Zahrada

Nejlepší samozavlažovací truhlíky a květináče: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší samozavlažovací truhlíkyRozhodli jste se pěstovat květiny nebo jiné rostlinstvo a sháníte co nejlepší samozavlažovací truhlík? V dnešním článku se podíváme, jak si v poměrně rozmanitém a rozsáhlém sortimentu vybrat ten pravý. Truhlík sice nemusí být zvlášť nákladná záležitost, a tak by se mohlo zdát, že na výběru až tak nezáleží. Opak je ale pravdou. Nejde přece jen o peníze, ale především o radost z výsledků vašeho úsilí a času, který rostlinám věnujete. Jistě byste nebyli rádi, kdyby to vše zhatil nevhodně zvolený truhlík. Povíme si proto všechny důležité informace o této pomůcce – pokusíme se vám poskytnout dostatek tipů a rad, abyste dobře pořídili a rozhodli se pro nejvhodnější druh truhlíku.

Samozavlažovací truhlíky jsou relativně moderní a v poslední době stále oblíbenější záležitost. Nejsou však samy o sobě žádnou zárukou úspěchu. Důležité je vědět, jaký truhlík potřebujete – a samozřejmě taky, jak s ním správně zacházet a co od něj vlastně očekávat. V tomto návodu si probereme všechny důležité faktory výběru truhlíku a taky výhody a nevýhody tohoto řešení.

Protože konečné rozhodnutí musíte stejně učinit sami, bude náš článek zaměřen spíše obecně. Poskytneme vám však navíc alespoň malou inspiraci v podobě žebříčku nejoblíbenějších modelů současnosti. Při nákupu se můžete řídit například i uživatelskými recenzemi samozavlažovacích truhlíků a při troše hledání můžete narazit i na různá odbornější vyjádření či pojednání a testy. Ty vám mohou poskytnout cenné poznatky, o které je výrobce ne vždy ochotný se podělit.

Nejlepší samozavlažovací truhlíky a květináče na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Plastia Berberis 60
Velikost: 59 x 19,5 x 19,7 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 550 Kč Číst recenze
#2Rato Case
Velikost: 51,4 x 18,6 x 18,6 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 250 Kč Číst recenze
#3Plastia Bergamot
Velikost: 50 x 50 x 40 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 400 Kč Číst recenze
#4Garden Flor 80cm
Velikost: 80 x 17 x 15 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 150 Kč Číst recenze
#5Plastia Mareta
Velikost: 60 x 19,5 x 17,5 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 300 Kč Číst recenze
#6Plastia Berberis TRIO
Velikost: 117 x 39 x 35 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 1650 Kč Číst recenze
#7Click And Grow Smart Garden
Velikost: -
Materiál: plast
⭐ 97 %do 2200 Kč Číst recenze

Jak vybrat samozavlažovací truhlíky

Co by vás mělo při výběru samozavlažovacího truhlíku zajímat? Nejsou to pouze rozměry a objem (i když ty jsou pochopitelně zásadní), ale i řada dalších faktorů. Patří mezi ně materiálové zpracování, řešení závlahového systému i další parametry, o kterých si ještě budeme povídat.

Jako vždy je důležitá i cena, proto se podíváme na cenové hladiny, ve kterých lze kvalitní truhlíky pořídit. Budete tak vědět, na jakou investici se připravit. Zajímat nás ovšem budou i oblíbení výrobci těchto pěstitelských pomůcek.

jak vybrat samozavlažovací květináč

Co je samozavlažovací truhlík a jak funguje?

Samozavlažovací truhlík či květináč je velmi šikovná záležitost. Umožní vám zajistit vašemu rostlinstvu dostatek vody v době, kdy například nebudete doma, nebo se vám z jakéhokoli důvodu nebude dostávat času k plné péči o vaši květenu. Tyto truhlíky jsou opatřeny vlastním rezervoárem vody, ze kterého rostliny odebírají vláhu dle vlastní potřeby. S tím se pojí několik výhod:

 • Samozavlažovací truhlíky poskytnou rostlinám vodu na několik dní, až cca týden, bez nutnosti zalévání.
 • Protože je rezervoár vody těchto truhlíků oddělený od vlastního substrátu rostlinstva, nedochází k jeho přelití. Kořeny si berou postupně tolik vody, kolik právě potřebují.
 • Tyto truhlíky jistě oceníte, pokud odjíždíte třeba na dovolenou nebo i v případě, že občas zapomenete své květinky zalévat.

Zdá se to jako geniální myšlenka a do jisté míry také je. Ale zavlažovací truhlíky nejsou samospasné ani nejde o zázrak, který by vás zbavil starosti a nutnosti pečovat o pěstované rostliny. Pokud uvažujete o samozavlažovacím modelu, je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Hmotnost těchto truhlíků je vyšší. Na to je třeba myslet zejména v případě, že je budete chtít zavěšovat.
 • Některým rostlinám svědčí spíše sušší substrát než stálá vlhkost. I se samozavlažovacími typy truhlíků je třeba umět pracovat, abyste dosáhli optimálních výsledku.
 • Truhlík je třeba dobře vybírat a vědět, jak poznat kvalitní kousek, který vás nezklame. S tím vám pomůžeme.

Systém odvodnění

U samozavlažovacích truhlíků je důležité, aby měli nějakou formu odvodu vody či přepadu. Týká se to především truhlíků, které budou stát v exteriéru a mohlo by do nich začít pršet. Pak je odtok nezbytností. Potřebný je ale i v případě, že budete mít rostlinky v truhlíku v místnosti. Ochrání je před přelitím a před tím, aby byly kořeny a substrát vystaveny přílišné vlhkosti, která by mohla vést k hnilobě.

Doporučujeme proto vybírat modely, které mají odtok vody nějakým způsobem vyřešen. Systém se může lišit podle konkrétního modelu a výrobce, měl by ale zajistit odstup hladiny vody od substrátu.

Dostatečný prostor

Dalším velmi důležitým faktorem je prostor uvnitř truhlíku – a to se týká jak části určené pro vodu, tak pro substrát. V některých případech se můžete setkat s tím, že truhlík má příliš velký rezervoár vody na úkor prostoru pro substrát. To může být velký problém, protože rostliny nepotřebují jen dostatek vody, ale i dostatek substrátu.

Za vhodný poměr prostoru pro vodu vůči prostoru pro substrát je považován stav, kdy třetinu kapacity truhlíku tvoří zásobník vody a dvě třetiny jsou vyhrazeny právě pro substrát. Pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků, vždy volte truhlík s dostatečnou kapacitou a rozumným poměrem, který zajistí vašim rostlinkám vše, co budou potřebovat v dostatečné míře.

jak funguje samozavlažovací květináč

S knoty, nebo bez?

Existují v zásadě dva typy samozavlažovacích truhlíků – s knoty a bez nich. U knotových truhlíků dochází k vzlínání vody z rezervoáru právě skrze ně. Špatnou zprávou je, že ani odborníci se nedokážou shodnout na tom, zda jsou lepší varianty s knoty nebo s jiným systémem.

Knotové truhlíky jsou někdy označovány za překonané, ale tohle tvrzení je třeba brát se značnou rezervou. Knotové truhlíky se stále vyrábějí, prodávají a jsou velmi oblíbené. Rozhodně je tedy nelze šmahem odsoudit. Knotové modely však mohou být často náročnější na údržbu, protože knoty může být třeba čas od času vyměnit.

Nejlepším řešením je vyzkoušet, která varianta vám bude lépe vyhovovat. Na pomoc si ale můžete vzít i zkušenosti jiných uživatelů z recenzí samozavlažovacích truhlíků. Zajímavé informace se dozvíte i v různých diskuzích.

Jak dlouho vydrží zásoba vody?

Je poměrně jasné, že žádná exaktní a vždy platná odpověď neexistuje. Záleží totiž na velkém množství proměnných. Patří mezi ně především:

 • Kapacita a velikost truhlíku, množství rostlin
 • Druh rostlin
 • Umístění truhlíku (exteriér, interiér; světová strana; poloha na slunci, u topení apod.)
 • Zpracování truhlíku

Je jasné, že truhlík umístěný na přímém slunci a vystavený vysokým teplotám neposkytne zásobu vody na tak dlouho jako truhlík např. ve stínu, interiéru apod. Mějte taky na paměti, že zpočátku (než rostliny zakoření) je ještě nutné zalévání klasicky seshora, a to obvykle po dobu několika týdnů, dokud nejsou kořeny dost silné, aby si vodu natáhly.

Měrka vody

Velmi praktickou součástí některých truhlíků je měrka vody, která vás bude informovat o tom, jaká je hladina vody v rezervoáru a zda ji není třeba doplnit. Je to důležité zejména u truhlíků, kde není možný jiný způsob vizuální kontroly hladiny.

Rozměry

Rozměry truhlíků jsou značně variabilní. Běžné jsou délky od 40 do 100 cm, šířka je pak obvykle 15 až 25 cm, s tím že většina odborníků doporučuje pořízení spíše širší varianty okolo 20 cm nebo více. Vybírat můžete i z různých atypických provedení.

Materiálové zpracování

U truhlíků a květináčů se lze obecně setkat s rozmanitým materiálovým zpracováním. Plast je oblíbený, levný, tvarově a barevně flexibilní, ale méně odolný. Keramika je krásná, trvanlivá, ale křehčí, těžší a dražší. Moderním a poněkud luxusním řešením může být například truhlík z ratanu nebo nerezu. Existují i dřevěné či kamenné varianty.

květy v truhlíku zalévaní

Ceny samozavlažovacích truhlíků a květináčů

Na kolik vás vyjde pořízení truhlíku se zavlažovacím systémem? Možná budete i mile překvapení.

✅ Truhlíky do 300 Kč

Mysleli jste, že samozavlažovací truhlík musí být drahá záležitost. Chyba. Obyčejnější, levné modely pořídíte už od pár desítek nebo za několik stovek korun. Většinou jde o jednodušší a menší plastové kousky, přesto mohou nenáročnému uživateli dobře posloužit.

✅ Truhlíky do 1000 Kč

Vynikající výběr truhlíků i velmi vysoké kvality. Převážně zde najdete modely z kvalitního plastu, ale i keramické kousky. Dominují zde značky jako Lechuza či Plastia. Čeká vás vyšší variabilita, lepší design i propracovanější provedení.

✅ Truhlíky nad 1000 Kč

Truhlíky pro náročnější až náročné uživatele. Výběr je víc než dobrý a najdete zde sofistikované a špičkové modely. Setkat se můžete i s exkluzivními materiály.

Nejlepší značky samozavlažovacích truhlíků a květináčů

Které značky vyrábějící samozavlažovací květináče stojí za pozornost a za zmínku? Zde je pár tipů:

 • Lechuza – Značka Lechuza vítězí zřejmě nepřekonatelným výběrem, který je navíc velmi rozmanitý cenově, designově i rozměrově. Většina modelů je z plastu.
 • Plastia – Kvalitní a špičkově hodnocené truhlíky a květináče převážně do 1000 Kč. Převážně menší modely.
 • Plastkon – Velmi oblíbená značka mimořádně cenově dostupných truhlíků. Plastové zpracování, dobrý poměr ceny a kvality.
 • G21 – Elegantní květináče z kvalitních plastů, ale i sklolaminátu či ratanu. Velmi zajímavý výběr.
ProduktParametryHodnoceníCena
#1Plastia Berberis 60
Velikost: 59 x 19,5 x 19,7 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 550 Kč Číst recenze
#2Rato Case
Velikost: 51,4 x 18,6 x 18,6 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 250 Kč Číst recenze
#3Plastia Bergamot
Velikost: 50 x 50 x 40 cm
Materiál: plast
⭐ 100 %do 400 Kč Číst recenze
#4Garden Flor 80cm
Velikost: 80 x 17 x 15 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 150 Kč Číst recenze
#5Plastia Mareta
Velikost: 60 x 19,5 x 17,5 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 300 Kč Číst recenze
#6Plastia Berberis TRIO
Velikost: 117 x 39 x 35 cm
Materiál: plast
⭐ 98 %do 1650 Kč Číst recenze
#7Click And Grow Smart Garden
Velikost: -
Materiál: plast
⭐ 97 %do 2200 Kč Číst recenze
0 Sdílení