. Potěší i nízká míra hluku. V současnosti jsou navíc k dispozici i cenově poměrně dostupné modely.

Rotační AKU sekačky

Rozhodně nejběžnější sekačky, na které se dále prioritně zaměříme. Disponují podvozkem se čtyřmi koly a rotující horizontálně uloženou čepelí s nastavitelnou výškou. Sečení není příliš šetrné, ale za to efektivní. Jde o poměrně výkonné stroje se silným motorem. AKU modely si pohodlně poradí s plochami do cca 500 m2.

Strunové AKU sekačky

V akumulátorové verzi jsou často k dostání i tzv. strunové sekačky nebo vyžínače. Tyto sekačky, které uživatel drží v rukou, nejsou určeny pro údržbu rozlehlých ploch, ale především pro obstarání menších, hůře dostupných míst, kde je potřeba maximální manévrovatelnost. Jsou tedy spíše doplňkem než alternativou rotačních modelů.

Akumulátory sekaček

Akumulátory si jistě zaslouží obšírnější pojednání. Při výběru sekačky je třeba sledovat několik parametrů, které se této základní součásti týkají. Především je to typ (resp. technologie) akumulátoru, dále kapacita a případně i napětí.

Napětí

Napětí akumulátoru zásadně ovlivní maximální výkon sekačky. Ale rozmanitost napříč výrobci a produkty není až tak velká. U rotačních sekaček se nejčastěji setkáte s napětím 36 V, případně až 40 V. U strunových je to obvykle pouze 18 V.

Typ akumulátoru

Akumulátory mohou využívat různé technologie, v současnosti existuje několik variant, s nimiž se u sekaček můžete setkat.

  • NiCd – Zastaralý typ s nízkým napětím a vysokou hmotností. Navíc neekologický kvůli použití kadmia a trpící paměťovým efektem. Životnost však byla poměrně vysoká, stejně tak spolehlivost – a to i při nízkých teplotách. Dnes se s touto variantou setkáte jen výjimečně, u starších modelů.
  • NiMH – O něco výš se na vývojové větvi nachází akumulátor NiMH. Stále je problémem nižší napětí a vysoká hmotnost. Na druhou stranu došlo k omezení působení paměťového efektu, zefektivnění kapacity a v neposlední řadě omezení negativního dopadu na životní prostředí a náročnosti recyklace. Tento akumulátor můžete stále najít především u levnějších modelů sekaček.
  • Li-Ion – A konečně vrchol současné nabídky. Akumulátory Li-Ion jsou dnes jasným standardem ve většině akumulátorové elektroniky. Dosahují mnohem vyšší kapacity (i vyššího napětí) než předchozí články, a to navíc při výrazně snížené hmotnosti. Paměťový efekt byl takřka eliminován. Přesto jsou tu nevýhody. Li-Ion články poněkud hůře snáší naprosté vybití a jsou stále o něco dražší. Tyto články je vhodné dobíjet hned po použití a nenechávat je úplně „vyšťavit“. Na rozdíl od předchozích článku je rozhodně vhodné skladovat Li-Ion akumulátor v nabitém stavu (akumulátor však naštěstí skoro netrpí na samovybíjení) a při nepříliš vysokých teplotách (optimálně do 25°C).

Kapacita akumulátoru

Kapacita je další zásadní parametr akumulátoru. Moderní rotační sekačky obvykle disponují články s kapacitou od cca 2 do 4 Ah. V případě strunových sekaček je to většinou do 2 Ah. Tyto hodnoty jsou však poměrně abstraktní a reálná výdrž baterie se odvíjí i od faktorů, jako je hmotnost a výkon sekačky, ale i způsob použití (terén, svah). Výrobci mohou uvádět délku provozu nebo posekanou plochu na jedno nabití, ale jde o velmi orientační údaj.

Další důležité parametry

Na jaké technické parametry a vlastnosti se u AKU sekaček dále zaměřit? Zde jsou ty nejdůležitější, které byste rozhodně měli při výběru brát v potaz.

Šířka záběru

Šířka záběru představuje jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru jakékoli sekačky. Jedná se o pracovní rozsah, tedy šířku, jakou rotační ústrojí obstará. Čím je rozsah větší, tím větší plochy je s danou sekačkou možné pohodlně obstarat. U akumulátorových modelů se nejčastěji setkáte s šířkou záběru od cca 35 do 43 cm. Ale existují i modely s menším, či naopak větším rozsahem.

Šířka záběru do 40 cm je vhodná pro obstarání ploch okolo cca 200 m2. Pokud tedy máte větší pozemek, bude rozumnější sáhnout po sekačce s širším záběrem, u pozemku nad 400 nebo 500 m2 je pak rozumné uvažovat spíše o elektrické nebo benzínové sekačce. Naopak velmi malé plochy do cca 100 m2 pohodlně zvládne AKU model s rozsahem kolem 35 cm.

Výška sečení

Obvykle nastavitelná ve 3 až 6 krocích. Rozpětí bývá různé, např. 30-60 mm nebo 20-70 mm. Záleží na konkrétním modelu. Volte podle toho, jak chcete trávu upravovat. Spodní hranice se u rotačních sekaček pohybuje okolo 20 mm, horní pak okolo 80 mm.

Objem koše

Zásadní součástí rotačních AKU sekaček je sběrný koš. Objem se nejčastěji pohybuje v rozmezí 40-60 l, občas více nebo méně. Logicky platí, že větší koš umožní pohodlnější obstarání větší plochy, na druhou stranu zvyšuje hmotnost sekačky a může i omezovat manévrovatelnost.

Video

Ceny AKU sekaček

Kolik stojí kvalitní AKU sekačka? To je jistě otázka, která bude trápit většinu potencionálních zájemců o tento přístroj.

AKU sekačky do 5000 Kč

V dnešní době už lze AKU sekačky pořídit i za poměrně dostupné ceny. Nejlevnější modely se pohybují okolo 3 tisíc korun. Samozřejmě nelze očekávat maximální výkon nebo špičkové vybavení, přesto může jít o vhodné řešení pro méně náročné použití na menších pozemcích. Kvalitní dostupné modely nabízí například značka Makita.

AKU sekačky do 10 000 Kč

V této relaci najdete obrovský výběr a taky řadu nejprodávanějších AKU sekaček na trhu. Setkat se zde můžete s relativně silnými stroji s velkým záběrem (i nad 45 cm). Některé sekačky mohou být vybaveny i pojezdem. Pohodlně s nimi pak obstaráte větší plochy okolo 500 m2.

AKU sekačky nad 10 000 Kč

Velký výběr značkových strojů, které spojuje špičková kvalita řemeslného zpracování i vybavení a taky mimořádně dobré parametry. Vhodné pro náročnější zákazníky.

Nejlepší značky AKU sekaček

Které značky jsou zárukou kvality? Máme pro vás alespoň pár tipů na spolehlivé výrobce.

  1. Greenworks – V současnosti velmi populární výrobce AKU sekaček. Např. model GD60LM46SP patří k nejlépe hodnoceným v testech akumulátorových sekaček a taky k nejprodávanějším.
  2. Makita – V daném odvětví mimořádně oblíbená značka, která nabízí řadu velmi dostupných a přitom kvalitních modelů. Dobrá volba na menší pozemky.
  3. Stiga – Renomovaná značka, která nabídne především drahé modely nad 10 tisíc Kč. Vynikající zpracování, výkon i vybavení, ale spíše pro náročnější uživatele.
  4. Al-ko – Velký výběr akumulátorových a robotických sekaček. Většinou střední až vysoká cenová kategorie. Vysoká kvalita.

Nejprodávanější akumulátorové (AKU) sekačky

Nejprodávanější akumulátorové (AKU) sekačky na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíNázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Makita DLM432PT2
Záběr: 43 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion (2x)
Objem sběrného koše: 50 l
Hmotnost: 14,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]10000 Kč Číst recenze
2.BOSCH AdvancedRotak 36-660 aku
Záběr: 42 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Doba nabíjení akumulátoru: 65 min
Objem sběrného koše: 50 l
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]12000 Kč Číst recenze
3.Makita DLM460Z
Záběr: 46 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 60 l
Hmotnost: 24,6 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15500 Kč Číst recenze
4.AL-KO Moweo 3.85 Li
Záběr: 37 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 45 l
Hmotnost: 17 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8700 Kč Číst recenze
5.Bosch CityMower 18V
Záběr: 32 cm
Akumulátor: 4 Ah
Objem sběrného koše: 31 l
Hmotnost: 8,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
6.HECHT 5038
Záběr: 38 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: 16,3 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
7.Riwall PRO RALM 3740i
Záběr: 37 cm
Typ akumulátoru: Li-Ion
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
8.Fieldmann FZR 70375
Záběr: 37 cm
Akumulátor: 2 Ah
Objem sběrného koše: 40 l
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
0 Sdílení