Zahrada

Jak vybrat nejlepší ruční pilu na dřevo? TOP produkty podle recenzí a testů

ruční pila na dřevo Potřebujete řezat fošny, vyvětvovat stromky, vyrábět dřevěný nábytek… zkrátka pracovat se dřevem? Pily patří mezi základní nástroje a ruční pily na dřevo jsou pak stále nářadím, které najde uplatnění ve většině domácností, zahrad, dílen či na stavbách. Ale jak vybrat tu nejlepší ruční pilu na dřevo?

Nejlepší ruční pily na dřevo na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Pila rámová 21" SW30
Nejlepší ruční pila na dřevo
+ Dvojité ozubení se zakalenými zuby
+ Maximálně přesný řez
+ Pilou lze řezat jak tlačným, tak i tažným pohybem
+ Není problém řezat mokré a čerstvé dřevo
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2VOREL Pila na dřevo 400 mm
Nejlepší pila ocaska na dřevo
+ S moderním systémem třístranně naostřených zubů
+ Pro řezání v obou směrech
+ Uzavřená rukojeť z plastu
do 150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3FISKARS Pilka zahradní Xtract SW73 (S)
Nejlepší japonská pila na dřevo
+ Pohodlně se drží v ruce
+ Čepel je plně zasouvací do držadla
+ Rukojeť má ergonomické tvarování
do 600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Hultafors BSL-24 610 mm
Vysoká kvalita zpracování
+ Perfektní kalení pro dlouhou životnost
+ Určeno pro řezání jak suchého, tak mokrého dřeva
+ Ergonomická rukojeť s ochranou kloubů
do 700 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Fiskars 136527
Nejlepší prořezávací pila na dřevo
+ Perfektní pro mnoho činností na zahradě
+ Lehký materiál, se kterým se snadno pracuje
+ Jedna násada – mnoho nástavců
do 750 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6PILANA - Ocaska s uzavřenou plastovou rukojetí 300 mm
+ Výkonná pila ocaska s uzavřenou plastovou rukojetí
+ Ergonomicky tvarovaná rukojeť pro pohodlnou práci
+ Kalené zuby se třemi řeznými hranami
do 200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat ruční pilu na dřevo

Výběr kvalitní ruční pily na dřevo začíná u volby správného typu podle toho, k jakým účelům má nářadí sloužit. Věnujte pozornost i ozubení a materiálům a dalším parametrům.

Malé ruční pilky na větve

Mezi nejmenší varianty pil patří ruční, prořezávací pilky, které se uplatňují především při pracích na zahradě. Tyto pilky jsou vhodné pro ořez větví a to i ve výškách nebo hůře dostupných prostorách jako součást příslušenství může být k dispozici i teleskopická násada pro ořez vzdálených větví.

Pilky mohou mít srpovitě zahnutou rukojeť i čepel anebo být i skládací podobně jako kapesní nože, případně jsou opatřeny pouzdrem na čepel. Délka čepele se obvykle pohybuje mezi 150 až 350 mm. Navzdory drobným rozměrům lze s těmito pilkami uříznout i překvapivě silné větve o průměru např. 10 až 15 cm. Velmi důležitá je kvalita ostří a výhodou je, pokud pilka nabízí možnost výměny listu.

Ruční pily do dílny i na zahradu

Pojďme se teď podívat na pily, které mají širší možnosti použití. Jde o větší ruční pily, které mohou nacházet uplatnění na pozemku i v dílně a při nejrůznějších činnostech. Jaké základní typy existují?

Obloukové pily

Obloukové pily vycházejí z tradičního provedení pil a uplatňují se především při zahradních pracích. Pro řezání větví, kácení spíše menších stromů a stromků, řezání polen a další činnosti. Lze s ní řezat suché i čerstvé dřevo a řeže (na rozdíl od břichatky) v tahu i tlaku.

List pily je napnutý v obloukovém kovovém rámu a u některých pil je možné list podle potřeby naklánět. Pro běžné použití jsou nejvhodnější pily s délkou kolem 70 až 80 cm.

Ocasky

Ocasky jsou velmi rozšířené pily a univerzální pily vhodné především pro zahradní použití. K poměrně velkému, zejména širokému, listu pily je upevněna rukojeť. Nejvíce se používají pro kácení menších stromků, ořez či odvětvování padlých stromů, ale lze ji využít i v dílně a pro stavební účely. Má přesný řez a na velkoplošné materiály je mnohem vhodnější než oblouková pila.

Některé ocasky pracují v tahu i tlaku, ale jsou i takové, které pracují jen v tahu. Ocasky jsou poměrně výkonné a přitom velmi skladné, praktické a flexibilní pily, které mívají většinou list dlouhý od cca 32 až do 55 cm.

Čepovky

Na rozdíl od například ocasky, která najde místo v každé dílně či na pozemku, je čepovka již spíše specifický typ pily a nemá tak univerzální použití. Využijí ji již spíše truhláři anebo hobby uživatelé pracující se dřevem. Používá se na přesné, ale nepříliš dlouhé (hluboké) řezy. Jak název napovídá, nejvíce se využívá pro vyřezávání spojných ploch, čepů.

Čepovky mají obdélníkové ostří a připomínají sekáček či japonskou pilu. Typický je taky vyztužený hřbet, který umožní precizní a výkonný řez, ale omezuje dosah. Rukojeť může být jako u sekáčku souběžná s hřebenem listu anebo jako uzavřená jako u ocasky.

Děrovky

Jde o variantu ocasky, která má však specifické určení. Děrovky mají velmi úzký pilový list, který se ke konci zužuje skoro do špičky. List je však zároveň tlustší než u většiny pil, aby se neprohýbal. Děrovka se používá především k vyřezávání otvorů především ve dřevě, ale případně i v jiných materiálech.

Lupenkové pily

Jde o drobnější a nezaměnitelnou pilku, která má výrazný rám ve tvaru U a krátký a extrémně tenký list. Používají ji zejména různí umělci pracující s dřevem a výrobci zdobeného nábytku, provádějí se s ní různé jemnější, zakřivené řezy.

popílené dřevo

Japonské pily

V poslední době se do módy dostávají japonské typy pil, které jsou od těch klasických, evropských poněkud odlišné, ale mohou nabízet zajímavé vlastnosti a výhody. Japonské pily obvykle řežou jen v tahu, takže mohou mít tenčí list a řezání je méně namáhavé. Zároveň je řezání s japonskou pilou přesné a produkuje méně odpadu a řez je čistší. Zuby pily mohou být broušeny až ze tří stran. Japonských pil však podobně jako těch evropských existuje více druhů, zde jsou aspoň ty nejznámější:

Kataba

Připomíná čepovku, ale na rozdíl od ní se používá i pro hluboké a dlouhé řezy, mívá většinou 26 až 30 cm.

Ryoba

Nejběžnější a nejvíce univerzální typ japonské pily. Tvarem připomíná velkou špachtli, která má však po obou stranách sadu zubů. Jedna je pro podélné, druhá pro příčné řezy. Délka listu bývá nejčastěji 20 až 30 cm.

Dozuki

Dozuki připomíná katabu, ale má zpevněný hřbet, což ji ještě více přibližuje k čepovce. Pila má extrémně tenký list (třeba jen 0,2 mm). Ideální je pro velmi přesné a jemné, ale menší řezy.

Dvoumužné pily alias břichatky

Tento velmi tradiční typ pily už je dnes poněkud na ústupu, protože pro práce, na které je určena, většina lidí už použije motorovou pilu. Břichatka se používá pro kácení a dělení stromů a kmenů. Pilu obsluhují dva lidé a je třeba dobrá synchronizace, protože pila řeže pouze v tahu.

Aku a elektrické pily

Velkou a významnou kategorií jsou pochopitelně taky ruční pily s pohonem. Když odhlédneme již od velkých a výkonných benzínových motorových pil, zbývají nám pily a pilky na elektrický či akumulátorový pohon. I ty existují v různých variantách.

Na větší větve či kácení stromků využijete elektrickou řetězovou pilu. Oproti benzínovým jsou menší, lehčí, vhodné pro kutilské, zahradní, domácí a obecně hobby či amatérské použití. Existují i drobnější aku varianty, které jsou vhodné pro drobnější ořez větví. Ty mohou představovat dobrou volbu, pokud máte sad či zahradu vzdálené od domu anebo bez přístupu k el. proudu.

Existují aku i elektrické pily ocasky, ty mívají nejčastěji výkon kolem 700 až 800 W a dají se celkem univerzálně využít pro různé drobné řezání na zahradě i v dílně. Zejména v dílně pak využijete i rovněž univerzální přímočaré pily pro přesné a komplikované řezy (řezání otvorů, přířezy,…).

Pily s pohonem sice nabídnou vysoký výkon, ale jsou méně flexibilní než čistě ruční pily, které dosud nedokážou plně nahradit. Rovněž jsou těžší, závislé na zdroji energie (baterie, síť, palivo,…), obvykle dražší, náročnější na údržbu atd.

Náš tip: Jaká je nejlepší koza na řezání dřeva

Jaké má mít pila na dřevo zuby?

Jsou to v první řadě právě zuby a jejich provedení, které určují, na jaký materiál a způsob použití bude pila vhodná. Obecně mají pily na dřevo větší a výraznější zuby než například pily na železo s velmi drobným, jemným ozubením.

Ale i v rámci dřeva a různých druhů prací existují další rozdíly. Například na tvrdé dřeviny se hodí spíše menší zuby, kdežto větší zuby dobře zvládají odebírat poddajnější hmotu měkkých dřevin. Pravidelné zuby jsou výhodné na řezání suchého dřeva, ale na čerstvé a vlhké dřevo lépe působí specifické „americké“ zuby, které mají mezi sebou mezery.

U pil se můžete setkat i se speciálními označeními. Například označení XT poukazuje na zuby, kde je každý třetí zub kratší. Toto provedení umožní rychlejší a efektivnější příčné i délkové řezání. Vysoce výkonné jsou trojboké zuby označované GT vhodné pro všechny typy dřeva. Ozubení UT zase klade důraz na odolnost a je poměrně značně univerzální.

Počet zubů pily

Z hlediska řezaného materiálu a způsobu použití je důležitý i počet zubů. Využívá se přitom jednotka TPI, což je množství zubů na jeden palec délky listu (teeth per inch).

Univerzální ocasky mívají 7 až 12 TPI a běžné zahradní pily kolem 6 až 8 TPI, kdežto pily na kov naopak mají až 24 TPI.

Ceny ručních pil na dřevo

Kolik stojí kvalitní ruční pila na dřevo? Samozřejmě záleží na typu a požadavcích na kvalitu…

Pily do 500 Kč

Malé vyvětvovací zahradní pily a levnější ocasky nebo obloukové pily. Vhodné pro méně náročné zájemce.

Pily do 1000 Kč

Velký výběr různých druhů i kvalitních pil, včetně japonských pil. Vybere si většina zájemců o solidně zpracovanou pilu z kvalitní oceli.

Pily nad 1000 Kč

Velmi kvalitní, speciální či profesionální pily a samozřejmě ruční pily elektrické, benzinové či akumulátorové.

Nejlepší značky ručních pil na dřevo

Které značky pil na dřevo patří k nejoblíbenějším?

  • Fiskars – U nás asi nejvýznamnější výrobce klasických ručních pil. Finská značka s vynikající pověstí a kvalitou.
  • Extol – Cenově dostupné a přitom solidní pily. Velký a rozmanitý výběr.
  • Stanley – Osvědčené pily, další kvalitní značka.
  • Fieldmann, Makita, Stihl, Parkside,… – Nejoblíbenější výrobci aku, benzínových a elektrických pil.
ProduktInfoHodnocení
#1Fiskars Pila rámová 21" SW30
Nejlepší ruční pila na dřevo
+ Dvojité ozubení se zakalenými zuby
+ Maximálně přesný řez
+ Pilou lze řezat jak tlačným, tak i tažným pohybem
+ Není problém řezat mokré a čerstvé dřevo
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2VOREL Pila na dřevo 400 mm
Nejlepší pila ocaska na dřevo
+ S moderním systémem třístranně naostřených zubů
+ Pro řezání v obou směrech
+ Uzavřená rukojeť z plastu
do 150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3FISKARS Pilka zahradní Xtract SW73 (S)
Nejlepší japonská pila na dřevo
+ Pohodlně se drží v ruce
+ Čepel je plně zasouvací do držadla
+ Rukojeť má ergonomické tvarování
do 600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Hultafors BSL-24 610 mm
Vysoká kvalita zpracování
+ Perfektní kalení pro dlouhou životnost
+ Určeno pro řezání jak suchého, tak mokrého dřeva
+ Ergonomická rukojeť s ochranou kloubů
do 700 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Fiskars 136527
Nejlepší prořezávací pila na dřevo
+ Perfektní pro mnoho činností na zahradě
+ Lehký materiál, se kterým se snadno pracuje
+ Jedna násada – mnoho nástavců
do 750 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6PILANA - Ocaska s uzavřenou plastovou rukojetí 300 mm
+ Výkonná pila ocaska s uzavřenou plastovou rukojetí
+ Ergonomicky tvarovaná rukojeť pro pohodlnou práci
+ Kalené zuby se třemi řeznými hranami
do 200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení